semenníky

Semenníky

Posledná aktuálizácia prebehla 8. októbra 2024 by Ján Horváth

Semenníky sú párové žľazy pohlavnej sústavy muža, v ktorých vznikajú spermie oplodňujúce vajíčko ženy. Žiaľ, nevyhýbajú sa im ani problémy. Starší muži veľmi často prichádzajú k urológovi so zapálenými, bolestivými alebo zmenšenými semenníkmi, prípadne opuchom či citlivosťou. U mladších chlapcov zasa nemožno vylúčiť stavy známe ako migrujúce a nezostúpené semenníky. Zistite, aké choroby a príznaky postihujú oblasť, ktorá je pilierom mužskej plodnosti.

Čo sú to semenníky?

Mužské semenníky sú žľazový párový orgán, ktorý obsahuje bunky vplývajúce na vývin spermií a tvorbu testosterónu. Vďaka produkcii testosterónu semenníky zaraďujeme nielen do pohlavnej, ale aj hormonálnej sústavy.

Fyziologicky sa tieto žľazy nachádzajú v dolnej časti mieška, pričom visia na semennom povrazci. Ľavý semenník sa oproti tomu pravému nachádza kúsok nižšie. Povrch semenníka tvorí tzv. väzivové puzdro, pričom jeho vnútro vypĺňajú semenotvorné kanáliky. Tieto sú podstatné pre vývoj pohlavných buniek.

Z hľadiska sexuality muža spomenieme 2 dôležité typy buniek, ktoré nájdeme v semenníkoch:

  • Sertoliho bunky – v Sertoliho bunkách sa tvoria, vyvíjajú a vyživujú spermie. A to vplyvom procesu zvaného spermatogenéza.
  • Leydigove bunky – naopak, Leydigove bunky majú na starosti syntézu androgénov a produkciu hormónu mužnosti – testosterónu. Syntézu androgénov ovplyvňuje tzv. luteinizačný hormón.

Semenníky, rovnako ako nadsemenníky, vznikajú u dieťaťa ešte v tele matky počas vývojového štádia pohlavnej sústavy. Do 3 mesiacov po narodení trvalo zostupujú až do mieška. Nie vždy sa tak aj stane. V takomto prípade hovorí o nezostúpených semenníkoch a v prípade, že časom nezostúpia do mieška sami, jediným východiskom je chirurgický zákrok. Štatisticky však prevažujú zdravotné problémy, ktoré prepuknú v priebehu života muža.

Z akých častí sa skladajú?

Semenníky tvoria tieto 3 časti:

  1. Väzivové puzdro. Táto časť predeľuje semenník na neúplné laloky.
  2. Parenchým. Tvoria ho zatočené semenotvorné kanáliky a Sertoliho bunky, v ktorých, ako sme si vyššie povedali, vznikajú spermie.
  3. Riedke väzivo. Zoviera semenotvorné kanáliky a obsahuje Leydigove bunky, v ktorých sa produkuje testosterón. Význam tohto mužského hormónu siaha od telesných charakteristík mužnosti až po hladinu libida či kvalitu erekcie.

4 fakty o semenníkoch, ktoré ste (možno) netušili

Pozrime sa na 4 najzaujímavejšie informácie, ktoré pozná iba máloktorý laik:

  • Každý muž má inú veľkosť semenníkov. Zvyčajne hovoríme o veľkosti 4 – 5 cm a hmotnosti 20 – 30 g. (Samozrejme, platí to pre oba semenníky.)
  • Semenníky zostupujú z tela kvôli dozrievaniu. Na to, aby mohli spermie dozrieť a byť životaschopné, musia byť v chladnejšom prostredí. A takéto prostredie im naše telo neposkytuje. Je v ňom totiž teplota vyššia o 3 – 4 °C, akú na zrenie potrebujú.
  • Semenníky sa vyvíjajú v brušnej dutine. Do mieška sa dostávajú až v priebehu vnútromaternicového vývoja.
  • Starší muži majú menšie semenníky. Prečo je tomu tak? Vekom totiž ubúdajú bunky a tkanivá a zároveň klesá hladina testosterónu, ktorý hrá kľúčovú úlohu v mužskej sexualite. Tento proces sa deje pomaly, postupne a je úplne prirodzený.

Najčastejšie problémy a choroby mužských semenníkov

Aj vy bojujete s bolesťou, citlivosťou či zápalom semenníkov? Alebo ste si nahmatali v tejto oblasti hrčku? Ani semenníky, tak ako ani iné orgány mužskej pohlavnej sústavy, neobchádzajú menej alebo viac závažné symptómy a ochorenia. Niekedy postačí jednoduchá farmakologická liečba (napr. v prípade zápalu semenníkov), inokedy sa nevyhnete operácii – napríklad torzia (pretočenie semenníkov). Zistite, s akým problémom bojujete práve vy.

Zápal semenníka

Zápal sa obvykle prejavuje začervenaním postihnutého miesta a obmedzujúcim bolestivým opuchom. Môže vás prekvapiť na jednom alebo oboch semenníkoch. Vzniká z dôvodu infekcie, ktorá sa na semenníky preniesla z nadsemenníka alebo močových ciest.

Lieči sa veľmi jednoducho – nasadením antibiotík.

Bolestivé semenníky a citlivosť

Ak pociťujete tupú alebo ostrú bolesť na semenníkoch, prípadne sú na dotyk nadmerne citlivé, ide o prejavy typické pre:

  • zápal
  • torziu (pretočenie semenníkov)
  • hydrokélu (hromadenie tekutiny v obale semenníkov)
  • nádor

Na druhej strane bolesť a citlivosť môžu byť aj prejavom alergickej reakcie na pokožke. Navštívte preto neodkladne lekára, ktorý zváži, či ide o závažnejší alebo menej závažný problém.

Zmenšenie semenníkov (atrofia)

Za týmto prejavom môže stáť celý rád zdravotných komplikácií, ako:

  • zmnoženie žíl
  • pretočenie (torzia) semenníka
  • nádor
  • zápal
  • rakovina

Ak sa vaše semenníky zmenšovali postupne, vylúčiť nemožno ani to, že vám kolíše hormonálna hladina. Prípadne pôjde o jeden z prejavov prirodzeného starnutia organizmu, čo sa prejavuje úbytkom tkaniva.

Pretočenie semenníka (torzia)

Tento stav sa obvykle prejavuje bolesťou a citlivosťou semenníka a objavuje sa hlavne u mladých chlapcov v období dospievania. Menej často vás táto diagnóza môže prekvapiť aj ako dôsledok úrazu, prípadne nadmerného tlaku a inej fyzickej príčiny.

Liečbu torzie semenníka neodkladajte na neskôr. Tohto problému sa treba zbaviť čo najskôr – najlepšie chirurgickým zákrokom.

Začervenanie

Ak sa na vašich semenníkoch objavili červené škvrny, prípadne celkové sčervenanie, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o alergickú reakciu. Možno ste alergickí na určitý prací prach alebo na špecifický druh textílie. Vaše telo dáva začervenaním najavo, že by ste mali zvážiť napríklad kúpu inej spodnej bielizne alebo pracieho prášku.

Avšak, tento príznak sa môže objaviť napríklad aj vtedy, ak ste na vaše semenníky dlhodobo vyvíjali nadmerný tlak. Prípadne na koži prepukla povrchová infekcia.

Hrčka

Hrčka v zásade naznačuje 2 ochorenia spojené s mužskými semenníkmi:

  • hydrokéla (hromadenie tekutiny v obaloch semenníkov)
  • nádor

Takáto hrčka ale musí byť jasne nahmatateľná. V takomto prípade neváhajte ani sekundu a objednajte sa k urológovi. Hrčka totiž často signalizuje už pokročilejšie štádiá rakoviny.

Zväčšenie, opuch a plnosť semenníkov

Ak sa vaše semenníky znenazdajky zväčšili, opuchli alebo ste si všimli neprirodzenú plnosť, môže ísť o tieto problémy:

  • varikokéla (zmnoženie žíl, kŕčové žily)
  • hydrokéla (hromadenie tekutiny v obaloch semenníkov)
  • zápal
  • nádor

Tieto prejavy nepatria do kategórie „zanedbateľné“, a preto sa radšej hneď objednajte k lekárovi. Podľa konkrétnej diagnózy lekár zváži, či bude liečba spočívať „iba“ v nasadení liekov alebo sa nevyhnete operácii.

Rakovina semenníka

Nahmatali ste si na jednom zo semenníkov tvrdú hrčku, ktorá vám zároveň opuchla? Pravdepodobne bojujete s nádorom, prípadne rakovinou.

Liečba rakoviny semenníka spočíva v chemoterapii a/alebo odstránení postihnutého semenníka.

Zmnoženie žíl (varikokéla)

Alebo inak kŕčové žily, najčastejšie dávajú o sebe vedieť bolesťou, opuchom a zväčšením semenníka. Zmnoženie žíl sa vo väčšine prípadov týka iba ľavého semenníka.

Ak sa pohrávate s myšlienkou, že by vo vašom prípade mohlo ísť o kŕčové žily, čo najskôr kontaktujte urológa. Ten zvolí vhodnú liečbu a obvykle vyberá z týchto možností:

  • chirurgický zákrok
  • sklerotizácia žíl (aplikácia sklerotizačného roztoku alebo peny do vnútra žíl)

Hydrokéla (hromadenie tekutiny)

Tento stav medicína charakterizuje ako nahromadenie tekutiny v obaloch semenníkov. Obvykle sa prejavuje tým, že dochádza k zväčšeniu mieška, ktoré ale nespôsobuje bolesť.

Lekár toto ochorenie určuje na základe tzv. palpačného vyšetrenia. Lieči sa plastickou operáciou (úprava tvaru semenníka) alebo punkciou.

Iné problémy

Muž môže taktiež trpieť poruchou zvanou anorchizmus. Ide o stav, keď muž de facto nemá semenníky. Túto absenciu semenníkov spôsobujú vrodené faktory ešte v prenatálnom období.

Okrem toho môže prísť čiastočnému alebo úplnému poškodeniu tkaniva semenníkov, a to následkom úrazu alebo nadmerného tlaku.

Semenníky u chlapcov

Až 80 % chlapcov vo veku od 1 do 11 rokov trpí poruchou, ktorú nazývame migrujúce semenníky. Ak ste však spozorovali, že vášmu dieťaťu semenníky samovoľne vystúpili mimo miešok a späť sa už nevrátili, pôjde o stav zvaný nezostúpené semenníky. Tieto 2 stavy sa na seba zvyknú podobať. Ak s nimi však ešte nemáte skúsenosti, môžete si ich ľahko zameniť. Čo majú spoločné a ako sa odlišujú? Poďme sa na ne pozrieť.

Migrujúce semenníky

Ide o migrácii semenníkov hovoríme vtedy, ak pravidelne dochádza k vystupovaniu semenníkov z mieška smerom do slabín. Tento stav charakterizuje aj to, že si ich chlapec dokáže rukou posunúť späť do mieška. V takejto pozícii semenník zostane nejaký čas a následne opäť príde jeho nevôľové vymrštenie nahor.

Tento stav zvykne postihovať iba jeden semenník a mladý muž pri presune necíti žiadnu bolesť ani citlivosť. Dokonca si ani žiaden problém nemusí všimnúť, až kým si v miešku nenahmatá žiaden „objekt“.

Migrujúcich semenníkov sa nemusíte obávať – ide o neškodný stav, ktorý za normálnych okolností sám do puberty zmizne. Spôsobuje ho nadmerná činnosť tzv. kremasterového svalu. V púzdre tohto svalu odpočíva semenník, pričom pri kontrakcii dochádza k jeho vymršteniu až k slabinám. Tento reflex je pre mužov prirodzený. No problém nastáva vo chvíli, keď sa pravidelne opakuje.

Lekári predpokladajú, že za touto kondíciou môžu byť tieto príčiny:

  • predčasné tehotenstvo
  • nízka hmotnosť novorodeniatka
  • Downov syndróm alebo iné poruchy ovplyvňujúce rast a vývin
  • genetické predispozície
  • fajčenie, požívanie alkoholu či užívanie drog v tehotenstve

U mladých chlapcov, ktorí zápasia s migrujúcimi semenníkmi, sa zvyšuje riziko ich trvalého vystúpenia do slabín. A preto poučte vášho syna o dôležitosti pravidelnej samokontroly – aspoň do obdobia puberty.

Nezostúpené semenníky (kryptochizmus)

Kryptorchizmus vzniká ešte vo vývojovom období dieťaťa pred narodením a prejavuje sa faktickou neprítomnosťou semenníkov v miešku. Ide o nezostúpenie semenníka z brušnej dutiny chlapca. Ak sa vám narodilo dieťa s touto anomáliou, vyčkajte zopár mesiacov a stav by sa mal upraviť.

Ak v prvých mesiacoch semenníky prirodzene nezostúpia, vyhľadajte lekára. Pravdepodobne bude potrebné absolvovať chirurgický zákrok (orchiopexia). Existuje ale aj menej rázne riešenie, a to aplikácia hormónu zvaného ľudský choriový gonadotropín. Tento hormón stimuluje produkciu testosterónu, ktorý pomôže semenníkom zostúpiť do mieška. Táto metóda nie je však taká účinná ako operácia. Stav sa napraví iba v 20 % prípadov.

Lekári často nezostúpené semenníky pripisujú faktoru predčasného tehotenstva. Až 3 – 5 % detí, ktoré sa narodili predčasne, trpia práve touto poruchou.

Okrem toho odborníci uvažujú aj nad inými príčinami tejto mužskej komplikácie:

  • genetika
  • zdravie matky (počas tehotenstva)
  • environmentálne faktory (nadmerné vystavovanie škodlivým plynom, žiareniam a pesticídom)

6 tipov, ako podporiť zdravie semenníkov

Zdravie vašich semenníkov môžete podporiť nosením voľnejšej spodnej bielizne, vyhýbaním sa bicyklovaniu či zbavením sa nezdravých režimových návykov. Tieto opatrenia pomáhajú udržiavať zdravú tvorbu spermií a testosterónu a znižujú riziko niektorých zdravotných problémov so semenníkmi. Ktorých 6 režimových zásad považujeme za najdôležitejších?

  • Majte pravidelný pohlavný styk. Ak máte pravidelnú ejakuláciu, pomáhate tým vašim pohlavným orgánom udržiavať sa v zdravej kondícii.
  • Nenoste tesnú spodnú bielizeň. Takéto spodné prádlo môže vystaviť vaše pohlavné orgány nadmernému tlaku. Nehovoriac o tom, že sa v oblasti vašich intímnych partií zvyšuje teplota, čo nevplýva dvakrát najlepšie na zdravie semenníkov.
  • Obmedzte alkohol a tabakové výrobky. Víno, pivo či tvrdý alkohol nám síce zlepšia náladu a dokážu nás krátkodobo uvoľniť, no de facto negatívne ovplyvňujú našu plodnosť.
  • Nepoužívajte vyhrievanie sedadiel v aute. Kto by to bol povedal, že táto príjemná vymoženosť môže v zime potrápiť naše semenníky – nepriaznivo vplýva na mužskú plodnosť. Organizmus chlapa totiž na zdravú tvorbu spermií potrebuje nižšie teploty (dokonca nižšie teploty ako vo vnútri nášho tela).
  • Vyhýbajte sa bicyklovaniu a jazde na koni. Športové aktivity, ktoré vyvíjajú nadmerný tlak na vaše semenníky, neprospievajú vašej plodnosti a funkčnosti pohlavnej sústavy. Okrem bicyklovania a jazdy na koni môže ísť aj o aktivity, pri ktorých dochádza k zvýšenému riziku úderov do slabín.
  • Vyskúšajte rastliny podporujúce potenciu. Na trhu nájdete množstvo prírodných doplnkov, či už vo forme čajov, alebo tabliet, ktoré obsahujú výťažky z bylinných afrodiziák. Najlepšie sa osvedčili Zerex, eJoy či Erexan.

9 potravín, ktoré podporia plodnosť a tvorbu spermií

Okrem režimových opatrení môžete vašim semenníkom pomôcť s tvorbou spermií aj zdravými chutnými potravinami, ktoré nájdete bežne na pultoch slovenských supermarketov. Týchto 9 potravín vám pomôže zlepšiť kvalitu a množstvo spermií, zvýšiť hladinu testosterónu a pôsobiť ako prevencia voči ochoreniam pohlavnej sústavy. Ktoré potraviny zapojíte do vášho jedálnička práve vy?

Mrkva

Mrkva obsahuje karotenoidy, ktoré podľa štúdií zlepšujú pohyblivosť a kvalitu mužských spermií. Ak budete pravidelne konzumovať mrkvu a plánujete s vašou partnerkou nový prírastok do rodiny, šanca na otehotnenie sa výrazne zvyšuje.

Sladké (batátové) zemiaky

Podobne ako mrkva, aj batátové zemiaky obsahujú „zázračné“ karotenoidy, ktoré pozitívne vplývajú na plodnosť muža. Nielenže sú veľmi chutné, ale taktiež pomôžu vašim semenníkom so zdravou tvorbou spermií.

Paradajky

Paradajky sa osvedčili pri všeobecnej podpore mužskej plodnosti. Zvyšujú koncentráciu, pohyblivosť a morfológiu spermií, čo sa odrazí na vyššej šanci na oplodnenie partnerky.

Tieto chutné dary prírody majú však aj iné pozitívum – obsahujú lykopén, ktorý podľa odborníkov pôsobí ako prevencia voči rakovine prostaty.

Avokádo

Avokádo je výborným zdrojom vitamínu E, ktorý zlepšuje kvalitu spermií. Užitočnosť tejto potraviny sa ale prejavuje aj v podpore tvorby testosterónu vzhľadom na to, že obsahuje minerál zinok.

Nie nadarmo avokádový strom už starí Aztékovia prezývali „strom semenníka“. Avokádo by preto určite nemalo chýbať v jedálničku každého chlapa, ktorý stojí o svoje pohlavné zdravie.

Špenát

Jedna z najdôležitejších potravín pre sexuálne zdravie muža obsahuje magnézium, ktoré pozitívne vplýva na plodnosť. Pomáha udržiavať zdravé hladiny testosterónu, ktorý podporuje potenciu.

Mimochodom, vedeli ste o tom, že varený špenát pokrýva až 66 % vášho denného príjmu kyseliny listovej podporujúcej zdravú erekciu? Ak budete pravidelne konzumovať špenát, podstatne znížite riziko erektilnej dysfunkcie.

Jablká

Jablká sú známe obsahom kyseliny ursolovej, ktorá účinne bojuje proti rakovine prostaty tým, že karcinogénne bunky „vyhladuje“. Jablká však majú ďalekosiahlejšie účinky na náš organizmus.

Čili papričky

Ukázalo sa, že muži, ktorí majú radi štipľavejšie jedlá (pridávaním čili papričiek do pokrmov), majú vyššie hladiny testosterónu.

Okrem celkovej podpory potencie nás čili papričky zaujímavú aj pre vysoký obsah kapsaicínu – látky aktivujúcej uvoľňovanie endorfínov. Ide o hormóny „šťastia“, ktoré nám zlepšujú náladu a navodzujú príjemné pocity. A takýto duševný stav v intímnej oblasti nezaškodí, čo poviete?

Ovsené vločky

Ovsené vločky patria medzi najzdravšie potraviny vôbec a túto povesť potvrdzujú aj v intímnej oblasti – pôsobia ako afrodiziakum. Zlepšujú teda vaše libido (chuť na sex).

Obsahujú taktiež aminokyselinu L-arginín, ktorá pomáha zlepšovať prietok krvi v penise, a teda bojuje proti erektilnej dysfunkcii. Táto aminokyselina býva súčasťou najlepších výživových doplnkov na erekciu.

Káva

Kofeín podľa odborníkov pomáha rozťahovať cievy v penise a tak zlepšovať prietok krvi, čo sa odrazí na pevnejšom stoporení. Šálka kávy denne vám určite neublíži, ba naopak – pomôže bojovať proti erektilnej dysfunkcii najmä v pokročilejšom veku.

Výživové doplnky

Najúčinnejšia cesta, ako podporiť kvalitu a množstvo spermií, sú špecializované výživové doplnky s obsahom výťažkov z rastlín účinných na celkovú podporu sexuálneho zdravia. Pozrieme sa na trio najznámejších prírodných prípravkov, ktoré pozitívne vplývajú na spermie a ejakulát, a tým podporujú plodnosť.

Zerex Klasik

zerex klasik nový hlavny

Tento výrobca sa spomedzi zvyšných 2 konkurenčných produktov rozhodol vo svojich kapsulách využiť typických rastlinných zástupcov, ktorí vplývajú na tvorbu spermií a plodnosť. Tento prípravok okrem priaznivého účinku na fertilitu ovplyvňuje aj sexuálnu výkonnosť a celkovú vitalitu v posteli.

Jedna kapsula obsahuje nasledovné zložky:

  • kotvičník zemný (tribulus terrestris) – 150 mg
  • L-arginín – 100 mg
  • žerucha peruánska (maca) – 50 mg
  • Ginko dvojlaločné (ginkgo biloba) – 50 mg

Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu približne hodinu pred pohlavným stykom. Maximálne užívajte 2 kapsuly denne.

eJoy

ejoy long cena

Výživový prípravok eJoy rozširuje spektrum svojich účinkov vďaka 1 aminokyseline k dobru a 6 ďalším zložkám. Vďaka takémuto portfóliu prírodných látok eJoy ovplyvňuje nielen kvalitu a množstvo spermií, ale taktiež aj erekciu, ejakuláciu, libido a prostatu.

Jedna kapsula obsahuje nasledovné zložky:

  • kotvičník zemný (tribulus terrestris) – 150 mg
  • žerucha peruánska (maca) – 60 mg
  • serenoa plazivá (saw palmetto) – 130 mg
  • L-arginín – 75 mg
  • L-citrulín – 75 mg
  • vitamíny C a D – 30 mg a 400 iu
  • extrakt z čili – 5 mg

Výrobca odporúča užívať 2 kapsuly hodinu pred pohlavným stykom. Maximálna denná dávka sú 4 kapsuly.

Erexan Stabil

Erexan Stabil využíva na podporu mužskej plodnosti minerál zinok, pričom oproti konkurencii sa môže pochváliť najvyšším počtom účinných zložiek. Vďaka kotvičníku, žeruche peruánskej a zinku pozitívne ovplyvňuje kvalitu a množstvo spermií a zvyšnými zložkami dopomáha k lepšiemu libidu, kvalitnejšej erekcii a optimálnemu zdraviu prostaty.

Jedna kapsula obsahuje nasledovné zložky:

  • kotvičník zemný (tribulus terrestris) – 300 mg
  • žerucha meyenova – 220 mg
  • ženšen (všehoj ázijský) – 160 mg
  • schizandra sinensis – 60 mg
  • vitamín E – 40 mg
  • zinok – 30 mg
  • vitamín B3 (niacín) – 16 mg
  • vitamín B6 (pyridoxín) – 8 mg
  • vitamín B2 (riboflavín) – 3 mg
  • meď – 2 mg
  • vitamín B12 (kyanokobalamín) – 0,6 mg

Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu 2-krát denne. Dennú dávku neprekračujte.

Pýtate sa nás

Čo sú to semenníky?

Semenníky sú párový žľazový orgán, ktorý sa nachádza v dolnej časti mieška a vďaka 2 typom buniek produkuje spermie a mužský hormón testosterón. Mužov obvykle v súvislosti so semenníkmi trápia chúlostivé problémy, ako bolestivosť, zápal a citlivosť. No problémov, ktoré sa môžu objaviť, je oveľa viac. Viac informácií nájdete v úvode článku.

Načo slúžia?

Slúžia na tvorbu a vývin spermií a taktiež obsahujú bunky zodpovedné za produkciu najdôležitejšieho mužského hormónu testosterónu.

Akú majú úlohu v pohlavnom ústrojenstve?

Obsahujú 2 typy buniek, ktoré sa podieľajú na tvorbe spermií a testosterónu.

Aké sú 3 najčastejšie choroby?

Nezostúpenie semenníkov, torzia (pretočenie) semenníkov či zmnoženie žíl (varikokéla). Ako spoznať tieto a iné choroby a akými príznakmi sa prejavujú, zistíte v časti venujúcej sa najčastejším problémom so semenníkmi.

Čo ak sú u chlapcov nezostúpené?

Ak do 3. alebo 4. mesiaca po narodení semenníky chlapca prirodzene nezostúpili, odporúčame navštíviť lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou bude tento problém potrebné riešiť chirurgickým zákrokom.

Ako podporiť semenníky?

Na výber máte 6 režimových opatrení, 9 potravín a výživové doplnky, ako Zerex, eJoy či Erexan. Výbornou správou je, že všetky tieto opatrenia môžete začať realizovať kľudne už aj dnes. Sekciu, ktorá sa venuje podpore semenníkov, nájdete v druhej polovici článku.

Použité zdroje:

  • https://www.healthline.com/health/mens-health/foods-for-penis
  • https://www.healthline.com/health/mens-health/testicular-retraction
  • https://www.healthline.com/health/undescended-testicle
  • http://urologyspecialist.com.au/4-golden-tips-testicular-health/
Každý hlas je cenný 🙂
Tags:

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+