Angelika čínska alebo dong quai je rastlina alebo niekedy sa označuje ako aj koreň. Ľudia používajú tento koreň na výrobu liekov. Dong quai sa používa hlavne na menštruačné kŕče, predmenštruačný syndróm (PMS) a menopauzálne príznaky. Používa sa tiež orálne ako „čistič krvi“; neplodnosť, bolesti kĺbov, vredy, „unavenú krv“ (anémiu) a zápchu; a pri prevencii a liečbe alergických záchvatov. Niektorí muži nanášajú dong quai na pokožku penisu ako súčasť viaczložkového prípravku na liečbu predčasnej ejakulácie.
Pod druhom Angelica sa nachádzajú aj iné druhy. Najčastejšie sem patrí Angelica acutiloba, ktorá sa vyskytuje prevažne v Japonsku; a Angelica gigas, ktorá sa vyskytuje hlavne v Kórei. Aj keď sú si tieto tri druhy podobné, chemikálie, ktoré obsahujú, sa líšia. Nepovažujte tieto druhy za zameniteľné.
Všeobecné informácie
Rastliny rodu Angelica dorastajú až do výšky 3 metrov a majú guľovité zhluky zelených alebo žltých kvetov, ktoré kvitnú do drobných žltých plodov. Majú tiež tendenciu mať silný a jedinečný zápach vďaka aromatickým zlúčeninám, ktoré obsahujú. Vôňa je často popisovaná ako pižmová, zemitá alebo bylinná.
Angelika čínska je známa pod rôznymi menami, vrátane dong quai a ženského ženšenu. Pochádza z Číny a ďalších krajín východnej Ázie, kde sa používa predovšetkým v tradičnej medicíne na liečbu ženských hormonálnych problémov. Vo väčšine prípadov sa používa iba koreň, no angelika obsahuje aj semená, plody alebo kvety rastliny.
Dorastá do výšky 50–250 cm. Stonka je vzpriamená, často pri spodnej časti hrubá niekedy až ako ľudské rameno, okrúhla, jemne drážkovaná, dutá, dole sfarbená dočervena a zhora rozvetvená. Listy sú veľmi veľké, 60–90 cm a trojpodpínavé s dutou stopkou. Plášte listov sú veľké a opuchnuté. Kvety sú zeleno-biele až žltkasté. Okvetné lístky majú vrúbkované, nerozoznateľné hroty. Plod je dlhý 7 mm, široký 4 mm a okrídlený. Vonkajšia ovocná membrána sa oddeľuje od vnútornej. Oddenok je krátky, mäsitý a má dlhé vláknité korene.
Zloženie
Zloženie angeliky čínskej sa opiera najmä o fytoestrogény, ktoré napomáhajú obnove hormonálnej rovnováhy a to hlavne pri ženách. No obsahuje aj iní látky ako napríklad kumaríny, oleje alebo organické kyseliny. Najviac týchto látok sa vyskytuje v koreni, kvôli čomu sa aj väčšinou využíva práve on.
Zoznam látok, ktoré vplývajú na účinky:
- Fytoestrogény: Väčšina účinkov angeliky čínskej sa deje práve vďaka fytoestrogénom. Fytoestrogény sú vlastne také rastlinné estrogény, ktoré sa síce nedajú porovnať s ľudskými estrogénmi alebo vedia dopomôcť tým, že vytvoria chemické väzby s tými ľudskými. Práve vďaka tejto chemickej väzbe vyrovnávajú hladinu hormónov.
- Kumaríny: Po fytoestrogénoch nasledujú kumaríny, ktoré majú vplyv hlavne na rozšírenie ciev alebo dokážu stimulovať centrálny nervový systém. Dokážu aj zmierniť zápaly alebo svalové kŕče.
- Sacharidy a polysacharidy: Sacharidy a polysacharidy sú zložky, ktoré sa nachádzajú v angelike čínskej v celkom vysokom objeme. Pod sacharidmi a aj polysachardmi sa nachádzajú glukóza, fruktóza, galaktóza, arabinóza alebo xylóza. Tieto zložky pomáhajú posilniť imunitu alebo chrániť nervové bunky.
- Ďalšie látky: Ďalšie podstatné látky, ktoré v angelike čínskej nájdeme sú ftalidy, terpnoidy, rôzne kyseliny alebo ligustilid.
Účinky
Mnohé zo zdraviu prospešných vlastností tejto byliny angelika pochádzajú z prítomnosti kumarínu, prírodne sa vyskytujúcej zlúčeniny prítomnej v mnohých rastlinách. Väčšina účinkov sú prospešné hlavne pre ženy, no nejaké tie benefity si nájdu aj muži.
Podpora a zväčšenie poprsia
Prvým ženským účinkom je vplyv na poprsie, jeho veľkosť a pevnosť. Angelika čínska sa často nachádza práve v tabletách, ktoré majú zameranie na zväčšenie pŕs. Je to vďaka fytoestrogénom, ktoré ako sme pri obsahuj spomenuli majú najväčší vplyv. Navyše dokážu podporiť aj žľazy s vnútornou sekréciou.
Pomoc s menštruáciou
Ak vás trápia bolesti pri menštruáciách, alebo máte nepravidelný cyklus alebo možno trpíte naozaj silnými predmenštruačnými syndrómami, tak v týchto situáciách vám práve angelika čínska dokáže pomôcť. Menštruačné kŕče sú spôsobené vysokou hladinou zápalových chemikálií a práve dong quai zmierňuje menštruačné kŕče lepšie ako placebo a lieky proti bolesti.
Obnovenie hormonálnej rovnováhy
Aj ďalší, tretí, účinok bude zameraný hlavne na ženy, keďže sa jedná o obdobie menopauzy. Práve počas tohto nepríjemného obdobia dokáže angelika narovnať hladinu hormónov a predísť tak častým symptómom ako sú návaly tepla alebo stres.
Vplyv na krv, krvný obeh a cievy
Štvrtým a už trochu viac všeobecným účinkom je vplyv na krv alebo krvný obeh. Využíva sa často pri cukrovke alebo anémii. Čo sa týka len žien, tak angelika pomáha aj s prekrvením maternice, čoho následkom je posilnenie fungovania a to hlavne čo sa týka náročných období ako pôrod alebo menopauza.
Podpora nervového systému
Angelika čínska má na nervový systém veľmi upokojujúce účinky. Tieto účinky pomáhajú na lepší spánok, časté úzkosti alebo celkovo podráždenosť a nepokoj. Dokáže ukľudniť a podporiť psychiku.
Vedľajšie účinky
Angelika čínska ako aj iné tradičné ľudové medicíny môžu mať nejaké vedľajšie negatívne účinky. Môžu nastať hlavne, keď sa preženie dávkovanie alebo sa zoberú spolu s liekmi, ktoré spolu kontra indikujú.
Medzi možné vedľajšie účinky patria :
- alergia
- hnačka
- citlivosť na svetlo
- citlivosť kože na svetlo spôsobujúca opuch, svrbenie alebo začervenanie
- strata chuti do jedla
- plynatosť
- hnačka
- horúčka
Sadenie, pestovanie a zber
Angelika čínska nie je stavaná na pestovanie na Slovensku, preto ak sa do tejto výzvy pustíte, odporúčame vám naozaj zainvestovať do dobrých a kvalitných semien.
Semená je možné vysievať priamo na pôdu a potom ich trochu mierne vtlačiť. Mali by byť zasiate skoro na jar alebo neskoro na jeseň, keď je ešte zima. Má rada polotieň. Listy sú jedlé a majú zelerovú príchuť. Stonky sú tiež jedlé a chutia trochu ako sladké drievko. Zberajú sa na jeseň a dajú sa pridať do polievok a kastrólov Neskôr v sezóne má aj nádherné kvety, ktoré sú atraktívne pre včely a motýle. Predtým, ako semená vložíte do pôdy si však dobre premyslite, kde ho chcete zasadiť, pretože má dlhý koreň! Môže ísť blízko plotu alebo za iné rastliny. Trvá tri roky, kým rastlina dozreje, takže koreň zberajte až na jeseň, keď sú korene staré 3-4 roky.
Formy Angeliky čínskej
Čaje a odvary
Najtradičnejšou formou Angeliky čínskej sú čaje alebo odvary. Dajú sa kúpiť v obchode už predpripravené alebo si ho kľudne môžete spraviť aj doma po svojom. Najčastejšie sa používajú 1,5 až 2 gramy a pije sa maximálne 2 krát za deň.
Tinktúry
Taktiež častou využívanou a obľúbenou formou užívania je tinktúra. Viete si ju pripraviť aj doma a to tak, že 20 g rastliny zalejete 100 g alkoholu (60%) a nechať macerovať týždeň. Ako náhle to scedíte tak je potrebné uložiť to na tmavom mieste a začať užívať napríklad po 25 kvapiek 3 kvapky denne.
Kúpeľ
Angelika čínska sa dá užiť aj externe. Využiť ju môžete napríklad v kúpeľni a to tak, že si ju dáte do kúpeľa. Pripravíte si ju tak, že 100 gramov koreňa povaríte s litrom vody asi 15 minút a vlejete to do vane.
Tabletky
Nie je asi prekvapením, že tak užitočná rastlina má aj formu tabliet. Môžu to byť buď všeobecné prípravky alebo tabletky už so špecifickým účinkom napríklad ako sme spomínali na zväčšenie poprsia.
Príprava čaju
Príprava čaju s Angelikou čínskou nie je vôbec nič ťažké. Zvládne to každý. Potrebujete len 1,5 až 2 gramy sušenej zmesi, ktorú si dáte do šálky a zalejete vriacou vodou. Táto zmes sa odporúča piť jeden až maximálne dva krát za deň.
Užívanie a dávkovanie
Pre prejavenie účinkov je dôležité užívať Angeliku správne. Nesmiete zabúdať dodržiavať maximálne odporúčané dávkovanie alebo ich užívať s liekmi, ktoré sú nevhodné. Najlepšie je si dať po maximálne 3 mesiacoch pauzu od užívania.
Ako je teda užívať?
- užívať v menších dávkach po dlhšiu dobu, aby ste predišli alergickej reakcii
- neprekračovať dávku 2000 mg denne pri extrakte 1:2
- pri čerstvom odvare je potrebné ho užiť hneď
- pri tinktúre je potrebné ju užiť maximálne do 6 mesiacov
- pri domácom čaji je potrebné dodržať objem do 1500 mg a rozložiť si ho na 2x
- pri kupovanom čaji nemôžete prekročiť maximálnu dennú odporúčanú dávku
Tabletky s obsahom Angeliky čínskej – áno či nie
Najčastejšie nájdete Angeliku čínsku v tabletkách, ktoré sú primárne pre ženy. Ako sme už vyššie spomínali sú to tabletky buď špecifické alebo všeobecné. Čo sa zloženia týka tak obe formy sú čisto prírodného charakteru. Najväčší podiel v tabletkách má koreň Angeliky čínskej no spolu s ostatnými účinnými látkami tvoria naozaj účinnú synergiu a kvalitne pôsobia na danú oblasť.
Tabletky s obsahom Angeliky čínskej určite odporúčame a tu je pár dôvodov prečo :
- má veľmi priaznivé účinky čo sa poprsia týka
- dokáže zmierniť symptómy klimatória
- sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu
- dá sa užívať dlhodobo
- tabletky s obsahom Angeliky čínskej (pozor, nie samotná rastlina) nemajú žiadne vedľajšie účinky, keďže sú prírodného charakteru
Skúsenosti s Angelikou čínskou
Čo sa týka recenzií, referencií a skúsenosti s Angelikou, veľa žien po nej siaha z dôvodu problémom s menštruáciou alebo problémom s akné, čo vlastne spôsobuje hormonálna nerovnováha. Jednej žene dokonca spolu s Indol3C pomohla Angelika aj s problémami s cystami. Určite stojí za to ju vyskúšať. Tomu nasvedčujú aj dve recenzie od žien, ktoré si len pochvaľujú :
„Ja som som si objednala tablety od firmy swanson na swanson.sk, postovne je drahsie, no dokopy ma to stalo asi 12 euro. 100 ks – 350 mg v jednej tablete.Pouzivam ich kvoli problemu s hormonalnou nerovnovahou a zatial mi velmi pomohli s dlhorocnym bolavym akne na tvari okolo ust. Treba si vsak dat pozor, pretoze sposobuju fotosenzitivitu, takze sa treba vyhybat dlhsiemu pobytu na slnku (podobne ako u lubovnika bodkovaneho).Inak posobia velmi prijemne, ked som ich vyskusala prvy krat, tak mali velmi upokojujuci ucinok, iba sa usmievas a nic ta nerozhadze :D“
„pred mesiacom som si objednala angeliku kvôli problémom s menštruáciou a výborne mi zabrala, dokonca nikde som sa dočítala, že má účinky aj na bujnenie poprsia, čo som celkom neodsledovala alebo možnože sa tento účinok dostaví, čo mu nebudem mať za zlé.“
Často kladené otázky
Čo je to Angelika čínska?
Angelika čínska, alebo archangelica sinensis alebo dong quai sú všetko názvy pre túto rastlinu. Niekedy je označovaná aj ako ženský ženšeňa to hlavne kvôli svojím účinkom. Je to rastlina, ktorá má pôvod v Ázii a aj doteraz sa tam stále pestuje a má široké spektrum použití. Najčastejšie sa predáva v kombinácii s inými bylinami. Do dnes je to veľmi vyhľadávaná rastlina, čo sa týka tradičnej ázijskej medicíny.
Na čo sa používa?
Najviac využívaným z celej rastliny je jej koreň. Ten je na trhu dostupný vo forme sušeného extraktu alebo vo forme tabliet. Využíva sa ako v medicíne tak aj napríklad vo varení. Dáva sa do čajov, výživových doplnkov, môžete si s ňou napríklad aj spraviť kúpeľ.
Aké má účinky?
Angelika čínska má viacero účinkov, ktoré sú prospešné hlavne u žien. No neznamená to, že muži by jej mali vyhýbať. Práve naopak. Najväčšiu úspešnosť má Angelika v boji proti ženským problémom ako nerovnováha v hormónoch alebo príliš bolestivá menštruácia. No má aj iné účinky ako napríklad podpora nervového systému alebo krvného obehu.
Dá sa u nás angelika pestovať?
Áno dá, je to síce výzva na koľko Angelika čínska nie je zvyknutá na naše podnebné pásmo, avšak možné to je. Najdôležitejšie je zaobstarať si naozaj kvalitné semená. Dôležité je, aby ste ich hneď po kúpe zasadili do pôdy – najlepšie je tak spraviť na jeseň, aby cez zimné obdobie premrzli a tak sa dokázali adaptovať. Angelika čínska je viacročná rastlina, preto si treba zapamätať, že bude na mieste, kde ju zasadíte dlhšie.
Môže mať užívanie angeliky vedľajšie účinky?
Áno, Angelika čínska, tak ako aj iné tradičné byliny, ktoré sa používajú v tradičnej ľudovej medicíne, so sebou môže niesť aj vedľajšie účinky. Môže to byť zapríčinené nadmerným dávkovaním alebo kontraindikáciou. Najčastejším vedľajším príznakom je alergia no môžu sa vyskytnúť aj iné ako hnačka, horúčka alebo plynatosť. Ak sa tieto príznaky vyskytnú je dôležité okamžite prerušiť užívanie.
Zdroje
- https://www.healthline.com/nutrition/angelica-root
- https://www.otehotnenie.sk/herbar/angelika-cinska/
- https://www.predajbylin.sk/angelika_cinska_koren/index.html
- https://www.megaprsia.sk/angelika-cinska/
- https://www.erekciablog.sk/angelika-cinska/
- https://www.zdravienamieru.sk/skusenosti-vyzivove-doplnky-starlife/clanky-zdravie/angelika-cinska-alebo-zensky-zen-sen
- https://www.rxlist.com/dong_quai/supplements.htm
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3174116/
- https://www.verywellhealth.com/angelica-what-you-need-to-know-89539
- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/angelica-sinensis