potraviny na podporu plodnosti

Potraviny na podporu plodnosti

Problémy s plodnosťou má až 15% párov. Niekedy sa môže zdať, že cesta ku rodičovstvu je naozaj obrovskou výzvou ale nie je sa čoho báť. Ak sa snažíme otehotnieť , musí byť naša strava naplnená kvalitnými potraviny, ktoré obohacujú naše telo. Podľa štúdie stravovania a plodnosti z Harvardskej lekárskej fakulty, na rozdiel od iných faktorov, ktoré nemôžeme ovplyvniť – napríklad vek a genetika – je konzumácia určitých potravín a vyhýbanie sa iným to, čo nám môže pomôcť. Rada : Jesť, tak akoby ste už boli tehotné, môže skutočne pomôcť pripraviť vaše telo na počatie. 

Aj keď nepoznáme potraviny, ktoré by magicky zvýšili šance na počatie, výživná a vyvážená strava môže určite pomôcť podporiť celkové zdravie mužov aj žien, vrátane reprodukčného zdravia. Je dôležité poznamenať, že výber potravy nehrá úlohu pri určitých závažných stavoch, ktoré spôsobujú neplodnosť. Ak sú napríklad blokované vajíčkovody, čo bráni spermiám v prístupe k vajíčku, zmeny stravy neodstránia tieto problémy.

Prirodzené spôsoby na podporu plodnosti

Okrem typov na potraviny na podporu plodnosti vám poskytneme aj pár rád na to, ako sa dá docieliť lepšie fungovanie ľudského tela a teda aj reprodukčného systému.

Doprajte si väčšie a kvalitnejšie raňajky

Raňajky sú základ. O tomto fakte vieme už dosť dlho. Naše telo ráno potrebuje energiu. Dodajme mu ju s veľkými raňajkami. Čím väčšie raňajky tým nižšia hladina inzulínu a testosterónu. Nesmieme však zabudnúť na to, že väčším príjmom raňajok, budeme mať v sebe aj väčší počet kalórií. Musíme preto napríklad zmenšiť porciu večere. Pretože viac kalórií sa rovná viac kíl. A zvýšená hmotnosť nie je to čo chceme.

Znížte rafinované sacharidy v tele

Najprv si ujasnime čo to sacharidy sú.  Sacharidy majú spomedzi tukov a bielkovín najrýchlejší rozklad energie. Energiu potrebujeme. Vykonávame pomocou energie prácu či dennodenné činnosti. A to sa nám darí práve kvôli cukrom, ktoré sa nachádzajú v sacharidoch. Nájdeme ich v ovocí, zemiakoch, ryži. No potom tu máme sacharidy zvané rafinované, medzi ktoré patria cestoviny, chlieb, sladké jedlá, koláče a tak ďalej. Vstrebávajú sa rýchlo a preto spôsobujú rýchly nárast hladiny cukru a inzulínu. Inzulín je chemicky podobný hormónom vaječníkov. Tieto hormóny pomáhajú našim vajíčkam dozrieť. Konzistentne zvýšený inzulín môže spôsobiť, že telo produkuje menej reprodukčných hormónov, pretože si myslí, že to nepotrebuje. To môže prispieť k nedostatočnému dozrievaniu a ovulácii vajíčok.

Zamieňajte zdroje bielkovín

Ak náhodou nie sme vegetariánmi alebo vegánmi, tak živočíšne bielkoviny v podobe mäsa, rýb a vajec prijímame každý deň. Čo tak ich ale nahradiť tými rastlinnými ako sú fazuľa, orechy alebo semená? Má to totiž súvis s plodnosťou. Štúdia ukázala, že keď 5 percent celkových kalórií pochádzalo z rastlinných bielkovín namiesto živočíšnych, riziko ovulačnej neplodnosti sa znížilo o viac ako 50 percent. Zvážme preto nahradenie niektorých bielkovín vo vašej strave bielkovinami zo zeleniny, šošovice alebo rýb s nízkym obsahom ortuti.

Pridajte multivitamíny

Multivitamíny alebo vitamíny majú veľkú moc nad ženským telom. Ak by žena konzumovala 3 alebo viac vitamínov týždenne, dalo by sa vyhnúť až 20 percentám neplodnosti. Pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, môže byť prospešný najmä folát obsahujúci multivitamíny. Je dobré porozprávať sa so svojím lekárom o doplnkoch vrátane akýchkoľvek multivitamínov, ktoré nám môžu pomôcť priblížiť sa k tehotenstvu.

Zaraďte cvičenie do dennej rutiny

Cvičenie má pre naše zdravie veľa výhod vrátane zvýšenej plodnosti. Zvyšovanie miernej fyzickej aktivity má pozitívne účinky na plodnosť pre ženy a mužov, najmä pre ľudí s obezitou. Ale pozor! Nadmerné cvičenie s vysokou intenzitou môže zmeniť energetickú rovnováhu v tele a narušiť tak náš reprodukčný systém. Aktivity treba pridávať postupne a uistiť sa , že to nášmu telu prospieva nie ubližuje.

Doprajte si času na relaxáciu

Ak sa snažíme otehotnieť, stres je pravdepodobne jednou z najväčších prekážok. S rastúcou úrovňou stresu sa znižujú šance na otehotnenie. Je to pravdepodobne spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré nastávajú, keď sa cítime stresovaní. Výskum súvislostí medzi stresom a plodnosťou je zmiešaný, existujú však dôkazy, že stres môže plodnosť potlačiť. Podpora a poradenstvo môžu znížiť hladinu úzkosti a depresie a zvýšiť vaše šance na otehotnenie.

Vysaďte kofeín

Spojenie medzi kofeínom a plodnosťou nemáme ešte úplne dokázané. Avšak jedna staršia štúdia z roku 1997 naznačuje, že ženám, ktoré konzumujú viac ako 500 miligramov kofeínu denne, trvá otehotnenie až o 9 1/2 mesiaca dlhšie. Iné štúdie však nenašli silnú súvislosť medzi príjmom kofeínu a zvýšeným rizikom neplodnosti. Z bezpečnostných dôvodov zvážme obmedzenie príjmu kofeínu na jednu alebo dve šálky kávy denne. Možno by bolo dobré skúsiť zelenú kávu, alebo decaff. Niekedy pomôže aj zelený čaj.

Potraviny na podporu plodnosti

Ako sme už spomínali neexistujú presne vymedzené potraviny na podporu plodnosti, no existujú potraviny, ktoré vám môžu pomôcť odbúrať stres či vybalansovať hormóny.

Slnečnicové semiačka

Prečo práve slnečnicové semiačka ako potravina na podporu plodnosti? V slnečnicových semiačkach dokážeme nájsť až 49.6 % tuku a 22.8 % proteínu. V málo rastlinných produktoch nájdeme také množstvo proteínu ako práve pri týchto semiačkach. Nenájdeme tu však vitamíny A ani C, ktorý potrebujeme pre fungovanie ľudského tela. Nájdeme však vitamín E, vitamín B1, horčík, železo, vápnik a fosfor.

Vitamín E, je základná živina, ktorá u niektorých ľudí zvyšuje počet spermií a ich pohyblivosť. Okrem toho sú slnečnicové semienka plnené folátom a selénom, ktoré sú dôležité pre mužskú aj ženskú plodnosť. Slnečnicové semená sú tiež dobrým zdrojom omega-6 mastných kyselín a obsahujú malé množstvo omega-3 mastných kyselín.

  • Slnečnicové semiačka, ktoré sú ešte v škrupine, sa zvyčajne jedia tak, že ich praskneme zubami a potom škrupinu vypľujeme – čo by sa nemalo jesť. Tie vylúpené majú však už väčšie spektrum použiteľnosti. Dajú sa jesť rôznymi spôsobmi: pridaním do trail mixu, vmiešaním do domácich granolových tyčiniek, do šalátu, s ovocím, do jogurtov alebo do restovanej zeleniny.

Citrusové plody

Citrusové plody pochádzajú z Austrália, Novej Guiney a z juhovýchodnej Ázie. Rastú na kríkoch a kvitnúcich stromoch. Dneska sa pestujú takmer vo všetkých krajinách tropického a subtropického podnebia. Hlavne v Brazílií, Číne, Španielsku alebo Mexiku. Až tretina vypestovaných citrusových plodov sa používa na výrobu džúsov. Sú bohaté hlavne na vitamín C a vlákninu, ktorá dopomáha ku zdravému chudnutiu, cukrovke alebo poskytuje ochranu ciev a stavov. Grepy a pomaranče obsahujú polyamín putrescín, ktorý je podľa niektorých výskumov na zvieratách spájaný s potenciálom zlepšiť zdravie vajíčok a semena a teda ich môžeme zaradiť medzi potraviny na podporu plodnosti.

  • Užiť si ovocie sa dá na mnoho spôsobov. mesiačiky pomaranča sa dajú užiť len tak samé. Dajú sa pridať aj do smoothie alebo pridať skvelú chuť šalátu ku večeri.

Dozreté syry

Čedar, parmezán, manchego alebo iné dozreté syry môžu zlepšiť zdravie spermií, pretože obsahujú veľa polyamínov. Polyamíny sú bielkoviny nachádzajúce sa v rastlinných a živočíšnych produktoch. Prirodzene sa vyskytujú aj u ľudí. Je dokázané, že môže taktiež zlepšiť zdravie, najmä u žien vo veku 35 a starších.

Paradajky

V paradajkách môžeme nájsť lykopén, ktorý dodáva červený pigment a má priaznivé účinky na zdravie. Je veľa štúdií , ktoré dokazujú, že práve lykopén  môže zvýšiť plodnosť alebo aspoň jej napomôcť. Hlavne u mužov. Paradajka je aj  dobrým zdrojom draslíka, folátu, vitamínu B, E a ďalších základných živín, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho srdca. Či surové alebo varené paradajky, oboje obsahujú lykopén. Avšak jedna šálka varených ho obsahuje dva krát toľko ako jedna šálka surových. Ak nám teda varené paradajky nevadia, uprednostnime ich.

  • Dá sa uvariť paradajková polievka, prívarok, omáčka alebo čisto pečené paradajky

Strukoviny

Fazuľa aj šošovica sú vynikajúcim zdrojom vlákniny a majú vysoký obsah bielkovín, čo môže prispieť k zdravšej ovulácii. Kyselina listová je nevyhnutná aj na prevenciu porúch neurálnej trubice u novorodencov. Ako už bolo povedané štúdie ukazujú, že keď 5% prijatých kalórií pochádza skôr z rastlinných bielkovín než zo živočíšnych bielkovín – najmä z kuracieho a červeného mäsa -, riziko neplodnosti v dôsledku anovulácie klesá o viac ako 50%.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča, aby ženy v plodnom veku konzumovali každý deň minimálne 400 mikrogramov (mcg) kyseliny listovej alebo kyseliny listovej. CDC odporúča, aby ženy zvýšili príjem počas tehotenstva a dojčenia.

Ďalšie vhodné potraviny na podporu plodnosti sú napríklad ustrice, granátové jablko, orechy, losos, škorica, pečienka, špargľa, vaječné žĺtka, ananás.

Pýtate sa nás

Prečo musíme niekedy konzumovať potraviny na podporu plodnosti?

Pravdou je, že môžeme konzumovať hocičo a stále môžeme otehotnieť. No je veľa výskumov, ktoré ukazujú, že vyššia pravdepodobnosť plodnosti môže nastať práve jedením určitých potravín. Skúsme zakomponovať vyššie uvedené potraviny ako paradajky, orechy, citrusové plody alebo ustrice do nášho jedálnička. Ak sa samozrejme snažíme o bábätko.

Ktoré 3 potraviny na podporu plodnosti sú najlepšie?

Mužom prospieva zinok. A ten sa nachádza v tekvicových semienkach či oleji, ale aj vo vajíčkach, celozrnných produktoch či v strukovinách.

Pri ženách je to kalcium. Napríklad taký kvalitný jogurt alebo plnotučné mlieko. Treba zapojiť aj potraviny, ktoré obsahujú železo, čiže kuracie mäso alebo tofu.

Sú aj potraviny, ktoré majú negatívny vplyv na plodnosť?

Ako nie sú potraviny, ktoré pomôžu ku plodnosti, len potraviny, ktoré dopomôžu, tak taktiež nie sú potraviny, ktoré zabraňujú plodnosti. Existujú len také, ktoré sa neodporúčajú konzumovať. Ako napríklad ryby s vysokým obsahom ortuti, popcorn, alkohol, hot dogy a teda aj rôzne fast foody.

Použité zdroje :

  • https://www.healthline.com/nutrition/16-fertility-tips-to-get-pregnant
  • https://kaldascenter.com/10-foods-will-increase-fertility-libido-in-women/
  • https://www.emmasdiary.co.uk/getting-pregnant/how-to-get-pregnant/foods-to-boost-fertility
  • https://www.laurelfertility.com/foods-to-eat-increase-fertility/
  • https://www.mother.ly/lifestyle/7-best-foods-boost-fertility
  • https://www.glamour.com/story/foods-that-increase-fertility
  • https://www.whattoexpect.com/getting-pregnant/health-and-wellness/foods-to-enjoy/prepregnancy-diet.aspx
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+