Ženský pohlavný systém je jednou z najdôležitejších častí pre reprodukčný proces človeka. Aj keď je potrebný muž pre reprodukciu, je to žena, ktorá inkubuje vyvíjajúci sa plod a porodí dieťa na svet. Ženy sa rodia s veľkým počtom potenciálnych vajíčok. Avšak až po nástupe puberty, zvyčajne okolo 12. roku života, sú tieto bunky dostatočne zrelé na to, aby udržali život.
Skladá sa z vonkajších a vnútorných orgánov. Poďme sa teda pozrieť na to, čo ktorý orgán vykonáva a aká je jeho funkcia.
Ako funguje ženský pohlavný systém?
Ženský reprodukčný systém je navrhnutý tak, aby vykonával niekoľko funkcií. Predovšetkým produkuje ženské vaječné bunky potrebné na reprodukciu, nazývané vajíčka alebo oocyty. Druhou dôležitou funkciou pohlavnej sústavy je aby vajíčka prepravil na miesto oplodnenia. Oplodnenie vajíčka spermiou prebieha vo vajíčkovodoch. Ďalším krokom pre oplodnené vajíčko je implantácia do stien maternice, ktorá začína v počiatočných fázach tehotenstva. Ak nedôjde k oplodneniu alebo implantácii, žena začína menštruovať. A takto stále dookola.
Vonkajšie orgány pohlavnej sústavy ženy
Medzi vonkajšie orgány ženskej pohlavnej sústavy patria veľké pysky, malé pysky, dráždec, vrch ohanbia, predsieň pošvy a malé a veľké predsieňové žľazy.
Veľké pysky
Veľké pysky sú pomerne veľké a mäsité záhyby tkaniva, ktoré obklopujú a chránia ďalšie vonkajšie pohlavné orgány. Dajú sa porovnať s mieškom u mužov. Obsahujú pot a mazové žľazy, ktoré produkujú mazacie sekréty. V priemere sú dlhé až 12 centimetrov. Počas puberty sa na nich začínajú objavovať chlpy.
Je bežné, že ich povrch je oveľa tmavší ako koža v okolí. Neexistuje však priemerná farba týchto pyskov. Niektorí ľudia môžu mať ružové alebo fialové pysky, zatiaľ čo iní môžu mať červené alebo až hnedé.
Ak ide o vzhľad, väčšina ľudí hovorí o veľkých pyskoch ako o „vaginálnych perách“. Najčastejšie tvary veľkých pyskov :
- zahnuté – je ako podkova prevrátená dolu hlavou (okrúhla krivka), ktorá sa na konci rovnomerne stretáva
- výrazné – sú podsadené oveľa nižšie
- dlhé a visiace – sú výrazné a často je ich pokožka tenká a voľná
Malé pysky
Malé pysky sú dva malé záhyby kože, ktoré neobsahujú tukové tkanivo. U niektorých žien môžu byť široké až 4 a dlhé až 10 centimetrov. Ružovú farbu majú vďaka bohatému obsahu krvných ciev.
Najčastejšie tvary malých pyskov :
- asymetrické – jeden pysk je dlhší a silnejší ako ten druhý
- výrazné – vyčnievajú z veľkých pyskov
- dlhé a visiace – obsahujú extra kožu alebo extra záhyby
Dráždec
Dráždec je pre ženy centrom potešenia a uspokojenia. V reprodukcii však nehrá žiadnu rolu. Nachádza sa v mieste, kde sa malé pysky stretávajú. Okom viditeľná časť je len 1/4 z celého objemu. Zvyšná časť leží pod povrchom. Obsahuje nespočetné množstvo nervov a ciev.
V histórii bol dlho odmietaný, ponižovaný a nepochopený. V roku 1545 ho francúzsky lekár prvý krát rozrezal a nazval ho „hanebným členom“.
Vrch ohanbia
Vrch ohanbia je „vankúšik“ tvorený tukom, ktorý je uložený nad symfýzou. Koža vrchu ohanbia je ochlpená.
Predsieň pošvy
Predsieň pošvy je len malá úzka štrbinka nachádzajúca sa vzadu až za malými pyskami. Vyúsťuje do nej močová rúra ale aj Bartholiniho žľazy a Skeneho žľazy.
Malé a veľké predsieňové žľazy
- malé predsieňové žľazy – ich úlohou je udržať pošvový vchod neustále vlhký
- veľké predsieňové žľazy – pomáhajú pri vniknutí penisu do pošvy
Vnútorné pohlavné orgány ženy
Medzi vnútorné orgány ženskej pohlavnej sústavy patria pošva, maternica, vaječníky a vajcovody.
Pošva
Pošva je elastická, svalová trubica, ktorá poskytuje mazanie. Spája maternicu s „vonkajším svetom“. Príma penis počas sexu a slúži na menštruačný výtok z maternice. Na začiatku, v prípade žien, ktoré ešte nemali sex, sa nachádza panenská blana.
Maternica
Maternica je dutý orgán hruškovitého tvaru, ktorý je domovom vyvíjajúceho sa plodu. Je taktiež tým najdôležitejším orgánom. Odohráva sa v nej totižto vývoj oplodneného vajíčka. Nachádza sa v centre ženskej pohlavnej sústavy.
Maternica má tri časti :
- dno – horná časť maternice
- telo – obvyklé miesto na implantáciu blastocysty
- kŕčok – spodná časť maternice spájajúca ju s vagínou
Vaječníky
Vaječníky sú malé žľazy oválneho tvaru, ktoré sú umiestnené na oboch stranách maternice. Ich hlavnou úlohou je produkovať vajíčka a hormóny. Hormóny sú dôležité pre vývoj prsníkov, tvar tela a ochlpenie.
Vaječníky produkujú bunky, ktoré sa nazývajú vajíčka alebo oocyty. Oocyty sa potom transportujú do vajíčkovodu, kde môže dôjsť k oplodneniu spermiou. Oplodnené vajíčko sa potom presunie do maternice.
Vajíčkovody
Jedná sa o úzke trubice, ktoré sú pripevnené k hornej časti maternice a slúžia ako cesty pre cestu vajíčok z vaječníkov do maternice. K oplodneniu vajíčka spermiou obvykle dochádza vo vajíčkovodoch. Oplodnené vajíčko sa potom presunie do maternice, kde sa implantuje do sliznice maternice. Bez vajíčkovodov by nebolo možné otehotnieť (aspoň nie prirodzenou cestou).
4 najčastejšie ochorenia pohlavnej sústavy žien
Pohlavná sústava je náchylná na ochorenia všelijakých druhov. Niektoré môžu spôsobiť ochorenie len jedného orgánu, iné zas chorobu systému ako celku.
Endometrióza
Endometrióza je problém ovplyvňujúci ženskú maternicu. Endometrióza nastáva, keď druh tkaniva, ktorý normálne lemuje maternicu, rastie niekde inde. Môže rásť na vaječníkoch, za maternicou, na vnútornostiach alebo na močovom mechúre. Zriedkavo rastie v iných častiach tela.
Toto „nesprávne umiestnené“ tkanivo môže spôsobiť bolesť alebo neplodnosť. Bolesť je zvyčajne v oblasti brucha, krížov alebo panvy. Niektoré ženy nemusia pociťovať vôbec žiadne príznaky.
Myómy maternice
Myómy maternice sú najčastejším nerakovinovým nádorom u žien v plodnom veku. Sú tvorené svalovými bunkami a inými tkanivami, ktoré rastú v stene maternice alebo okolo nej. Medzi rizikové faktory patrí napríklad nadváha. Medzi príznaky myómov patria :
- silné alebo bolestivé menštruácie
- cítite sa „plní“ v dolnej časti brucha
- časté močenie
- bolesť počas sexu
- bolesti dolnej časti chrbta
- problémy s reprodukciou, ako je neplodnosť, viacnásobné potraty alebo predčasný pôrod
HIV / AIDS
HIV je vírus ľudskej imunodeficiencie. Ovplyvňuje špecifické bunky imunitného systému. V priebehu času môže HIV zničiť toľko týchto buniek, že telo už nedokáže odolávať infekcii. Ľudské telo sa nemôže zbaviť HIV – to znamená, že ak má človek HIV, má ho doživotne. V súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ale pri správnej lekárskej starostlivosti je možné vírus potlačiť. Tento hnusný vírus môže viesť až k syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti alebo AIDS. AIDS je neskoré štádium infekcie HIV, keď je vážne poškodený imunitný systém človeka.
Frigidita
Ak vás často ovláda pocit, že nemáte chuť na sex alebo máte nízke libido, môžete trpieť práve frigiditou. Príčiny môžu byť rôznorodé, najčastejšie sú však nízka hormonálna hladina alebo psychologické príčiny ako depresie.
Tipy na podporu pohlavnej sústavy
Tak ako aj iné časti tela tak aj pohlavnú sústavu treba udržiavať zdravú. A čo by ste preto mali urobiť?
Dbajte na zdravý životný štýl : Správna strava, zdravá telesná hmotnosť, pohyb a dostatok spánku sú návyky, ktoré pomáhajú vášmu pohlavnému systému. Nadváha alebo podváha môžu spôsobiť komplikácie počas tehotenstva, rovnako ako pretrvávajúci stres môže oslabiť imunitný systém vášho tela a predisponovať vás až k infekciám. Mali by ste vždy pamätať na to, že stres môže zmeniť váš normálny menštruačný cyklus a spôsobiť hormonálnu nerovnováhu, ktorá môže nakoniec viesť k problémom.
Prestaňte fajčiť : Jedna cigareta obsahuje nespočetné množstvo toxických látok, ktoré vedú k závislosti, rakovine a koronárnym problémom. Štúdie preukázali, že fajčenie môže poškodiť vaječníky, maternicu a ďalšie oblasti ženského pohlavného systému. Fajčenie počas tehotenstva môže tiež predisponovať vaše nenarodené dieťa k vrodeným abnormalitám.
Choďte na pravidelné prehliadky : V prípade starnutia môže byť získanie dôveryhodného gynekológa skvelým nápadom. Odporúča sa podstúpiť rutinné skríningové vyšetrenie, vrátane sterov a infekčných testov. Tie zabezpečia včasné odhalenie akýchkoľvek stavov a zaistia väčšiu šancu na prežitie.
Dbajte na bezpečný sex : Bezpečný sex je obzvlášť dôležitý na prevenciu chorôb. Niektoré pohlavné choroby sú nevyliečiteľné, vrátane HIV, a tieto choroby môžu natrvalo zmeniť váš život. Pred sexuálnym stykom musíte partnera nechať skontrolovať, či je „čistý“, alebo môžete použiť kondóm, aby ste zabránili prenosu chorôb.
Zvýšte spotrebu vápniku a horčíka : Horčík zmierňuje bolesti hlavy, túžbu po cukre, závraty a nízku hladinu cukru v krvi spojenú s PMS. Vápnik je účinný pri predmenštruačnej únave, depresiách a chutí. Je nevyhnutné, aby sa tieto dva dôležité minerály kombinovali, pretože horčík poskytuje mechanizmus, ktorý umožňuje reguláciu alebo zmiernenie hladín vápnika v bunkách. Medzi zdroje vápnika a horčíka patria morské riasy, šošovica, sezamové semiačko, avokádo, orechy, kôpor, listová zelená zelenina a kokos.
Často kladené otázky
Akú má funkciu pohlavná sústava u žien?
Pohlavná sústava u žien má niekoľko dôležitých funkcií :
- uvoľňuje vajíčka, ktoré môžu byť potencionálne oplodnené spermiou
- produkuje ženské pohlavné hormóny ako estrogén a progesterón
- zabezpečuje prostredie pre vývoj dieťaťa počas tehotenstva
Z akých základných častí sa skladá?
Pohlavná sústava žien sa delí na dve časti. Vonkajšie a vnútorné pohlavné orgány. Medzi vonkajšie patria veľké pysky, malé pysky, dráždec, vrch ohanbia, predsieň pošvy a malé a veľké predsieňové žľazy. A medzi vnútorné patria pošva, maternica, vaječníky a vajcovody.
Akými najčastejšími chorobami môže trpieť?
Môžete trpieť zápalovými ochoreniami alebo infekciami ako sú napríklad syfilis alebo kvasinky. Ďalším problémom môžu byť cysty a nádory, ktoré sa najčastejšie vyskytujú vo vaječníkoch alebo v maternici. Závažnou chorobou je aj frigidita, vďaka ktorej prídete a libido.
Ďalšie známe choroby : anorgazmia, HIV vírus, endometrióza, myómy maternice
Sú dôležité lekárske prehliadky?
Sú, a veľmi. Pravidelnosť aj u týchto prehliadok je nutnosťou. Najlepšou formou sú ročné prehliadky, kde vám zistia stav a funkčnosť pohlavnej sústavy. Vďaka prehliadkam sa dá pekne vyhnúť aj veľa ochoreniam.
Kedy by sme určite mali navštíviť lekára?
Ako sme spomínali vyššie, minimálne raz za rok. V prípade pochybností alebo nájdení nejakých abnormalít v oblasti pohlavnej sústavy, je nutné ísť čo najskôr.
Ako môžeme podporiť funkciu pohlavnej sústavy?
Dá sa zmeniť životný štýl ku lepšiemu. Viac sa začať hýbať, chodiť na prechádzky a dostatočne dlho a zdravo spať. Odporúča sa vyradiť alebo minimálne obmedziť fajčenie a alkohol. Tieto dve návykové látky v žiadnom prípade pohlavnej sústave neprospievajú. Nesmiete zabúdať ani na použitie ochrany ako je kondóm, keď neviete aký zdravotný stav má váš partner. A brať vitamíny ako horčík a vápnik môže len podporiť.
Zdroje
- https://www.webmd.com/sex-relationships/guide/your-guide-female-reproductive-system#1
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9118-female-reproductive-system
- https://www.cdc.gov/reproductivehealth/womensrh/healthconcerns.html
- https://www.dmu.edu/medterms/female-reproductive-system/female-reproductive-system-diseases/
- https://www.erekciablog.sk/pohlavna-sustava/pohlavna-sustava-u-zien/
- https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-zeny
- https://oskole.detiamy.sk/clanok/pohlavna-sustava-zeny