pohlavné choroby

Pohlavné choroby – aké poznáme?

Posledná aktuálizácia prebehla 1. októbra 2024 by silviab

Pohlavné choroby patria do kategórie infekčných ochorení. Chytiť takúto nechcenú sexuálnu pliagu môžete hlavne vtedy, ak žijete aktívnym sexuálnym životom a často v posteli striedate partnerov. Sexuálne prenosné ochorenia ročne postihnú viac ako 2000 Slovákov a Sloveniek. Syfilis, AIDS, kvapavka či hepatitída nepozerajú na to, koľko máte rokov. Každý deň na svete zaútočia až na viac ako 1 milión ľudí (ročné číslo je veľmi znepokojujúce). Spoznáte ich podľa svrbenia, vyrážok, pálenia pri močení či zvláštneho výtoku z vagíny. Niekedy ani netušíte, že ste sa nakazili infekciou. Zistite, ktoré sú najznámejšie u mužov a žien a ako sa voči nim brániť.

Čo sú to pohlavné choroby?

Ako každá infekcia, tak aj pohlavná choroba sa šíri kontaktom s nakazeným. Tieto infekčné ochorenia vás (s najväčšou pravdepodobnosťou) neminú, ak máte nechránený sex s človekom, ktorý sa už stihol nakaziť. Infekcia sa na vás teda nalepí najčastejšie pri pohlavnom styku, a to z(o):

  • vaginálneho sekrétu
  • mužského ejakulátu
  • slín
  • krvi

Okrem toho tieto venerálne choroby môžete dostať aj z kontaminovaných predmetov, ako ihly, zubné kefky, holiace strojčeky alebo striekačky, alebo kontaktom s pokožkou. Opomenúť nemožno ani prenos infekcie z matky na dieťa v tehotenstve. Nezabúdajte preto na pravidelnú hygienu a dezinfekciu po manipulácii s predmetmi, ktoré boli v kontakte aj s inými ľuďmi.

Čo ich vyvoláva a akú majú inkubačnú dobu?

Vyvolávajú ich mikroorganizmy, ktoré sú pôvodcami aj iných ochorení. Zapamätajte si tieto 4 druhy mikroorganizmov:

  • vírusy
  • baktérie
  • kvasinky
  • parazity

Pohlavné choroby však ukazujú, žiaľ, aj svoju zákernú stránku, a to dobu, v rámci ktorej sa prejavia ich prvotné symptómy. Kvapavka sa obvykle prejaví za 2 – 10 dní a infekciu HIV si v jej prvých príznakoch po 2-3 týždňoch môžete zameniť s chrípkou. Syfilis je zasa iná liga. Udáva sa totiž, že prvé príznaky sa dostavia za 21 dní. Stalo sa však aj to, že dotyčná osoba o ochorení vôbec nevedela celé 3 mesiace. Nikdy si teda nemôžete byť istí, či ste alebo nie ste pozitívni. Odporúčame preto absolvovať vyšetrenie a test vždy, ak ste mali (sexuálny) kontakt s infikovanou osobou.

Pohlavné choroby u mužov

V minulosti bol boj proti pohlavných chorobám menej účinný, ako je to dnes. Svedčí o tom príbeh jedného z najslávnejších spevákov 70. – 80. rokov Freddieho Mercuryho. Dlhodobo zápasil s ochorením AIDS, ktoré spôsobuje vírus HIV. Napokon mu podľahol v roku 1991. Medicína sa však od tej doby posunula vpred míľovým krokom a na mnohé (nielen) mužské sexuálne ochorenia už existuje liečba. Dokonca sa dostala až na takú úroveň, že človek sa do 4. fázy AIDS (úplná strata imunity – angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) vôbec nemusí dostať.

Muži zvyčajne zápasia s týmito 3 pohlavnými chorobami:

  • AIDS (vírus HIV)
  • syfilis
  • kvapavka

Na čele mužských pohlavných chorôb stojí ochorenie AIDS. Až 80 % všetkých svetových prípadov nákazy vírusom HIV môžeme pripísať nechránenému sexu medzi osobami rovnakého pohlavia (najmä mužmi).

Vylúčiť však u mužov nemožno ani genitálny herpes, bradavice, infekciu vírusom HPV, pedikulózu či hepatitídu typu B. Týmto ochoreniam sa ale ani ženy nevyhýbajú.

Muži majte sa na pozore, ak zaregistrujete najmä tieto symptómy:

  • bolesť a citlivosť penisu a semenníkov na dotyk
  • pupáky, vredy, fliačiky alebo zdurenie na koži
  • svrbenie, pálenie a začervenanie pokožky
  • bolesť a pálenie počas močenia
  • výtok z močovej trubice
  • teplota
  • únava
  • nechutenstvo

V prvotných fázach ochorenia si infekciu všimnete hlavne na (pri) genitáliách. To je varovným prstom, že máte začať riešiť liečbu. Neváhajte ani chvíľku a navštívte lekára. V opačnom prípade pravdepodobne ochorenie iba naberie na sile (a príznakoch).

Pohlavné choroby u žien

Ženy sa najčastejšie stretávajú s týmito 3 pohlavnými ochoreniami:

  • trichomoniáza
  • kvasinková infekcia
  • chlamýdie

Nie je však nezvyčajné, ak žena ochorie na AIDS alebo dostane syfilis, kvapavku, hepatitídu B, bradavice alebo genitálny herpes. No rebríček najčastejších sexuálne prenosných ochorení u žien ,,vyhráva“ trichomoniáza. Odhaduje sa, že každý rok ju chytí viac ako 170 miliónov ľudí. Prebiehať môže aj úplne bez príznakov (približne u 40 % žien). Za trichomoniázou stoja parazity, ktoré napádajú vagínu. Zarážajúce na tejto chorobe je aj to, že môže udrieť aj u mužov na prostatu.

Prvým krokom, ktorý môžete pre svoje zdravie urobiť, je dôkladne si všímať nasledujúce príznaky:

  • výtok z pošvy a jej sčervenanie, pálenie alebo svrbivé pocity
  • bolesť a pálenie pri močení i pohlavnom styku
  • vredy alebo fliačiky na pokožke
  • výtok z močovej trubice
  • teplota
  • únava
  • nechutenstvo

Ako môžete vidieť, príznaky pohlavných chorôb sa u žien a mužov môžu prelínať. To, či a kedy sa u vás konkrétny príznak ochorenia objaví, závisí vo veľkej miere aj od stavu vášho imunitného systému. Niekedy môžete byť celé mesiace bez príznakov. Ak ste v poslednej dobe vystriedali viac sexuálnych partnerov, radšej sa nechajte otestovať (aj keď partneri vylučujú akúkoľvek možnosť nákazy). Ako hovorí jedno staré slovenské príslovie: ,,Dôveruj, ale preveruj!“

Dajú sa liečiť?

Našťastie, takmer všetko, čo nás počas života postretne, sa dá riešiť. Áno, pohlavné choroby sa dajú liečiť. Prvá iniciatíva však musí vzísť iba od vás. Ľahšie sa to hovorí, no ťažšie realizuje v praxi – k čomu nepridáva ani to, že sexuálne prenosné ochorenia sa nemusia v určitých fázach ani vôbec navonok prejavovať. Lekári z toho dôvodu vyzývajú všetkých, ktorí vedú promiskuitný život, aby sa dali preventívne vyšetriť. Aj od zodpovednosti jednotlivca závisí to, či sa bude nákaza prenášať ďalej.

Vo všeobecnosti platí, že liečiť pohlavne prenosné infekcie bakteriálneho pôvodu je jednoduchšie. Pri infekciách, ktoré sa šíria v dôsledku vírusu, je liečebná cesta oveľa kľukatejšia a hrboľatejšia. Príznaky ochorení vírusového typu zvyčajne lekári dokážu zmierňovať, no pôvodca často zostáva.

Lekár vám zvyčajne nasadí liečbu liekmi podľa konkrétneho typu ochorenia:

  • Antibiotiká – bojujú proti pohlavným chorobám bakteriálneho a parazitárneho typu, ako kvapavka, chlamydióza, syfilis alebo trichomoniáza. Tento druh medikamentov medicína dostatočne overila, a preto sú všetky spomínané bakteriálne pohlavné ochorenia plne liečiteľné. Dokážete sa ich teda úplne zbaviť a zaradiť sa opäť do plnohodnotného sexuálneho života. Po úspešnej liečbe sa však ešte odporúča počkať aspoň 7 dní. Potom sa môžete s chuťou vrhnúť späť do vášho sexuálneho kolotoča.
  • Antivirotiká – tieto lieky znižujú množstvo vírusu, ktoré sa vo vašom tele šíri. Lekári ich predpisujú napríklad na AIDS alebo herpes simplex vírus. Na rozdiel od antibiotík lieky na potláčanie šírenia vírusov nedokážu (zvyčajne) vírus úplne vykynožiť. Ak ste chytili AIDS, vírus v sebe budete mať aj nasledujúce roky, no vo výrazne menšej miere ako po vypuknutí infekcie. Taktiež riziko, že niekoho nakazíte, bude podstatne nižšie. V minulosti mal vírus HIV zväčša fatálne následky. Dnes tomu však tak, našťastie, už nie je.

Testy na pohlavné choroby

testy na pohlavne choroby

Diagnostika sexuálne prenosných ochorení spočíva v tom, že absolvujete laboratórne testy. V závislosti od (absencie) príznakov lekár zváži, ktorý z testov najpresnejšie určí príčinu (pôvodcu) ochorenia. V súčasnosti sa testujú pacienti s podozrením na pohlavné choroby nasledovne:

  1. Krvné testy. Tieto pomáhajú určiť najmä to, či ste pozitívni na vírus HIV (ochorenie AIDS), a taktiež dokážu zistiť pokročilé štádium syfilisu. Nie je vylúčené ani to, že krvné testy odhalia aj iné pohlavné choroby.
  2. Testy zo vzorky moču. Lekár môže zvážiť aj takúto formu testovania pozitivity/negativity na pohlavné choroby. Deje sa to bežne aj pri identifikácii nepohlavných ochorení.
  3. Vzorka z miesta infekcie. Syfilis sa spočiatku ,,hlási“ ako vred, napríklad v oblasti genitálií. Niekedy je namieste, aby vám lekár odobral vzorku priamo z viditeľného miesta infekcie a tak určil jednoznačného pôvodcu ochorenia.

Doktora sa nemusíte obávať. Treba odhodiť hanbu a objednať sa k lekárovi na odborný test, aby ste jednoznačne vedeli (aj do budúcnosti), na čom ste.

Domáce testy

Ako sa otestovať v pohodlí svojho domova bez obáv a ostychu? Použite domáce testy. Tieto však nikdy nedosiahnu takú úroveň presnosti ako odborné testy, o ktorých sme hovorili vyššie. Vždy, keď sa doma preventívne otestujete (je jedno, aký výsledok testu vám vyjde), objednajte sa pre istotu na test aj k lekárovi. Domáce testy slúžia iba na približné (aj keď v drvivej väčšine prípadov diagnostikujú správne) overenie toho, či ste pozitívni alebo negatívni na konkrétnu pohlavnú chorobu. Na Slovensku si viete zakúpiť tieto domáce testy:

HIV/AIDS test

Na syndróm imunitnej nedostatočnosti sa viete otestovať už do 30 minút, a to zo slín. Balenie, ktoré si zakúpite, obsahuje všetko, čo potrebujete k detekcii protilátok proti vírusu HIV-1 (typ 1) a HIV-2 (typ 2). Test však nemusí byť smerodajný už po prvom použití. Odporúčame, aby ste ho zopakovali ešte raz. Ľudský organizmus totiž môže protilátky tvoriť až oveľa neskôr po prepuknutí infekcie.

Syfilis test

Domáci rýchlotest na túto pohlavnú chorobu dokáže zistiť protilátky proti baktérii Treptonema Pallidum už do 10 minút. Na rozdiel od testu na prítomnosť vírusu HIV sa vzorka odoberá z krvi. Postačí iba niekoľko kvapiek a budete vedieť, či je najvyšší čas zájsť k lekárovi a odštartovať liečbu.

Mononukleóza test

Do 5 minút zistíte z krvi, či ste pozitívni alebo negatívni na mononukleózu, a to v pohodlí vášho domova. Testovacia sada určí, či sa už vo vašom tele nachádzajú protilátky proti vírusu Epstein-Barrovej.

Chlamýdie test

Napriek tomu, že približne až v 50 % prípadoch prebieha infekcia úplne bez príznakov, domáci test vie určiť, či máte v sebe baktériu Chlamydia trachomatis. Testy sa predávajú pre ženy, ktoré zistia svoju (ne)pozitivitu pomocou výteru z pošvovej sliznice. Výsledok budete mať do 15 minút.

8 najčastejších sexuálne prenosných ochorení

Sexuálne prenosné ochorenia vyvoláva až 30 rôznych baktérií, parazitov a vírusov. Ak spočítame všetkých ľudí, ktorí sa každý deň niektorou pohlavnou chorobou infikujú, dostaneme sa k číslu 1 milión. Najčastejšie sa však stretávame s ôsmimi, ktoré potrápia nielen telo, ale aj psychiku človeka.

Dobrou správou je to, že 4 z nich vie moderná medicína úspešne vyliečiť, a sú to tieto:

  • syfilis
  • kvapavka
  • chlamydióza
  • trichomoniáza

Na druhej strane, na tieto štyri, žiaľ, ešte svet medicíny nenašiel ideálny recept, ktorý by úplne vyhubil pôvodcu ochorenia:

  • hepatitída B
  • AIDS (HIV)
  • herpes simplex vírus (HSV)
  • ľudský papillomavírus (HPV)

Nezúfajte však, na konci tmavého tunela neliečiteľných pohlavných chorôb svitá svetielko nádeje. Moderná diagnostika v medicíne a špičkové liečebné postupy dokážu účinne tlmiť aj príznaky jednoznačne nevyliečiteľných chorôb. Takto môžete žiť plnohodnotný život, aj keď ste napríklad HIV pozitívni.

Poďte sa pozrieť na zúbok 8 najčastejším sexuálne prenosným ochoreniam, na ktoré si treba dávať sakramentský pozor:

1) Syfilis

Syfilis je jedno z najčastejších sexuálne prenosných ochorení, za ktorým stojí bakteriálna infekcia Treponema Pallidum. Prenáša sa sexuálnym stykom bez použitia ochrany. Žiadne sexuálne prenosné ochorenie netreba brať na ľahkú váhu, no syfilis v prípade absencie liečby môže skončiť pre vás aj vaše (nenarodené) dieťa fatálne. Čo však nikomu nehrá do kariet, je to, že spočiatku o tejto pohlavnej chorobe ani vôbec nemusíte vedieť. To, že ste sa nakazili, najlepšie spoznáte podľa tvrdého vredu v mieste počiatočnej infekcie, ktorý sa ďalej môže rozširovať do celého tela. To je fáza 1.

Z fázy 1 sa môže ochorenie vystupňovať do ďalších štádií, ktoré najlepšie spoznáte takto:

  • Obdobie bez príznakov: Vred je preč. Lenže ešte ste nad chorobou nezvíťazili. Pre laika by sa mohlo zdať, že ochorenie je preč. Práve z toho dôvodu odporúčame okamžite navštíviť lekára už pri ,,prvom“ vrede na genitáliách, ústach alebo análi.
  • Štádium s menšími vredmi: Zákerný syfilis sa môže ohlásiť až po niekoľkých rokoch. Dáva o sebe vedieť malými vriedkami, ktoré sú rozšírené v rôznych častiach tela.
  • Záverečná fáza s neurologickými poruchami: Baktéria naberá ešte na väčšej sile a útočí na centrálny nervový systém, čo sa logicky prejaví na zdravotných komplikáciách, ako paralýza alebo demencia.

Veľmi veľký pozor by ste si mali dávať vtedy, ak ste mali nechránený sex s partnerom, ktorého intímny život ste dôverne predtým nepoznali. Častokrát totiž budúca mamička ani nevie, že sa syfilisom nakazila. Následky desia nielen odborníkov z medicíny. Totižto až viac ako 1 milión žien sa ročne touto chorobou infikuje. V najväčšom strehu by mali byť, samozrejme, poskytovateľky (ale aj zákazníci) sexuálnych služieb. Podľa štatistík syfilis prenáša až 5 % žien (mužov), ktorí predávajú svoje telo.

Aké sú typické príznaky syfilisu?

Dôkazom toho, že syfilis neradno podceňovať, sú tieto symptómy jeho rozvinutého štádia:

  • úbytok váhy
  • vypadávanie vlasov
  • vyrážky
  • bolesti hlavy
  • únava, slabosť a vyčerpanie
  • horúčka
  • bolesť kostí

Následky

Ak nezačnete túto pohlavne prenosnú chorobu liečiť, počkať si vás môžu aj takéto nebezpečné následky:

  • strata zraku, sluchu alebo pamäte
  • nástup psychického ochorenia
  • infekcie mozgu a miechy
  • srdcovo-cievne ochorenie
 Zapamätajte si toto pravidlo:  čím skôr zájdete k lekárovi na vyšetrenie, tým bude kvalita vášho života lepšia. A nebudete sa musieť strachovať ani o svoje, ani o zdravie vášho dieťaťa (pozor na syfilis v tehotenstve). To najhoršie, čo vám môže táto zákerná pohlavná pliaga spôsobiť, je smrť.

2) AIDS (HIV)

Až 60 miliónov rokov stará infekcia HIV, ktorá sa zrodila z vírusu šimpanzov, útočí na bunky nášho imunitného systému, čím de facto paralyzuje schopnosť nášho tela brániť sa pred akýmkoľvek ochorením. Živnou pôdou pre vírusovú infekciu HIV je najmä pohlavný styk. Prenášať sa ale môže aj krvou. Táto pohlavná infekcia sa však v dnešnej dobe nemusí dostať až do posledného štádia, ktorým je ochorenie AIDS (angl. acquired immunodeficiency syndrome). Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti obvykle pre človeka znamená smrť aj na ľahšiu chorobu, ktorú by inak bez neho hravo prekonal.

Na Slovensku sa tejto pohlavnej chorobe medicína venuje už od roku 1985. Napríklad do roku 2016 štatistici zaznamenali 898 (664 mužov a 92 žien) prípadov vírusovej infekcie HIV. Až 64,7 % zo všetkých prípadov boli homosexuáli, za nimi nasledovali heterosexuáli v 23,6 %, tretím zdrojom nákazy bolo užívanie drog cez injekcie v 2,1 % prípadoch a 0,1 % ľudí sa infikovalo transfúziou krvi.

4 fázy

Infekcia sa pomaličky šíri celým naším organizmom, pričom o sebe dáva (ne)vedieť týmito 4 fázami:

  1. Chrípkové príznaky: Na úvod sa vírusová infekcia hlási pozvoľna typickými symptómami chrípky, ako horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesť hrdla aj celého tela, triaška či opuchnuté lymfatické uzliny. Telo si začína vytvárať proti vírusu protilátky. Nakazený si odfúkne, že má ,,iba“ chrípku. Bez dostatočných vedomostí svoj stav pravdepodobne podcení. Toto trápenie však nepotrvá dlhšie ako mesiac. Vírus HIV naberá časom na sile, aj keď až na pár rokov môže ,,odísť“ do spánkového režimu.
  2. Bezpríznakové štádium: Infekcia sa odmlčí, čo môže trvať až pár rokov. ,,Keď nevidím, že sa niečo deje, tak som asi zdravý.“ Mnohí na takúto domnienku draho doplatili. Nájdu sa však aj takí, ktorí majú mierne symptómy – neustála únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy alebo žalúdka.
  3. Vírus napáda ďalšie imunitné bunky: Ľudský organizmus sa ešte viac oslabuje v dôsledku toho, že infekcia HIV sa dostáva do ďalších buniek nášho obranného systému. Život nakazeného môže byť od tohto momentu jedno veľké utrpenie. Návaly potu v noci, únava či rapídne schudnutie. Sila tejto pohlavnej infekcie sa stupňuje, čo vyústi až do ochorenia AIDS.
  4. AIDS: Keď vírus napadne dostatočný počet buniek našej imunity, dochádza k jej úplnému kolapsu. Prestáva fungovať prirodzene a organizmus sa nedokáže ubrániť ani bežným ochoreniam alebo rôznym infekciám. Človek, ktorý sa nakazil touto zákernou infekciou, zomiera na bežné ochorenia. Skoliť ho môže aj chrípka, angína či prechladnutie.

Aké má AIDS najčastejšie symptómy?

Keď sa lepšie pozrieme na ,,prsty“ infekčnej chorobe AIDS, zistíme, že to, ako sa prejavuje, sa neveľmi líši od klasických prejavov bežných vírusových infekcií. Nakazený sa musí pripraviť na takéto príznaky:

  • Fáza 1 – bolesť hlavy a kĺbov, zdurenie lymfatických uzlín, horúčka či únava. Trvajú zopár týždňov.
  • Fáza 2 – človek je absolútne bez akýchkoľvek príznakov. Vírus sa na čas odmlčí.
  • Fáza 3 – imunita slabne a prichádzajú silné horúčky, hnačky, väčší úbytok hmotnosti, nočné potenie i duševná apatia.
  • Fáza 4 – človek môže ochorieť z dôvodu AIDS na akékoľvek ochorenie. Nastúpia príznaky a spravidla končia smrťou infekčného.

Aké sú prognózy?

Veľmi dobré. Žijeme v modernom svete medicíny, ktorá si v poslednej dobe kladie za cieľ znížiť úmrtnosť na pohlavnú chorobu AIDS až o 80 %. Infekcia v prípade liečby takmer nikdy neprerastie do 4. fázy. Nakazení užívajú antivirotiká, ktoré pomáhajú udržať vírus HIV pod kontrolou. Predpoklady pre kvalitný život sú preto veľmi dobré. Aj v prípade miernych chrípkových príznakov nič nepodceňujte. Zájdite k lekárovi a uvidíte, že váš život nestratí na kvalite.

3) Kvapavka

Baktéria Neisseria gonorrhoeae (gonokok) spôsobuje infekčný hnisavý zápal močovej trubice alebo hrdla maternice, čo v slovenčine poznáme pod názvom kvapavka. Najväčší pozor by si na túto pohlavnú chorobu mali dávať mladí ľudia vo veku do 25 rokov. Bežne sa vyskytuje u mužov aj u žien, aj keď výraznejšie príznaky majú väčšinou iba chlapi. Kvapavku dokážete chytiť iba nechráneným sexuálnym stykom (vaginálny, análny aj orálny). V niektorých prípadoch sa však táto bakteriálna infekcia môže preniesť aj z matky na dieťa počas pôrodu.

Ročne sa touto infekciou nakazí približne 98 miliónov ľudí, čo ju zaraďuje medzi 4 najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia. Ako je to na Slovensku? Každoročne máme stovky nových prípadov kvapavky. Štatistika Národného centra zdravotníckych informácií hovorí, že napríklad v roku 2019 bolo zaznamenaných 370 infekčných ľudí (293 mužov a 77 žien). Ide o tretie najväčšie číslo, aké sme tu mali v priebehu šestnástich rokov. A oproti roku 2018 je to nárast o 25,6 %. Tieto nelichotivé správy nás všetkých majú podnietiť k tomu, aby sme dbali oveľa viac na prevenciu.

Najčastejšie príznaky kvapavky

Väčšinu infekcií hlásia mladí muži, no hrozivým ,,pazúrom“ baktérie Neisseria gonorrhoeae neunikne ani ženské pokolenie. Jednotlivé symptómy sa môžu mierne u žien a mužov líšiť. Ako najlepšie spoznáte, že ste sa nakazili kvapavkou? Pozrite sa na jej najčastejšie príznaky:

  • biely, zelený, žltý alebo béžový hnisavý výtok z penisu alebo krčka maternice
  • pálenie močovej trubice
  • častejšie močenie
  • bolesť hrdla
  • nepríjemné pocity (bolesti) pri sexe a močení

Vonkajšie prejavy tohto ochorenia sa objavujú postupne v rôznej intenzite. Zvyčajne má kvapavka takýto priebeh:

  1. Počiatočná infekcia pri pohlavnom styku. Máte nechránený sex a baktéria sa dostáva do vášho tela cez pohlavné orgány alebo ústa. Najprv sa tam ukotví a vytvorí hnisavý zápal. Čoskoro nájde cestu aj k ďalším orgánom.
  2. Šírenie infekčnej baktérie. V mieste prvotnej nákazy však vplyv baktérie ešte nekončí. Neskôr sa hnisavý zápal dostáva až do hrdla a konečníka. V tejto fáze ochorenia sa však nakazený má už dávno liečiť antibiotikami.

Ak sa kvapavka podcení alebo sa nezačne liečiť včas, môže váš život obrátiť úplne naruby. Následky nie sú veru dvakrát príjemné, o čom sa presvedčíte nižšie.

K čomu môže viesť?

Baktéria Nesseria gonorrhoeae vás môže urobiť dokonca neplodným(ou), a to vtedy, ak zanedbáte liečbu. Často sa stáva, že pacienti nemajú tušenie, že sa infikovali. Narážame hlavne na ženy, u ktorých je v úvodnom štádiu priebeh veľakrát bezpríznakový. K lekárovi sa teda neraz objednajú až oveľa neskôr, ako by bolo dobré. Okrem toho býva neliečená kvapavka spojená aj s(o):

  • zápalom semenníkov, vajcovodov alebo prostaty
  • zápalovým ochorením panvy (tzv. hlboký panvový zápal)

Okrem toho táto infekčná pohlavná choroba môže napadnúť aj krv alebo kosti, čo väčšinou končí smrťou. Neliečení pacienti sú rizikoví aj pre rozvoj ochorenia AIDS v dôsledku vírusu HIV. Všetkými desiatimi vám odporúčame okamžite kontaktovať lekára, ak máte podozrenie, že ste sa nakazili (nielen) kvapavkou.

4) Trichomoniáza

Predpokladá sa, že 20 % žien bude počas svojho života zápasiť s najrozšírenejšou parazitárnou pohlavnou chorobou, ktorej pôvodca je parazit Trichonomas vaginalis. Vyskytuje sa hlavne u mladších žien, no nemožno vylúčiť riziko infekcie ani u mužov. Dostať takýto nechcený pohlavný ,,darček“ môžete hlavne vaginálnym sexuálnym stykom. Zárodok infekcie treba hľadať v močovom systéme a genitáliách. To, že máte trichomoniázu, najlepšie spoznáte podľa výtoku z pošvy, čo je najbežnejším príznakom ochorenia u nežnejšieho pohlavia.

Keď sa trichomoniáza ohlási u mužov, obvykle je to protivným pálením močovej trubice a nepríjemným výtokom z nej. Nie všetci infikovaní však majú viditeľné príznaky. Niektorí mali nechránený vaginálny sex, infikovali sa parazitom, no napokon sa u nich ochorenie viditeľne neprejavilo. U iných sa môžu prvé príznaky objaviť až po 6 mesiacoch. Je to extrém, ale deje sa to. Priemerná inkubačná doba je 4 – 20 dní.

O ohromnej rozšírenosti tejto pohlavnej choroby hovorí aj Svetová zdravotnícka organizácia. Táto odhaduje, že trichomoniázou trpí na svete až 220 miliónov ľudí. Najhoršie sú na tom (ako ste určite očakávali) rozvojové krajiny. Európske krajiny sú na tom podobne ako Spojené štáty americké, kde s ňou aj teraz môže bojovať niečo cez 3,7 milióna ľudí.

Ako prebieha infekcia?

U každého sa táto parazitárna infekcia správa mierne inak. Pre včasnú liečbu je nebezpečnejšia tá bez príznakov, kde je výrazne vyššie riziko, že z dôvodu neskorej liečby prerastie do chronickej podoby. Ak ide o jej príznakovú podobu, tak tá spravidla prebieha takto:

  1. Nástup infekcie začína pri pohlavnom styku s infikovaným, keď parazit Trichonomas vaginalis napadne vagínu alebo močovú trubicu muža. Tu sa vytvorí zápal, čo sa spravidla prejaví nepríjemne zapáchajúcim výtokom (pripomínajúcim rybacinu).
  2. Následne musia nakazení často bojovať aj s horšími symptómami, ktoré reálne pocítia na vlastnom tele, ako pálenie či svrbenie pošvy alebo penisu.
  3. Infekcia nepoľavuje, ba naopak, zvyšuje obrátky, a to silnými bolesťami pri močení. Ako trichomoniáza graduje, parazit sa môže dostať aj ,,hlbšie“ do pohlavnej sústavy a napadnúť napríklad prostatu.
  4. Do tohto posledného štádia by ste sa pri správnej a rýchlej liečbe vôbec nemali dostať. Síce príznaky zväčša ustúpia, ale parazit vo vás ešte stále je. Táto bezpríznaková fáza sa môže podpísať aj na tom, že prídete o plodnosť.

Príznaky trichomoniázy

Parazit Trichonomas vaginalis najčastejšie spôsobí výtok z pošvy a pálenie i výtok z močovej trubice. Tento výtok má často zvláštny, rybací zápach. Trichomoniáza ale môže prebiehať aj úplne bez príznakov, no 1/3 všetkých infikovaných predsa hlási príznaky. Ukážeme si preto 4 najčastejšie symptómy, ktoré vám naznačia, že máte ísť k lekárovi:

  • výtok z pošvy a močovej trubice
  • svrbenie a pálenie penisu/pošvy
  • pálenie alebo nepríjemné pocity pri močení
  • časté močenie

O tom, že podceňovať príznaky tejto navonok neškodnej parazitárnej pohlavnej infekcie nie je dobrý nápad, vás presvedčia riadky nižšie.

Aké môže mať následky?

Jedným z najhorších možných následkov je vírusová infekcia HIV, ktorú môžete chytiť oveľa rýchlejšie (a jednoduchšie), ako keby ste trichomoniázu vôbec nemali. Ďalším hrôzu naháňajúcim dôsledkom neliečenej trichomoniázy môže byť dokonca až neplodnosť. Oveľa bežnejšie sa však pacienti, ktorí zanedbali liečbu, stretávajú s týmito scenármi:

  • chronické (dlhodobé) infekcie močových ciest
  • zápalové ochorenie panvy

Hlavu hore, medicína má riešenie aj na túto pohlavnú chorobu. V prípade včasnej diagnostiky je úspešnosť liečby takmer stopercentná. Lekár vám predpíše antibiotiká, keďže pôvodcom ochorenia nie je vírus, ale parazit. Aby ste sa však nemuseli zaoberať strpčujúcimi problémami spojenými s trichomoniázou, myslite na prevenciu. Používajte prezervatívy – pomôžete tým hlavne sebe.

5) Chlamydióza (chlamýdie)

Až 2/3 zo všetkých potvrdených prípadov chlamydiózy, pohlavnej choroby, za ktorej vznikom stojí mikroorganizmus Chlamydia Trachomatis, ide na vrub mladým ženám do 25 rokov. Táto baktéria spôsobuje prvotnú infekciu v pohlavnom a močovom systéme. Odtiaľ sa však môže rozšíriť aj do nosohltanu, oka a očných spojoviek. Chlamýdia je nebezpečná okrem iného aj z toho dôvodu, že na začiatku ochorenia o sebe nedáva vôbec vedieť. Ako čas plynie, nastupujú vážnejšie (a viditeľnejšie) symptómy, ktoré už môžu narobiť väčšiu šarapatu. To najhoršie, k čomu môže táto sexuálne prenosná infekcia viesť, je strata plodnosti.

Do ohrozenia sa dostávate práve vtedy, ak príliš často striedate sexuálnych partnerov. Infikovať sa môžete pri vaginálnom, orálnom aj análnom styku. V Európe sa s chlamydiózou stretávame až neuveriteľne často, čo ju napokon radí aj medzi najväčšie sexuálne ,,strašiaky“ starého kontinentu. Tento fakt potvrdzuje aj štúdia z roku 2018, kedy sa v Dánsku nakazilo až 578 ľudí na 100 000 obyvateľov. Neslávne si počínali aj krajiny, ako Island či Veľká Británia.

Táto pohlavná choroba má obrovský potenciál pre nekontrolovateľné šírenie, nakoľko až 80 % žien a 50 % mužov v období tesne po infikovaní nemá žiadne viditeľné príznaky. Ako ale táto pohlavná infekcia zvyčajne prebieha?

Priebeh chlamydiózy

Nebezpečenstvo roznášania bakteriálnej infekcie Chlamydia trachomatis je najväčšie najmä v úvode nákazy, keďže obvykle prebieha úplne bez príznakov. Úvodné príznaky choroby sa od prípadu k prípadu dostavia od 1 do 3 týždňov. Nakazený môže očakávať spravidla takéto prejavy chlamydiózy:

  • 1. štádium: Mikroorganizmus sa dostáva do organizmu pri nechránenom sexuálnom styku (vaginálny, orálny alebo análny). Do 20 hodín od sexu však nakazený človek ešte nie je infekčný.
  • 2. štádium: Po 20 hodinách však už ide do tuhého. Baktéria vyvoláva infekčný stav, kedy sa začína ďalej šíriť bunkami nášho organizmu. Typicky dochádza k výtoku z pošvy alebo penisu. Pridružiť sa môže napríklad aj zimnica.
  • 3. štádium: Ak sa chlamydióza nelieči, bude sa šíriť v pohlavnej sústave ďalej, čo prinesie do budúcna závažné následky.
  • 4. štádium: Choroba sa prehupne do záverečnej fázy, kedy nastáva chronický stav. Tento môže vyústiť až do neplodnosti, zápalov kĺbov alebo zjazvenia panvového dna. Infekcia môže zaútočiť dokonca aj na vajíčkovody a prostatu.

Aké sú jej príznaky?

Aj keď približne 80 % infikovaných nevykazuje žiadne symptómy, zvyšných 20 % sa môže stretnúť s týmito najčastejšími prejavmi:

  • výtok z pošvy alebo penisu
  • bolesť alebo nepríjemné pocity pri močení a/alebo sexe
  • bolesti v podbrušku
  • zimnica

Čo mi hrozí?

Infekcia môže viesť až k infertilite, čiže neplodnosti. Obrovské nebezpečenstvo hrozí aj malým bábätkám po narodení. Matky ich totižto chlamýdiami môžu priamo nakaziť, čo sa pravdepodobne odrazí na ich zdravotných komplikáciách. Medzi najčastejšie patria:

  • očné infekcie
  • zápal pľúc
  • slepota

6) Hepatitída B (žltačka typu B)

Hepatitída B, alebo ľudovo žltačka typu B, nepatrí medzi typicky sa prejavujúce pohlavné choroby. Za týmto ochorením stojí DNA vírus HBV, ktorého cieľom je úplne znefunkčniť ľudskú pečeň. Nechcene môžete túto infekciu chytiť pohlavným stykom alebo kontaktom s infikovanou krvou, prípadne telesnými tekutinami. Na rozdiel od ostatných typov sexuálne prenosných ochorení táto vírusová infekcia môže ukončiť život človeka tzv. cirhózou pečene. Do tohto posledného štádia sa však nemusíte vôbec dostať, ak včas navštívite lekára a začnete striktne dodržiavať nastavenú liečbu.

Hepatitída B sa rozdeľuje na akútnu a chronickú, pričom druhá menovaná podoba tejto nebezpečnej pohlavnej choroby sa prejaví po 6 mesiacoch. Do tejto doby má pacient urobiť s pomocou lekárov všetko pre to, aby bol vírus HBV potlačený. Z tohto dôvodu sa pacientom predpisujú hepatoprotektíva (tlmia šírenie vírusu) alebo antivirotiká, ktoré môžu vírus aj úplne zničiť. Jedinečný liek, ktorý by razom vyliečil infikovaného, zatiaľ neexistuje.

Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá, že na svete žije s hepatitídou B a C približne 325 miliónov ľudí. Na Slovensku sa dbá na prevenciu, čoho dôkazom je aj povinné očkovanie novorodeniatok voči tomuto ochoreniu. Matka totižto môže na svoje dieťatko túto chorobu aj preniesť, pričom jej priebeh zvyčajne u malých detí končí chronickým (nebezpečnejším) štádiom.

Infekčné štádiá hepatitídy B

Kedy očakávať prvé príznaky? Záleží na konkrétnej osobe – inkubačná doba môže byť až 180 dní. Obvykle sa ale počiatočné symptómy objavia do 90 dní. U novorodeniatok lekári dokážu diagnostikovať hepatitídu B oveľa skôr. Príznak, ktorý majú takmer všetci nakazení, je žltačka na pokožke. Aký má však hepatitída B spravidla priebeh?

  1. Akútne štádium: Podobne ako v prípade vírusu HIV, aj infekcia spôsobená vírusom HBV začína typickými chrípkovými prejavmi, ako napríklad horúčka, slabosť, bolesť svalstva či nechutenstvo. Takéto prejavy sa zvyčajne ukážu v priebehu pár mesiacov po prvotnej nákaze. Okrem toho dochádza u pacientov k žltačke na koži, slizniciach alebo očiach.
  2. Chronické štádium: Ak ste sa hepatitídy B nezbavili do 6 mesiacov, s najväčšou pravdepodobnosťou choroba vyústi do chronického štádia. Častokrát v tejto fáze zlyháva pečeň a nemožno vylúčiť ani prepuknutie rakoviny. Väčšina pacientov nemá v tomto štádiu žiadne viditeľné príznaky. Obrovský problém, ktorý nastal, však signalizujú zvýšené pečeňové testy.

Aké sú jej typické príznaky?

Hepatitídu B spoznáte (takmer) jednoznačne podľa žltačky na vašej pokožke, očiach alebo slizniciach. Táto pohlavná choroba so sebou prináša aj svoju zákernú podobu. Mnohí pacienti totiž nevykazujú žiadne symptómy, čo vôbec nepridáva k už aj tak dlhej inkubačnej dobe (až 180 dní). Zvyčajne ale pacientov neminú takéto symptómy:

  • zožltnutie pokožky a očí
  • tmavé sfarbenie moču a zažltnutá stolica
  • slabosť
  • únava
  • nepríjemné pocity v podbruší
  • horúčka
  • nechuť do jedla
  • bolesť svalov a kĺbov

Následky

Čo vám reálne hrozí, ak sa nezačnete na hepatitídu B liečiť? Cirhóza pečene a často aj rakovina. To všetko ale až v chronickom štádiu – po 6 mesiacoch od prvotnej infekcie. Nič preto neodkladajte a už pri malom podozrení sa objednajte k lekárovi.

7) HPV infekcia

Za HPV infekciou hľadajme tzv. ľudský papillomavírus, ktorý môže byť typu 6, 11, 16 a 18. Útočí na našu pohlavnú sústavu, a to nielen zvonka, ale aj zvnútra, prostredníctvom pohlavného styku. Nakazení si nájdu bradavice v genitálnej oblasti (najmä muži), pričom u žien často HPV infekcia vedie až ku karcinómu hrdla maternice. Okrem toho nebezpečenstvo tohto infekčného ochorenia spočíva aj v jeho jednoduchom prenose na plod matky počas tehotenstva. Verili by ste tomu, že až 80 % ľudí túto infekciu prekoná aspoň raz za život? Nuž, štatistiky to tvrdia. Z toho vyplýva, že takmer všetci sexuálne aktívni ľudia sa s ňou koniec koncov stretnú.

HPV infekcia a jej priebeh

Ak ste v mladom veku do 30 rokov, tak patríte do najohrozenejšej skupiny ľudí, ktorých môže ľudský papillomavírus postihnúť. V tejto vekovej skupine sa nakazí približne každý tretí človek. Akými štádiami si ale nakazený pravdepodobne prejde?

  1. Vírus HPV sa do vášho tela dostane pohlavným stykom (vaginálny, orálny aj análny). Po nainfikovaní však nemusí byť hneď ,,aktívny“. Často je dočasne pasívny.
  2. V ďalšej fáze môže prísť k aktivácii vírusu, a to zvyčajne pri oslabení imunity. To, že vírus ožil, zistíte zväčša podľa bradavíc, ktoré si nájdete v oblasti vonkajších genitálií.
  3. Ako vírus naberá na sile, bradavice sa môžu rozšíriť aj do vnútornej časti genitálií.
  4. Do posledného štádia sa, samozrejme, nikto nechce dostať, keďže spravidla končí vznikom karcinómu v krčku maternice, na penise alebo v oblasti pošvy.

Aké má papillomavírus najčastejšie príznaky?

Podľa toho, či sa jedná o agresívnejší alebo menej závažný typ papillomavírusu, sa pacienti najčastejšie stretávajú s bradavicami, ktoré vedú alebo nevedú k vzniku karcinómu, teda zhubnému nádoru. Keďže HPV infekciu zapríčiňujú rôzne typy papillomavírusov, ochorenie má aj rôzne inkubačné doby. Typy 16 a 18 sa môžu prejaviť zhubným nádorom napríklad po 10 až 15 rokoch. Vírusy typov 6 a 11 sú menej závažné a končia ,,iba“ genitálnymi bradavicami, pričom prvé prejavy sa môžu objaviť po 1 – 8 mesiacoch.

8) Genitálny herpes (HSV-2)

Genitálny herpes, alebo opar, spúšťa vírus známy ako herpes simplex (typ HSV-2). Jeho priamym dôsledkom sú pľuzgiere (opary) v oblasti pohlavného údu, pošvy, prípadne análneho otvoru. Šíri sa, samozrejme, pohlavným stykom s osobou, ktorá vírus už v sebe má. Šírenie môže byť nekontrolovateľné hlavne v prípade, ak infikovaný nemá žiadne príznaky. Čo tiež nehrá do kariet pacientom ani lekárom je to, že akonáhle sa týmto vírusom človek nakazí, už sa ho nezbaví. Zostáva v ľudskom organizme natrvalo. Liečia sa vždy teda iba jeho príznaky – na tento účel sa využívajú antivirotiká.

Táto infekčná pohlavná choroba veru ľudstvo neobchádza. Predpokladá sa, že vírusom herpes simplex typu HSV-1 a HSV-2 sa nakazí 1 zo 6 ľudí. Typ HSV-1 útočí na ústnu časť (tzv. orálny herpes), pričom HSV-2 sa zameriava na genitálnu oblasť. Našťastie nespôsobuje fatálnejšie následky, ktoré by končili, povedzme, neplodnosťou či karcinómom. Ako sa ale prejavuje od vypuknutia až po prvé príznaky?

Aký má genitálny opar priebeh?

Genitálny opar sa zvyčajne objaví do 5 dní od infekcie. Inkubačná doba je 2 – 7 dní, pričom najčastejšie toto pohlavné ochorenie prebieha nasledovne:

  1. Osoba sa nakazí vírusom pri pohlavnom styku (cez sliznicu alebo pri kontakte s pokožkou).
  2. Maximálne do 7 dní by ste si mali všimnúť prvé prejavy – malé pľuzgiere (herpes).
  3. Nemožno vylúčiť ani symptómy typické pre chrípku, ako bolesti svalstva a hlavy, prípadne zdurenie uzlín.
  4. Ak sa podarí potlačiť šírenie vírusu (antivirotikami), nastupuje tzv. latentné, teda pasívne štádium.
  5. Vírus teda ,,spí“, avšak iba dovtedy, pokým ho určitý podnet neaktivuje. Tým je zvyčajne oslabená imunita.

Aké má genitálny herpes príznaky?

Genitálny herpes, ktorý spôsobuje vírus herpes simplex (HSV-2), sa prejavuje najmä malými pľuzgierikmi v oblasti genitálií. Veľmi často si ale pacient musí prejsť aj týmito symptómami:

  • zdurenie lymfatických uzlín
  • začervenanie a svrbenie pokožky
  • bolesť hlavy a svalov
  • únava
  • bolesť pri močení

Ako sa pred nimi chrániť?

Najlepšie ochránite seba aj ostatných tak, že budete nástojiť na prezervatíve. Kondómy sú zázrační ochrancovia, ktorí sa vám odvďačia tým, že budete v bezpečí pred sexuálne prenosnými ochoreniami. Ak vám však prezervatívy, ktoré sú aj pomerne spoľahlivou antikoncepčnou metódou, nevyhovujú, k dispozícii máte aj iné možnosti:

  1. Obmedzte časté striedanie sexuálnych partnerov. Riziko je vždy vyššie najmä vtedy, ak sa vám v posteli vystriedajú viacerí partneri v priebehu krátkeho času, keďže častokrát nepoznáte ich sexuálne pozadie.
  2. Dajte sa zaočkovať. Máme na mysli hepatitídu B a ľudský papillomavírus (HPV). O rizikách a vedľajších účinkoch sa poraďte s vaším lekárom.
  3. Umývajte si ruky pred aj po sexe. Neuveríte, ale hygiena veľakrát zmôže zázraky. Niektoré pohlavné choroby sa môžu prenášať aj dotykom, takže chvíľka nad umývadlom vás môže ušetriť zbytočných nepríjemností.
  4. Nepoužívajte rovnaké uteráky. Hygienické pomôcky majú slúžiť iba jednej osobe. Buďte preto opatrní a radšej si vezmite váš vlastný uterák, keďže infekcia sa nemusí šíriť iba pohlavným stykom.

Ak si osvojíte zásady, ktoré odporúčame (a aj všetci lekári), tak to, že chytíte pohlavne prenosnú infekciu, je menej pravdepodobné. A keď sa nenakazíte vy, tak jednoducho nemôžete infikovať ani iných. Buďte preto zodpovední a myslite vopred na možnosti, ako sa chrániť.

Pýtate sa nás

Čo sú to pohlavné choroby?

Alebo sexuálne prenosné ochorenia patria k infekciám, ktoré sa prenášajú hlavne pohlavným stykom. Spôsobujú ich vírusy, baktérie, parazity a kvasinky.

Ako sa prenášajú?

Zvyčajne pohlavným stykom (vaginálnym, orálnym alebo análnym), niekedy aj kontaktom s infekčným miestom nakazeného.

Aké riziko nám hrozí, ak dostaneme pohlavnú chorobu?

Obvykle si pacient musí prejsť život strpčujúcimi príznakmi, ako výtok z pohlavných orgánov, vriedky, bolesti pri močení, horúčky, triašky, zimnice a pod. Najfatálnejším následkom pohlavnej choroby je smrť (v dnešnej dobe sa jej dá veľmi ľahko predísť zodpovednou liečbou).

Ako sa chrániť pre nimi?

Odporúčame používať ochranu (prezervatív) najmä vtedy, ak máte pochybnosti o predošlom sexuálnom živote vášho partnera (aj pri orálnom sexe).

Ako liečime pohlavné choroby?

V dnešnej dobe lekári využívajú najmä lieky – antivirotiká a antibiotiká. Tieto medikamenty majú za cieľ zamedziť šíreniu vírusu alebo potláčať infekcie spôsobené baktériami či parazitmi ďalej do tela.

Je každá choroba vyliečiteľná?

Nanešťastie nie. Z 8 najčastejších sú však 4 úplne vyliečiteľné. Na zvyšné pohlavné choroby ale už existujú oveľa účinnejšie medicínske postupy ako v minulosti, a teda pacient môže obvykle ďalej žiť plnohodnotný život.

Kedy je nutné vyhľadať lekára?

Lekára vyhľadajte vždy vtedy, ak cítite, že sa s vaším telom deje niečo neobvyklé (všímajte si hlavne príznaky v genitálnej oblasti). No dôrazne vám odporúčame zvážiť návštevu lekára aj vtedy, ak nepociťujete žiadne príznaky, no máte podozrenie, že osoba, s ktorou ste mali pohlavný styk, môže byť prenášačom pohlavnej choroby.

Použité zdroje :

  • https://ourworldindata.org/grapher/prevalence-of-hiv-percentage-of-males-and-females-ages-15-24-infected-with-hiv
  • https://primar.sme.sk/c/20869874/Chlamydie-herpes-kvapavka-syfilis-ake-su-prejavy-priznaky-a-liecba.html
  • https://unipharma.sk/pohlavne-choroby-statistika-prevencia-liecba/
  • https://www.healthline.com/health/sexually-transmitted-diseases#pregnancy
  • https://www.healthline.com/health/sexually-transmitted-diseases#types
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sexually-transmitted-diseases-stds/diagnosis-treatment/drc-20351246
  • http://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Pohlavne_choroby/Pages/default.aspx
  • https://www.ruvzke.sk/sk/hivaids-priznaky-prenos
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sexually-transmitted-infections-(stis)
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+