zvacsena prostata

Zväčšená prostata

Posledná aktuálizácia prebehla 13. októbra 2024 by silviab

Zväčšená prostata – problém skoro každého muža. Je to ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne po 50. roku života a naozaj máloktorý starší muž si môže povedať, že netrpí ani jedným z príznakov tohto ochorenia. Prostata môže byť zväčšená z viacerých príčin, pričom drvivú väčšinu tvorí tzv benígna hyperplázia prostaty. Tejto problematike je aj venovaný nasledujúci článok.

Čo je to prostata?

Predtým, ako vôbec začneme rozoberať zväčšenie prostaty, mali by sme si povedať, čo to vlastne je. Určite už každý z vás čitateľov o tejto pomerne malej žľaze počul. Je to jeden z mála orgánov, ktoré nie sú spoločné pre obe pohlavia. Prostata je totižto výlučne mužská záležitosť.

Jedná sa o žľazu, ktorá produkuje časť seminálnej tekutiny, ktorá tvorí priaznivé prostredie pre spermie. Udržuje ich životaschopné a zároveň im pomáha prekonávať ochranné bariéry ženského tela pri pohlavnom styku, aby im bolo umožnené dostať sa až ku vajíčku. Odborne povedané seminálna tekutina je mierne zásaditá a neutralizuje kyslé prostredie pošvy a tým umožňuje ľahší prienik spermií ďalej.

Prostata sa nachádza pod močovým mechúrom a priamo cez ňu prechádza močová trubica (uretra). Preto ak dôjde k jej zväčšeniu, tak je uretra stlačená a moč cez ňu prechádza len obtiažne.

Čo je zväčšená prostata?

Jedná sa o stav, kedy dôjde ku hyperplázii (zmnoženiu) buniek a tkaniva prostaty, tá sa tým pádom zväčší a spôsobuje tlak na močovú trubicu. Výsledkom tohto procesu sú charakteristické príznaky ako je napríklad časté močenie malého množstva moču alebo nočné močenie. Zväčšená prostata sa môže označovať aj ako benígna hyperplázia prostaty (BHP).

Zväčšená prostata, hlavne pokiaľ je diagnostikovaná ako BHP, je nenádorové ochorenie, ktoré je podmienené vekom a mužským pohlavným hormónom – testosterónom. Preto je viac ako pravdepodobné, že väčšina mužov svetovej populácie po dosiahnutí určitého veku, bude mať zväčšenú prostatu. BHP nezvyšuje riziko vzniku karcinómu prostaty, ale výrazne môže zasahovať do každodenného života muža.

U koho sa prejavuje?

Vzhľadom na to, že sa jedná o prostatu, čo mužská žľaza, tak toto ochorenie bude postihovať výlučne mužskú populáciu. Zväčšená prostata trápi prevažne pánov po 50-tke, aj keď jej zväčšovanie začína už v 40. roku života. V 80. roku života týmto ochorením trpí až 90% mužov, ktorí majú problém s močením.

Prečo sa prostata zväčšuje?

Toto je otázka, na ktorú zatiaľ neexistuje uspokojivá odpoveď. Ale predpokladá sa, že zväčšovanie prostaty spôsobujú dva hlavné faktory: vek a testosterón. Testosterón sa tvorí v semenníkoch. Preukázalo sa, že pokiaľ boli mužovi z rôznych príčin (napríklad rakovina) odstránené semenníky v mladom veku, nerozvinula sa uňho BHP.

Plus sa ešte uplatňujú ďalšie hormóny, ako je napríklad estrogén (aj keď je braný skôr ako ženský pohlavný hormón, vyskytuje sa v určitom množstve aj u mužov a naopak, testosterón je prítomný aj u žien) alebo dokonca aj zápaly v tkanive prostaty.

Aké má zväčšená prostata príznaky a prejavy?

Môžeme ich rozdeliť do niekoľkých kategórií:

  • Iritačné príznaky – časté močenie cez deň aj  noci (potreba močiť muža zobúdza 2x a viac za noc), urgentné močenie (silné nutkanie na močenie, kedy človek nevie ďalej vykonanie potreby oddialiť) až urgentná inkontinencia (únik moču)
  • Obštrukčné príznaky – slabý prúd moču, oneskorené a prerušované močenie, predĺžené močenie, muž musí vynakladať silu a tlak, aby sa vymočil (častokrát má muž problém vôbec začať močiť)
  • Pocit neúplného vymočenia
  • Odkvapkávanie moču po vymočení
  • Krv v moči – skôr zriedkavejšie, môže byť príznak aj iného ochorenia

Treba však podotknúť, že nie všetci muži, ktorí majú zväčšenú prostatu majú tieto príznaky. Nájdu sa aj takí, ktorí nemajú žiadne problémy a možno o tom, že toto ochorenie majú, ani nevedia.

Na druhú stranu, niekedy tieto príznaky môžu byť spôsobené aj studeným počasím, môžu byť prejavom iného ochorenia, alebo sa vyskytujú aj ako nežiadúci účinok niektorých liekov. Pokiaľ však má muž také problémy, aké sú popisované vyššie, mal by navštíviť všeobecného lekára, ktorý ho následne odošle za špecialistom – urológom.

Môže sa objaviť aj v mladom veku?

Keďže prostata začne významne rásť až po 40-tom roku života, benígna hyperplázia prostaty je pre to typickejšia pre mužov starších ako 50 rokov. Takže v prípade že mladý muž má symptomatológiu zväčšenej prostaty, zvyčajne to má inú príčinu.

Príkladom môže byť nádorové ochorenie. Aj keď je karcinóm prostaty častejšie u starších mužov (okolo 70-teho roku života), ale môže sa vyskytnúť aj mladšom veku. Obe ochorenia majú podobné príznaky, avšak karcinóm je v tom horší, že narozdiel od BHP sa môže rozšíriť mimo prostatu a napadnúť aj ďalšie orgány a štruktúry v tele.

Ďalšou a podstatne častejšou príčinou zväčšenej prostaty v mladom veku je jej zápal. Prostatitída sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek veku a prejavuje sa pálením a bolesťou pri močení, bolesťou v podbrušku, lone alebo v bedrovej a krížovej časti chrbtice. Bolesť sa môže šíriť aj z konečníka alebo semenníka či penisu. Takisto počas pohlavného styku môže pociťovať bolesť pri ejakulácii. Zmenu si môže všimnúť aj pri pohľade na moč – nemá svoju typicky žltú farbu, je skalený a niekedy v ňom môže byť prítomná aj krv. A postihnutý muž sa cíti celkovo zle – ako keby mal chrípku.

Aký je rozdiel medzi „dobre“ a  „zle“ zväčšenou prostatou?

Čo si pod tým predstaviť? V tomto odseku sa budeme venovať rozdielom a podobnostiam medzi BHP a karcinómom prostaty.

Obe tieto ochorenia majú podobné príznaky, ktoré sme opísali v odseku vyššie. Avšak v prípade karcinómu sa častejšie vyskytuje práve krv v moči alebo v semene pri ejakulácii, ktoré je aj objemovo menšie, problémová erekcia, bolesť pri močení. Obe sa vyskytujú sa častejšie v staršom veku. Preto je veľmi dôležité, aby muž, ktorý má takéto ťažkosti, zašiel ku svojmu lekárovi.

Ako sa zistí, že si jedná o jedno alebo druhé ochorenie? Využíva sa pri tom séria testov, vyšetrení a zobrazovacích metód. Ich cieľom je rozlíšiť, či sa vôbec jedná o zväčšenú prostatu (v tomto prípade sa využíva vyšetrenie tzv. prostatického antigénu, ktorý je v tomto prípade zvýšený, plus ešte vyšetrenie cez konečník). Ďalej je potrebné stanoviť, či za zväčšením prostaty stojí nádorové ochorenie alebo sa jedná o BHP. Na to sa zvyčajne využíva ultrasonografické vyšetrenie, vyšetrenie intenzity močenia a ak je podozrenie na karcinóm, tak sa môže spraviť aj biopsia prostaty a iné zobrazovacie metódy (CT, MRI a pod.).

Je veľmi dôležité tieto dve ochorenia odlíšiť, pretože od toho sa odvíja aj správna liečba.

Aká je najúčinnejšia forma liečby?

V dnešnej dobe existujú tri možnosti liečby BHP:

  • Aktívne sledovanie
  • Lieková terapia
  • Chirurgická terapia

Aktívne sledovanie

Znamená to, že muž chodí každých 6-12 mesiacov na kontroly k urológovi. Táto metóda je určená pacientom, ktorí majú len mierne príznaky zväčšenia prostaty, alebo ich tolerujú a nie sú nimi obmedzovaní v každodenných činnostiach. V tomto štádiu je odporúčaná úprava životného štýlu v zmysle zníženia príjmu tekutín hlavne večer pred spaním, obmedzenia kávy, alkoholu a ďalších močopudných látok. Takisto pomáha aj „tréning“ močového mechúra, čo znamená močenie v pravidelných intervaloch, jeho neodďalovanie a úplne vymočenie. Pokiaľ sa príznaky začnú zhoršovať, tak sa včas podchytia a môže sa začať aktívna liečba.

Lieková terapia

V rámci liekov používaných pri liečbe nenádorovo zväčšenej prostaty sa používajú nasledovné:

  • Blokátory alfa adrenoreceptorov – prostata ako taká je tvorená niekoľkými zložkami. Jednou z nich je aj hladké svalstvo. Keď sa zväčšuje prostata, tak zväčšujú všetky jej zložky, teda aj hladké svalstvo, ktoré sa napína a podieľa na stlačovaní močovej rúry. Tento druh liekov spôsobuje relaxáciu napätých svalových buniek a tým pádom zlepšuje aj tok moču a príznaky zväčšenej prostaty.
  • Inhibítory 5 – alfareduktázy – blokujú premenu testosterónu na látky, ktoré sú zodpovedné za rast tkaniva prostaty. Zlepšenie stavu je výraznejšie u pacientov s naozaj veľkou prostatou a nastáva zhruba po 6 mesačnej liečbe.
  • Kombinácia týchto dvoch liekov – blokátory alfa receptorov rýchlo zmierňujú symptómy močových ciest a inhibítory alfareduktázy ich zlepšujú pomaly ale zase dlhodobo. Tento typ liečby pôsobí aj preventívne pred ďalším zväčšovaním.
  • Antimuskariniká – využívajú sa u pacientov, ktorí trpia urgentným nutkaním na močenie. Tieto lieky ho totižto pomáhajú zmierniť.
  • Rastlinné výťažky – ich výhodou je to, že sú tvorené z prírodných látok, sú voľne dostupné v lekárni a nemajú vedľajšie účinky narozdiel od vyššie zmienených liekov. Avšak nie je úplne potvrdený ich účinok a preto nemusia vždy pomôcť.

Chirurgická liečba

Je určená pacientom, ktoré majú naozaj veľkú prostatu a lieková terapia im nezaberá. Takisto aj tým, ktorí majú opakované infekcie močových ciest, krv v moči, poškodenie obličiek, alebo nastane situácia, že sa močová rúra stlačí úplne a moč vôbec nemôže cez ňu odtekať a hromadí sa v močovom mechúre.

Najčastejšou chirurgickou procedúrou, ktorá sa v dnešnej dobe používa je tzv. transuretrálna resekcia prostaty. V podstate sa cez močovú trubicu až na úroveň prostaty zavedie chirurgický inštrument a kus po kúsku sa tkanivo prostaty, ktoré spôsobuje útlak močovej trubice, odstráni. Robí sa pod clonou anestézie a má výborné výsledky.

Ďalšie výkony, ktoré sa v rámci chirurgickej liečby zväčšenia prostaty používajú sú otvorená prostatektómia, čo je výkon, kedy sa prostata odstraňuje cez otvor v bruchu alebo za semenníkom (čo je rozdiel od predchádzajúcej metódy, kedy sa žiadny otvor na povrchu tela nerobí, všetko sa robí v rámci močovej rúry). K menej častejšie realizovaným metódam patria výkony využívajúce na odstránenie časti tkaniva prostaty laser.

Pýtate sa nás

Príčiny zväčšenia prostaty – čo za tým stojí?

Zväčšená prostata je veľmi bežné ochorenie postihujúce hlavne mužov po 50-tke. Čo spôsobuje jej zväčšenie nie je úplne známe, ale predpokladá sa hlavne vek a produkcia testosterónu. Prostata začína výraznejšie rásť po 40. roku života a testosterón je látka, ktorá sa po svojej premene na iné produkty podieľa na jej zväčšovaní a raste.

Zväčšená prostata prejavy – ako spoznáte, že máte zväčšenú prostatu?

Medzi najčastejšie príznaky patria problémy s močením – časté močenie a hlavne v noci, urgentné nutkanie, menší objem vymočeného moču alebo prerušované močenie. V zriedkavých prípadoch môže byť prítomná aj krv v moči alebo problémy s ejakuláciou či bolestivá erekcia. Avšak tieto príznaky môžu byť aj pri karcinóme prostaty a iných ochoreniach. Dokonca muž nemusí mať vôbec žiadne problémy.

Zväčšená prostata prírodná liečba – je účinná?

Existujú prírodné výživové doplnky, ktoré sú voľnopredajné a môžu sa použiť pri problémoch s prostatou. Ich výhodou je, že nemajú vedľajšie účinky. Avšak nie vždy postačujú na vyriešenie problémov a častokrát je potrebný aj iný terapeutický zásah.

Použité zdroje :

  • https://prostatecanceruk.org/prostate-information/further-help/enlarged-prostate#what-causes-an-enlarged-prostate
  • https://www.solen.sk/storage/file/article/2b73476f696e1eb53265dbb05e18e8b3.pdf
  • https://www.healthline.com/health/enlarged-prostate#treatment
  • https://www.healthline.com/health/mens-health/bph-vs-prostate-cancer#treatment

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+