nadsemenniky

Nadsemenníky

Posledná aktuálizácia prebehla 4. novembra 2024 by silviab

Nadsemenník je párový orgán.  Je to dlhá zvinutá trubica, ktorá prenáša spermie zo semenníkov do chámovodu. Nadsemenník sa skladá z troch častí, caput (hlava), corpus (telo) a cauda (chvost). Počas cesty rôznymi časťami nadsemenníka spermie dozrievajú a získavajú schopnosť plávať. Vďaka svojej úlohe v transporte a dozrievaní spermií môžu byť funkčné a štrukturálne problémy s nadsemenníkmi spojené s neplodnosťou alebo zníženou plodnosťou.

No je dosť dobré známe a na to upozorňované, že muži si nadsemenníky ako také dosť dobre nevšímajú a nedávajú im takú pozornosť ako by mali. Muži ich začnú riešiť, až keď sa objaví nejaká bolesť alebo vážnejší príznaky.

Dôležité je poznamenať, že nadsemenníky a semenníky sú spojené ako fyziologicky tak aj funkčne. Nie je možné aby jeden správne fungoval, pokiaľ nefunguje správne aj ten druhý.

Nadsemenníky – anatómia

Nadsemenník sa skladá z troch častí : hlava, telo a chvost.

  • Caput alebo hlava je miesto, kde spermie vstupujú do nadsemenníka zo semenníkov. V tomto štádiu nie sú spermie nijako pohyblivé. Sú tiež veľmi zriedené. Koncentrácia spermií začína v capute.
  • Corpus alebo telo je miesto, kde spermie začínajú získavať pohyblivosť.
  • Cauda alebo chvost je miesto, kde sú uložené spermie. Spermie sa môžu uchovávať v caudách až niekoľko dní.

Nachádza sa vo vnútri mieška a je pripevnený k semenníkom. Spermie sa pred zmiešaním s rôznymi sekrétmi v čase ejakulácie pohybujú zo semenníkov, nadsemenníkov až do chámovodu. Počas tohto pohybu spermie dozrievajú a získavajú ďalšiu funkciu. Najmä schopnosť poháňať sa vpred.

Niečo detailnejšie o anatómii nadsemenníkov

Už viete, že nadsemenník je rozdelený na hlavu, telo a chvost. Hlava je v kontakte s horným koncom semenníka eferentnými kanálikmi, zatiaľ čo chvost je spojený s dolným koncom odrazom tunica vaginalis. No niekedy je možno dobré poznať anatómiu o niečo lepšie.

Nadsemenník sa skladá aj z mnoho ďalších častí. Jednou z nich je serózna membrána, ktorá pokrýva bočný povrch, hlavu a chvost nadsemenníka. Táto membrána tiež úplne zakrýva väčšinu tela, s výnimkou pozdĺž zadnej hranice.

  • Na hornom konci nadsemenníka leží vývojový pozostatok mezonefrosu nazývaný slepé črevo nadsemenníka.

V nadsemenníkoch sa nachádzajú dva typy buniek :

  • Hlavné bunky : Nachádzajú sa po celej dĺžke potrubia, ale vykazujú štrukturálne rozdiely v každej oblasti. Mikroklky na týchto bunkách slúžia na resorpciu tekutiny zo semenníkovej sekrécie. Tieto bunky tiež vylučujú glykoproteíny, ktoré pomáhajú pri procese dozrievania spermií.
  • Bazálne bunky : Objavujú sa na celom nadsemenníku. Ležia na základni a považujú sa za prekurzory hlavných buniek. Majú málo mikroklkov a považujú sa za aktívne endocytové bunky.

Prívod krvi do nadsemenníka je rovnaký ako v semenníkoch, konkrétne do semenníkových tepien, ktoré vstupujú do mieška cez spermatickú šnúru. Tieto tepny vznikajú z brušnej aorty a pred prechodom cez horný povrch močovodov prechádzajú v retroperitoneálnom priestore. Prechádzajú cez hlboký inguinálny krúžok a nakoniec vstupujú do inguinálneho kanála spolu s ostatnými zložkami spermatickej šnúry. Tieto tepny tiež čiastočne zásobujú vas deferens, ale má tiež samostatný prívod krvi.

Abnormality nadsemenníkov

Existuje množstvo vrodených stavov, ktoré môžu viesť k abnormalitám nadsemenníka. Jedným z takýchto stavov sú nezostúpené semenníky alebo kryptorchizmus, čo je stav, keď sú semenníky uviaznuté v bruchu a neklesajú do mieška. Značný počet jedincov s kryptorchizmom má tiež abnormality nadsemenníka. Zmeny nadsemenníka súvisia aj so stavmi, ktoré ovplyvňujú vývoj obličiek, pretože časti nadsemenníka pochádzajú z rovnakého tkaniva ako obličky.

Bez ohľadu na príčinu vo všeobecnosti sú v nadsemenníku pozorované štyri typy vrodených anomálií. Sú to tieto :

Problémy s tým, ako sa nadsemenník pripája k semenníkom : Patria sem problémy, keď nadsemenník nie je pripojený k semenníkom, ako aj problémy, keď sú k semenníkom pripojené iba niektoré časti nadsemenníka a iné nie.

Epididymálne cysty, ktoré sa môžu vyvinúť aj neskôr v živote : U mnohých jedincov sú tieto cysty bez príznakov a nespôsobujú problémy. U iných môžu cysty brániť toku spermií a potenciálne spôsobiť problémy s plodnosťou.

Epidydimálna agenéza : Táto abnormalita nastáva, keď sa časť nadsemenníka nevyvíja správne. Chýbajúcou časťou nadsemenníka je zvyčajne korpus alebo kauda, ​​pretože kaput pochádza z iného typu tkaniva. Niektorí ľudia zažijú agenézu iba na jednej strane tela, a nie na druhej.

Duplikácia nadsemenníka : K duplikácii dochádza, keď existuje sekundárny nadsemenník odbočujúci z hlavného nadsemenníka. Mnoho jedincov s takouto duplikáciou nemá žiadne príznaky.

Funkcia

Primárne funkcie nadsemenníka sú transport spermií a dozrievanie spermií. Nadsemenník slúži tejto funkcii u mnohých druhov cicavcov. Keď spermie cestujú cez epididymis, sú vystavené množstvu signálov z buniek, ktoré riadia ich dozrievanie. Boli identifikované stovky alebo dokonca tisíce rôznych génov, ktoré sú exprimované v rôznych častiach nadsemenníka a mnohé z nich sa podieľajú na dozrievaní spermií u ľudí a iných druhov.

Ochorenia, ktoré môžu postihnúť nadsemenníky

Existuje niekoľko zdravotných stavov, ktoré môžu mať vplyv na nadsemenník.

Toto sú ochorenia, ktoré nadsemenníky postihujú najčastejšie :

Zápal nadsemenníka : Odborne nazývané aj epididymitída je pravdepodobne najbežnejšie ochorenie, ktoré postihuje mužské nadsemenníky. U sexuálne aktívnych dospelých mužov je to často dôsledok sexuálne prenosnej infekcie, ako sú chlamýdie alebo kvapavka. U detí a dospievajúcich je epididymitída pravdepodobnejšia spôsobená infekciami močových ciest alebo nediagnostikovanými anatomickými abnormalitami. Starší muži môžu tiež trpieť epididymitídou spojenou s infekciami močových ciest alebo v dôsledku stavov, ktoré spôsobujú chronický zápal. Prejavuje sa bolesťami, začervenaním pokožky, zväčšením mieška alebo zvýšenou teplotou. Ako liečba sa používajú antibiotiká alebo lieky tlmiace symptómy.

Nádory nadsemenníka: Rovnako ako semenníky tak aj nadsemenníky môže postihnúť nádor. Môžu to byť nádory zhubné alebo nezhubné. Dôležité je preto všímať si a pozorovať nezvyčajné hrčky na svojich semenníkoch a nadsemenníkoch.

Blokáda nadsemenníkov : Niektoré typy neplodnosti môžu súvisieť aj so zdravím nadsemenníka. Obštrukčná neplodnosť nastáva najmä vtedy, keď existuje blokáda, ktorá bráni priechodu spermií. Toto blokovanie môže byť čiastočné, v takom prípade môže niektoré spermie preniknúť. Nie každá obštrukčná neplodnosť je výsledkom blokády nadsemenníka, ale veľa prípadov je. Prekážky v nadsemenníku môžu byť výsledkom zjazvenia po infekcii, vrodených abnormalít alebo poranení.

Vasektómia :  Vasektómia je proces chirurgickej sterilizácie, ktorý narúša a blokuje tvorbu chámovodu, takže spermie sa nemôžu dostať do ejakulátu. Nie je to síce ochorenie, no je dobré spomenúť to, pretože môže mať vplyv na zdravie nadsemenníka. U niektorých, ale nie u všetkých jednotlivcov, môže byť proces reverzibilný. Zdá sa, že to, či je postup reverzibilný, alebo nie, je prinajmenšom čiastočne spôsobené spôsobmi, ktorými vasektómia ovplyvňuje zdravie nadsemenníka. Predpokladá sa, že nahromadenie spermií v nadsemenníku po vasektómii môže potenciálne viesť k poškodeniu a môže dôjsť k poškodeniu aj pri zápaloch a iných imunitných reakciách, ako je napríklad tvorba granulómov.

Hydrokéla : Hydrokéla označuje hromadenie tekutín obklopujúcich semenník a je zvyčajne benígne. Ak je ale dostatočne veľký, môže spôsobiť bolesť alebo tlak. Väčšina mužov s hydrokélami však nepozná známu príčinu.

Varikokéla:  Varikokéla je rozšírenie žíl nad semenníkom a zvyčajne je neškodné. Varikokély však môžu občas poškodiť plodnosť alebo spôsobiť miernu až stredne silnú bolesť. Ak máte nad semenníkom výčnelok, najmä keď stojíte alebo „ležíte dole“, mali by ste byť vyšetrení lekárom.

Ako podporiť nadsemenníky

U mladších mužov je príčinou epididymitídy zvyčajne pohlavné ochorenie. Ak je jeden partner infikovaný, mal by byť vyhodnotený a potenciálne liečený aj druhý partner. V opačnom prípade môže dôjsť k reinfekcii pacienta. Ostatné metódy prevencie sú nasledujúce:

  • abstinencia (žiadne sexuálne vzťahy)
  • používanie kondómu (znižuje pravdepodobnosť infekcie asi o 90%)
  • monogamia iba s jedným neinfikovaným sexuálnym partnerom

U starších mužov sa odporúča dodržiavať správnu hygienu u tých, ktorí nie sú obrezaní, aby sa zabránilo infekciám močovej trubice a močového mechúra.

Ďalšie „domácke“ recepty ako sa starať o nadsemenníky :

  • odporúča sa vyhýbať činnostiam, pri ktorých je možné zvýšiť riziko úrazu, ako napríklad v prípade bicyklovania
  • zle na nadsemenníky vplýva aj užívanie omamných látok alebo požívanie alkoholu – snažte sa ich obmedziť až na minimum
  • veľmi dobrý „recept“ je aj častý sex a s ním aj časté ejakulovanie
  • vyhýbajte sa tesnému spodnému prádlu
  • vyhnite sa aj veľkej konzumácii kofeínu alebo pálčivých jedál
  • používajte ochranu ak striedate partnerov
  • užívajte a pite rastlinné čaje alebo výživové doplnky

Tabletky ako podpora semenníkov a nadsemenníkov

pills-2Ako sme v úvode spomenuli s podporou semenníkov súvisí aj podpora nadsemenníkov. Ide to ruka v ruke. To, že teda podporíme semenníky znamená, že nepriamo podporíme aj nadsemenníky. Ak chceme podporiť mužskú plodnosť, čo je vlastne aj hlavná funkcia týchto dvoch orgánov, môžete užívať rôzne bylinky, ktoré sú väčšinou vo forme čaju alebo tabletiek.

Výhodou užívania týchto tabletiek je čisto prírodné zloženie, čo znamená žiadne alebo len minimálne vedľajšie účinky. Pôsobia pozitívne na fungovanie semenníkov ako aj na funkciu spermatogenézy alebo aj stimulácie testosterónu. V tabletkách sa nachádzajú rastliny ako Pestrec Mariánsky, Yerba Maté, Šalvia lekárska alebo Kotvičník zemný. Všetky tieto rastliny sa radia medzi overené prírodné afrodiziaká.

Zoznam tabletiek na podporu semenníkov a zároveň aj nadsemenníkov :

eJoy : Tieto tabletky patria medzi tie, ktoré sú voľne dostupné, čo znamená, že nepotrebujete predpis od lekára. Slúžia ako podpora na erekciu. Sú čisto prírodného charakteru, z čoho by sa dalo povedať, že má veľa pozitívnych účinkov a minimum negatívnych. Tento prípravok v tvare tabletiek pochádza zo zahraničia. Ako nedostatok by sme možno spomenuli dobu dávkovania, ktorá je dlhodobá. Nie je to prípravok, po ktorom sa dá očakávať výsledok za krátku dobu. No zase treba dodať, že pri takýchto typoch prípravkov sa krátkeho užívania nedočkáte.

ejoy a ejoy long

Zerex UltragoldTento prípravok je ďalším známym prípravkom, ktorý slúži na podporu erekcie. Je to prípravok, ktorý neslúži len mužom vo vyššom veku, ktorí majú tieto problémy. Je určený aj pre mladšie kategórie, ktoré by si radi podporili a posilnili erekciu. Podľa veľa skúseností je tento prípravok bezproblémový a naozaj bezchybný. Jeho účinky sú viditeľné, a to v akej cenovej kategórií sa pohybuje je len ďalšie plus pre dlhodobé užívanie.

zerex sk ultragold

Proerecta : Proerecta je zase ďalším prípravkom, ktoré je čisto prírodný. Slúži ako na podporu erekcie tak aj na posilnenie libida či podporu kondície a výdrže. Nemá žiadne vedľajšie účinky. Ďalším plus je rýchlosť nástupu, čo je asi do hodiny. Podľa skúsenosti je to prípravok, síce nie najlepší ale ani nie najhorší. Taká stredná cesta. Veľa mužov po ňom siaha najmä kvôli cene, ktorá je nižšia ako u jeho konkurentov.

 

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo sú to nadsemenníky?

Nadsemenníky sú párovým orgánom. Nadsemenník je vlastne dlhá zvinutá trubica, ktorá prenáša spermie zo semenníkov do chámovodu. Nadsemenník sa skladá z troch častí, caput (hlava), corpus (telo) a cauda (chvost).

Načo slúžia?

Najzrejmejšou funkciou nadsemenníka je transport spermií zo semenníkov do chámovodu. Celkový čas prechodu cez nadsemenníkov je zvyčajne medzi 10–15 dňami. Transport sa dosahuje predovšetkým rytmickými kontrakciami vrstiev hladkého svalstva obklopujúcich nadsemenník.

Akú majú úlohu v pohlavnom ústrojenstve?

Ukladá spermie, ktoré sa tvoria v semenníkoch. Úlohou nadsemenníka je priviesť spermie k zrelosti, pretože spermie, ktoré vychádzajú zo semenníkov, sú nezrelé a nie sú schopné oplodnenia. Počas sexuálneho vzrušenia sťahy sťahujú spermie do chámovodu.

Aké sú 3 najčastejšie choroby?

Určite najčastejším ochorením nadsemenníkov je zápal, odborne nazývaný aj epididymitída. Je najčastejšie spôsobená bakteriálnou infekciou vrátane sexuálne prenosných infekcií, ako je kvapavka alebo chlamýdie. Ďalšími častými ochoreniami sú napríklad nádory na nadsemenníkoch alebo hydrokéla.

Ako podporiť nadsemenníky?

Medzi hlavné rady by sme zaradili abstinenciu, používanie kondómu a monogamiu, čo znamená sex len s jedným sexuálnym partnerom. Toto sú tri dôležité faktory, ktorými sa dá predísť rôznym ochoreniam, ktoré by mohli ohroziť semenníky. No nadsemenníky sa dajú podporiť aj iným spôsobom a to prírodnými alebo výživovými doplnkami. Na slovenskom trhu je ich niekoľko. Medzi najpoužívanejšie sa radia eJoy, Zerex a Proerecta. Všetky tri produkty sú čisto prírodné a preto nehrozia žiadne vedľajšie účinky.

Použité zdroje :

  • https://www.erekciablog.sk/nadsemenniky/
  • https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-muza
  • https://vimax.sk/bolest-nadsemennikov/
  • https://lekar.sk/clanok/zapal-semennikov-a-zapal-nadsemennikov
  • https://lekar.sk/clanok/epididymitida
  • https://sk.medixa.org/choroby/semenniky-a-nadsemenniky
  • http://vou.sk/wp-content/uploads/2014/02/samovysetrenie-semennikov-2011-7.vydanie.pdf
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+