žaluď

Žaluď

Mužský žaluď je najvrchnejšia časť penisu, ktorú prekrýva kožná riasa penisu – tzv. predkožka. Počas svojho života sa s problémami ako začervenanie, opuch, svrbenie či citlivosť žaluďa stretne 3 – 11 % chlapov. Všetky tieto symptómy majú obvykle jedného spoločného menovateľa. A ním je zápal. No túto časť pohlavného údu môžu napadnúť aj iné komplikácie. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako liečiť a podporiť zdravie tejto koncovej časti penisu.

Čo je to mužský žaluď?

Mužský žaluď nájdeme na úplnom vrchole penisu – ukončuje ho, pričom cez vývod močovej trubice ako jeho dôležitej časti sa dostáva von nielen moč, ale aj mužský ejakulát. Túto koncovú časť penisu ochraňuje predkožka, ktorú zdravý chlap môže pretiahnuť cez žaluď a slúži tak ako výborná erotogénna zóna.

Povrch žaluďa sa podstatne líši od iných častí mužskej pohlavnej sústavy – pokrýva ho vrstva kreatínu a substancie zvanej smegma. Tá sa podieľa na jeho zvlhčovaní – teda pôsobí ako mazadlo. Bez tejto látky by bolo totiž oveľa náročnejšie stiahnuť napríklad aj predkožku cez žaluď.

Žaluď môžeme u zdravého muža vidieť, tak ako ho príroda stvorila, hlavne pri erekcii. Pri stoporení prúdi do penisu oveľa viac krvi, čím sa zväčšuje a predkožka sa sťahuje. Ak mechanizmus sťahovania predkožky funguje správne, žaluď vidíme celý. Ak nie, môžete trpieť napríklad poruchami predkožky.

Žaluď patrí medzi trio vysoko erotogénnych zón muža. Spoločne s predkožkou a uzdičkou vďaka svojim citlivým nervovým zakončeniam tvorí základ úspešného sexuálneho dráždenia chlapa. Správna stimulácia žaluďa môže vyústiť až k pomerne k rýchlemu vyvrcholeniu (ejakulácii).

Z čoho sa skladá?

Žaluď penisu tvorí jedno trio s týmito časťami:

  1. Koruna. Nachádza sa na úplnom vrchole. Tam, kde žaluď dosahuje najväčšiu šírku. Za normálnych okolností môžeme cez korunu bez problémov pretiahnuť predkožku.
  2. Predkožka. Ide o kožnú riasu, ktorá plní funkciu ochrancu žaluďa. Chráni ho v nestoporenom stave, teda v stave, keď chlapa žena sexuálne nestimuluje.
  3. Uzdička. Táto časť penisu spája žaluď s predkožkou. Patrí medzi najcitlivejšie zóny mužského pohlavného údu. A z toho dôvodu dochádza k jej častým poraneniam. Môže sa natrhnúť či dokonca úplne pretrhnúť.

4 zaujímavosti o žaludi

Toto sú 4 najkurióznejšie fakty o vrchnej časti penisu:

  • Šanca, že si spôsobíte zranenie alebo chytíte pohlavnú vírusovú infekciu HIV, je na žaludi oveľa vyššia. Je to hlavne kvôli jeho špecifickej stavbe – hlavne povrchu. „Pokožka“ žaluďa sa od inej pokožky na tele výrazne líši už na prvý pohľad. A okrem toho je citlivejšia na dotyk, čo dáva väčší priestor zraneniam.
  • Žaluď môže byť väčší aj menší oproti ostatnej časti penisu. Nie je penis ako penis, a teda ani žaluď nemajú všetci muži rovnaký. Môže sa teda stať, že v porovnaní so zvyškom „tela“ pohlavného údu sa môže javiť ako príliš veľký alebo malý.
  • Muži vyznávajúci niektoré tradície a náboženské zvyklosti majú žaluď úplne obnažený. Postupujú totižto tzv. obriezku, čo je chirurgické odstránenie predkožky.
  • Tvar žaluďa pomáha mužovi lepšie sexuálne (vy)dráždiť svoju partnerku. Príroda nadelila chlapovi túto možnosť vďaka jeho kónickému tvaru, ktorý dovoľuje ženu stimulovať zvnútra oveľa dôkladnejšie.

Najčastejšie problémy s mužským žaluďom

Urológovia najčastejšie problémy so žaluďom penisu ako sčervenanie, svrbenie či citlivosť pripisujú alergickým reakciám, zápalom, prípadne infekciám. Čo o zdraví vášho žaluďa hovoria tieto a iné príznaky? Poďme sa na ne pozrieť odborným očkom.

Sčervenanie

Nemusí ísť hneď o prejav zdravotného problému. Pri erekcii sa totiž mužský žaluď sfarbí do tmavočervena, prípadne až fialova. Takýto proces je úplne prirodzený, keďže sa do cievok v penise dostáva naraz veľký objem krvi.

Ak vás však okrem toho žaluď aj svrbí, prípadne pociťujete bolesť, vtedy už môžeme hovoriť o zdravotnom probléme. Pravdepodobne ste chytili infekciu vírusového alebo mykotického pôvodu.

Svrbenie

Ak vás žaluď svrbí iba krátky čas, pravdepodobne na ňom prebehla alergická reakcia. Po čase by mala sama odznieť. Ak sa však k svrbeniu pridá aj začervenanie (aj predkožky), môže sa jednať o mykotickú, vírusovú alebo kvasinkovú infekciu.

Bolesť a citlivý žaluď

Bolí vás žaluď a ešte je k tomu citlivý na dotyk? Po urologickom vyšetrení pravdepodobne lekár skonštatuje zápal, infekciu, prípadne pohlavnú chorobu. Často sa k týmto prejavom pripájajú aj ďalšie symptómy ako sčervenanie, opuchy či vyrážky.

Balanitída

Ak váš žaluď sčervená, je citlivý na dotyk, prípadne pociťujete miernu až silnejšiu bolesť, pravdepodobne trpíte tzv. balanitídou. Hovoríme o zápale, ktorý v mieste sčervenanie vyvolali mikroskopické huby, prípadne kondylómy alias genitálne bradavice. Tieto zasa spôsobuje vírusová infekcia.

Suchý žaluď

Príliš suchý povrch žaluďa môže signalizovať mykotickú infekciu. K tomuto príznaku sa neraz pridávajú aj červené fliačiky (škvrny) a bolesť. Obvykle sa suchý žaluď rieši liečbou zápalu a infekcie.

No vylúčiť nemôžeme ani to, že žľazy vo vašom žaludi nepracujú tak, ako by mali. Každopádne, posúdenie treba nechať na lekára.

Červené škvrny (fliačiky)

Väčšinou sa červenými fliačikmi prejavuje alergická reakcia alebo infekcia.

V niektorých prípadoch sa môžu pridružiť príznaky ako citlivosť alebo bolesť. V takomto prípade ste sa možno nakazili pohlavne prenosnou chorobou. Zájdite preto radšej na vyšetrenie k urológovi.

Obnažený žaluď

Ak vidieť celé telo žaluďa, môže ísť o 2 stavy:

  • obriezka – chirurgické skrátenie predkožky tak, že sa trvalo odhalia všetky časti žaluďa,
  • parafimóza – ide o chorobu predkožky, pri ktorej síce predkožku pretiahnete cez žaluď, no späť ju už nedokážete fyziologicky dostať.

Fimóza

Toto ochorenie predkožky nedovoľuje mužovi pretiahnuť predkožku cez vrchnú časť žaluďa (korunka). Spravidla chlap, ktorý touto chorobou trpí, predkožku nemôže stiahnuť zo žaluďa buď iba pri erekcii, alebo ani v kľudnom stave.

Fimózou spravidla trpia aj malé deti do 3 rokov. Prirodzená fimóza však môže trvať aj dlhší čas, a preto treba mladistvého dôkladne pozorovať.

Tento stav sa ale často spája aj s krátkou uzdičkou, ktorá môže byť aj hlavným dôvodom vzniku choroby.

Pohlavné choroby

Pohlavne prenosné infekcie spôsobujú celý rád symptómov, medzi ktorými nájdeme aj časté prejavy problémov spojených so žaluďom:

  • vyrážky
  • svrbenie
  • sčervenanie

Obvykle muži bojujú s kvapavkou, syfilisom a trichomoniázou. Keďže tieto choroby nenapádajú iba žaluď, ale celý pohlavný úd, príznaky sa môžu objaviť aj na vonkajšej strane penisu.

Alergické reakcie

Alergická reakcia sa na žaludi často objavuje vo forme sčervenania, bolesti alebo zvýšenej citlivosti. Ide o obranný mechanizmus nášho organizmu na celý rad alergénov, ako napríklad materiál kondómu, kozmetika, gély, prášky, voňavky a podobne.

V takomto prípade sa odporúčame poradiť s vaším imunológom/alergológom.

Iné problémy

Ak sa vám žaluď pravidelne sfarbuje do tmavočervena alebo vám svrbenie či citlivosť znepríjemňujú váš sexuálny život, príčinu môžeme hľadať aj v týchto problémoch:

  • poranenia penisu, žaluďa, predkožky alebo uzdičky
  • nosenie príliš tesného spodného prádla vytvárajúceho nadmerné teploty v intímnych oblastiach
  • nadmerné trenie, tlak alebo nesprávna technika pri masturbácii

7 tipov, ako podporiť zdravie žaluďa penisu

Zdravie žaluďa vášho penisu môžete podporiť dôkladnou a pravidelnou hygienou, používaním prezervatívov pri striedaní sexuálnych partneriek či vyhýbaniu sa chemickým prostriedkom spôsobujúcim alergické reakcie. Tieto preventívne opatrenia voči problémom a ochoreniam spojeným so žaluďom sú zdarma a môžete ich realizovať každý deň a počas celého roka. Tak prečo to nevyužiť? Pozrime sa teda na 7 tipov, ktoré odporúčame nielen my, ale aj odborníci.

  1. Dbajte na dôkladnú hygienu. Precízne si vyumývajte nielen vonkajšiu stranu penisu, ale vodou preplachujte žaluď aj predkožku.
  2. Používajte prezervatívy. Napriek tomu, že prezervatív neposkytuje 100 % ochranu, riziko nakazenia však výrazne znižuje.
  3. Nevystavujte žaluď vysokým teplotám. V horúcom prostredí sa totiž ľahšie nakazíte infekciou.
  4. Dajte si pozor pri géloch, šampónoch a lubrikačných géloch. Totižto niektoré z týchto prostriedkov môžu žaluď vysušovať alebo spôsobiť svrbenie, sčervenanie, citlivosť či iné alergické reakcie.
  5. Vyberte si šport, ktorý vás v intímnej oblasti neobmedzuje. Odporúčame beh, pri ktorom na pohlavný úd nevytvárame zbytočný tlak alebo nadmerné trenie.
  6. Vyhýbajte sa liekom spôsobujúcim vedľajšie účinky. Známe sú hlavne lieky na predpis na oddialenie ejakulácie, ktoré môžu spôsobovať zvýšenú citlivosť na žaludi.
  7. Doprajte vášmu penisu prírodné afrodiziaká. Odporúčame rastliny ako kotvičník zemný, maca, ženšen či Saw palmetto.

Ako ho liečiť?

Liečbu žaluďa (prípadne celého penisu) zahajuje lekár a využíva pri tom podľa závažnosti konkrétneho stavu tieto metódy:

  • Kryoablácia, elektrokauterizácia alebo laserový zákrok. Tieto postupy doktori berú do úvahy hlavne pri genitálnych bradaviciach.
  • Antibiotiká, antivirotiká a antimykotiká. Lieči nimi zápaly a infekcie, ktoré vyvolávajú baktérie, vírusy a kvasinky.
  • Steroidné krémy. Tieto vám urológ môže odporučiť, ak trpíte napríklad psoriázou alebo chronickou dermatózou spôsobujúcou napríklad aj bolesť pri pohlavnom styku.
  • Obriezka. Vykonáva sa najmä v prípadoch pretrvávajúcej fimózy, parafimózy či balanitídy (zápalu žaluďa).
  • Operácia. Respektíve chirurgický zákrok lekár zvažuje hlavne pri fimóze, parafimóze či rakovine penisu.
  • Chemoterapia. Využíva sa pri liečbe rakoviny penisu.

Pýtate sa nás

Čo je žaluď?

Žaluď je vrchná časť penisu, z ktorého sa močovou trubicou dostáva na povrch moč a mužský ejakulát pri vyvrcholení.

Akú má funkciu v rámci pohlavnej sústavy muža?

Slúži na vylučovanie moču a mužského ejakulátu so spermiami, a to prostredníctvom močovej trubice, ktorá je jeho súčasťou. Okrem toho patrí medzi významné erotogénne zóny muža. Jeho dráždením môže dôjsť k pomerne rýchlej erekcii a následnému vyvrcholeniu.

Je normálne, ak žaluď mení svoju veľkosť?

Áno. Vidíme to pri stoporení. Ak dosiahnete lepšie stoporenie, tak aj váš žaluď bude väčší a pevnejší. Nikdy však nebude taký tvrdý ako ostatná časť penisu, nakoľko sa v žaludi nenachádzajú toporivé telieska.

Čo ak mení farbu?

Môže ísť o úplne bežný stav – deje sa tak pri erekcii. Žaluď sa sfarbuje dočervena (niekedy až červenofialova) kvôli silnému prekrveniu všetkých častí pohlavného údu. Ak má podozrivé sfarbenie v kľudovom režime, môže ísť o prejav problémov spojených s penisom.

Môže žaluď trpieť chorobou?

Áno. Typickou chorobou je balanitída alebo zápal žaluďa. No takmer všetky ochorenia mužskej pohlavnej sústavy sa môžu prejaviť aj na žaludi.

Kedy je nutné navštíviť lekára?

Ak vás dlhšiu dobu sužujú tieto príznaky:

  • podozrivo červené až fialové sfarbenie žaluďa
  • svrbenie
  • nadmerná citlivosť
  • bolestivosť (aj pri pohlavnom styku)
  • vyrážky
  • genitálne bradavice

Takto by sme mohli pokračovať ďalej. Čokoľvek, čo trvá neprimerane dlho, patrí do rúk lekára – urológa.

Použité zdroje:

  • https://lekar.sk/clanok/zapal-alua-penisu-a-predkoky
  • https://www.chp.gov.hk/en/static/80027.html
  • https://www.dermaestet.cz/lichen-sclerosus/
  • https://www.healthdirect.gov.au/balanitis
  • https://www.healthline.com/health/mens-health/glans-penis#treatments
  • https://www.intimnenakupy.sk/zalud/
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+