Posledná aktuálizácia prebehla 6. októbra 2024 by silviab
Plodnosť a menštruácia sú vo veľkej miere riadené hormónmi a jedným z týchto hormónov je progesterón. Progesterón je jedným z dvoch pohlavných hormónov, druhým je estrogén. Je to steroidný hormón patriaci do triedy hormónov nazývaných gestagény. Vylučuje sa žltým telieskom, dočasnou endokrinnou žľazou, ktorú si ženské telo produkuje po ovulácii počas druhej polovice menštruačného cyklu. Jeho hlavnými funkciami sú regulácia menštruácie a podpora tehotenstva v ženskom tele. Preto sa občas nazýva aj hormón materstva.
Progesterón, jeho funkcia a význam
Progesterón pripravuje endometrium na potencionálne tehotenstvo po ukončení ovulácie. Spustí zahustenie výstelky, aby prijala oplodnené vajíčko. Bojuje proti svalovým kontrakciám v maternici, ktoré by spôsobili, že telo vajíčko odmietne.
Ak žena neotehotnie, žlté teliesko sa rozpadne, čím sa znížia hladiny progesterónu v tele. Táto zmena zaistí menštruáciu. Ak žena otehotnie, progesterón pokračuje v stimulácii tela, aby zabezpečil cievy v endometriu, ktoré budú môcť kŕmiť rastúci plod. Hormón tiež ďalej pripravuje hranicu maternice, aby mohla prijať oplodnené vajíčko. Akonáhle sa placenta vyvinie, začne vylučovať aj progesterón a podporovať žlté teliesko. To spôsobuje, že hladiny progesterónu zostanú zvýšené, takže telo neprodukuje viac vajíčok. Pomáha tiež pripraviť prsia na produkciu mlieka.
A akú má funkciu u mužov? Progesterón sa u mužov produkuje v nadobličkách. Jeho funkcia je spojená s vývojom spermií.
Aké sú jeho ďalšie výhody?
- Podporuje zdravé kosti, prsia, srdce, pečeň a mozgové tkanivá v tele mužov aj žien.
- Zlepšuje hladinu cholesterolu.
- Je prospešný pre prostatu.
- Je dôležitý pre mozog.
- Stimuluje mozgové receptory.
- Má mnoho funkcií v centrálnom nervovom systéme na reguláciu poznávania, nálady, zápalov, mitochondriálnych funkcií, neurogenézy a regenerácie, myelinizácie a zotavenia z traumatického poranenia mozgu.
- Je prekurzorom ďalších hormónov vrátane estrogénu, testosterónu a kortizolu.
Jeho správna hladina v tele
Hladiny progesterónu sa merajú krvným testom. Je dôležité mať na pamäti, že hladiny progesterónu kolíšu počas menštruačného cyklu, takže hladiny sa môžu meniť počas celého mesiaca.
Progesterón sa nachádza v oveľa nižších hladinách u mužov a zvyčajne sa netestuje, pokiaľ neexistuje podozrenie na dysfunkciu nadobličiek. Normálne hladiny sú nižšie ako 0,20 ng / ml.
Ako sa progesterón mení počas menštruačného cyklu?
Pred ovuláciou = nižší progesterón. Na začiatku menštruačného cyklu sú hladiny progesterónu nízke a zostávajú nízke aj počas folikulárnej fázy.
Po ovulácii = vyšší progesterón. Progesterón je dominantný hormón po ovulácii. Jeho hladiny vrcholia uprostred luteálnej fázy. Ak nedôjde k počatiu, žlté teliesko sa začne rozpadávať 9 až 10 dní po ovulácii, čo spôsobí pokles hladiny progesterónu a začiatok menštruácie.
Zvýšená hladina progesterónu
Vysoká hladina progesterónu zvyčajne nemá žiadne negatívne účinky na zdravie. Prirodzene dosahuje vysoké hladiny počas tehotenstva.
V ojedinelých prípadoch však môže byť zvýšená hladina príznakom niektorých porúch, ako napríklad :
- vrodená hyperplázia nadobličiek
- typ abnormálneho tehotenstva, ktorý sa nazýva hydatidiformný mól
- niektoré cysty na vaječníkoch
- niektoré nádory vaječníkov
Znížená hladina progesterónu
Ženy, ktoré majú nízku hladinu progesterónu, môžu mať abnormálne menštruačné cykly alebo môžu mať problémy s otehotnením, pretože progesterón nezariadi vhodné prostredie pre rast počatého vajíčka. Ženy, ktoré majú nízku hladinu progesterónu a ktorým sa darí otehotnieť, sú vystavené vyššiemu riziku potratu alebo predčasného pôrodu, pretože je to práve progesterón, ktorý pomáha udržiavať tehotenstvo zdravé.
Príznaky nízkeho progesterónu
Problémy s plodnosťou : Progesterón má v ženskom cykle veľmi dôležitú úlohu, pretože zaisťuje, aby výstelka maternice zostala na svojom mieste 14 dní vášho cyklu. Ak sú však hladiny progesterónu veľmi nízke, môže to viesť k problémom s počatím, nepravidelným menštruáciám a závažnejším príznakom predmenštruáčneho syndrómu.
Estrogénová dominancia : Estrogénová dominancia je jednou z hlavných príčin nízkeho progesterónu. Progesterón a estrogén majú symbiotický vzťah, kde jeden je potrebný na pomoc pri kontrole druhého. Ak sú hladiny estrogénu príliš vysoké a hladiny progesterónu príliš nízke, znamená to, že sa rovnováha vymkne spod kontroly a môže viesť k príznakom vrátane fibroidov vaječníkov, celulitídy, prírastku hmotnosti, bolestivých menštruácii, výkyvov nálady a nadúvania.
Problémy so štítnou žľazou : Nízky progesterón má vplyv na hladinu estrogénu, čo môže mať zase vplyv na hladinu vašej štítnej žľazy.
Úzkosť, depresia a nízka nálada : Progesterón má obrovský vplyv na vašu náladu a pôsobí ako antidepresívum. Preto ak ho v tele máte nedostatok, môže to viesť k zníženiu nálady, úzkosti, depresií, ako aj k nespavosti.
Nadváha : Nízka hladina progesterónu môže zabrániť vášmu telu v spaľovaní tukových zásob energie, namiesto toho môže ukladať glukózu do krvi. To môže viesť k rozpadu svalového tkaniva a tvorbe celulitídy.
Poklesnutá alebo uvoľnená pokožka : Progesterón stimuluje produkciu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre udržanie zdravia pokožky.
Ako ju zvýšiť
Najprirodzenejším spôsobom ako zvýšiť hladinu progesterónu je pomocou určitých potravín alebo byliniek. V tomto prípade je však potrebné si na viditeľné výsledky počkať dlhšie. V zhoršených prípadoch, je možné liečiť tento problém už odbornejšie a to napríklad hormonálnou liečbou.
Jedlo, potraviny a vitamíny : Pretože progesterón je hormón, neexistujú žiadne potraviny, ktoré ho aktívne obsahujú. To však neznamená, že jedlo nemôže pomôcť telu zvýšiť produkciu progesterónu.
- Vláknina – Ako sme už uviedli, estrogén a progesterón fungujú navzájom a vláknina môže pomôcť znížiť hladinu estrogénu, čo zase môže pomôcť progesterónu pracovať efektívnejšie. Vaše telo absorbuje estrogén z určitých potravín, a preto čím dlhšie tieto potraviny prechádzajú tráviacim systémom, tým viac estrogénu sa vstrebáva. Vláknina pomáha zlepšovať vaše vyprázdňovanie a zaisťuje, že je menej času na absorpciu estrogénu do vášho systému.
- Zinok – Zinok má vplyv na množstvo rôznych oblastí vášho tela, ktoré sú nevyhnutné pri produkcii progesterónu, vrátane vaječníkov a vašej hypofýzy. Zinok zvyšuje produkciu hormónu stimulujúceho folikuly , čo zase spôsobuje ovuláciu a vedie k produkcii progesterónu.
- Vitamín B6 – Vitamín B6 pomáha zlepšovať hladinu progesterónu, a preto je jedným z vitamínov, ktoré ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, často užívajú.
- Horčík – Horčík hrá veľmi dôležitú úlohu v regulácii hormónov, a preto patrí medzi živiny, ktoré zvyšujú hladinu progesterónu. Dôvodom je to, že pomáha regulovať hypofýzu, ktorá produkuje luteinizačný hormón a hormón stimulujúci štítnu žľazu, ktoré vedú k produkcii estrogénu a tiež pomáhajú zvyšovať hladinu progesterónu.
- L-arginín – Táto aminokyselina sa nachádza v potravinách s vysokým obsahom bielkovín a je dôležitá pri výrobe kyseliny dusičnej, ktorá podporuje krvný obeh. Zvýšený krvný obeh zaisťuje, že vaše žlté teliesko (ktoré po ovulácii produkuje progesterón) a vaše vaječníky môžu pracovať efektívne.
Krémy a gély : Najčastejšie sú u nás progesterónové gély alebo krémy, ktorých cieľom je pôsobenie na maternicu. Väčšinou sú lokálneho charakteru. Najčastejšie využívanými sú počas asistovanej reprodukcie, menopauzy, pri nedostačujúcom žltom teliesku alebo pri objavení anovulačných cyklov.
Vaginálne vložky alebo čípky : Medzi ďalšie prostriedky, ktoré sa radia medzi lokálne sú práve vaginálne vložky a čípky. Najčastejším využitím je zníženie percenta potratu.
Hormonálna terapia : Hormonálna terapia sa nasadzuje v prípade, že nedostatok progesterónu je už naozaj pokročilý. Táto liečba pozostáva zo substitúcie progesterónu pomocou iných externých zdrojov ako vaše telo.
Cvičenie : Normálne a mierne cvičenie nepoškodí hladinu progesterónu ani estrogénu; skôr je to dobré pre vás a vaše dieťa. Ale nadmerné cvičenie (napríklad CrossFit) môže viesť k nevyváženým hladinám kortizolu, ktoré celkovo znížia hladinu progesterónu. Môže sa to stať takto: Stres z toľko fyzickej námahy vedie k zvýšenej a predĺženej produkcii kortizolu (hlavného stresového hormónu). Pretože vaše telá nie sú navrhnuté tak, aby produkovali kortizol pri tak vysokej intenzite, telo v určitom okamihu vyhľadáva „pomoc“, ktorú nájde tak, že progesterón vytiahne z vaječníkov a premení ho na kortizol. Táto kompenzácia zaisťuje prežitie, ale vylučuje vaječníkové hormóny z rovnováhy.
Progesterón a plodnosť
Všetky ženy, ktoré chcú otehotnieť, potrebujú progesterón, ktorý im pomôže pripraviť sa a udržať si tehotenstvo.
Pred otehotnením
Úloha progesterónu v celkovom zdraví plodnosti spočíva v tom, že pomáha pripraviť maternicu na tehotenstvo. Po ovulácii začnú vaječníky produkovať progesterón potrebný pre maternicu. Progesterón spôsobuje zhrubnutie sliznice maternice alebo endometria. Celkovým cieľom je mať hrubú výstelku, ktorá pomôže vytvoriť ideálne podporné prostredie pre vaše vajíčko / embryo vo vašej maternici.
Počas tehotenstva
Vyváženie progesterónu v tehotenstve je nevyhnutné. Trvalý prísun progesterónu do endometria naďalej pomáha podporovať vývoj plodu počas tehotenstva. Po 8 až 10 týždňoch tehotenstva placenta preberá produkciu progesterónu z vaječníkov a podstatne zvyšuje jeho produkciu.
Progestín
Progestíny sú syntetické formy prirodzene sa vyskytujúceho hormónu progesterónu v tele. Boli navrhnuté tak, aby interagovali s progesterónovými receptormi v tele, aby spôsobili účinky podobné progesterónu. To znamená, že robia niečo z toho, čo robí aj prirodzený progesterón v tele. Napríklad progestíny, ako aj progesterón, môžu spôsobiť zmeny endometria.
Progestíny boli pôvodne vyvinuté, pretože prírodný progesterón sa neabsorbuje dobre, ak sa užíva ako tableta ústami, a telo ho metabolizuje príliš rýchlo na to, aby malo veľký účinok. Teraz je progesterón dostupný v mikronizovanej forme, ktorá sa ľahšie vstrebáva a vydrží dlhšie v tele, ale pri kontrole pôrodnosti sa používajú iba progestíny – nie mikronizovaný progesterón.
Progestíny v hormonálnej antikoncepcii : Progestíny sú prítomné vo všetkých formách hormonálnej antikoncepcii. Progestíny zabraňujú otehotneniu tým, že inhibujú ovuláciu a znižujú množstvo a naťahovanie hlienu krčka maternice, čím sú nepriateľské voči spermiám, ktoré sa snažia preniknúť do maternice.
Ako sa líšia progestíny od prírodného progesterónu?
Progestíny sa vytvárajú v laboratóriu. Zvyčajne sa začína hormónom ako stavebnou jednotkou. Väčšina progestínov sa vytvára z testosterónu, časť z progesterónu a časť spirolaktónu. Progestíny sa môžu v tele viazať nielen na receptory progesterónu, ale napríklad aj na androgény, estrogény alebo úplne iné. Ak sa progestíny naviažu na tieto receptory, môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky.
Čo ešte treba vedieť o progesteróne?
- Po menopauze nebudete produkovať žiadny znateľný progesterón.
- Predpokladá sa, že progesterón je čiastočne zodpovedný za príznaky predmenštruačného syndrómu, ako sú citlivosť prsníkov, pocit nafúknutia brucha a zmeny nálady.
- Antikoncepčné prostriedky obsahujúce iba gestagén môžu byť dobrou voľbou, ak nemôžete užívať kombinovaný liek s estrogénom alebo máte obavy z vedľajších účinkov estrogénu. Sú vhodné pre staršie ženy, najmä fajčiarky, ktoré chcú používať perorálnu hormonálnu antikoncepciu, a ženy po pôrode alebo dojčiace ženy.
- Mini-pilulky iba s progestínom sú vysoko účinné pri prevencii tehotenstva (asi 97 percent), ak sa užívajú správne. Aby boli účinné, musia sa užívať každý deň v rovnakom čase.
Pýtate sa nás
Čo je progesterón?
Progesterón je hormón uvoľňovaný žltým telieskom vo vaječníku. Hrá dôležitú úlohu v menštruačnom cykle a pri udržiavaní počiatočných štádií tehotenstva. Niekedy sa môže stať, že sa podieľa aj na raste určitých druhov rakoviny.
Akú má funkciu v tele?
Progesterón pripravuje endometrium na potenciálne tehotenstvo po ovulácii. Spustí zahustenie výstelky, aby prijala oplodnené vajíčko. Ďalšími funkciami je napríklad zodpovednosť za vývoj mliečnej žľazy, utlmenie predčasných kontrakcií maternice, rozvoj poprsia, zlepšenie hladiny cholesterolu, zlepšená prostata alebo stimulácia mozgových receptorov.
Aké sú optimálne hodnoty progesterónu?
Hladina progesterónu sa počas ľudského života mení a kolíše. Najvyššie hodnoty dosahuje ženy počas tehotenstva. Najnižšie naopak počas folikulárnej fázy svojho menštruačného cyklu – 70 ng/dl.
Čo ovplyvňuje jeho hladinu?
Muži, deti a ženy po menopauze majú nižšie hladiny progesterónu ako ženy v plodnom veku. To, čo sa považuje za „normálnu“ hladinu progesterónu, závisí od veku a pohlavia človeka. Medzi ďalšie faktory u žien patrí tehotenstvo alebo obdobie menštruácie. Hladina progesterónu kolíše počas celého menštruačného cyklu. Vrcholí asi sedem dní pred menštruáciou.
Kedy je dobré si dať túto hladinu vyšetriť?
Najvhodnejšie vyšetrenie je predovšetkým v plodnom veku, kedy je pre vás hormonálna rovnováha to najdôležitejšie. Ďalším dôvodom vyšetrenia môže byť nepravidelná, veľmi slabá alebo až neexistujúca menštruácia.
Použité zdroje :
- http://bebalanced.sk/clanok/1/hormony-v-rovnovahe
- https://resolve.org/infertility-101/the-female-body/progesterone-pregnancy-vital-connection/
- https://www.yourhormones.info/hormones/progesterone/
- https://www.healthline.com/health/progesterone-function
- https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/progesterone
- https://slovenskypacient.sk/progesteron-bez-neho-neotehotniete-chrani-vas-aj-pred-rakovinou/
- https://www.healthline.com/health/womens-health/low-progesterone#progesterone-levels
- https://www.erekciablog.sk/progesteron/