Posledná aktuálizácia prebehla 16. novembra 2024 by silviab
Menštruácia v prechode je otázkou zdravia a témou mnohých žien. Vo všeobecnosti sa prechod považuje za koniec plodného obdobia ženy, za prítomnosti hormonálnych a metabolických zmien. Jeho najväčšou charakteristickou črtou je absolútny koniec menštruačného cyklu (menopauza = koniec menštruácie v prechode) a s tým spojené zastavenie krvácania. Čo ale ak žena krváca aj počas prechodu? Túto problematiku chápeme najmä v rovine zle vysvetlených a edukovaných pojmov, ako je menopauza, perimenopauza, klimaktérium a prechod. V tomto článku sa teda dozviete niečo viac o zmysle spomínaných slov a následne o význame znepokojujúcej menštruácie počas prechodu.
Vymedzenie základných pojmov
O pojmoch ako menštruácia, prechod, menopauza a klimaktérium sa ženy dozvedajú cez internet, od priateliek, niektoré mali krátku prednášku ešte na základnej škole a niektorým to gynekológ podrobne povysvetľuje až keď sa nachádzajú v prechodovom období. Do doby, kým sa všeobecne začne komplexnejšej vzdelávať v otázkach týkajúcich sa reprodukčného zdravia a celkovo sexuálneho dospievania, sa budeme snažiť vám podať čo najlepšie vysvetlenie spomenutých pojmov prostredníctvom tohto článku a tým aspoň čiastočne osvetliť danú problematiku.
Menštruácia
Je prirodzeným vylučovaním krvi a sliznice z vnútornej výstelky maternice prostredníctvom pošvy. Zvyčajne prichádza cca každý mesiac a je spúšťaná hormónmi, ktoré oddeľujú zrelé vajíčko od vaječníkov, aby mohlo byť oplodnené spermiou (mužskou pohlavnou bunkou). Tie isté hormóny spôsobujú aj to, že maternicová výstelka na zachytenie vajíčka je hrubá a plná tkaniva a krvi. Ak sa uvoľnené vajíčko nestretne spermiou, vylučuje sa z tela aj spolu s výstelkou procesom nazývaným menštruácia. Sú však prípady, kedy sa menštruácia môže pozastaviť alebo úplne skončiť:
- tehotenstvo
- nadbytok stresu
- rýchly úbytok váhy, najmä pri poruchách príjmu potravy (anorexia)
- nárast váhy
- prílišné cvičenie s ťažkými váhami
- hormonálna antikoncepcia
- menopauza
- pri niektorých chorobách
Menopauza
Menopauza je oproti klimaktérium globálne používanejší termín. Viaže sa konkrétnu udalosť – zastavenie menštruácie – ku ktorej dochádza v dôsledku poklesu aktivity vaječníkov. Ak sa u vás neobjavila menštruácia už dlhšie ako 12 mesiacov, prekonali ste menopauzu. Menštruácia sa teda z pravidla prestane objavovať po menopauze (v období klimaktéria), ktorá zvyčajne nastáva medzi 45 a 55 rokom života. Inými slovami je menopauza ukončením menštruácie v prechode.
Klimaktérium = prechod = perimenopauza
Tento pojem označuje obdobie, ktoré v sebe zahŕňa periódu pred menopauzou, kedy dochádza k hormonálnym a metabolickým zmenám a je v ňom obsiahnuté aj samotné zastavenie funkčnosti reprodukčnej sústavy. Klimaktérium je teda dlhodobý proces, ktorý sa neviaže len na zastavenie menštruácie (ako menopauza), ale prebieha skryto a dlhodobo, v podobe vnútrotelových zmien. Je akýmsi medzistupňom medzi plodným obdobím a ukončením cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Perimenotpauza trvá v priemere 4 roky a počas nej sa menštruácia vyskytuje bežne.
Možné príznaky prechodu:
- návaly tepla
- nesústredeneosť
- depresie
- problémy so spánkom
- závraty
- nadmerné potenie (hlavne v noci)
- bolesti hlavy a kĺbov
- podráždenosť
- búšenie srdca
- ťažkosti s močením
- vaginálna suchosť
- zníženie alebo zvýšenie sexuality
- žiadne badateľné príznaky
Klimaktérium sa často krát mýli s pojmom menopauza. Dokonca je tak označované aj niektorými lekármi pre lepšie pochopenie daného obdobia. No ako môžete vidieť, klimaktérium je dlhotrvajúci časový úsek a menopauza je len krátkym obdobím úplného ukončenia menštruácie. V niektorých článkoch môžete nájsť oba pojmy dávané do rovnakého významu, no potom vznikajú nezrovnalosti vo výklade a pochopení.
Bližšie informácie o menopauze
Je so mnou niečo zle, ak mám menštruáciu v prechode?
Menštruácia v prechode (v klimaktériu = v perimenopauze) je bežná vec a stáva sa pomerne často mnohým ženám. Keďže klimaktérium trvá aj niekoľko rokov, menštruácia pomaly slabne, až sa jedného dňa vytratí úplne ( = menopauza). Po tomto období, trvajúcom 12 mesiacov bez menzesu, sa menštruácia už neobjaví. Ak áno, konzultujte to so svojím lekárom alebo lekárkou a v takom prípade ste ešte menopauzu pravdepodobne neprekonali.
Krvácanie počas prechodu môže mať podobu:
- Špinenia – spôsobené hormonálnymi zmenami alebo hromadením sliznice maternice. Je možné ho konzultovať so svojím gynekológom alebo gynekologičkou, prípadne používať tenké vložky na dennej báze.
- Silného krvácania – keď sú hladiny estrogénu vysoké v porovnaní s hladinami progesterónu, výstelka maternice zhrubne. To vedie k silnejšiemu krvácaniu počas menštruácie.
- Nadmerne silného krvácania – takúto nálepku krvácanie dostane, ak premočí jeden tampón/jednu vložku za hodinu a trvá to niekoľko hodín. Alebo je krvácanie nadmerne dlhé (viac ako sedem dní). Nadmerne silné krvácanie môže spôsobiť únavu a zvýšiť riziko ďalších zdravotných problémov, ako je anémia (chudokrvnosť).
- Tmavej krvi – pri perimenopauze sa často stáva, že krv má hnedú alebo inak tmavú farbu. Je to známka starej krvi. Telo sa čistí od nánosov sliznice.
Dĺžka menštruácie počas prechodu
Ďalšou charakteristickou črtou klimaktéria je skracovanie cyklu menštruácie. Tento fakt je podmienený znížením hladiny estrogénu, ktorý zákonite stenčuje výstelku maternice. Výsledkom je skrátený cyklus krvácania (o 2-3 dni) a znížené množstvo krvi. No platí to aj naopak – kolísanie hladiny hormónov môže spôsobiť aj predĺženie cyklu.
Vynechanie menštruácie
Počas prechodu sa rozdiel medzi jednotlivými menštruáciami predlžuje do takej miery, že sa vám môže zdať, že ste vynechali jeden cyklus. No aj keby to bola pravda a menštruácia sa vám nedostavila v zaužívaný čas, nie je dôvod na znepokojenie, pretože väčšinou za to môžu už toľko krát spomínané hormóny, ktoré sa počas klimaktéria správajú odlišne ako v plodnom období.
Celková nepravidelnosť menštruácie
Medzi dlhými cyklami, krátkymi cyklami, špinením a silným krvácaním môžu byť vaše cykly počas perimenopauzy všeobecne nepravidelné. Je dôležité si uvedomiť, že menštruácia už nebude chodiť tak pravidelne ako v mladšom veku. Tento fakt je pre mnohé ženy znepokojujúci a frustrujúci. Ak vám nepravidelnosť cyklu, bolesti, špinenia a nadmerné krvácania znepríjemňujú život, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom alebo lekárkou.
Menštruácia v prechode – dôvody, prečo sa spustí alebo je nápadne nepravidelná
”Medzi doktormi existuje nepísané pravidlo, ktoré hovorí, že ženský cyklus má tendenciu meniť sa počas desaťročí,” hovorí Alyssa pre portál babskeveci.sk ”Váš cyklus je často indikátorom toho, čo sa deje s vaším zdravím a vo vašom živote, a medzi vaším 20., 30. a 40. rokom života je množstvo zmien.” Zmeny v ženskom cykle sa nedejú len v období klimaktéria, ale sú prítomné počas celého reprodukčného obdobia ženy. Rovnako ako v inom období cyklu existuje niekoľko dôvodov pre spustenie menštruácie aj počas prechodu. Povieme si tie najčastejšie, ktoré sú pre klimaktérium bežné.
Antikoncepcia
Počas perimenopauzy je stále prítomná realita možného otehotnenia aj napriek pokročilému veku a zjavným zmenám v cykle, preto väčšina žien pokračuje v užívaní antikoncepcie naďalej. Antikoncepcia sa užíva aj v prípade, že hormonálne zmeny v organizme sú príliš silné, vtedy sa stáva liečbou pri nepríjemných príznakoch prechodu Pokiaľ ju vysadíte, menštruácia sa môže dostaviť rovnako, ako v mladšom období života.
Stres a psychika
Stres a psychické problémy dokážu narušiť menštruáciu v hociktorom veku života. Ak sa rozprávame práve o období prechodu, je celkom bežné, že stres a úzkosť pociťujete omnoho intenzívnejšie a častejšie, pretože je toto obdobie veľmi náročné či už psychicky alebo fyzicky vplyvom hormonálnych zmien. Plus si prirátajte starosti z bežného života, stres v práci, v rodine, vzťahy, partnerstvá, manželstvá, deti alebo osobné problémy a psychika je zrazu úplne vyčerpaná. Menštruácia sa potom stáva nepravidelnou a chronický stres ju môže spúšťať častejšie, ako je bežné. Okrem gynekológa odporúčame v takomto prípade navštíviť aj psychológa alebo psychologičku.
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
PCOS je spustený narušenou hormonálnou stabilitou tela, ktorá je u žien v prechode bežná. Jedným zo základných symptómov je nepravidelná menštruácia so silným krvácaním a predĺženými dňami cyklu. Táto hormonálna porucha je spôsobená hromadením folikul vo vaječníkoch, a tak sa vajíčka z nich neuvoľňujú v pravidelnom cykle. Riešením je návšteva lekára alebo lekárky, ktorá pravdepodobne stanoví hormonálnu liečbu.
Polypy, myómy, fibroidy
Nezhubné nádory, polypy, myómy alebo fibroidy sú malé výstupky v maternici, ktoré sa tam môžu vytvoriť vplyvom rôznych faktorov. Ich pôsobenie v pohlavných orgánoch môže zapríčiniť spustenie menštruácie aj v období klimaktéria. Menštruácia sa stáva bolestivejšou a intenzívnejšou než bola v minulosti. Dobrou správou je, že všetky výrastky sú pomerne bežné a dobre liečiteľné, preto ak máte podozrenie, navštívte doktora alebo doktorku.
Športovanie
Ak ste sa tesne pred menopauzou rozhodli aktívnejšie športovať, aj to môže byť príčinou spustenia menštruácie v nepravidelnom čase. Telo sa začne ešte viac čistiť od nánosov nečistôt zo sedavého životného štýlu. Menštruácia počas prechodu vplyvom športu by nemala byť dôvodom na zastavenie aktívnej činnosti. Práve naopak, pri perimenopaze je pohyb potrebný v primeranej miere.
Rakovina alebo iná závažná choroba
Ak sa vám menštruácia zdá naozaj zvláštna, aj napriek tomu že beriete do úvahy fakt, že ste v prechode, môže ísť o závažnejšiu poruchu ženského cyklu. Vyhľadanie odbornej pomoci je v tomto prípade na prvom mieste. V období klimaktéria je náročné laickým okom určiť, či ide len o príznaky prechodu alebo o závažnejšiu poruchu, preto lekár alebo lekárka vykoná komplexnú prehliadku a stanoví potrebnú liečbu.
Kedy už treba navštíviť lekára a ako si môžem pomôcť?
Počas perimenopauzy je nepravidelnosť cyklov bežná. Od krátkych, cez dlhé, silné, bolestivé až po jednodňové špinenie. Pokiaľ vám táto iregularita neprekáža v bežnom fungovaní, nemusíte navštíviť lekára a môžete fungovať tak ako doteraz počas dní menštruácie. Noste vložky, tampóny, menštruačné kalíšky a dodržujte pravidelnú hygienu. Tento frustrujúci proces sa skončí v okamihu keď dosiahnete menopauzu. Dovtedy sa snažte si čo najviac spríjemniť dni prechodu, napríklad kúpou vzdušného a príjemného spodného prádla, vložky pre istotu noste aj v dni, kedy by sa mohlo zdať že menštruácia nepríde, zapisujte si menštruáciu do kalendára, možno sa vám podarí nájsť určitý cyklus, ktorý na prvý pohľad nevidíte. Ak je však pre vás toto všetko natoľko náročné, bolestivé a obťažujúce, že už si neviete sama poradiť, navštívte svojho gynekológa alebo gynekologičku. Urobte tak aj v prípade, že sa u vás objaví jeden z nasledujúcich symptómov:
- extrémne silné krvácanie, ktoré si vyžaduje výmenu vložky alebo tampónu každú hodinu alebo dve
- krvácanie, ktoré trvá dlhšie ako 7 dní
- krvácanie (nie špinenie), ktoré sa vyskytuje častejšie ako každé 3 týždne
- problémy s močením
- intuitívny pocit nepohodlia, obavy alebo nadmerný stres spojený s prechodom
- v prípade psychických ťažkostí (vyhľadajte psychológa alebo psychiatra)
Postup liečby
Pri návšteve sa vás lekár alebo lekárka spýta na všetky podrobnosti ohľadom súčasného a aj predchádzajúceho menštruačného cyklu, preto si je dobré ho zapisovať počas celého reprodukčného života. Nasleduje vyšetrenie panvy a možnosť objednania sa na testy (napríklad krvný test, biopsiu alebo ultrazvuk). Pre samotnú liečbu sa využíva najmä hormonálna liečby, ktorú vám predpíše váš gynekológ alebo gynekologička. Alternatívou je liečba pomocou produktov na báze fytoestrogénov (rastlinných estrogénov, ktoré sú podobné ženským). Fytoestrogény sú nápomocné aj pri domácej liečbe, kedy môžete jesť napríklad sóju, prípravky z bobúľ vitexu jahňacieho, dobé sú aj ľanové semienka, rastlinné bielkoviny, horčík a vitamín D. Odporúčame dodržiavať pitný režim a prijímať dostatočné množstvo vlákniny. Celkovo zdravý životný štýl je dôležitý pre toto obdobie (rovnako ako pre všetky ostatné), cvičte, doprajte si kvalitný spánok a oddychujte keď to potrebujete.
Pýtate sa nás
Čo je to menštruácia?
Je prirodzeným vylučovaním krvi a sliznice z vnútornej výstelky maternice prostredníctvom pošvy. Zvyčajne prichádza cca každý mesiac a je spúšťaná hormónmi, ktoré oddeľujú zrelé vajíčko od vaječníkov, aby mohlo byť oplodnené spermiou (mužskou pohlavnou bunkou). Tie isté hormóny spôsobujú aj to, že maternicová výstelka na zachytenie vajíčka je hrubá a plná tkaniva a krvi. Ak sa uvoľnené vajíčko nestretne spermiou, vylučuje sa z tela aj spolu s výstelkou procesom nazývaným menštruácia.
Aký je rozdiel medzi menštruáciou v klimaktériu a v prechode?
Keďže pojmy klimaktérium a prechod sú synonymá a označujú tak jedno a to isté obdobie prechodu z reprodukčného veku, až po zastavenie menštruácie, nie je medzi menštruáciou v prechode a klimaktériu žiadny rozdiel. Klimaktérium je teda dlhodobý proces, ktorý sa neviaže len na zastavenie menštruácie (ako menopauza), ale prebieha skryto a dlhodobo, v podobe vnútrotelových zmien. Menštruácia počas prechodu (klimaktéria) je bežná aj keď nepravidelná.
Čo presne znamená menopauza?
Menopauza je oproti klimaktérium globálne používanejší termín. Viaže sa konkrétnu udalosť – zastavenie menštruácie – ku ktorej dochádza v dôsledku poklesu aktivity vaječníkov. Ak sa u vás neobjavila menštruácia už dlhšie ako 12 mesiacov, prekonali ste menopauzu. Menštruácia sa teda z pravidla prestane objavovať po menopauze (v období klimaktéria), ktorá zvyčajne nastáva medzi 45 a 55 rokom života. Inými slovami je menopauza ukončením menštruácie v prechode.
Čo je to klimaktérium?
Tento pojem označuje obdobie, ktoré v sebe zahŕňa periódu pred menopauzou, kedy dochádza k hormonálnym a metabolickým zmenám a je v ňom obsiahnuté aj samotné zastavenie funkčnosti reprodukčnej sústavy. Klimaktérium je teda dlhodobý proces, ktorý sa neviaže len na zastavenie menštruácie (ako menopauza), ale prebieha skryto a dlhodobo, v podobe vnútrotelových zmien. Je akýmsi medzistupňom medzi plodným obdobím a ukončením cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Perimenotpauza trvá v priemere 4 roky a počas nej sa menštruácia vyskytuje bežne.
Môže sa vyskytnúť menštruácia aj po prechode?
Menštruácia v prechode (v klimaktériu = v perimenopauze) je bežná vec a stáva sa pomerne často mnohým ženám. Keďže prechod trvá aj niekoľko rokov, menštruácia pomaly slabne, až sa jedného dňa vytratí úplne. Po tomto období, trvajúcom 12 mesiacov bez menzesu, sa menštruácia už neobjaví. Ak áno, konzultujte to so svojím lekárom alebo lekárkou a v takom prípade ste ešte menopauzu pravdepodobne neprekonali a nachádzate sa stále v perimenopauzovom období.
Môže sa vyskytnúť silná menštruácia?
Môže. Silné krvácanie sa objaví vtedy, keď sú hladiny estrogénu vysoké v porovnaní s hladinami progesterónu, výstelka maternice zhrubne. To vedie k silnejšiemu krvácaniu počas menštruácie. Nadmerne silné krvácanie je také, ktoré premočí jeden tampón/jednu vložku za hodinu a trvá to niekoľko hodín. Alebo je krvácanie nadmerne dlhé (viac ako sedem dní). Nadmerne silné krvácanie môže spôsobiť únavu a zvýšiť riziko ďalších zdravotných problémov, ako je anémia (chudokrvnosť). Ak ním trpíte, navštívte svojho lekára alebo lekárku.
Použité zdroje:
- Blümel, J. E., Lavín, P., Vallejo, M. S., & Sarrá, S. (2014). Menopause or climacteric, just a semantic discussion or has it clinical implications? Climacteric, 17(3), 235–241. https://doi.org/10.3109/13697137.2013.838948
- https://www.babskeveci.sk/menstruacia-v-prechode/
- https://www.healthline.com/health/menopause/perimenopause-periods#when-to-see-your-doctor
- https://en.wikipedia.org/wiki/Menstruation
- https://www.healthline.com/health/menopause/perimenopause-periods#Understanding-perimenopause
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/symptoms-causes/syc-20353439
- https://www.menstruacny-kalendar.sk/zaklady-o-menopauze
- https://www.plannedparenthood.org/learn/health-and-wellness/menstruation
- https://zdravopedia.sk/choroby/menopauza