Zápal prostaty je veľmi nepríjemná záležitosť, ktorá môže postihnúť muža v ktoromkoľvek veku. Najčastejšie sa prejavuje problémami s močením, bolesťami v lonovej oblasti a celkovou nepohodou. Avšak môže byť aj celkom asymptomatická – čo tiež nie je dobre. Častokrát môže byť problém s jej úplným vyliečením. Ako so zápalom prostaty bojovať? Ktoré lieky sú najúčinnejšie? Pomôže aj príroda? Aj na tieto otázky sa dozviete odpoveď nižšie v článku.
Zápal prostaty – vznik a delenie
Jedná sa o ochorenie, kedy dochádza ku zväčšeniu prostaty, k jej zápalu. Treba sa poznamenať, že tento stav je niečo iné ako „zväčšenie prostaty“. Pod týmto názvom sa totižto obyčajne ukrýva benígna hyperplázia prostaty, ktorá postihuje mužov hlavne po 50. roku života.
Rozoznávame niekoľko typov zápalov prostaty:
- Akútna bakteriálna prostatitída – v tomto prípade dochádza ku prestupu baktérií z močovej rúry do prostaty, v ktorej vzniká zápal. Ten sa prejaví jej zväčšením, čo spôsobuje typické príznaky. Najčastejšie postihuje mladších mužov.
- Chronická bakteriálna prostatitída – jedná sa o miernejšiu formu zápalu prostaty, ktorý môže pretrvávať u muža aj niekoľko mesiacov. Najčastejšie postihuje starších pánov, ktorí prekonali infekciu močových ciest, alebo akútnu bakteriálnu prostatitídu a nedošlo ku úplnej eliminácii baktérií.
- Chronická prostatitída/ Syndróm chronickej panvovej bolesti – príznakmi sa veľmi podobá na akútnu bakteriálnu prostatídu, ale hlavný rozdiel je v tom, že pri tomto ochorení sa nenájde žiadna baktéria. Je to ochorenie pomerne náročné na diagnostiku, keďže doteraz presne nevieme, čo ho vyvoláva. Spája sa s niektorými ochoreniami ako je napríklad syndróm dráždivého čreva, alebo aj s nadmerným a dlhotrvajúcim stresom, či nervovým poškodením alebo nejakým úrazom.
- Asymptomatická prostatitída – tento typ je pomerne záludný. Dochádza pri ňom k zväčšeniu prostaty, ale nemá to žiadne klinické prejavy. Muž nemá žiadny dyskomfort ani ťažkosti. To neznie tak zle, že? Zdanie klame. Pokiaľ toto ochorenie zostane nediagnostikované, môže viesť ku rozvoju sterility.
Každý typ zápalu prostaty je niečim iný, či už príznakmi alebo napríklad aj vo veku, v ktorom sa u muža môže objaviť. Niektoré rozdiely rozoberáme v nižších odsekoch tohto článku. Avšak upozorňujeme a chceme položiť dôraz na to, že ak budete mať akékoľvek problémy s močením alebo iné nižšie uvedené príznaky, je určite na mieste vyhľadať lekársku pomoc.
Prejavy a príznaky zápalu prostaty
Každý druh zápalu prostaty má niektoré spoločné symptómy, ako sú napríklad problémy s močením, nutkanie na močenie, alebo bolesť. Avšak existujú aj príznaky, ktoré sú charakteristické len pre daný zápal. Ako teda rozoznáte s čím máte dočinenia?
Akútna bakteriálna prostatitída. Jedná sa o akútny zápal a podobne ako aj pri iných zápaloch v iných orgánoch, ho budú sprevádzať aj takzvané celkové prejavy. Medzi ne patrí napríklad horúčka, triaška a celková nepohoda, ako keby ste mali chrípku. Takisto si môžete všimnúť aj zmenu moču – môže byť zakalený (za normálnych okolností býva priezračný). A samozrejme, nemôžeme nespomenúť aj príznaky, ktoré sa týkajú priamo prostaty alebo jej najbližšieho okolia – ťažkosti s močením, močenie malého množstva, časté až urgentné nutkanie, ktoré nemožno oddialiť. Takisto môže byť prítomná bolesť v penise alebo za semenníkom. Jedná sa o závažný stav s možnou nutnosťou hospitalizácie.
Chronická bakteriálna prostatitída. Problémom tohto typu zápalu býva to, že príznaky sa nemusia vyskytovať stále, ale iba občas. Muž má isté obdobie ťažkosti s močením, ale „rozchodí to“ a za chvíľu mu už je znova lepšie. A potom o nejaký čas zase dôjde ku zhoršeniu stavu. Častokrát tomu ani neprikladá väčší význam. Aké sú teda príznaky chronickej bakteriálnej prostatitídy? Môžu sa niekedy podobať aj tomu klasickému zväčšeniu prostaty.
- častá potreba močiť, hlavne uprostred noci
- bolestivé močenie, slabý prúd moču
- bolestivá ejakulácia až prítomnosť krvi v semene
- bolesť za semenníkom alebo v bedrovej časti chrbtice
Chronická prostatitída/ Syndróm chronickej panvovej bolesti. Tento typ zápalu charakterizujú hlavne bolesti, ktoré pretrvávajú viac ako 3 mesiace. Čo vás bude bolieť pri tomto type zápalu? Najčastejšie penis, semenník, podbruško alebo oblasť medzi konečníkom a semenníkom. A ako sa odlišuje od toho predchádzajúceho? Počas vyšetrení sa nepreukáže žiadna baktéria, ktorá by tento zápal mohla vyvolať. Rizikové faktory sme vypísali vyššie.
Liečba zápalu prostaty
Základom je zbaviť sa vyvolávajúcej príčiny. Podobne ako aj pri iných bateriálnych zápaloch, základom liečby sú antibiotiká. Podľa toho, aká baktéria mužovi spôsobila ťažkosti, také antibiotikum sa použije. Pretože nie všetky antibiotiká účinkujú na všetky druhy baktérií. A ako dlho by sa mali užívať? Rozhodne dlhšie ako pri bežnom zápale hrdla. Odporúčaná doba trvania liečby je totižto 4-6 týždňov.
Alfa – blokátory. Možno ak ste čítali náš článok o zväčšení prostaty, tak vám tento názov niečo hovorí. Alebo s nimi máte skúsenosti, alebo ste o nich počuli niekde inde. Každopádne, sú to lieky, ktoré pomáhajú relaxovať tkanivo a hladké svalstvo prostaty a tým pádom bude menej stlačovať močovú trubicu, ktorá cez prostatu prechádza. Čiže podstatou týchto liekov je zmierniť močové symptómy zápalu prostaty.
Protizápalové lieky. Ibalgin Vám niečo hovorí? Určite áno. Patrí medzi takzvané NSAIDs (nesteroidné protizápalové lieky), ktoré pomáhajú potlačovať zápal v tele. Predpokladáme, že ste iste videli v televízií mnohé reklamy napríklad aj na tento Ibalgin a jeho široké využitie v boji proti bolesti a zápalom. Preto aj pri liečbe zápalu prostaty sa môže využiť Ibalgin alebo niečo, čo obsahuje podobnú účinnú látku, potlačujúcu zápal. Táto skupina liečiv svoje uplatnenie nachádza napríklad pri liečbe syndrómu chronickej panvovej bolesti, kedy antibiotiká zväčša nepomôžu (keďže vyvolávateľom nie je baktéria).
Aké antibiotiká sa predpisujú na zápal prostaty?
Na to, aby sme mohli efektívne liečiť zápal prostaty a reálne tomu mužovi pomôcť je potrebné, aby lekár zvolil správne antibiotikum. Napriek tomu, že ich na farmaceutickom trhu je pomerne dosť, nie všetky sú účinné pri boji so zápalom prostaty. Prečo? Na to sa vám pokúsime teraz odpovedať.
Akútny bakteriálny zápal prostaty znamená, že do prostaty sa dostali nejaké baktérie a vyvolali v nej zápal. Najčastejšie sa jedná o baktérie, ktoré najskôr spôsobili infekciu niekde inde, hlavne v močových cestách a následne prestúpili aj do tkaniva prostaty (keďže močová trubica prebieha cez prostatu). Medzi týchto „záškodníkov“ patrí hlavne Escherichia Coli, pseudomonády, klebsiely a enterokoky. A voči týmto baktériám účinkujú len určité antibiotiká, čo je dané vďaka vlastnostiam, ktoré daná baktéria má. Je to dané napríklad bunkovou stenou, enzýmami, ktoré daná baktéria produkuje a inými prostriedkami, ktorými sa vie chrániť voči účinku niektorých antibiotík.
A ďalšia, pomerne podstatná vec, ktorá nám komplikuje liečbu je to, že do prostaty všeobecne ťažšie prenikajú lieky. Musia spĺňať určité biochemické podmienky, ale tým vás tu nebudeme zaťažovať.
Takže, otázka znie: Aké antibiotiká sú účinné? Našťastie, existujú aj také, ktoré spĺňajú všetky potrebné body, dostanú sa do prostaty a ničia vyššie zmienené baktérie. Medzi ne patria hlavne:
- Fluorochinolóny
- Penicilíny
- Cefalosporíny 3. generácie
- Kombinácia s aminoglykozidom
Tieto antibiotiká sa využívajú hlavne v liečbe akútnej prostatitídy. Jedná sa väčšinou o závažný stav, kedy je nutná hospitalizácia a lieky sa na začiatku podávajú vnútrožilovo. Neskôr sa prechádza na tabletkovú formu. Samotná liečba trvá zhruba 4-6 týždňov, aby sa predišlo prechodu do chronickej formy zápalu prostaty prípadne iným komplikáciám, ako je napríklad vznik abscesu.
Pri chronickej bakteriálnej prostatitíde sa využívajú hlavne fluorochinolóny v tabletkovej forme v kombinácii s alfa blokátormi. Liečba taktiež trvá minimálne 4-6 týždňov.
Veľkým problémom, aj napriek celkom dobre dostupnej liečbe stále zostáva to, že lieky ťažko prenikajú do tkaniva prostaty. Preto sa niekedy ani nepodarí zničiť všetky baktérie a niektoré teda prežívajú a môžu znova vyvolať zápal.
Zápal prostaty a pomoc prírody
Podobne ako aj pri iných ochoreniach, aj v prípade zápalu prostaty existujú prírodné doplnky, ktoré môžu pomôcť so zápalom. Sú voľne dostupné, nemajú vedľajšie účinky a obsahujú výťažky z bylín. Avšak stále sa diskutuje o ich účinnosti. Určite nie je vhodné ich užívať namiesto liečby, ktorú by vám odporučil lekár. Preto ak máte ťažkosti, navštívte v prvom rade jeho.
Medzi často používané podporné liečivá patria:
- Serenoa plazivá (Saw palmetto) – extrakt z bylinky, ktorá napomáha správnemu fungovaniu prostaty a podporuje jej zdravie. Využíva sa pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty a takisto aj pri zápale prostaty, pretože pomáha zmierňovať jeho príznaky. Bežne je dostupná v lekárňach, najčastejšie v tabletovej forme.
- Slivka africká – ďalšia z rady podporných látok, ktoré pomáhajú udržiavať vašu prostatu zdravú a zmierňujú prejavy jej zápalu. Tiež ju zoženiete v lekárni avšak najčastejšie v kombinácii s inými látkami na podporu správneho fungovania prostaty.
- Lykopén – jedná sa o červené farbivo, ktoré sa nachádza napríklad v rajčinách, červenom grapfruite alebo vo vodnom melóne. Má antioxidačné účinky a pomáha chrániť bunky pre ich poškodením. Preto môže znižovať aj riziko poškodenia prostaty zápalom, chráni ju pred nádorovými zmenami a pomáha aj pri jej benígnom zväčšení. Je možné ho zakúpiť aj samostatne alebo v kombinácii s inými prírodnými výťažkami.
Ako chrániť prostatu pred zápalom – čo je dostupné v lekárňach?
Všetky vyššie spomenuté prípravky a mnohé iné sú voľnopredajné, dostupné bežne v lekárňach. Aké sú tie najznámejšie?
- Prostalex (aj jeho varianta ADVANCE Prostalex) – základom je práve serenoa plazivá, pŕhľava dvojdomá a slivka africká. Tento produkt je určený pre mužov ako prevencia pred zápalom dolných močových ciest a močového mechúra, podporuje potenciu a zdravie prostaty. V lekárňach (minimálne na ich internetových stránkach) sa cena Prostalexu pohybuje od 13,19 po 14,84 €.
- Prostamol Uno – v tomto prípravku je základnou zložkou serenoa plazivá. Je určený hlavne pre mužov, ktorí majú zväčšenú prostatu a vďaka tomu majú problémy s močením. Tento produkt pôsobií preventívne pred ďalším zväčšovaním prostaty. Jeho cena sa pohybuje od 17,99 po 20,56 € podľa počtu kapsúl v balení. Táto cena je konkrétne pre balenie 60 kapsúl.
- WALMARK Prostenal Control – okrem serenoy obsahuje navyše aj zinok, žihľavu dvojdomú a kotvičník zemný. Podobne ako Prostalex aj Prostenal podporuje zdravie prostaty a močového ústrojenstva a takisto priaznivo vplýva aj na sexuálnu aktivitu u muža. V lekárňach sa jeho cena pohybuje od 15,26 do 17,69 €, znova to závisí od poštu kapsúl v balení.
- Cemio RED – podporuje nielen zdravie prostaty (základom v tomto prípade je slivka africká) ale takisto zlepšuje mužskú potenciu a vitalitu. Okrem slivky africkej ešte obsahuje mnohé iné podporné látky ako je napríklad maca, sibírsky ženšen, kustovica čínska alebo gumojilm brestový. Jeho cena sa od typu produktu (existuje aj varianta so silnejším zložením) a množstva kapsúl pohybuje okolo 18-20 € (v tomto prípade sa jedna o 60 kapsulové balenie so silnejším zložením).
Prípravky s uvedenými cenami sú dostupné na internetových e-shopoch benulekaren.sk, pilulka.sk a mojalekaren.sk.
Pokiaľ však nemáte záujem o kombinované prípravky, ale chceli by ste radšej výťažok len z jednej konkrétnej bylinky, tak je tu aj taká možnosť. Serenoa plazivá aj lykopén sú dostupné samostatne v tabletách. Príkladom môže byť:
- PHARMA ACTIV Saw Palmetto 50 tabliet – tento prípravok obsahuje 1000 mg serenoy plazivej v 1 tablete. Ako už bolo v rámci tohto článku spomínané, tak serenoa podporuje zdravie a správnu funkciu prostaty, močových ciest a močového mechúra a zvyšuje sexuálnu vitalitu. Tento prípravok je dostupný na e-shope mojalekaren.sk za cenu 5,79 €.
- Jamieson Lykopén 10 000 ug 60 tabliet – ako sme spomínali vyššie, lykopén je antioxidant, ktorý chráni bunky pred ich poškodením. Pri prostate zvyšuje jej ochranu pred zápalovým poškodením, prípadne nádorovými zmenami. Tento prípravok je dostupný na internetových e-shopoch vyššie zmienených lekární a jeho cena sa pohybuje okolo 10 €.
Pýtate sa nás
Zápal prostaty prejavy – čo ma bude bolieť?
Medzi základné a spoločné symptómy patria problémy s močením, bolesť v podbrušku, prípadne problémy pri pohlavnom styku – bolestivá ejakulácia, bolestivý penis, krv v semene. V prípadne bakteriálnej prostatitídy sa pridružujú aj celkové príznaky – horúčka, triaška, príznaky ako pri chrípke. Viac sa dočítate v príslušnom odseku.
Zápal prostaty bylinky – pomáhajú vôbec?
Niekomu áno, niekomu nie. Závisí to od štádia ochorenia, od jeho typu a od ďalších faktorov. Avšak sú voľnopredajné a bezpečné a obsahujú látky, ktoré podporujú zdravie prostaty, preto sú vhodné ako prevencia pred zápalom.
Zápal prostaty alkohol – je rizikový faktor?
Alkohol dráždi močový mechúr a zhoršuje prejavy zápalu prostaty. Čiže on samotný zápal prostaty nevyvoláva, ale môže zhoršiť jeho príznaky a priebeh.
Zápal prostaty bolesť chrbta – je jedným z príznakov?
Môže byť. Avšak môže byť príznak aj iných ochorení, ktoré môžu a nemusia súvisieť s prostatou. Preto pokiaľ máte okrem bolesti chrbta (hlavne v driekovej a krížovej oblasti) aj iné príznaky ochorenia prostaty, napríklad problémy s močením, určite vyhľadajte lekára.
Použité zdroje :
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostatitis/symptoms-causes/syc-20355766
- https://www.webmd.com/men/guide/prostatitis#1
- https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/prostatitidy
- https://www.solen.sk/storage/file/article/e0365de23f17f2bda1aba73743f8f510.pdf
- https://www.magister.sk/prostata