maternica - vsetko co vas zaujima

Maternica – všetko čo vás zaujíma

Posledná aktuálizácia prebehla 16. novembra 2024 by silviab

Hystéria je nekorektné slovo, ktoré sa v súčasných učebniciach psychológie a psychiatrie už používa len ako pripomienka poruchy, ktorá bola v minulosti spájaná čisto so ženami a ponižovala prehnané, typicky ženské vlastnosti na prejavy poruchy. Dnes už vieme, že hystériou trpia aj muži a jej význam sa poopravil, až úplne lexikálne vymizol zo súčasnej odbornej literatúry. Prečo to spomíname? Pretože hysteria je po grécky maternica, ktorá prináleží ženskému pohlaviu, čo však neznamená, že by nám mal jej názov inklinovať negatívne prepojenia s minulosťou. Práve naopak. Maternica ako ženstvo je úžasný a zaujímavý koncept, preto vám o nej chceme povedať niečo viac.

Maternica v skratke

Uterus, womb, hysteria, lono či matka sú alternatívne názvy pre maternicu – úsek hlavných sekundárnych ženských orgánov, ktorý je nepárový a dutý. Nachádza v tele žien a väčšiny cicavcov. Je ohraničený spodnou časťou krčka maternice a na vrchu sa spája s vajíčkovodmi. Jej poloha v rámci sústavy orgánov je v malej panve medzi močovým mechúrom a hrubým črevom.  Jej základnou funkciou je vytvorenie vhodného prostredia pre plod, a teda  zabezpečuje reprodukciu ľudského rodu. 

Biológia a anatómia

Maternica na prvý pohľad vyzerá ako sploštená, obrátená hruška. V priemere má veľkosť 6 až 8 cm na dĺžku, je 4 až 5 cm široká a 2,5 až 3 cm dlhá. Tieto parametre však nezohľadňujú tehotné ženy, pretože pri tehotenstve sa maternica niekoľko krát zväčší a po tehotenstve ostáva o 1 cm väčšia. Hmotnosť maternice pri ženách, ktoré ešte nerodili, dosahuje 40-50 g, pričom počas tehotenstva to je až 1000g. Anatomicky sa delí do štyroch hlavných častí:

  • fundus – najvyššia zaoblená časť maternice
  • telo (lat. corpus)
  • krčok maternice (cervix uteri)
  • cervikálny kanál

Maternica má tri vrstvy, ktoré spolu tvoria stenu maternice. Od najvnútornejšej po najvzdialenejšie sú to vrstvy  endometrium, myometrium a perimetrium.  Endometrium je vnútorná epiteliálna vrstva maternice cicavcov spolu s jej sliznicou. Má bazálnu vrstvu a funkčnú vrstvu, pričom  funkčná vrstva sa zahusťuje a potom sa odbúrava počas menštruačného cyklu v podobe krvi ako výstelky maternice.  Táto výstelka sa synchronizuje s ovuláciou v zhruba mesačnom cykle a slúži ako príprava na tehotenstvo. Keď má žena menopauzu, telo zastaví produkciu hormónov, ktoré spôsobujú ovuláciu a menštruáciu a tým aj ukončuje proces vylučovania funkčnej vrstvy maternice. Uterus má početné nervy a siete tepien a žíl, väzy; ako sú okrúhle väzy, kardinálne väzy, široké väzy a uterosakrálne väzy.

Maternica je pohyblivá a pohybuje sa zozadu pod tlakom plného močového mechúra alebo pred tlakom plného konečníka. Ak sú obe plné, pohybuje sa smerom hore. Zvýšený vnútrobrušný tlak ju tlačí smerom nadol.  Zaujímavosťou je, že  maternica je u 50% žien v polohe, ktorá sa nazýva anverzná, u 25% žien zaujíma strednú polohu a u zvyšných 25% žien je v polohe retrovertnej (naklonenej/obrátenej). 

Vývin štruktúry

Pri vývine maternice zohráva hlavnú úlohu paramezonefrický vývod. Tento vývod zaniká pri plodu s mužským pohlavím. Počas embryonálneho vývoja sa párová štruktúra bunečného predchodcu maternice oddelí a rozdelí sa na hornú časť vajcovodov a spodnú časť maternice. Dôležitým pojmom pri vývine maternice je zrastanie, ktoré nastáva pri zanikaní vývodov (tzv. vertikálna fúzia) a vznikaní dutiny maternice. Následne sa uterus vyvíja a rastie do dospelých rozmerov spolu s vývinom dieťaťa. Najčastejšie problémy s maternicou tak vznikajú poruchou vzrastania Müllerových vývodov počas formovania maternice.

Funkcie maternice

 

  • starostlivosť o oplodnené vajíčko mužskou pohlavnou bunkou (spermiou), ktoré sa vyvíja do plodu, a jeho udržanie, kým dieťa nie je dostatočne zrelé na narodenie
  • poskytuje štrukturálnu celistvosť a podporu močovému mechúru, črevu, panvovým kostiam a orgánom
  • oddeľuje močový mechúr a črevá
  • siete krvných ciev a nervov maternice usmerňujú prietok krvi do panvy a do vonkajších genitálií a vagíny, za účelom sexuálneho styku
  • maternica zabezpečuje maternicový orgazmus ženy
  • metabolické procesy, ako je srdcová frekvencia, dýchanie a trávenie majú väzby na maternicu a mozog – v praxi to vyzerá tak, že na pokusných potkanoch, ktorým bola odstránená maternica, sa pozorovali poruchy priestorovej pamäte

Príznaky problémov s maternicou

Príznaky, bolesť alebo zmeny v tele sú dobrým indikátorom problémov. Platí to aj pri maternici. Najvýraznejším symptómom je bolesť v podbrušku alebo aj silné krvácanie počas menštruácie, ale aj mimo nej. Sú aj iné symptómy, ktoré indikujú, že nie je s maternicou všetko v poriadku. Dôležité je, aby ste pri spozorovaní jedného z týchto príznakov vyhľadali lekársku pomoc.

  • Posunutá maternica – indikátorom tejto poruchy je sťaženie splodenia potomka alebo zvýšená hrozba rizikového tehotenstva.
  • Zhrubnutá alebo zväčšená maternica – maternica sa väčšinou zväčší pri tehotenstve. Ak však nie ste tehotná, môže ísť o myómy, polypy ale aj o rakovinu.
  • Bolesti maternice – počas tehotenstva to môže byť znakom mimomaternicového tehotenstva. V negravidnom stave môže ísť o zápal alebo prechladnutie.
  • Problémy s menštruáciou – sú najčastejším znakom porúch maternice Môže ísť o rôzne zápaly, hormonálne zmeny, bakteriálne alebo kvasinkové vírusy.
  • Vychádzajúca maternica – ide o hraničné štádium prolapsu maternice, ktorý je spôsobený oslabnutím svalov panvového dna.

Poruchy a anomálie

Prolaps maternice

Je posunutie maternice smerom dolu k pošve tak, že je hmatateľná skôr než genitálie. Niekedy sa maternica posunie celá a je viditeľná voľným okom. Postihnutá ma ťažkosti pri pohlavnom styku a neustále trpí pocitom plnosti v pošve. Prolaps sa deje v prípadoch, kedy sú oslabované okolité svaly maternice, ktoré ju držia na mieste. Často sa vyskytuje až vo vyššom veku, keďže vtedy dochádza k oslabovaniu svalstva. Pri staršej pacientke sa pristupuje k odstráneniu maternice, no ak chce žena ešte otehotnieť, pošva a maternica sa plasticky upravia.

Vrodené abnormality maternice vrátane vrodenej absencie maternice

    • Mayerov-Rokitanského-Küsterov syndróm alebo MRK syndróm – je genetická vady, ku ktorej dochádza chybným zrastom Müllerových vývodov, pričom maternica takmer úplne chýba.
    • Maternica didelphys (uterus didelpis)  – dvojroda a septálna maternica – tvorí sa chybou vývinu Müllerových vývodov, ktorú maternicu kompletne rozdvojujú. Septum zase bráni odvodu krvi pri menštruácií a krv sa hromadí v maternici a v pošve (hematometrocolpos).
    • Maternica vystavená účinkom DES (dietylstilbestrol, syntetický estrogén) týmto účinkom musí byť plod vystavený ešte v tele matky. Prejavuje sa abnormálne malou dutinou maternice v tvare písmena T a zvyšuje riziko rakoviny pošvy.

Benígne alebo nezhubné nádory maternice alebo maternicových fibroidov

    • Difúzna leiomyomatóza maternice – prejavuje sa malými, zle ohraničenými tumorčekami, ktoré ju celkovo zväčšujú.

    • Leiomyóm maternice – vyskytuje sa u 25 až 77% žien. Ťažkosti sú ojedinelé: abnormálne menštruačné krvácanie, časté močenie, zápcha, panvová bolesť, sú príčinou ženskej neplodnosti.

    • Polyp krčka maternice (cervikálny polyp) – prejavuje sa krvácaním medzi jednotlivými menštruačnými cyklami. Dosahuje veľkosť až niekoľkých centimetrov.

Adenomyóza

Postihuje ženy po 30. roku života, ktoré viac krát rodili. Je to nenádorové ochorenie. Je ťažko diagnostikovateľné, pretože sa prejavuje u každej ženy rôzne – napríklad ide o nepravidelnú a silnú menštruáciu, bolesti v oblasti panvy, niekedy úplná bezpríznakovosť.

Rakovina

    • Rakovina krčka maternice – s počiatku je bezpríznaková, no vo svojej progresívnej fáze sa prejavuje vaginálnym výtokom, krvácaním mimo menštruačného cyklu, bolesťami v oblasti panvy a bolesťami pri pohlavnom styku, ktoré môžu byť sprevádzané krvácaním. Lieči sa rôzne, v závislosti od každej ženy a štádia rakoviny (ožarovanie, operácia, chemoterapia).
    • Rakovina endometria (resp. maternice) – príčina je neznáma, no určitú úlohu tu hrajú vyššie hladiny estrogénu a progesterónu. Riziko sa zvyšuje s vekom a príznaky sú podobné ako pri rakovine krčka maternice. Výrazným indikátorom je vodnatý výtok a bolesti v dolnej časti brucha.

Pyometra u žien – infekcia maternice

Dochádza pri nej k  naplneniu maternice hnisom. Rozvíja sa pri endometritíde – zápale slizníc maternice, ktorý uzatvára kanál krčka maternice a tak dochádza k hromadeniu hnisu v maternicovom priestore.

Zrasty v maternici alebo Ashermanov syndróm

Jeho následkom je zmenšenie objemu dutiny maternice, až jej úplne vymiznutie. Príčinu sú rôzne, no často sa jedná o následky vnútromaternicových poranení pri gynekologických zákrokoch alebo pri chirurgických zásahoch (napríklad pri vyšetrení maternice pomocou prístroja, ktorý pripomína lyžičku – kyretáž; cisársky rez a iné). Prejavuje sa bolesťami brucha a žena sa stáva menej plodnou až neplodnou, prípadne náchylnou na potrat. Zrasty sa rušia mechanicky, pomocou operačných nástrojov.

Problémy s polohou

Ako sme už spomínali, maternica môže zaujmuť rôzne polohy v ženskom lone. Pri retrovertnej polohe, ktorou trpí 25% žien, sa príznaky javia ako bolesť pri pohlavnom styku, bolesti panvy počas menštruácie, ľahká inkontinencia, časté infekcie močových ciest, ťažkosti s plodnosťou atď. Táto poloha je tak isto známa pod pojmom obrátená alebo naklonená maternica. Nie je sa však čoho báť, pokiaľ vám váš lekár alebo lekárka povedal, že máte obrátenú maternicu. Samozrejme závisí na veľkosti odchýlky, no niektoré ženy nemajú takmer žiadne príznaky z vyššie spomínaných a dokážu otehotnieť bez problémov. Všetko však konzultujte so svojou gynekologičkou alebo gynekológom.

Liečba a vyšetrenie maternice

Ako sme už vyššie spomínali, návšteva lekára alebo lekárky je nutná najmä v prípadoch, keď na sebe vypozorujete jeden so symptómov, ktoré indikujú problémy s maternicou. Najčastejšie sa jedná o bolesť v podbrušku, krvácanie mimo cyklu alebo s príliš silnou intenzitou a neschopnosť splodiť potomka aj po dlhšom snažení oboch partnerov. Návštevu lekára alebo lekárky odporúčame aj v prípade, kedy ste už neboli dlhšie na gynekologickej prehliadke, ktorá je nastavená na jeden krát za rok. Preventívne vyšetrenie je najlepší spôsob, ako zachytiť problémy s maternicou už v zárodku.

Ambulantné gynekologické vyšetrenia

Tieto vyšetrenia vykonáva gynekológ alebo gynekologička počas bežnej prehliadky v ambulancií. Môže ísť o rôzne druhy vyšetrení preventívnych, počas tehotenstva, počas klimaktéria, ale aj ako dôsledok určitého ochorenia. Patria tam nasledovné:

  1. Anamnestické vyšetrenie – odborník alebo odborníčka s vami slovne prejde váš doterajší zdravotný stav, od menštruačného cyklu až po tehotenstvo, cez prípadné operácie, ochorenia, zápaly, ťažkosti a iné.
  2. Klinické palpačné vyšetrenie – je hmatové vyšetrenie prsníkov, pošvy či orgánov malej panvy.
  3. Antikoncepčné vyšetrenie – zastrešuje konzultáciu o vhodnej antikoncepcií počas plodných období, vkladanie antikoncepčných implantátov a vkladanie vnútromaternicových teliesok. Zároveň ide aj o predpis hormonálnej antikoncepcie v prípade potreby.
  4. Ultrazvukové vyšetrenie počas gravidity – vykonáva sa pomocou sonografu, kedy sestra alebo lekárka/lekár zisťuje, či je plod vhodne uložený v maternici alebo včasne odhaľuje možné vývinové chyby.
  5. Ultrazvukové vyšetrenie vysokovýkonným sonografom a ultrazvukové vyšetrenie prsníkov – odhaľuje prítomnosť zápalov, zdurených uzlín alebo onkologických ochorení.
  6. Starostlivosť o ženy v prechode – jedná sa najmä o vyšetrenie hladín ženských hormónov a pomoc ženám v klimaktériu prekonať ťažkosti, ktoré sú s prechodom spojené, vrátane potenia, zmien nálad, nepravidelnej menštruácie, návalov tepla a rôznych bolestí.

Vyšetrenie krčka maternice (kolposkopické vyšetrenie)

Na tento druh vyšetrenia vás môže poslať gynekológ alebo gynekologička po bežnej prehliadke, pokiaľ sa ukážu zmeny buniek v krčku maternice. Kolposkopia v sebe zahŕňa jednoduché vyšetrenie krčka maternice pomocou lupy, aby sa bunky na krčku maternice dali podrobnejšie prehliadnuť. Vyšetreniu predchádza konzultácia s lekárom alebo lekárkou ohľadne menštruačného cyklu, antikoncepcie, chorôb a iných okolností, ktoré sú spojené so ženským zdravím. Samotné vyšetrenie pozostáva zo spekula, ktoré sa vsunie do vagíny a následne lekár prezrie krček pomocou kolposkopu (lupa, ktorá sa vás nedotkne a ani nejde do vnútra). Ak lekár alebo lekárka nájde postihnuté tkanivo, odoberie z neho kúsok na expertízu. Z postihnutých buniek sa môže rozvinúť rakovina, preto v prípade liečby nasledujte odporúčania, ktoré dostanete pri vyšetrení.

Cytologické (onkocytologické) vyšetrenie steru z krčka maternice

Toto vyšetrenie sa praktikuje v prípade, že gynekológ alebo gynekologička má podozrenie na rakovinu krčka maternice. Existujú dva druhy: konvenčná cytológia a metóda LBC. Obe fungujú na princípe odobratia náteru z krčka maternice a následnom odoslaní do laboratória. Pri metóde LBC sa odobratá vzorka ponorí do špeciálnej tekutiny, ktorá odstráni hlien a zhluky nepriehľadných buniek. Na expertíze je potom jednoduchšie zistiť, či sa jedná o potenciálne nebezpečnú anomáliu alebo len o podráždené tkanivo.

Hysterektómia (odstránenie maternice)

Hysterektómia je chirurgické odstránenie maternice pomocou operácie. Vykonáva sa z rôznych príčin, medzi ktoré napríklad patria:

  • Myómy maternice, ktoré spôsobujú bolesť, krvácanie alebo iné problémy.
  • Prolaps maternice.
  • Rakovina maternice, krčka maternice alebo vaječníkov.
  • Endometrióza.
  • Abnormálne vaginálne krvácanie.
  • Chronická bolesť panvy.
  • Adenomyóza alebo zhrubnutie maternice.

Odstránenie maternice sa prevádza rôznym spôsobom. Môže ísť o odstránenie celej maternice (Radikálna hysterektómia) alebo iba jej častí, napríklad hornej časti (suprakervikálna alebo medzisúčetová hysterektómia). Ďalej existujú dva prístupy k chirurgickému zákroku: tradičný alebo otvorený chirurgický zákrok a chirurgický zákrok využívajúci minimálne invazívny prístup. Riziká hysterektómie môžu zahŕňať chronické bolesti, krvné zrazeniny, infekcie, krvácanie a poranenie okolitých orgánov. Po odstránení maternice väčšina opýtaných tvrdí,  že sa operácii podarilo zlepšiť alebo liečiť ich hlavný problém (napríklad bolesť v podbrušku alebo silné menštruácie). Žena po odstránení maternice ostáva neplodná.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo je to maternica?

Maternica je úsek hlavných sekundárnych ženských orgánov, ktorý je nepárový a dutý. Nachádza v tele žien a väčšiny cicavcov. Je ohraničený spodnou časťou krčka maternice a na vrchu sa spája s vajíčkovodmi. Jej poloha v rámci sústavy orgánov je v malej panve medzi močovým mechúrom a hrubým črevom.  Základnou funkciou je vytvorenie vhodného prostredia pre plod, a teda zabezpečuje reprodukciu ľudského rodu.

Ako vyzerá?

Maternica na prvý pohľad vyzerá ako sploštená, obrátená hruška. V priemere má veľkosť 6 až 8 cm na dĺžku, je 4 až 5 cm široká a 2,5 až 3 cm dlhá. Tieto parametre však nezohľadňujú tehotné ženy, pretože pri tehotenstve sa maternica niekoľko krát zväčší a po tehotenstve ostáva o 1 cm väčšia. Hmotnosť maternice pri ženách, ktoré ešte nerodili, dosahuje 40-50 g, pričom počas tehotenstva to je až 1000g. Anatomicky sa delí do štyroch hlavných častí:

Ako funguje?

Maternica má za úlohu: starostlivosť o oplodnené vajíčko mužskou pohlavnou bunkou (spermiou), ktoré sa vyvíja do plodu, a jeho udržanie, kým dieťa nie je dostatočne zrelé na narodenie; poskytuje štrukturálnu celistvosť a podporu močovému mechúru, črevu, panvovým kostiam a orgánom; oddeľuje močový mechúr a črevá.

Ako rastie maternica?

Pri vývine maternice zohráva hlavnú úlohu paramezonefrický vývod. Tento vývod zaniká pri plodu s mužským pohlavím. Počas embryonálneho vývoja sa párová štruktúra bunečného predchodcu maternice oddelí a rozdelí sa na hornú časť vajcovodov a spodnú časť maternice. Dôležitým pojmom pri vývine maternice je zrastanie, ktoré nastáva pri zanikaní vývodov (tzv. vertikálna fúzia) a vznikaní dutiny maternice.

Obrátená maternica – je možné otehotnieť?

Pri retrovertnej polohe, ktorou trpí 25% žien, sa príznaky javia ako bolesť pri pohlavnom styku, bolesti panvy počas menštruácie, ľahká inkontinencia, časté infekcie močových ciest, ťažkosti s plodnosťou atď. Táto poloha je tak isto známa pod pojmom obrátená alebo naklonená maternica

Ako vyzerá spadnutá maternica?

Prolaps maternice je posunutie maternice smerom dolu k pošve tak, že je hmatateľná skôr než genitálie (inakpovedané spadnutá maternica). Niekedy sa maternica posunie celá a je viditeľná voľným okom a pripomína obrátenú hrušku. Postihnutá ma ťažkosti pri pohlavnom styku a neustále trpí pocitom plnosti v pošve.

Kedy je nutné odstrániť maternicu?

Hysterektómia (odstránenie maternice) sa vykonáva sa z rôznych príčin, medzi ktoré napríklad patria: Myómy maternice, ktoré spôsobujú bolesť, krvácanie alebo iné problémy. Prolaps maternice. Rakovina maternice, krčka maternice alebo vaječníkov. Endometrióza. Abnormálne vaginálne krvácanie. Chronická bolesť panvy. Adenomyóza alebo zhrubnutie maternice. Riziká hysterektómie môžu zahŕňať chronické bolesti, krvné zrazeniny, infekcie, krvácanie a poranenie okolitých orgánov. Po odstránení maternice väčšina opýtaných tvrdí,  že sa operácii podarilo zlepšiť alebo liečiť ich hlavný problém (napríklad bolesť v podbrušku alebo silné menštruácie). Žena po odstránení maternice ostáva neplodná.

Použité zdroje

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+