rakovina semennikov

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov alebo nádor v semenníku sa našťastie radí medzi tie nie až tak časté druhy rakoviny. Podľa štatistík, postihuje táto rakovina semenníkov približne 7 z 100 000 mužov. Najčastejšie ide o mladých mužov vo veku 15 až 30 rokov. Čo sa týka jej vývoja, tak sa vyvíja naozaj rýchlo. No ak sa zachytí včas je tu veľmi vysoké percento na úspešnosť vyliečenia.

Je to rakovina, ktorá dokáže ovplyvniť plodnosť. Práve preto vám odporúčame dnešný článok, kde si povieme aké sú jej symptómy, príčiny a či sa jej dá predísť.

Čo sú semenníky a rakovina semenníkov

Semenníky sú súčasťou mužského reprodukčného systému. Tieto 2 orgány sú zvyčajne u dospelých mužov o niečo menšie ako golfová loptička. Sú držané v kožnom vaku, ktorý sa nazýva miešok. Miešok visí pod spodnou časťou penisu.

Semenníky majú dve hlavné funkcie:

  • Tvoria mužské hormóny (androgény), ako je testosterón.
  • Tvoria spermie, mužské bunky potrebné na oplodnenie ženskej vajíčkovej bunky na zahájenie tehotenstva.

Spermatické bunky sa tvoria v dlhých vláknitých tubách vo vnútri semenníkov, ktoré sa nazývajú semennaté tubuly. Potom sú uložené v malej stočenej trubici za každým semenníkom, ktorý sa nazýva nadsemenník. Tu dospievajú. Počas ejakulácie sa spermatické bunky prenášajú z nadsemenníka cez vas deferens do semenných vezikúl. Tam sa zmiešajú s tekutinami tvorenými vezikulami, prostatou a inými žľazami, aby vytvorili semeno. Táto tekutina potom vstupuje do močovej trubice, trubice v strede penisu, cez ktorú moč aj sperma opúšťajú telo.

Rakovina semenníkov je ochorenie, ktoré nastáva, keď sa v tkanivách semenníka vyvinú rakovinové (zhubné) bunky. Táto rakovina sa môže vyskytnúť v oboch semenníkoch, ale tento prípad je veľmi zriedkavý.

Typy rakoviny semenníkov

Semenníky sa skladajú z mnohých druhov buniek, z ktorých sa každá môže vyvinúť do jedného alebo viacerých druhov rakoviny. Je dôležité poznať typ bunky, s ktorou rakovina začala a o aký druh rakoviny ide, pretože sa líšia v tom, ako sa s nimi zaobchádza.

Nádory zárodočných buniek

Viac ako 90% druhov rakoviny semenníka sa začína v bunkách známych ako zárodočné bunky. Toto sú bunky, ktoré vytvárajú spermie. Hlavnými typmi nádorov zo zárodočných buniek v semenníkoch sú seminómy a neseminómy. Tieto typy majú približne rovnaký percentuálny výskyt.

Seminómy : Seminómy majú tendenciu rásť a šíriť sa pomalšie ako neseminómy. 2 hlavné podtypy týchto nádorov sú klasické a spermatocytárne seminómy. Viac ako 95% seminómov je klasických. Zvyčajne sa vyskytujú u mužov vo veku od 25 do 45 rokov.
Spermatocytový seminóm je naopak veľmi zriedkavý typ seminómu a zvyčajne sa vyskytuje u starších mužov. Spermatocytické nádory majú tendenciu rásť pomalšie a je menej pravdepodobné, že sa rozšíria do iných častí tela ako klasické seminómy.

Neseminómy : Tieto typy nádorov zo zárodočných buniek sa zvyčajne vyskytujú u mužov medzi ich neskorým dospievaním a začiatkom 30. roku života. 4 hlavné typy neseminómových nádorov sú embryonálny karcinóm, karcinóm žĺtkového vaku, choriokarcinóm a teratóm. Väčšina nádorov je kombináciou rôznych typov (niekedy aj s bunkami seminómu), ale to nezmení liečbu väčšiny druhov rakoviny bez seminómu.

  • Embryonálny karcinóm: Pri pohľade pod mikroskopom môžu tieto nádory vyzerať ako tkanivá veľmi skorých embryí. Tento typ neseminómu má tendenciu rýchlo rásť a šíriť sa mimo semenník.
  • Karcinóm žĺtkového vaku: Už podľa názvu sa dá usúdiť, že ich bunky vyzerajú ako žĺtkový vak skorého ľudského embrya. Táto forma je  najbežnejšou formou rakoviny semenníkov u detí.
  • Choriokarcinóm: Jedná sa o veľmi zriedkavý a rýchlo rastúci typ rakoviny semenníkov u dospelých. Čistý choriokarcinóm sa pravdepodobne rýchlo šíri do ďalších častí tela, vrátane pľúc, kostí a mozgu.
  • Teratóm: Teratómy sa najčastejšie považujú za súčasť zmiešaných nádorov zárodočných buniek.

Karcinóm zárodočných buniek : Karcinómy zárodočných buniek semenníkov môžu začínať ako neinvazívna forma ochorenia nazývaného karcinóm in situ alebo intratubulárna neoplázia zárodočných buniek. Nespôsobuje príznaky ani netvorí hrčku, ktorú vy alebo lekár cítite.

Stromálne nádory :  Nádory môžu tiež vychádzať z podporných a hormón produkujúcich tkanív alebo strómy semenníkov. Tieto nádory sú známe ako gonadálne stromálne nádory. Tvoria menej ako 5% dospelých nádorov semenníkov, ale až 20% detských nádorov semenníkov. Hlavnými typmi sú nádory z Leydigových buniek a nádory zo Sertoliho buniek.

  • Leydigove bunkové nádory : Tieto nádory začínajú v Leydigových bunkách v semenníku, ktoré zvyčajne tvoria mužské pohlavné hormóny (androgény ako testosterón). Málokedy sa šíria mimo semenník a často sa dajú vyliečiť chirurgickým zákrokom ako chemoterapiou alebo ožarovaním.
  • Sertoliho bunkové nádory :  Tieto nádory začínajú v normálnych bunkách Sertoli, ktoré podporujú a vyživujú zárodočné bunky produkujúce spermie. Rovnako ako nádory z Leydigových buniek sú aj tieto nádory benígne. Ale ak sa rozšíria, zvyčajne nereagujú dobre na chemoterapiu alebo ožarovanie.

Sekundárne rakoviny semenníkov

Rakoviny, ktoré začínajú v inom orgáne a potom sa rozšíria do semenníka, sa nazývajú sekundárne rakoviny semenníkov. Nie sú to pravé rakoviny semenníkov – nezačínajú sa v semenníkoch. Najbežnejšia sekundárna rakovina semenníkov je lymfón.

Etapy rakoviny semenníkov

Priebeh rakoviny semenníkov má zvyčajne rýchly priebeh. Má 4 fázy.

Fáza 1: Táto fáza sa tiež nazýva „neoplasia zárodočných buniek in situ“. Nejde o skutočnú rakovinu, ale o varovanie, že rakovina môže rásť. Nachádza sa v semenných tubuloch a nikde inde.

Fáza 2: V druhej fáze sa rakovina vyskytuje iba v semenníkoch. Zatiaľ sa nerozširuje do blízkych lymfatických uzlín.

Fáza 3: V predposlednej fáze sa rakovina rozširuje do jednej alebo viacerých lymfatických uzlín v bruchu. Nikde inde.

Fáza 4: Posledná fáza je najkritickejšia. V tejto fáze sa rakovina rozširuje za lymfatické uzliny v bruchu. Niekedy sa môže nachádzať až ďaleko od semenníkov, napríklad vo vzdialených lymfatických uzlinách alebo pľúcach. Úrovne nádorových markerov sú následne veľmi vysoké.

Príznaky rakoviny semenníkov

Muži s rakovinou semenníkov môžu mať rôzne príznaky. Niekedy dokonca ani žiadne mať nemusia. Navyše za príčinou symptómu môže byť aj iný zdravotný stav, ako je rakovina. Takže mať tieto príznaky hneď neznamená, že človek má určite rakovinu.

Toto je zoznam príznakov rakoviny semenníkov:

  • bezbolestná hrčka alebo opuch na ktoromkoľvek semenníku
  • bolesť, nepohodlie alebo necitlivosť v semenníku alebo miešku, s opuchom alebo bez neho
  • pocit ťažkosti v miešku (1 semenník sa môže stať pevnejším ako druhé semenník)
  • tupá bolesť v dolnej časti brucha alebo slabín
  • náhle nahromadenie tekutiny v miešku
  • jemnosť alebo rast pŕs
  • bolesť v dolnej časti chrbta, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a krvavé spútum alebo hlien
  • opuch jednej alebo oboch nôh

Príčiny rakoviny semenníkov

Príčiny karcinómu semenníkov nie sú ešte doposiaľ úplne známe. No poznáme faktory, ktoré na vznik nádoru vplývajú. Niektoré štúdie dokonca hovoria o tom, že niektoré príčiny a rizikové faktory súvisia už s vývojom dieťaťa v maternici.

Toto sú najznámejšie príčiny :

Kryptorchizmus: Kryptorchizmus alebo aj nezostúpené semenníky sú najvýznamnejším rizikovým faktorom pre rakovinu semenníkov. Až 3 až 5% chlapcov sa narodí so semenníkmi v brušnej dutine. Spravidla zostupujú do mieška počas prvého roku života, u niektorých chlapcov však semenníky nezostúpia.  Je dôležité, aby sa nezostúpené semenníky v ranom detstve presunuli nadol do mieška, pretože u mužov s nezostúpenými semenníkmi je asi trikrát vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny semenníkov ako u mužov, ktorých semenníky zostupujú pri narodení alebo krátko po ňom.

Vývojové poruchy: Druhou príčinou sú vývojové poruchy. Týka sa to hlavne semenníkov, pohlavnej sústavy alebo močových ciest. Sú to ochorenia ako rázštep močovej trubice alebo aj atrofia semenníkov.

Zápaly a infekcie: Zápaly alebo infekcie patria taktiež medzi veľmi časté faktory vo vzniku rakoviny semenníkov. Najčastejšie ide o zápaly priamo semenníkov, no nemusí tomu vždy byť tak.

Úrazy: Ďalším rizikovým faktorom, ktoré sa dajú získať počas celého života, patria úrazy. Sú to rôzne poškodenia alebo aj negatívne vplyvy životného prostredia.

Genetická predispozícia: Mať blízkeho príbuzného s rakovinou semenníkov alebo nezostúpeného semenníka zvyšuje riziko jeho vzniku. Napríklad, ak váš otec mal rakovinu semenníkov, máte asi 4-násobne vyššiu pravdepodobnosť jej vzniku a ak mal váš brat rakovinu semenníkov, tak je táto pravdepodobnosť až 8-násobne vyššia.

Prekonaná rakovina: Posledným faktorom, ktorý dokáže zvýšiť pravdepodobnosť rakoviny semenníkov, je už v minulosti prekonaná rakovina. Táto pravdepodobnosť je 15 až 18- krát vyššia. Z tohto dôvodu, ak vám bola diagnostikovaná rakovina semenníkov, je veľmi dôležité, až  aby ste pozorne sledovali druhé semenník.

Diagnostika

V prípade diagnostiky rakoviny semenníkov sa dá postupovať dvomi možnými cestami. Buď sa rozhodnete pre samovyšetrenie semenníkov alebo absolvujete lekársku prehliadku. Obe diagnostiky sú prospešné a nemali by sa zanedbať.

Samovyšetrenie semenníkov

Najlepší čas na samovyšetrenie semenníkov je po teplom kúpeli alebo sprche, v stoji, keď je miešok uvoľnený. Trvá to iba pár minút.

Ako na to :

  1. Skontrolujte každý semenník. Opatrne, ale pevne točte každý semenník medzi palcom a ukazovákom tak aby ste cítili celý povrch. Pevnosť semenníka by mala byť všade okolo rovnaká. Je normálne, že jeden semenník je o niečo väčší ako druhý.
  2. Nájdite nadsemenníky a chámovody. Sú to mäkké trubicovité štruktúry nad a za semenníkom. Stačí vedieť, že sú približne rovnaké.
  3. Hľadajte hrčky, opuchy alebo veci, ktoré sa vám nezdajú správne. Hrudky alebo hrčky nie sú normálne (aj keď nespôsobujú bolesť).
  4. Toto opakujte aspoň raz za mesiac. Vždy hľadajte zmeny vo veľkosti, tvare alebo textúre.
  5. Ak spozorujete hrčku alebo akékoľvek zmeny v priebehu času, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Nemusí to byť nič, ale ak ide o rakovinu semenníkov, môže sa šíriť veľmi rýchlo. Ak sa zistí včas, rakovina semenníkov je liečiteľná.

Lekárska prehliadka

To, že sa včas odhalí rakovina semenníkov zvyšuje úspešnosť liečby takmer až na úroveň 100 %. Preto je diagnostika taká dôležitá. Okrem samodiagnostiky je dôležitá aj lekárska diagnostika. Prebieha v nasledujúcich krokoch :

Anamnéza a fyzická prehliadka: Počas anamnézy sa zisťujú príznaky a možné rizikové faktory. A počas fyzickej prehliadky sa vyšetruje miešok, brucho, lymfatické uzliny a ďalšie časti tela.

Ultrazvuk semenníkov: Ultrazvuk sa navrhne v prípade, že má lekár vážne podozrenie. Je to za účelom odhalenia nádoru. Taktiež sa tento ultrazvuk vykonáva preto, aby sa zistilo, či sa rakovina rozšírila do lymfatických uzlín, pľúc alebo pečene.

Krvný test: Krvný test sa robí na kontrolu nádorových markerov. Jedná sa o bielkoviny a hormóny vyrobené niektorými rakovinami semenníkov.

Formy liečby

To aká forma liečby sa zvolí je na lekárovi. Lekár ju dokáže určite jedine po diagnóze a určení fázy rakoviny semenníkov. Môžu to byť invazívne alebo neinvazívne formy.

Najčastejšie formy liečby :

Dohľad a pozorovanie

Dohľad a pozorovanie sa ako forma liečby volí vtedy, ak ide len o prvé štádium rakoviny a nádor sa nevyvíja. Robia sa tu fyzické vyšetrenia, testy nádorových markerov a zobrazovacie testy.

Chirurgické zákroky

Chirurgické zákroky patria medzi hlavné liečby rakoviny semenníkov. Najčastejšie sa vykonáva orchiektómia na odstránenie celého semenníka. Môžu sa vykonať 3 typy týchto zákrokov :

Orchiektómia : Používa sa na liečbu v počiatočnom aj neskoršom štádiu. Tento chirurgický zákrok odstráni celé semenník a hmotu malým rezom v slabinách. Odstráni sa aj spermatická šnúra. Pri tejto operácii sa potvrdí a zinscenuje bunkový typ. Ak je jeden semenník odstránený a druhý v poriadku, mala by byť hladina testosterónu v poriadku.

Operácia šetriaca semenníkmi : Odporúča sa iba vo vybraných prípadoch. Tento chirurgický zákrok odstráni iba nádorové tkanivo, nie celý semenník. Preto musí byť hmotnosť veľmi malá a nádorové markery musia byť negatívne. Možné sú vedľajšie účinky, napríklad aj neplodnosť.

Retroperitoneálna disekcia lymfatických uzlín : Táto forma je komplexný chirurgický zákrok používaný na obmedzenie vedľajších účinkov odstránenia lymfatických uzlín v zadnej časti brucha. Táto operácia je možnosťou pre pacientov s rakovinou I. stupňa a vysokým rizikom recidívy.  Je dôležité aby ju vykonával vysoko skúsený chirurg.

Rádioterapia

Rádioterapia sa volí v štádiu, kedy je ešte stále nádor ohraničený. Najčastejším typom je ožarovanie napadnutého semenníka. Druhý je zatiaľ prekrytý  špeciálnym štítom. Ožarovanie sa používa u mužov nad 40 rokov.

Chemoterapia

Chemoterapia sa používa pri rakovine vyššieho stupňa, ktorá sa šíri mimo semenníky. Na usmernenie, koľko chemoterapie je potrebné použiť, a či to môže pomôcť sa používajú sérové ​​nádorové markery a zobrazovacie testy. Na liečbu rakoviny semenníkov sa niekedy môže kombinovať viac ako jeden chemoterapeutický liek. Tieto lieky sa podávajú v troch alebo štyroch, trojtýždňových cykloch. Niekedy sa urobí dokonca viac chirurgických zákrokov na odstránenie nádorov po chemoterapii.

Liečba u deti

Nádory semenníkov u detí sú zriedkavé. Ak sa však zistia včas, liečba je často úspešná. Ak sa zistí po jeho rozšírení, je to už ťažšie liečiť. Rovnako ako u mužov, aj táto rakovina často začína ako nebolestivá hrčka. Najbežnejším typom u chlapcov sú nádory žĺtkového vaku a teratómy. Najbežnejšie liečebné postupy pre deti sú:

  • Inguinálny prieskum : Pri tejto operácii sa urobí rez na kožnom záhybe tesne nad lonovou kosťou a následne sa semenník vyvedie z mieška. Chirurg potom pozrie na žľazu, aby rozhodol o ďalších krokoch.
  • Operácia šetriaca semenníkmi : Toto forma sa volí, keď je nádor  benígny. V tomto prípade sa odstráni iba nádorové tkanivo. Toto tkanivo sa potom posiela na testy (biopsiu).
  • Totálna orchiektómia : Ak výsledky biopsie ukážu rakovinu, je potrebný chirurgický zákrok na odstránenie semenníka.

Ak je rakovina agresívnejšia, ponúka sa ,aj ako v prípade dospelých mužov, ďalšia liečba. Medzi tieto možnosti patrí ožarovanie alebo chemoterapia. Po liečbe sú deti kontrolované najmenej dva roky, aby sa zabezpečilo, že je všetko v poriadku. Fyzikálne vyšetrenia, testy nádorových markerov a röntgenové snímky hrudníka sú bežnými následnými testami. Väčšina chlapcov, ktorí sa liečili na rakovinu semenníkov, zostanú zdraví a budú môcť mať deti, keď vyrastú.

Prevencia

Mnoho mužov s rakovinou semenníkov nemá známe rizikové faktory. A niektoré zo známych rizikových faktorov, ako napríklad nezostúpené semenníky alebo rodinná anamnéza, nemožno zmeniť. Z týchto dôvodov nie je možné v súčasnosti zabrániť väčšine prípadov tohto ochorenia.

Odborníci však odporúčajú korigovať kryptorchizmus u chlapcov z mnohých dôvodov (napríklad kvôli zachovaniu plodnosti), nie je však zrejmé, ako veľmi sa tým mení riziko rakoviny semenníkov u dieťaťa.

Pýtate sa nás

Čo je to rakovina semenníkov?

Rakovina semenníkov sa vyskytuje v semenníkoch, ktoré sú umiestnené vo vnútri mieška, voľného vrecka kože pod penisom. Semenníky produkujú mužské pohlavné hormóny a spermie na reprodukciu. V porovnaní s inými typmi rakoviny je rakovina semenníkov zriedkavá. Najbežnejšia je u mužov vo veku od 15 do 35 rokov.

Ako sa prejavuje a aké sú príznaky?

Najčastejšími príznakmi rakoviny semenníkov je bezbolestná hrčka, opuch alebo zväčšenie jedného alebo oboch semenníkov, bolesť alebo ťažkosť v miešku a celkový pocit malátnosti vrátane nevysvetliteľnej únavy, horúčky, potenia, kašľa, dýchavičnosti alebo miernych bolestí na hrudníku.

Ohrozuje rakovina plodnosť?

Rakovina semenníkov alebo jej liečba môžu spôsobiť neplodnosťou. Preto pred začiatkom liečby môžu muži, ktorí by mohli chcieť splodiť deti, zvážiť uloženie spermií do spermobanky na ďalšie použitie. Ale rakovina semenníkov môže tiež spôsobiť nízky počet spermií, čo by mohlo sťažiť získanie dobrej vzorky.

Ako preventívne postupovať pri podozrení?

Čo najskôr navštívte praktického lekára, ak spozorujete opuch, hrčku alebo inú zmenu na jednom zo semenníkov. Väčšina hrčiek v miešku nie je zhubná, je však dôležité skontrolovať ich čo najskôr. Liečba rakoviny semenníkov je oveľa efektívnejšia, ak sa začne včas.

V čom spočíva liečba? Je náročná?

Chemoterapia, rádioterapia a operácia sú 3 hlavné spôsoby liečby rakoviny semenníkov. To, ktorú lekár zvolí závisí od: typu rakoviny semenníkov, ktorú máte – či už ide o seminóm alebo neseminóm.

Je šanca na trvalé vyliečenie?

Je to dosť zriedkavé a veľmi dobre liečiteľné. Pri včasnej diagnostike sa dá rakovina semenníkov vyliečiť. Pri liečbe je riziko úmrtia na túto rakovinu malé. To, ako dobre pacient zareaguje na liečbu, závisí od typu rakovinovej bunky, od jej rozšírenia a od celkového zdravotného stavu pacienta.

Použité zdroje :

  • https://www.noisk.sk/files/2020/2020-07-16-23-79-esmo-pg-testicular-slk-web-v5.pdf
  • https://lekar.sk/clanok/rakovina-semennikov
  • https://www.erekciablog.sk/rakovina-semennikov/
  • https://www.californiaprotons.com/sk/testicular-cancer/
  • https://www.topdoktor.sk/blog/priznaky-a-liecba-rakoviny-semennikov
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+