Najtypickejší ženský hormón je estrogén. Je dôležitý pre zdravú a pravidelnú menštruáciu, no taktiež pre väčšiu pravdepodobnosť plodnosti alebo počatia dieťaťa. Začína sa tvoriť počas puberty a tvorí sa v tele až do obdobia menopauzy, kedy sa jeho výroba dramaticky zníži. Za poprsie alebo rozšírené boky môžu ženy ďakovať práve jemu. Jeho nadbytok alebo naopak jeho nedostatok môžu spôsobiť viaceré problémy. Pre to je pre ženy (ale aj pre mužov) dôležité starať sa o svoje telo a tým zabrániť tejto hormonálnej nerovnováhe.
Estrogén, jeho funkcia a význam
Estrogén je jedným z dvoch hlavných pohlavných hormónov, ktoré obsahuje ženské telo. Druhým je progesterón. Estrogén je zodpovedný za ženské fyzické vlastnosti a reprodukciu. Aj v mužskom tele sa nachádza estrogén, ale v oveľa menšom množstve.
Aby sme pochopili, akú úlohu majú estrogény u žien, je dôležité pochopiť niečo o hormónoch všeobecne. Hormóny sú životne dôležité chemické látky u ľudí alebo zvierat. Hormóny, ktoré sa často označujú ako „chemickí poslovia“, prenášajú informácie a pokyny z jednej skupiny buniek do druhej. V ľudskom tele ovplyvňujú hormóny takmer každú bunku, orgán a funkciu. Regulujú váš rast, vývoj, metabolizmus, funkciu tkanív, sexuálne funkcie, reprodukciu, spôsob, akým ľudské telá trávia, reakcie vášho tela na mimoriadne situácie a dokonca aj vaše nálady.
Existujú 3 typy estrogénu:
- Estrón – je v tele prítomný po menopauze. Je to tá forma estrogénu , ktorú telo môže podľa potreby premeniť na formy , ktoré aktuálne potrebuje.
- Estradiol – je to najbežnejší typ estrogénu u žien počas reprodukčného obdobia. Príliš veľa estradiolu môže mať za následok akné, stratu sexuálnej túžby, osteoporózu a depresie. Na druhej strane veľmi vysoké hladiny môžu zase zvýšiť riziko rakoviny maternice a prsníka.
- Estriol – jeho úroveň stúpa počas tehotenstva, pretože pomáha maternici rásť a pripravuje telo na pôrod. Hladina estriolu vrcholí tesne pred narodením.
Jeho funkcia a význam :
Zmierňuje príznaky menopauzy: Hladina estrogénu vekom ubúda. Akonáhle táto hladina klesne, začnú sa prejavovať príznaky menopauzy ako sú návaly horúčavy, zimnica, ťažkosti so spánkom alebo nadmerné potenie. Počas menopauzy mnoho lekárov predpisuje lieky , ktoré obsahujú estrogén, aby tieto príznaky zmiernili.
Zlepšuje vaginálne problémy: Estrogén pomáha udržať zdravie vašej vagíny. Keď hladina estrogénu klesá, môžu sa u vás vyskytnúť zmeny v tkanive, výstelke a nerovnovážne pH vašej vagíny. Práve estrogén je často schopný pri týchto problémoch pomôcť.
Pomáha pri problémoch s vaječníkmi: Ovárie sú zodpovedné za produkciu estrogénu. Ak nie sú schopné produkovať hormón alebo ak sú ovplyvnené inými faktormi, môže byť nevyhnutná hormonálna liečba.
Estrogén napomáha dosiahnuť fyzické zmeny, ktoré z dievčaťa robia ženu. Čiže je dôležitý najmä počas puberty. Tieto zmeny zahŕňajú:
- rast pŕs
- rast ochlpenia na ohanbí a podpazuší
- začiatok menštruačného cyklu
Estrogén má aj ďalšie funkcie:
- udržuje cholesterol pod kontrolou
- chráni zdravie kostí u ženy, ale aj u mužov
- ovplyvňuje mozog (vrátane nálady), kosti, srdce, pokožku a ďalšie tkanivá
Čo sa týka pohlavných orgánov tak v ovariách pomáha stimulovať rast folikulu, vo vagíne udržuje hrúbku pošvovej steny a podporuje mazanie a v maternici reguluje tok a hrúbku sekrétov hlienu maternice.
Jeho správna hladina v tele
Úroveň estrogénu (spolu so všetkými ostatnými pohlavnými hormónmi) kolíše a veľmi často sa mení počas celého cyklu a aj počas celého života – pre väčšinu ľudí sú tieto zmeny bežné a sú súčasťou starnutia.
Pretože hladiny estrogénu počas celého cyklu veľmi kolíšu, „normálna hladina“ estrogénu sa mení každý deň. Aké sú teda tie „normálne a správne“ hladiny estrogénu v tele?
Hladina estrogénu u ľudí s pravidelnými cyklami, ktorí nepoužívajú hormonálnu antikoncepciu
Skorá folikulárna fáza: 20 – 150 pg / ml
Stredný vrchol: 40 – 350 pg / ml
Luteálna fáza: 30 – 450 pg / ml
Úroveň estrogénu počas tehotenstva
Produkcia hormónov je počas tehotenstva skutočne vysoká. Estradiol prudko stúpa spolu s ďalšími hormónmi ako progesterón, testosterón a prolaktín . Tieto hormóny oveľa viac spolupracujú na podpore vývoja dieťaťa.
Estradiol v prvom trimestri: 188–2497 pg / ml
Estradiol v druhom trimestri: 1278–7192 pg / ml
Estradiol v treťom trimestri: 3 460 – 6 137 pg / ml (20)
Hladiny estrogénu v perimenopauze a menopauze
Po menopauze hladina estrogénu dramaticky klesá, pretože vo vaječníkoch je už len málo folikulov. Okrem toho tieto folikuly už nerastú a neprodukujú estradiolové skoky, ktoré sa vyskytujú počas menštruačného cyklu. Hladiny estradiolu u postmenopauzálnych žien sú zvyčajne nižšie ako 20 pg / ml.
Zvýšená hladina estrogénu
Vysoká hladina estrogénu sa môže vyvinúť prirodzenou cestou. Toto zvýšenie je známe aj pod názvom dominancia estrogénu, pretože dominuje nad progesterónom.
Aké sú príznaky zvýšenej hladiny u ženy? Medzi najčastejšie patrí nadúvanie, opuch a citlivosť prsníkov, znížené libido, nepravidelná menštruácia, výkyvy nálad, bolesti hlavy, úzkosti, záchvaty paniky, studené ruky, problémy so spánkom, strata vlasov, ospalosť, únava alebo problémy s pamäťou.
Aké sú príznaky zvýšenej hladiny u mužov? Aj u mužov je rovnováha medzi estrogénom a testosterónom dôležitá. V prípade, že sa táto bilancia naruší, muži môžu pocítiť problémy s erekciou, problémy s plodnosťou alebo sa u nich môže vyvinúť gynekomastia, čo je nadmerné zväčšenie prsného tkaniva.
Ako ju znížiť?
Je dôležité si uvedomiť, že množstvo hormónov v tele je ovplyvnené ako aj vašou stravou, tak aj vašim vekom alebo zdravotným stavom. Nasledujúce tipy môžu všeobecne pomôcť pri snahe zvýšiť hladinu estrogénu.
Dodržujte stravu bohatú na vlákninu: Strava s vysokým obsahom vlákniny podporuje zdravú hladinu estrogénu. Napríklad zvýšenie vlákniny v potrave môže pomôcť zvýšiť vylučovanie estrogénu stolicou.
Obmedzte niektoré živočíšne produkty: Červené a spracované mäso môže zvyšovať hladinu estrogénu v tele, takže obmedzením týchto potravín môžete zdravú hladinu estrogénu len podporiť.
Dodržujte stredomorskú diétu: Stredomorská strava s vysokým obsahom zeleniny, celozrnných výrobkov, ovocia a strukovín je spájaná so zdravou hladinou estrogénu.
Straťte nadbytočný telesný tuk: Strata prebytočného telesného tuku je vynikajúci spôsob, ako znížiť cirkulujúci estrogén. Chudnutie navyše môže pomôcť chrániť pred mnohými chronickými chorobami, vrátane rakoviny prsníka citlivej na hormóny.
Obmedzte príjem alkoholu: Konzumácia alkoholu môže mať negatívny vplyv na hormóny a u väčšiny ľudí dokáže zvýšiť hladinu estrogénu.
Znížená hladina estrogénu
Dievčatá, ktoré ešte nedosiahli pubertu a ženy blížiace sa k menopauze, majú najväčšiu pravdepodobnosť nízkeho obsahu estrogénu. No aj napriek tomu sa tento problém môže vyskytnúť u žien všetkých vekových kategórií.
Aké sú príznaky zníženej hladiny u ženy? Medzi najčastejšie patrí bolestivý sex, zvýšenie počtu infekcií močových ciest, nepravidelná menštruácia, návaly horúčav, bolesti hlavy, depresia, migrény, citlivosť prsníkov, problémy so sústredením alebo únava. Nízka hladina estrogénu u ženy sa dá zistiť aj pomocou ľahšej lámavosti kostí. Je to spôsobené znížením hustoty kostí, pretože estrogén zároveň spolupracuje s vápnikom, vitamínom D a ďalšími minerálmi, ktoré udržujú kosti silné.
Aké sú príznaky zvýšenej hladiny u mužov? Nízka hladina estrogénu u mužov nie je veľkým dôvodom na obavy. Niektoré príznaky sa však vyskytnúť môžu. Napríklad znížené libido, prebytočný tuk okolo brucha, úbytok kostnej hmoty alebo osteoporóza.
Čo spôsobuje zníženú hladinu estrogénu? Estrogén sa primárne produkuje vo vaječníkoch. Čokoľvek, čo ovplyvňuje vaječníky, nakoniec ovplyvní produkciu estrogénu.
Mladé ženy môžu mať zníženú hladinu estrogénu v dôsledku:
- nadmerného cvičenia
- poruchy stravovania (anorexia)
- predčasného zlyhania vaječníkov
- chronického ochorenia obličiek
U žien starších ako 40 rokov môže byť znížená hladina estrogénu znakom blížiacej sa menopauzy. Počas perimenopauzy vaše vaječníky produkujú čoraz menej a menej estrogénu až kým sa nezníži na minimum. Keď už estrogén neprodukujete, dosiahli ste menopauzu.
Ako ju zvýšiť
Jedlo : Vhodným jedlom na zvýšenie estrogénu sú sójové bôby, ktoré sú veľkým zdrojom fytoestrogénov, ktoré napodobňujú estrogén v tele väzbou na estrogénové receptory. Ďalším dobrým jedlom sú ľanové semiačka a sezamové semiačka, ktoré okrem fytoestrogénov obsahujú aj lignany, ktoré pomáhajú s metabolizmom estrogénu.
Vitamíny a minerály : Vitamíny skupiny B hrajú dôležitú úlohu pri aktivácii estrogénu v tele. Ďalším potrebným vitamínom je vitamín D, ktorý spolu s estrogénom spolupracujú na znížení rizika kardiovaskulárnych chorôb.
Bylinné doplnky : Čierna rasca, pupalkový olej, červená ďatelina alebo dong quai sú všetko dobré rastlinné doplnky, ktoré obsahujú napríklad izoflavóny, ktoré v tele môžu pôsobiť ako estrogén
Hormonálna substitučná liečba : Hormonálna substitučná liečba je liek, ktorý obsahuje ženské hormóny. Užívate lieky, ktoré nahradia estrogén, ktorý si vaše telo prestane vytvárať počas menopauzy. Hormonálna terapia sa najčastejšie používa na liečbu bežných menopauzálnych symptómov vrátane návalov horúčavy a vaginálnych ťažkostí.
Ak prirodzené cesty nestačia
Prírodné liečby nemusia byť účinné pre každého. Niektorí ľudia sú mimoriadne citliví na príznaky zníženého estrogénu. V tomto prípade je najlepšou voľbou hormonálna substitučná liečba. Zahŕňa nahradenie estrogénu a progesterónu prostredníctvom :
- tabletiek
- krémov
- vaginálnych čapíkov
Estrogén a plodnosť
Ak sú hladiny estrogénu v tele príliš vysoké alebo príliš nízke, mení to hladinu plodnosti žien. To je dôvod, prečo sa ženám, ktoré plánujú byť tehotné, podáva estrogén vo forme estradiolu. Estrogén má mimoriadny význam, pretože je nevyhnutný pre fungovanie maternice, a to tak pri raste, ako aj pri udržiavaní výstelky maternice (endometria), aby sa oplodnené vajíčko mohlo ľahko implantovať do maternice, čo následne povedie k udržaniu tehotenstva. Estrogén tiež pomáha placente fungovať a zvyšuje prietok krvi do maternice. Taktiež hrá dôležitú úlohu aj po pôrode, najmä pri príprave tela na dojčenie po narodení.
Ak sa pýtate, či nie je možné otehotnieť pri nízkej hladine estrogénu. Odpoveďou je nie, dá sa vtedy otehotnieť. Avšak neadekvátna hladina estrogénu môže byť škodlivá pre vás a vaše nenarodené dieťa.
Ak si myslíte, že estrogén súvisí iba s tehotenstvom žien, mýlite sa. Môže tiež ovplyvniť plodnosť mužov. Mužské semenníky pravidelne produkujú malé množstvo estrogénu, čo ovplyvňuje aj emocionálny kvocient mužov. U mužov je primárnou funkciou estrogénu pomoc pri regulácii dozrievania zdravých spermií. Zistilo sa teda, že ideálna hladina estrogénu u mužov má mimoriadny význam, pokiaľ ide o plodnosť.
Pokiaľ ide o ženy, nízky počet estrogénov môže viesť k neplodnosti z viacerých dôvodov. Znížená hladina estrogénu môže byť spôsobená problémami hypofýzy, napríklad nadmerným cvičením, podváhou alebo poruchou stravovania, čo vedie k tomu, že sa počas ovulácie neuvoľňuje dostatok vajíčok. Ako viete, bez ovulácie nie je šanca, že táto osoba bude niekedy tehotná.
Fakty o estrogéne, ktoré by každý mal vedieť
- Estrogén sa produkuje vo vaječníkoch, nadobličkách a tukových tkanivách. Pripravuje reprodukčné orgány na počatie a tehotenstvo.
- Pokles alebo nízka hladina estrogénu môže spôsobiť fyzické príznaky vrátane návalov horúčavy, nočného potenia a vaginálnej suchosti.
- V čase, keď dosiahnete menopauzu, budete produkovať iba asi jednu tretinu množstva estrogénu, ktoré ste vyprodukovali počas plodného veku.
- Termín „estrogén“ zahrnuje skupinu úzko príbuzných zlúčenín, vrátane estradiolu, estrónu a estriolu.
- Estrogénová terapia môže byť predpísaná pri stavoch, ako je oneskorený nástup puberty, atrofia genitálií alebo ženský hypogonadizmus (neúplné fungovanie vaječníkov, vytváranie príznakov ako vaginálna suchosť, atrofia prsníkov a zníženie pohlavného styku).
- Dlhodobé užívanie hormonálnej liečby môže zvýšiť riziko rakoviny vaječníkov u žien
Pýtate sa nás
Čo je estrogén?
Estrogény sú skupina hormónov, ktoré hrajú dôležitú úlohu v normálnom sexuálnom a reprodukčnom vývoji u žien. Sú to tiež pohlavné hormóny. Najviac estrogénových hormónov tvoria vaječníky, no malé množstvo vyprodukujú aj nadobličky alebo tukové bunky.
Akú funkciu zohráva v tele?
Okrem regulácie menštruačného cyklu ovplyvňuje estrogén reprodukčný trakt, močové cesty, srdce a cievy, kosti, prsia, pokožku, vlasy, sliznice, panvové svaly a mozog. Keď sa zvýši hladina estrogénu, začnú tiež rásť sekundárne sexuálne charakteristiky, ako napríklad ochlpenie na vlasoch a v podpazuší. Veľa orgánových systémov vrátane muskuloskeletálneho a kardiovaskulárneho systému a mozgu je ovplyvnených estrogénom.
Ako môže vplývať na plodnosť u žien aj u mužov?
Nízka hladina estrogénu u žien môže mať vplyv na schopnosť otehotnieť. Nedostatok estrogénu v tele môže spôsobiť zriedkavú alebo nepravidelnú ovuláciu, čo môže sťažiť sledovanie menštruačného cyklu a plánovanie si pohlavného styku za úmyslom počať dieťa. U mužov majú estrogény pleiotropné účinky, pretože pôsobia na niekoľko tkanív a orgánov vrátane mužského reprodukčného systému.
Aká je správna hladina estrogénu?(u muža aj ženy)
Množstvo estrogénu počas ľudského života neustále kolíše. Avšak v priemere môžeme nazvať ženskou optimálnou hladinou niečo medzi 43 – 180 pg/ml. V mužskom tele je táto hladina samozrejme o dosť nižšia. Pre správne fungovanie tela, musí byť hladina estrogénu ako aj iných hormónov v rovnováhe. AK však všetko funguje tak ako má, telo samo cíti a vie koľko hormónu a koľko estrogénu potrebuje a samo si ho aj reguluje.
Čo vplýva na množstvo estrogénu?
Na hladinu estrogénu vyplývajú rôzne faktory. Najčastejším je menopauza, pri ktorej sa hladina estrogénu výrazne znižuje. Ďalším faktorom môže byť zlá životospráva ako napríklad anorexia a s tým súvisiaca nadmerná fyzická aktivita. Je dobré sa vyvarovať aj chemickým alebo toxickým látka, ktoré negatívne pôsobia na všetky vaše hormóny.
Môžu choroby znížiť jeho hladinu?
Áno. Na zníženú hladinu vplývajú ochorenia ako napríklad problémy so štítnou žľazou, rakovina, endokrinné ochorenia alebo najčastejšie auto imunitné ochorenia.
Ako si môžeme hladinu v prípade potreby zvýšiť?
Prírodnou cestou ako si môžete estrogénovú hladinu zvýšiť je pomocou určitých potravín ako sú napríklad sójové výrobky (tofu), semiačka (ľanové, sezamové), cesnak, mrkva či fenikel. Ďalším dobrým spôsobom sú rôzne krémy alebo tabletky, ktoré obsahujú fytoestrogény. Ich cieľom je prirodzená pomoc na zvýšenie estrogénu. Posledným a najúčinnejším spôsobom je hormonálna substitučná liečba, pri ktorej sú podávane syntetické náhrady estrogénu do tela.
Použité zdroje:
- https://www.erekciablog.sk/estrogen/
- https://www.erekciablog.sk/nedostatok-estrogenu/
- https://www.healthline.com/health/high-estrogen
- https://www.healthline.com/health/womens-health/low-estrogen-symptoms
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177
- https://thethirty.whowhatwear.com/high-estrogen-symptoms-womens-health
- https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/estrogen
- https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/estrogen-101
- https://www.verywellhealth.com/low-estrogen-levels-4588661
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/in-depth/hormone-therapy/art-20046372