liecba neplodnosti

Liečba neplodnosti

Posledná aktuálizácia prebehla 12. septembra 2024 by silviab

Neplodnosť sa v poslednej dobe stáva čoraz viac diskutovanou témou. Neplodnosť môže byť výsledkom problému s vami, vaším partnerom, kombináciou oboch alebo kombinácie vonkajších faktorov. Našťastie existuje veľa bezpečných a účinných terapií, ktoré výrazne zvyšujú vaše šance na otehotnenie. Úplnú neplodnosť však nie je možné vyliečiť. Preto je dobré zamerať sa taktiež na prevenciu proti tomuto ochoreniu.

Čo je neplodnosť

Neplodnosť znamená, že nie ste schopní počať dieťa po roku praktizovania nechráneného pohlavného styku.

Jej príznaky a prejavy

Tým najhlavnejším príznakom je samozrejme neschopnosť počať dieťa. Nemusia sa prejaviť žiadne iné príznaky. No môžete zaznamenať nejaké prejavy. Aké to sú ?

U ženy :

  • Nepravidelný cyklus – priemerný ženský cyklus trvá 28 dní. Niektorá však môže mať 24 dňový alebo až 31 dňový. Všetky tieto cykly sú v poriadku. Zlé je, až keď cyklus začne byť nepravidelný každý mesiac.
  • Bolestivá menštruácia – môžu byť príznakom endometriózy.
  • Žiadna menštruácia – raz za čas sa stane, že ženám vynechá menštruácia. Ale ak ste ju nemali viac ako pár mesiacov, bude to treba skontrolovať.
  • Výkyvy hormónov – výkyvy hormónov môžu spôsobiť kožné problémy, rast vlasov na tvári, priberanie alebo rednúce vlasy.
  • Bolesť počas sexu

U mužov :

  • Bolesť alebo opuch semenníkov
  • Problémy s udržaním erekcie – schopnosť muža udržať si erekciu je často spojená s jeho hormónmi. Ak je ich hladina znížená, môže nastať tento problém.
  • Problémy s ejakuláciou – rovnako ako pri problémoch s udržaním erekcie aj tento problém môže byť následkom zlej hladiny hormónov.

Príčiny 

Čo môže byť príčinou neplodnosti ? U oboch pohlaví môže neplodnosť zapríčiniť vek. Ženy sa narodia so všetkými vajíčkami, ktoré kedy budú mať. Postupom času ako ženy starnú, zostáva im stále menej a menej vajíčok, Okrem toho vajcia, ktoré zostanú, budú obsahovať DNA, ktorá sa časom prirodzene poškodila. U mužov na rozdiel od žien sa vytvárajú každý deň viac ako 100 – 200 miliónov čerstvých nových spermií.  To znamená, že muži majú menšie riziko „vyčerpania“ spermií počas procesu starnutia.

U žien :

  • Poruchy ovulácie – patria sem hormonálne poruchy ako je napríklad príliš veľa alebo príliš málo hormónov štítnej žľazy.
  • Abnormality maternice alebo krčka maternice
  • Poškodenie alebo upchatie vajíčkovodu – je často spôsobené zápalom vajíčkovodu. Môže byť zapríčinené ochorením panvy, prenosnou infekciou alebo endometriózou.
  • Endometrióza – dochádza ku nej , keď tkanivo rastie mimo maternicu.
  • Primárna nedostatočnosť vaječníkov (skorá menopauza) –  keď vaječníky prestanú pracovať a menštruácia sa skončí pred 40. rokom života.
  • Rakovina a jej liečba – určité druhy rakoviny – najmä rakoviny pohlavných orgánov – často zhoršujú plodnosť žien. Na plodnosť môže mať vplyv ožarovanie alebo aj chemoterapia.

U mužov :

  • Abnormálna tvorba alebo funkcia spermií v dôsledku nezostúpených semenníkov, genetických chýb, zdravotných problémov ako je cukrovka alebo infekcií ako chlamýdie, kvapavka, príušnice alebo HIV.
  • Problémy s dodávkou spermií
  • Nadmerné vystavenie určitým faktorom životného prostredia – pesticídy, iné chemikálie a žiarenie. Na plodnosť môže mať vplyv aj fajčenie cigariet, alkohol, marihuana, anabolické steroidy a užívanie liekov na liečbu bakteriálnych infekcií, vysokého krvného tlaku a depresie. Časté vystavenie teplu, napríklad v saunách alebo vírivkách, môže zvýšiť telesnú teplotu a taktiež ovplyvniť produkciu spermií.

Formy liečenie neplodnosti

Liečba neplodnosti závisí od dôvodu neplodnosti, jej trvania, veku, preferenciách a niektorých príčin, ktoré nie je možné napraviť. Liečba neplodnosti môže vyžadovať značné finančné, fyzické, psychologické a časové záväzky

Toto sú teda najviac využívané metódy a to ako pre mužov tak aj pre ženy:

Životný štýl

Zlepšenie životného štýlu a určitého správania môže zvýšiť šance na otehotnenie. Vysadiť by sa mal hlavne tabak, alkohol alebo iné návykové látky. Dobré je taktiež zaradiť vitamíny ako B,C,D,E alebo A. Dobrým zdrojom týchto vitamínov môže byť napríklad mrkva, avokádo, vajíčko, paradajky, citróny, listové zeleniny, granátové jablko alebo ovsené vločky.

Pre ženy aj pre mužov je kľúčom k plodnosti udržanie zdravej hmotnosti a pohyb. 30% neplodnosti bolo spojené s extrémami hmotnosti. Miera neplodnosti je u obéznych žien trikrát vyššia.

Vyliečenie alebo zmiernenie súvisiacich ochorení

Na neplodnosti u mužov alebo žien sa môžu podieľať aj ochorenia súvisiace s pohlavnou sústavou ako napríklad rôzne zápaly, ktoré dokážeme ľahko vyliečiť vďaka liekom, alebo znížene hladiny hormónov, napríklad u mužov znížený testosterón. Závažnejšie a trochu komplikovanejšie ochorenia môžu byť nejaké vady dané genetikov alebo rôzne deformácie. Najznámejšie je nezostúpenie semenníkov alebo u žien nepriechodnosť vaječníkov.

Vyliečenie alebo zmiernenie nepriamo súvisiacich ochorení

Pred chvíľou sme si povedali. že neplodnosť môžu ovplyvniť aj choroby, ktoré súvisia s pohlavnými orgánmi. No zapríčiniť ju môžu aj ochorenia, ktoré sú úplne nesúvisia s reprodukciou. Môžeme spomenúť napríklad kardiovaskulárne choroby alebo cukrovku. Čo sa týka čisto len žien, treba dávať veľký pozor na močové cesty, pretože práve tieto problémy môžu znížiť šancu na otehotnenie.

Tabletky a prírodné doplnky

Už aj naše babky, dedkovia užívali veľa bylín alebo prostriedkov, ktoré im poskytla príroda. Mohli to byť výťažky z rastlín, čaje z týchto rastlín alebo medy. Všetko toto malo veľmi pozitívne účinky na organizmus ako celok. No v dnešnej dobe sa skôr prikláňame ku tabletkám, ktoré boli priamo vyvinuté na tieto problémy. Na problémy s plodnosťou, erekciou alebo inými súvisiacimi problémami.

Asistovaná reprodukcia

Ak u muža zistia normospermie alebo čo i len mierne zhoršenie parametrov spermií, asistovaná reprodukcia je dobrým spôsobom ako počať dieťa. Pri tejto možnosti sú použité spermie darcu, ktorú sú schopné preniknúť kŕčkom maternice. Je to taký pred krok umelého oplodnenia, ktoré je už finančne náročnejšie.

Vyvolanie ovulácie

Vyvolanie ovulácie je liečba anovulácie (nepravidelná ovulácia), stavu neplodnosti, pri ktorej folikuly vo vaječníkoch ženy nedozrievajú a neuvoľňujú vajíčka. Zvyčajne sa dosahuje rôznymi liekmi, ktoré stimulujú vaječníky k produkcii a uvoľňovaniu vajíčok. Ak je liečba úspešná, žena bude mať ovuláciu a môže otehotnieť prirodzene pomocou vnútromaternicovej inseminácie alebo inej liečby plodnosti. Približne 25 percent prípadov ženskej neplodnosti pochádza z problémov s ovuláciou, takže vyvolanie ovulácie môže byť prospešnou a nákladovo efektívnou prvou liečbou.

Vnútromaternicová inseminácia

Počas vnútromaternicovej inseminácie sú zdravé spermie umiestnené priamo do maternice v čase, keď vaječník uvoľní jedno alebo viac vajíčok na oplodnenie, čiže počas ovulácie. Celý tento proces trvá asi 15 až 20 minút a zvyčajne sa koná v ordinácii alebo na klinike. Bohužiaľ, je tu len 15 % šanca, že zákrok bude úspešný.

Umelé oplodnenie

Keď človek počuje liečba neplodnosti ako prvé ho asi napadne práve umelé oplodnenie. Je to asi najviac využívaný postup, avšak mal by byť tou poslednou možnosťou pri liečbe neplodnosti. V prípadoch mužskej neplodnosti sa často používa, keď je spermiogram veľmi nízky alebo keď spermie nie sú dosť silné na to, aby preplávali cez kŕčok maternice až hore do vajíčkovodov. Keď je problémom ženská neplodnosť, umelé oplodnenie je možnosť, ak máte ochorenie nazývané endometrióza alebo niečo, čo je abnormálne v reprodukčných orgánoch.

Proces „umývania“ spermií v laboratóriu odstraňuje chemikálie zo semena, ktoré môžu žene spôsobiť nepríjemné pocity, a zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia. Technici skvapalňujú spermie pri izbovej teplote po dobu 30 minút a pridaním neškodnej chemikálie oddeľujú najaktívnejšie spermie. Tie sa vložia do tenkej trubice nazývanej katéter a zavedú sa cez vašu vagínu a kŕčok maternice do maternice.

Miera úspešnosti umelého oplodnenia sa líši. Závisí to od veku ženy, kvality spermií, závažnosti endometriózy alebo dlhodobosťou infekcie.

Prevencia neplodnosti

Tak ako aj liečba, aj prevencia je veľmi dôležitá. Prevencia je jedno z tých najlepších rozhodnutí, ktoré môžete učiniť. Čo vám teda môže pomôcť ?

  • Redukcia kofeínu – jednoduché obmedzenie alebo zdržanie sa kofeínu môže mať priaznivý vplyv na plodnosť či už u muža alebo u ženy
  • Vyhýbanie sa alkoholu, tabaku a iným drogám – alkohol a iné návykové látky sú samo o sebe pre telo veľmi škodlivé. Niet sa potom čomu čudovať, ak práve to je to, čo nám zapríčiní neschopnosť splodiť dieťa.
  • Udržiavanie zdravej hmotnosti a stravovania –  obezita predstavuje šesť percent všetkej ženskej neplodnosti a naopak, nízka telesná hmotnosť predstavuje ďalších šesť percent. Vyvážená strava a pohybový režim môžu byť tým, čo vám pomôže ku zlepšenej plodnosti.
  • Správna voľna jedál – je dobré vyhnúť sa  rafinovaným sacharidom s vysokým obsahom cukru, trans-tukom alebo nízkotučným mliečnym výrobkom

Diagnostika neplodnosti

Mužská plodnosť vyžaduje, aby semenníky produkovali dostatok zdravých spermií a aby sa spermie účinne ejakulovali do pošvy a putovali do vajíčka. Testy na mužskú neplodnosť sa snažia zistiť, či je niektorý z týchto procesov narušený.

Špecifické testy plodnosti môžu zahŕňať:

  • Analýza spermií: Semeno sa zvyčajne získava masturbáciou alebo prerušením pohlavného styku a ejakuláciou semena do čistej nádoby. Laboratórium potom analyzuje vzorky spermy.
  • Testovanie hormónov: V tomto prípade sa robí krvný test, ktorý zistí hladiny testosterónu a iných mužských hormónov.
  • Biopsia semenníkov: Vo vybraných prípadoch je možné vykonať testikulárnu biopsiu na identifikáciu abnormalít prospievajúcich k neplodnosti alebo na získanie spermií pomocou metód asistovanej reprodukcie.

Plodnosť pre ženy závisí od vaječníkov, ktoré uvoľňujú zdravé vajíčka. Reprodukčný trakt musí umožniť vajíčku prejsť do vajíčkovodov a spojiť sa so spermiou na oplodnenie. Oplodnené vajíčko musí putovať do maternice a implantovať sa do sliznice. Testy na ženskú neplodnosť sa snažia zistiť, či nie je niektorý z týchto procesov narušený.

Špecifické testy plodnosti môžu zahŕňať:

  • Ovulačné testovanie: Krvný test dokáže zmerať hladiny hormónov, aby sa zistilo, či máte ovuláciu.
  • Hysterosalpingografia: Hysterosalpingografia hodnotí stav maternice a vajíčkovodov a hľadá blokády alebo iné problémy. Do maternice sa vstrekuje röntgenový kontrast a tým sa robí sa röntgenový lúč, ktorý zistí či je dutina normálna, a či vám tekutina vyteká z vajíčkovodov.
  • Testovanie ovariálnej rezervy: Toto testovanie pomáha určiť množstvo vajíčok dostupných na ovuláciu.
  • Laparoskopia: Táto minimálne invazívna operácia spočíva v tom, že sa urobí malý rez pod pupkom a vloží sa tenké pozorovacie zariadenie, pomocou ktorého sa vyšetria vaše vajíčkovody, vaječníky a maternica. Laparoskopia môže identifikovať endometriózu, zjazvenie, upchatie alebo nepravidelnosti vajíčkovodov a problémy s vaječníkmi a maternicou.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Kedy je potrebné liečiť neplodnosť?

Pokúšať sa otehotnieť by sa malo rok a to bez ochrany. Ak to nejde, je dobré vyhľadať odborníka a zistiť príčinu tohto problému. Ak je to niečo čo sa dá vyliečiť ľahšou cestou napríklad tabletkami, väčšinou sa skúša ako prvé práve toto. Ak to však nefunguje alebo jeden z vás má oveľa väčší problém, vtedy by mala nastúpiť liečba.

Vplýva fajčenie, alkohol a nezdravý životný štýl na plodnosť?

Jednoznačne áno. Fajčenie, alkohol a nezdravý životný štýl ovplyvňujú zdravie celého tela a taktiež aj plodnosť.

Je vysoký vek zdrojom neplodnosti?

Áno. Ženy ako starnú, zostáva im stále menej a menej vajíčok, Okrem toho vajcia, ktoré im časom zostanú, obsahujú DNA, ktorá sa časom prirodzene poškodila. U mužov na rozdiel od žien sa vytvárajú každý deň viac ako 100 – 200 miliónov čerstvých nových spermií.  To znamená, že muži majú menšie riziko „vyčerpania“ spermií počas procesu starnutia.

Ako treba liečiť ženskú neplodnosť?

Je možné vyvolať ovuláciu, ktorá sa dosahuje rôznymi liekmi, ktoré stimulujú vaječníky k produkcii a uvoľňovaniu vajíčok. Ak je liečba úspešná, žena bude mať ovuláciu a môže otehotnieť prirodzene pomocou vnútromaternicovej inseminácie alebo inej liečby neplodnosti. Vnútromaternicová inseminácia je zákrok, pri ktorom sa zdravé spermie, počas ovulácie, umiestnia priamo do maternice. Posledným a najviac známy je umelé oplodnenie, ktoré však nie je až tak úspešné ako by sa to od neho čakalo.

Ako mužskú?

Ak berieme do úvahy čisto len mužskú neplodnosť – tak je to asistovaná reprodukcia. Pri tejto možnosti sú použité spermie darcu, ktorú sú schopné preniknúť kŕčkom maternice.

Môžu bylinky a prírodné produkty zlepšiť neplodnosť?

Liečivé rastliny alebo prírodné produkty dokážu vďaka svojím látkam ovplyvniť hladiny hormónov a to tak, že stimulujú napríklad produkciu mužského hormónu testosterónu alebo ženského estrogénu. Výhodou, sú ich účinky, pretože vďaka prírodnému pôvodu nemajú žiadne negatívne alebo vedľajšie účinky.

Kedy by som sa mal/a s určitosťou obrátiť na lekára?

Je dobré sa obrátiť na doktora pri hocijakých pochybnostiach alebo najlepšie po roku skúšania nechráneného pohlavného styku. Čím je žena staršia, tým sa toto obdobie skracuje.

Použité zdroje :

  • https://gyncare.sk/neplodnost/
  • https://www.erekciablog.sk/neplodnost/
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/symptoms-causes/syc-20354317
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/female-infertility/symptoms-causes/syc-20354308
  • https://www.erekciablog.sk/liecba-neplodnosti/
  • https://www.cdc.gov/reproductivehealth/infertility/index.htm
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/165748
  • https://www.healthline.com/health/infertility

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+