salvia lekarska

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska je uznávaná bylina, ktorá je dlho cenená pre svoje mnohostranné použitie v medicíne, mágii alebo pri príprave jedál. Básnici, šamani, bylinkári, kuchári, cisári a obyčajní ľudia hovorili o jej cnostiach po tisíce rokov. Rimania si túto bylinu uctievali ako posvätnú rastlinu a Egypťania ju zas používali na ošetrenie moru. Nicholas Culpeper, bylinkár a astrológ zo 17. storočia, veril, že šalvia bola pod nadvládou Jupitera. Podľa ľudu bola bylina zas pod vplyvom Venuše a preto sa pri počatí používala práve šalvia.

Jedna ľudová tradícia povzbudzovala, aby sa každý mesiac v máji jedlo trochu šalvie, aby sa zabezpečila nesmrteľnosť. Aj keď tento účel nesplnila, šalvia má pre ľudí mnoho zdravotných výhod. Aké sú jej účinky, kedy sa sadí a zbiera a mnoho iným informáciám sa dnes povenujeme trochu bližšie.

Všeobecné informácie

Šalvia lekárska je pôvodom zo Stredomoria a naturalizuje sa v celej Európe a Severnej Amerike. Táto štipľavá bylina, známa ako šalvia záhradná, lúčna alebo pravá, je členom rodiny Lamiaceae alebo mäty. Názov rodu je prevzatý z latinského salvare, čo znamená „zachrániť“. Konkrétny názov officinalis naznačuje, že šalvia bola zahrnutá do úradných zoznamov liečivých bylín. Existuje mnoho druhov šalvie, vrátane šalvie obyčajnej pomenovanej kvôli jej tradičnému použitiu na výplach očí.

Domorodí Američania používali korene a listy šalvie listovej , tiež známej ako rakovina, ako mastičku na boľavé miesta a do čaju na ošetrenie nachladnutia a kašľa. Iný druh, známy ako božský šalvia, pôvodom z mexickej Oaxaca, miestni šamani po stáročia používali na dosiahnutie zmenených stavov vedomia v liečivých rituáloch. Existuje mnoho ďalších záhradných odrôd, vrátane šalvie červenej alebo fialovej, ktorá je cenená najmä na svoje liečivé účely.

Zloženie

Medzi hlavné zložky šalvie patrí prchavý olej, diterpénové horčiny, tujón, gáfor, triesloviny, triterpenoidy, živica, flavonoidy, estrogénové látky, fenolové kyseliny vrátane kyselín rozmarínových a kávových a saponíny. Pôsobí ako karminatívum, antiperspirant, spazmolytikum, sťahujúci, antiseptický a antibiotický prostriedok. V poslednej dobe sa zistilo, že šalvia má taktiež antialergické účinky.

Šalvia má tiež vysoký obsah vápnika. Poskytuje draslík, horčík a zinok, ako aj vitamíny C a B-komplex. Bylina obsahuje aj estrogénové látky, ktoré pomáhajú regulovať menštruáciu. Ale o tom viac pri účinkoch.

Účinky

Šalvia lekárska je využívaná vo viacerých oblastiach. Je to práve vďaka svojmu zloženiu, ktoré je naozaj bohaté a môže dodať telu veľa látok. 

Zvýšenie potencie

Vďaka fytoestrogénom a podpore lepšieho prekrvenia pohlavnej sústavy je dôležitým účinkom šalvie podpora potencie celkovo. To platí tak pre mužov, ako aj pre ženy. Šalvia pôsobí taktiež na hormonálnu hladinu, dodáva telu energiu a vitalitu a zlepšuje celkovo sexuálnu energiu a chuť na sex.

Nabitá antioxidantmi

Antioxidanty sú molekuly, ktoré pomáhajú posilňovať obranu tela a neutralizujú potenciálne škodlivé voľné radikály spojené s chronickými chorobami. Šalvia lekárska obsahuje viac ako 160 odlišných polyfenolov, ktoré sú chemickými zlúčeninami na báze rastlín, ktoré pôsobia ako antioxidanty vo vašom tele. Kyselina chlorogénová, kyselina kávová, kyselina rozmarínová, kyselina ellagová a rutín – to všetko sa nachádza v šalvii – súvisia s pôsobivými zdravotnými výhodami, ako je nižšie riziko rakoviny a zlepšená funkcia mozgu a pamäť.

Podpora zdravia ústnej dutiny

Šalvia má antimikrobiálne účinky, ktoré môžu neutralizovať mikróby podporujúce zubný povlak . Taká ústna voda na báze šalvie účinne zabíja baktérie Streptococcus mutans, ktoré sú známe tým, že kazia zubné dutiny.

Zmiernenie príznakov menopauzy

Počas menopauzy vaše telo zažíva prirodzený pokles hormónu estrogénu. To môže spôsobiť celý rad nepríjemných príznakov. Medzi príznaky patria návaly horúčavy, nadmerné potenie, vaginálna suchosť a podráždenosť. Na zníženie príznakov menopauzy sa tradične používala šalvia obyčajná. Verí sa, že zlúčeniny šalvie majú vlastnosti podobné estrogénu, čo im umožňuje viazať sa na určité receptory v mozgu, čo pomáha zlepšovať pamäť a liečiť návaly horúčavy a nadmerné potenie

Zníženie hladiny cukru v krvi

Listy šalvie obyčajnej sa tradične používajú ako liek proti cukrovke. Výskumy na ľuďoch a zvieratách naznačujú, že môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. V jednej štúdii extrakt zo šalvie znížil hladinu glukózy v krvi u potkanov s cukrovkou 1. typu aktiváciou špecifického receptora. Keď je tento receptor aktivovaný, môže pomôcť vyčistiť prebytočné voľné mastné kyseliny v krvi, čo zase zlepšuje citlivosť na inzulín. U ľudí sa preukázalo, že extrakt zo šalviových listov znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín s podobným účinkom ako rosiglitazón, ďalší liek proti cukrovke.

Zníženie cholesterolu

Každú minútu zomiera na svete na srdcové choroby viac ako jedna osoba. Vysoký „zlý“ LDL cholesterol je kľúčovým rizikovým faktorom pre srdcové choroby a ovplyvňuje ľudí vo veľmi veľkej miere. Šalvia lekárska môže pomôcť znížiť tento cholesterol, ktorý sa môže hromadiť vo vašich tepnách a potenciálne spôsobiť poškodenie.

Chránenie pred určitými druhmi rakoviny

Rakovina je hlavnou príčinou smrti, pri ktorej bunky rastú abnormálne. Šalvia dokáže bojovať proti určitým typom rakoviny, vrátane rakoviny úst, hrubého čreva, pečene, krčka maternice, prsníka, kože a obličiek. Extrakty z tejto rastliny nielen potláčajú rast rakovinových buniek, ale tiež stimulujú bunkovú smrť.

Vedľajšie účinky

Pri užívaní šalvie v určených terapeutických dávkach nie sú žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Šalvia však môže interferovať s absorpciou železa a iných minerálov

AVŠAK ! Šalviové prípravky v liečivých dávkach by sa nemali používať počas tehotenstva, aj keď použitie malého množstva šalvie na kulinárske účely je bezpečné. Dojčiace ženy by sa mali šalvii vyhýbať, pokiaľ nepoužívajú bylinu na zníženie prietoku materského mlieka pri odstavení. Ľudia s epilepsiou by nemali šalviu používať kvôli obsahu thujónu v byline. Tujón môže u týchto ľudí vyvolať kŕče a éterický olej obsahuje až 25% tujónu. Éterické oleje sa môžu hromadiť v systéme, preto by sa malo zabrániť ich dlhodobému použitiu (viac ako dva týždne). Tí, ktorí sú alergickí na šalviu alebo iné rastliny z čeľade mincovní, by sa mali tejto bylinke taktiež vyhnúť.

Využitie

Šalvia si nájde uplatnenie ako v medicíne tak aj napríklad v kuchyni. Môže sa používať ako na vonkajšie použitie tak aj na vnútorné napríklad vo forme obkladov.

Čaje a iné tekuté formy

Na trhu sú dostupné dve verzie , buď to si kúpite už hotový extrakt alebo si kúpite čaj v sáčku. Dá sa pripraviť aj odvar a to tak, že usušené listy zalejete jednou čajovou lyžičkou horúcej vody a necháte lúhovať. Tento odvar sa odporúča piť dvakrát denne.

Kvapky

Druhou pre vás veľmi dobrou možnosťou je šalvia vo forme kvapiek. Dajú sa kúpiť ako výživový doplnok alebo si ich veľmi jednoducho vyrobíte aj doma. Potrebujete 50 g šalvie (je jedno či čerstvej alebo sušenej) a tú môžete zaliať napríklad vodkou alebo iným destilátom. Z tejto zmesi sa vám vytvorí tinktúra, ktorá sa používa na vnútorné použitie.

Vonkajšie použitie

Veľmi dobrým príkladom je napríklad obklad na vonkajšie zranenie. Jednoducho si ho pripravíte a to tak že 3 čajové lyžičky zmiešate s 1/4 litrom horúcej vody a používate na namáčanie obkladov.

Tabletky

Predposledným príkladom využitia sú tabletky alebo gélové kapsuly. Kúpite ich buď ako súčasť výživových doplnkov alebo si ich kúpite špeciálne na iný problém ako napríklad problémy s potenciou.

Varenie

Na varenie s čerstvou šalviou odstráňte listy zo stoniek, opláchnite studenou vodou a dobre osušte. Nakrájajte podľa pokynov na recept; šalviové listy sú často nakrájané na šifonádu, nasekané alebo mleté. Sušenú šalviu a šalviu v prášku môžete odmerať a jednoducho pridať do receptu. Veľké listy šalvie môžu byť tiež vyprážané, aby poskytli chutný a chrumkavý lupienok, ktorý potom môžete použiť ako ozdobu alebo dochucovadlo rôznych jedál.

Šalvia lekárska je často kombinovaná s inými bylinami, ako je tymian, majoránka a rozmarín, a dobre harmonizuje s cesnakom, cibuľou, oreganom, petržlenovou vňaťou a bobkovým listom.

Sadenie

Pestovanie šalvie lekárskej je ako hospodárne tak aj časovo nenáročné. Jej chuť je taká intenzívna, že na dochutenie pokrmu stačí iba štipka. Šalvia lekárska je tiež jednou z mála bylín, ktoré, aj keď sa jej listy zväčšujú, zlepšia chuť. Na rozdiel od mnohých bylín sú listy šalvie po kvetinách rastliny stále chutné.

Mohli by sme šalviu označiť za „Cabernet Sauvignon bylín“. Podobne ako v prípade hrozna Cabernet, aj šalvia je robustná, odolná, plodná a odolná voči suchu. Rastie dobre v širokom rozmedzí teplôt a pásiem výsadby. Šalvia sa tiež môže pochváliť dlhým vegetačným obdobím. Pretože je táto živicová bylina vo väčšine zón vždy zelená, šalviu môžete zbierať až do neskorej jesene. Zatiaľ čo jemné bylinky, ako napríklad bazalka, môžu pri prvom zmrazení zomrieť, šalvia stále silnie.

Pretože má šalvia najradšej dobre priepustnú pôdu, je dokonalým kandidátom na záhradné práce s kontajnermi. A čo škodcovia? Väčšina škodcov nepredstavuje pre šalviu žiadnu hrozbu. Vašou jedinou obavou by mohla byť pleseň, ktorej sa môžete vyhnúť tým, že nebudete nadmerne polievať. Preklad? Vďaka pestovaniu šalvie vyzerá lenivý záhradník dobre.

Ako zasadiť šalviu

 Kde:  Šalvia bude rásť takmer kdekoľvek, ale poskytuje najchutnejší list, keď na ňu dopadá veľa slnečného žiarenia. Tento vždyzelený ker je odolný od zóny štyri do 11 a pre svoju afinitu k dobre priepustnej záhradnej pôde sa dobre osvedčuje v nádobách.

 Kedy:  Šalvia sa môže javiť ako náročná, ak je vysadená semenami, ale je veľmi ľahké ju pestovať z odrezkov alebo „vrstvením“. Bez ohľadu na to, ktorý spôsob rozmnožovania si vyberiete, mladé rastliny šalvie vysádzajte až potom, čo teplota pôdy klesne na 18 ℃, jeden až dva týždne pred posledným mrazom.

  • Spôsob z odrezkov: Orežte 3-palcový odrezok od samého konca stonky, na exponovanú časť stonky naneste koreňový hormón a zasaďte ho buď do sterilného piesku alebo vermikulitu. Korene sa objavia do šiestich týždňov. Premiestnite do malého hrnca, nechajte koreňový bal formovať a potom ho premiestnite do veľkého hrnca alebo priamo do vašej záhrady.
  • Spôsob vrstvením: Vezmite dlhú stonku šalvie a opatrne ju zaistite pozdĺž pôdy drôtom, pričom nechajte štyri palce špičky voľné. Uistite sa, že sa pripnutá časť dotýka priamo pôdy. Korene sa začnú pozdĺž stonky vytvárať zhruba do jedného mesiaca. Odrežte novo zakorenenú rastlinu od hlavnej rastliny a preneste ju inde na záhrade alebo do veľkého kvetináča.

Pestovanie

 Pôda:   Šalvii sa darí v dobre priepustnej, piesočnatej a hlinitej pôde a preferuje pH medzi 6,0 a 7,0. Odolajte pokušeniu prehnojiť; šalvia môže rásť o niečo rýchlejšie, ale jej chuť bude potom menej intenzívna.

 Slnko:   Šalviu zasaďte na stredné až úplné slnko. Ak pestujete šalviu v interiéri, umiestnite kvetináč blízko slnečného okna.

 Voda:   Šalvia lekárska je bylina odolná voči suchu. Aj keď listy vyzerajú zvädnuté, trochu vody vylepší celú rastlinu. Počkajte, kým je pôda suchá, aby sa mohla dôkladne zalievať.

 Medzery:   Šalvia rastie okrúhlym spôsobom podobným kríkom a jednotlivé rastliny by mali byť od seba vzdialené 60 až 80 cm.

 Sprievodná výsadba:   Šalviu pestujte blízko mrkvy, jahôd, paradajok a kapusty.

Zber

 Zber šalvie :   Šalvia lekárska sa zbiera počas prvého roku podľa potreby. Počas nasledujúcich rokov si ju môžete zbierať celoročne a to tak, že odrežete celé stonky z rastlín. Najlepšie to je urobiť tesne pred kvitnutím kvetov, čo znamená polovica leta. Posledná úroda, čo vám ostane sa zbiera približne dva mesiace pred prvým veľkým mrazom.

 Osušenie šalvie :   Šalvia lekárska dokáže získať sušením veľmi silnú chuť. Musíte ju však vysušiť veľmi rýchlo aby sa predišlo zatuchnutiu chuti. Ako na správne usušenie? Zviažte spolu pár vetvičiek a hore dnom ich poveste do teplého miesta mimo slnečného žiarenia.

 Použitie šalvie :   A následne šalviu spracujte podľa vašich potrieb. Buš si ju nechajte na čaj, spravte mydlo alebo si pripravte krém na opary.

Užívanie a dávkovanie

Šalvia má veľmi široké spektrum využitia a veľmi veľa pozitívnych účinkov. Netreba zabúdať však na to, že aby všetky účinky, ktoré sme spomenuli, nastali, musíme užívať šalviu presne podľa odporúčaného dávkovania. Pretože pri nadmernom príjme môžu nastať vedľajšie problémy, a to nechceme.

Riaďte sa teda nasledujúcimi pravidlami:

  • Tinktura – 1/8 až 1/2 čajovej lyžičky sušených vylúhovaných listov šalvie až dvakrát denne.
  • Bylinkový čaj – maximálne 2 šálky.
  • Odvar – maximálne 1 hrnček.
  • Obklad – lúhovať maximálne 15 minút.

Pri závažnejších ochoreniach :

  • Alzheimerova choroba – 1 gram šalvie denne.
  • Cukrovka – 500 mg extraktu trikrát denne.
  • Vysoký cholesterol –  500 mg extraktu trikrát denne počas 2 alebo 3 mesiacov.
  • Príznaky menopauzy – 300 mg extraktu  denne po dobu 12 týždňov.

Tabletky s extraktom šalvie lekárskej

Šalvia lekárska sa radí medzi byliny, ktorých cieľom je viacero účinkov. Jedným z nich je aj ako sme si už povedali zlepšenie potencie. No nenájdete ich však vo všetkých tabletách na potenciu. No všetky tieto tablety majú veľmi podobný základ a princíp. Používa sa taká kombinácia extraktov z rastlín aby spoločne pozitívne ovplyvnili napríklad aj to libido a potenciu.

Pri výbere tabliet si nevšímajte len zloženie, skôr dbajte na ich účinnosť a spokojnosť zákazníkov. Na internete nájdete do pár sekúnd recenzie, skúsenosti a rady od mnoho ľudí, ktorí ich vyskúšali.

Pri väčšine týchto tabliet sa ani nemusíte báť o vedľajšie účinky, čo je jedno veľké plus. Navyše sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu. Určite vám tieto tablety odporúčame.

Často kladené otázky

Čo je to Šalvia lekárska?

Šalvia lekárska je bylina, ktorá je cenená pre svoju silnú bylinkovú arómu a zemitú príchuť. Používa sa v medicíne na vnútorné alebo vonkajšie použitie alebo je výborná na použitie taktiež v kuchyni ako ochucovadlo. Bylina sa predáva ako čerstvá alebo sušená a je k dispozícii celoročne.

Aké má účinky

Jej účinky sú veľmi široké a veľmi pozitívne. Napríklad : je bohatá na protizápalové a antioxidačné látky; môže podporovať zdravé hojenie pokožky a rán; podporuje zdravie ústnej dutiny; môže mať protirakovinové vlastnosti; zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi; môže podporovať zdravie mozgu a zlepšovať náladu; dokáže podporiť zdravie žien; zvyšuje zdravie srdca.

Načo sa používa?

Šalvia lekárska sa používa na zažívacie ťažkosti, vrátane straty chuti do jedla, plynatosti, bolesti žalúdka (gastritída), hnačiek, nadúvania a pálenia záhy. Používa sa tiež na zníženie nadmernej produkcie potu a slín; a na depresiu, stratu pamäti a Alzheimerovu chorobu.

Môže byť šalvia droga alebo liek?

Šalvia lekárska je bylinná mäta a prirodzene sa vyskytujúci halucinogén, ktorý je pôvodom z Mexika. Je členom rodiny mudrcov. Ľudia ju niekedy užívajú ako rekreačnú drogu. Taktiež môže mať šalvia mať vplyv na myslenie a duševné zdravie človeka.

Ako a kedy ju sadiť?

Šalvia lekárska sa pestuje vonku na záhrade alebo na poli. Je ju potreba zasadiť na také miesto, kde slnečné lúče dosahujú počas dňa najviac a najdlhšie. Slnko je potrebné pre jej živiny. Taktiež je dôležité predísť jej vystaveniu prudkému vetru. A čo sa týka pôdy, tam máte na výber viacero druhov. Buď to môže byť suchšia, vápenitá, živná pôda alebo hlinitopiesočnatá. Sadiť ju odporúčame niekedy v polovici jari – teda apríl. No nič nepokazíte ani marcom.

Kedy sa šalvia strihá a kedy zbiera?

Najvhodnejšie obdobie na strihanie šalvie lekárskej je jar. V prípade, že by ste ju ostrihali pred zimou, hrozí vám riziko ťažkostí. Ale napríklad vo februári môžete jej výhonky skrátiť približne o 5 cm. Po tomto úkone sa šalvia rozrastie. A čo sa zbiera? Sú to jej listy tesne pred ich rozkvitnutím.

Kde rastie?

Vo svete je približne 900 druhov šalvie. Tá, o ktorej hovoríme, šalvia lekárska, je známa aj ako „babské ucho“. Zvykne rásť na suchých stráňach alebo skalách. Ďalším druhom, ktorý sa voľne vyskytuje v prírode je šalvia lúčna .

Má Šalvia aj vedľajšie účinky?

Ak dodržíte dávkovanie a užívanie, nemali by nastať žiadne negatívne alebo vedľajšie účinky. Ak však užijete vyššie množstvo, môžu nastať komplikácie v podobe tráviacich ťažkostí. Užívaniu šalvie lekárskej by sa mali vyhnúť hlavne tehotné ženy, ktorým môže spôsobiť zastavenie tvorby mlieka.

Zdroje

  • https://www.medicinenet.com/sage_leaf-oral/article.htm#which_drugs_or_supplements_interact_with_sage
  • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-504/sage
  • https://www.gardena.com/sk/zivot-v-zahrade/zahradkarsky-magazin/ako-strihat-a-rozmnozovat-salviu/
  • https://plnielanu.zoznam.sk/salvia-lekarska-ci-babske-ucho-pomoze-s-travenim-aj-pri-problemoch-v-prechode/
  • https://www.justnahrin.sk/bylina/salvia-lekarska
  • https://www.erekciablog.sk/salvia-lekarska/#Vedlajsie_a_negativne_ucinky
  • https://www.almanac.com/plant/sage
  • https://www.healthline.com/nutrition/sage

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+