Vaječníky – malý ale predsa dôležitý orgán. Opäť sa ním môžu pochváliť len ženy. Patrí medzí pohlavné orgány a podieľa sa tvorbe nového života. Produkuje totižto vajíčka, ktoré sa po oplodnení vyvíjajú v maternici a o približne 9 mesiacov vám dajú vaše menšie „ja“. Teda aspoň z polovice. Čo sa však stane, keď vaječníky nefungujú správne? Aké ochorenia ich postihujú najčastejšie? Dajú sa liečiť? Odpovede nájdete v článku.
Pár slov o vaječníkoch…
Ďalší, vyslovene typicky ženský orgán. Môžete ho nájsť aj pod jeho latinským menom – ovarium. Patrí do pohlavnej sústavy spolu s maternicou, vajcovodmi, pošvou a vonkajšími genitáliami. Poďme sa naň pozrieť trošku bližšie.
Vaječníky sú párový orgán, ktoré sú uložené v malej panve. Sú oválneho tvaru, ich veľkosť sa mení s vekom. Ich povrch je do puberty hladký, ale s nástupom puberty a menštruácie sa začína zvrásňovať – tieto „vrásky“ sú jazvy po prasknutých folikuloch, ktoré uvoľnili počas ovulácie vajíčko.
Vaječníky sú napriek svojej malej veľkosti pomerne zložitý orgán, nevyhnutný na splodenie potomstva. Každý mesiac, podobne ako maternica podliehajú svojmu vlastnému cyklu, ktorého výsledkom je uvoľnenie vajíčka pripraveného na oplodnenie.
Hlavná funkcia vaječníkov alebo prečo sú potrebné pre našu existenciu
Vaječníky majú dve hlavné funkcie:
- Produkujú pohlavné hormóny, ktoré okrem pohlavných funkcií plnia aj mnohé iné
- Produkujú vajíčka, ktoré po oplodnení dajú vzniku novému životu
Na prvý pohľad sa to zdá byť málo, ale ako sa hovorí, málo je niekedy viac. Bez ovárií a ich produktov sa život veľmi ďaleko nedostane.
Ako fungujú vaječníky?
Ako sme o niečo vyššie naznačili majú nezastupiteľnú úlohu v rozmnožovaní. Vo vaječníkoch sa ešte počas vnútromaternicového vývinu vytvoria vajíčka, ktoré sú v pokojovom režime až do puberty. A potom sa to všetko spustí. Máte doma ženského pubertiaka? Možno áno. Alebo si skúste spomenúť na svoje obdobie dospievania a ako o vás možno hovorili: „Ňou plieska puberta“. V podstate vami plieskali hormóny.
Na začiatku puberty vaječníky začnú produkovať pohlavné hormóny, na ktoré začne organizmus nejako reagovať – začne sa premieňať. Inak povedané, začnú sa rozvíjať sekundárne pohlavné znaky. Zväčšujú sa prsia, zväčšujú sa a dozrievajú vonkajšie pohlavné orgány, rastie ochlpenie. Chlapcom napríklad ešte mutuje hlas. A to všetko pod vplyvom pohlavných hormónov – testosterónu (mužský pohlavný hormón), prostesterónu a estrogénu (ženské pohlavné hormóny).
Zmeny však neprebiehajú iba na povrchu tela. Vaječníky sú tiež ovplyvňované hormónami. Milé ženy, menštruačný cyklus určite dôverne poznáte. Avšak naň ešte naväzuje ďalší, ktorý nesie názov ovariálny a prebieha práve v ováriách.
Cykly naše každomesačné – Čo je to ovariálny cyklus?
Výsledkom ovariálneho cyklu je uvoľnenie vajíčka. Avšak neskáčme rovno na koniec, ale poďme pekne od začiatku.
Môžeme ho rozdeliť na tri fázy:
- Folikulárna fáza – vývoj folikulu, trvá 1-14. deň,
- Ovulácia – prasknutie folikulu a uvoľnenie vajíčka – 14. deň cyklu
- Luteálna fáza – tvorba žltého telieska a produkcia progesterónu, 15-28. deň cyklu
Ako sme povedali na začiatku tohto článku, v ováriu sa počas vnútromaternicového vývinu vytvorí veľké množstvo folikulov (až okolo 1-2 miliónov), ktorých počet sa do obdobia prvej menštruácie zredukuje zhruba na 500 000 a tento počet sa ešte zníži. Prečo tak veľa? Nuž, počas každého cyklu je v jednom vaječníku (striedajú sa) vybraných niekoľko folikulov, ktoré podstúpia ďalší vývin, avšak iba jeden jediný z nich prežije. Ten postupne dozrieva a na 14. deň ovariálneho cyklu (ovulácia) praskne a uvoľní vajíčko, ktoré je zachytené riasinkami vo vajcovode.
Následne tento folikul (čo je vlastne štruktúra v ktorej to vajíčko je) sa mení na takzvané žlté teliesko, produkujúce progesterón, ktorý pripravuje sliznicu maternice na otehotnenie. Pokiaľ však ku oplodneniu nedôjde, žlté teliesko zaniká, na vaječníku po ňom zostáva len jazva a sliznica maternice podlieha zmenám, odlučuje sa a je vyplavovaná aj s menštruačnou krvou von z tela. Následne hlavnú úlohu preberá estrogén, ktorý postupne začne sliznicu maternice obnovovať a takisto začne pripravovať vaječník na ďalší cyklus. To je naozaj vo veľkej skratke ovariálny cyklus a jeho súvislosť s menštruáciou.
Toto všetko majú pod kontrolou hormóny, hlavne estrogény, progesterón, luteinizačný a folikuly stimulujúci hormón.
Ochorenia postihujúce vaječníky
Vaječník je pomerne odolný voči infekciám a iným ochoreniam. Avšak pár sa ich predsa len nájde.
Endometrióza
Jedná sa o ochorenie, kedy sa sliznica maternice nachádza aj na iných miestach tela, nielen v maternici. Jedným z takýchto miest je vaječník.
Ako sa takéto ochorenie prejavuje? Najčastejšie žena ku doktorovi prichádza s tým, že nemôže otehotnieť. Okrem toho častokrát býva silné menštruačné krvácanie, kŕče, špinenie alebo aj krvácanie medzi cyklami, nauzea, zvracanie, bolestivý pohlavný styk. Ale v prípade endometrózy vaječníkov je hlavným symptómom práve sterilita. A žena môže trpieť aj anémiou. Tieto prejavy sa opakujú pravidelne každý mesiac.
Čo sa týka liečby, najúčinnejšie je chirurgické odstránenie. A v tomto bode nastupuje otázka: chce mať daná žena ešte deti? Pokiaľ je odpoveď áno, tak sa odstráni len tá časť vaječníka, kde sa endometrióza nachádza. Pokiaľ však žena odpovie nie, tak sa volí radikálnejší prístup – odstránia sa vaječníky, častokrát aj spolu s vajcovodom a maternicou. Na pomoc sa takisto využívajú lieky, ktoré znižujú produkciu estrogénov a tým pádom aj tlmia menštruačný cyklus nielen maternice ale aj samotného endometriózneho ložiska.
Ovariálne cysty
Pomerne časté ochorenie, s ktorým sa ováriá potýkajú. Existuje široké spektrum cýst, ktoré sa na vaječníku môžu vytvoriť. Medzi tie častejšie patria práve tie, ktoré vychádzajú zo štruktúr bežne tvoriacich sa počas ovariálneho cyklu – folikárne a luteinné cysty. Cystickú štruktúru môžu mať aj niektoré nádory alebo dokonca aj endometrióza – v tom prípade ma aj špeciálny názov – čokoládová cysta (lebo ju vypĺňa krv).
Ako sa prejavujú? Najčastejšie bolesťou. Jedným z rizík tohto ochorenia je prasknutie cysty a krvácanie do brušnej dutiny. To sa môže prejaviť silnou bolesťou v podbrušku alebo v bruchu. Takisto sa k tomu môže pridružiť nauzea, zvracanie a nafukovanie a dokonca horúčka. Ďalším a veľmi nebezpečným rizikom je torzia vaječníka, kedy sa vplyvom veľkej cysty ovárium začne otáčať okolo svojej stopky až si zastaví prívod krvi – tento stav má veľmi podobné príznaky ako prasknutie cysty.
Aká je liečba? To závisí od samotnej cysty. Pokiaľ je to folikulárna alebo luteinná cysta, je šanca, že zmiznú samé aj bez liečby. Alebo sa jednoducho nasadí antikoncepcia, ktorá zastaví ovuláciu a tým aj vznik cýst. Pokiaľ sú to však cysty iného typu, často je odporučené ich chirurgické odstránenie. Niekedy to dospeje až ku odstráneniu celého postihnutého vaječníku.
Ovariálne nádory
Môžeme ich rozdeliť do dvoch veľkých skupín:
- benígne nádory – sem patrí napríklad dermoidná alebo endometriálna cysta, či cystadenóm
- malígne nádory – najčastejším predstaviteľom je karcinóm ovária
Nádor môže vzniknúť z ktorejkoľvek časti vaječníku, či už sú to jeho povrchové štruktúry, alebo aj tkanív, ktoré produkujú pohlavné hormóny. Dokonca môže vzniknúť aj z častí, ktoré sa týkajú folikulov a vajíčka.
Benígne nádory sa nachádzajú len vo vaječníku, nerozliezajú sa nikam. Malígne bohužiaľ, môžu postihnúť aj okolité a dokonca aj vzdialené orgány. A najväčší problém? Diagnostikujú sa neskoro.
Aké sú prejavy nádorového ochorenia? Pokiaľ sú cystickej povahy, hrozí tú riziko prasknutia a krvácania do brucha, čo sa prejaví silnou bolesťou. Pre karcinóm, hlavne neskoršie štádiá, je typické okrem bolesti aj nafukovanie, dyskomfort, nechutenstvo, zmeny stolice (hnačka lebo zápcha), strata hmotnosti. Niektoré typy sa môžu prejaviť vaginálnym krvácaním po menopauze, keďže všeobecne tieto nádory sú typickejšie u žien v staršom veku (po 50 – tke).
Aké sú možnosti liečby? Hlavný spôsob terapie je chirurgické odstránenie postihnutého vaječníka, oboch ovárií alebo niekedy sa odstraňuje aj maternica. Závisí to od štádia ochorenia. Operácia sa môže doplniť chemoterapiou. V niektorých prípadoch je možné použiť aj cielenú liečbu, kedy liečivo priamo zamerá niektoré biochemické štruktúry v nádorových bunkách a ničí ich.
Polycystické vaječníky – definícia a príznaky
Polycystické vaječníky je ochorenie, ktoré v podstate ováriá neprodukujú svoje bežné hormóny – estrogény a progesterón – ale vo zvýšenej miere produkujú androgény, čiže mužské pohlavné hormóny. Oni ich tvoria aj za normálnych okolností, ale v oveľa nižšom množstve. Prečo je to tak? To sa zatiaľ presne nevie.
Odkiaľ pochádza názov „polycystické“? Folikuly stimulujúci hormón je za normálnych okolností zodpovedný za vývoj a dozrievanie a prasknutie folikulov. Lenže pokiaľ je tohto hormónu málo, tak tieto folikuly sa zastavia v určitej fáze svojho rastu a tvoria na povrchu vaječníkov hrbolčeky. A jeho nedostatok spôsobuje práve nadbytok testosterónu.
Aké sú príznaky tohto ochorenia? Keďže je zvýšená produkcia mužských pohlavných hormónov, tak sa to odrazí na výzore dievčaťa (toto ochorenie sa prejavuje zvyčajne v puberte). Začnú jej rásť chlpy na nesprávnych miestach, ako je napríklad tvár, nadmerne sa jej tvorí akné, jej postava celkovo nadobúda mužské črty. Menštruácia sa nedostaví, alebo ak sa aj dostaví tak veľmi nepravidelne. Často sa toto ochorenie spája aj s obezitou a cukrovkou. Ďalším pomerne typickým príznakom je to, že žena nedokáže otehotnieť.
Liečba polycystických ovárií – je to možné?
Keďže za toto ochorenie môže hormonálna nerovnováha, tak práve ich kombináciou. Niektoré (tvorbu testosterónu) sa budeme snažiť vyblokovať, niektoré naopak doplniť. Ktoré lieky sa teda používajú najčastejšie?
- Na navodenie ovulácie a normalizáciu menštruačného cyklu – keďže tieto ženy alebo dievčatá menštruujú veľmi nepravidelne alebo vôbec, tak užívajú lieky na normalizáciu cyklu a podporu sa ovulácie. To je práve hormonálna antikoncepcia (akú vám lekár predpíše, keď nechcete otehotnieť, tak má aj takéto využitie) a tzv. clomifen, ktorý radíme medzi antiestrogény a ktorý podporuje uvoľňovanie vajíčka z folikulu.
- Na boj proti nadmernému ochlpeniu – v tomto prípade sa používajú lieky, ktoré potláčajú tvorbu testosterónu, ako je napríklad spironolacton.
- Liečba cukrovky
Samotná terapia sa nastavuje prísne individuálne na základe ťažkostí dievčaťa alebo ženy. Odporúča sa aj zmena životného štýlu a redukcia hmotnosti (aj je prítomná obezita). Pokiaľ toto všetko nezaberie, tak je ešte možnosť chirurgická, ale tá sa využíva naozaj málokedy.
Bolestivé ováriá – pri týchto príznakoch zbystrite pozornosť!
Keď pociťujete bolesť v dolnej časti brucha vpravo alebo vľavo, či v podbrušku, tak sa vám možno vaše vaječníky snažia naznačiť, že niečo s nimi nie je v poriadku. Rozlišujeme rôzne charaktery ovariálnej bolesti.
Bolesť, ktorá sa opakuje skoro každý mesiac, zhruba 14-15. deň menštruačného cyklu, trvá niekoľko minút až hodín sa nazýva mittelschmerz. Jej intenzita je rôzna pre niektoré ženy je to len dyskomfort, u niektorých je taká intenzívna, že pripomína zápal slepého čreva. Jedná sa v podstate o ovuláciu, kedy dochádza k prasknutiu folikulu a uvoľneniu vajíčka. Pre niektoré ženy to môže byť bolestivý proces. Zvyčajne zaberajú bežne dostupné analgetiká ako je napríklad ibalgin. Pokiaľ však je tá bolesť veľmi veľká a neprestáva, určite je na mieste vyhľadať pomoc gynekológa.
Ďalším typom bolesti, ktorý je zároveň aj veľmi nebezpečný, je bolesť intenzívna, neutíchajúca, ktoré sa zhoršuje s časom. Vaše brucho je tak citlivé, že aj najmenšie stlačenie je teror. Príčina? Napríklad prasknutá cysta alebo torzia vaječníka. Sú to stavy, ktoré v drvivej väčšine prípadov treba urgentne riešiť chirurgicky.
Potom je bolesť, ktorá sa môže spájať s niektorými činnosťami, ako je napríklad defekácia alebo urinácia alebo pohlavný styk. Tá môže mať radu príčin, napríklad endometriózu, rozvinutý ovariálny nádor, alebo tzv. pelvic inflammatory disease.
Takisto sa môže stať, že vás síce bolí brucho vpravo alebo vľavo dole, ale nemusia byť za tým nutne vaječníky. Bolesť pri ovariálnych ochoreniach spoľahlivo dokáže imitovať napríklad apendicitída, obličkové kamene, zápal močových ciest alebo dokonca obyčajná zápcha.
Na zistenie príčiny bolestí je potrebné gynekologické vyšetrenie a určite by ste s ním nemali otáľať.
Správna starostlivosť o vaječníky
Niektorým ochoreniam postihujúcim vaječníky predísť viete, niektorým ani nie. Ale skúsiť podporiť ich funkciu a zdravie môžete. A verte, týchto pár trikov vám určite neublíži!
- Držte sa ďalej od cigariet – látky, ktoré sa v cigaretách nachádzajú nepoškodzujú len vaše pľúca, ale aj vaše vaječníky. Môžu spôsobiť, že niektoré z vajíčok nebudú schopné oplodnenia.
- Pozor na zbytočný stres! – Psychická pohoda je dôležitá správnu funkciu ovárií a zvyšuje aj šancu na úspešné otehotnenie.
- Ste to, čo jete – aj v tomto prípade to platí. Nadmerný príjem soli, cukrov, nasýtených tukov a konzervovaných či inak umelo spracovaných jedál vášmu telu rozhodne neprospieva. Naopak veľa zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, chudého mäsa a takisto aj dostatok vitamínov (napríklad aj vo tabletovej forme) dostane do pohody vašu myseľ, tráviaci systém, a aj vaječníky.
- Veľa je v tomto prípade moc – čo tým myslíme? Obezitu. Ak vaše BMI je vyššie ako je normálna hodnota (a nie ste kulturistky), mali by si nájsť bezpečnú cestu, ako znížiť svoju hmotnosť. Obezita totižto nepriaznivo pôsobí okrem iného aj na vaječníky a vyvoláva hormonálny dysbalans. Najlepšia kombinácia je úprava stravy a cvičenie.
- Pite dostatočné množstvo vody a udržujte sa v pohybe! – podporuje to krvný prietok vaječníkmi a tak im prináša dostatok živín na správne fungovanie.
- Vyhýbajte nadmernému príjmu alkoholu a kofeínu
- Pravidelné gynekologické prehliadky! – na záver to najdôležitejšie. Ak máte akýkoľvek problém alebo pocit, že to „tam dole“ nefunguje správne, tak vyhľadajte lekára gynekológa. Ak je tam nejaký problém, tak radšej nech sa naň príde skoro ešte pred rozvojom komplikácií.
Pýtate sa nás
Vaječníky funkcia – prečo sú potrebné?
Vaječníky majú dve hlavné funkcie – produkciu ženských pohlavných hormónov a vajíčok schopných oplodnenia.
Vaječníky psychosomatika – môže ich funkciu ovplyvniť psychika?
V istej miere áno. Dlhodobý stres a nepohoda môžu nepriaznivo ovplyvniť funkciu vaječníkov a znížiť fertilitu ženy.
Vaječníky bolesť – ako bude vyzerať?
Vaječníky môžu bolieť z rôznych príčin. Buď je tam nejaký akútnejší problém, ako je napríklad ruptúra cysty, alebo môžu bolieť aj z úplne fyziologických príčin, ako je napríklad ovulácia. Viac sa dočítate v príslušnom odseku.
Vaječníky umiestnenie – kde ich nájdem?
Vaječníky sú párový orgán, ktorý je lokalizovaný v malej panve.
Vaječníky choroby – ktoré sú najčastejšie?
Medzi častejšie ochorenia patria cysty, môže sa vyskytnúť aj endometrióza. Ale treba si dávať pozor a pravidelne navštevovať gynekológa, keďže viaceré ochorenia vaječníkov dlho prebiehajú bezpríznakovo. Medzi ne patrí napríklad karcinóm ovária.
Vaječníky a maternica – ako spolu súvisia?
Sú súčasťou pohlavnej sústavy ženy a sú miestom kde vzniká nový život. Vaječníky vyprodukujú vajíčko, ktoré sa po oplodnení vyvíja v maternici. A takisto hormóny, ktoré ováriá produkujú, ovplyvňujú sliznicu maternice a jej funkciu – to poznáte pod názvom menštruačný cyklus.
Použité zdroje :
- https://www.wikiskripta.eu/w/Vaje%C4%8Dn%C3%ADk
- https://www.wikiskripta.eu/w/Ovari%C3%A1ln%C3%AD_cyklus
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cancer/diagnosis-treatment/drc-20375946
- https://www.healthline.com/health/womens-health/ovary-pain#phantom-pains
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/diagnosis-treatment/drc-20353443
- https://www.fcionline.com/fertility-blog/7-tips-to-improve-egg-quality