Téma ženských pohlavných orgánov bola v minulosti tabuizovaná, lebo predstavovala niečo „intímne“ . Preto sa jej istá časť odbornej spoločnosti absolútne nevenoval, pretože nechceli vyčnievať z radu. Chvalabohu sa táto téma a jej podobné stále viac otvárajú a skúmajú.
Vajíčko alebo inak ovulum, ako najväčšia bunka v ľudskom tele, je základom života každého človeka. Má v sebe genetický materiál, ktorý sme pri počatí dostali od našich matiek a z ktorého čerpáme do konca svojho života.
Pohlavné bunky
Každý jedinec, či už muž alebo žena, má v sebe ukryté pohlavné bunky. Aj keď sú pri opačných pohlaviach tieto bunky značne rozdielne, úlohu majú spoločnú a to niesť základný genetický materiál pre vývoj človeka.
Ženská pohlavná bunka – ovulum je rozmerovo najväčšia bunka ľudského tela, ktorá je nevyhnutná na reprodukciu. Nachádza sa vo vaječníkoch, kde sa tvorí a ďalej dozrieva.
Mužská pohlavná bunka – spermia patrí k najmenším živočíšnym bunkám. Vzniká v semenníkoch a ako vajíčko, aj spermia je nutná k rozmnožovaniu.
Veľký rozdiel medzi týmito dvoma pohlavnými bunkami spočíva v tom, že vajíčka sa v tele ženy tvoria od narodenia, zatiaľ čo spermie sa začínajú tvoriť až v období puberty muža.
Vajíčko a jeho cesta
Vznik vajíčok je zložitý proces, ktorý sa nazýva oogenéza. Bunky, z ktorých vajíčko finálne vzniká sa nazývajú oocyty. Oocyty sú samčie, ženské pohlavné bunky umiestnené vo vaječníkoch každej ženy, z ktorých primárne vznikajú vajíčka. Tento základný proces vývoja vajíčka sa začína diať už v maternici a teda v ešte nenarodenom plode.
Na začiatku života, pri narodení, sa vo vaječníkoch nachádza okolo 700 000 vajíčok, ktorých počet sa znižuje s pribúdajúcim vekom. V puberte ich má žena v sebe už len okolo 400 000 kusov.
- Počas života ženy však dozreje len niekoľko stoviek kusov, ktoré sa podieľajú na menštruačnom cykle a následnom krvácaní. Súčasťou menštruačného cyklu je aj ovulácia, ktorou sa označuje moment, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníku a začne postupne prechádzať vajcovodom až do maternice.
Počas ovulácie môže, ale nemusí byť vajíčko oplodnené. Ak sa vajíčko počas tohto procesu dostane do kontaktu so spermiami, môže dôjsť k ich splynutiu a tak aj k oplodneniu. Vajíčko po ovulácii musí byť oplodnené do 24 hodín inak zaniká.
- Životnosť mužskej spermie po ejakulácii je 30 sekúnd až 6 dní (v závislosti od podmienok prostredia).
- Na zistenie ovulácie, sú v lekárňach voľne dostupné ovulačné testy, ktorých cieľom je zmerať hladinu luteinizačného hormónu v moči. Ten je v ženskom tele dôležitý hlavne na tvorbu estrogénov a progesterónu v tele. Tieto hormóny zabezpečujú vývoj pohlavných buniek.
Menštruačný cyklus
Prvá menštruácia sa objavuje sa okolo 12-teho roku života a končí približne okolo 50-tky. Jej príchod je považovaný za prejav dospelosti a fyziologickej zrelosti, kedy telo „naznačuje“, že dievča je z biologického hľadiska pripravené na reprodukciu.
- Každá žena menštruuje v priemere 400-krát za život, čo predstavuje približne 6 rokov života.
- Počas periódy žena stratí asi 50 ml až 80 ml krvi zmiešanej so zbytkami hlienovitej sliznice endometria.
- Menštruačný cyklus trvá v priemere 28 dní a krvácanie približne 5-7 dní. U každej ženy je to samozrejme individuálne. Zo začiatku môže menštruácia prichádzať nepravidelne, čo sa však časom upraví.
Menštruácia má podstatu v tom, že telo sa snaží „zbaviť“ neoplodneného vajíčka. Spolu s ním je z tela vyplavovaná aj výstelka maternice – sliznica, ktorej spodnejšia vrstva je nová a pripravená na potencionálne uhniezdenie vajíčka. Je to prvá fáza menštruačného cyklu a pre veľa zo žien veľmi nepríjemná fáza. Môžu sa ženám dostavovať bolesti tela, hlavy, kŕče, zvracanie, dokonca horúčka a iné.
Ďalšia fáza sa nazýva predovulačná. Počas nej sa v tele začínajú uvoľňovať hormóny, ktoré zabezpečujú dozrievanie vajíčok. Takisto sa v tomto období zväčšuje sliznica, ktorá sa pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka (ak dôjde k oplodneniu). Keď vajíčko dozrie, z vaječníku prechádza do vajcovodu a postupuje do maternice = ovulačná fáza, je dôležitá ak chce žena otehotnieť, pretože ak v tejto fáze splynie spermia s vajíčkom, za normálnych okolností žena otehotnie.
Do vajíčka sa dostane len jedna jediná spermia a tým dôjde k splynutiu. Ostatné spermie tej „vyvolenej“ len pomohli dostať sa do vajíčka a po istom čase odumierajú. Celý tento proces, žena nijak zvlášť necíti. Pokiaľ dôjde k oplodneniu a uchyteniu vajíčka, začína sa postupným delením buniek vyvíjať embryo dieťaťa.
Počas obdobia tehotenstva ženám neprichádza menštruácia, pretože je dozrievanie vajíčok v dôsledku tehotenstva zastavené. Práve vtedy si väčšina žien všimne, že by mohli byť tehotné. Existujú samozrejme aj výnimky, kedy ženám menštruácia niekoľkokrát ešte prišla aj napriek tomu ,že boli tehotné, no tento jav sa vyskytuje veľmi zriedkavo.
Cesta vajíčka sa teda končí vtedy, ak sa oplodnené vajíčko dostane do maternice, kde sa uchytí na sliznici a plod sa začne sa vyvíjať alebo nasleduje menštruácia a celý cyklus sa znovu opakuje.
Plodnosť vajíčok
Na plodnosť ženy vplýva okrem zdravia, menštruačného cyklu, rôznych ochorení, aj vek. Najvhodnejším obdobím na počatie dieťaťa sa z biologického hľadiska uvádza obdobie medzi 20. až 30. rokom života. S pribúdajúcim vekom klesá počet funkčných folikul, čo znižuje možnosť na prípadné otehotnenie.
Ženy vo veku:
- 20 rokov majú 25% šancu otehotnieť ( pri pravidelnom styku aspoň 2x do týždňa)
- 25-35 rokov majú 16% šancu otehotnieť
- 40+ majú len 5% šancu otehotnieť
Po 35. roku veku ženy klesá kvalita vajíčok a tie následne nemajú správnu genetickú výbavu. Za normálnych okolností obsahuje zdravé vajíčko 23 chromozómov. Rovnaký počet chromozómov má aj spermia, a keď sa spojí zdravé vajíčko so zdravou spermiou vznikne embryo so 46 chromozómami – to je počet, ktorý má zdravý človek v každej svojej bunke. Vo vyššom veku však dochádza u žien k poruchám zrenia vajíčok.
Po 40. roku života sa zvyšuje riziko, že sa dieťa narodí s vrodenou poruchou. Najčastejšie to býva Downow syndróm, rázštep chrbtice, pery či podnebia.
- Downov syndróm patrí k najčastejším genetickým ochoreniam. Zdravý človek má v každej bunke 46 chromozómov. 23 chromozómov od matky, 23 od otca. Pri Downovom syndróme má dieťa o jeden chromozóm naviac, teda ich má 47.
- Šanca že sa vám narodí po 40-tke dieťa s týmto syndrómom je 1:100, oproti žene v 20-tich rokoch, u ktorej je táto šanca 1:15000. Napriek tomu 80% deti s Downovým syndróm sa narodí matkám pod 35 rokov. Je to aj tým, že pôrodnosť v tejto vekovej skupine je vyššia.
Ochorenia a neplodnosť
Príčiny nefunkčnosti vajíčok u žien môžu byť rôzne. Vajíčka sú však tiež len bunky, ktoré môže postihnúť zápal, či akákoľvek choroba alebo vrodená porucha.
Faktory ovplyvňujúce neplodnosť:
- hormonálna nerovnováha
- herpes vírusy
- HPV vírusy ( následkom tohto vírusu sa môže rozvinúť rakovina krčka maternice)
- chlamýdie
- HIV pozitivita
- narušená imunita
- psychická nestabilnosť
- užívanie omamných a psychotropných látok
- nadmerná konzumácia alkoholu
Najčastejšie vzniknuté ochorenia spojené s pohlavnými bunkami u žien:
Nepriechodnosť vajcovodov
„Nepriechodnosť“ znamená, že vajcovody mohli byť poškodené pri operačnom zákroku, pri ktorom vznikli zrasty, ktoré zabraňujú vajíčku dostať sa z vaječníka ďalej do maternice. Príčinou môžu byť gynekologické zápaly, endometrióza, zápalové ochorenia čriev, alebo kŕčovité stiahnutie svalov okolo vajcovodov vplyvom silného stresu, sedavého zamestnania a nedostatku vhodného pohybu. Takto poškodené vajcovody nie je možné operačne sfunkčniť, preto býva často jediným spôsobom otehotnenia umelé „in vitro“ oplodnenie.
- Zápal a s ním spojená nepriechodnosť vajcovodov môže vzniknúť aj po umelom prerušení tehotnosti.
Táto porucha sa zisťuje pomocou tzv. „prefuku vajcovodov“, kedy je do vajíčkovodov cez vagínu vstreknutá špeciálna kontrastná látka. Pohyb tekutiny zaznamenáva prístroj citlivý na röntgenové alebo fluorescenčné žiarenie.
Príčiny:
- nadváha alebo podváha
- syndróm polycystických vaječníkov – zhrubnutá blanka na vaječníku bráni uvoľneniu vajíčka z dozretého folikulu
- nutričná podvýživa – predovšetkým nedostatok omega-3 mastných kyselín, vitamínov skupiny B, vitamínov A, D a E a zinku
- nedostatočné prekrvenie oblasti reprodukčných orgánov
- narušená funkcia vnútorných brušných svalov alebo svalstva panvového dna – nadmerné stiahnutie alebo naopak uvoľnenie v dôsledku stresu, sedavého zamestnania, nedostatku pohybu ale paradoxne aj pri vrcholovom športe s nevyváženým zaťažovaním všetkých skupín svalov
- zachladenie vaječníkov – konzulácia studených jedál a nápojov, studené nohy, kríže a podbrušie narušujú správnu činnosť vaječníkov a môžu brániť ovulácii
- dôsledok užívania hormonálnej antikoncepcie – môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa správne „naštartuje“ regulačná činnosť hypofýzy a obnoví sa pravidelná ovulácia
Pri podozrení na akýkoľvek zápal alebo hroziacu neplodnosť, odporúčajú odborníci vyhľadať lekársku pomoc. Ženy by mali tiež chodiť každoročne na preventívne prehliadky ku svojim gynekológom/gynekologičkám aby sa tak vyhli prípadnej rakovine krčka maternice, či iným nežiadúcim ochoreniam.
Vyšetrenie
Lekárske vyšetrenie u svojho gynekológa by mala žena každoročne absolvovať, pokiaľ sa chce vyhnúť neželaným ochoreniam alebo komplikáciám. Čo sa týka problémov s otehotnením je stanovený čas 12 mesiacov, za ktorý ak sa páru nepodarí otehotnieť mali by navštíviť kliniku kde sa začne hľadať problém. Po 35-tom roku života by to malo byť obdobie 6 mesiacov a po 40. roku by nemali čakať dlhšie ako 2-3 mesiace.
Je na každej žene, či svoje vajíčka skontrolovať dá alebo nie. Takéto vyšetrenie je odporúčané po 30. roku života, kedy žene klesá kvalita jej pohlavných buniek. Čoraz väčším trendom je odkladať materstvo na neskôr, avšak s pribúdajúcim vekom sa šanca na otehotnenie znižuje. Zmenšuje sa aj ovariálna rezerva, ktorá predstavuje množstvo vajíčok pripravených na dozretie.
Existuje aj variant, kedy sa dajú vajíčka zmraziť. Tento krok je drahší a je potrebné ho prekonzultovať so svojím lekárom. Je to však jedno z riešení, kedy sa žena nemusí obávať, že keď bude staršia, nebude mať dostatok vajíčok.
Použité zdroje :
- https://galenus.cz/clanky/zdravi/rozmnozovani-pohlavi-zena
- https://biopedia.sk/clovek/ontogeneticky-vyvin#a593
- https://referaty.aktuality.sk/reprodukcna-sustava-zeny/referat-6490
- https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-zeny
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Vaje%C4%8Dn%C3%ADk
- https://slovenskypacient.sk/tehotenstvo-po-40-nepremeskajte-lepsie-roky-na-prve-dieta/
- https://www.gyn-fiv.sk/neplodnost/priciny-neplodnosti/