hormonalna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia

Pri slove antikoncepcia vás určite hneď napadne slovo tabletka. Každá sexuálne aktívna žena, sa s pojmom hormonálna tabletka určite už stretla. Avšak, pod pojmom hormonálna antikoncepcia nenájdeme len tieto tablety, ale aj mnoho iných foriem alebo metód, vďaka  ktorým by ste dokázali zabrániť potencionálnemu tehotenstvu.

Dnes vám priblížime o čosi viac každú jednu z tých foriem, aby ste sa dokázali rozhodnúť, ktorá z tohto veľkého zoznamu je pre vás tá pravá. No vždy sa skúste poradiť aj so svojím gynekológom, pretože on bude vedieť najlepšie, akú vám predpísať.

Hormonálna verzus nehormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia spočíva v ovplyvňovaní hladín hormónov v ženskom tele. Keď táto antikoncepcia uvoľní hormóny, tak následne tieto hormóny zastavia ovuláciu alebo zahustia kŕčok maternice, tak aby pre spermie nebolo možné cez to prejsť. Tieto hormóny môžu ďalej aj stenčiť výstelku maternice a tým  sa vytvoria podmienky, ktoré nie sú vhodné pre to aby sa vajíčko uhniezdilo. Všetky druhy tejto antikoncepcie vám priblížime nižšie v článku.

Nehormonálna antikoncepcia

Medzi nehormonálnu antikoncepciu radíme buď nehormonálne vnútromaternicové teliesko alebo niekedy aj bariérové metódy ako kondómy alebo vaginálna špongia alebo prirodzené metódy ako napríklad dojčenie alebo počítanie plodných a neplodných dní. Oproti hormonálnej antikoncepcii sú však tieto metódy považované za menej účinné.

Druhy hormonálnej antikoncepcie

Antikoncepčné tabletky

Týchto antikoncepčných tabletiek poznáme dva druhy. Prvým je kombinovaná antikoncepcia, ktorej zloženie sú dva hormóny – estrogén a gestagén. Táto antikoncepcia si zakladá na účinku zastavenia ovulácie, keďže obsahuje estrogén, ktorý je za toto zodpovedný. Druhým je gestagénová antikoncepcia, ktorá už podľa názvu vypovedá o tom, že obsahuje len jeden hormón a to gestagén. Tento typ antikoncepcie sa predovšetkým dáva ženám, ktoré trápia problémy napríklad s krvným tlakom alebo cukrovkou.

Ako dobre fungujú?

S antikoncepčnými tabletkami dôjde v priebehu 1 roka k náhodnému otehotneniu asi 9 zo 100 párov. Je to samozrejme priemerný údaj a šanca na otehotnenie závisí od toho, či svoje antikoncepčné tablety užívate každý deň alebo na ne z času na čas zabudnete. Tabletka je účinná forma antikoncepcie, ale aj vynechanie jedného dňa zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia. To, ako dobre jednotlivé typy antikoncepčných metód fungujú, vo všeobecnosti závisí od mnohých vecí. Patria sem napríklad to, či má človek zdravotné ťažkosti alebo či užíva nejaké lieky alebo bylinné doplnky, ktoré by mohli narušiť jeho užívanie (napríklad bylina ako ľubovník bodkovaný).

Ochrana pred pohlavne prenosnými chorobami

Antikoncepčná tabletka nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami. Páry, ktoré majú sex (alebo akýkoľvek intímny sexuálny kontakt), musia vždy používať kondómy spolu s tabletkami na ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami. Abstinencia je jediná metóda, ktorá vždy zabráni tehotenstvu a pohlavným chorobám.

Vedľajšie účinky

Väčšina mladých žien, ktoré užívajú tablety, nemá žiadne alebo len veľmi málo vedľajších účinkov. Vedľajšie účinky, ktoré majú niektoré ženy počas užívania tabliet, zahŕňajú:

  • nepravidelné menštruačné krvácanie
  • nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty a citlivosť prsníkov
  • zmeny nálady
  • krvné zrazeniny
  • zavodňovanie
  • znížené libido

Tabletka má však tiež niektoré vedľajšie účinky, z ktorých má väčšina dievčat radosť. Zvyčajne uľahčuje menštruáciu, zmierňuje kŕče a často sa predpisuje ženám, ktoré majú menštruačné problémy. Užívanie kombinácie tabliet často zlepšuje akné a niektorí lekári ju na tento účel predpisujú. Zistilo sa tiež, že kombinované antikoncepčné pilulky chránia pred niektorými formami ochorení prsníka, anémiou, cystami vaječníkov a rakovinou vaječníkov a endometria.

Kto ju môže a kto nemôže užívať?

Užívať ju môžu všetky ženy, ktoré si dokážu pamätajú, že ju musia užiť každý deň v rovnakom čase. V opačnom prípade na to existujú rôzne aplikácie.

Nie všetky ženy môžu – alebo by mali – používať tabletky. V niektorých prípadoch lekárske alebo iné podmienky spôsobujú, že použitie pilulky je menej efektívne alebo rizikovejšie. Napríklad sa neodporúča ženám, ktoré mali krvné zrazeniny, určité druhy rakoviny alebo migrenózne bolesti hlavy. Tiež sa neodporúčajú pre dievčatá, ktoré mali nevysvetliteľné krvácanie z pošvy alebo ktoré si myslia, že by mohli byť tehotné.

Jeanine

  • kombinovaná antikoncepcia
  • môže vzniknúť riziko krvných zrazenín
  • 21 kusov / balenie
  • po týždni sa vysadí a pokračuje sa odznova

Tabletka „po“

Tabletka „po“  je druh núdzovej antikoncepcie. Núdzová antikoncepcia sa používa na prevenciu tehotenstva u žien, ktoré mali nechránený sex alebo u ktorých zlyhala metóda inej antikoncepcie. Tabletka „po“ nie je predurčená na bežné a časté užívanie. V prípade nutnosti sa však môže použiť maximálne dva krát za celý cyklus. Dôležité je všimnúť si čas, kedy ste tabletku užili, pretože v prípade, že do dvoch hodín od užitia budete zvracať, je potrebné zobrať si ďalšiu dávku. Je možné, že vám táto tabletka dokonca oddiali menštruáciu až o jeden celý týždeň. V prípade, že to bude dlhšie, je načase kúpiť si tehotenský test.

Ako dobre účinkujú? Núdzové antikoncepčné tabletky majú zhruba 85% úspešnosť.

Čo bráni účinku núdzovej antikoncepčnej tablety?

Tieto pilulky nemusia fungovať v prípade že :

  • užívate určité lieky
  • užijete ich neskôr ako je doporučené
  • zvraciate do 2 – 3 hodín od ich užitia

Čo je dobré na tejto tabletke „po“? Na zakúpenie tejto antikoncepčnej tabletky nepotrebujete predpis od lekára.

Vedľajšie účinky

Tabletky „po“ môžu zmeniť množstvo krvácania cez vašu nasledujúcu menštruáciu. Môže sa tiež stať, že vám menštruácia príde neskôr alebo zas skôr. Ak vám mešká o viac ako sedem dní alebo je „ľahšia“ ako zvyčajne, urobte si čo najskôr tehotenský test.

Medzi ďalšie možné účinky patria:

  • nevoľnosť
  • bolesti hlavy
  • nadúvanie
  • boľavé / jemné prsia

Môže núdzová antikoncepčná tabletka spôsobiť vážne zdravotné problémy? Nie sú známe žiadne vážne riziká spojené s užívaním núdzových antikoncepčných piluliek.

Čo sa stane, ak otehotniem počas používania núdzovej antikoncepčnej tabletky? Núdzové antikoncepčné pilulky nepoškodia tehotenstvo. Nie je to totiž potratová pilulka. Ako náhle otehotniete, tabletka „po“ vám už nedokáže pomôcť.

Escapelle

  • najviac používaná tabletka „po“ na Slovensku
  • užiť je potrebné do 3 dňoch
  • dostupná len 16 +
  • neodporúča sa dievčatám, ktoré trpia problémami so spánkom

Antikoncepčný implantát

Antikoncepčné implantáty sú pre ženy dlhodobým riešením. Antikoncepčný implantát je pružná plastová tyčinka veľká asi ako zápalka, ktorá sa umiestňuje pod kožu na hornej časti ramena. Uvoľňuje nízku stálu dávku gestagénneho hormónu na zahustenie hlienu krčka maternice a stenčenie sliznice maternice (endometria). Antikoncepčné implantáty zvyčajne tiež potláčajú ovuláciu.

  • sú viac ako 99% efektívne
  • fungujú až päť rokov
  •  po vložení nemusíte robiť nič ani na nič myslieť
  • môžete si zvoliť, kedy ho chcete vytiahnuť

Nevýhody

  • Môžete mať nepravidelné alebo dlhšie menštruácie. Je to úplne bežný vedľajší účinok  počas prvých 6 mesiacov, ale kľudne sa môže stať, že to bude trvať po celú dobu ako budete implantát používať. To môže byť nepríjemné, ale nie je to škodlivé a implantát bude stále fungovať. Ak je krvácanie problémom, môžete si zaobstarať pilulky.
  • Po zavedení alebo vybratí implantátu môžete mať boľavé alebo pomliaždené rameno. Existuje malé riziko infekcie.

Implanon NXT

  • radí sa medzi antikoncepčný implantát
  • jednoduché používanie vďaka aplikátoru
  • obsahuje sirán bárnatý

Vnútromaternicové teliesko

Hormonálne vnútromaternicové teliesko je malý kúsok pružného plastu v tvare T. Toto teliesko uvoľňuje do tela malé množstvo hormónu progestínu počas niekoľkých rokov. Progestín je veľmi podobný hormónu progesterónu, ktorý si naše telo vytvára prirodzene. Tieto hormóny pomáhajú predchádzať otehotneniu a môžu tiež pomôcť pri bolestivých alebo ťažkých menštruáciách.

Hormonálne vnútromaternicové telieska zabraňujú otehotneniu tým, že udržujú bunky spermií ďalej od vajíčok. Ak sa spermie nedostanú do vajíčka, nemôže dôjsť k otehotneniu. Robia to dvoma spôsobmi:

1) Teliesko spôsobuje, že hlien na vašom krčku maternice je silnejší. Tento hlien blokuje spermie, takže sa nemôžu dostať k vajíčku.

2) Teliesko môže tiež zabrániť vajíčkam opustiť vaše vaječníky.

Výhody

Okrem prevencie tehotenstva mnoho ľudí používa hormonálne vnútromaternicové telieska na pomoc pri problémoch s menštruáciou. Hormonálne vnútromaternicové telieska môžu taktiež znížiť kŕče a uľahčiť vám menštruáciu.

Existuje aj množstvo ďalších výhod. Sú super pohodlné – akonáhle je vaše vnútromaternicové teliesko na mieste, nemusíte už niekoľko rokov myslieť na antikoncepciu. Sú tiež jednou z najefektívnejších metód antikoncepcie, ktorú môžete získať. Pri prevencii tehotenstva sú účinné na viac ako 99%. A ak sa rozhodnete, že chcete otehotnieť, môžete si ho kedykoľvek odstrániť a vaša plodnosť sa okamžite vráti k normálu.

Nevýhody

Niektorí ľudia majú vedľajšie účinky, ako sú špinenie, nepravidelná menštruácia alebo kŕče. Ale zvyčajne tieto účinky zmiznú do 3–6 mesiacov. Taktiež vás nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami.

Riziká

  • Infekcia panvy – existuje veľmi malá šanca na túto infekciu, no aj tak sa občas môže vyskytnúť.
  • Odmietnutie – nie je to bežné, ale vnútromaternicové teliesko môže byť maternicou odmietnuté alebo sa môže pohybovať až tak, že sa premiestni.
  • Poškodenie maternice – v zriedkavých prípadoch môže vnútromaternicové teliesko urobiť dieru v maternici. Môže to byť veľmi bolestivé, ale často sa nevyskytnú žiadne príznaky.
  • Mimomaternicové tehotenstvo – ak teliesko zlyhá a otehotniete, existuje tiež zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva.

Levosert

  • najviac využívané hormonálne vnútromaternicové teliesko
  • zavádza ho len zdravotná sestra alebo lekár
  • .možnosť tehotenstva : 2 ku 1 000

Antikoncepčné injekcia

Antikoncepčná injekcia je injekcia, ktorá obsahuje hormóny, buď samotný progestín, alebo progestín a estrogén dohromady, ktoré bránia telu v uvoľňovaní vajíčok a zahusťujú hlien na krčku maternice. Buď potrebujete jednu dávku raz za mesiac alebo raz za tri mesiace. Po podaní však nie je reverzibilná, to znamená, že v prípade vedľajších účinkov ju nemožno zastaviť. Funguje na podobnom princípe ako pilulka, ibaže si nemusíte pamätať, že si ju máte brať každý deň. Nie je to najvhodnejšia voľba pre tých, ktorí sa boja ihiel.

Čo je dobré na injekcii?

  • je veľmi efektívna
  • malá pravdepodobnosť vedľajších účinkov
  • menštruácie môžu byť menej bolestivé
  • môže sa vpichnúť aj počas dojčenia
  • nemá žiadne kontraindikácie

Vedľajšie účinky

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí zmenšenie alebo zväčšenie menštruačného krvácania. Odhaduje sa, ´že približne 20% žien po tejto injekcii môže zaznamenať zvýšenie váhy.

Medzi ďalšie možné vedľajšie účinky pre malý počet používateľov patria:

  • bolesti hlavy
  • nadúvanie
  • zmeny na pokožke
  • boľavé / jemné prsia
  • zmeny nálady

Dôvody, pre ktoré nemusí byť injekcia antikoncepcie dobrou voľbou:

  • v blízkej budúcnosti plánujte otehotnieť
  • boli ste liečené na rakovinu prsníka
  • máte závažné ochorenie pečene
  • máte niekoľko rizikových faktorov srdcových chorôb
  • dostali ste predtým srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu

Depo-Provera

  • názory na túto injekciu sa líšia
  • podávaná je zvyčajne do hornej často ramena
  • niektoré ženy pociťujú nadpriemerné množstvo vedľajších účinkov

Vaginálny krúžok

Vaginálny krúžok je pružný plastový krúžok bez obsahu latexu, ktorý sa zavádza do vagíny. Funguje tak, že hormóny zastavujú vaječníky v uvoľňovaní vajíčok. Tiež zahusťujú hlien pri vstupe do maternice a menia sliznicu maternice, aby sa zabránilo spojeniu a vývoju oplodnených vajíčok. Po 3 týždňoch by sa mal krúžok na jeden týždeň odstrániť, aby nastala menštruácia, a potom by sa mal vložiť nový vaginálny krúžok.

Ak si zabudnete odstrániť krúžok po 3 týždňoch, ale ho vytiahnete pred uplynutím 4 týždňov, bude vás stále chrániť pred tehotenstvom. Ak necháte krúžok na mieste dlhšie ako 4 týždne, existuje väčšia pravdepodobnosť, že otehotniete. V takom prípade by ste mali použiť iný typ antikoncepcie a pred zavedením nového krúžku sa porozprávať so svojím lekárom.

Vaginálne krúžky pomáhajú predchádzať otehotneniu. Medzi ďalšie výhody patria:

  • je pohodlný a ľahko použiteľný
  • nevyžadujú prispôsobené vybavenie
  • eliminujte potrebu prerušenia sexu kvôli antikoncepcii
  • možno ich kedykoľvek odstrániť
  • sú bezpečné pre ženy s alergiou na latex
  • nezdá sa, že by spôsobovali prírastok hmotnosti
  • dodávajú telu nižšiu hladinu hormónov ako iné typy antikoncepcie, čo môže znížiť riziko vedľajších účinkov.

Vedľajšie účinky 

  • iné krvácanie alebo špinenie na aké ste zvyknutí
  • vaginálna infekcia alebo podráždenie
  • zvýšený pošvový výtok
  • bolesť hlavy
  • nevoľnosť
  • depresia
  • znížený sexepíl
  • citlivosť pŕs
  • bolesť brucha
  • hnačka

Ornibel

  • žena si ho dokáže zaviesť aj sama
  • pozor však treba dávať na správny deň
  • netreba podceňovať jeho kontrolu
  • treba dodržiavať prestávky

Antikoncepčná náplasť

Antikoncepčná náplasť je tenká, štvorcová náplasť s priemerom 4 a pol centimetra, ktorá sa drží na pokožke. Uvoľňuje hormóny cez pokožku do krvi. Kombinácia hormónov progesterónu a estrogénu v náplasti zabraňuje ovulácii. Ak sa vajíčko neuvoľní, žena nemôže otehotnieť, pretože pre mužské spermie neexistuje nič, čo by sa oplodnilo.

Hormóny v náplasti tiež zahusťujú hlien produkovaný v krčku maternice, čo sťažuje vstup spermií a dosiahnutie akýchkoľvek vajíčok, ktoré sa mohli uvoľniť. Hormóny môžu tiež niekedy pôsobiť na sliznicu maternice, takže ak dôjde k oplodneniu vajíčka, bude sa ťažko pripájať k stene maternice.

Rovnako ako iné metódy antikoncepcie, pri ktorých sa používajú hormóny, napríklad antikoncepčné tabletky alebo antikoncepčné krúžky, aj táto metóda sa používa  na základe mesačného menštruačného cyklu. Náplasť si nalepíte prvý deň menštruačného cyklu alebo prvú nedeľu po začiatku menštruačného cyklu. Náplasť na svojej pokožke budete vymieňať raz týždenne, 3 týždne po sebe. (Náplasť sa má aplikovať na jednu z týchto štyroch oblastí: brucho, zadok, hornú časť vonkajšej ruky alebo hornú časť trupu – okrem prsníkov.) Štvrtý týždeň sa náplasť nenosí a počas nej by sa mala začať menštruácia.

Ak zabudnete nalepiť novú náplasť v pravý deň alebo ak sa náplasť uvoľní a spadne, prečítajte si pokyny, ktoré sú súčasťou balenia, alebo zavolajte lekárovi. Ak sa tak stane, možno budete musieť použiť záložnú metódu antikoncepcie (napríklad kondómy) alebo na istý čas prestať mať sex, aby ste sa chránili pred otehotnením. Počas používania náplasti je v poriadku zúčastňovať sa na pravidelných činnostiach, ako je plávanie a cvičenie. Môže sa tiež navlhčiť v sprche alebo vo vani.

Náplasť sa nemôže nanášať na make-up, krémy, púdre alebo iné produkty na pokožku, pretože by mohli zabrániť dobrému prilepeniu. Keď odstránite náplasť, preložte ju na polovicu tak, aby lepkavé strany smerovali k sebe (aby sa chemikálie nedostali do iných predmetov v odpade a nešli do pôdy), a zahoďte ju (nezahadzujte ju do záchodu) .

Vedľajšie účinky 

  • zvýšené riziko problémov so zrážaním krvi, srdcového infarktu, mŕtvice, rakoviny pečene, ochorenia žlčníka a vysokého krvného tlaku
  • podráždenie kože
  • citlivosť alebo bolesť prsníkov
  • nezvyčajná menštruačná bolesť
  • bolesti hlavy
  • nevoľnosť alebo zvracanie
  • bolesť brucha
  • výkyvy nálad
  • závraty
  • akné
  • hnačka
  • svalové kŕče
  • vaginálne infekcie a výtoky
  • únava

Evra

  • kombinovaná hormonálna antikoncepcia
  • dokáže spôsobiť krvné zrazeniny
  • treba sa riadiť daným postupom

Pýtate sa nás

Čo je hormonálna antikoncepcia?

Hormonálna antikoncepcia je druh ochrany pred otehotnením. Obsahuje malé množstvo umelo vytvorených hormónov estrogénu a progestínu. Tieto hormóny pôsobia tak, že bránia prirodzeným cyklickým hormónom v tele.

Načo je určená a čo ovplyvňuje?

Hormonálna antikoncepcia zvyčajne zastaví ovuláciu tela. Hormonálna antikoncepcia tiež mení hlien krčka maternice, aby spermii sťažila prechod cez kŕčok maternice a nájdenie vajíčka. Môže tiež zmeniť výstelku maternice, čo spôsobuje nepravdepodobnosť implantácie oplodneného vajíčka.

Aká je najlepšia hormonálna antikoncepcia?

Z pohľadu najmenej vedľajších účinkov je najlepšie vnútromaternicové teliesko. Ale všeobecne je to kombinovaná antikoncepcia – či už vo forme pilulky, krúžku alebo náplasti.

Je možné kombinovať viaceré druhy antikoncepcie?

Áno je možné skombinovať napríklad hormonálnu s bariérovou antikoncepciou. Veľa ľudí si volí túto možnosť. Zvyčajne sa hormonálna antikoncepcia používa s kondómom.

Existuje hormonálna antikoncepcia pre mužov?

Vývoju hormonálnej antikoncepcie u mužov bráni nezáujem farmaceutického priemyslu a pravidlá o tom, aké vedľajšie účinky sú pri liekoch prípustné. No poznáme napríklad Dimetandrolon undekanoát. Táto antikoncepcia je tableta užívaná jedenkrát denne, ktorá potláča dva typy mužských hormónov – folikuly stimulujúci hormón a luteinizačný hormón – aby súčasne znižovali produkciu testosterónu a spermií bez toho, aby spôsobovali príznaky nízkeho testosterónu.

Môže mať vedľajšie účinky?

Áno. Všetky formy hormonálnej antikoncepcia majú nejaké vedľajšie účinky.

Kedy sa neodporúča ?

Všeobecne je tu 7 podmienok, kedy sa hormonálna antikoncepcia neodporúča. Sú to : hypertenzia, ischemická choroba srdca, aktívna migréna u žien nad 35 rokov alebo migréna s aurou, fajčenie u žien nad 35 rokov a anamnéza tromboembolizmu, mozgovej príhody alebo rakoviny prsníka.

Použité zdroje :

  • https://www.npz.sk
  • https://lekar.sk/clanok/antikoncepcia
  • https://svetevity.sk/zdravie/967348-hormonalna-antikoncepcia-nie-je-pre-kazdu-zenu-ako-vybrat-tu-spravnu
  • https://www.webmd.com/sex/birth-control/qa/how-does-hormonal-contraception-work
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441576/
  • https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/hormonal-contraception/
  • https://www.nhs.uk/conditions/contraception/which-method-suits-me/
  • https://www.medscape.com/answers/258507-108994/what-is-hormonal-contraception
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+