zapal mocovej rury

Zápal močovej rúry

Zápal močovej rúry patrí medzi najčastejšie a najtypickejšie ochorenia močových ciest ako u mužov tak i u žien. Odborne sa toto ochorenia nazýva aj uretritída a môže postihovať celú močovú sústavu alebo len niektorej jej časti. Aj keď toto ochorenie možno nepatrí medzi tie najnebezpečnejšie, netreba ho podceňovať, hlavne ak ide o kvapavkovú formu.

Aké sú jeho príznaky, príčiny a formy liečby si priblížime viac v tomto článku. Dozviete sa aj, či toto ochorenie dokáže ovplyvniť tehotenstvo alebo či postihuje viac ženy alebo mužov.

Čo je močová rúra a jej zápal

Močová rúra je cieva zodpovedná za transport moču z močového mechúra do vonkajšieho otvoru v perineu. Je lemovaná vrstevnatým stĺpcovitým epitelom, ktorý je chránený pred korozívnym močom žľazami vylučujúcimi hlien. Aký je rozdiel medzi mužskou a ženskou močovou rúrou?

Mužská močová rúra

Mužská močová rúra je dlhá približne 15 – 20 cm. Okrem moču transportuje aj spermie. Možno ju rozdeliť anatomicky na tri časti. Prvou je prostatická močová trubica, ktorá príma ejakulačné kanály a prostatické kanály. Druhou časťou je membránová močová trubica, čo je to najužšia a najmenej rozšíriteľná časť močovej trubica a poslednou je penilná močová trubica.

Ženská močová rúra

U žien je močová rúra pomerne krátka (približne 4 cm). Začína sa na krku močového mechúra a prechádza nižšie cez perineálnu membránu a svalové panvové dno. Močová trubica sa otvára priamo do perinea, v oblasti medzi malými stydkými pyskmi, známou ako predsieň. Koniec močovej trubice je poznačený prítomnosťou dvoch slizničných žliaz, ktoré ležia po oboch stranách močovej trubice – Skeneových žliaz. Sú homológne s mužskou prostatou.

Zápal močovej rúry

Uretritída alebo zápal močovej rúry je zvyčajne spôsobená sexuálne prenosnou infekciou. Oveľa menej často je dôsledok poranenia nástrojom, ako je močový katéter, alebo vystavením dráždivej chemickej látke, ako je antiseptikum alebo spermicid. Lekári historicky klasifikovali pohlavne prenosnú uretritídu do dvoch kategórií: gonokoková uretritída spôsobená baktériami kvapavky a negonokoková uretritída spôsobená inými baktériami ako kvapavka.

Gonokoková uretritída : Gonok znamená kvapavka. Tieto infekcie kvapavky sa prenášajú z človeka na človeka počas sexuálnej aktivity (vaginálny, orálny a análny styk). Príznakmi tohto typu sú výtok z močovej trubice, dyzurické ťažkosti a pocit svrbenia alebo iritácie uretry.

Negonokokovú uretritídu : Pod tento typ spadajú prípady, kedy nie je zápal spôsobený gonokom. Jej častým pôvodcom je Chlamydia trachomatis, ktorá zodpovedá za 20 – 50 % všetkých prípadov a Mycoplasma genitalium, ktorá zodpovedá za 10 – 30 % z celkového počtu infekcií.

Príznaky zápalu močovej rúry

To aké symptómy uretritídy sa prejavia závisia od toho, o aký typ ochorenia ide alebo o aké pohlavie ide. Môže vyskytnúť ako u mužov tak aj u žien, ale príznaky sa mierne líšia. Niektorí ľudia dokonca nepociťujú žiadne príznaky.

Medzi typické príznaky u žien patria:

  • neobvyklý pošvový výtok
  • bolesti panvy a brucha
  • bolesť pri pohlavnom styku
  • časté alebo urgentné močenie
  • horúčka a zimnica
  • bolesť brucha
  • svrbenie

Medzi typické príznaky u mužov patria:

  • krv v moči alebo v semene
  • bolestivá ejakulácia
  • výtok z penisu
  • pocit pálenia pri močení
  • svrbenie, citlivosť alebo opuch v penise
  • zväčšené lymfatické uzliny v oblasti slabín
  • u mužov je možná horúčka, ale je to naozaj len zriedkavý prípad

Príčiny zápalu močovej rúry

Pôvodcov u zápalu močovej rúry je pomerne mnoho. Sú to mikroorganizmy ale aj rizikové faktory, ktoré sa podieľajú na zvýšenom riziku prepuknutia ochorenia. Veľa z nich spolu dokonca aj súvisí.

Toto je zoznam možných príčin zápalu močovej rúry :

Chlamydia trachomatis: Tieto baktérie zodpovedajú takmer polovici prípadov tohto ochorenia. Chlamydia trachomatis sa prenáša sexuálnym aktom. Ohrozuje najmä mladšie dievčatá. Je nepríjemná v inkubačnej dobe, ktorá trvá až 2 týždne. Inkubačnou dobou sa myslí čas od nakazenia až po vypuknutie príznakov.

Mycoplasma genitalium: Po Chlamydii trachomatis nasleduje v poradí Mycoplasma genitalium, ktorá je druhou najčastejšou príčinou. Zodpovedá až za 30% prípadov. Môže byť nebezpečná hlavne z toho dôvodu, že ku odhaleniu môže prísť vo veľmi neskorom štádiu. Je tomu preto, lebo príznaky a ich priebeh môže byť asymptotický.

Ureaplasma urealitycum: Po týchto dvoch nasleduje Ureaplasma urealitycum, čo je mikroorganizmus bakteriálneho typu. Najčastejšie postihuje mužskú močovú rúru. Touto baktériou sa nakazí len malé percento žien a prejavuje sa belavým vaginálnym výtokom. U mužov zas spôsobuje silné bolesti v močovej trubici.

Trichomonas vaginalis: Medzi tie menej zriedkavé príčiny zápalu patrí práve Trichomonas vaginalis. Už podľa názvu sa dá usúdiť, že postihuje vo väčšine ženy. Inkubačná doba pri tomto type baktérie je až 1 mesiac a väčšinou sa neprejavujú žiadne vedľajšie príznaky.

HSV a adenovírusy: Zápal močovej rúry môžu spôsobiť okrem baktérií aj vírusy. Konkrétne hovoríme o adenovírusoch a HSV vírusoch. Tieto vírusy sú prenosné aj počas orálneho sexuálneho styku. Nepríjemný je v tom, že sa počas prvého roku môže aj častejšie opakovať.

Neisseria gonorrhoeae: Ak je zápal močovej rúry kvapavkového typu, tak je spôsobený práve gonokom Neisseria gonorrhoeae. Inkubačná doba je 2 týždne. Príznakom tohto typu je hnisavý výtok a postihuje častejšie mužov. Nebezpečenstvo nastáva v prípade neliečenia a vtedy hrozí bohužiaľ aj neplodnosť.

Rizikové faktory: Niekedy okrem vírusov a baktérií môžu zápal spôsobiť aj iné faktory. Najčastejším rizikovým faktorom je nechránený a pravidelný pohlavný styk. Medzi ďalšie patria zranenia, podráždenia močovej rúry alebo aj zlé hygienické návyky.

Diagnostika zápalu močovej rúry

To aký typ diagnostiky sa zvolí priamo závisí s pôvodcom a typom ochorenia. V diagnostike ide najmä o určenie, či sa jedná o kvapavkový alebo nekvapavkový zápal. Ako prvé sa vyšetruje moč, no často sa prejde aj na testy širšieho charakteru. Je tomu preto, lebo len pomocou príznakov sa nedá určiť či ide o zápal močovej rúry alebo nie.

Pri diagnostike sa postupuje nasledovne:

  • anamnéza – ako prvé sa robí anamnéza (tak ako aj pri iných zápaloch v močovej ceste), čo znamená, že sa zisťujú rizikové faktory a zisťuje sa akými príznakmi sa ochorenie prejavuje a aké intenzívne sú
  • laboratórne vyšetrenia – najčastejším laboratórnym vyšetrením je buď PCR vyšetrenie alebo komplexný rozbor moču
  • doplňujúce testy – ak nastane podozrenie, že sa jedná o kvapavkový typ, tak sa musí spraviť aj dôkaz DNA pôvodcu z uretrálnych sterov

Možnosti liečby zápalu močovej rúry

Ako prvá liečba (aj bez zistenia príčiny) nastupuje v podobe liekoch na predpis. Musí ich vždy indikovať lekár. Ak sa jedná o bakteriálnu infekciu nasadzujúca sa antibiotiká, a ak sa jedná o vírusovú infekciu nasadzujú sa antivirotiká. No existujú však aj iné riešenie, ktoré môže lekár navrhnúť.

Lieky na predpis

Lekári najčastejšie predpisujú antibiotiká, a to podľa toho, kto je pôvodcom ochorenia. V prípade, že je pôvodca baktéria chlamýdia, nasadzuje sa doxycyklín a užíva sa týždeň alebo azitromycín, ktorý sa užíva jednorazovo. V inom prípade, ak je pôvodca vírus napríklad HSV vírus, lekár predpíše antivirotiká ako aciklovir, valacilkovir alebo famciklovir.

Bylinky a urologický čaj

Niekto si možno môže myslieť, že takéto vážne ochorenie ako zápal močovej rúry sa prírodou nebude dať vyliečiť. No opak je pravdou. Príroda poskytuje veľké množstvo prostriedkov, ktorými si dokážeme obohatiť zdravie a aj celý močový systém. Najčastejšie sa na to využívajú brusnice, pŕhľava alebo zlatobyľ. Najlepšie je si z nich urobiť čaj alebo odvar, no taký sedací kúpeľ tiež nie je zlý. Ak nemáte čas si čaje vyrobiť svojpomocne, kúpte si ich už hotové v podobe urologických čajov.

Voľne dostupné tabletky

Ak nechcete lieky na predpis, dostupné sú aj voľno predajné lieky, ktoré sú samozrejme dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Sú založené na rastlinnom zložení a prirodzene pôsobia pomocou látok prírodného charakteru. Sú to väčšinou tabletky vo forme výživových doplnkov. Sú v nich obsiahnuté extrakty hlavne z brusníc alebo rôznych iných bylín, ktoré pozitívne pôsobia na močovú rúru ako aj na celý močový systém. Netreba ich však brať ako alternatívu ku liekom na predpis. Slúžia hlavne ako podpora a prevencia.

Podporné opatrenia

Medzi podporné opatrenia môžeme zaradiť napríklad pravidelný pitný režim, sexuálnu abstinenciu alebo aj častejšie močenie.

Komplikácie spojené so zápalom močovej rúry

Lieky môžu často rýchlo liečiť uretritídu. Ak však infekcia nebude liečená, môžu byť účinky trvalé a dosť vážne. Infekcia sa môže napríklad rozšíriť do ďalších častí močových ciest, vrátane močovodov, obličiek a močového mechúra. Tieto infekcie môžu byť samy o sebe bolestivé. Tieto neliečené infekcie sa môžu šíriť aj do krvi a viesť k sepse, ktorá môže byť smrteľná.

Sexuálne prenosné ochorenia, ktoré často spôsobujú uretritídu, môžu navyše poškodiť reprodukčný systém. U žien sa môže vyvinúť zápalové ochorenie panvy , ktoré je bolestivé a môže mať za následok neplodnosť, pretrvávajúcu bolesť panvy alebo bolesť počas sexu. Ženy s neliečenými zápalmi sú tiež vystavené vyššiemu riziku mimomaternicových tehotenstiev, ktoré môžu byť životu nebezpečné.

U mužov sa môže vyvinúť bolestivý zápal alebo infekcia prostaty alebo zúženie časti močovej trubice v dôsledku zjazvenia, ktoré vedie k bolestivému močeniu. Z týchto dôvodov by ste mali čo najskôr hovoriť s lekárom, ak spozorujete akékoľvek príznaky.

Prevencia

Pretože aj gonokoková aj negonokoková uretritída sú spôsobené baktériami, ktoré sa môžu prenášať počas pohlavného styku, môžete týmto infekciám zabrániť týmito spôsobmi:

  • sexuálna abstinencia
  • sex s iba jedným neinfikovaným partnerom
  • dôsledné používanie mužských latexových kondómov počas pohlavného styku

Uretritída spôsobená zranením alebo chemickým podráždením je zriedkavá a nemožno jej zabrániť. Len čo k tomu dôjde, zabránenie škodlivej látke by malo zabrániť opakovaniu uretritídy.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo je to zápal močovej rúry/trubice?

Uretritída je zápal močovej trubice, trubice vedúcej z močového mechúra von z tela. Je zvyčajne spôsobená infekciou. Termín negonokoková uretritída sa používa, keď stav nie je spôsobený pohlavne prenosnou infekciou kvapavkou. Oveľa menej často je to dôsledok poranenia nástrojom, ako je močový katéter, alebo vystavením dráždivej chemickej látke, ako je antiseptikum alebo spermicid.

Ako sa prejavuje aké sú príznaky?

Hlavnými príznakmi uretritídy sú bolesť alebo pálenie počas močenia a nutkanie na močenie častejšie. Ďalším príznakom je začervenanie okolo otvoru močovej trubice, trubice, ktorá prenáša moč z močového mechúra na vonkajšiu stranu tela.

Postihuje častejšie mužov alebo ženy?

Zápal močovej rúry postihuje ľudí všetkých vekových skupín. Toto ochorenie sa môže vyvinúť u mužov aj u žien. Avšak ženy majú väčšiu šancu na rozvoj tohto ochorenia ako muži. Je tomu preto, lebo dĺžka ich rúry je kratšia.

Je nejaký rozdiel medzi pohlaviami v prejave ochorenia?

Áno. Prejavy zápalu močovej rúry sa u muža a ženy líšia. Príznaky u žien sú pošvový výtok, bolesti brucha, bolesti pri pohlavnom styku alebo zimnica a príznaky u mužov sú najčastejšie krv v moči, bolestivá ejakulácia alebo pocit pálenia pri močení.

Ako liečime zapálenú trubicu?

Mnoho rôznych antibiotík môže liečiť uretritídu, ale medzi najčastejšie predpisované patria doxycyklín, ceftriaxón, azitromycín.

Ako dlho trvá ochorenie?

Aj bez liečby príznaky gonokokovej a negonokokovej uretritídy zvyčajne ustúpia do troch mesiacov. Ľudia však naďalej zostávajú infekční a šíria baktérie do ďalších, aj keď nemajú žiadne príznaky.

Kedy treba navštíviť lekára?

Aj keď uretritída môže sama ustúpiť, riziko zhoršenia infekcie a jej rozšírenia do obličiek je vysoké. Uretritída spôsobená baktériami zvyčajne vyžaduje antibiotiká na odstránenie infekcie a prevenciu opakujúcich sa infekcií. Preto treba lekára navštíviť už pri prvých príznakoch alebo aj preventívne.

Ako minimalizovať riziko vzniku zápalu?

Minimalizovať riziko vzniku zápalu sa dá pomocou obmedzenia sexuálnej aktivity alebo používaním kondómov.

Vplýva zápal močovej rúry na otehotnenie či tehotenstvo?

Infekcie týmito baktériami počas tehotenstva môžu zvýšiť riziko predčasného pôrodu. Uretritída spôsobená E. coli alebo inými podobnými organizmami sa môže dostať až do močového mechúra a obličiek. Infekcia obličiek v tehotenstve môže viesť k predčasnému pôrodu a ďalším komplikáciám.

Použité zdroje :

  • https://lekar.sk/clanok/zapal-moovej-rury
  • https://www.erekciablog.sk/mocova-rura/
  • https://www.erekciablog.sk/zapal-mocovej-rury/
  • https://www.healthline.com/health/urethritis
  • https://www.webmd.com/a-to-z-guides/urethritis-symptoms-causes-treatments
  • https://www.nhs.uk/conditions/non-gonococcal-urethritis/
  • https://www.health.harvard.edu/a_to_z/urethritis-a-to-z

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+