krcok maternice

Krčok maternice – všetko čo ste chceli vedieť

Posledná aktuálizácia prebehla 16. novembra 2024 by silviab

Cervix uteri je latinský názov pre krčok maternice. Prečo sa ale významovo oddeľuje od maternice ako celku? Krčok maternice má úplne odlišnú anatomickú a histologickú (tkanivovú) štruktúru. Má aj trošku iné a špecifické funkcie, ktoré zabezpečujú funkčné oplodnenie. Jeho význam tkvie aj pri pôrode a v neposlednom rade je akýmsi mediátorom – čoho? To už sa dozviete v článku nižšie, spolu s jeho základnou stavbou, výzorom a lokalizáciou.

Krčok maternice v kocke

Krčok maternice je spodná časť ženského reprodukčného systému. Má valcovitý tvar s dĺžkou až 8 cm a je plastický, pretože počas tehotenstva sa tvarovo mení. Je akýmsi prepojením maternicovej dutiny a vagíny. Otvor na vrchnej časti krčka, kde sa pripája k maternici, sa nazýva vnútorná os a otvor na spodnej časti, kde sa pripája k vagíne, sa nazýva vonkajšia os. Jeho funkcia je napríklad pri otehotnení, kedy spermie musia cestovať cez tento kanál, aby sa dostali k vajíčku a krčok im na to ponúka vhodne prostredie. Na tomto princípe existujú niektoré druhy antikoncepcie, ktoré uzatvárajú krčok maternice a tým zabraňujú otehotneniu.

Kde sa cervix uteri nachádza a ako vyzerá?

Keďže je to spodná časť maternice, krčok sa nachádza takmer na konci reprodukčnej sústavy ženy.  Pred hornou časťou krčka maternice leží močový mechúr, ktorý je od neho oddelený bunkovým spojivovým tkanivom, známym ako parametrium, ktoré sa rozprestiera aj po stranách krčka maternice. Zozadu je supravaginálny krčok maternice prekrytý pobrušnicou, ktorá sa tiahne na zadnú časť pošvovej steny, a potom sa otáča nahor a smeruje na konečník, pričom vytvára rekto-maternicový vak. Zaujímavosťou je, že krčok maternice je pevnejšie spojený s okolitými štruktúrami ako zvyšok maternice. Jeho vnútrom sa vinie trubica s názvom cervikálny kanál a spája dutinu tela maternice s vagínou. Krčok maternice sa teda skladá z dvoch častí:

  •  Ektocervix je viditeľný pri gynekologickom vyšetrení. Sliznica pokrývajúca ektocervix sa volá exocervix. Externá os je vlastne otvorom v ektocervixe a jej funkciou je otváranie, ktoré má spriechodniť cestu medzi maternicou a vagínou.
  •  Endocervikálny kanál (endocervix) je tunel, ktorý ústi do maternice. Sliznica lemujúca cervikálny kanál je známa ako endocervix. Prekrývajúca sa hranica medzi endocervixom a ectocervixom sa nazýva transformačná zóna.

Krček maternice je primárne zložený z fibromuskulárneho tkaniva, je zvyčajne dlhý, pevný a hustý. Počas života ženy sa mení jeho veľkosť a tvar. Vo všeobecnosti má valcovitý tvar a ešte pred dosiahnutím menopauzy, môže mať krčok až 8 cm v dĺžke. V strede je spravidla širší ako na koncoch. Po menštruácii a priamo pod vplyvom estrogénu prechádza krčok maternice zmenami v polohe a štruktúre. Počas ovulácie krčok mäkne a otvára sa vplyvom estrogénu.

Je možné krčok maternice nahmatať bez gynekológa?

Krčok maternice sa nachádza tesne za pošvou, ktorá v priemere meria okolo 7 cm, a teda je možné si krčok nahmatať aj vlastnoručne. Krčok sa počas menštruácie dokonca ešte viac priblíži k vaginálnemu otvoru, a tak je prístupnejší pre váš dotyk. Stačí si len čupnúť a vsunúť si prsty do pošvy. Ak si ho nahmatáte, budete o tom vedieť, pretože je citlivý a na dotyk pôsobí ako jasná vypuklina alebo gulička. Na tomto princípe fungujú menštruačné kalíšky, ktoré by pri zavádzaní mali obkolesiť krčok maternice, a teda by krčok mal byť mierne vsunutý do hrdla kalíšku.

Funkcie krčka maternice

  • produkuje hlien pre prenos spermií z pošvy do maternice ak má žena ovuláciu
  • tvorí hustý hlien, ktorý bráni vyjsť spermiám von z maternice v prípade, že žena nemá ovuláciu
  • uľahčuje priechod spermií do maternice, pomocou rozšírenia vonkajšej a vnútornej osi
  • udržuje sterilitu horného ženského reprodukčného traktu
  • pri pôrode sa krčok maternice rozširuje, aby mohlo dieťa prejsť cez pôrodné cesty
  • počas menštruácie sa krčok otvára, aby mohol umožniť priechod menštruačnej krvi

Krčok maternice a tehotenstvo

Samotný cervix uteri sa počas pôrodu rozšíri na 10 centimetrov, aby sa dieťa mohlo pretlačiť cez pôrodné cesty. Niekedy sa však stane, že sa krčok maternice začne skracovať mesiac pred narodením dieťaťa, čo môže spôsobiť predčasný pôrod. Ektocervix (vaginálna časť krčka maternice), vyzerá inak u každej ženy, v závislosti od veku, hormonálneho stavu a od toho, či došlo k prirodzenému alebo normálnemu pôrodu. U žien, ktoré porodili, má otvor vaginálnej časti krčka maternice tvar štrbiny, zatiaľ čo u žien, ktoré nerodili prirodzene alebo nerodili vôbec, má otvor kruhový tvar.

Poruchy a možné choroby krčka maternice

Rakovina tejto časti ženského tela je pomerne rozšírená. Ak sa zachytí v začiatočnom štádiu – v dysplázií, je pomerne dobre liečiteľná. Diagnostikuje sa pomocou testu pap škvrny. Ak sa však nezachytí v skorých začiatkoch, začne sa plne rozvíjať samotná rakovina, spôsobená vírusom papilloma (HPV). Ďalším možným ochorením je Cerviticus (Cervicitída) – chronický zápal a infekcia krčka maternice, spôsobená Chlamydiou trachomatis alebo Neisseriou gonorrhoeae. Prítomné sú bolesti v oblasti panvy, výtok, krvácanie a znížená možnosť otehotnieť, pretože Cervicitída vytvára nepriateľské prostredie pre spermie. Špecifickým druhom poruchy krčka maternice je jeho skrátenie a zúženie, vplyvom dedičnosti, traumy, abnormality alebo jeho nekompletnosti. Ďalej to môžu byť polypy na spoji s vagínou, ktoré sú neškodné ale spôsobujú vaginálne krvácanie.

Vyšetrenia a testy cervixu

  • Pap test – získaná vzorka buniek z krčka sa vyšetrí na príznaky zmien a jeho cieľom je odhaliť dyspláziu alebo rakovinu krčka maternice.
  • Cervikálna biopsia – tak isto sa tu odoberá vzorka tkaniva na kontrolu rakoviny.
  • Kužeľová biopsia – vyšetrenie krčka maternice pod mikroskopom. Slúži na identifikáciu a odstránenie nebezpečných buniek krčku maternice.
  • Kolposkopia – je následný test na abnormálny Pap test. Gynekológ si prezerá krčok maternice pomocou lupy, známej ako kolposkop. Môže vykonať biopsiu tých častí krčka maternice, ktoré vyzerajú poškodene.
  • Pozitrónová emisná tomografia (PET sken) – test na zisťovanie šírenia alebo recidívy rakoviny krčka maternice. Do žíl sa vstrekuje roztok známy ako stopovací roztok, ktorý obsahuje mierne rádioaktívnu chemikáliu.
  • Počítačová tomografia (CT) – používa sa na monitoring, či sa rakovina krčka maternice rozšírila ďalej alebo nie.
  • MRI sken (magnetická rezonancia) – vytváranie obrazov krčka maternice a ďalších štruktúr v oblasti brucha a panvy.
  • Test HPV – tento test dokáže zistiť, či sú prítomné spomínané vírusy HPV, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice.

Liečby porúch a chorôb krčka maternice

  • Cervikálna inkompetencia  – je riešená všitím krčka maternice. Zabraňuje sa tak predčasnému pôrodu.
  • Antibiotiká – ničia infekciu v krčku maternice.
  • Kryoterapia – je založená na zmrazení abnormálnych častí krčka maternice, ktoré zabíja zárodky rakoviny.
  • Laserová terapia – je naopak spálením abnormálnych buniek.
  • Vakcína proti rakovine – je určená proti kmeňom HPV.
  • Chemoterapia a radiačná terapia.
  • Hysterektómia – je odstránenie krčka maternice alebo celej maternice.
  • Kužeľová biopsia – je odstránenie časti krčka maternice, konkrétne klinu tkaniva.

Nezabudnite na pravidelnú gyn. prehliadku

Táto prehliadka sa vykonáva len raz do roka pri ideálnych výsledkoch. Čo sa týka krčka maternice, počas gynekologickej prehliadky sa vykonáva špeciálny skríning u žien vo veku od 23-26 rokov, ktorí sa praktikuje dva krát do roka a v prípade negatívnych výsledkov sa jeho periodicita zredukuje na jedno vyšetrenie raz za tri roky do 64 roku života. V tomto veku sa skríning ukončuje. Na gynekologickú prehliadku odporúčame ísť každej žene a dodržovať tieto intervaly presne tak, ako ich máme stanovené v zdravotníckych smerniciach. Predídete tak možným ochoreniam.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo je to krčok maternice?

Krčok maternice je spodná časť ženského reprodukčného systému. Má valcovitý tvar s dĺžkou až 8 cm a je plastický, pretože počas tehotenstva sa tvarovo mení. Je akýmsi prepojením maternicovej dutiny a vagíny. Otvor na vrchnej časti krčka, kde sa pripája k maternici, sa nazýva vnútorná os a otvor na spodnej časti, kde sa pripája k vagíne, sa nazýva vonkajšia os.

Ako vyzerá?

Krčok maternice je primárne zložený z fibromuskulárneho tkaniva, je zvyčajne dlhý, pevný a hustý. Počas života ženy sa mení jeho veľkosť a tvar. Vo všeobecnosti má valcovitý tvar a ešte pred dosiahnutím menopauzy, môže mať krčok až 8 cm v dĺžke. V strede je spravidla širší ako na koncoch. Po menštruácii a priamo pod vplyvom estrogénu prechádza krčok maternice zmenami v polohe a štruktúre. Počas ovulácie krčok mäkne a otvára sa vplyvom estrogénu.

Kde je krčok maternice?

Keďže je to spodná časť maternice, krčok sa nachádza takmer na konci reprodukčnej sústavy ženy.  Pred hornou časťou krčka maternice leží močový mechúr, ktorý je od neho oddelený bunkovým spojivovým tkanivom, známym ako parametrium, ktoré sa rozprestiera aj po stranách krčka maternice. Zozadu je supravaginálny krčok maternice prekrytý pobrušnicou, ktorá sa tiahne na zadnú časť pošvovej steny, a potom sa otáča nahor a smeruje na konečník, pričom vytvára rekto-maternicový vak.

Ako ho nahmatať?

Krčok maternice sa nachádza tesne za pošvou, ktorá v priemere meria okolo 7 cm, a teda je možné si krčok nahmatať aj vlastnoručne. Krčok sa počas menštruácie dokonca ešte viac priblíži k vaginálnemu otvoru, a tak je prístupnejší pre váš dotyk. Stačí si len čupnúť a vsunúť si prsty do pošvy. Ak si ho nahmatáte, budete o tom vedieť, pretože je citlivý a na dotyk pôsobí ako jasná vypuklina alebo gulička. Na tomto princípe fungujú menštruačné kalíšky, ktoré by pri zavádzaní mali obkolesiť krčok maternice, a teda by krčok mal byť mierne vsunutý do hrdla kalíšku.

Ako vyzerá krčok v tehotenstve?

Samotný cervix uteri sa počas pôrodu rozšíri na 10 centimetrov, aby sa dieťa mohlo pretlačiť cez pôrodné cesty. Niekedy sa však stane, že sa krčok maternice začne skracovať mesiac pred narodením dieťaťa, čo môže spôsobiť predčasný pôrod. 

Ako je hlboko a ako sa vyšetruje krčok maternice?

Krčok maternice sa nachádza na konci pošvy, a tak jeho hĺbková lokalizácia závisí od veľkosti vagíny každej ženy. V priemere sa nachádza 7 cm od vaginálneho otvoru.

Použité zdroje:

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+