Posledná aktuálizácia prebehla 6. novembra 2024 by silviab
Semenovod je párový orgán, ktorý prepája nadsemenníky s močovou trubicou. Cez tento kanálik sa mužský ejakulát dostáva až do ejakulačného vývodu močovej trubice. A odtiaľto smerom von z tela. Semenovod (chámovod) ale neobchádzajú ani problémy. Znepríjemňujú vám život bolesť, citlivosť či hrčka na intímnych partiách? Čo všetko môžu naznačovať tieto a ešte iné ťažkosti? Poďme sa na tento dôležitý orgán mužskej plodnosti detailne pozrieť.
Čo je to semenovod a na čo slúži?
Semenovod, alebo chámovod, ako sa mu často hovorí, je párový orgán prepájajúci nadsemenníky s močovou trubicou. Táto trubica sa skladá z hladkej svaloviny a unikátneho sekrečného epitelu. Z každého nadsemenníka vedie jeden kanálik. Semenovod prechádza aj cez močový mechúr, kde sa stáča, a prostatu, odkiaľ smeruje až do ejakulačného vývodu močovej trubice. Tento pohlavný orgán si muž môže v istej oblasti aj nahmatať.
Chámovod slúži na to, aby sa spermie mohli zmiešať s ejakulátom a táto tekutina sa dostala cez ejakulačný vývod močovej trubice až na povrch. Spermie totiž „putujú“ zo semenníkov do nadsemenníkov, aby tam dozreli. Počas sexuálneho dráždenia sa svaly sťahujú, pričom už dozreté sa mixujú s ejakulátom. Následne sa dostávajú von z tela. A práve za ich transport až k ejakulačnému vývodu zodpovedajú semenovody.
Bez semenovodov by sa dozreté spermie nemohli zmiešať s ejakulátom a oplodniť ženské vajíčko. Tento párový orgán hrá mimoriadne dôležitú úlohu pri plodnosti muža. Súvisí s celou pohlavnou sústavou, a preto sú tieto kanáliky náchylné na infekcie a problémy spojené aj s inými časťami mužskej reprodukčnej sústavy.
Z akých častí sa skladá?
Semenovod prechádza nasledovnými časťami mužskej pohlavnej sústavy:
- Pripája sa na nadsemenník, odkiaľ smeruje až k močovému mechúru, kde sa stáča.
- Ďalej pokračuje až k semenným mechúrikom, kde sa spája s ich vývodmi a spolu s nimi vytvára malú trubicu (kanálik).
- Dostáva sa až k prostate, kde sa spermie zmiešavajú s dôležitými zložkami ejakulátu.
- Odtiaľ už „hotový“ ejakulát cez semenovod smeruje až ejakulačnému vývodu močovej trubice.
- Za suchý orgazmus môžu aj semenovody. Pri vyvrcholení bez výronu semena môže mať muž problém aj s nepriechodnosťou, resp. upchatím semenovodu. To sa v danej situácii rovná neplodnosti.
- Pri sterilizácii lekár de facto znefunkční chámovody. Vazektómia prebieha tak, že sa preruší spojenie medzi nadsemenníkmi a močovou trubicou. A tieto dva prerušené konce sa podviažu. Ak muž takto stratí plodnosť, je to obvykle na celý život.
- Chámovod má dĺžku približne 4 cm a šírku iba 3 – 4 mm. Štvorcentimetrová dĺžka umožňuje semenovodu stočiť sa okolo panvy.
- Semenovod ejakulát doslova vystrekuje až k močovej trubici. Za takýto transport spermií vďačí svojej špirálovitej svalovine a jej schopnosti zmršťovať sa. Zmršťovaním ejakulát nasaje a následne ho vypudí do ejakulačného vývodu.
Najčastejšie problémy so semenovodom
Muži obvykle vyhľadávajú lekársku pomoc, ak začnú pociťovať bolesti semenovodu alebo si nahmatajú v oblasti slabín hrčku, prípadne im časť tejto oblasti opuchne. Urológ často skonštatuje zápal chámovodov. No prejavy problémov so semenovodmi neraz súvisia aj s ochoreniami iných častí pohlavnej sústavy. Prečítajte si, čo môžu príznaky, s ktorými bojujete, signalizovať.
Opuch
Opuch semenovodu obyčajne poukazuje buď na zápal, alebo na „zmnoženie“ žíl, ktoré smerujú do semenníka. Príčinou môže byť napríklad zápal nadsemenníka, prípadne poranená stena samotného chámovodu.
Zápal
Ten zistíte podľa opuchu (zdurenia), no prejaviť sa môže aj iným spôsobom, ktorý zistí lekár na základe ultrazvukového alebo palpačného vyšetrenia.
Táto fyziologická zmena vznikne väčšinou v dôsledku infekcie jednej z častí pohlavnej sústavy. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí mužovi v prípade, ak zápal nebude liečiť. Vtedy sa semenovod upchá, čo vyústi k jeho nepriechodnosti, a teda neplodnosti muža.
Hrčka
Hrčka v oblastí semenovodu obvykle znamená, že v určitej oblasti vašej pohlavnej sústavy sa nachádza nádor alebo cysta. Hrčka vzniká z dôvodu cysty priamo na chámovode, prípadne ako dôsledok nádoru z iných oblastí reprodukčnej sústavy.
Akonáhle si nahmatáte hrčku, neváhajte ani sekundu a navštívte vášho urológa. Ten vám urobí palpačné vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti zhubný nádor.
Bolesť a citlivosť
Ak vás bolí oblasť semenovodov, prípadne je citlivá na dotyk, pravdepodobne vás postihol jeden z týchto problémov:
- zápal semenovodu alebo nadsemenníka
- torzia semenníka
- zmnoženie žíl mieriacich do semenníka
Až lekárske vyšetrenie posúdi, ktorá (a či vôbec) z vyššie vymenovaných ťažkostí stojí za bolesťou a citlivosťou.
Upchatie semenovodu
Upchatie semenovodu prakticky znamená to, že sa vaše spermie nebudú môcť zmiešať s ejakulátom a dostať sa von z tela. Na istý čas teda strácate plodnosť.
Za upchatím chámovodov treba hľadať pretrvávajúci zápal, infekciu, prípadne iný problém vyvierajúci v mužskej pohlavnej sústave.
Varikokéla
Varikokéla je ochorenie semenníkov prejavujúce sa zhrubnutím a zmnožením žíl v blízkosti semenovodov. Toto zmnoženie môžeme pripodobniť kŕčovým žilám. Varikokélu spoznáte najlepšie podľa bolestivosti a opuchu chámovodu.
Torzia semenníka
Tento zdravotný problém nastáva vtedy, ak sa semenník muža pretočí. Táto fyziologická anomália sa okrem citlivosti a bolesti prejaví aj bolesťou v oblasti semenovodu.
Torzia semenníka sa objavuje hlavne v období dospievania. Jedinou možnosťou, ako tento stav odstrániť, je operácia.
Infekcia
Práve infekciu treba väčšinou hľadať za zápalom semenovodov. Najčastejšie sa prenáša z nadsemenníkov, močových ciest alebo prostaty.
Lekári sa však stretávajú aj so zápalom, ktorý nespôsobuje infekcia. Tento typ zápalu môže vzniknúť po operácii semenníkov alebo ako dôsledok poškodenia steny chámovodu.
Pohlavné choroby a ďalšie infekcie
Ak vás bolí oblasť semenovodu, tak jednou z možností je aj to, že ste sa nakazili pohlavne prenosnou infekciou. A zápal v jej dôsledku sa následne preniesol až na chámovod. Bežne má takýto priebeh infekcia, ktorú spôsobujú chlamýdie.
Tieto komplikácie ale na druhej strane môže privodiť aj infekčný zápal príušných žliaz.
Genetické abnormálie
Najčastejšia abnormalita, ktorú zapríčiňuje genetika, je zhoršená priechodnosť semenovodu. Taktiež môže nastať aj stav úplnej nepriechodnosti chámovodu. Niektorí muži sa dokonca narodia bez týchto dôležitých pohlavných kanálikov. Často mužskú populáciu ale postihujú aj rozličné cystické fibrózy a iné abnormálie.
Cysty a nádory
Nádory a cysty sa môžu preniesť aj na semenovody. Zvyčajne z nadsemenníkov. Tieto fyziologické zmeny sa prejavujú najmä citlivosťou, prípadne bolestivosťou viacerých oblastí slabín (prípadne iba chámovodov).
6 tipov, ako podporiť zdravie chámovodu
Zdravie vašich chámovodov môžete priamo i nepriamo podporiť zmenou životného štýlu a obmedzením faktorov, ktoré negatívne vplývajú na vašu pohlavnú sústavu. Odporúčame používať prezervatív ako ochranu voči pohlavným chorobám, nenosiť príliš tesnú bielizeň a tiež si dať pozor na vašu stravu. Poďte sa pozrieť na 6 tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť stav vašich pohlavných orgánov.
- Vyvarujte sa zraneniam v oblasti slabín. Náchylné na zranenia sú hlavne semenníky. Dôkladne si ich teda vždy chráňte.
- Obmedzte alkohol, kofeín a nikotín. Taktiež sa vyhýbajte korenistým jedlám. Tieto faktory totiž negatívne vplývajú nielen na erekciu a plodnosť, ale aj na celkový zdravotný stav rozmnožovacej sústavy. Preukázateľne dráždia hlavne semenníky, nadsemenníky a prostatu.
- Neprehrievajte vaše slabiny. A ani na ne nevyvíjajte nadmerný tlak. Viacero štúdií sa totiž zhoduje, že zvýšená teplota a tlak v oblasti slabín nepriaznivo ovplyvňuje nielen plodnosť, ale aj zdravie pohlavnej sústavy. Neodporúčame teda nosiť tesnú spodnú bielizeň a ani používať vyhrievanie sedadiel v aute.
- Zdravo sa stravujte. A to napríklad tak, že už dnes pridáte do vášho jedálnička viac zeleniny a ovocia. Tieto potraviny totižto prispievajú okrem iného aj k lepšiemu prekrveniu vašej reprodukčnej sústavy.
- Používajte kondómy. A to vtedy, ak často striedate sexuálne partnerky. Prezervatívy síce nezaručujú 100 % ochranu voči pohlavne prenosným infekciám, no výrazne znižujú riziko, že sa nimi nakazíte.
- Doprajte si fyzickú aktivitu. Či už ide o kolektívny alebo individuálny šport, prípadne rodinnú prechádzku lesom, dôležité je rozhýbanie tela. Takéto fyzické aktivity vám zlepšia nielen priechodnosť ciev v intímnej oblasti, ale taktiež vám dodajú energiu a dobrú náladu.
- Užívajte prírodné afrodiziaká. Medzi takýmito sexuálnymi „životabudičmi“ nájdete napríklad rastliny Saw palmetto, kotvičník zemný, maca či ženšen. Prispejú nielen k vašej lepšej plodnosti, ale taktiež k dobrému stavu pohlavných orgánov. Vyskúšať môžete tabletky či rôzne čaje.
Pýtate sa nás
Čo je semenovod?
Alebo chámovod je párový orgán, ktorý prepája nadsemenníky s močovou trubicou. Má okolo 4 cm a približne 3 – 4 mm a má významnú úlohu pri procese zmiešavania spermií a ejakulátu. Viac informácií nájdete v úvode článku.
Akú má funkciu?
Slúži ako „dopravný prostriedok“ pre spermie a ejakulát. Spermie sa presúvajú zo semenníkov do nadsemenníkov, kde dozrejú. A odtiaľ putujú kanálikmi (semenovodmi) do ďalších oblastí mužskej pohlavnej sústavy. Tam sa zmiešavajú s ejakulátom a látkami podstatnými pre ich vitalitu. Semenovod následne prepraví takto „hotový“ ejakulát až k ejakulačnému vývodu močovej trubice.
Existujú ochorenia semenovodu?
Drvivá väčšina príznakov, ktoré sa prejavia aj na semenovode alebo v jeho susedstve, súvisí s inými problémami reprodukčnej sústavy. Mužov často trápia zápaly, hrčky či opuchy. Ak chcete vedieť o tejto problematike viac, prečítajte si časť o najčastejších problémoch so semenovodom.
Kedy je nutné v prípade ochorenia navštíviť lekára?
Odporúčame tak urobiť vždy, ak ste v poslednej dobe zaznamenali podozrivé zmeny v oblasti vašich slabín. V prípade, že ste si na slabinách nahmatali hrčku alebo opuch, neváhajte ani chvíľku a objednajte sa na vyšetrenie.
Použité zdroje:
- https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-muza#a2031
- https://www.erekciablog.sk/semenovody-chamovody/#Poruchy_problemy_a_ochorenia_spojene_so_semenovodmi_a_semennikmi
- https://www.healthline.com/human-body-maps/ejaculatory-duct#1