Posledná aktuálizácia prebehla 1. septembra 2024 by silviab
Už možno podľa názvu by ste si vedeli domyslieť, na čo táto rastlina slúži – Srdcovník obyčajný – na srdce a kardiovaskulárne ochorenia. No samozrejme sa používa aj pri iných problémoch, ako napríklad pri probléme s prostatou alebo pri problémoch s maternicou. Taktiež sa niekedy nachádza aj v prípravkoch určených na zväčšenie poprsia.
Používala sa najmä v tradičnej medicíne a to najmä v Rusku. V Rusku, preto lebo je to krajina jej pôvodu. V minulosti počas Rímskej a Gréckej ríše sa považovala za rastlinu nesmrteľnosti.
Všeobecné informácie- popis, výskyt, pôvod
Srdcovník obyčajný sa radí medzi trvalé rastliny, ktorá sa vyskytuje takmer po celej Európe. Nenašli by ste ju len v tých najsevernejších krajinách. Taktiež sa dá nájsť v Ázii, v Severnej Amerike a Argentíne. Pôvodom je však Sibír.
- Má priamu a tvrdú stonku, ktorá dorastá až do 1 metra
- Kvety sú staroružovej farby a majú dva pysky
- Plodmi sú trojhranne tvrdky
- Čas kedy kvitne je od júna do septembra
Čo sa týka histórie, tak táto rastlina ju má bohatú. Na Sibíri bola spočiatku využívaná na vnútorné ale aj vonkajšie použitie a to najmä na upokojenie. Na Slovensku je možné ju nájsť ako na lúke, tak ja popri ceste alebo popri domoch.
Je využívaná najmä kvôli účinkom ako :
- podpora pre srdce a prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
- upokojenie nervového systému
- pomoc pri problémoch so spánkom alebo podráždenosti
- vyrovnanie hormonálnej hladiny u žien
Vďaka tomu, že v kvetoch sa nachádza veľa nektáru, je táto rastlina vyhľadávaná aj včelármi. Najčastejšie sa z rastliny využívajú listy a vňať, no niekedy sa dokážu využiť aj semiačka.
Zloženie
V Srdcovníku sa nachádza viacero zložiek, ktoré zaisťujú skvelé účinky. Sú to najmä účinné látky, ktoré majú podpornú funkciu, ako napríklad glykozidy alebo alkaloidy. Niektoré z týchto zložiek pôsobia priamo na srdce a iné zas na zbytok tela.
Tu sú najdôležitejšie zložky látok:
- Iridoidy: Prvou zložkou sú iridoidy, z ktorých sa v Srdcovníku nachádza leonurín. Leonurín je alkaloid, ktorý patrí medzi prírodné látky, ktoré by ste našli aj v rôznych iných rastlinách. Táto zložka sa podieľa na účinku rastliny chrániť srdce a kardiovaskulárny systém.
- Flavonoidy: Flavonoidy sú rozmanitou skupinou fytonutrientov (rastlinných chemikálií), ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkom ovocí a zelenine. Spolu s karotenoidmi sú zodpovedné za živé farby ovocia a zeleniny. Niektoré z najznámejších flavonoidov sú kvercetín a kaempferol. Flavonoidy sú silné antioxidanty s protizápalovými a imunitnými účinkami. Dokážu pomôcť v boji proti rakovine a kardiovaskulárnych chorôb. Taktiež majú priaznivý vplyv na cievy a ich regeneráciu a fungovanie.
- Glykozidy: Glykozidy sú akákoľvek zo skupiny organických zlúčenín vyskytujúcich sa hojne v rastlinách, ktoré pri hydrolýze poskytujú cukor a jednu alebo viac necukornatých látok. Pôsobia na zníženie krvného tlaku a často sa využívajú aj pri nedostatočnej činnosti srdca.
- Triesloviny: Medzi posledné látky patria triesloviny alebo niekedy nazývané aj taníny. Čo sa týka jeho účinkov tak má antioxidačný, protizápalový a aj antimikrobiálny účinok. Pomáhajú detoxikovať telo, bojovať proti hemoroidom a znižovať krvný tlak.
- Ostatné látky: V Srdcovníku by ste našli samozrejme aj oveľa viac látok, ako aj alkaloidy, horčíny, organické kyseliny, éterické oleje, živice a iné látky, ktoré sú prospešné napríklad pre srdce.
Účinky
Srdcovník ako rastlina vplýva na viacero častí ľudského tela. Najdôležitejší je samozrejme vplyv na kardiovaskulárny systém, následne aj nervový systém. Rastlina dokáže pomôcť aj ženám, ktoré majú problémovú menštruáciu alebo ich trápia hormóny.
Tu sú najdôležitejšie účinky Srdcovníka obyčajného:
Vplyv na zdravie srdca
Ako kardiovaskulárne tonikum je Srdcovník ťažké poraziť. Vďaka prítomnosti chemického alkaloidu leonurínu, mierneho vazodilatátora, pôsobí táto bylina ako antispazmodikum na uvoľnenie hladkého svalstva, jedným z týchto svalov je srdce. Ukázalo sa tiež, že jeho upokojujúca povaha spomaľuje búšenie srdca a rýchly tlkot srdca, čo z neho robí vynikajúci liek na srdcovú úzkosť.
Medzi ďalšie dôležité zlúčeniny nachádzajúce sa v tejto rastline patria iridoidné glykozidy, ktoré v spojení s rastlinnými alkaloidmi môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov, zabrániť tvorbe krvných zrazenín a agregácii krvných doštičiek, spomaliť srdcovú frekvenciu a znížiť krvný tlak a zlepšiť srdcovú cirkuláciu.
Vplyv na zdravšiu menštruáciu
Srdcovník obyčajný taktiež funguje ako maternicové tonikum, ktoré pomáha regulovať menštruáciu, spôsobuje oneskorenie a zmierňuje kŕče hladkého svalstva – najmä menštruačné kŕče. Môže tiež pomôcť zmierniť predmenštruačné napätie a nepohodlie. Väčšina menštruačných kŕčov je čiastočne spôsobená nedostatočnou cirkuláciou v panve. Práve táto rastlina dokáže zlepšiť prietok krvi v panve.
Podpora pri pôrode
Aj keď sa táto rastlina neodporúča užívať až do pôrodu, môže zmierniť skoré pôrodné bolesti, ak sa začnú predčasne. Môže tiež zmierniť nepokoj, úzkosť, napätie a nespavosť, ktoré niektoré ženy zažívajú počas pôrodu. Postnatálne sa podáva, aby pomohla maternici uvoľniť sa a vrátiť sa do normálu.
Antioxidačné účinky
Srdcovník obyčajný obsahuje množstvo rastlinných zlúčenín s antioxidačnými vlastnosťami, vrátane flavonoidov, sterolov, triterpénov a trieslovín. Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré chránia vaše bunky pred poškodením spôsobeným potenciálne škodlivými molekulami známymi ako voľné radikály. Antioxidanty taktiež môžu pomôcť chrániť pred niekoľkými stavmi, vrátane rakoviny, artritídy, srdcových chorôb, Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.
Vplyv na nervový systém
Srdcovník obyčajný má aj upokojujúce účinky, čo súvisí aj s nervovým systémom. Často sa používa pri nervových ochoreniach, pri podráždenosti alebo aj pri rôznych druhoch nespavosti, úzkosti alebo stresu.
Podpora prostaty, močenia a potencie
A posledným účinkom je podpora prostaty a potencie, čiže účinok pre mužov. Niekedy sa používa aj pri problémoch močovými cestami.
Vedľajšie účinky
Srdcovník obyčajný je oproti iným rastlinám trochu komplikovanejší. Jeho vplyvy môžu totižto interaktovať s niektorými stavmi alebo ochoreniami. Taktiež si treba dávať pozor na alergickú reakciu, ale aj mnoho iných vážnejších nežiadúcich účinkov.
Najčastejšie vedľajšie účinky sú :
- hnačka
- ospalosť
- sedácia
- zmenená srdcová frekvencia a rytmus
- nízky krvný tlak
- maternicové krvácanie a kontrakcie
Navyše, pri aplikácii na pokožku môže zvýšiť citlivosť na slnko a zvýšiť pravdepodobnosť poškodenia slnečným žiarením.
Treba si dávať pozor aj na kontraindikácie, pretože táto rastlina ovplyvňuje srdcový rytmus a preto by sa nemala užívať spolu s inými liekmi bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.
Medzi tými, ktorí by nemali užívať túto rastlinu patria :
- Ľudia s poruchami krvácania alebo tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, ako je Coumadin (warfarín), kvôli protidoštičkovej aktivite matky
- Tí, ktorí užívajú sedatívne lieky
- Ľudia, ktorí plánujú podstúpiť operáciu (nepoužívajte ju do dvoch týždňov od zákroku)
- Tí, ktorí majú nízky krvný tlak
- Tehotné alebo dojčiace ženy kvôli účinkom byliny na maternicu
Sadenie, pestovanie a zber
Túto rastlinu je možné vypestovať v nížinách ale aj v podhorských oblastiach do 500 metrov nad morom. Preferuje však ľahšie pôdy, ktoré majú dostatok humusu. Dá sa pestovať dvoma spôsobmi : buď z prísad, ktoré sú predpestované alebo už z priameho výsevu. Rozdiel je v tom, že z predpestovaných prísad je možné pestovať túto rastlinu na malých plochách, keď z výsevu je to možné na veľkých plochách.
Ak sa rozhodneme vysievať do debničiek, tak potom sejeme niekedy v marci alebo v apríli. AK sa rozhodneme pre priamy výsev, tak rastlinu sadíme do riadkov, tak aby semená boli vzdialené od seba približne 45-50 cm. Srdcovník je známy tým, že klíči najmä pri vyšších teplotách a zo začiatku rastie veľmi pomaly.
Odporúčame Srdcovník obyčajný zbierať v čase kvitnutia, čo je od júna do septembra a to popoludní medzi druhou a štvrtou hodinou. Zbierajte vňať, ktorú musíte odstrihnúť cca 20 cm nad zemou. Táto rastlina je výborná v tom, že aj po odstrihnutí dokáže zase narásť. Následne túto vňať musíme vysušiť, najlepšie vo zväzkoch. To či je správne usušená zistíte tak, že nemá žiaden zápach. Skladujte ju v sklenených a vzduchotesných nádobách. Uskladnená vňať dokáže následne uchovať svoj terapeutický účinok 1 až 2 roky.
Dostupné formy
Dostupné formy Srdcovníka obyčajného sú určené ako pre ženy tak aj pre mužov. Účinky sú vhodné pre oba pohlavia. Dá sa kúpiť vo forme čaju, vňate, tinktúry a samozrejme aj tabletiek.
Formy Srdcovníka obyčajného môžu byť nasledovné:
Čaj a odvar
Najvyužívanejšou a najčastejšou formou sú čaje a odvary. Je to zároveň aj najprirodzenejšia forma tejto rastliny. Môžete si hotový čaj kúpiť v obchode alebo si ho pripraviť doma. Dávkovanie sa pohybuje okolo 1 lyžičky na 4 deci vody. Následne stačí vylúhovať a môžete si užiť čaj.
Vňať
Ak vás láka predstava záparu alebo po domácky vyrobeného čaju, tak pre vás je vhodná práve táto forma- vňať. Najčastejšie narazíte na 40 gramové balenie a vystačí na dosť veľa šálok. Uprednostnite ale kvalitu nad kvantitu v prípade kupovaného balenia.
Tinktúra
Predposlednou a medzi ľuďmi najmenej obľúbenou formou je tinktúra. Ak sa používa, tak sa používa na lepšie fungovanie kardiovaskulárneho systému. Je veľmi ľahké si ju pripraviť aj doma a to tak, že zalejete vňať a vylúhujete v liehu. AK sa vám nechce, tak je možné si ju kúpiť aj predpripravenú v obchode. V obchode najčastejšie nájdete 50 ml.
Tablety
Poslednou formou a zároveň tou najjednoduchšou na dávkovanie sú tabletky alebo výživové doplnky. Jednoduché je to v tom, že si vyberiete medzi prípravkami buď na všeobecné užívanie ale no špecifické zameranie. V tabletkách na cievy môže byť Srdcovník jedinou zložkou ale v prípade napríklad tabletiek pre ženy je to jedna z viacerých zložiek.
Užívanie a dávkovanie
V prípade Srdcovníka obyčajného si na dávkovanie treba dávať pozor, aby ste sa vyhli nežiadúcim účinkom. V prípade, že by sa aj tak objavili, je potrebné užívanie tejto rastliny prerušiť a poradiť sa s lekárom. Dávajte si tiež pozor na rôzne kontraindikácie.
Pár rád a tipov ohľadom dávkovania :
- ak sa rozhodnete pre tinktúru tak tá sa užíva dva až trikrát za deň – odporúča sa 15 až 30 kvapiek
- ak sa rozhodnete pre čaje tak je to veľmi podobné ako u iných bylín a teda jedna až dve šálky denne – pri príprave čajov používajte maximálne jednu lyžičku
- ak sa rozhodnete pre tabletky a výživové doplnky tak sa riaďte príbalovým letákom alebo informáciami od výrobcu
Tabletky s obsahom Srdcovníka obyčajného
Srdcovník obyčajný nepatrí síce medzi tie najznámejšie rastliny, ale aj tak mu patrí miesto v mnohých výživových doplnkov. Často ide buď o jednozložkové výživové doplnky, ktoré slúžia najmä na posilnenie ciev alebo ide o viaczložkové tabletky, ktorých cieľom je zmierniť bolestivé menštruácie. Fungujú na princípe dlhodobého užívania, s tým, že zvyšujú v tele obsah látok a tým posilňujú aj orgány.
Čo sa týka žien a tabletách určených pre ne, tak sa rozprávame najmä o tabletkách na poprsie s nasledujúcimi výhodami :
- okrem toho, že vám pomôžu s veľkosťou a pevnosťou poprsia, tak vám aj vyrovnajú hormonálnu hladinu a tým pomôžu napríklad aj s problémovou menštruáciou
- nie je potrebný lekársky predpis a to práve preto, lebo ich zloženie je čisto prírodné
- práve preto sú odporúčané dlhodobé užívania, pretože látky nemôžu telo nijak poškodiť, pretože sú pre neho prirodzené
Často kladené otázky
Čo je Srdcovník obyčajný?
Srdcovník obyčajný je trvalá rastlina, ktorá má priamu a tvrdú stonku, kvety staroružovej farby a plody v tvare trojhrannej tvrdky. Už starí Gréci ho používali na zníženie úzkosti pri pôrode. Pochádza z Ázie a juhovýchodnej Európy, ale v súčasnosti ho nájdete na celom svete. V Spojených štátoch sa považuje za invazívny druh. Na rozdiel od niektorých iných bylín má nepríjemnú vôňu a horkú príchuť.
Načo sa používa?
Používa sa najmä v ľudovej medicíne.
Aké sú kľúčové účinky?
Srdcovník obyčajný sa používa na srdcové choroby vrátane srdcového zlyhania, nepravidelného srdcového rytmu, rýchleho srdcového rytmu a srdcových príznakov spôsobených úzkosťou. Používa sa tiež na absenciu menštruácie, plynatosti a nadmerne aktívnu štítnu žľazu.
V akých formách poznáme Srdcovník?
Srdcovník obyčajný je dostupný vo forme čaju, vňate, tinktúry a samozrejme aj tabletiek.
Aká je cena??
Cena sa pohybuje medzi 3 eurami za extrakt až po 20 eur za tabletky.
Aké je ideálne dávkovanie?
V prípade Srdcovníka obyčajného si na dávkovanie treba dávať pozor, pretože pri väčších dávkach môžu vzniknúť nežiadúce účinky. V prípade, že by sa aj tak objavili, je potrebné užívanie tejto rastliny prerušiť a poradiť sa s lekárom. Tinktúra sa užíva dva až trikrát za deň – odporúča sa 15 až 30 kvapiek. Čaj maximálne jednu lyžičku čajovú a dva krá denne. Pri tabletkách sa riaďte pokynmi od výrobcu.
Má vedľajšie účinky?
Srdcovník obyčajný je oproti iným rastlinám trochu komplikovanejší. Môže vzniknúť alergická reakcia alebo aj iné vážnejšie stavy ako hnačka, ospalosť, sedácia, znížená srdcová frekvencia, nízky krvný tlak, maternicové krvácanie.
Zdroje
https://www.erekciablog.sk/srdcovnik-obycajny/
https://www.serafinbyliny.sk/herbar/srdcovnik-obycajny-detail-329
https://koreninovazahrada.sk/product_info.php/srdcovnik-obycajny-leonurus-cardiaca-p-469
https://zdravopedia.sk/prirodna-lekaren/bylinky/srdcovnik-obycajny
https://www.naureus.sk/topvet-srdcovnik-obycajny-kvapky-50ml