prsia - vsetko co o nich potrebujete vediet

Prsia – všetko čo o nich musíte vedieť

Aj keď sa to tak zo začiatku nezdá, prsia sú širokospektrálnou témou, ktorá zasahuje do rôznych oblastí vnímania tela na fyziologickej rovine, ale aj v ich symbolickom význame. Primárne mužský uhol pohľadu nám tradične hovorí o vnímaní pŕs ako sexuálneho objektu, ktorý sa z psychologického hľadiska spája s raným detstvom v období kojenia. Týmto faktom môžeme premostiť k vnímaniu ženských pŕs z pohľadov matiek po celom svete a to v otázke kvalitatívnych faktorov dojčenia, zloženia mlieka, starostlivosti o prípadné bolestivé bradavky a všetky ostatné faktory odkazujúce na materstvo.

Feministický pohľad zas prsia stavia do polohy jedného z ukazujúcich činiteľov v nerovnosti pri nahliadaní na ženskú a mužskú sexualitu, pričom ženské prsia nie sú povolené verejne zobrazovať na sociálnych sieťach či v televízií, pričom mužskú hruď vídame bez problémov často.

Tento článok sa však primárne nebude venovať prsiam z ich symbolického hľadiska, ale bude skôr pátrať po vecných a praktických informáciách, ktoré svojim obsahom môžu pomôcť s prípadnými nedostatkami alebo zodpovedia otázky, ktoré vás zaujímajú.

Základné informácie o prsiach

V najširšej fyziologickej oblasti chápania sú prsia dva výbežky umiestnené v hornej časti trupu primátov. Jedná sa primárne o samice ženského pohlavia. U ľudských žien tieto výbežky slúžia ako nositeľ mliečnej žľazy, ktorá v období tehotenstva produkuje mlieko určené dojčatám. Zaujímavosťou je, že ženám rastú prsia už v období puberty vplyvom estrogénu, pričom iným primátom sa prsia zväčšia až v období gravidity.

Funkcie ženských pŕs

  • produkcia a ukladanie mlieka počas obdobia gravidity a dojčenia
  • erotogénna zóna
  • sociálna, kultúrna, umelecká a sexuálna funkcia

Fyziologická stavba

Samotná veľkosť, tvar a a hmotnosť pŕs sa mení od ženy k žene.  Malý až stredný prsník váži 500 a menej gramov, stredne veľký až veľký 750 až 1 000 gramov alebo viac.  Navyše aj u samotnej ženy sa všetky parametre prsníka menia počas života, vďaka menštruačnému cyklu, puberty, tehotenstvu, dojčeniu či menopauzy, prípadne užívaním hormonálnej antikoncepcie, noseniu podprsenky alebo mechanickým zákrokom zvonku, či vplyvom choroby.

Z anatomického hľadiska prsia obvykle siahajú od úrovne druhého rebra po úroveň šiesteho rebra pred hrudným košom človeka, a teda pokrývajú veľkú časť oblasti hrudníka. Rozpínajú sa od hrudnej kosti až do oblasti podpazušia. Ich tvar a veľkosť je modelovaná dvomi tkanivami – podkožným tukom (tukové tkanivo) a sieťou kanálikov (žľazové tkanivo), ktoré sa zbiehajú na bradavke. Kanáliky sú obklopené hustým žľazovým tkanivom a na ich koncoch sú lalôčiky (zvyčajne v počte 14 až 18) alebo zhluky alveol, kde sa mlieko produkuje a ukladá vplyvom hormonálnych procesov, do ktorých sú zapojené hormóny ako napríklad estrogén, progesterón či prolaktín. Počas gravidity sa mlieko z prsníkov na povrch dostáva pomocou bradavky, ktorá je obklopená areolou (dvorcom) – pigmentovou tmavou časťou kože. Areola obsahuje upravené potné žľazy (Montgomeryho žľazy), ktoré počas dojčenia lubrikujú bradavku.

Tvar a veľkosť

tvar a velkost

Tvar prsníkov je prirodzene určovaný podporou suspenzných Cooperových väzov, podkladových svalových a kostných štruktúr hrudníka a kožným obalom. U väčšiny žien je ľavý prsník o niečo väčší ako pravý, no výrazná asymetria je prítomná u 25% žien. Vo všeobecnosti sa za faktor spôsobujúci ochabnutie prsníkov považuje dojčenie, no vedci určujú štyri fundamentálne faktory: fajčenie cigariet, počet tehotenstiev, gravitácia a chudnutie alebo naberanie na váhe. Nedávno boli tieto faktory doplnené ešte o štúdie, ktoré merali pevnosť pŕs u žien, ktoré nosili podprsenku dlhodobo a ktoré ju nenosili vôbec. Štúdie potvrdili pevnejšie prsia u žien, ktoré podprsenku nenosili vôbec oproti ženám, ktoré ju nosili pravidelne.

Zaujímavosť: Ženské prsia sú prirodzene väčšie a guľatšie, oproti iným primátom. To môže byť spôsobené vďaka ústupu detskej čeľuste do tvárovej časti, kedy už nevyčnieva von ako je tomu napríklad u šimpanzov. Takýto tvar čeľuste spôsobuje ťažší dosah na bradavku a tak príroda sformovala guľatý tvar pŕs, ktorý ide naproti detským ústam a predchádza tak nechcenému zaduseniu.

Ako je to teda reálne s tým tvarom?

Ako už vieme, všetky prsia sú jedinečné rovnako ako je jedinečná ich nositeľka. Podľa webovej stránke Healthline je možné ich približne rozdeliť do dvanástich kategórií s tým, že niektoré prsia môžu mať prvky z viacerých, iné nemusia patriť úplne ani k jednej, no pre jednoduchosť a názornosť si ich aj tak povieme.

  • Archetypové prsia – sú ikonické prsia, ktoré môžeme vidieť zobrazené takmer všade kde je to možné. Navyše firmy vyrábajúce podprsenky ich majú za vzor svojich produktov. Majú guľatý a pevný tvar s malými bradavkami.
  • Asymetrické prsia – takmer každá žena má jeden prsník väčší ako druhý, no niektoré ich majú výraznejšie a sú rozpoznateľné aj voľným okom. V takom prípade hovoríme o asymetrických prsiach.
  • Atletické prsia – sú od ostatných druhov pŕs odlišné pomerom svalstva a tuku, pričom obsahujú viac svaloviny a vďaka tomu môžu byť aj pevnejšie a tvrdšie, často krát aj menšie.
  • Zvončekové prsia – sú v tvare zvončeka s úzkou hornou časťou a širokým okrúhlym spodkom.
  • Priliehavé prsia – ich poloha je tesne vedľa seba, takmer bez medzery. Keďže voľný priestor na hrudníku mizne, vytvára sa väčšia medzera na druhej strane – pri podpazuší.
  • Kužeľovité prsia – sú zakončené špicom a majú tak ostrejšie tvary. Tento typ je bežnejší u malých pŕs.
  • Odmerané prsia – ak  bradavky smerujú ďalej od stredu tela, ide práve o tento typ.
  • Uvoľnené prsia – sú mierne poklesnuté, sploštené a bradavky smerujú nadol.
  • Okrúhle prsia – nemajú tvar zvončeka ale sú guľaté v celom svojom objeme.
  • Bočné prsia – v tomto prípade nejde len o bradavky, ale celé prsia sú od seba vzdialené do strán, a tak vytvárajú väčší priestor na hrudníku.
  • Štíhle prsia – sú úzke a dlhé, s bradavkami spravidla smerujúcimi nadol.
  • Nekonvenčné prsia – túto kategóriu sme vyčlenili pre ženy, ktoré majú na prsiach nejakú anomáliu, ktorá nezapadá do žiadnej z priemerných kategórií. Môže ísť o ženy, ktoré majú bradavku navyše alebo ktoré si museli nechať odstrániť prsník z dôvodu ochorenia.

A čo tá veľkosť?

Veľkosť pŕs sa dá v domácom prostredí zistiť pomocou zmerania obvodu hrudníka pod prsiami a následne obvodu cez prsia. Rozdiel je výsledkom veľkosti pŕs. Z pravidla veľkosť pŕs rozdeľujeme do niekoľkých kategórií, ktoré sú označené písmenom abecedy. Čím menšie písmeno, tým menšie prsia a naopak. AA = 0-12cm; A = 12-14; B = 14-16; C = 16-18; D = 18-20; E = 20-22; F = 22-24; G = 24-26; H = 26-28; I = 28-29. Veľkosť pŕs je vhodné poznať pri výbere podprsenky alebo iného typu oblečenia. Na Slovensku je priemernou veľkosťou pŕs hodnota C. Ak vás zaujíma, ako sú na tom ostatné krajiny, kliknite na tento link a môžete si pre zaujímavosť preletieť svet veľkostí pŕs.

Od čoho závisí veľkosť pŕs?

Ak sa na rast pŕs pozrieme komplexne z perspektívy života jednej ženy, ich veľkosť rapídne narastá od puberty až po dvadsiate roky života (a neskôr aj v tehotenstve), avšak táto lineárnosť je len čiastočná, lebo rast pŕs je v podstate celoživotný proces, pretože ich veľkosť sa nemení len v určitých životných etapách, ale nepatrne sa mení aj z dňa na deň v súvislosti s hormonálnymi procesmi alebo menštruačným cyklom. Tu sú najčastejšie faktory ovplyvňujúce veľkosť pŕs:

  1. Genetika – nejedná sa nutne o vizuálnu kópiu pŕs vašej matky, ale ide najmä o balíček génov, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu, kľudne aj zo strany vášho otca. A zároveň, aj keď máte danú genetickú predispozíciu, nemusí sa vplyvom prostredia prejaviť alebo sa môže časom meniť.
  2. Váha – tvar pŕs je úmerný váhovým zmenám v organizme. Veď predsa aj prsia sú súčasťou tela a z veľkej časti sa skladajú z tuku, preto ak priberiete, pravdepodobne sa vám zväčšia aj prsia. Naopak, ak schudnete, prsia sa zmenšia a koža čiastočne ochabne.
  3. Silové cvičenie – exitujú cviky na zväčšenie pŕs, ktoré modulujú svalové tkanivo pod prsiami a tým dodávajú prsiam väčší tvar. Naopak, ak to s tréningom budete preháňať, prsia môžu prísť o tuk a budú sa čím ďalej tým viac podobať tým mužským.
  4. Cyklus menštruácie – prvá polovica cyklu je typická produkciou estrogénu a druhá polovica produkciou progesterónu. Progesterón stimuluje tvorbu mliečnych žliaz a vyvoláva tak opuch a bolestivosť, preto prsia vyzerajú väčšie.
  5. Hormonálna antikoncepcia a farmakotiká – niektoré lieky spolu s hormonálnou antikoncepciou zadržiavajú vodu v tele a tým vytvárajú dojem väčších a nafúknutých pŕs.
  6. Obdobie tehotenstva a dojčenia – to, že sa prsia zväčšia s príchodom bábätka je bežne dostupný fakt. Prsia sa tak pripravujú na produkciu a uskladnenie mlieka. Veľkosť pŕs sa môže zväčšiť až o niekoľko košíčkov.
  7. Vek – pri veku hrá hlavnú úlohu menopauza, ktorá hormonálnymi zmenami spôsobuje ochabnutie a stratu pružnosti prsníkov.
  8. Podprsenka – vedci zistili, že ženy, ktoré nenosili podprsenku mali prsia pružnejšie, plnšie a zdravšie. Dlhotrvajúce nosenie podprsenky môže prsia modelovať do nezdravých tvarov a malá podprsenka ich môže limitovať v raste.

Ochorenie pŕs

Pri chorobách postihujúcich prsia sa najskôr asociuje rakovina pŕs, ktorá je spôsobená zmenami v génoch, nazývaných mutácie regulujúce bunkový rast. Mutácie umožňujú bunkám nekontrolované delenie a množenie, ktoré sa vo vyšších štádiách rakoviny dostáva do krvi a následne do celého tela. Najbežnejším symptómom rakoviny prsníka je hrčka alebo zhluk hmoty, ktorý sa vyformoval pod kožou v oblasti pŕs. Niekedy sú prítomné aj iné symptómy (bolesti pŕs, bradaviek, začervenanie, výtok a iné). Každú zmenu, ktorú na svojich prsiach zaznamenáte, je treba konzultovať so svojim lekárom alebo lekárkou. Treba si však uvedomiť, že nie každá hrčka je rakovinou. Väčšina hrčiek je nezhubných a tvoria sa na prsiach omnoho častejšie:

  • Cysty na prsiach – Cysty môžu mať hrudkovitý tvar ale nijak nerobia ich nositeľku náchylnejšiu na rakovinu. Často sa stane, že zmiznú bez akejkoľvek liečby.
  • Fibroadenómy – Jedná sa o najbežnejšie nerakovinové pevné nádory prsníka, ktoré sa vyskytujú u žien vo veku 15 až 35 rokov. Rovnako ako cysty, ani fibroadenómy nespôsobujú väčšiu náchylnosť k rakovine pŕs.
  • Fibrocystické zmeny prsníkov – Sú zmeny v konzistencií prsníkov, ktoré sa dajú detegovať na dotyk. Prsia sú hrudkovité a husté. Tento stav je pomerne bežný u veľkej časti žien pred menštruáciou.
  • Hyperplázia – Nastáva nadmerným rastom buniek, ktoré lemujú mliečne kanály alebo žľazy. Jej bežná forma nezvyšuje riziko rakoviny, avšak existuje aj atypická hypoplázia, ktorá sa vo väčšine prípadov chirurgicky odstraňuje, pretože v opačnom prípade je zvýšená šanca tvorby zhubného nádoru.
  • Intraduktálny papilóm – Je súborom malých výrastkov, ktoré sa tvoria v kanálikoch blízko bradaviek. Je typický výtokom z bradaviek a postihuje ženy vo veku 30 až 50 rokov. Zvýšený počet papilómov zvyšuje riziko rakoviny.
  • Ektázia mliekovodov – Sa týka žien v období klimaktéria. Je to infekcia, ktorá ma za následok výtok z bradavky a je dobre liečiteľná antibiotikami.
  • Tuková nekrózia – Tieto hrudky sa tvoria, keď jazvové tkanivo nahradí prsné tkanivo, ktoré bolo poškodené úrazom, chirurgickým zákrokom alebo rádioterapiou.

Kedy je dobré vidieť lekára?

Samo-vyšetrenie pŕs by mala vykonávať každá žena raz za mesiac, vždy po odznení menštruácie. Cieľom tohto vyšetrenia je predídenie rakoviny prsníkov, ktorou trpí až jedna z ôsmych žien na Slovensku. Samo-vyšetrenie však samo o sebe nestačí. Vhodné je si aj sledovať vizuál prsníkov, farbu bradaviek a areol – ak sa nejak výrazne zmení za krátke časové obdobie, je vhodné vyhľadať odborníka alebo odborníčku. Za ďalšie ukazovatele zhoršeného zdravotného stavu môžeme považovať nasledujúce príznaky. Po ich detegovaní vyhľadajte lekársku pomoc.

  • nevysvetliteľná a náhla bolestivosť
  • nevysvetliteľné začervenanie alebo podliatiny
  • neobvyklý alebo krvavý výtok z bradaviek
  • hrčky alebo opuch v prsnom tkanive

Dilema: Ako si upravím/zväčším/spevním prsia?

Hovorí sa, že prsia sú pre ženy niečo ako penis pre mužov – na veľkosti záleží. Tento sociálny konštrukt je vo svojej objektívnej podstate manipulatívny a z veľkej časti nepravdivý. Áno, niektorí muži majú radšej väčšie prsia, niektorí ich majú radšej len kvôli tlaku spoločnosti a niektorí sa dokázali predrať oparom porno priemyslu a uvedomili si pre nich významnejšiu hodnotu malých pŕs. Iní to takmer vôbec neriešia. A možno ženám ani nejde o predsudky iných mužov. Možno je to o predsudkoch v mysliach iných žien alebo v ich samotnej. Možno výstupom z tohto celého nie je ich úplná zmena, ale popracovanie na svojom vnímaní seba samej a spoločnosti, a možno ide o kombináciu oboch. O skutočných hlbokých pohnútkach rozhodnutia o potrebe zväčšenia pŕs sa môžeme len domnievať, no aj napriek tomu je to téma, ktorá raz napadla takmer každú ženu.

Cvičenie a masáže

Cvičenie je dobrý spôsob, ako okrem mierneho zväčšenia a naplnenia pŕs môžete zapojiť aj iné časti vášho tela v zdravom pohybe, budujúcom silu a zdravie. Masáže zase uvoľňujú, prekrvujú a napínajú oblasť dekoltu. Najlepšie je si prejsť náročným cvičením a potom si dopriať teplú masáž s masážnym olejom od svojho partnera alebo partnerky, vykonávanú krúživými pohybmi s jemným tlakom na pokožku hrudníka.

  • Jógová pozícia kobra – Začnite tým, že si ľahnete na brucho s vystretými nohami a špičky oprite o podlahu. Položte ruky priamo pod ramená, lakte smerujú k telu. Začnite dvíhať hlavu a hrudník zo zeme, pričom ramená ťahajte dozadu a krk držíte neutrálny. Držte pózu 30 sekúnd a zopakujte tri krát. Pri jóge môžete vyskúšať aj iné pozície. Napríklad Bhujangasana, Ustrasana Camel či Dwikonasan, ktoré dynamicky pôsobia na svaly pod prsiami.
  • Plank (doska) v pohybe – Začnite v polohe dosky s krkom v predĺžení chrbtice. Core (jadro) je zafixovaný, zdvihnite pravú ruku a pravú nohu zo zeme a vykročte o krok doprava. Tam sa zastavte a následne presuňte aj druhú nohu doprava. Vykonajte 10 krokov vpravo, potom vymeňte strany a vráťte sa do východiskového bodu, pričom vykročte ľavou rukou a ľavou nohou. Všetko tri krát zopakujte.
  • Klik – Opäť začnite v polohe dosky s klasickým pevným jadrom a krkom v neutrále. Lakte držte pri tele. Pomaly ich ohnite a s kontrolou klesajte dole. Nosom sa takmer dotknite zeme a pomaly sa zdvihnite do pôvodnej polohy dosky (planku). Spravte si tri sety s čo najväčším počtom opakovaní. Telo by sa nemalo nadmerne triasť a vykrúcať do bokov.
  • Superman s medicinbalom – Začnite tým, že si ľahnete na brucho, ruky máte vystreté pred sebou a držíte v nich medicinbal. Vaša hlava a krk by mali byť neutrálne. Medicinbal pomaly začnite zdvíhať z celou váhou hrudníka. Zároveň s týmto pohybom zdvihnite aj nohy zo zeme. Zodvihnite sa čo najvyššie, bez namáhania krku, a v hornej časti sa pozastavte. Vráťte sa späť na začiatok a opakujte 12 krát.
  • Chest press s činkami – Ľahnite si na lavičku s kolenami pokrčenými a chodidlami na podlahe. Chrbát je rovný, fixácia jadre je dôležitá. V rukách držíte činky a oblasť bicepsu je ukotvená rovnobežne s podlahou. Predlaktie je kolmo na podlahu. Činky zatlačte nahor k stredovej línií tela, pričom sa zamerajte na svaly hrudníka. Keď sú vaše paže úplne vystreté, zastavte sa a začnite spúšťať závažia späť do východiskovej polohy. Opakujte tri sady po 12 krát.

Strava a bylinky

Strava je esenciálna vec pri každej činnosti v našom živote. Jej dopad na naše zdravie je neskutočne obrovský. A tam kde je zdravie je aj krása. Ak chcete posilniť vaše prsia, vyživiť ich a dodať im potrebné stavebné látky pre ich regeneráciu, musíte zmeniť jedálniček. Nemusí to ísť hneď, na začiatok môžete skúsiť integrovať niektoré z nasledujúcich potravín alebo byliniek, ktoré sú v rôznych kútoch sveta a v rôznych oblastiach medicíny používané na rast a skrášlenie pŕs.

  • Orechy, avokádo a iné zdravé tuky – zaraďte do svojho jedálnička vlašské orechy, kešu, arašidy a pekanové orechy, avokádo a iné tuky rastlinného pôvodu. Orechy sú navyše bohaté na rastlinné bielkoviny a udržujú srdce a mozog zdravé. Alternatívou môžu byť aj semienka – ľanové, konopné, chia a iné.
  • Zelená listová zelenina – Zelená zelenina je nabitá vysokou nutričnou hodnotou a dokáže s vašim zdravím zázraky. Aj keď listová zelenina nemá dostatok fytoestrogénov na stimuláciu rastu prsného tkaniva, zelenina ako špenát zlepšuje vzhľad a pružnosť prsníkov vďaka spomaleniu produkcie testosterónu – mužského hormónu.
  • Morské plody a ich účinný mangán – mangán stimuluje produkciu estrogénu a progesterónu, ktoré napomáhajú k hormonálnej rovnováhe tela. V dôsledku toho sa veľkosť prsníka môže zväčšiť.
  • Čerstvé surové ovocie – Bobule, čerešne a čučoriedky sú potraviny bohaté na fytoestrogén, ktoré zvyšujú hladinu estrogénu v tele a podporujú lepší rast poprsia. To isté platí aj o jablkách a slivkách. Ovocie nie je len plné vitamínov, ale aj vody pre hydratáciu pokožky v oblasti dekoltu, pre jej pružnejší a zdravší vzhľad.
  • Fenugreek alebo Senovka grécka – je známa bylina, ktorá sa v ajurvéde predpisuje na rast pŕs pre jej stimuláciu hormonálnej rovnováhy, podporu tvorby umelých estrogénov a regeneráciu buniek na hrudi.
  • Damiana – upravuje hormonálnu rovnováhu a stimuluje hladiny progesterónu. Je preto vhodná aj na stimuláciu rastu pŕs. Mimo tieto vlastnosti je výborným pomocníkom proti bolestivej a nepravidelnej menštruácií, pomáha vyrovnávať hladiny cukru v krvi a zlepšuje psychické naladenie počas stresových situácií.
  • Saw palmetto – je bylina, ktorá znižuje nadmerné hladiny androgénu u žien, čo zahŕňa zníženie nadmerných hladín mužských hormónov, ako je testosterón. Keď sa zníži nadmerná hladina androgénu, ženské hormóny, ako je estrogén, majú väčšiu schopnosť pôsobiť. To znamená, že vaše telo bude schopné využívať estrogén na prirodzenú podporu väčších prsníkov.

Výživové doplnky

Sú tiež prírodnou alternatívou pre pomoci prsiam rásť. Keďže oddeľujú účinné látky z bylín a rastlín a spájajú ich dokopy, ponúkajú akúsi jednoduchšiu cestu k dosiahnutiu ideálneho poprsia bez úpravy stravy alebo len jej čiastočnej korekcií, spolu s ich užívaním. Výživové doplnky by sa ale nemali považovať za náhradu plnohodnotnej stravy. Na našom trhu môžeme nájsť napríklad Super PRSIA kapsule a krém, Tabletky BreastExtra+, Stimulen. Recenzie na jednotlivé produkty môžete nájsť na našej stránke alebo kliknutím na ich názovv v tomto článku.

Optické zväčšenie pŕs

V obchodných centrách dnes nájdete rôzne push-up podprsenky, ktoré sú vyplnené z vnútra tak, aby opticky zväčšovali vaše prsia. Maku-up môže byť tiež dobrý pomocník pri kontúrovaní a tieňovaní výstrihu. Občas však stačí len jednoduché napriamenie a zlepšenie držania tela v priestore, ktoré sa dá dosiahnuť správnym cvičením s vlastnou váhou. A na záver sa môžete trochu pohrať s tričkami, ktoré sú nariasené v oblasti dekoltu. Ich látkový objem tak opticky zväčšuje objem hrudníka.

Chirurgický zákrok

Zväčšenie pŕs – tiež známe ako augmentačná mamoplastika – je voperovanie prsných implantátov pod prsné tkanivo alebo svaly hrudníka. Autoaugumentácia je zase proces vloženia vlastného tukového tkaniva pod prsia. A nakoniec mastoplexia (modelácia prsníkov) je  určená na zlepšenie pevnosti prsníkov, pomocou odobratia kože v oblasti hrude. Väčšinou je plastika pŕs primárne estetický zákrok, no v niektorých prípadoch je potrebná pre celkové zlepšenie pocitu menejcennosti (napríklad pri pacientkach, ktorým bola časť prsníka odstránená z dôvodu ochorenia). Ak uvažujete o zväčšení prsníkov, poraďte sa s plastickým chirurgom. Uistite sa, že rozumiete tomu, čo chirurgický zákrok zahŕňa, vrátane možných rizík, komplikácií a následnej starostlivosti. Niektoré z rizík sme zhrnuli tu:

  •  Kapsulárna kontraktúra  – telo prirodzene časom obaľuje cudzie predmety do väzivového puzdra, ktoré má chrániť vnútorné orgány pred týmto predmetom. Niekedy sa okolo implantátu vytvorí viac väziva ako je vhodné, a tak sa začnú vytvárať nepríjemne vyzerajúce hrčky.
  •  Infekcia  – prejavuje sa zvýšenou teplotou až horúčkou pár dní po operácií.
  •  Problémy s implantátmi  – implantáty môžu v tele napáchať rôzne škody, od ich prasknutia spôsobujúceho otravu krvi, cez ich presakovanie a upchanie lymfatických uzlín až po ich otočenie, ktoré vyzerá vizuálne veľmi nepríjemne.
  •  Plastika nie je doživotná  – implantáty sa musia meniť každých 10-15 rokov, takže ak ste sa rozhodli pre plastiku, budete ju musieť podstúpiť niekoľko krát za život. Navyše prsník môže poklesnúť aj skôr, vplyvom gravitácie alebo pribúdajúcim vekom.
  •  Znecitlivenie bradaviek tento stav je veľmi častý u mnohých žien po augumentácií, no vieme aj o takých prípadoch, kedy sa citlivosť bradaviek ešte viac zintenzívnila.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Načo slúžia ženské prsia?

Prsia sú prsia dva výbežky umiestnené v hornej časti trupu primátov. Jedná sa primárne o samice ženského pohlavia. U ľudských žien tieto výbežky slúžia ako nositeľ mliečnej žľazy, ktorá v období tehotenstva produkuje mlieko určené dojčatám. Ich funkcia je primárne produkcia a ukladanie mlieka počas obdobia gravidity a dojčenia, no slúžia aj ako erotogénna zóna a prislúcha im sociálna, kultúrna, umelecká a sexuálna funkcia.

Aké veľkosti pŕs poznáme?

Veľkosť pŕs sa dá v domácom prostredí zistiť pomocou zmerania obvodu hrudníka pod prsiami a následne obvodu cez prsia.

Aké najčastejšie ochorenia trápia ženské prsia?

Pri chorobách postihujúcich prsia sa najskôr asociuje rakovina pŕs, ktorá je spôsobená zmenami v génoch, nazývaných mutácie regulujúce bunkový rast. Mutácie umožňujú bunkám nekontrolované delenie a množenie, ktoré sa vo vyšších štádiách rakoviny dostáva do krvi a následne do celého tela.

Mám malé prsia ako ich zväčším?

Sú dve hlavné cesty, ktorými sa môžete vybrať. Prvou je prírodná korekcia, ktorá zahŕňa: potraviny zväčšujúce prsia, jógu, olejové masáže, optické zväžšenie, výživové doplnky  a rôzne cviky na zväčšenie pŕs. Druhou cestou je chirurgický zákrok – voperovanie prsných implantátov pod prsné tkanivo alebo svaly hrudníka. Ak uvažujete o zväčšení prsníkov, poraďte sa s plastickým chirurgom. Uistite sa, že rozumiete tomu, čo chirurgický zákrok zahŕňa, vrátane možných rizík, komplikácií a následnej starostlivosti.

Aké výživové doplnky môžu slúžiť na zväčšenie a spevnenie pŕs?

Výživové doplnky sú samostatnou kategóriou podpory rastu prsníkov, pretože môžu obsahovať aj umelé prímesy. Väčšina doplnkov je však vyrobená z prírodných surovín. Na Slovenskom trhu sú to napríklad Super PRSIA kapsule a krém, Tabletky BreastExtra+, Stimulen. Recenzie na jednotlivé produkty môžete nájsť na našej stránke. Upozorňujeme však, že výživové doplnky by sa ale nemali považovať za náhradu plnohodnotnej stravy.

Mám boľavé prsia – čo robiť?

Boľavé prsia môžu byť príznakom ochorenia, ale aj len bežným ukazovateľom prichádzajúcej menštruácie. Dôležité je, aby ste rozumeli danej bolesti. Ak ju mávate pravidelne každý mesiac, je vám prirodzená a známa – pravdepodobne ide o PMS (predmenštruačný syndróm). Ak je bolesť však náhla, nikdy ste takúto bolesť necítili, je pichľavá, neznesiteľná alebo nepravidelná, odporúčame navštíviť vášho lekára alebo lekárku. Zmeny vo vašom tele odporúčame sledovať komplexne a prípadne si zapisovať určité odchýlky v priebehu cyklu aj mimo neho.

Kedy je nutné navštíviť s prsiami lekára?

Samo-vyšetrenie pŕs by mala vykonávať každá žena raz za mesiac, vždy po odznení menštruácie. Cieľom tohto vyšetrenia je predídenie rakoviny prsníkov, ktorou trpí až jedna z ôsmych žien na Slovensku. Samo-vyšetrenie však samo o sebe nestačí.

Použité zdroje: 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+