Posledná aktuálizácia prebehla 8. septembra 2024 by silviab
Nechránený pohlavný styk má svoje výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod je i riziko pohlavných chorôb, a to najmä u partnera, ktorého nepoznáme dostatočne. Keď sa povie pojem pohlavné choroby, napadnne vás určite viacero pojmov ako chlamýdie, AIDS, sifylis či kvapavka. Žiadnu z týchto chorôb netreba podceňovať, nakoľko aj z bezpríznakového ochorenia sa môže vyvinúť nebezpečná komplikácia, ktorá môže vyústiť do ohrozenia života. V nasledujúcich riadkoch si posvietime na jednu z pohlavných chorôb – kvapavku.
Čo je to kvapavka?
Kvapavka predstavuje pohlavné ochorenie, ktoré má vysokú tendenciu prenosnosti. Ide o infekčnú chorobu, ktorú spôsobuje baktéria Neisseria gonorrhoeae, po slovensky známa ako gonokok. Podobne ako ostatné pohlavné choroby, aj kvapavka sa prenáša hlavne pohlavným stykom, pričom prejaviť sa môžu prvé príznaky až po 2-10 dňoch. Baktéria, ktorá prenáša toto ochorenie má slabú odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu, a práve preto sa ochorenie prenáša pohlavným stykom – kontaktom slizníc.
Kvapavka sa však neprenáša iba ,,klasickým“ vaginálnym pohlavným stykom. Kvapavku môžete chytiť aj ak s infikovným partnerom (partnerkou) praktizujete orálny alebo análny sex. Zaujímavosťou o prenose tejto pohlavnej choroby je aj to, že sa môže preniesť aj z matky na dieťa. K prenosu v takomto prípade dochádza pri pôrode a hlavným príznakom tohto ochorenia u malých detí je zápal očnej spojovky a rohovky.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že kvapavka patrí medzi najbežnejšie pohlavné choroby. Toto ochorenie by ste za žiadnych okolností nemali brať na ľahkú váhu, nakoľko bez účinnej liečby sa celý priebeh choroby môže výrazne skomplikovať. Choroba sa nedá prehliadnuť, pretože u žien aj u mužov sa vyskytnú nepríjemné príznaky, o ktorých si viac povieme neskôr.
Kvapavka v hrdle a v análnom otvore
Áno, existuje aj takýto druh kvapavky. Gonokok sa vo vašom hrdle môže zahniezdiť najmä v prípade, ak ste s partnerom absolvovali orálny sex. Aj v tomto prípade prichádza k styku slizníc, teda baktéria sa prenesie napríklad z penisu do hltanu, kde sa aj usadí. Ak sa gonokok zahniezdi v ústnej dutine, diagnostika je náročnejšia. Nepostačí klasický výter mandlí vatovým tampónom, a teda je možné, že o kvapavke nemusíte istú dobu ani len tušiť. Neskoršie odhalenie baktérie môže mať za následok problémy, ktorým sa mohlo predísť.
Ďalším kurióznym prípadom kvapavky je jej možný výskyt v análnom otvore. Áno, tušíte správne, na tomto chúlostivom mieste sa môže gonokok usadiť pri análnom pohlavnom styku. Ak sa chorboa nerieši včas, gonokoky sa môžu infiltrovať do vášho krvného obehu. Čo to spôsobí? Budú schopné dostať sa do kĺbov, srdca a tiež mozgových blán, kde môžu spustiť ďalšie závažné zdravotné problémy.
Ako sa prenáša?
O prenose kvapavky sme si už čo-to povedali v predošlých riadkoch, no aj napriek tomu si to ešte raz zhrnieme a doplníme. Kvapavka sa môže preniesť v nasledujúcich prípadoch:
- vaginálny pohlavný styk
- análny pohlavný styk
- orálny sex
- nedostatočná hygiena – napríklad pri kontakte prstov s očami
- spodnou bielizňou a uterákmi – vo výnimočných prípadoch, ak má baktéria v týchto látkach priaznivé podmienky
- z matky na dieťa
Každý spôsob prenosu kvapavky môže spôsobiť závažné problémy, a to v rôznych častiach ľudského organizmu (v závislosti od miesta, kde sa gonokok uhniezdil). Samozrejme, telesnými tekutinami sa dokáže kvapavka dostať až do celého tela a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie.
Príznaky kvapavky
Pohlavné ochorenia prinášajú so sebou mnoho komplikácií v podobe príznakov. Ako sme už uvádzali vyššie, kvapavkou môžu trpieť muži i ženy. Príznakov je naozaj mnoho, keďže baktéria spôsobujúca kvapavku sa môže usadiť v rôznych slizniciach. Zvyčajne začínajú prvotné príznaky v mieste zahniezdenia gonokoku, no postupne môžu infikovať aj iné partie tela, keďže sa dokážajú prenášať telesnými tekutinami. Poďme sa teda spoločne pozrieť na konkrétne príznaky, ktoré môžu signalizovať kvapavku.
Kvapavka u mužov
U mužov sa najčastejšie baktéria spôsobujúca kvapavku usadí v oblasti pohlavnej a močovej sústavy, no taktiež je možné, že sa dostane do ústnej dutiny či análneho otvoru. Pozrime sa na jednotlivé príznaky.
Prenos pri vaginálnom pohlavnom styku spôsobuje u mužov nasledujúce komplikácie:
- poruchy týkajúce sa močenia – ide o súbor príznakov, ktoré sa prejavujú pri močení, hovoríme najmä o pálení a rezaní pri močení, čo spôsobuje mužom bolesť. Okrem iného muži v prípade kvapavky močia aj častejšie.
- výtok – áno, výtok sa môže vyskytnúť aj u mužov a v prípade kvapavky ide o hnisavý, hlienovitý mliečny výtok
- výskyt krvi v moči – kvapavka môže spôsobiť aj to, že sa do moču vmieša krv, čo v prípade menších množstiev nemusí byť ani viditeľné, no najlepšie bude, ak si tento jav všimnete čo najskôr
- bolesť semenníkov
Okrem iného poskytuje gonokok aj prostatu, semenovody a ostatné časti pohlavnej sústavy. Vyskytnúť sa môžu aj horúčky, bolesti v oblasti panvy a všetko spolu môže vyústiť až k neplodnosti.
Prenos pri orálnom sexe spôsobuje u mužov:
- zápaly v hrdle – kvapavka v ústnej dutine (v hltane) spôsobuje najmä zápaly, ktoré naoko môžu vyzerať ako napríklad zápal krčných mandlí alebo iný zápal hrdla
- bolesť hrdla
- podráždená sliznica
Prenos pri análnom sexe môže u mužov spôsobiť:
- zápal konečníka
- nepríjemné bolesti v oblasti konečníka – bolesti môžu byť ešte nepríjemnejšie v čase vyprázdňovania konečníka
- svrbenie v tejto oblasti
V tomto prípade ide o obzvlášť citlivé miesto, preto spomínané komplikácie môžu spôsobovať problém aj pri sedení. Prenos prostredníctvom análneho sexu je prítomný hlavne u homosexuálne orientovaných mužov.
Kvapavka u žien
V ženskom organizme sa kvapavka môže taktiež usadiť na rovnykých miestach ako u mužov. V závislosti od druhu sexuálnych aktivít, ktoré praktizujete si kvapavka vyberie svoju oblasť, prípadne zasiahne viacero častí tela. Pozrime sa na jednotlivé prípady.
Prenos pri vaginálnom pohlavnom styku ženám prináša tieto ťažkosti:
- hustý výtok – ide o mliečnu tekutinu hnisavého charakteru (podobne ako u mužov), výtok má charakteristický neprirodzený zápach
- zápal v oblasti močového vývodu – začervenanie v tejto oblsti, svrbenie, podráždená pokožka
- komplikácie pri močení – pociti rezania a pálenia, bolestivé močenie
- bolesti v oblasti pohlavných orgánov – bolieť vás môže panva, pričom tieto bolesti sú intenzívne najmä pri pohlavnom styku
- krvácanie mimo cyklu
Je dôležité spomenúť aj to, že u mnohých žien prebieha kvapavka spočiatku s veľmi nenápadnými príznakmi až bezpríznakovo. V takýchto prípadoch je vysoké riziko nevedomého šírenia choroby, keďže žena o nej vôbec nevie. (U mužov je inkubačná doba kratšia a teda je u nich menšie roziko šírenia ochorenia.)
Prenos kvapavky pri orálnom pohlavnom styku má podobné príznaky u žien ako u mužov. Ide o nasledovné problémy:
- zápaly v hrdle – sprevádza ich sťažené prehĺtanie a nepríjemné bolesti
- podráždená sliznica v ústnej dutine, prípadne v hltane
Prenos kvapavky pri análnom sexe prináša komplikácie najmä v oblasti konečníka. Konkrétne sa jedná o:
- pocity podráždenia v oblasti konečníka
- pocity svrbenia v oblasti análneho otvoru
- bolesti v mieste konečníka – najmä pri vykonávaní potreby
V zanedbávaných prípadoch môže gonokok spôsobiť v organizme ženy a muža až život ohrozujúce zdravotné problémy. Ide však o zriedkavé a vzácne prípady. Takýmito problémami môžu byť napríklad zápal podbrušnice (peritonitída) alebo otrava krvi (septikémia). V žiadnom prípade by ste teda akékoľvek príznaky nemali podceňovať a mali by ste okamžite navštíviť vášho ošetrujúceho lekára.
Kvapavka u detí
Vyššie v článku sme už spomenuli, že prenos kvapavky je možný aj z matky na dieťa pri pôrode. Aké príznaky sa vyskytujú v takomto prípade a ako spoznáte, že vaše dieťa po vás ,,zdedilo“ kvapavku?
- zápal očnej spojivky a rohovky (keratokonjunktivitída)
V prípade, že sa o možnom potenciálnom prenose na novorodenca vie, prevenciou pred výskytom je podávanie antibiotických očných kvapiek dieťaťu.
Diagnostika
V prípade, že máte za sebou nechránený pohlavný styk s nie dostatočne poznaným partnerom alebo sa u vás vyskytli niektoré zo spomínaných príznakov, mali by ste neodkladne zájsť k lekárovi a dať si spraviť vyšetrenie. Lekár vykoná anamnézu – bude vám klásť otázky ohľadom vášho sexuálneho života. Pôjde najmä o údaje ohľadom nechráneného pohlavného styku, u žien sa pripravte na otázky ohľadom poslednej menštruácie. Druhým krokom je zhodnotenie klinického obrazu, teda príznakov.
Anamnézu by ste mali brať seriózne a k lekárovi by ste mali byť pri každej otázke maximálne úprimní, nakoľko ide o základný kameň, od ktorého sa lekár odráža. Pripravte sa na otázky zaoberajúce sa vašou sexuálnou orientáciou, prípadnými pohlavnými ochoreniami z minulosti či striedaním sexuálnych partnerov. Okrem vášho sexuálneho života sa vás lekár bude pýtať na výskyt príznakov.
Už v prvom prípade podozrenia by ste v rámci preventívneho zamedzenia šírenia choroby mali upozorniť svojich sexuálnych partnerov o vašom možnom probléme. Všetci vaši sexuálni partneri by mali preventívne podstúpiť aj vyšetrenie, a to najmä ak vaše výsledky boli pozitívne. Samozrejme, že je v takomto prípade potrebná aj sexuálna zdržanlivosť, a to minimálne po dobu dokým si nie ste istí, že kvapavka sa vo vašom tele nenachádza.
Kvapavka – ako prebieha vyšetrenie?
Aké vyšetrenie vás čaká? V prípade mužov lekár odoberie vzorku výtoku, ktorý ďalej pôjde na laboratórne testy. U žien je postup veľmi podobný, nebere sa však vzorka výtoku, ale vyšetrujúci vykoná výter z krčka maternice a z močovej rúry. Táto vzorka bude rovnako podrobená laboratórnym testom, ktoré prezradia v obidvoch prípadoch viac. Ak sa u vás kvapavka usadila v análnom otvore alebo v sliznici hltana, prípadne ak praktizujete análny a orálny pohlavný styk, lekár bude musieť odobrať vzorky aj v týchto partiách.
Odporúča sa, aby potenciálni pacienti pred odberom vzoriek pre laboratórne testy nemočili 4 hodiny, pokiaľ to je možné. Okrem iného je najideálnejšie odobrať vzorku ešte pred prvým ranným močením. Čo sa týka liekov, pár dní pred vyšetrením by ste mali vysadiť antibiotká, ktoré by mohli skresliť výsledky laboratórnych testov.
Kvapavka a jej liečba
Po absolvovaní vyšetrenia a následného pozitívneho výsledku diagnostiky vám lekár nasadí optimálnu liečbu. Nakoľko kvapavka predstavuje infekčné bakteriálne ochorenie, lieči sa spravidla antibiotikami. Problém s gonokokom (baktéria šíriaca kvapavku) je však taký, že sa časom dokáže adaptovať na antibiotiká a stať sa tak rezistentným voči nim. Aj z tohto dôvodu je potrebné držať sa všetkých pokynov a odporúčaní, ktoré vám dá lekár počas liečby. Liečte sa iba liekmi, ktoré vám odporučil a predpísal váš lekár a užívajte tieto lieky v dávkach, ktoré máte určené.
V prípade, že sa nebudete držať lekárových pokynov, liečba sa môže časovo predĺžiť, nemusí byť účinná a môže sa tiež skomplikovať.
Osvedčenou a efektívnou liečbou kvapavky sa v posledných rokoch stalo kombinované podávanie dvoch antibiotík. Princíp je v tom, že jeden liek užívate vo forme tabliet a druhý sa podáva injekciou priamo do svalu. Odborníci tvrdia, že ide o liečbu, ktorá je nielen účinná, ale taktiež trvá kratšie. Údajne si stačí nechať pichnúť injekciu s prvým antibiotikom a následne si zájsť do lekárne vyzdvihnúť druhý liek, ktorý sa užije iba jednorázovo, čo môže predstav ovať naozaj veľmi rýchlu liečbu.
V prípade, že ste ukončili liečbu a žiadne príznaky u vás naďalej nepretrvávajú, môžete byť spokojní. Pokiaľ sa však u vás naďalej príznaky kvapavky vyskytujú, a to po dobu 3 dni a neskôr po ukončení liečby, určite by ste mali ísť k svojmu lekárovi. Lekár v takomto prípade vykoná opätovne vyšetrenie, prípadne ešte jedny laboratórne testy na prítomnosť baktérie (ak to uzná za vhodné).
Lekár by vás mal však kontrolovať aj v prípade úspešnej liečby. V pravidelných intervaloch by ste mali podstupovať odbery vzoriek, ktoré by sa mali podrobiť laboratórnym testom. Spravidla sa preventívne testy vykonávajú asi 3 mesiace po ukončení liečby. Zvykom býva aj to, že testy nie sú iba na kvapavku, ale aj na iné ochorenia ako napríklad HIV či syfilis.
Ako sa kvapavke vyhnúť?
Tak ako všetky pohlavné ochorenia, tak ani kvapavka nie je ničím príjemným. Jej príznaky pociťujú nakazení denno-denne, čo môže byť v bežnom živote výrazne obmedzujúce. Kvapavka sa vám pripomína stále, čo vám nepridáva na fyzickom ani na duševnom zdraví. Z tohto dôvodu by ste sa mali pred pohlavnými ochoreniami chrániť v čo najväčšej možnej miere. Dbajte na poctivú prevenciu, nakoľko sa jedná o vaše zdravie, ktoré máte iba jedno.
Dôležité je v tomto bode spomenúť aj fakt, že náš organizmus sa nestáva odolným na kvapavku po jej prekonaní. Naše telo teda môže byť gonokokom infikované opakovane. Doposiaľ nebola vyvinutá na kvapavku žiadna vakcína, čiže je dôležité chrániť sa pred ňou. Najrizikovejšou skupinou sú mladí ľudia vo veku od 15 do 29 rokov, a to najmä tí, ktorí často striedajú sexuálnych partnerov.
4 zásady prevencie kvapavky
Ak sa chcete vyhnúť kvapavke (a iným pohlavnáým ochoreniam) je potrebné dodržiavať nasledovné zásady:
- Vyhnite sa častému striedani sexuálnych partnerov. Hovoríme hlavne o nekontrolovanom striedaní partnerov počas letnej sezóny, kedy sa organizujú rôzne festivaly a tiež sa cestuje na dovolenku. K tomuto sa zvykne primiešať aj alkohol a užívanie drog, čo iba zvyšuje pravdepodobnosť náhodného pohlavného styku s neznámou osobou. Riziko nákazy je však prítomné počas celého roka, a preto by ste nemali viesť promiskuitný život a nestriedať sexuálnych partnerov.
- Nemajte pohlavný styk s ľuďmi, ktorých sexuálnu minulosť nepoznáte. Partnerov si berte do postele až po tom, ako ich už ako-tak poznáte. Opäť pripomíname rôzne festivaly, diskotéky a iné akcie, na ktorých hrozí vplyv alkoholu a drog. V takomto prípade ani neviete ako sa ocitnete s neznámym partnerom na toaletách alebo inom mieste. Vždy si najprv overte, čo je dotyčný zač a určite sa nenechajte zviesť niekým, koho ste len v ten istý deň stretli.
- Majte iba chránený pohlavný styk. Ochrana v podobe prezervatívu by mala byť vždy namieste, pretože práve kondóm tvorí bariéru medzi sliznicami, a tak baktéria nemôže prejsť z jedného partnera na druhého. Okrem iného ide aj o formu antikoncepcie, ktorá vás môže tiež zachrániť pred neželaným prekvapením. Vždy používajte prezervatív, a to najmä v prípade, že partnera nepoznáte dostatočne. Prezervatív vás dokáže chrániť pred väčšinou pohlavných ochorení.
- V prípade príznakov na pohlavné ochorenie (u vás alebo u partnera) si dajte pauzu od sexuálnych aktivít. V takomto prípade odporúčame aj podstúpenie preventívneho vyšetrenia a to u oboch partnerov, nakoľko prípadné ochorenie mohlo byť prítomné už dlhšie (počas inkubačnej doby).
V prípade, že budete dodržiavať vyššie uvedené princípy pri voľbe vašich partnerov a uplatňovať ich vo vašom sexuálnom živote, kvapavke sa vyhnete. Hlavnou zásadou je používať vždy prezervatív a samozrejme zamedziť striedaniu sexuálnych partnerov. Koniec koncov, ide predsa o vaše zdravie a vaše telo, ktoré vystavujete potenciálnemu riziku. Myslite na prípadné následky a veďte váš sexuálny život z rozumom.
Pýtate sa nás
Čo je to kvapavka?
Kvapavka je infekčné pohlavné ochorenie, ktoré dokáže postihnúť viaceré časti organizmu. Prenáša sa prostredníctvom baktérie – gonokoku – a to pri kontakte slizníc, ktorý nastáva pri pohlavnom styku, análnom a orálnom sexe.
Aké sú príznaky?
Kvapavka spôsobuje najmä zápaly v mistach, kde sa ,,uhniezdila“. Spravidla ide o svrbenie, pálenie a bolesti v oblasti pohlavnej sústavy, ťažkosti a rezanie pri močení. Symptómov kvapavky je omnoho viac, nakoľko sa môže vyskytnúť na rôznych častiach tela. Viac o konkrétnych prípadoch nájdete pod nadpisom ,,Príznaky kvapavky“.
Môže kvapavka ovplyvniť tehotenstvo?
U tehotných žien kvapavka nemusí predstavovať problém. Užívanie antibiotík, ktorými sa táto choroba lieči, nepreukázalo doposiaľ žiadne nepriaznivé účinky na plod. V prípade závažnejšieho štádia ochorenia môže kvapavka vyvolať predčasný pôrod alebo potrat. Kvapavka sa tiež môže preniesť z matky na dieťa, infikuje rohovku a spojivku oka.
Je prenosná na mužov aj ženy?
Áno, kvapavku môžu chytiť muži aj ženy, a to hlavne pri častom striedaní sexuálnych partnerov. Ženy by pri striedaní partnerov mali robiť dlhšie prestávky, pretože inkubačná doba je u nich až 2 týždne, čo môže zvýšiť riziko nevedomého šírenia tejto choroby.
Ako ju správne liečiť?
Ak máte podozrenie na kvapavku, určite by ste si mali váš predpoklad najprv overiť testami u lekára. Následne, ak testy budú pozitívne, lekár nasadí antibiotiká. Viac o liečbe kvapavky sa dočítate pod nadpisom ,,Kvapavka a jej liečba“.
Za akým lekárom treba ísť?
V prípade, že sa u vás vyskytli podozrivé príznaky naznačujúce kvapavku alebo ste mali nechránený pohlavný styk s nie dostatočne známym partnerom, mali by ste navštíviť urológa (muži) alebo gynekológa (ženy).
Existuje domáci test na kvapavku?
Nie, doposiaľ nebol vynájdený žiadny spôsob, akým by bolo možné diagnostikovať si kvapavku v domácom prostredí. Je preto potrebná návšteva lekára, ktorý vykoná výtery a tie zašle na laboratórne testy, ktoré ukážu výsledok.
Aká je prevencia?
Hlavnou zásadou, ktorej by ste sa mali držať, je vždy bezpodmienečne používať prezervatív. Ďalej by ste mali dbať na výber vašich sexuálnych partnerov a vyhnúť sa ich častému striedaniu. Na zábavných spoločenských akciách sa vyhnite konzumácii alkoholu a drog, ktoré tiež nepriamo prispievajú k šíreniu pohlavných chorôb. Viac info pod nadpisom ,,4 zásady prevencie kvapavky“.
Použité zdroje:
- https://lekar.sk/clanok/kvapavka
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Kvapavka
- https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1489:kvapavka-gonorea&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62
- https://zdravoteka.sk/magazin/ako-sa-prenasa-kvapavka/
- https://www.nationwidechildrens.org/conditions/gonorrhea
- https://www.britannica.com/science/gonorrhea
- https://www.plannedparenthood.org/learn/stds-hiv-safer-sex/gonorrhea
- https://www.healthline.com/health/gonorrhea