Sexuálne prenosné infekcie sú infekcie, ktoré môžete získať cez pohlavný styk s niekým, kto už túto infekciu má. Tieto infekcie sa zvyčajne prenášajú z človeka na človeka vaginálnym stykom. Môžu sa však taktiež prenášať prostredníctvom análneho sexu, orálneho sexu alebo kontaktu kožou na kožu. A práve jedným z takýchto ochorení sú aj chlamýdie. Toto ochorenie je zákerne v tom, že vo väčšine prípadov sa neprejavujú žiadne príznaky a preto je ťažšie ju podchytiť v skoršom štádiu. Práve preto sme sa rozhodli, že sa jej práve v tomto článku viac povenujeme.
Čo sú chlamýdie
Za chlamýdie môžeme považovať baktérie guľovitého tvaru, ktoré sa nepohybujú a napádajú bunky u človeka alebo u zvierat – radia sa medzi vnútrobunkové parazity. Samotné nedokážu získať energiu a sú preto veľmi závislé na svojom hostiteľovi. Často sa stáva, že o nich ani neviete, pretože nažívajú v tele bez toho, aby ho nejak zneškodňovali. Ale na druhej strane, niektoré dokážu spôsobiť rôzne infekcie – chlamydiózy.
Druhy, ktoré môžu ohroziť človeka :
- Chlamydia trachomatis – spôsobuje urogenitálne infekcie, prenosné choroby vredového charakteru, infekčné ochorenia očí alebo infekcie, ktoré postihujú novorodencov
- Chlamydia pneumoniae – ide o najrozšírenejší druh chlamýdií a je to zároveň pôvodca zápalu pľúc.
- Chlamydia psittaci – tento druh je pôvodca ornitózy a psitakózy.
Chlamydióza ako pohlavná choroba
Chlamýdie je bežná pohlavná choroba. Je spôsobená baktériami nazývanými Chlamydia trachomatis. Môže infikovať mužov aj ženy. Ženy môžu dostať chlamýdií do krčka maternice, konečníka alebo hrdla. Muži môžu dostať chlamýdie v močovej trubici (vo vnútri penisu), konečníku alebo v hrdle.
Dokáže sa prenášať nechráneným pohlavným stykom, či už vaginálny, análnym alebo orálnym. Táto choroba je zákerná hlavne z toho dôvodu, že vo väčšine prípadov sa neprejavuje príznakmi.
Za inkubačnú dobu chlamýdií sa považuje obdobie od nakazenia až po vypuknutie infekcie. Táto doba sa pohybuje na škále jedného až troch týždňov.
Príznaky, symptómy a prejavy
Ako sme si už povedali, chlamydióza napadá hlavne pohlavné a močové ústrojenstvo, preto sa jej príznaky týka hlavne urogenitálneho systému.
Príznaky u mužov
Mnoho mužov si ani nevšimne príznaky chlamýdií. Väčšina mužov nemá vôbec žiadne príznaky. Ak sa aj nejaké objavia, je to zvyčajne 1 až 3 týždne po prenose.
Medzi najčastejšie príznaky chlamýdií u mužov patria:
- pocit pálenia počas močenia
- žltý alebo zelený výtok z penisu
- bolesť v podbrušku
- bolesť v semenníkoch
Je tiež možné dostať chlamýdiovú infekciu do konečníka. V tomto prípade sú hlavnými príznakmi často výtok, bolesť a krvácanie z tejto oblasti.
Príznaky u žien
Ak žena dostane toto ochorenie, môže trvať až niekoľko týždňov, kým sa prejavia akékoľvek príznaky.
Medzi najčastejšie príznaky chlamýdií u žien patria:
- bolestivý pohlavný styk
- pošvový výtok
- pocit pálenia počas močenia
- bolesť v podbrušku
- zápal krčka maternice (cervicitída)
- krvácanie medzi menštruáciami
U niektorých žien sa infekcia môže rozšíriť až do vajíčkovodov, čo môže spôsobiť ochorenie nazývané zápalové ochorenie panvy. Pri tomto ochorení je nevyhnutné, čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Taktiež môže infikovať aj konečník alebo hrdlo.
Príčiny a prenos
Chlamýdie sa šíria počas sexuálneho kontaktu s niekým, kto už má infekciu. Môže sa to stať, aj napriek tomu, že by muž neejakuloval. Nešíria sa náhodným kontaktom, takže NEMÔŽETE získať chlamýdie zdieľaním jedla alebo nápojov, bozkávaním, objímaním, držaním za ruky, kašľom, kýchaním alebo sedením na toalete. Najlepším spôsobom, ako predchádzať chlamýdiám je použitie kondómov.
Aké sú teda spôsoby prenosu?
Chlamýdiová infekcia : Bavíme sa o baktérii s názvom Chlamydia trachomatis. Táto baktéria má až dvojfázový životný cyklus a uľahčuje vzniknúť infekcii v bunkách. Extrémne rýchlo sa množí.
Prenos pohlavným stykom: Chlamýdie sa rovnako ako iné sexuálne prenosné choroby prenášajú z infikovanej osoby na partnera prostredníctvom určitých sexuálnych aktivít. Predovšetkým počas análneho alebo vaginálneho sexu. Môžete sa teoreticky nakaziť aj keď penis alebo jazyk nepreniknú úplne do pošvy alebo konečníka. Akonáhle dôjde ku kontaktu vagíny, krčka maternice, konečníka, penisu alebo úst s infikovanými sekrétmi alebo tekutinami, prenos je pravdepodobný. Táto šanca prenosu je až 60%.
Iný prenos ako sexuálny: Tu môžu patriť veci ako užívanie spoločnej a rovnakej spodnej bielizne alebo osušiek a uterákov.
Prenos z matky na plod: Posledným a dosť častým spôsobom prenosu ochorenia je z tehotnej matky na plod. V skutočnosti až 50% dojčiat, ktoré sú porodené vaginálne dostanú chlamýdie. Pre dieťa je takýto prenos extrémne rizikový a hrozia mu zdravotné problémy pľúc, očí alebo uší.
Priebeh ochorenia a jej fázy
Prvá fáza : V prvej fáze chlamýdii sa baktérie dostávajú do vášho tela a organizmu. A to najčastejšie pohlavnou cestou, zriedka to môže byť pomocou kontaminovaných predmetov alebo priamym kontaktom. Baktérie infikujú telo už počať prvých hodín od vniknutia, no nemajú ešte infekčnú podobu. Stanú sa infekčnými až po väčšom časovom úseku.
Druhá fáza : V druhej fáze nastáva veľké množenie, najmä do najbližších buniek a tkanív. Vďaka tomuto množeniu sa začínajú prejavovať prvé príznaky a symptómy a to v oblasti vagíny alebo penisu. Po nejakej dobe sa táto infekcia prenesie aj do močového systému a prídu príznaky ako bolestivé močenie alebo pálčivý pocit pri močení.
Tretia fáza : Tretia fáza je už kritická. Ak sa doteraz nepodarilo toto ochorenie podchytiť zo strany lekárov, nastáva problém. Ochorenie sa začne rozširovať ešte viac. Buď do vonkajších orgánov ako očí alebo očné spojovky alebo pokračuje vnútorne v pohlavných orgánoch. U žien je najčastejšie postihovaná maternica alebo vaječníky a u mužov prostata.
Štvrtá fáza : Štvrtou a zároveň poslednou fázou je prechod do vážnej chronickej formy. V tejto fáze dochádza ku najväčším komplikáciám a problémom. Najčastejšie vyskytujúcimi problémami sú zápaly kĺbov, nepríjemné zjazvenie panvových orgánov, alebo čo sa týka žien tak sa môžu stať neplodnými a čo sa týka mužov, tak sa môže vyvinúť tzv. Reitreov syndróm.
Diagnostika
Testy na chlamýdie sú jednoduché, bezbolestné a spravidla veľmi spoľahlivé. Zahŕňajú zasielanie vzorky buniek do laboratória na analýzu. Nemusíte byť nevyhnutne vyšetrení lekárom alebo zdravotnou sestrou. Vzorku si častokrát môžete odobrať aj sami.
Existujú dva hlavné spôsoby, ako je možné odobrať si vzorku sám:
- pomocou tampónu – malý vatový tampón sa jemne pretrie cez oblasť, ktorá by mohla byť infikovaná, napríklad vo vnútri pošvy alebo vo vnútri konečníka a pošle sa na prešetrenie
- močenie do nádoby – ideálne je minimálne 1 alebo 2 hodiny po poslednom močení a tak isto sa pošle na prešetrenie
Spôsoby a vyšetrenie, ktoré používajú lekári :
- anamnéza – základom tohto vyšetrenia je fyziologické vyšetrenie, pri ktorom sa zisťujú príznaky a miesto, kde sa infekcia nachádza
- testy z výterov – najčastejším typom tohto výteru je výter z močovej trubice alebo výter z pošvy, je to zároveň najpresnejší spôsob
- sérologická diagnostika – pri tomto type sa v krvi hľadajú protilátky na túto infekciu
- kultivačné vyšetrenie – tento spôsob sa moc nevyužíva z dôvodu dĺžky, je totiž príliš dlhá
Centrá po celom svete pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú kontrolu na chlamýdie pre:
Sexuálne aktívne ženy vo veku do 25 rokov : Miera chlamýdiovej infekcie je najvyššia v tejto skupine, preto sa odporúča každoročný skríningový test. Aj keď ste náhodou už boli testovaní v minulom roku, nebráňte sa testom znova podrobiť, ak ste si medzičasom našli nového sexuálneho partnera.
Tehotné ženy : Počas prvej prenatálnej skúšky by ste mali podstúpiť test na chlamýdie. Ak máte vysoké riziko infekcie – z dôvodu zmeny sexuálnych partnerov alebo preto, že by mohol byť infikovaný váš stály partner – nechajte si neskôr v tehotenstve urobiť ďalšie testy.
Ženy a muži s vysokým rizikom : Ľudia, ktorí majú viac sexuálnych partnerov, ktorí nepoužívajú vždy kondóm, alebo homosexuálni muži, by mali taktiež zvážiť častý skríning chlamýdií. Ďalším znakom vysokého rizika je súčasná infekcia inou sexuálne prenosnou infekciou a možné vystavenie prostredníctvom infikovaného partnera.
Liečba
Ako aj pri iných typoch infekcií bakteriálneho typu, tak aj pri nákaze chlamýdiami je najúspešnejším spôsobom liečby užívanie antibiotík. Čím skôr s liečbou začnete, tým lepšie to bude pre vás lepšie. Ak túto liečbu zanedbáte, hrozí vám prechod infekcie aj do iných častí vašej pohlavnej sústavy.
Všetky možné formy liečby :
Antibiotiká
Na liečbu chlamýdií sa používajú len antibiotiká. Najčastejšie sú to azitromycín, ktorý sa podáva ako 2 alebo 4 tablety naraz alebo doxycyklín, ktorý sa podáva ako 2 kapsuly denne počas jedného týždňa. Táto liečba vám zaručuje najväčšiu pravdepodobnosť vyliečenia sa z tohto ochorenia.
Sexuálna abstinencia
Nemusíme hádam pripomínať a zdôrazňovať, že osoby s chlamýdiami by sa mali zdržať sexuálnej aktivity. Najlepšie po dobu 7 dní po podaní jednorazovej dávky antibiotík alebo do ukončenia 7-dennej liečby antibiotikami, aby sa zabránilo šíreniu infekcie na svojich partnerov. Po ukončení liečby treba ešte počkať na kontrolu a na potvrdenie zmiznutia infekcie.
Prevencia alebo ako možno predísť chlamýdiám
Rovnako ako pri iných sexuálne prenosných infekciách, môžete podniknúť pár prevencií, aby ste znížili alebo eliminovali riziko chlamýdií. Patria sem tieto položky:
- abstinencia – alebo inak povedané žiadny sexuálny kontakt je tým najbezpečnejším spôsobom, ako sa vyhnúť infekcii
- vzájomná monogamia – sex s iba jedným neinfikovaným partnerom, ktorý má sex iba s vami
- dôsledné a správne používanie latexových kondómov na vaginálny a análny sex
- starostlivá hygiena – normálna intímna hygiena v intímnych oblastiach
- vyšetrenia na úvod i počas tehotenstva
- riziko nákazy zvyšujú aj časté vaginálne výplachy
- pravidelné testy na pohlavné choroby
Pýtate sa nás
Čo sú chlamýdie?
Chlamýdie sú bežné pohlavné choroby, ktoré môžu infikovať mužov aj ženy. Môže to spôsobiť vážne a trvalé poškodenie reprodukčného systému ženy. To jej môže neskôr sťažiť alebo znemožniť tehotenstvo. Chlamýdie môžu tiež spôsobiť potenciálne smrteľné mimomaternicové tehotenstvo. U mužov môžu neliečené chlamýdie spôsobiť bolesť a opuch jedného alebo oboch semenníkov.
Čo ich spôsobuje?
Chlamýdie sú spôsobená baktériou Chlamydia trachomatis. Postihuje hlavne urogenitálny trakt. Choroba sa šíri orálnym, vaginálnym alebo análnym sexom.
Ako sa prejavujú?
Väčšina ľudí, ktorí majú chlamýdie, nemá bohužiaľ vôbec žiadne príznaky. A aj keď máte príznaky, nemusia sa prejaviť od 1 týždňa do 3 alebo viac mesiacov po prvom rozšírení infekcie pohlavným stykom. Ak sa objavia tak väčšinou to sú : bolesť alebo pálenie pri cikaní, bolesť počas sexu, bolesť v podbrušku, neobvyklý pošvový výtok (môže byť žltkastý a silne zapáchajúci), krvácanie medzi menštruáciami, hnis alebo vodnatý / mliečny výtok z penisu, opuchnuté alebo citlivé semenníky, bolesť, výtok alebo krvácanie okolo konečníka.
Ako sa liečia?
Ak vám diagnostikovali chlamýdie, lekár vám automaticky predpíše perorálne antibiotiká. Jedna dávka azitromycínu alebo užívanie doxycyklínu dvakrát denne počas 7 až 14 dní sú najbežnejšou liečbou a sú rovnaké pre ľudí s HIV alebo bez HIV. Pri liečbe by sa infekcia mala vyčistiť asi za týždeň.
Majú chlamýdie vplyv na neplodnosť?
Áno, chlamýdie môžu spôsobiť neplodnosť. Môžu sa tiež vyvinúť zjazvené tkanivo okolo vajíčkovodov, čo sťažuje trubici „zdvihnúť“ vajíčko v čase ovulácie. Problémy môžu viesť k neplodnosti a zvýšenému riziku mimomaternicového (tubálneho) tehotenstva.
Ak dostanem chlamýdie počas tehotenstva – aké sú riziká?
Ženy v očakávaní sú v tomto prípade veľmi veľkou rizikovou skupinou. Taktiež môžu vyvolať predčasný pôrod, predčasné prasknutie membrán a nízku pôrodnú hmotnosť.
Použité zdroje :
- https://www.erekciablog.sk/chlamydie/
- https://www.webmd.com/sexual-conditions/understanding-chlamydia-treatment
- https://www.cdc.gov/std/chlamydia/treatment.htm
- https://www.nhs.uk/conditions/chlamydia/treatment/
- https://www.avert.org/sex-stis/sexually-transmitted-infections/chlamydia
- https://medlineplus.gov/chlamydiainfections.html
- https://www.pregnancybirthbaby.org.au/chlamydia-and-pregnancy