trichomoniaza

Trichomoniáza

Posledná aktuálizácia prebehla 14. septembra 2024 by silviab

Každý deň pribudne na svete približne jeden milión ľudí, ktorí sú nakazený sexuálne prenosnými infekciami . Zaraďujeme medzi ne všetky infekčné ochorenia, ktoré sa šíria pohlavným stykom alebo iným sexuálnym kontaktom, pri ktorom dochádza k prenosu sekrétu slizníc, krvi, slín či ejakulátu.

V minulosti k nim patrili syfilis, kvapavka, mäkký vred, lymfogranuloma venereum (vred na genitáliách) a donovanóza (genitálie sú pokryté množstvom malých vyrážok, neskôr vredov). V súčasnosti poznáme viac ako 30 druhov baktérií, vírusov, parazitov a kvasiniek, ktoré spôsobujú sexuálne prenosné infekcie.

Čo to je?

Trichomonas vaginalis alebo tiež bičíkovec pošvový, je zodpovedný za sexuálne prenosnú, zápalovú pohlavnú chorobu – trichomoniázu, ktorá znepríjemňuje život najmä ženám.

  • Pohlavná infekcia spôsobená prvokom z kmeňa bičíkovcov, ktorá sa množí vo vnútorných pohlavných orgánoch a močovej trubici.

Do konca 60. rokov minulého storočia išlo o prakticky nevyliečiteľné ochorenie. V súčasnosti ročne pribudne 143 miliónov nových prípadov. Ochorenie je veľmi rozšírené a odhaduje sa, že ročne celosvetovo postihuje viac ako 170 miliónov ľudí. Nepochybne k tomu prispieva aj fakt, že množstvo infekcií prebieha úplne bezpríznakovo (asi 40 % u žien a až 70 % u mužov), pričom aj bezpríznakoví sa stávajú prenášači ochorenia. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) žije v danom okamihu s trichomoniázou 3,7 milióna Američanov. V roku 2014 bolo na Slovensku evidovaných 2 136 pacientov nakazených sexuálne prenosnými infekciami.

Prenos infekcie

Toto ochorenie sa prenáša takmer výhradne nechráneným pohlavným stykom, keďže bičíkovec pošvový žije jedine v pošve a močovej trubici. Iné spôsoby sú vzácne.

Je však dokázané, že tento parazitický prvok môže prežiť niekoľko minút až hodín v ejakuláte, moči a termálnej vode. Problém teda nastáva, ak sa človek dostane do kontaktu s infikovaným močom ( baktérie sa v moči udržia až 24 hodín) a s vaginálnym sekrétom. Človek sa môže tiež nakaziť na termálnom kúpalisku alebo pri hrubom zanedbávaní osobnej hygieny.

Príznaky

Infekcia je bežnejšia u žien ako u mužov, keďže je parazit zvyčajne prenesený z vagíny do penisu. Samozrejme, môže sa preniesť aj z penisu na vagínu, ale nájdu sa aj ojedinelé prípady prenosu z vagíny do inej vagíny. Ťažkosti sú u oboch pohlaví podobné a závisia od miesta zápalu. Čím je zápal akútnejší, tým sú ťažkosti výraznejšie. Muži často nemajú žiadne príznaky, na rozdiel od žien. V skutočnosti iba 30 percent všetkých infikovaných pocíti na svojom tele nejaké symptómy.

Príznaky u žien zahŕňajú:

  • svrbenie, pálenie, začervenanie pošvy – zápal prenikol až na bránku krčka maternice
  • nepríjemné pocity pri močení, časté nutkanie na močenie – zápal prešiel na močovú rúru
  • zapáchajúci výtok, ktorý môže byť biely, žltkastý ba až zelený, penistý
  • pocit nepohodlia počas pohlavného styku

Menštruačné krvácanie môže dané symptómy zhoršiť a zosilniť. Avšak približne 50 percent žien nepociťuje žiadne ťažkosti a priebeh tejto infekcie je pre nich ľahký.

Príznaky u mužov zahŕňajú:

  • svrbenie a dráždenie vo vnútri penisu
  • pocit pálenia pri močení a ejakulácii
  • mliečny, belastý výtok z penisu
  • nepríjemné pocity počas sexu

U prevažného množstva prípadov prebieha u muža infekcia bez ťažkostí. Ak sa však vyskytnú ťažkostí. Zápal sa prejavuje hlavne na žaludi a na predkožke. Cez močovú rúru môže zápal presiahnuť na močový mechúr, prostatu a aj na nadsemenníky.

Trichomoniáza v tehotenstve

Tehotné ženy s trichomoniázou sú vystavené väčšiemu riziku úniku plodovej vody skôr, ako je na to plod pripravený. Vzniká tak riziko predčasného pôrodu alebo teda pôrodu pred 37. týždňom tehotenstva. Novorodenec sa tak označuje ako nedonosený a nezrelý. Čím kratšie trvá tehotnosť, tým viac je dieťa nedonosené. U detí matiek, ktoré majú túto infekciu je pravdepodobnejšie, že ich pôrodná hmotnosť bude nižšia ako 2 500 gramov. Táto hmotnosť sa štatisticky uvádza ako normálna pôrodná hmotnosť novorodenca.

Stav nezrelých bábätiek môžeme rozdeliť do týchto stupňov:

  • ľahká nezrelosť 36 – 37. týždeň tehotnosti
  • stredná nezrelosť 32. – 35. týždeň tehotnosti
  • ťažká nezrelosť 28. – 31. týždeň tehotnosti
  • extrémna nezrelosť – pod 28. týždeň tehotnosti.

Nezrelé bábätká potrebujú k prežitiu špeciálne prostredie a náročnú starostlivosť na novorodeneckých jednotkách intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti. Väčšinu svojho času sú pod prísnym dohľadom lekárov a nachádzajú sa v inkubátoroch, ktoré slúžia na zabezpečenie optimálnej teploty, vhodnej vlhkosti a slúžia ako bariéra od okolitého prostredia.

Ich nedozreté orgány totiž bez pomoci nedokážu zvládať samostatné dýchanie, udržiavanie telesnej teploty a trávenie. Predčasný pôrod a nízka pôrodná hmotnosť sú dve z troch najčastejších príčim úmrtia detí. Šanca, ktoú má vaše bábätko, závisí teda na tom, aké dlhé obdobie vnútromaternicového vývoja má za sebou. Čím viac si tento pobyt bábätko skrátilo, tým bude nezrelšie a pravdepodobne ho čaká náročná cesta.  Trichomoniázu však možno liečiť antibiotikami, pričom infekcie sa odstránia pred pôrodom.

Prevencia

Niektorí ľudia sú vystavení väčšiemu riziku vzniku trichomoniázy ako iní. Medzi osoby s najväčším rizikom patria ľudia:

  • s viacerými sexuálnymi partnermi
  • ktorí mali v minulosti sexuálne prenosnú chorobu
  • ktorí už mali trichomoniázu
  • ktorí majú sex bez použitia ochrany

Rovnako ako pri všetkých sexuálny chorobách, jediný spôsob ako sa úplne vyhnúť tejto pohlavnej infekcii, je nemať sex.

Keďže vieme, že to nie je možné, sexuálne aktívny ľudia by mali riziko prenosu znižovať správnym používaním ochranných pomôcok, najmä kondómov. Pri používaní sexuálnych hračiek je nutné všetky hračky po použití dôkladne umyť a vydezinfikovať. Ak máte o svojom partnerovi / partneroch isté pochybnosti, je taktiež dôležité zvážiť vyšetrenie na prítomnosť sexuálne prenosných chorôb.

Pravidelné testy na pohlavné choroby Vám teda môžu pomôcť udržať si svoje sexuálne zdravie a zabezpečiť si tiež to, aby ste nevedomky neprenášali infekciu na iných. Samozrejmá by mala byť aj základná intímna hygiena, ktorá okrem zníženia rizika infekcie, zabezpečuje aj zdravie Vašich pohlavných orgánov a normálnej pH hladiny pošvy.

  • Kyslé prostredie pošvy je prirodzenou bariérou pred infekciami a podráždením. Toto prostredie potláča rast zlých (nevhodných) baktérií a šírenie vírusov, ktorým sa darí dobre v menej kyslom prostredí. To znamená, že pokiaľ je počet dobrých baktérií vysoký a pH pošvy je kyslé, zlé baktérie majú veľmi malú šancu na rozmnoženie, čo znižuje aj riziko vzniku infekcie.

Testy na pohlavné choroby

Testovanie na pohlavné choroby nie je hanba. Naopak, je prejavom zrelého a zodpovedného prístupu k svojmu zdraviu. Preventívne testovanie treba vnímať rovnako, ako meranie tlaku, alebo návštevu zubára.

Vyšetrenie na sexuálne prenosné choroby možno absolvovať u troch typov špecializovaných lekárov. Ženy sa môžu obrátiť na svojho gynekológa alebo na kožného lekára. Muži môžu navštíviť kožného lekára alebo urológa. Súkromné ambulancie a centrá zdravotnej starostlivosti sú riešením pre ľudí, ktorí nechcú lekárovi vysvetľovať pozadie svojej návštevy a pri testovaní chcú diskrétnosť a rýchlosť. Keďže takéto vyšetrenie prebieha na vlastnú žiadosť, zdravotná poisťovňa ho neprepláca a pacient si ho hradí sám.

Domáce testy na pohlavne prenosné choroby síce nenahradia vyšetrenie u lekára, umožňujú však prvotné orientačné anonymné vyšetrenie. Test na syfilis, infekciu HIV či chlamýdie si môžete spraviť aj sami doma, no ani negatívny výsledok neznamená, že ste na 100 percent zdraví.

  • V lekárni možno dnes zakúpiť čoraz širšiu škálu testov schválených na domáce použitie. Ich spoľahlivosť je však rôzna.
  • Správne určenie diagnózy vyžaduje aj správne posúdenie príznakov či ďalšie vyšetrenia.

Diagnóza

Na diagnostikovanie prítomnosti trichomoniázy v tele potrebuje lekár pacientovi odobrať biologickú vzorku, v ktorej vie následne, pomocou mikroskopu, vyhľadať parazita. Vzorky sa odoberajú pomocou výteru a tento zákrok na Slovensku prepláca každá zdravotná poisťovňa.

  • U žien sa odoberá vaginálny výtok. Výter sa realizuje krúživým pohybom vatového tampónu v klenbe pošvy alebo vonkajšej (vaginálnej) časti krčka maternice.
  • U mužov je zdrojom vzorky moč. Výter sa teda vykonáva z močovej rúry, kde sa vatový tampón krúživým pohybom zavádza do močovej rúry a to do hĺbky 3 až 4 centimetre. Tampón pri stálej rotácii musí zostať v penise 2 až tri minúty a pacient nesmie pred odberom močiť dve hodiny.

Vzorky sa potom posielajú do laboratória, kde sa vyhodnotia a pacient je následne informovaný o svojom zdravotnom stave.

Kontrolné testy na trichomoniázu sa obvykle vykonávajú do 2 týždňov od ukončenia liečby. Až po negatívnych výsledkoch týchto testov sa ochorenie považuje za vyliečené a pacient môže znova začať pohlavne žiť. Je však dôležité, aby sa dôkladne preliečili obaja partneri, inak hrozí opätovná infekcia.

Liečba

Základom liečby sú nitroimidizalové preparáty – metronidazol a tinidazol. O vhodnosti lieku rozhoduje vždy iba lekár – liečenie a terapia závisí od momentálneho štádia a priebehu ochorenia. Antibiotiká sú podané buď jednorazovo alebo ich pacient užíva v menších dávkach počas jedného týždňa. Odporúča sa, aby sa liečil aj partner nakazenej osoby. Zamedzí sa tak opakovanému nakazeniu a ďalšiemu šíreniu danej infekcie.

Metronidazol

  • účinná látka používaná na liečbu vážnych infekcií spôsobených baktériami, ktoré sú na ňu citlivé.

Používa sa samotný alebo spolu s inými antibiotikami na liečbu zápalových ochorení panvy, endokarditídy (zápalové ochorenie spojené s postihnutím vnútornej vrstvy srdca) a bakteriálnej vaginózy (je spôsobená premnožením baktérií v dôsledku nevyváženej vaginálnej mikroflóry). Neodporúča sa užívať v prvom trimestri tehotenstva, pri dojčení alebo pri závažných ochoreniach mozgu alebo nervov (napr. mozgová príhoda).

  • výrazne znižuje znášanlivosť alkoholu a preto je potrebné sa pri jeho užívaní vyhnúť požívaniu alkoholických nápojov 

Liečba trichomoniázy vyvolanej parazitom Trichomonas vaginalis teda zahŕňa:

  • včasnú identifikáciu pacienta s infekciou
  • správne preliečenie (vrátane všetkých sexuálnych partnerov)
  • zdržanie sa všetkých sexuálnych aktivít
  • kontrolu efektivity liečby po jej ukončení

Aj keď je trichomoniáza v súčasnosti braná ako triviálne ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov nespôsobuje závažné problémy, naozaj sa neoplatí túto chorobu podceňovať. Je potrebné liečbu konzultovať s lekárom a v žiadnom prípade sa NESPOLIEHAŤ  na „osvedčené recepty starých mám“, pretože ignorovanie tohto ochorenia zvyšuje úmrtie na rakovinu prostaty až trojnásobne.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo je trichomoniáza?

Trichomoniáza, alebo aj trichomonas vaginalis, je pohlavná infekcia, ktorá sa množí vo vnútorných pohlavných orgánoch a močovej trubici. Toto ochorenie sa prenáša takmer výhradne nechráneným pohlavným stykom, keďže bičíkovec pošvový žije jedine v pošve a močovej trubici. Iné spôsoby sú vzácne.

Koho napáda?

Infekcia je bežnejšia u žien ako u mužov, keďže je parazit zvyčajne prenesený z vagíny do penisu. Samozrejme, môže sa preniesť aj z penisu na vagínu, ale nájdu sa aj ojedinelé prípady prenosu z vagíny do inej vagíny.

Môže sa prejaviť aj u mužov?

Áno, táto choroba sa môže prejaviť aj u mužov, pretože tento parazitický prvok môže prežiť niekoľko minút až hodín v ejakuláte, moči a termálnej vode. Problém teda nastáva, ak sa človek dostane do kontaktu s infikovaným močom ( baktérie sa v moči udržia až 24 hodín) a s vaginálnym sekrétom. Človek sa môže tiež nakaziť na termálnom kúpalisku alebo pri hrubom zanedbávaní osobnej hygieny.

Čo ak som tehotná a trpím trichomoniázou?

Tehotné ženy s trichomoniázou sú vystavené väčšiemu riziku úniku plodovej vody skôr, ako je na to plod pripravený. Vzniká tak riziko predčasného pôrodu alebo teda pôrodu pred 37. týždňom tehotenstva. Je potrebné navštíviť svojho gynekológa/gynekologičku a s nimi konzultovať svoj zdravotný stav.Trichomoniázu je  možné liečiť antibiotikami a infekciu je potrebné odstrániť čo najskôr, najlepšie ešte pred pôrodom. 

Je výtok jeden z príznakov?

Áno, aj výtok sa vyskytuje medzi príznakmi trichomoniázy. Príznaky u žien zahŕňajú zapáchajúci výtok, ktorý môže byť biely ažltkastý, niekedy vie byť až zelený a penistý. U mužov je výtok z penisu belastý, ba až mliečny. 

Aká je prevencia?

Prevencia pred touto sexuálnou chorobou zahŕňa používanie ochranných pomôcok ( kondómov) a dôkladné dezinfikovanie sexuálnych hračiek a pomôcok po použití. Dôležité je chodiť pravidelné testy na pohlavné choroby, ktoré by ste mali absolvovať Vy ale aj Váš sexuálny partner. 

V čom spočíva liečba?

Liečba spočíva včasnej identifikácii u pacienta a správnom preliečení seba a svojich sexuálnych partnerov. Počas trvania infekcie je dôležité zdržať sa všetkých sexuálnych aktivít a taktiež kontrolovať efektivitu liečby po jej ukončení. Ak raz človek prekonal pohlavnú chroobu, automaticky je náchylnejší na takúto infekciu a preto je potrebné pravidelne chodiť na testy na zistenie pohlavných chorôb.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Návšteva lekára je potrebná, ak u seba jedinec zaregistruje spomenuté príznaky. Už len nepríjemný pocit pri močení môže znamenať viac, ako si myslíme a treba takúto situáciu konzultovať so svojim všeobecným lekárom., ktorý vie následne zhodnotiť ako treba ďalej postupovať.

Použité zdroje :

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+