posva

Pošva

Posledná aktuálizácia prebehla 9. augusta 2024 by silviab

Pošva. Jedna z častí tela, ktorá odlišuje ženu od muža. Aj keď je to v podstate len trubica tvorená zo svaloviny, podporných väzov a sliznice, je neodmysliteľnou súčasťou ženy a plní veľko množstvo dôležitých funkcií. Avšak takisto, pokiaľ sa o ňu dobre nestaráte (podobne je to aj s mnohými inými časťami tela), tak dokáže narobiť kopu problémov a nepríjemností. V tomto článku sa teda dozviete pár informácii o tomto orgáne, jeho ochoreniach a takisto aj to, prečo je správna hygiena a životospráva dôležitá a prečo málo je niekedy viac.

Pár slov o pošve…

Poďme začať tento článok s trochou anatómie. Pošva (latinsky vagina, grécky kolpos) je vo svojej podstate 8-10 cm dlhá trubica, ktorá patrí medzi vnútorné pohlavné orgány ženy. Hore obomyká krčok maternice a dole vyúsťuje von v takzvanom pošvovom vchode medzi malé pysky ohanbia.

Pred jej samotným vyústením sa nachádza panenská blana, ktorá aj keď neplní výraznejšiu funkciu, je predsalen podstatná v živote ženy. Jedná sa o tenkú slizničnú membránu, ktorá je bohato inervovaná a z časti prekrýva pošvu, ale nie úplne. Zostáva v nej dierka alebo viacero, cez ktoré odchádza menštruačná krv. Pri prvom pohlavnom styku (alebo zavádzaní tampónu, gynekologickom vyšetrení, aj keď to by sa bežne stávať nemalo) dôjde k jej pretrhnutiu, ktoré žena môže pociťovať bolestivo a nepríjemne.

Je súčasťou zrodenia aj počatia – akú funkciu má pošva?

Má ich vlastne niekoľko.

  • Je súčasťou pôrodných ciest – tvorí pôrodný kanál, cez ktorý prechádza plod. Našťastie, jej steny sú pomerne elastické a táto vlastnosť sa počas pôrodu zvýrazňuje. Takže pokiaľ je pôrod vedený správne a plod nie je príliš veľký, tak nedochádza ku žiadnemu väčšiemu poškodeniu. A aj keď k nemu dôjde, tak v dnešnej dobe sú pôrodníci vyškolení tak, že sa snažia zabrániť tomu, aby nebolo veľké, ľahko sa ošetrilo a žena zostala bez dlhodobých následkov.
  • Slúži ako pohlavný orgán – pošva nie je dôležitá len pri pôrode dieťaťa ale aj pri jeho tvorbe. Počas pohlavného styku sa penis zavádza práve do pošvy a pri ejakulácií sa spermie práve cez pošvu dostávajú do krčka maternice, samotnej maternice až do vajíčkovodov, kde dochádza ku samotnému oplodneniu.
  • Tvorí kanál pre odtok menštruačnej krvi
  • Ochranná funkcia – mávate pocit vlhkého spodného prádla, ktorý nesúvisí so vzrušením? Je to úplne normálne. V pošve sa totižto nachádza sekrét, ktorý je súčasťou prirodzenej ochrannej bariéry ženského tela. Stará sa o to, aby sa patogénne baktérie nedostali do maternice a zároveň počas určitých dní menštruačného cyklu bráni ďalšiemu prieniku spermií a tým aj oplodneniu. Čo za tým stojí? Dočítate sa nižšie.
  • Uľahčuje pohlavný styk – ako sme písali vyššie, pošva je kopulačný orgán. Netvorí však len miesto, pre spojenie mužského a ženského tela, ale zároveň uľahčuje a spríjemňuje pohlavný styk, aby nebol bolestivý. A to len vďaka sekrétu, ktorý sa nachádza v pošve a ktorý taktiež produkujú žľazy v okolí pošvového vchodu. Jeho tvorba sa zvyšuje pri vzrušení.

Starostlivosť o pošvu

Pošva je orgán, ktorý sa v podstate o seba dokáže postarať sám. Ako je to možné? Všetko spočíva v sekréte, ktorý sa tam nachádza a v baktériách, ktoré tam žijú. Pošvový sekrét je niečo, čo je produktom ciev, ktoré zabezpečujú krvné zásobenie krvi. V procese nazývanom filtrácia sa tvorí vaginálna tekutina. A takisto je produkovaná aj žliazkami v krčku maternice.

Táto tekutina je za normálnych okolností kyslá, čo je veľmi podstatné. Táto vlastnosť totižto bráni rastu patogénnych baktérií a ich prieniku ďalej do maternice. Kyslosť vaginálnej tekutiny zabezpečujú laktobacily, ktoré sa tu bežne vyskytujú. Mnohé ochorenia a stavy však robia prostredie pošvy menej kyslím a tým pádom uľahčujú rozvoj ochorení.

Čo robiť, aby ste nemali problémy „tam dole“? Na to je viacero možností, ale jedna z najpodstatnejších odpovedí je: SPRÁVNA HYGIENA A ŽIVOTOSPRÁVA.

Ako by teda mala správna hygiena vyzerať?

  1. Pozor na to, čím sa umývate! –  Sprchové gély a mydlá hoci sú vhodné pre našu pokožku, nie sú vhodné na intímnu oblasť. Môžu spôsobiť mikrobiálnu dysbalanciu a tým zvyšujú náchylnosť na bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu. Ale našťastie existujú špeciálne gély a mydlá, ktoré sú určené na intímnu hygienu. Zoženiete ich buď v lekárni alebo v drogérii. Ale úplne postačí, ak si svoje vonkajšie pohlavné orgány umyjete len čistou, vlažnou vodou.
  2. Dôkladná hygiena – pre zdravie pošvy je dôležitá hygiena jej okolia. Sem sa ráta aj konečník a oblasť medzi ním a pošvových vchodom (perineum). Počas menštruácie je vhodné sprchovať sa vlažnou vodou aj viackrát za deň.
  3. Nerobte si zbytočné výplachy pošvy!
  4. Pozor na výber spodného prádla! – týka sa to hlavne žien, ktoré majú problémy s častejšími zápalmi pošvy. Mali by ste vyhnúť syntetickým materiálom a používať len čistú bavlnu. A takisto dbajte na to, aby bolo suché, čo znamená, že po kúpaní a športe je vhodné rýchlo sa prezliecť z vlhkého spodného prádla do suchého.
  5. Praktizujte bezpečný sex – chrániť, chrániť, chrániť! Nielenže zabránite (vo väčšine prípadov) nechcenému tehotenstvu, ale aj vstupu infekcie do vášho tela.
  6. Pravidelné gynekologické prehliadky – a na toto kladieme veľký dôraz. Budete v obraze čo sa s vaším telom deje a zároveň včasne podchytíte rôzne ochorenia.

Ochorenia pošvy – od menej závažných až po život ohrozujúce

Existuje veľké množstvo ochorení, ktoré postihujú pošvu. V tomto odseku sa vám niektoré z nich v skratke pokúsime priblížiť.

Sexuálne prenosné ochorenia

Nechránený pohlavný styk je jednou z možností, ako závažným spôsobom ohroziť telo ženy. Mikroorganizmy, medzi ktoré radíme vírusy, baktérie ale takisto aj plesne sa nachádzajú nielen v semene muža, ale takisto aj na koži jeho pohlavných orgánov. Preto sa za rizikový považuje nielen pohlavný styk, ale aj orálny a análny sex. Samozrejme, rovnaké riziko predstavuje aj žena pre muža, preto chránený pohlavný styk poskytuje bezpečnosť obom pohlaviam.

Ktoré ochorenia radíme medzi pohlavne prenosné?

Vaginálna mykóza

Ďalšie, pomerne časté ochorenie, ktoré si 75% žien zažilo minimálne raz vo svojom živote. A niektoré dokonca aj viackrát. Vyvolávateľom je Candida Albincans.

Ako sa toto ochorenie prejavuje? Najčastejšie sa ženy sťažujú na nepríjemné svrbenie, opuch pyskov ohanbia, pálenie pri močení. Avšak asi taký najtypickejší príznak, ktorý si žena všimne, je belavý až tvarohový výtok, zvyčajne bez zápachu. Takisto môže pociťovať bolesť pri pohlavnom styku.

Čomu sa vyhnúť, aby sa toto nepríjemné ochorenie vyhlo vám? Candida Albicans je kvasinka, ktorá sa bežne v pošve vyskytuje. Avšak len v určitom množstve. Pokiaľ sa však naskytnú vhodné podmienky pre jej rast, tak verte, využije príležitosť a začne sa  množiť. A potom vyvoláva vyššie zmienené typické príznaky. Základom teda je správna hygiena. O jej zásadách si môžete prečítať vyššie. Ďalej, pokiaľ užívate antibiotiká, určite viete, že je vhodné spolu s nimi užívať aj probiotiká. Tie chránia nielen dobré baktérie v čreve, ale čiastočne aj tie v pošve. Ale existujú probiotiká vo forme tabliet, ktoré sa vkladajú priamo do pošvy. Kvasinky majú veľmi rady cukor, preto by sme sa mali vyhýbať jeho nadmernému pojedaniu.

Kedy ste, milé ženy, najnáchylnejšie pre toto ochorenie? Napríklad počas tehotenstva, kvôli zvýšenej hladine cukru a estrogénov. Takisto sa hovorí, že v druhej polovici menštruačného cyklu sa častejšie vyskytuje táto infekcia. A takisto veľký pozor by si mali dávať ženy diabetičky, pretože tie sú omnoho náchylnejšie na tento typ infekcie ako bežná populácia.

V liečbe sa uplatňujú antimykotiká, ktoré vám buď predpíše lekár alebo niektoré sú aj voľne dostupné v lekárni. Avšak keď si nie ste istá, že to čo vám spôsobuje problémy, je naozaj vaginálna mykóza, alebo vám pretrváva aj napriek liečbe, určite vyhľadajte gynekológa.

Bakteriálna vaginóza

Je to zápalové ochorenie pošvy, ktoré vzniká pri porušení rovnováhy mikrobiálnej flóry v pošve. Jednoducho povedané, v pošve sa začnú množiť tie „zlé“ baktérie. Za normálnych okolností laktobacily, ktoré sa v pošve vyskytujú, sa starajú o jej zdravie. Avšak keď sa zníži ich počet, napríklad zmenou ich prirodzeného kyslého prostredia, tak ich ochranná funkcia začne zlyhávať.

Ako sa toto ochorenie prejavuje? Niekedy nijako. Avšak keď sa prejaví, tak najčastejšie pocitom pálenia pri močení, svrbením a charakteristickým výtokom, ktorý je najčastejšie biely alebo sivý a môže páchnuť po rybách.

Aj keď sa príznakmi môže podobať na kvasinkovú infekciu, tieto dve ochorenia treba od seba odlišovať z hľadiska liečby. Mykóza sa lieči antimykotikami, ktoré by v tomto prípade nezabrali. Pri bakteriálnej vaginóze sa používajú antibiotiká.  A žena by sa po dobu liečby mala vyhýbať nechránenému pohlavnému styku, keďže môže nakaziť partnera. To isté platí aj pri kvasinkovej infekcii.

Základom prevencie je správna intímna hygiena a chránený pohlavný styk.

Nádorové ochorenia pošvy

Tieto nádorové ochorenia sa u ženskej populácie radia ku menej častým. Najčastejším rizikovým (a v dnešnej dobe dobre preventabilným očkovaním) faktorom je infekcia HPV (human papilloma virus). Táto infekcia patrí medzi sexuálne prenosné ochorenia a môže spôsobiť jednak nemalígne ale aj malígne ochorenia. K tým nemalígnym radíme tvorbu slizničných výrastkov v rámci pošvy aj vonkajších pohlavných orgánov. K malígnym radíme práve nádory.

K ďalším rizikovým faktorom patrí okrem HPV aj vek (nad 60 rokov), prítomnosť iného nádorového ochorenia (napríklad rakovina krčka maternice), nadmerná sexuálna aktivita a časté striedanie partnerov, fajčenie, infekcia HIV.

Liečba závisí od rozsahu ochorenia. V tomto prípade je veľmi, veľmi dôležitá prevencia, do ktorej spadajú pravidelné prehliadky u gynekológa. Čo sa týka ženy a jej pohlavných orgánov a nádorových ochorení, veľké množstvo z nich je možné včas podchytiť, pokiaľ sú realizované pravidelné vyšetrenia u gynekológa.

Prolaps pošvy

Nepríjemný stav, ktorý súvisí s oslabením väzov a svalov panvového dna. Poznajú ho hlavne staršie ženy a ženy po pôrode. Ako vyzerá taký prolaps? Nuž, predstaviť si to môžete takto:

Počas pôrodu alebo aj vekom dochádza ku oslabeniu svalov, väzov a iných tkanív, ktoré držia maternicu, močový mechúr alebo aj konečník na svojom mieste. tie sa tým pádom zosunú dole. Prejavuje sa to napríklad močovou inkontinenciou (napríklad pri kýchnutí žene unikne malé množstvo moču), častejšími infekciami močových ciest, fekálnou inkontinenciou alebo naopak zápchou, keďže črevo je uložené inak ako má byť.

V podstate podobný prípad je aj pošva, keďže aj ona je držaná na svojom mieste práve väzmi. Zosúva sa smerom nadol a môže dosiahnuť až úroveň pošvového vchodu, dokonca môže pretŕčať až von. A spolu s ňou aj maternica. Sú to však extrémne prípady a do tohto štádia by to určite nemalo zájsť.

Ako sa dá tomu zabrániť? Určite môžu pomôcť takzvané Kegelove cviky. Pokiaľ je žena obézna, tak sa odporúča schudnúť. Takisto sa odporúča upraviť jedálniček, aby obsahoval viac vody a vlákniny a nedochádzalo ku zápche, pretože nadmerný tlak na stolicu celú situáciu len zhoršuje. A to isté platí aj pre dvíhanie ťažkých vecí a napínanie brušných svalov.

Prolaps orgánov panvového dna sa lieči väčšinou operačne.

Bolesť pri pohlavnom styku

Odborne sa nazýva aj dyspareunia a môže mať mnoho príčin. Poďme si povedať o tých, ktoré sa týkajú priamo pošvy. V podstate sa jedná o bolesť, ktorá vzniká počas pohlavného styku, ale takisto môže vzniknúť aj pred ním alebo po ňom.

Jednou z príčin je vaginizmus, čo výraz pre stiahnutie svalstva, ktoré tvorí pošvu. Častou príčinou vaginizmu je emocionálny distres (strach z pohlavného styku, bolesti a podobne). Takisto za ním môže stáť aj infekcia a to hlavne v prípade, ak žena predtým sex mala a bol bez bolesti.

Ďalšou príčinou je nedostatočná lubrikácia. Čim je žena staršia, tým menej vaginálneho sekrétu produkuje. Preto je dôležité pred pohlavným stykom buď použiť lubrikačný gél alebo jej gynekológ môže v určitých prípadoch odporučiť hormonálne prípravky.

Prehnaná hygiena pošvy – vyhnite sa jej!

Ako sme spomínali už vyššie, pošva sa vie postarať sama o seba. Vďaka prítomnosti vaginálneho sekrétu prípadne nečistoty vie odstrániť pomocou neho. Avšak veľmi dôležitá je správna hygiena okolia pošvy – vaginálneho vchodu, pyskov ohanbia, klitorisu a v neposlednom rade aj konečníka.

Avšak všetkého veľa škodí. Používanie nevhodných čistiacich gélov a mydiel, prílišné drhnutie a umývanie môže pokožku a sliznicu pošvy zbytočne rozdráždiť a urobiť ju náchylnejšiu na rôzne ochorenia. Preto v tomto článku ponúkame pár rád, ako sa starať o svoje intímne zdravie. Nájdete ich v odseku vyššie.

Suchá pošva – aké mám možnosti?

Nedostatok lubrikácie predstavuje pomerne veľký problém pre zdravý sexuálny život. Nielenže robí sex pre ženu bolestivým, ale zároveň pohyb penisu v suchej pošve môže spôsobiť trhlinky v sliznici a vyvolať tak slabé krvácanie. A zároveň je to aj ideálny vstup pre rôzne patogény do tela.

Kto je náchylný na suchú pošvu? Ženy po menopauze,  po pôrode a počas trvania laktácie. Takisto aj protinádorová liečba (hlavne rádioterapia alebo chemoterapia) môže poškodiť tvorbu vaginálneho sekrétu. A všeobecne stavy, kedy je v tele nedostatok estrogénov. A fajčenie, nadmerný stres a emocionálny distres tento stav rozhodne nezľahčujú.

Aké sú teda možnosti liečby?

  • Lubrikačné gély – pozor, treba používať prostriedky určené na vaginálne použitie. Tie by nemali obsahovať žiadne farbivá, rastlinné extrakty ani parfumy, ktoré by mohli podráždiť sliznicu a zmeniť pH pošvy.
  • Hormonálna terapia – estrogény vo forme krémov, tabletiek alebo krúžkov, ktoré sa zavádzajú do pošvy a uvoľňujú potrebné množstvo hormónov.

Pýtate sa nás

Pošvové infekcie – ktoré sú najčastejšie?

Medzi najčastejšie sa radí vaginálna mykóza, bakteriálna vaginóza a niektoré zo sexuálne prenosných ochorení (chlamýdie alebo trichomoniáza). Môžete si o nich trochu viac prečítať v odsekoch vyššie.

Pošvový sekrét – prečo sa nazýva niekedy aj pošvový med?

Skupina vedcov spravila zaujímavý výskum a prišla na to, že vaginálny sekrét sa počas vzrušenia mení. Svojimi účinkami sa podobá medu. Ževraj posilňuje imunitu a dodáva vitalitu jeho konzumentovi. Chuť pošvového sekrétu sa dokonca dá aj ovplyvniť. Napríklad ak žena pred pár hodín pred pohlavným stykom zje sladké ovocie, tak aj jej „šťavy“ budú chutiť sladko.

Pošvové svrbenie – prečo ma svrbí „tam dole“?

Svrbenie nie je prirodzená vlastnosť a keď sa vyskytne, tak pravdepodobne sa niečo nekalé deje. Najčastejšie je to príznak infekcií pošvy alebo alergických reakcií.

Pošvové tablety – načo sú dobré?

Lieky na liečbu infekcií (napríklad antibiotiká alebo antimykotiká) sa dajú priamo zavádzať do pošvy. Liečivo teda priamo pôsobí v mieste, kde má a nemusí prechádzať cez celý organizmus, aby sa tam dostalo, keby sa tabletka užije normálne cez ústa. Takýmto spôsobom sa dajú aplikovať aj probiotiká (ale musia byť určené na vaginálne použitie!)

Pošvový zápach – je vždy príznakom ochorenia?

Nutne byť nemusí. Pošvový odor sa bežne mení aj počas menštruačného cyklu. Alebo aj počas dňa – veď je vonku teplo alebo vy vykonávate nejakú fyzickú aktivitu a spotíte sa, tiež nebudete voňať po fialkách. Avšak keď sa ku zápachu pridajú aj ďalšie príznaky, ako je bolesť pri pohlavnom styku alebo pri močení, či svrbenie a pálenie, je na mieste vyhľadať lekársku pomoc.

Použité zdroje :

  • https://www.webmd.com/women/picture-of-the-vagina#1
  • https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/vagina/art-20046562
  • https://www.nhs.uk/live-well/sexual-health/keeping-your-vagina-clean-and-healthy/
  • https://www.healthline.com/health/vaginal-dryness#prevention
  • https://www.webmd.com/women/guide/sexual-health-vaginal-infections#1
  • https://www.webmd.com/women/guide/what-is-bacterial-vaginosis#1

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+