Jedným z hlavných poslaní muža a ženy je udržať ľudské pokolenie. Práve na túto úlohu slúži ženská a mužské pohlavná sústava, ktoré vzájomnou interakciou dokážu vytvoriť nový život – nového potomka. K tomu, aby sa to podarilo, je potrebné, aby obidve pohlavné sústavy boli zdravé a fungovali správne. V tomto článku sa zameriame na mužskú pohlavnú sústavu. Čítajte ďalej a dozviete sa čo všetko túto sústavu tvorí, aké sú jej funkcie a kedy s ňou nie je niečo v poriadku a je potrebné zájsť k lekárovi.
Čo je to vlastne mužská pohlavná sústava?
Pod pojmom mužská pohlavná sústava by ste si mali predstaviť súbor orgánov, ktoré sa spolupodieľajú na reprodukčnej schopnosti muža. Ako iste dobre viete, mužská sústava sa nachádza medzi stehnami muža, no celú ju voľným okom nevidíme. Opticky vidíme iba penis (pohlavný úd) a miešok (v ktorom sú umiestnené semenníky), ostatné partie sa nachádzajú vnútri organizmu pod lonovou kosťou. Práve z tohto dôvodu delíme pohlavnú sústavu muža na 2 časti, a to:
- vnútorné orgány
- vonkajšie orgány
Hlavnou úlohou pohlavnej sústavy muža je všeobecne produkcia mužských pohlavných buniek – spermií. Tvorba spermií sa odborne nazýva spermatogenéza a jej správny priebeh je nevyhnutný k tomu, aby bol muž plodný. Okrem iného zabezpečuje mužská pohlavná sústava aj optimálnu hladinu mužského hormónu – testosterónu.
Aké sú jednotlivé časti pohlavnej sústavy muža? Poďme si ich rozobrať kúsok po kúsku.
Semenníky
Semenníky, ako už z názvu vyplýva, sú párovým orgánom. Ich tvar pripomína vajce (práve kvôli tomu sa im hovorovo hovorí ,,vajcia“), z bokov sú mierne sploštené. Semenníky sú situované mimo tela – sú uložené v miešku. Ich hlavnou úlohou je už spomínaná tvorba spermií – spermatogenéza, ktorá začína od puberty (kedy nastáva prvý výron semena) a trvá až do konca života muža. Spermie sa tvoria v tzv. semenotvorných kanálikoch a ich výživu počas dozrievania zabezpečujú Sertoliho bunky, ktoré sa taktiež nachádzajú v semenníkoch. Leydigove bunky sú zodpovedné zas za produkciu testosterónu.
Práve kvôli tomu, že sa tu produkujú a ,,uskladňujú“ spermie, je celý miešok so semenníkmi situovaný mimo organizmu. Je to z toho dôvodu, že spermie potrebujú mať teplotu nižšiu ako 36 stupňov Celzia, a práve preto sa mužom neodporúča ani horúci kúpeľ či dlhý pobyt v saunách. Znižuje to totižto plodnosť.
Hlavná úloha semenníkov:
- tvorba spermií
- uvoľňovanie testosterónu
Nadsemenníky
Ďalšou súčasťou mužskej pohlavnej sústavy sú nadsemenníky. Už názov tohto orgánu nám napovedá, že sa budú nachádzať nad semenníkmi, no nadsemenníky sa tiahnu pozdĺž celej zadnej časti semenníkov. Opäť hovoríme o párovom orgáne. V nadsemenníkoch dochádza k tvorbe hlienovitej látky, ktorá sa zmiešava so spermiami. Práve táto zmes je pri ejakulačnom reflexe (teda pri mužskom orgazme) vypudená do semenovodov.
Okrem iného, spomínaná hlienovitá látka produkovaná bunkami nadsemenníkov podmieňuje zrelosť spermií. To znamená, že v nadsemenníkoch sa nachádzajú už iba zrelé spermie. Spermiám trvá cesta cez nadsemenník približne 8-17 dní (pohybujú sa pasívne, aby šetrili energiu) a ak nie sú vylúčené počas tohto obdobia prostredníctvom ejakulácie, odumierajú.
Hlavná úloha nadsemenníkov:
- zásobáreň zrelých spermií
- tvorba látky, ktorá sa zmiešava so spermiami (táto zmes je vylúčená počas ejakulácie)
- spermie odtiaľto prechádzajú do semenovodu
Semenovody
Keďže máme dva semenníky a dva nadsemenníky, tak aj semenovody sú dva, teda opäť ide o párový orgán. Ide o trubice tvorené hladkou svalovinou, ktoré merajú až približne 40-50 cm. Priemer týchto trubíc je približne 3 mm a spomínané hladké svalstvo (z ktorého sú steny semenovodov) je schopné nasávať zrelé spermie z nadsemenníkov.
Semenovody teda vedú spermie z nadsemenníkov, cez oblasť brušnej dutiny a cez predstojnicu (prostatu) až do močovej rúry. Takouto cestou vaše spermie putujú napríklad pri orgazme – ejakulácii. Ako sme uviedli vyššie, celý transport hravo zvládnu semenovody, ktoré vďaka svojmu silnému svalstvu nasajú spermie a posunú ich do močovej rúry, kde ústia.
Hlavná úloha semenovodov:
- transport spermií do močovej rúry
Predstojnica – prostata
V prípade prostaty už hovoríme o orgáne, ktorý nemá pár. Táto žľaza je umiestnená v mužskom organizme pod močovým mechúrom a jej veľkosť by sme mohli prirovnať k veľkosti gaštanu. Spolu s narastajúcim vekom muža sa predstojnica zväčšuje, čo spôsobuje nárast tlaku na močovú rúru. Práve z tohto dôvodu môže starším mužom spôsobovať problémy s močením.
Prostata produkuje mliečny sekrét riedkejšej konzistencie, ktorý sa taktiež primiešava do ejakulátu. Celkový objem ejakulátu teda narastá (spermie, hlienovitá látka zo semenníkov, sekrét s prostaty), pričom štandardne sú vylúčené 2-4 ml semena. V 1 ml zdravého ejakulátu by sa malo nachádzať približne 50 miliónov spermií, pričom za hranicu plodnosti sa považuje hodnota 15 miliónov / 1 ml.
Prostata teda zväčšuje celkový objem ejakulátu, vďaka vylučovaniu sekrétu, ktorý sa v nej tvorí.
Hlavná úloha predstojnice:
- tvorba riedkeho sekrétu mliečnej farby, ktorý sa vmiešava do ejakulátu
Miešok
Prechádzame na časti mužskej pohlavnej sústavy, ktoré patria medzi vonkajšie orgány, teda na mužskom tele sú povrchovo viditeľné. Ako prvý si predstavíme miešok. Miešok je akýmsi kožno-svalovým vakom, ktorý má úlohu chrániť semenníky a nadsemenníky. Tento vak je rozdelený na dve polovice, pričom v každom je jeden semenník a jeden nadsemenník.
Teplota vnútri mieška je približne o 4 stupne Celzia nižšia než v mužskom tele, keďže spermie potrebujú na dozretie o niečo chladnejšie prostredie a teplota 37 stupňov a viac vplýva nepriaznivo na ich vývoj. Svalstvo, ktoré tvorí súčasť miešku zabezpečuje aj potrebnú zmenu tvaru tohto orgánu, ale jeho hlavnou úlohou je regulácia teploty.
Vizuálne miešok predstavuje už spomínaný vak rozdelený na 2 časti, je viac pigmentovaný a v tejto oblasti sa tiež nachádza veľa mazových a potných žliaz.
Hlavná úloha miešku:
- slúži ako obal semenníkov a nadsemenníkov
- reguluje teplotu vnútri semenníkov, aby mohol prebiehať zdravý vývin spermií
Pohlavný úd
Asi najznámejšiu časť mužskej sústavy predstavuje pohlavný úd. Pohlavný úd predstavuje toporivý (schopný erekcie) orgán muža, ktorý je schopný zmeniť svoj tvar, objem a tvrdosť. Na základe externých podnetov sa dutinkovité telieska, ktoré sú v ňom umiestnené, plnia krvou, čo vedie k erekcii – stoporeniu. Vnútri pohlavného údu sa nachádza jedno párové a jedno nepárové dutinkovité teliesko. Tieto telieska majú hubovitú štruktúru a ako sme už spomenuli, pri dráždení sa zvyšuje prívod krvi, ktorou sa plnia. Hlavným centrom pre erekciu je drieková časť miechy, ktorá je ovládaná mozgom.
Aké časti má pohlavný úd?
- koreň – koreň penisu voľným okom nevidíme, lebo je skrytý v brušnej dutine, je to párový orgán
- telo – telo predstavuje takmer celú viditeľnú časť pohlavného údu – penisu
- žaluď – koncová časť penisu sa nazýva žaluď, má kužeľovitý tvar a je prekrytý predkožkou (v prípade, ak muž neabsolvoval obriezku), predkožkou je možné pohybovať – môže sa stiahnuť smerom ku koreňu, vďaka čomu sa odhalí žaluď (takéto pohyby sú napr. pri masturbácii a spôsobujú u mužov sexuálne dráždenie)
Hlavná úloha pohlavného údu:
- stoporený pohlavný úd slúži na prenikanie do partnerky pri pohlavnom styku
- pozdĺž celého údu sa tiahne močová rúra, cez ktorú je vylúčený ejakulát – slúži na oplodnenie partnerky
- penis mužovi slúži aj na vykonávanie malej potreby, keďže je v ňom močová rúra
Pohlavná sústava u muža – aká je jej hlavná úloha?
Každá jedna časť mužskej pohlavnej sústavy má vlastnú špecifickú úlohu. Každá jedna úloha, ktorú má konkrétny orgán je veľmi dôležitá, nakoľko zdravá súhra všetkých týchto procesov zabezpečuje plodnosť muža. Hlavnou úlohou mužskej pohlavnej sústavy je teda tvorba spermií, ktoré sa po svojej ceste miešajú z rôznymi látkami, a následné oplodnenie partnerky prostredníctvom vypustenia semena do jej pohlavnej sústavy. Podrobný rozpis úloh jednotlivých orgánov nájdete vyššie v tomto článku.
Čo sa deje ďalej asi netreba vysvetľovať. Jedna zo spermií splynie s vajíčkom a vytvoria tak plod, ktorý sa vyvíja v ženskom tele. Úlohou mužských pohlavných orgánov je teda reprodukcia. Ako sme však už vyššie spomínali, aby reprodukčná funkcia prebiehala tak, ako má, je potrebné, aby všetky jej časti boli ,,zdravé“. V opačnom prípade dochádza aj k závažnejším problémom u mužov – nedostatok spermií, slabá erekcia, predčasná ejakulácia a mnoho iných.
Problémy s mužskou pohlavnou sústavou
Mužská pohlavná sústava je zložená z viacerých častí, ktoré sa čiastkovo podieľajú na jej hlavnej úlohe – schopnosť reprodukcie. Ak čo i len jedna z týchto častí nefunguje správne, celý proces tvorby a cesty spermií môže byť zmarený. Z tohto dôvodu je potrebná pravidelná prevencia pred ochoreniami a problémami mužských pohlavných orgánov. Je dobré aspoň raz za čas navštíviť lekára – urológa, aby ste sa uistili, že vám tam dole funguje všetko tak, ako má. Lekár dokáže diagnostikovať v čom je problém a ako ho riešiť, a tak vás zbaviť nežiaducich problémov.
V prípade, že muž nie je schopný počať s partnerkou potomka, nemusí ísť bezvýhradne o málo spermií. Príčina tohto problému môže tkvieť aj v inej časti mužskej pohlavnej sústavy. Aké sú najčastejšie problémy mužskej reprodukčnej sústavy? Povieme si aj o tých, ktoré súvisia s plodnosťou, ale aj o tých, ktoré robia problémy nie len pri pokusoch o bábätko.
Erektilná dysfunkcia
Asi najmenej príjemným problémom u mužov je erektilná dysfunkcia. Ak muž trpí týmto problémom, nie je schopný dosiahnuť dostatočné stoporenie penisu (erekciu). V takomto prípade sa môže problém odraziť aj na psychickej stránke muža, keďže nie je schopný sexuálne uspokojiť partnerku, a teda ani splodiť potomka.
Čím ale takýto problém môže byť zapríčinený? Z fyziologického hľadiska môže ísť o problém týkajúci sa toporivých teliesok, ktoré sa pri zdravej erekcii plnia krvou. Nedostatočné prekrvenie erektilných teliesok v pohlavnom úde môže teda vyústiť do takéhoto nepríjemného problému. Okrem iného môže byť jednou z príčin aj psychický problém muža, či už ide o bežný stres, depresie alebo iné psychické poruchy. Psychika vo veľkej miere ovplyvňuje aj váš sexuálny život, a práve preto by ste sa mali udržiavať v dobrej nálade a v rámci možností sa vyhýbať stresu.
Príznaky erektilnej dysfunkcie sú:
- nedostatočné stoporenie pohlavného údu
- neschopnosť preniknúť do partnerky
- žiadna erekcia (v niektorých prípadoch)
Neplodnosť
Fenoménom na vzostupe medzi chorobami dnešných dní je rozhodne neplodnosť. Neschopnosť počať potomka nemusí byť vždy iba na mužskej strane, ale tiež môže ísť o problém týkajúci sa žien. Ak sa vám teda s partnerkou nedarí otehotnieť, prvým krokom by mala byť rozhodne návšteva lekára, aby ste zistili, na ktorej strane je problém. U mužov je neplodnosť často spájaná s nedostatkom spermií, prípadne s ich nedostatočnou kvalitou (najmä slabá pohyblivosť). Aby ste sa uistili, že je u vás tento problém prítomný, mali by ste podstúpiť vyšetrenie zvané spermiogram.
Príčinou, prečo sú dnes muži oveľa menej plodní než kedysi je dnešná doba. Muži majú dnes oveľa menej testosterónu (ktorý je pre plodnosť potrebný). Nízka fyzická námaha, sedavá práca, stres – to všetko vplýva nielen na pohlavnú sústavu, ale na celé naše telo. Aj keď muži môžu mať dostatok spermií, sú málo pohyblivé, teda nie sú také, aké by mali byť.
Muži by sa mali vyhnúť rozhodne fajčeniu, mali by udržiavať svoje semenníky v teplote pod 37 stupňov a športovať aspoň raz týždenne. Ide totižto o hlavné faktory, ktoré spôsobujú neplodnosť. Hlavnou zásadou každého muža, ktorý chce byť plodný, by malo byť dodržiavanie zdravého životného štýlu – zdravá strava, pohyb, nefajčenie, dostatok relaxu a spánku a podobne.
Príznaky neplodnosti:
- viac po sebe nasledujúcich neúspešných pokusov o oplodnenie partnerky
Predčasná ejakulácia
Ďalším nepríjemným problémom u mužov je predčasná ejakulácia. Aj napriek tomu, že je ťažké zadefinovať, po akom dlhom čase od začiatku sexuálnej aktivity by mala nastať ejakulácia, vieme povedať že za predčasnú ejakuláciu sa pokladá časový interval 1-2 minúty (od začiatku sexuálnej aktivity). Problémom teda je, že chlap sa rýchlo ,,urobí“ a partnerka sa poriadne ani nestihla zahriať. Práve z tohto problému môžu byť aj problémy psychického charakteru, keďže muži sa stávajú bezradnými a nedokážu uspokojiť svoju partnerku.
Ako príčinu tohto javu by sme mohli označiť psychickú nerovnováhu, no dôvodom môžu byť i fyziologické anomálie. V prípade psychických faktorov (stres, obavy, nervozita a podobne) sa spolu s predčasnou ejakuláciou zvyknú vyskytovať aj iné ťažkosti, ako napríklad erektilná dysfunkcia a podobne. Predčasné urobenie sa môže nastať aj v prípade, ak muž ešte nemá dostatok sexuálnych skúseností alebo ak mal od sexu dlhšiu abstinenciu.
Ochabnutie svalov panvového dna môže viesť taktiež ku skoršej ejakulácii, nakoľko tento sval je využívaný na jej oddialenie. Ak teda už nie je funkčný, muž ejakuláciu nedokáže oddialiť. Medzi ďalšie fyziologické príčiny môžeme zaradiť aj rôzne zápaly pohlavných orgánov, nakoľko tie negatívne ovplyvňujú funkciu semenovodov a iných častí. Toto môže vyústiť do predčasného výronu semena, nakoľko je ťažké kontrolovať ejakuláciu keď muž prežíva bolesti z dôvodu zápalu prostaty alebo močového ústrojenstva.
Problémy s prostatou
V neskoršom veku u mužov nad 60 rokov sa zvyknú vyskytovať aj problémy so zväčšenou prostatou. Nakoľko prostatická žľaza sa nachádza v blízkosti močovej rúry a močového mechúra, spôsobuje hlavne problémy pri močení. Samotný rast predstojnice (prostaty) nepredstavuje žiadne nebezpečné ochorenie, pokiaľ sa vám v tejto oblasti nevyskytne nádor. V prípade, ak sa vaša prostata začne zväčšovať, určite navštívte urológa, pretože môže ísť aj o zhubný nádor. Bohužiaľ, voľným okom nie je rozdiel medzi nádorom a prirodzeným nárastom prostaty badateľný.
V prípade, že ide iba o zväčšenie prostaty, lekár vám predpíše lieky, ktoré majú za úlohu prostatu opäť zmenšiť alebo lieky, ktoré potláčajú príznaky zväčšenej prostaty (odstraňujú problémy s močením a podobne). Pacienti taktiež obľubujú aj liečbu prírodnou cestou – pomocou výživových doplnkov s rastlinnými extraktmi. Medzi najúčinnejšie byliny v tejto oblasti patria Saw Palmetto, žihľava, Serenoa Repens, čierny topoľ a tiež tekvicové semiačka.
Príznaky zväčšenej prostaty:
- časté močenie
- časté budenie sa v noci kvôli potrebe močiť
- obtiažny a oneskorený začiatok močenia
- slabý prúd pri močení
- nedokonalé vyprázdnenie močového mechúra
Choroby mužskej pohlavnej sústavy
Choroby sa, žiaľ, nevyhýbajú ani mužskej pohlavnej sústave. Starší a čoraz častejšie aj mladší ľudia zápasia s príznakmi, ako napríklad opuchom, zväčšením či bolestivosťou na semenníku, tvrdou hrčkou na nadsemenníku alebo častejším močením spojeným so zväčšenou prostatou. Poďte zistiť, ktoré ochorenia pohlavnej sústavy trápia mužov najviac.
Varikokéla semenníka
Takzvané zmnoženie žíl sa prejavuje opuchom, bolesťou či zväčšením semenníka. Kŕčové žily alias varikokéla obvykle útočia na ľavý semenník.
Liečba spočíva v týchto 2 alternatívach:
- sklerotizácia žíl
- chirurgický zákrok
Torzia semenníka
Stav, keď sa vám pretočí semenník, sa nazýva torzia a sprevádza ju citlivosť a bolestivosť jedného zo semenníkov. Vyskytuje sa hlavne u mladých chlapcov.
Torzia sa rieši chirurgickým zákrokom.
Hydrokéla semenníka
V prípade, že sa váš semenník zväčšil, no nepociťujete citlivosť ani bolesť na dotyk, pravdepodobne pôjde o nahromadenie tekutiny v obaloch semenníka. Tento stav odborne nazývame hydrokéla a môže sa objaviť u mužov v akomkoľvek veku.
Odporúčame absolvovať palpačné vyšetrenie u urológa, ktorý potvrdí alebo vyvráti túto chorobu. Ak vám ju diagnostikoval, najčastejšie sa rieši týmito 2 spôsobmi:
- punkcia
- plastická úprava tvaru semenníka
Nádor nadsemenníka
Ak si v oblasti semenníkov nahmatáte tvrdú hrčku, odporúčame navštíviť čo najskôr lekára, keďže môže ísť aj o nádor nadsemenníka. Ten môže byť nezhubného, ale aj zhubného pôvodu (rakovina). Druhý menovaný typ môže jednoducho napadnúť aj iné časti vašej pohlavnej sústavy.
Ak sa jedná o zhubný nádor, liečbu treba zahájiť skorým chirurgickým zákrokom.
Nezhubné (benígne) zväčšenie prostaty
Chodíte podozrivo často na toaletu? Máte problém so začiatkom močenia? Je vysoko pravdepodobné, že trpíte zväčšenou prostatou nerakovinového pôvodu. Táto choroba postihuje hlavne starších ľudí nad 60 rokov, no v súčasnosti sa vyskytujú prípady aj u mužov nad 30 rokov.
Toto ochorenie sa rieši farmakologickou liečbou alebo odstránením časti prostaty.
Zhubné (malígne) zväčšenie prostaty
Ak dôjde k zväčšeniu prostaty malígne, hovoríme o rakovine prostaty (predstojnice). Najhoršie na tomto ochorení je to, že sa v úvode takmer vôbec neprejavuje. V pokročilejších štádiách sa prejavuje hlavne krvou v ejakuláte, príliš častým močením či bolesťami chrbta a panvy.
Nepodceňujte žiadne príznaky. Jedine lekár môže určiť, či ide o nezhubné alebo zhubné zväčšenie, a na základe toho zvážiť ďalší postup.
Ako predchádzať problémom s pohlavnou sústavou?
- Udržujte sa v psychickej pohode – doprajte si čas pre seba, oddýchnite si a robte veci, ktoré vás bavia.
- Zdravý životný štýl – majte dostatok pohybu, vyhnite sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu, stravujte sa zdravo.
- Zabezpečte svojmu aparátu optimálne podmienky – nevystavujte semenníky vyšším teplotám ako 37 stupňov a noste voľnejšie oblečenie.
- Dbajte na dostatok testosterónu – je dôležitý pri správnej spermatogenéze. Pomôže vám cvičenie, správna strava, pobyt na čerstvom vzduchu a tiež výživové doplnky.
- Pravidelne navštevujte lekára, aby sa potenciálny problém zastavil ešte v zárodkoch a nevyústil do nepríjemnejších komplikácií.
- Dopujte sa vitamínmi – vyskúšajte výživové doplnky na prírodnej báze, ktoré majú podpornú funkciu v oblasti mužskej pohlavnej sústavy. Takéto doplnky obsahujú hlavne rastlinné výťažky a vitamíny ako sú kotvičník zemný, saw palmetto, maca peruánska, vitamíny B, C a D a aminokyseliny L-arginín a L-citrulín.
Pýtate sa nás
Čo je pohlavná sústava?
Pohlavná sústava u muža predstavuje súbor orgánov, ktoré zabezpečujú viaceré procesy. Skladá sa z vonkajšej a vnútornej časti a jej hlavnou úlohou je tvorba spermií – spermatogenéza. Zabezpečuje aj to, aby sa spermie dostali z tela von – či už do partnerky alebo nie.
Akú má v tele funkciu?
Hlavnou funkciou mužskej pohlavnej sústavy je reprodukcia. Nakoľko sa tu produkujú mužské pohlavné bunky – spermie a dochádza tiež k ich vylúčeniu (pri správnom fungovaní), pohlavná sústava muža zabezpečuje, aby sa počas pohlavného styku dostali k ženskému vajíčku, ktoré môžu oplodniť a vznikne tak plod.
Aké sú tri najčastejšie ochorenia?
Medzi najčastejšie problémy týkajúce sa pohlavného ústrojenstva patria neplodnosť, erektilná dysfunkcia a problémy s prostatou. Viac sa o nich dočítate vyššie pod nadpisom ,,Problémy s mužskou pohlavnou sústavou“.
Kedy by ste mali navštíviť lekára?
Navštevovať by ste mali lekára pravidelne, aby vedel potenciálny problém odhaliť v čo najmenej závažnom štádiu. Odporúčame aspoň raz do roka preventívne zájsť k urológovi. V opačnom prípade by ste mali ísť k lekárovi, keď spozorujete, že niečo tam dolu nie je tak, ako má byť a nefunguje tak, ako by malo.
Kedy je dôležitá prevencia a sú potrebné prehliadky?
Prevencia prostredníctvom výživových doplnkov je pozitívom v každom veku, avšak odporúča sa najmä u mužov nad 40 rokov, kedy(u niektorých mužov) začínajú nastupovať problémy v rámci sexuálnej oblasti. U mužov nad 60 rokov sa zas začína zväčšovať prostata, preto odporúčame od 40, roku života navštevovať pravidelne urológa.
Použité zdroje:
- https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-muza
- https://www.ejoy.sk/pohlavna-sustava-muza-jej-organy-najcastejsie-problemy-a-jej-podpora/
- https://www.prva-lekaren.sk/clanky-o-zdravi/28-problemy-s-prostatou
- https://kidshealth.org/en/teens/male-repro.html
- https://www.healthdirect.gov.au/male-reproductive-system