Posledná aktuálizácia prebehla 25. septembra 2024 by silviab
Vajcovody patria k ďalším orgánom, ktoré sú typicky ženské. Jedná sa trubice, ktoré sa nachádzajú v malej panve na jednej strane sú spojené s maternicou a na druhej komunikujú s vaječníkom. Pre ženu veľmi dôležité – zohrávajú kľúčovú úlohu v jej pohlavnom živote. Predstavujú totiž miesto, kde začína nový život. V tejto trubici tvorenej hlavne svalovinou a sliznicou dochádza ku spojeniu vajíčka a spermie a vzniku zárodku. Avšak na to, aby k tomu bez problémov došlo a následne aby sa zárodok dostal do maternice musia byť splnené určité podmienky.
V článku sa dozviete niečo o vajcovodoch, o ich ochoreniach a možnej liečbe. Takisto sa v ňom venujeme aj ich nepriechodnosti a aký má súvis s tehotenstvom.
Čo sú to vajcovody?
Pod týmto názvom sa skrýva párový útvar, ktorý je typický len pre ženu (samozrejme, ak neberieme do úvahy niektoré genetické abnormality, ale fyziologicky je typický len pre ženu). Môžete ho takisto nájsť aj pod jeho inými názvami – tuba uterina, salpinx alebo tuba Fallopii.
Jedná sa o dutú trubicu, dlhú 8-15 cm, ktorá je tvorená svalovinou a špeciálnou sliznicou. Prečo špeciálnou? Vysvetlíme o niečo ďalej. Samotný vajcovod môžeme rozdeliť na niekoľko častí. Najpodstatnejšou z nich je tá, ktorá sa nazýva ampulla – dochádza v nej k oplodneniu vajíčka.
Načo žene slúžia?
Ako sme naznačili vyššie, vajcovody majú niekoľko dôležitých funkcií:
Zachytávajú vajíčko, ktoré je počas ovulácie uvoľnené z vaječníku
Dochádza v nich k oplodneniu vajíčka – v ampulle dochádza ku stretu vajíčka so spermiou a k ich splynutiu, vďaka čomu vzniká zárodok. Ten sa nasledujúcich 4-5 dní vyvíja a delí vo vajcovode a následne je pomocou špeciálnych výrastkov – fimbrií – dopravený do dutiny maternice, s ktorou sú vajcovody spojené.
Pomáha spermiám dostať sa na miesto oplodnenia – tu zohráva dôležitú úlohu práve svalovina. Svojím pohybom dopravuje spermie do ampully, aby jedna z nich mohla oplodniť vajíčko.
Ako sme naznačili, pre samotné oplodnenie, vývoj vajíčka a jeho transport do dutiny maternice je dôležité, aby sliznica a jej výrastky – riasinky boli v poriadku a funkčné. Keď to tak nie je, keď vo vajcovode napríklad prebehol nejaký zápal a vznikli tam po ňom zrasty, tak už predstavujú prekážku pre cestu toho vajíčka. Následkom čoho je stav, ktorý sa nazýva ektopické tehotenstvo (ak dôjde ku oplodneniu). Alebo k tomu oplodneniu vôbec nemusí dôjsť a v tom prípade hovoríme o sterilite.
Aké ochorenia môžu mať vajcovody?
Ochorení, ktoré môžu postihnúť vajcovody, je niekoľko. Medzi tie častejšie patria:
Zápal vajcovodu (salpingitída)
Jedná sa o ochorenie, kedy sa (najčastejšie) baktérie dostanú do vajcovodov a spôsobia tu infekciu a zápal. Jedná sa o pomerne závažné ochorenie, ktoré môže mať pre ženu ďalekosiahle následky v zmysle zvýšeného rizika mimomaternicového tehotenstva alebo sterility.
Ako sa takéto ochorenie prejavuje? Najčastejšie žena pociťuje tieto príznaky: abnormálny vaginálny výtok (zmena farby, množstva, zápachu), bolesť pri menštruácii, ovulácii, pohlavnom styku. Takisto môže pociťovať bolesť v podbrušku, v bedrovej časti chrbtice. Niekedy môže byť prítomná aj horúčka, pocit na zvracanie až zvracanie a nafukovanie.
Čo ju spôsobuje? Najčastejšie baktérie, ktoré sa do vajcovodov dostanú z pošvy pri zlyhaní ochranných bariér v krčku. Medzi ne patrí Neisseria Gonorrhoe, Chlamydia Trachomatis, stafylokoky, streptokoky, mykoplazmy. Zdá sa vám to povedomé? Nuž, väčšina z nich spôsobuje ochorenia, ktoré patria medzi sexuálne prenosné. Preto aj asi najrizikovejším faktorom vzniku salpingitídy je nechránený pohlavný styk. Medzi ďalšie patria aj niektoré gynekologické zákroky (hysterskopia, kyretáž, odber biopsie) – nemalo by sa to stávať, ale akékoľvek zásah do tela a porušenie jeho celistvosti je opradený rizikom infekcie. Takisto rizikom je aj všetko, čo uľahčuje vznik infekcie v pošve – jej nedoliečenie, časté užívanie antibiotík alebo nesprávna intímna hygiena. A v nebezpečenstve sú aj tehotné ženy – v období pôrodu a po ňom krčku chvíľu trvá, kým sa zatvorí. A to akurát ideálny čas na prestup infekcie.
Ako teda zabrániť, aby ste sa, milé ženy, nenakazili a neuhnali si zápal vajcovodov alebo iných častí vašich ženských orgánov? V prvom rade chrániť sa počas pohlavného styku s neznámymi ľudmi. Zabránite tak (väčšinou) nechcenému tehotenstvu a takisto vaše pohlavné orgány zostanú bez ujmy na zdraví. V druhom rade, snažiť sa nestriedať sexuálnych partnerov príliš často. V treťom rade, dodržiavať správnu intímnu hygienu a životosprávu a užívať probiotiká spolu s antibiotikami. A vo štvrtom (ale neposlednom a pravdepodobne aj najdôležitejšom) sú pravidelné gynekologické prehliadky a neodkladanie liečby gynekologických problémov.
Salpingitída sa najčastejšie lieči antibiotikami.
Mimomaternicové (ektopické) tehotenstvo
Stav, ktorý je veľmi vážny a môže ženu ohroziť na živote. Ako sme sa zmienili vyššie, oplodnenie prebieha vo vajcovode a takisto aj prvých 4-5 dní vývoja plodu. Následne je vajíčko transportované do dutiny maternice. Lenže pokiaľ sa vo vajcovode nachádzajú zrasty alebo iné prekážky v ceste, ale riasinky sa nepohybujú tak, ako majú, tak vajíčko sa nemôže dostať do maternice a zostáva tam, kde je a vyvíja sa.
Lenže tu nastáva problém. Maternica sa počas gravidity zväčšuje a nepraskne, lebo je na to prispôsobená. Vajcovod nie je. Čiže najväčším nebezpečenstvom tubárnej gravidity je to, že dôjde ku prasknutiu vajcovodu v mieste uhniezdenia zárodku a masívnemu krvácaniu do dutiny brušnej. Žena v tomto prípade stráca veľké množstvo krvi a môže upadnúť až do šoku. Ďalej sa môže prejavovať aj typickými známkami tehotenstva, vaginálnym krvácaním, silnou bolesťou v podbrušku a bruchu. Ak máte takéto prejavy, neváhajte vyhľadať gynekológa.
Prečo vzniká ektopická gravidita? Najčastejšie kvôli prítomným zrastom alebo zlej pohyblivosti riasiniek, ktoré by mali posúvať vajíčko do maternice. Tieto javy môžu vznikať kvôli:
Chlamýdiovej infekcii
Chronickému zápalu vajcovodu
Tubárnej sterilizácii
Používaniu intrauteriného telieska (je to napríklad forma antikoncepcie)
Predchádzajúcej ektopickej gravidite
Fajčenie – negatívne ovplyvňuje pohyb riasiniek.
Ako sa lieči? Pokiaľ je zistená v skorom štádiu, v podstate sa vyvolá potrat, keďže nie je šanca, aby sa takýto plod vyvíjal v poriadku ďalej. Na tento účel sa využíva metotrexát. Ten dokáže bezpečne ukončiť takúto graviditu a následne sa zárodok vstrebe alebo sa počas menštruácie dostane z tela von. Pokiaľ došlo ku prasknutiu vajcovodu a ku krvácaniu, tak žena postupuje akútny operačný výkon, ktorého výsledkom je buď len odstránenie zárodku s ponechaním vajcovodu (ale je tu 15% riziko opakovania ektopického tehotenstva) alebo sa odstráni celý vajcovod.
Sterilita
Inak povedané, keď sa žene nedarí otehotnieť. Nie vždy je chyba na jej strane, ale v rámci tohto odseku sa budeme venovať sterilite spôsobenej poškodenými vajcovodmi.
Kedy za sterilitu môžu choré vajcovody? Napríklad v prípade infekcie chlamýdiami, ktorá sa z pošvy dostala až sem. Alebo keď že má ochorenie s názvom PID – Pelvic Inflammatory Disease. Je to stav, kedy sa zápal, ktorý je najčastejšie spôsobený chlamýdiovou infekciou rozšíri na viaceré orgány malej panvy – maternicu, vajcovody ale aj vaječníky. V oboch prípadoch je príčinou sterility poškodenie riasiniek zápalom a vytvorenie pozápalových zrastov. A v niektorých menej častých prípadoch môžu za sterilitu aj vývojové anomálie vajcovodov.
Ako sa sterilita diagnostikuje a lieči? V prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu sa odoberú vzorky na kultiváciu a na liečbu sa používajú antibiotiká. Pokiaľ však infekcia trvá už dlho a žene sa nedarí otehotnieť, treba vajcovody skontrolovať vyšetreniami, ako je napríklad hysterosalpingografia, laparoskopia alebo takzvaná chromopertubácia. Aj v tomto prípade sú základom liečby antibiotiká a keď sa infekcia úspešne porazí, tak nasleduje chirurgické spriechodnenie vajcovodov.
Endometrióza
Jedná sa o pomerne zaujímavé a zároveň aj vážne a nepríjemné ochorenie. Jedná sa v podstate o to, že sliznica, ktorá by sa za normálnych okolností mala nachádzať len v maternici, je umiestnená ešte niekde inde v tele. Môže to byť hocikde, v svalovine maternice, na vaječníkoch, v brušnej dutine, ale aj dokonca v hrudníku. A jedno takéto miesto môžu byť aj vajcovody.
Ako sa toto ochorenie prejavuje? Nuž, doslova ako menštruácia. Treba si uvedomiť, že sa jedná o sliznicu maternice, ktorá podlieha pravidelnému menštruačnému cyklu, rovnako ako jej „ostatok“ v maternici. Takže žena sa najčastejšie bude sťažovať na silné menštruačné bolesti, bolesť pri pohlavnom styku, bolesť panvy, oblasti sakrálnej chrbtice, brucha. Takisto typické je aj silné a častokrát aj medzimenštruačné krvácanie. A bohužiaľ aj infertilita. Pokiaľ sa maternicová sliznica rozhodne usídliť vo vajcovode, môže ho zablokovať a zabrániť buď oplodneniu alebo prechodu vajíčka do maternice.
Ako sa endometrióza lieči? Základom je chirurgický prístup. V rámci neho sa odstráni endometriózne tkanivo so zachovaním alebo bez zachovania pohlavných orgánov. Ten druhý prípad vedie ku trvalej infertilite. Doplnkom chirurgie je konzervatívny prístup, ktorý predstavuje užívanie hormonálnych preparátov avšak ten nerieši samotnú endometriózu, ale skôr bolesť, ktorá s ňou súvisí. Preto trvalé riešenie endometriózy predstavuje chirurgická terapia.
Čo znamená, že mám upchaté/zablokované vajcovody?
V podstate to, že sa v nich nachádza niečo, čo zabraňuje prechodu spermií k vajíčku a následný transport vajíčka do maternice. Inými slovami, žena má problémy otehotnieť.
Čo môže spôsobiť blokádu vajcovodov? Všetky ochorenia, ktoré sme vymenovali vyššie – bakteriálna infekcia (najčastejšie zo spektra sexuálne prenosných ochorení) a jej následky (poškodenie riasiniek, vznik zrastov), endometrióza alebo pelvic inflammatory disease. Príčinou nepriechodnosti takisto môže byť predchádzajúce ektopické tehotenstvo alebo aj predchádzajúce operácie na vaječníkoch, v malej panve alebo bruchu.
Ako sa diagnostikujú zablokované vajcovody? Podobne ako aj iné problémy s vašimi pohlavnými orgánmi, aj tento je v rukách gynekológa. Ten sa môže rozhodnúť pre radu vyšetrení, medzi ktoré určite patria meranie niektorých laboratórnych markerov, základné vyšetrenie a takisto aj niektoré invazívnejšie diagnostické metódy. Medzi ne radíme hysterosalpingografiu, kedy sa cez pošvu a maternicu podá kontrastná látka, ktorá sa dostane až do vajcovodov a následne sa správí RTG snímok. Ďalšou metódou na diagnostiku nepriechodnosti vajcovodov a tým pádom aj neplodnosti je chromopertubácia. Jedná sa výkon, kedy sa znova cez maternicu podá hnedý roztok a pomocou kamery, ktorá je zavedená do dutiny brušnej (metódou laparoskopie) sa sleduje jeho prechod cez vajcovody.
Ako spriechodniť/prečistiť vajcovody?
V tomto prípade je najúčinnejšia chirurgická liečba. Jej rozsah závisí od vyvolávajúcej príčiny.
Pokiaľ sú príčiny blokovaných vajcovodov zrasty a poškodené riasinky, ktoré spôsobila napríklad chlamýdiová infekcia, a tento stav je vážny, prípadne žena je už staršia, tak sa zvyčajne robí salpingektómia. Jednoducho povedané, postihnutý vajcovod sa odstráni a žena, pokiaľ si praje otehotnieť, väčšinou je už v kontakte s centrami pre umelé oplodnenie. Ďalšou možnosťou v tomto prípade je salpingostómia alebo fimbrioplastika. Sú to vajcovod záchovné operácie, kedy sa sa táto trubica otvorí malým rezom, odstráni sa napríklad úsek zrastov, alebo mimomaternicový plod a vajcovod sa zase zašije. Tento postup sa väčšinou volí u žien, ktoré sú mladšie a ich vajíčkovod nie je až tak postihnutý. Pokiaľ však následne nedôjde ku otehotneniu do 1 roka, tak takáto pacientka je odosielaná do centra pre umelé oplodnenie.
Ďalšou príčinou nepriechodných fallopiánskych túb je aj endometrióza. V tomto prípade sa robí laparoskopia s cieľom odstrániť ložiská endometriózy a zrastov a zachovať čo najviac funkčného tkaniva.
Pýtate sa nás
Vajcovody odstránenie – prečo sa to robí?
Vajcovody sa môžu odstrániť pre dva hlavné dôvody – ochorenie a zabránenie tehotenstvu. Pokiaľ žena chce otehotnieť a vajičkovod je príliš poškodený, tak sa odstráni, aby v ňom náhodou nedošlo ku mimomaternicovému tehotenstvu. Následne je žena odkázaná na kliniku umelého oplodnenia. Vajcovod sa takisto odstraňuje aj pre samotné mimomaternicové tehotenstvo, keďže je tam vysoké riziko, že sa to môže znovu zopakovať. Pomerne častou príčinou salpingektómie je aj endometrióza alebo pelvic inflammatory disease, či infekcie sexuálne prenosnými baktériami.
Nepriechodné vajcovody a tehotenstvo – ako spolu súvisia?
Snažíte sa otehotnieť a nejde to? Môžno máte zablokované vajcovody a ani o tom neviete. Na to, aby došlo ku úspešnému oplodneniu a prechodu vajíčka do maternice, vajcovody musia byť bez prekážok (zrastov, ložísk endometriózy) a riasinky musia byť prítomné a zdravé. Takisto tam nesmú byť prítomné vývinové vady (napríklad, keď sa žene nevyvinie vajcovod na jednej strane). Pokiaľ tieto podmienky splnené nie sú, tak tehotenstvo začne byť niečím, čo je ťažké dosiahnuť.
Zápal vajcovodov – čo to je?
Odborne sa toto ochorenie nazýva salpingitída. Jedná sa o stav, kedy baktérie preniknú cez obranné mechanizmy krčku maternice a dostanú sa do maternice a cez do vajcovodov a vyvolajú v nich zápal. Príkladom môžu byť napríklad chlamýdie alebo Neiserria Gonorrhoeae, ktorá spôsobuje kvapavku. Niekedy toto ochorenie môže prebiehať bez príznakov, inokedy si všimnete, že s vami inečo nie je v poriadku. Tejto téme sme sa venovali vyššie v článku.
Vajcovody choroby – aké poznáme?
Existuje viacero ochorení, ktoré môžu postihnúť vajcovody. Od geneticky podmienených (vývojové anomálie v zmysle chýbania vajcovodu) cez infekcie až po nádorové ochorenia. Niektorým z nich sme sa venovali vyššie v článku.
Použité zdroje :
- https://www.wikiskripta.eu/w/Tuba_uterina
- https://www.healthline.com/health/womens-health/blocked-fallopian-tubes
- https://www.gyn-fiv.sk/wp-content/uploads/2019/03/Odporucane-postupy-v-liecbe-neplodnosti-P-Harbulak-M-Borovsky-M-Petrenko-Z-Behunova-S-Galo-I-Svecova-K-Bergendiova-K-Melisova-Gynekol-prax-2017-154-s-221-227-.pdf
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ectopic-pregnancy/symptoms-causes/syc-20372088
- https://en.wikipedia.org/wiki/Fallopian_tube