miesok

Miešok

Posledná aktuálizácia prebehla 2. septembra 2024 by silviab

Miešok je súčasťou mužskej pohlavnej sústavy, ktorý sa avšak neradí medzi tie klasické orgány, pretože to je len nejaký vak, ktorý slúži ku uloženiu semenníkov. Každý muž môže mať inú veľkosť mieška. Tejto skutočnosti však veľa mužov nedáva pozornosť. Toto sa však zmení, hneď ako nastane nejaký problém, či už sa jedná o bolesť alebo iné zlé pocity.

Dnes sa pozrieme na jeho anatómiu a na to pri ktorých ochoreniach alebo príznakoch si treba dávať pozor.

Čo je miešok – anatómia

Miešok nepatrí medzi orgány, ktoré by boli práve typické pre pohlavnú sústavu. V tomto prípade sa bavíme skôr o takom „súbore“ tkanív, ktoré obklopujú semenníky. To akú veľkosť bude mať miešok, závisí aj od veľkosti semenníkov, no samozrejme rolu hrajú aj iné telesné proporcie.

  • Miešok sa odborne nazýva scrotum a nachádza sa u každého cicavca mužského rodu  medzi penisom a análnym otvorom

Ako sme už povedali, tak miešok obsahuje semenníky, čo sú dve žľazy oválneho tvaru zodpovedné za produkciu a ukladanie spermií. Produkujú tiež niekoľko hormónov, hlavným je testosterón. Jeho umiestnenie je preto nižšie, pretože potrebuje udržiavať o niečo nižšiu teplotu ako zvyšok tela. Táto nižšia teplota pomáha udržiavať produkciu spermií.

Každá strana mieška sa skladá z týchto častí:

Semenník : Každý semenník produkuje hormóny, z ktorých hlavným je testosterón, pomocou častí mozgu, ako je hypotalamus a hypofýza. Obsahujú tiež tubuly a bunky, ktoré produkujú spermie. Spermie sa prenášajú zo semenníka do nadsemenníka.

Nadsemenník : Nadsemenník je umiestnený na vrchu každého semenníka. Každý nadsemenník je pevne zvinutá trubica. Skladujú spermie vytvorené v každom semenníku, kým nedospejú, zvyčajne asi 60 až 80 dní. Nadsemenník tiež absorbuje nadbytočnú tekutinu vylučovanú semenníkom a pomáha tak pri prenose spermií cez reprodukčný trakt.

Spermatická šnúra : Každá spermatická šnúra obsahuje krvné cievy, nervy, lymfatické cievy a hadičku nazývanú vas deferens. Táto trubica posúva spermie z nadsemenníka do ejakulačných kanálikov. Cievy udržujú prívod krvi do semenníkov, chámovodu a cremaster svalu. Nervy prenášajú informácie z miechy do a z mieška, semenníkov a kremasterového svalu.

Cremaster sval : Poslednou časťou miešku je cremasterový sval, ktorý obklopuje jedno zo semenníkov a jeho spermatickú šnúru. Sval pomáha posúvať semenník smerom k telu a od tela, aby sa udržala ideálna teplota na produkciu spermií. To je dôvod, prečo miešok visí nižšie v teplých podmienkach a bližšie k telu v chladnom počasí.

Všetky tieto štruktúry sú obklopené skrotálnou stenou. Táto stena je lemovaná hladkým svalom, ktorý sa nazýva sval dartos fascia. Tento sval spolu so svalmi cremaster pomáha rozširovať alebo napínať kožu miešku pri pohybe hore a dole.

Abnormality mieška

Ak sa bavíme o miešku a jeho abnormalitách alebo niektorých symptómoch tak ide najčastejšie ani nie tak o miešok priamo ale skôr o abnormality týkajúce sa semenníkov alebo nadsemenníkov. Preto je vždy potrebné aby sa sledovali jednotlivé príznaky samostatne ako komplexne.

Toto sú symptómy, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

Bolestivý a citlivý miešok: Ak pociťujete vyššiu citlivosť alebo dokonca až bolesť priamo v pokožke, tak sa môže jednať o alergiu, najmä v prípade, že by ste si všimli aj začervenanie pokožky. Niekedy však treba aj pri takýchto príznakoch zbystriť pozornosť, pretože nemusí ísť „len“ o alergiu ale môže to byť príznak aj zápalu semenníkov, torzie semenníkov alebo nádoru.

Začervenaný miešok: V predchádzajúcej abnormalite sme už začervenaný miešok spomenuli, no spomenieme ho ešte raz. Nie vždy totiž musí ísť o alergiu. Niekedy môže byť toto začervenanie zapríčiniť aj nevhodné oblečenie, zlý prací prášok alebo niečo podobné. V tomto prípade môže ísť o povrchovú infekciu alebo nejaké zápalové ochorenie. No treba si však dávať pozor, lebo niekedy môže ísť aj o zápal semenníkov.

Opuchnutý a zväčšený miešok: Najnebezpečnejším príznakom, ktoré môže u mieška nastať je opuch alebo zväčšenie. Tento symptóm totižto môže byť príznakom nejakej deformácie, čo už môže byť pre muža oveľa viac rizikové.

Stiahnutý alebo zmenšený miešok: Stiahnutý alebo zmenšený miešok sa odborne nazýva atrofia. Tento príznak je u mužov s pribúdajúcim vekom celkom značný a má to čo dočinenia s poklesom testosterónu. Niekedy však za týmto môže stáť aj nezostúpenie semenníka alebo o príznak torzifikácie alebo aj zápalu semenníka.

Výskyt hrčky alebo guľky: Veľa mužov, ale aj celkovo ľudí sa pri nahmataní hrčky zhrozí. Aj v prípade miešku môže ísť o prejav cysty alebo aj nádoru. Málokedy sa však stáva, že by tento príznak bol spojený priamo s mieškom, častejšie ide však o problémy, ktoré sa týkajú semenníkov. Niekedy však môže ísť aj o hydrokélu, čo znamená, že sa v danej hrčke nahromadil výpotok.

Ovisnutý miešok: A ako posledná abnormalita alebo príznak je ovisnutý miešok. Je to vlastnosť, ktorú si veľa mužov všimne na prvý pohľad. Ak však s týmto ovisnutím nepríde bolesť, tak to väčšinou nie je nič vážne. No ak by sa to začalo zhoršovať, tak je vyhľadanie lekárskej pomoci na mieste.

Funkcia

Je to produkcia spermií alebo spermatogenézy v semenníkoch, ktorá zdôrazňuje základnú funkciu miešku. Produkcia spermií je najefektívnejšia v malom rozmedzí teplôt. Prítomnosť semenníkov v miešku znamená, že sú umiestnené tesne mimo tela, čo umožňuje, aby boli mierne chladnejšie ako vnútorná teplota tela.

Ak však teplota semenníkov poklesne, svalstvo dartos mieška a sval cremaster (jedna z vrstiev pokrývajúcich semenníky) sa stiahnu a pritiahnu miešok a semenníky bližšie k telu. To zvýši teplotu v semenníkoch. Na druhej strane, ak je teplota v semenníkoch príliš vysoká, môžu sa svaly dartos a cremaster uvoľniť, čím znížia miešok a semenníky smerom od tela a následne znížia teplotu semenníkov.

Ochorenia, ktoré môžu postihnúť miešok

Ako sme spomínali pri abnormalitách a príznakoch tak aj pri ochoreniach sa skôr jedná o pôvod v semenníkoch alebo nadsemenníkoch. Kým sa jedná „len“ o zápaly, tak nemusí ísť o život ohrozujúcu situáciu, no niekedy môže ísť aj o oveľa vážnejšie ochorenia ako napríklad zhubné nádory.

Tu sú najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia a problémy súvisiace s mieškom:

Inguinálna hernia : Inguinálna hernia nastane vtedy, keď orgány brušnej dutiny (napríklad črevá, väčšie omentum, vaječníky) presahujú za prednú brušnú stenu cez trieslovinový kanál. Toto ochorenie sa môže prejaviť nádorovým výbežkom v oblasti slabín a bolesťou, ktorá môže byť rôznej intenzity. Medzi príznaky patrí pocit ťažkosti v žalúdku, výskyt opuchu v oblasti slabín, ktorý sa mení vo veľkosti a mizne v polohe na chrbte, výskyt bolesti prietrže po zdvíhaní závaží alebo namáhaní a pri chôdzi sa môžete cítiť nepríjemne.

Hydrokéla : Hydrokéla nastane, keď sa v dutinách okolo jedného z vašich semenníkov nahromadí nadbytočná tekutina. Niekedy sa toto môže stať uže pri narodení, ale môže to byť tiež následok úrazu alebo zápalu. Medzi príznaky hydrokély patria  opuch miešku, ktorý je s pribúdajúcim dňom zreteľnejší, tupá bolesť v miešku a pocit ťažkosti. Hydrokély zvyčajne nevyžadujú liečbu, pokiaľ nie sú veľmi veľké alebo bolestivé. Väčšina z nich odíde sama, ale závažnejšie prípady môžu vyžadovať chirurgickú opravu.

Varikokéla : Pri varikokéle ide o opuchnutie žíl vo vašom miešku. Postihuje však nie žily alebo cievy samotného mieška, ale žily vyživujúce semenníky. Nie vždy však spôsobuje príznaky. Ak k tomu však dôjde, príznaky zahŕňajú tupú, boľavú bolesť, bolesť, ktorá začne ustupovať, keď si ľahnete a opuchnutie semenníkov. Varikokélu môžete mať celý život a aj napriek tomu nikdy nepotrebovať liečbu. Niekedy však môžu spôsobiť neplodnosť alebo zmenšenie semenníkov, preto je najlepšie nechať si ich skontrolovať lekárom.

Torzia semenníka : Torzia semenníka znamená, že sa váš semenník otáčal v miešku. Toto skrútenie spermatickej šnúry prerušuje prívod krvi, nervové funkcie a transport spermií do semenníka. Tento stav sa považuje za lekársku pohotovosť. Medzi príznaky torzie semenníkov patria silná bolesť a opuch miešku, opuch semenníkov, bolesť v podbrušku, nevoľnosť a zvracanie a močenie viac ako obvykle. Pri ktoromkoľvek z týchto príznakov vyhľadajte pohotovostnú lekársku starostlivosť.

Epididymitída : Epididymitída nastane, keď sa nadsemenník zapáli. Často je to výsledok sexuálne prenosnej infekcie, ako sú chlamýdie alebo kvapavkav. Medzi príznaky epididymitídy patria bolesť alebo citlivosť miešku, teplo alebo začervenanie v miešku, neobvyklá tekutina vychádzajúca z vášho penisu, časté alebo bolestivé močenie, krvavé semeno alebo horúčka. V závislosti od typu infekcie možno budete musieť užívať antibiotiká alebo antivírusové lieky.

Orchitída : Orchitída sa týka infikovaného alebo zapáleného semenníka. Rovnako ako epididymitída, aj orchitída je často výsledkom infekcie spôsobenej sexuálne prenosnej choroby. Medzi ďalšie príčiny patrí tuberkulóza, vírusy ako mumps, huby a parazity spolu s ďalšími chorobami, ktoré vedú k zápalu. Liečba závisí od príčiny. Ultrazvuk miešku a semenníkov môže pomôcť určiť diagnózu a závažnosť stavu. Závažné infekcie môžu vyžadovať hospitalizáciu alebo chirurgický zákrok.

Rakovina semenníkov :  Rakovina semenníkov môže nastať, keď sa bunky abnormálne množia v tkanive vašich semenníkov. Bežne začína v bunkách, ktoré vytvárajú spermie. Príčina rakoviny semenníkov nie je vždy jasná. Liečba závisí od vášho štádia rakoviny. Niekedy vám lekár semenník chirurgicky odstráni. Radiačná terapia alebo chemoterapia môžu byť tiež súčasťou liečebného plánu. Môže sa tiež použiť transplantácia kmeňových buniek.

Ako podporiť miešok

Ako sme už spomínali, problémy s mieškom nastávajú aj pri problémoch so semenníkmi. Preto sa na ich starostlivosť treba zamerať komplexne.

Tu je niekoľko tipov na životný štýl, ako udržať vaše miešok v dobrom zdraví:

  • Mesačne vykonávajte samovyšetrenie semenníkov
  • Pravidelne sa umývajte : Pravidelne sa sprchujte alebo kúpte, aby bola vaša celá oblasť genitálií čistá. Znižuje sa tak riziko kožných infekcií, ktoré môžu spôsobiť ďalšie komplikácie. Po kúpaní udržujte oblasť penisu a miešku v suchu. Vlhkosť zachytená v tejto oblasti sa môže rýchlo stať živnou pôdou pre plesne.
  • Noste voľné a pohodlné oblečenie : Snažte sa vyhnúť noseniu pevného spodného prádla a nohavíc. Nechajte miešok prirodzene visieť z tela, aby ste udržali nízku teplotu miešku a zabránili poraneniu.
  • Používajte ochranu, keď máte sex : Majte nasadený kondóm pri akejkoľvek sexuálnej aktivite týkajúcej sa vášho penisu. To pomáha predchádzať sexuálne prenosným infekciám, ktoré ovplyvňujú vaše miešok a semenníky, ako aj vášho partnera.
  • Namiesto holenia zastrihnite : Je pravdepodobné, že oholenie alebo iné úplné systémy odstraňovania chĺpkov spôsobia podráždenie pokožky, alergické reakcie, traumu alebo infekcie. Preto skôr skúste techniku zastrihávania.

Pýtate sa nás

Čo je to miešok?

Miešok alebo skrotum je časť vonkajších mužských genitálií umiestnených za a pod penisom. Je to malý svalnatý vak, ktorý obsahuje a chráni semenníky, cievy a časť spermatickej šnúry.

Načo slúži a ako funguje u muža?

Miešok je vnútorne rozdelený do dvoch oddelení priehradkou a každý oddiel obsahuje semenník. Miešok chráni semenníky pred zmenami teploty. Aby sa zaistila normálna produkcia spermií, miešok udržuje kontrakcie alebo expanziu semenníkov pri teplote o niečo chladnejšej ako je teplota zvyšku tela. Cremaster sval sa stiahne, keď je miešok vystavený nízkym teplotám, a pritiahne tak miešok bližšie k telu, aby sa zahrial. Keď je vystavený teplu, sval cremaster sa uvoľní, čo umožní miešku visieť nižšie a ďalej od tela. To umožňuje miešku ochladiť.

Aké ochorenia môže mať miešok?

Pri ochoreniach mieška sa skôr jedná o pôvod v semenníkoch alebo nadsemenníkoch. Môže ísť o zápaly, pri ktorých nemusí ísť o život ohrozujúcu situáciu, no niekedy môže ísť aj o oveľa vážnejšie ochorenia ako napríklad zhubné nádory.

Súvisí sex so zdravým fungovaním mieška a semenníkov?

Áno, sex súvisí so zdravým fungovaním mieška a semenníkov a to dosť pozitívne. Dôležité je preto často ejakulovať. Takže sa treba vyvarovať takzvanému suchému orgazmu.

Súvisí stav mieška a semenníkov aj s vekom?

Áno, stav mieška súvisí s vekom. Je tomu preto, lebo s pribúdajúcim vekom sa stav ale aj funkčnosť semenníkov a mieška zhoršujú. Je to kvôli poklesu hladiny testosterónu.

Použité zdroje :

  • https://www.erekciablog.sk/miesok/
  • https://biopedia.sk/clovek/pohlavna-sustava-muza
  • https://www.psickar.sk/pohlavna-sustava-psa/pohlavna-sustava-pes/miesok
  • https://lekar.sk/clanky/temy/miesok-sro
  • https://www.healthline.com/human-body-maps/scrotum
  • https://www.britannica.com/science/scrotum
Každý hlas je cenný 🙂
Tags:

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+