kandidoza

Kandidóza

Posledná aktuálizácia prebehla 22. mája 2024 by silviab

V ľudskom tele sa nachádza veľa druhov húb. Jeden z nich sa nazýva aj Candida. Je to druh kvasiniek, ktoré bežne žijú v malom množstve na miestach ako sú vaše ústa, brucho alebo na pokožke bez toho, aby spôsobovali akékoľvek problémy. Ale keď je správne prostredie, kvasinky sa začínajú množiť a vyrastať mimo kontroly.

Infekcia, ktorú spôsobuje, sa nazýva kandidóza. Existuje niekoľko rôznych druhov. Najčastejšie vyskytujúca je tá vaginálna. Väčšina z nich sa dá ľahko liečiť voľno predajnými liekmi alebo liekmi na predpis. Nie len vaginálnej ale aj ostatným druhom sa dnes trochu detailnejšie povenujeme.

Čo je kandidóza

Kandidóza je infekcia spôsobená hubami Candida, väčšinou Candida albicans. Tieto huby sa nachádzajú takmer všade v životnom prostredí. Niektorí môžu žiť neškodne spolu s bohatými „pôvodnými“ druhmi baktérií, ktoré zvyčajne kolonizujú ústa, gastrointestinálny trakt a vagínu. Spravidla je Candida udržiavaná pod kontrolou pôvodnými baktériami a imunitnou obranou tela. Ak sa zmes pôvodných baktérií zmení antibiotikami alebo ak dôjde k zmene kyslosti alebo chémie telesnej vlhkosti, ktorá pôvodné baktérie obklopuje, môže to kvasinkám prospieť a spôsobiť príznaky.

Kandidóza môže postihnúť mnoho častí tela a spôsobiť lokálne infekcie alebo väčšie ochorenie v závislosti od osoby a jej celkového zdravotného stavu. Kvasinkové infekcie sú zvyčajne obmedzené na ústa, oblasť genitálií alebo pokožku. Ľudia s oslabeným systémom chorôb alebo liekov, ako sú kortikosteroidy alebo protirakovinové lieky, sú však nielen náchylnejší na lokálne infekcie, ale je tiež pravdepodobnejšie, že u nich dôjde k závažnejšej vnútornej infekcii.

Medzi typy kandidózy, ktoré môžu u ľudí nastať, patria:

  • Orálna kandidóza : Ovplyvňuje vlhké povrchy okolo pier, vo vnútri líca a na jazyku alebo podnebí.
  • Ezofagitída : Infekcie úst sa môžu rozšíriť až do pažeráka a spôsobiť ezofagitídu.
  • Kožná kandidóza : Candida môže spôsobiť kožné infekcie vrátane vyrážok v miestach pokožky, ktoré sú málo vetrané a neobvykle vlhké. Niektoré bežné miesta zahŕňajú ruky ľudí, ktorí bežne nosia gumené rukavice; okraj kože v spodnej časti nechtu, najmä pre ruky vystavené vlhkosti; oblasti okolo slabín a v záhybe zadku a pokožka, ktorá sa prehýba pod veľkými prsiami.
  • Vaginálna kandidóza :  Počas života trpí týmto typom až 75% všetkých žien. Ženy môžu byť náchylnejšie na vaginálne kvasinkové infekcie, práve ak sú tehotné alebo majú cukrovku. Používanie antibiotík alebo antikoncepčných piluliek môže taktiež podporovať kvasinkové infekcie. Rovnako tak časté sprchovanie.
  • Hlboká kandidóza : Pri hlbokej kandidóze huby Candida kontaminujú krvný obeh a šíria sa po celom tele a spôsobujú ťažkú ​​infekciu. Toto je obzvlášť bežné u novorodencov s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou a u ľudí so silne oslabeným imunitným systémom z dôvodu chorôb alebo liekov, ako sú protirakovinové lieky. U týchto ľudí sa huby Candida môžu dostať do krvi prostredníctvom kožných katétrov, miest tracheostómie, ventilačných hadičiek alebo chirurgických rán. Hlboká kandidóza sa môže vyskytnúť aj u zdravých ľudí, ak sa huby Candida dostanú do krvi intravenóznym zneužívaním drog, ťažkými popáleninami alebo ranami spôsobenými traumou.

Aké sú jej príznaky

Kandidóza spôsobuje rôzne príznaky v závislosti od miesta infekcie.

Orálna kandidóza : Spôsobuje vo vnútri úst biele škvrny podobné tvarohu, najmä na jazyku a podnebí a okolo pier. Ak sa pokúsite tento belavý povrch zoškrabať, zvyčajne nájdete červenú, zapálenú oblasť, ktorá môže mierne krvácať. V rohoch úst môžu byť popraskané, červené, vlhké oblasti pokožky. Niekedy sú tieto škvrny bolestivé.

Ezofagitída : Môže sťažiť alebo zbolestiť prehĺtanie a môže spôsobiť bolesť na hrudníku za hrudnou kosťou.

Kožná kandidóza : Kožná kandidóza spôsobuje škvrny červenej, vlhkej, plačlivej kože, niekedy s malými pľuzgierikmi v okolí.

Vaginálna kandidóza :  Môže spôsobiť nasledujúce príznaky: vaginálne svrbenie alebo bolestivosť, hustý pošvový výtok s textúrou ako mäkký tvaroh, pálenie v okolí pošvového otvoru, najmä ak sa moč dotýka tejto oblasti a bolesť alebo nepohodlie počas pohlavného styku.

Hlboká kandidóza : Keď sa Candida rozšíri do krvi, môže to spôsobiť širokú škálu príznakov, od nevysvetliteľnej horúčky až po šok a zlyhanie viacerých orgánov.

Aké sú jej príčiny

Kandidóza nastane, keď sa kvasinky premnožia a vytvoria sa pre ne vhodné podmienky na to aby dokázala infekcia vypuknúť. Najpravdepodobnejší spôsob ako sa môže človek nakaziť je cez pohlavný styk. No poznáme aj viacero ciest ako je možné sa nakaziť. Toto sú oni :

  • Kvasinková infekcia: Kvasinky Candida albicans sú najčastejším spúšťačom týchto infekcií. V extrémnych prípadoch môžu tieto ústne, genitálne alebo urologické infekcie znížiť imunitu alebo úplne rozvrátiť organizmus. Tieto kvasinky môžete mať v tele dlhodobo bez toho aby ste si to všimli.
  • Prenos pohlavným stykom: Jedná sa o prenos cez muža k žene alebo cez ženu k mužovi. Nemusí ísť o náhodných partnerov, kľudne môžeme hovoriť aj o stálom partnerovi. Rizikom je len pohlavný styk bez ochrany.
  • Prenos z tráviaceho traktu: Miesto kde sa kvasinky nachádzajú je aj tráviaci trakt. Odtiaľ sa ďalej táto infekcia môže preniesť na vagínu alebo na penis. Rizikovejšou skupinou sú ženy, z dôvodu malej blízkosti ku pošve.

Priebeh a vývoj

Celé ochorenie prebieha dlhodobo a postupne. Infekcia môže prepuknúť v hocijakom čase a období. Mohli by sme povedať, že sa infekcia skladá zo 4 štádií a jednotlivé štádia majú iné formy prejavov.

  1. V prvom štádiu sa ešte infekcia neprejavuje nejakými príznakmi. Je to spôsobené tým, že kvasinky síce v organizme prítomné sú avšak nemajú vhodné prostredie na prepuknutie. V tomto štádiu neprichádza ku žiadnym príznakom a problémom.
  2. V druhom štádiu už dochádza ku prvým príznakom a to hlavne v oblasti genitálií alebo močového systému.
  3. V treťom štádiu sa kvasinky dostávajú už aj do iných miest v tele a to práve vďaka krvnému obehu. Môžu sa prejaviť napríklad  svrbivosťou na koži.
  4. V štvrtej a zároveň poslednej fáze sa kandidóza roztrúsi do celého tela. Infikovať sa môžu aj pľúca, pečeň, slezina, obličky, oči ale aj napríklad srdce a mozog. Toto posledné štádium je však veľmi zriedkavé.

Diagnóza

Ako prvé sa vás lekár podrobí anamnéze. Tiež sa vás opýta na vašu stravu a na vaše nedávne užívanie antibiotík alebo liekov, ktoré môžu potláčať imunitný systém.

Lekár dokáže často diagnostikovať ústnu kandidózu, kožnú kandidózu alebo vaginálnu kvasinkovú infekciu jednoduchým fyzikálnym vyšetrením. Ak je však diagnóza neistá, prebehne získanie vzorky jemným zoškrabaním postihnutého povrchu na vyšetrenie pod mikroskopom alebo pomocou kultivácie.

Na diagnostiku kandidovej ezofagitídy je potrebné ísť k špecialistovi, ktorý vám vyšetrí pažerák endoskopom, flexibilným nástrojom, ktorý sa zavádza do hrdla a umožní lekárovi nahliadnuť priamo do oblasti. Počas tohto vyšetrenia, ktoré sa nazýva endoskopia, lekár odoberie z pažeráka vzorku tkaniva na vyšetrenie v laboratóriu.

Na diagnostiku hlbokej kandidózy vám lekár odoberie vzorku krvi, ktorá sa má laboratórne skontrolovať na prítomnosť húb Candida alebo iných infekčných agensov.

Liečba

Liečba kvasinkových infekcií ako kandidózy sa lieči komplexne, nie izolovane. Musím pre to pôsobiť nie len na kvasinky ale na celý systém a ľudský organizmus. Preto veľa lekárov kombinuje viacero druhov liečby.

Farmakologická liečba

Farmakologická liečba je liečba buď na dlhšie časové obdobie alebo na jednorazovú formu. Táto liečba je najčastejšou formou liečby. Najčastejšie sa pri nej používajú spreje, čapíky, krémy alebo roztoky, ktoré majú antimykotický účinok.

Domáca liečba a domáce recepty

Kandidózu sa dá vyliečiť aj po domácky. Najlepšie je užívať mladý zelený jačmeň alebo chlorellu. Taktiež je dobré skúsiť čaje ako lapacho alebo škorica. Overenou rastlinou je aj aloe vera.

Režimové opatrenia

Zdravotný životný štýl, ako vhodná strava, viacej pohybu alebo pravidelný spánok môžu mať skvelý vplyv v boji proti kvasinkovým infekciám. Netreba zabúdať na čerstvé potraviny, ovocie a zeleninu. Keďže kandidóza sa prenáša aj pohlavným stykom je dobré taktiež obmedziť sexuálne aktivity.

Noste priedušné spodné prádlo :  Bavlna je vaša najlepšia voľba. Nedrží teplo alebo vlhkosť. Pomôže vám ostať v suchu.

Nechajte veci voľné :  Uistite sa, že vaše džínsy, sukne, spodná bielizeň, nohavice na jogu, pančuchy, pančuchové nohavice atď., nie sú príliš priliehavé. Môžu zvýšiť vašu telesnú teplotu a zvýšiť množstvo vlhkosti v okolí vašich pohlavných sústav To zvyšuje vaše šance na kvasinkovú infekciu.

Vynechajte vôňu v ženských výrobkoch :  Patria sem perličkové kúpele, mydlá, spreje, tampóny a vložky.

Vyhýbajte sa výrivkám a mimoriadne horúcim kúpeľom :  Horúco a vlhko nikdy nie sú dobrí priatelia.

Keď máte menštruáciu, často si vymieňajte tampóny, vložky a nohavičky.

Antibiotiká používajte, iba keď musíte :  Ak nemusíte, neberte ich.

Top 5 potravín, ktorým je dobré sa vyhnúť

Pri kandidóze je veľa druhov alebo skupín potravín, ktoré ľudskému telu len uškodia. Keby máme vybrať len 5, tak by šlo o :

Cukor

Hovoríme o akejkoľvek forme spracovaného cukru vrátane bieleho alebo hnedého cukru pochádzajúceho z rastliny trstinového cukru a akékoľvek jednoduché sladidlo získané z javorového sirupu, medu, agáve, sirupu z hnedej ryže alebo sladu. Musíte tiež venovať veľkú pozornosť tomu, aby ste sa vyhli kukuričnému sirupu s vysokým obsahom fruktózy – táto spracovaná forma cukru pochádzajúca z kukurice je obzvlášť problematická pre premnoženie kvasiniek a mala by sa vylúčiť. Prečítajte si etikety, možno vás prekvapí, čo nájdete. Balené polievky, krémy na kávu, balené korenie, to všetko sú  potenciálne zdroje cukrov.

Jednoduché sacharidy

Spracované sacharidy, ako sú biela múka, biela ryža, neobsahujú vlákninu a v zažívacom systéme sa premieňajú na jednoduché cukry. Medzi potraviny tejto kategórie patria krekery, hranolky, cestoviny a rezance.

Kvasinky

Candida je droždie a keď konzumujete potraviny, ktoré obsahujú droždie, pridávate viac droždia do už aj tak vysoko náročného prostredia. Potraviny s vysokým obsahom kvasníc zahŕňajú:

  • Alkohol, ktorý je fermentovaný pomocou kvasníc. Víno a pivo obsahujú najviac kvasiniek a ľudia citliví na kvasinky majú tendenciu na ne reagovať viac ako na destilované destiláty ako vodka, gin a tequila, ktoré ich obsahujú menej.
  • Fermentované výrobky vrátane všetkých druhov octu, sójovej omáčky, tamari, šalátového dresingu, majonézy, kečupu, horčice a väčšiny ďalších korení vrátane octu.
  • Mnoho chlebov obsahuje droždie. Kysnuté cesto sa pripravuje so štartérom, takže do zmesi nie sú pridané žiadne aktívne droždia. Štartér však pochádza z prirodzene sa vyskytujúcich spór kvasiniek, ktoré sa vznášajú v okolí. Z tohto dôvodu odporúčame pri liečbe Candida vyhnúť sa kvásku. Dobrou náhradou chlebu sú tortily.

Pleseň

Potraviny s vysokým obsahom plesní môžu prispievať k spóram húb v črevnom trakte, ktoré prispievajú k rastu Candidy. Medzi potraviny, ktoré môžu obsahovať plesne, patria:

  • Mäso, ktoré je nakladané, údené alebo sušené, ako sú hotdogy, údený losos a sušená bravčová slanina.
  • Syr, najmä ‚plesnivý syr‘, ako napríklad brie a camembert.
  • Arašidy a pistácie
  • Sušené ovocie a ovocie, ktoré bolo fľaškované, konzervované alebo zavárané. Patria do kategórie cukru a do kategórie plesní, pretože obsahujú koncentrovaný cukor a často aj spóry plesní na pokožke.

Huby

Huby sú huby a ako také môžu tiež prispievať k premnoženiu kvasiniek. Huby majú v medicíne svoju úlohu a niektoré druhy môžu posilňovať imunitný systém. Na účely liečby Candidy je však najlepšie vyhnúť sa všetkým potravinám, ktoré majú ich plesňovú zložku, aby sa minimalizoval rast kvasiniek v črevách.

Top 5 potravín, ktoré je dobré jesť

Najlepšou stravou, ktorá zabráni premnoženiu Candidy na minimum, je strava s vysokým obsahom zdravých bielkovín, tukov a komplexných sacharidov. Tu je päť najlepších skupín potravín na porazenie Candidy:

Bielkoviny

Lepší je rastlinný proteín ako ten živočíšny, ako sú kuracie mäso, ryby, mäkkýše a vajcia.

Čerstvá zelenina

Najmä tmavá listová zelenina, ako je špenát, kapusta, kel a kapusta. Koreňovú zeleninu, ako je mrkva a zemiaky, je možné konzumovať s mierou, ale pozor, pretože obsahuje sacharidy, ktoré sa po konzumácii premenia na cukor. Mrazenú, konzervovanú alebo zaváranú zeleninu môžete jesť, ale mali by ste ju konzumovať s mierou – vždy je najlepšia čerstvá.

Čerstvé ovocie

1 – 2 porcie čerstvého ovocia denne dodajú dobrú vlákninu, vitamíny a minerály. Ak však po konzumácii ovocia spozorujete príznaky plynatosti, nadúvania a mozgovej hmly, môžete na ne byť citliví a mali by ste ich tiež vylúčiť zo svojej stravy.

Komplexné sacharidy

Môžete konzumovať obilniny, ako napríklad:

  • Ovos
  • Jačmeň
  • Kamut
  • Hnedá ryža
  • Proso
  • Teff
  • Pohánka
  • Quinoa

Vysoko kvalitné oleje (dobré tuky)

Všetky bunky majú vonkajšiu vrstvu tuku, ktorá tvorí bunkovú membránu. Keď jete vysoko kvalitné oleje, táto membrána je zdravšia a pracuje optimálne. Keď vaše bunkové membrány fungujú správne, ste zdravší a máte viac energie. Nerafinované a za studena lisované oleje sú najlepšie, ak sú teda k dispozícii. Medzi dobré tuky patria :

  • Kokosový olej
  • Olivový olej (vyhýbajte sa samotným olivám, pretože sú nakladané v slanom náleve, takže patria do kategórie fermentovaných potravín a je potrebné sa im vyhnúť)
  • Avokádo a avokádový olej
  • Slnečnicový olej
  • Svetlicový olej
  • Rybí olej
  • Ľanový olej
  • Chia semienko

Okrem správneho stravovania je dôležité zostať dobre hydratovaný. Pitie 1 – 2 litrov vody denne prispeje k zdravému tráviacemu systému a pomôže minimalizovať premnoženie kvasiniek.

Pýtate sa nás

Čo je kandidóza?

Kandidóza je plesňová infekcia spôsobená skupinou kvasiniek. Existuje množstvo druhov, z ktorých najbežnejšia je Candida albicans. Najčastejšie obývajú povrchy a sliznice ľudského tela. Patria sem ústa, vaginálna dutina, gastrointestinálny trakt atď. Začínajú sa množiť, akonáhle sa vyskytnú v teplých a vlhkých oblastiach. Tento vývoj môže viesť až ku infekcii.

Čo ju spôsobuje?

Môže ju spôsobiť viacero spôsobov. Napríklad užívanie antibiotík, zlá životospráva, vysoký príjem alkoholu, oslabený imunitný systém, cukrovka alebo veľa stresu. Môžete ju taktiež chytiť od človeka pohlavným stykom.

Ako sa prejavuje?

Vaginálna kandidóza sa prejavuje svrbením, pálením alebo začervenaním daného miesta. U mužov môže dôjsť k výskytu škvŕn v oblasti penisu. Bežné sú aj bolesti počas pohlavného styku. Infekcia močového systému sa môže prejaviť pálením počas močenia. Ďalej ústna kandidóza sa prejavuje bielym povlakom v dutine alebo veľkým suchom v ústach. Každý typ infekcie má iné prejavy a netreba podceňovať návštevu lekára.

Ako sa lieči?

U zdravých ľudí je možné infekcie ako aj kandidózu obvykle eliminovať krátkou liečbou (niekedy jednou dávkou) antimykotika. Vaginálna kandidóza sa zvyčajne lieči protiplesňovými liekmi. Pri väčšine infekcií je liečbou antifungálnym liekom aplikovaným do vagíny alebo jednorazovou dávkou flukonazolu podávanou ústami.

Sú potraviny, ktoré môžu kandidózu zhoršiť?

Potraviny, ktoré konzumujete, môžu prispievať k vašim opakujúcim sa kvasinkovým infekciám. Kvasinky milujú cukor. Vyhýbanie sa  potravinám ako cukor, jednoduché sacharidy, kvasinky alebo huby  môže obmedziť rast kvasiniek vo vašom tele.

Existuje diéta, ktorá sa odporúča pri kandidóze?

Najlepšou stravou, ktorá zabráni premnoženiu Candidy na minimum, je strava s vysokým obsahom zdravých bielkovín, tukov a komplexných sacharidov.  Zamerajte sa na ovocie s nízkym obsahom cukru ako citrón, limety alebo bobule. Taktiež je dobrá neškrobová zelenina ako špargľa, ružičkový kel, kapusta, brokolica, kel, zeler, uhorka, baklažán, cibuľa, špenát, cuketa, paradajky a rutabaga.

Použité zdroje :

  • https://encyklopedia.akv.sk/diagnozy/kandidoza/
  • https://www.parodontax.sk/whats-new/what-is-oral-thrush.html
  • https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/candidiasis
  • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/what-is-candidiasis-yeast-infection
  • https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/genital/index.html
  • https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+