antikoncepcia

Antikoncepcia

Posledná aktuálizácia prebehla 11. októbra 2024 by silviab

Antikoncepcia alias ochrana je verte či nie dôležitá. Mnoho ľudí si za tie roky už pomyslelo: „Však to spravíme tak len raz, budeme v poriadku“ alebo „To sa mne nemôže stať“, ale môže. Môže sa to stať a vrátiť to nie je jednoduchá vec. Existuje veľa rôznych metód, takže určite existuje jedna, ktorá vyhovuje vám, vášmu životnému štýlu a vášmu partnerovi.

Ako, ktoré druhy fungujú, či majú vedľajšie účinky alebo sú jednotlivých druhov percentuálne úspešnosti a ešte mnoho viac si priblížime viac práve v tomto článku.

Čo je antikoncepcia a kedy sa používa

Obsah článku:

Antikoncepcia je spôsob, ako zabrániť tehotenstvu. Existuje veľa rôznych druhov antikoncepcie a niektoré sú účinnejšie ako tie druhé.

Žena môže otehotnieť, ak mužská sperma dosiahne jedno z jej vajíčok. Antikoncepcia sa snaží zabrániť tomu, aby sa tak stalo a to :

  • udržiavaním vajíčka a spermií od seba
  • zastavením produkcie vajíčok
  • zastavením spojenia spermií a vajíčka pripojeného k sliznici maternice

Druhy antikoncepcií

Existujú štyri typy antikoncepcie : hormonálna, nehormonálna, bariérová a naturálna. Hormonálne metódy vnášajú do tela hormóny, aby pôsobili odlišne. Niektoré vám bránia v úplnom uvoľňovaní vajíčok, iné iba sťažujú spermiám prístup k uvoľnenému vajíčku. Bariérové metódy zastavujú spermie v prvom rade v ich blízkosti tým, že ich zastavia hneď po ich uvoľnení.

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálnou sa nazýva preto, lebo ovplyvňuje hladiny hormónov v tele. Funguje tak, že hormóny, ktoré sú uvoľnené zastavia ovuláciu a zahustia kŕčok maternice tak aby bolo pre spermiu nemožné prejsť. Druhy hormonálnej antikoncepcie :

  • antikoncepčné tabletky
  • tabletka "po"
  • antikoncepčný implantát
  • vnútromaternicové teliesko hormonálna
  • antikoncepčné injekcie
  • vaginálny krúžok
  • antikoncepčná náplasť

Nehormonálna antikoncepcia

Pod pojem nehormonálna antikoncepcia sa niekedy radia aj bariérové a naturálne antikoncepcie. Niekedy sa však tieto tri druhy rozdeľujú na vlastné skupiny. Vo všeobecnosti sú nehormonálne antikoncepcie menej účinné ako tie hormonálne. Pod nehormonálnu antikoncepciu spadá len jedna možnosť :

  • vnútromaternicové teliesko nehormonálne

Bariérová antikoncepcia

  • mužský a ženský prezervatív
  • vaginálna špongia

Naturálna antikoncepcia

  • dojčenie
  • počítanie plodných a neplodných dní
  • prerušovaná súlož

S toľkými rôznymi možnosťami sme si takmer istí, že dokážete nájsť spôsob, ktorý vám vyhovuje najviac. Každá metóda sa líši v tom, ako efektívne je, ako dlho vydrží, ako funguje a kde sa ich môžete zmocniť. Každú z vyššie spomenutých metód si rozpíšeme dopodrobna.

Antikoncepčné tabletky

Antikoncepčné tabletky sú druhom liekov s hormónmi. Antikoncepčné tabletky sa dodávajú v balení a každý deň si dávate 1 tabletku. Tabletka je bezpečná, cenovo dostupná a efektívna, ak si tabletku vezmete vždy včas. Okrem prevencie tehotenstva má pilulka tiež veľa ďalších zdravotných výhod.

Poznáme dva druhy :

  • kombinovaná - obsahujú hormóny ako estrogén a gestagén, ktoré zastavujú ovuláciu
  • gestagénová - hlavný rozdiel oproti kombinovanej je, že táto forma obsahuje len jeden hormón a to gestagén, práve kvôli ženám, ktoré trpia napríklad cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo dojčia

Aká účinná je antikoncepčná tabletka?

Ak ju použijete perfektne, tabletka je účinná na 99%. Ľudia však nie sú dokonalí a je veľmi ľahké z času na čas na tabletku zabudnúť alebo ju vynechať - takže v skutočnosti je tabletka účinná asi z 91%. To znamená, že každý rok otehotnie asi 9 zo 100 užívateliek tabletiek. Čím dôslednejšie s užívaním piluliek budete, tým lepšie bude tabletka účinkovať.

Čo znižuje účinnosť antikoncepčných tabliet? Hlavná vec, kvôli ktorej môže tabletka nefungovať, je jej nepravidelné užívanie. Ale aj iné veci, ako napríklad zvracanie alebo hnačka dlhšie ako 48 hodín.

Ako môžem dosiahnuť, aby mi tabletka fungovala najlepšie? Je dobré plánovať si vopred a myslieť na najlepší spôsob, ako tabletku správne používať. Tu je niekoľko spôsobov, ako si môžete zapamätať, že máte tablety užívať každý deň:

  • použite aplikáciu na to stvorenú (na internete je ich mnoho)
  • nechajte si balenie s tabletami položené vedľa niečoho čo používate každý deň
  • majte ich nonstop so sebou napríklad aj v kabelke
  • ak má váš priateľ lepšiu pamäť ako vy, nechajte mu to ich pripomenúť

Chráni tabletka pred pohlavne prenosnými chorobami?

Nie. Tabletka skutočne dobre bráni tehotenstvu, ale neochráni vás pred sexuálne prenosnými infekciami.

Našťastie používanie kondómov vždy, keď máte sex, skutočne znižuje vaše šance na získanie alebo šírenie pohlavne prenosných chorôb. Kondómy tiež chránia pred otehotnením - takže spoločné používanie kondómov a antikoncepčných tabliet poskytuje ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami a zároveň je úžasnou silou brániacou otehotneniu.

Ako dlho trvá, kým zaberú antikoncepčné tabletky?

Závisí to od toho, kedy ich začnete užívať a aký typ tabletiek užívate. Antikoncepčné tablety môžete začať užívať ktorýkoľvek deň v mesiaci. Ale v závislosti od toho, kedy začínate a od druhu tabletky, ktorú používate, bude možno potrebné používať záložnú metódu antikoncepcie - napríklad kondómy - až 7 dní.

Kombinované tablety : Ak začnete užívať kombinované tabletky do 5 dní po prvom dni menštruácie, budete okamžite chránená pred otehotnením. Napríklad, ak dostanete menštruáciu v pondelok ráno, môžete si tabletku zobrať kedykoľvek až do soboty rána a v ten istý deň budete chránená pred tehotenstvom. Ak začnete kombinované tabletky užívať inokedy, musíte užívať tabletku 7 dní, aby ste boli chránení pred tehotenstvom. Ak máte teda počas prvého týždňa na tabletke pohlavný styk, použite iný spôsob antikoncepcie - napríklad kondóm.

Gestagénová tabletka :  Tabletky obsahujúce len gestagén môžete začať užívať každý deň v mesiaci. Pred tehotenstvom budete chránená po 48 hodinách.

Aké vedľajšie účinky na antikoncepciu mám očakávať pri užívaní tabletky?

Hormóny v antikoncepčných tabletkách môžu u niektorých ľudí spôsobovať vedľajšie účinky. Ale to sa nestane každému - veľa ľudí užíva pilulku bez problémov.

Toto je zoznam najčastejšie vyskytujúcich sa vedľajších účinkov :

  • bolesť hlavy
  • nevoľnosť
  • bolestivé a citlivé prsia
  • zmeny v menštruácii
  • krvácanie aj mimo menštruácie

Antikoncepčná tabletka existuje už celé desaťročia a milióny ľudí ju bezpečne používali. Vedľajšie účinky antikoncepčných tabliet nie sú nebezpečné (aj keď pri užívaní antikoncepčných tabliet existujú určité riziká, ako pri iných liekoch).

Vedľajšie účinky nie sú vždy zlá vec - veľa ľudí používa tabletky, pretože niektoré z nich môžu byť skutočne užitočné. Zoznam tých pozitívnych účinkov : 

  • menštruácia môže zoslabnúť alebo sa skrátiť
  • menšia bolesť počas menštruácie
  • zlepšenie pleti
  • zníženie počtu a sily migrény
  • prevencia proti rakovine vaječníkov

Jeanine

Jeanine je druh hormonálnych antikoncepčných tabliet. Radí sa medzi kombinovaný druh. Nevýhodou je, že zvyšuje riziko krvných zrazenín. V niektorých prípadoch sa môže stať, že táto zrazenina upchá cievy a spôsobí ešte závažnejšie problémy. Jeanine obsahuje v balení 21 tabliet, ktoré sú označené dňom kedy sa majú užiť. Dôležité je pokračovať v balení v smere šípok, ktoré sú vyznačené. Po užití tabliet sa na 7 dní táto antikoncepcia vysadí a pokračuje sa odznova.

Tabletka "po"

Tabletka "po" sa odborným názvom nazýva postkoitálna antikoncepcia. Tabletka "po" je druh núdzovej antikoncepcie. Núdzová antikoncepcia sa používa na prevenciu tehotenstva u žien, ktoré mali nechránený sex alebo u ktorých zlyhala metóda antikoncepčných tabletiek. Tabletka "po" je určená iba na záložnú antikoncepciu, nie ako primárny spôsob kontroly počatia. Obsahujú buď levonorgestrel alebo ulipristal acetát. Levonorgestrel je dostupný v lekárni bez lekárskeho predpisu; výdaj ulipristal acetátu je viazaný na lekársky predpis.

POZOR! Tabletka "po" nie je predurčená na bežné a časté užívanie. V prípade nutnosti sa však môže použiť maximálne dva krát za celý cyklus. Dôležité je všimnúť si čas, kedy ste tabletku užili, pretože v prípade, že do dvoch hodín od užitia budete zvracať, je potrebné zobrať si ďalšiu dávku. Je možné, že vám táto tabletka dokonca oddiali menštruáciu až o jeden celý týždeň. V prípade, že to bude dlhšie, je načase kúpiť si tehotenský test.

Riziká a vedľajšie účinky

Núdzová antikoncepcia je účinnou možnosťou prevencie tehotenstva po nechránenom sexe, ale nie je taká účinná ako iné metódy antikoncepcie a neodporúča sa na bežné používanie. Môže zlyhať aj napriek správnemu použitiu a neposkytuje žiadnu ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami.

Vedľajšie účinky rannej pilulky, ktoré zvyčajne trvajú iba niekoľko dní, môžu zahŕňať:

  • nevoľnosť alebo zvracanie
  • závraty
  • únava
  • bolesť hlavy
  • citlivosť pŕs
  • krvácanie medzi menštruáciami alebo silnejšie menštruačné krvácanie
  • bolesť alebo kŕče v dolnej časti brucha

Prečo tabletka "po" môže zlyhať?

Začali ste ovulovať skôr, ako ste užili tabletku : Táto tabletka je predovšetkým o načasovaní. Odporúča sa, aby ste tabletu užili čo najskôr. Ak ju užijete hneď po sexe, môže vám zabrániť v ovulácii, ak ste ešte nezačali. Ak máte sex v čase, keď ovulujete alebo po ovulácii,  tabletka s veľkou pravdepodobnosťou nebude účinná.

Tabletka nefunguje tak dobre kvôli vášmu typu postavy : Ženy, ktoré majú BMI 30 alebo vyššie, majú šancu tehotenstva 2 až 4-krát vyššiu ako u osôb s BMI 25 alebo menej.

Užívate lieky, ktoré interagujú s tabletkou : Niektoré lieky alebo bylinky by sa nemali užívať spolu s týmito tabletkami. Znižujú totižto jej úspešnosť.

Escapelle

Escapelle je najznámejšia tabletka „po“ na Slovensku. Vo väčšine lekární majú práve túto značku. Užíva sa do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku a je dostupná len pre dievčatá od 16 rokov. Najčastejším vedľajším účinkom je únava, ktorá niekedy drží ženu aj celý deň. Jej cena sa pohybuje okolo 18 až 22 eur.

Antikoncepčný implantát

Antikoncepčné implantáty sú pre ženy dlhodobou možnosťou kontroly plodnosti. Antikoncepčný implantát je pružná plastová tyčinka veľká asi ako zápalka, ktorá je umiestnená pod kožou hornej časti ramena. Uvoľňuje nízku stálu dávku progestagénneho hormónu na zahustenie hlienu krčka maternice a zúženie sliznice maternice (endometria). Antikoncepčné implantáty zvyčajne tiež potláčajú ovuláciu.

Pár faktov o implantáte :

  • Implantát je účinný na 99%.
  • Akonáhle je implantát na svojom mieste, nemusíte na antikoncepciu myslieť 3 roky.
  • Môže byť užitočný pre ženy, ktoré nemôžu používať antikoncepciu obsahujúcu estrogén.
  • Je veľmi užitočný pre ženy, ktoré si ťažko pamätajú, že majú užiť každý deň tabletku v rovnakom čase.
  • Môžete si ho dať kedykoľvek odstrániť a vaša prirodzená plodnosť sa vám vráti veľmi rýchlo (avšak po 3 rokoch sa musí vydať).

Čo môžete od procedúry očakávať

Antikoncepčný implantát si môžete nechať zaviesť počas návštevy u lekára. Samotný postup trvá asi minútu, príprava však bude trvať o niečo dlhšie.

Počas procedúry : Ľahnete si na chrbát s rukou, ktorá dostane implantát ohnutá v lakti, umiestnenou pri hlave. Lekár nájde drážku medzi svalmi bicepsu a tricepsu na vnútornej strane nadlaktia. Injekčne podá lokálne anestetikum a potom pomocou aplikátora zavedie prístroj priamo pod kožu.

Po ukončení procedúry : Lekár starostlivosti pokryje miesto vpichu malým obväzom. Môže sa  tiež použiť tlakový obväz, aby sa minimalizovala tvorba modrín.

Riziká a vedľajšie účinky

Antikoncepčný implantát neposkytuje ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami. Menej ako 1 zo 100 žien, ktoré používajú antikoncepčný implantát jeden rok, otehotnie. Ak otehotniete počas používania antikoncepčného implantátu, je vyššia šanca, že tehotenstvo bude mimomaternicové.

Vedľajšie účinky spojené s antikoncepčnými implantátmi zahŕňajú:

  • bolesť brucha alebo chrbta
  • zvýšené riziko nerakovinových cyst na vaječníkoch
  • zmeny vaginálneho krvácania vrátane absencie menštruácie
  • znížené libido
  • závraty
  • bolesti hlavy
  • mierna inzulínová rezistencia
  • zmeny nálady a depresie
  • nevoľnosť
  • citlivé prsia
  • vaginálny zápal alebo suchosť
  • zvýšenie váhy

Výhody:

  • funguje až 3 roky
  • „neruší“ sex
  • je to možnosť, ak nemôžete používať antikoncepciu na báze estrogénu, napríklad kombinovanú antikoncepčnú tabletu, antikoncepčnú náplasť alebo vaginálny krúžok
  • je bezpečné ho používať aj keď dojčíte
  • vaša plodnosť sa vráti do normálu hneď po vybratí implantátu

Implanon NXT

Implanon NXT je jeden druh antikoncepčného implantátu. V jeho balení sa nachádza implantát, ktorý je nepriepustný pre žiarenie a je umiestnený v novátorskom, jednoducho ovládateľnom jednorazovom aplikátore pripravenom na použitie. Aby však bol vidieť na röntgenovej snímke obsahuje tiež malé množstvo síranu bárnatého.

Vnútromaternicové teliesko - hormonálne

Hormonálne vnútromaternicové teliesko - metóda kontroly plodnosti, ktorá sa zavádza do vašej maternici. Je to malý kúsok pružného plastu v tvare T. Uvoľňuje do tela malé množstvo hormónu progestínu počas niekoľkých rokov. Progestín je veľmi podobný hormónu progesterónu, ktorý si ľudské telo vytvára prirodzene.

Hormóny vo vnútromaternicovom teliesku pomáhajú predchádzať otehotneniu a môžu tiež pomôcť pri bolestivých alebo ťažkých menštruáciách. Hormonálne vnútromaternicové telieska zabraňujú otehotneniu tým, že udržujú bunky spermií ďalej od vajíčok. Ak sa spermie nedostanú do vajíčka, nemôže dôjsť k otehotneniu. Hormóny v tomto teliesku bránia otehotneniu dvoma spôsobmi:

1) Spôsobujú, že hlien na vašom krčku maternice je silnejší. Tento hlien blokuje spermie, takže sa nemôže dostať k vajíčku.

2) Hormóny môžu tiež zabrániť vajíčkam opustiť vaše vaječníky, čo znamená, že spermie nemajú čo oplodniť. Žiadne vajíčko = žiadne tehotenstvo.

Jednou z úžasných vecí na vnútromaternicovom teliesku je to, že trvá roky, avšak nie je trvalé. Ak sa rozhodnete, že chcete otehotnieť, alebo ak už nechcete mať svoje vnútromaternicové teliesko, môže ho lekár vybrať. Po odstránení sa vaša plodnosť vráti k tomu, čo je pre vás normálne.

Aké sú výhody hormonálneho vnútromaternicového telieska?

Okrem prevencie tehotenstva mnoho žien používa hormonálne vnútromaternicové telieska na pomoc pri problémoch s menštruáciou. Hormonálne vnútromaternicové telieska môžu znížiť kŕče a zmierniť príznaky. Taktiež môže pomôcť liečiť endometriózu.

Existuje množstvo ďalších výhod. Sú super pohodlné - akonáhle je vaše vnútromaternicové teliesko na mieste, nemusíte už niekoľko rokov myslieť na antikoncepciu. Sú tiež jednou z najefektívnejších metód antikoncepcie, ktorú môžete získať. Pri prevencii tehotenstva sú účinné na viac ako 99%. A ak sa rozhodnete, že chcete otehotnieť, môžete si ho kedykoľvek odstrániť a vaša plodnosť sa okamžite vráti do normálu.

Aké sú nevýhody hormonálneho vnútromaternicového telieska?

Vnútromaternicové telieska sú jedným z najefektívnejších a najpohodlnejších spôsobov, ako zabrániť tehotenstvu, ale nechránia vás pred sexuálne prenosnými infekciami. Ďalšie nevýhody sú vedľajšie účinky, ktorými sú :

  • bolesť hlavy
  • akné
  • citlivosť pŕs
  • nepravidelné krvácanie
  • zmeny nálady
  • kŕče alebo bolesti panvy

Avšak všetky vedľajšie účinky by mali zmiznúť po 3 až 6 mesiacoch.

Levosert

Levosert je jedno z najznámejších hormonálnych vnútromaternicových teliesok. Môže ho zaviesť len zdravotná sestra alebo lekár. Možnosť tehotenstva s Levosertom je približne 2 z 1 000. Pomer zlyhania sa môže zvýšiť alebo znížiť ak sa sám vypudí alebo v prípade, že nastane perforácia.

Antikoncepčné injekcie

Antikoncepčná injekcia je injekcia, ktorá obsahuje hormóny, a to buď samotný progestín, alebo progestín a estrogén dohromady, ktoré bránia telu v uvoľňovaní vajíčok a zahusťujú hlien na krčku maternice. Potrebujete jednu dávku raz za mesiac alebo raz za tri mesiace. Po podaní však nie je reverzibilný, to znamená, že v prípade vedľajších účinkov ho nemožno zastaviť.

Výhody

  • sú veľmi efektívne
  • väčšina žien nemá vôbec žiadne vaginálne krvácanie alebo len veľmi slabé krvácanie
  • menštruácie môžu byť menej bolestivé
  • jedna injekcia vydrží až 12-14 týždňov
  • môže sa používať počas dojčenia
  • žiadne lieky nezabraňujú tomu, aby účinkovali

Nevýhody

  • menštruácia sa zmení, môže byť častejšia alebo nepravidelná
  • približne 20% žien priberie
  • dochádza k malému poklesu hustoty kostí (kosti sa rednú)
  • bolesti hlavy
  • nadúvanie
  • zmeny na pokožke
  • boľavé a citlivé prsia
  • zmeny nálady

Depo-Provera

Depo-Provera je u niektorých žien zbožňovaná u niektorých na druhej strane odmietaná. Patrí medzi antikoncepčné injekcie, ktoré môžu spôsobiť veľa nežiadúcich účinkov alebo naopak pôsobiť veľmi výborne. Môže sa použiť na krátkodobom základe pre partnerov mužov, ktorí majú vasektómiu a u žien, ktoré sú imunizované proti rubeole. Podáva sa zvyčajne do svalu hýžde alebo hornej časti ramena.

Vaginálny krúžok

Vaginálny krúžok je malý mäkký plastový krúžok, ktorý si umiestnite do svojej vagíny. Uvoľňuje nepretržitú dávku hormónov estrogénu a progestogénu do krvi, aby sa zabránilo otehotneniu.

Ako funguje?

Ženy si môžu samy zaviesť a vybrať vaginálny krúžok. Mal by sa zaviesť v správnom čase počas menštruačného cyklu. Po správnom zavedení krúžok sedí vysoko v pošve. Necháva sa na mieste 3 týždne, aby sa uvoľnil estrogén a progestogén. Väčšina žien to ani nepociťuje. Neodstraňujte krúžok nikdy, ani počas sexu alebo cvičenia - mal by zostať na mieste.

Hormóny zastavujú vaječníky v uvoľňovaní vajíčok. Tiež zahusťujú hlien pri vstupe do maternice a menia sliznicu maternice, aby sa zabránilo spojeniu a vývoju oplodnených vajíčok. Po 3 týždňoch by sa mal krúžok na jeden týždeň odstrániť, aby nastala menštruácia, a potom by sa mal vložiť nový. Ak si zabudnete odstrániť krúžok po 3 týždňoch, ale ho vytiahnete pred uplynutím 4 týždňov, bude vás stále chrániť pred tehotenstvom. Ak necháte krúžok na mieste dlhšie ako 4 týždne, existuje väčšia pravdepodobnosť, že otehotniete. V takom prípade by ste mali použiť iný typ antikoncepcie a pred zavedením nového krúžku sa porozprávať so svojím lekárom.

Ako dobre funguje?

Vaginálny krúžok funguje dosť dobre. Ak vaginálny krúžok používa 1 rok 100 žien, asi 9 z nich pravdepodobne otehotnie. Avšak krúžok nebude fungovať vôbec, ak ho zabudnete vložiť alebo nevyberiete v pravý čas.

Výhody

  • je bezpečný pre väčšinu žien
  • nemusí byť namontovaný lekárom
  • má málo vedľajších účinkov
  • na rozdiel od pilulky nie je ovplyvnený vracaním alebo hnačkou
  • umožňuje kontrolu menštruácie
  • umožňuje rýchle vrátenie vašej plodnosti po odstránení krúžku
  • môže zlepšiť predmenštruačný syndróm a akné

Nevýhody

  • niektoré ženy majú problém s udržaním krúžku na danom mieste
  • môže spôsobiť podobné vedľajšie účinky ako pilulka, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť, nadúvanie, jemné prsia, akné, zmeny nálady, strata záujmu o sex, medzi menštruačné krvácanie, hnedé škvrny na tvári
  • je drahší ako tabletka
  • existuje veľmi malé riziko (ale stále existuje!) srdcového infarktu, mŕtvice a krvných zrazenín
  • niektoré lieky na epilepsiu alebo niektoré bylinné prípravky môžu zabrániť fungovaniu vaginálneho krúžku

Ornibel

Ornibel je vaginálny krúžok, ktorý je možné si zaviesť aj vybrať svojpomocne. Musí sa však do pošvy zaviesť v správny deň mesačného cyklu. Je treba pravidelne kontrolovať, či sa nachádza v pošve. Po treťom týždni je treba Ornibel vybrať a mať prestávku jeden týždeň.

Antikoncepčná náplasť

Antikoncepčná náplasť je bezpečná a pohodlná metóda kontroly plodnosti, ktorá funguje naozaj dobre, ak ju vždy používate správne. Náplasť nosíte na určitých častiach tela a cez pokožku uvoľňuje hormóny, ktoré bránia otehotneniu. Náplasť má tiež veľa ďalších zdravotných výhod.

Ako funguje?

Náplasť bráni tehotenstvu zastavením spojenia spermií s vajíčkom. Ako väčšina antikoncepčných tabliet, náplasť obsahuje hormóny estrogén a progestín. Sú podobné tým hormónom, ktoré si naše telo vytvára prirodzene. Náplasť nosíte na bruchu, nadlaktí, zadku alebo chrbte a vaša pokožka vstrebáva hormóny do tela.

Hormóny v náplasti zastavujú ovuláciu. Hormóny náplasti tiež zosilňujú hlien na vašom krčku maternice. Tento silnejší hlien krčka maternice blokuje spermie, takže nemôže plávať k vajíčku - niečo ako "lepkavý ochrankár".

Výhody

  • je veľmi ľahko použiteľná a nenarúša sex
  • na rozdiel od kombinovaných antikoncepčných tabliet nemusíte na ňu myslieť každý deň
  • hormóny z náplasti nie sú absorbované žalúdkom
  • môže viesť k pravidelnejšej, ľahšej a menej bolestivej menštruácii
  • môže pomôcť pri predmenštruačných príznakoch
  • môže znížiť riziko rakoviny vaječníkov, maternice a čriev
  • môže znížiť riziko myómov, cyst na vaječníkoch a nenádorových ochorení prsníka

Nevýhody

  • je viditeľná
  • v niektorých prípadoch spôsobuje podráždenie, svrbenie a bolestivosť pokožky
  • nechráni vás pred pohlavne prenosnými chorobami
  • niektoré ženy majú mierne dočasné vedľajšie účinky pri prvom použití náplasti, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť, citlivosť prsníkov a zmeny nálady – zvyčajne sa to zmierni po niekoľkých mesiacoch

Evra

Evra patrí medzi kombinovanú hormonálnu antikoncepciu. Tak ako aj antikoncepčné tablety aj Evra môže spôsobiť krvné zrazeniny, ktoré môžu v niektorých prípadoch upchať krvné cievy a spôsobiť ešte väčšie problémy. Postup lepenia je nasledovný : počas prvých troch týždňoch si v prvý deň nalepíte náplasť a necháte ju tam sedem dní. Počas štvrtého týždňa si náplasť nelepíte.

Vnútromaternicové teliesko - nehormonálne

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko je malý kúsok pružného plastu v tvare T, ktorý má okolo seba obalenú meď. Preto sa tiež občas  nazýva medené teliesko. Spermia nemá rada meď - mení spôsob pohybu spermií, takže nemôžu plávať k vajíčku. Ak sa spermie nedostanú do vajíčka, nemôže dôjsť k otehotneniu. Jednou z úžasných vecí na týchto telieskach je to, že jeho účinky trvajú roky, ale nie sú trvalé. Ak sa rozhodnete, že chcete otehotnieť, alebo ak už nechcete mať svoje vnútromaternicové teliesko, môže ho sestra alebo lekár vybrať.

Toto teliesko je dobrá voľba pre ženy, ktoré uprednostňujú nehormonálnu kontrolu plodnosti alebo nemôžu zo zdravotných dôvodov používať metódy s hormónmi. Má však aj nejaké vedľajšie účinky. Najčastejšie sú to kŕče, krvácanie medzi menštruáciami a veľmi silný predmenštruačný syndróm.

Eurogine Gold T

Teliesko EUROGINE Gold T ® obsahuje v balení aj zavádzací systém, ktorý je potrebný na zaručenie bezpečného umiestnenia telieska do dutiny maternice. K dispozícii sú 3 veľkosti, ktoré sa dajú kúpiť. Sú to : Maxi (šírka 36,5mm, dĺžka 38mm), Normal (šírka 31mm, dĺžka 33mm) , Mini (šírka 24mm, dĺžka 30,5mm ). Jeho cena sa pohybuje okolo 36 eur.

Prezervatív

Prezervatívy alebo kondómy sú jediným typom antikoncepcie, ktorá dokáže zabrániť tehotenstvu aj chrániť pred sexuálne prenosnými infekciami. Existujú 2 typy kondómov: vonkajšie kondómy, nosené na penise a ženské kondómy, nosené vo vnútri vagíny. Kondómy sú vyrobené z veľmi tenkého latexu (gumy), polyizoprénu alebo polyuretánu a sú navrhnuté tak, aby zabránili kontaktu spermy s vašim sexuálnym partnerom.
Pri správnom použití pri každom sexe sú mužské kondómy účinné na 98%. To znamená, že 2 zo 100 ľudí otehotnejú za 1 rok. Je možné, že kondóm počas sexu vykĺzne. Ak sa tak stane, je dobré použiť núdzovú antikoncepciu. Kondómy je potrebné skladovať na nie príliš horúcich alebo studených miestach a mimo ostrých alebo drsných povrchov, ktoré by ich mohli roztrhnúť alebo opotrebovať. Kondóm sa nesmie použiť viac ako raz. Pri každom sexe použite nový. Kondómy majú na obale uvedený dátum spotreby. Vždy používajte kondómy, ktoré majú na balení značku BSI draka a značku CE. To znamená, že boli testované podľa vysokých bezpečnostných štandardov.
Aké sú výhody? Nemusíte sa pripravovať dopredu, stačí ho pár sekúnd pred začatím pohlavného styku nasadiť a je hotovo. V 99% prípadoch nemá kondóm žiadne vedľajšie účinky a na výber máte celú škálu veľkostí, tvarov a príchutí.
Medzi nevýhody patrí pravdepodobnosť roztrhnutia kondómu počas pohlavného styku, možná alergia na latex alebo nepríjemný pocit.

Durex

Durex sú (dovolíme si povedať) najznámejšie a najpredávanejšie kondómy na Slovensku a aj celosvetovo. V ponuke majú široké množstvo ponúk, veľkostí, príchutí alebo aj produktov. Spoločnosť si potrpí na kvalitu a preto sú všetky produkty vyrábané len z najkvalitnejších surovín. Navyše všetky kondómy sa nasadzujú veľmi rýchlo a jednoducho vďaka funkcii „easy on“.

Vaginálna špongia

Antikoncepčná špongia je typ antikoncepcie, ktorá zabraňuje vstupu spermií do maternice. Je mäkká, diskovitá a vyrobený z polyuretánovej peny. Antikoncepčná špongia obsahuje spermicíd, ktorý blokuje alebo usmrcuje spermie. Pred sexom vpichnite špongiu hlboko do vagíny tak, aby zakrývala kŕčok maternice. Vaše pošvové svaly ju udržia na mieste. Antikoncepčná špongia má na jednej strane remienok pre ľahšie odstránenie.

Výhody

  • akonáhle si ju aplikujete, je účinná po celých 24 hodín
  • je dostupná aj bez lekárskeho predpisu
  • sú malé, takže si ich môžete zobrať so sebou kamkoľvek pôjdete
  • počas pohlavného styku nie je cítiť

Nevýhody

  • neochráni vás pred pohlavne prenosnými chorobami
  • chvíľu trvá, kým sa naučíte ju do vagíny vopchať jednoducho a bez problémov
  • niekedy môže reakciou na spermicíd vzniknúť iritácia
  • v niektorých prípadoch je nutné použiť aj lubrikačný gél

Dojčenie

Dojčenie nie je len zdravý spôsob výživy dieťaťa. Môže to byť tiež forma antikoncepcie - vykonáva sa však iba určitým spôsobom.

Ako dojčenie bráni otehotneniu? Keď výlučne dojčíte - to znamená, že dojčíte najmenej každé 4 hodiny počas dňa a každých 6 hodín v noci a dojčíte dieťa iba materským mliekom - vaše telo prirodzene prestane ovulovať. Ak nemáte ovuláciu, nemôžete otehotnieť. Je dôležité mať na pamäti, že dojčenie sa môže používať ako antikoncepcia iba počas prvých 6 mesiacov života dieťaťa alebo do návratu menštruácie. Potom je dojčenie oveľa menej efektívne - najmä preto, že dieťa začne jesť tuhú stravu a v noci dlhšie spí.

Prerušovaná súlož

Prerušovaná súlož je súlož, kedy partner tesne pred ejakulovaním vytiahne penis z pošvy aby spermie nevnikli do maternice. Niekedy je ale ťažké odhadnúť ten správny moment a preto je jeho úspešnosť približne 78 %. To znamená že až 22 párov zo 100 pri tejto technike otehotnie.

Výhody

  • ekologický spôsob
  • organizmus nie je zaťažený hormónmi

Nevýhody

  • nižšia percentuálna úspešnosť
  • niekedy je ťažké odhadnúť ten správny čas vybrania penisu
  • je treba veľa sebakontroly

Počítanie plodných dní

Spermie môžu žiť vo vašej maternici až päť dní po pohlavnom styku a k otehotneniu môže dôjsť iba vtedy, ak sa pri ovulácii v maternici alebo vajíčkovodoch nachádzajú spermie. U mnohých žien dochádza k ovulácii okolo 14. dňa cyklu. Avšak nechránený sex počas menštruácie alebo mimo očakávaného plodného obdobia nie je zárukou, že neotehotniete.

Ovulácia nastáva, keď sa z vaječníka uvoľní zrelé vajíčko. Asi raz za mesiac vajíčko dozrieva a uvoľňuje sa do vajíčkovodu. Potom smeruje k čakajúcim spermiám vo vajíčkovodoch a maternici. Vajíčko je životaschopné medzi 12 a 24 hodinami po opustení vaječníka. Implantácia vajíčka, ktorá sa stane po oplodnení, sa zvyčajne uskutoční 6 až 12 dní po ovulácii.

Sledovanie "plodného okna"

Sledovanie plodného okna je spôsob, ako určiť „optimálny“ čas na pohlavný sex bez antikoncepcie a šance na otehotnenie. Ako ho sledovať?

  • Počas 8 až 12 mesiacov si zaznamenajte deň, v ktorom začnete menštruovať, a spočítajte celkový počet dní v danom cykle. Pamätajte, že prvý deň úplného toku menštruácie je prvý deň.
  • Potom si zapíšte najdlhší a najkratší počet dní z mesačného sledovania.
  • Zistite prvý deň odčítaním 18 dní od dĺžky vášho najkratšieho cyklu. Napríklad, ak váš najkratší cyklus bol 27 dní, odčítajte 18 od 27 a zapíšte si 9. deň.
  • Zistite posledný deň a odčítaním 11 od dĺžky najdlhšieho cyklu. Napríklad, keby to bolo 30 dní, dostali by ste 19. deň.
  • Čas medzi najkratším a najdlhším dňom je vaše plodné okno. Ak sa snažíte vyhnúť tehotenstvu, mali by ste sa počas týchto dní vyhnúť nechránenému sexu.

Je plodná metóda efektívna?

Ak máte veľmi dôsledné cykly, znalosť plodného obdobia môže zabrániť tehotenstvu. Nezabúdajte však, že vaše dni cyklu sa môžu každý mesiac meniť. Počet dní vo vašom cykle môžu ovplyvňovať faktory ako stres, strava alebo intenzívne cvičenie. Deň ovulácie sa môže meniť aj každý mesiac.

Ďalšie metódy

Medzi bežné spôsoby sledovania ovulácie patria:

  • sledovanie vašej bazálnej teploty
  • kontrola cervikálneho hlienu
  • pomocou súprav prediktorov ovulácie

Pýtate sa nás

Čo je antikoncepcia?

Antikoncepcia je umelá metóda používaná hlavne na prevenciu alebo zabráneniu tehotenstva v dôsledku pohlavného styku. Jej úspešnosť síce nie je 100 percentná, no aj tak je využívaná veľmi často.

Ako funguje?

Keď spermie dosiahnu u žien vajíčko, môže otehotnieť. Antikoncepcia funguje na princípe zabránenia tomuto javu tým, že obmedzí produkciu vajíčok alebo nepustí spermie k vajíčkam.

Aký je rozdiel medzi hormonálnou a bariérovou antikoncepciou?

Hormonálna antikoncepcia funguje na báze hormónov ako estrogén a progesterón. Tieto hormóny zastavia ovuláciu alebo zahustia kŕčok maternice, aby spermie nemohli prejsť. Bariérová antikoncepcia (niekedy aj ako nehormonálna antikoncepcia) zase zabraňuje spermiám dosiahnuť vajíčko. Tieto bariérové metódy sú však menej účinné.

Aké druhy poznáme?

Na svete je veľa druhov antikoncepcií a podľa toho, ktorá vám vyhovuje najviac vám ju aj lekár predpíše. Medzi hormonálne antikoncepcie radíme antikoncepčné tabletky, tabletku "po", antikoncepčný implantát, vnútromaternicové teliesko, hormonálnu antikoncepčnú injekciu, vaginálny krúžok a antikoncepčnú náplasť. Medzi nehormonálne, bariérové a naturálne antikoncepcie radíme nehormonálne vnútromaternicové teliesko, mužský alebo ženský kondóm, vaginálnu špongiu, dojčenie, počítanie plodných dní alebo prerušovanú súlož.

Ako rýchlo zaberie?

Každá antikoncepčná metóda má inú rýchlosť nástupu. Najčastejšia forma antikoncepcie - teda antikoncepčné tabletky - zaberú v závislosti od toho, kedy začínate a od druhu tabletky, ktorú používate. Kombinované začínajú účinkovať do 5 dní po prvom dni menštruácie a gestagénové tabletky po 48 hodinách.

Ako ju začať užívať?

Každá antikoncepčná metóda má iný spôsob užívania. Najčastejšiu formu antikoncepcie - teda antikoncepčné tabletky - je možné začať užívať v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu.

Je antikoncepcia spoľahlivá?

Žiadna z antikoncepčných metód, vyššie spomenutých nie je 100 percentne účinná. Väčšina z nich je účinná na 98 až 99 %, s tým, že ak ich neužívate správne, pravdepodobnosť úspechu klesne až na 91 %.

Je bezpečná? Má vedľajšie účinky?

Každá antikoncepčná metód má vedľajšie účinky. Či už pozitívne alebo negatívne. Najmenej negatívnych účinkov majú naturálne antikoncepcie, avšak pri nich je pravdepodobnosť otehotnenia najvyššia.

Použité zdroje :

  • https://lekar.sk/clanok/antikoncepcia
  • https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/birth-control-pill/birth-control-pill-side-effects
  • https://helloclue.com/articles/sex/why-the-emergency-contraception-pill-fails
  • https://www.nhs.uk/conditions/contraception/emergency-contraception/
  • https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/contraceptive-implant/about/pac-20393619
  • https://www.healthline.com/health/birth-control-implant#benefits
  • https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/iud/hormonal-iuds
  • https://www.nhs.uk/conditions/contraception/contraceptive-injection/
  • https://www.healthdirect.gov.au/contraceptive-vaginal-ring
  • https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/birth-control-sponge/what-are-benefits-sponge
  • https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/breastfeeding

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+