Liečba zápalu prostaty

Posledná aktuálizácia prebehla 17. augusta 2024 by silviab

Zápal prostaty, odborne nazývaný prostatída, patrí medzi najrozšírenejšie a najznámejšie choroby, ktoré môžu mužov postihnúť. Toto ochorenie je veľmi časté a zároveň aj veľmi bolestivé. Muži sa pri tomto zápale bohužiaľ nevyhnú ani sprievodným príznakom. Toto ochorenie určite netreba podceňovať, no zároveň je spolu s liečbou vyliečiteľné.

Prostatída sa delí na dva druhy : akútna a chronická. Najčastejšie vzniká bez prítomnosti infekcie. Najčastejšími prejavmi sú problémy s močením alebo aj silná sprevádzajúca bolesť. Tieto a ďalšie príznaky, druhy liečby alebo ako sa tomuto zápalu vyhnúť si dnes priblížime.

Čo je zápal prostaty, príznaky a príčiny

Prostata je malá žľaza, ktorá leží medzi penisom a močovým mechúrom. Produkuje tekutinu zmiešanú so spermiami, aby sa vytvorili spermie. Prostatitída sa môže vyskytnúť v každom veku. Ale zvyčajne sa vyskytuje pri mužoch vo veku medzi 30 a 50.

Existujú 2 hlavné typy prostatitídy:

  • chronická prostatitída – príznaky prichádzajú a odchádzajú niekoľko mesiacov; je to najbežnejší typ
  • akútna prostatitída – príznaky sú závažné a prejavia sa náhle; je to zriedkavé, ale potenciálne život ohrozujúce a vyžaduje si okamžitú liečbu

Príznaky

Akútna prostatitída

Medzi príznaky akútnej prostatitídy patrí:

  • bolesť v penise alebo v jeho okolí, semenníkoch, konečníku, dolnej časti brucha alebo dolnej časti chrbta
  • bolesť pri močení, nutkanie na časté močenie(najmä v noci)
  • urgentná potreba cikania a niekedy aj krv v moči
  • všeobecne sa necítite dobre, trpíte bolesťami a pravdepodobne vysokou teplotou
  • bolesti krížov a bolesti pri ejakulácii

Chronická prostatitída

Môžete trpieť chronickou prostatitídou, ak sa u vás vyskytli niektoré z nasledujúcich príznakov :

  • bolesť v penise a okolo neho, semenníkov, konečníka, dolnej časti brucha alebo krížov
  • bolesť pri močení
  • zväčšená alebo citlivá prostata
  • sexuálne problémy, ako je erektilná dysfunkcia, bolesť pri ejakulácii alebo bolesť panvy po sexe

Tieto príznaky môžu mať významný vplyv na kvalitu vášho života ale vo väčšine prípadov sa postupne a s liečbou zlepšia.

Príčiny

Akútna bakteriálna prostatitída je často spôsobená bežnými kmeňmi baktérií. Infekcia môže začať, keď do vašej prostaty preniknú baktérie v moči. Na liečbu infekcie sa používajú antibiotiká. Ak baktérie neodstránia, môže sa prostatitída opakovať alebo ťažko liečiť (chronická bakteriálna prostatitída).

K zápalu prostaty môže prispieť aj poškodenie nervov v dolných močových cestách, ktoré môže byť spôsobené chirurgickým zákrokom alebo traumou v okolí, ktorá nie je spôsobená bakteriálnou infekciou. V mnohých prípadoch prostatitídy nie je príčina identifikovaná.

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory prostatitídy patria:

  • pokročilý vek
  • ak ste v minulosti prostatídu už prekonali
  • infekcia v močovom mechúre alebo trubici, ktorá prenáša spermie a moč do penisu
  • traumatické poranenie panvy, napríklad zranenie pri bicyklovaní alebo jazde na koni
  • HIV / AIDS – pohlavne prenosné choroby
  • ak ste po biopsii prostaty

Diagnostika

Diagnostikovanie prostatitídy zahŕňa vylúčenie iných ochorení, ktoré môžu spôsobovať vaše príznaky, a určenie toho, aký druh prostatitídy máte. Je potrebná vaša anamnézu a príznaky. Občas sa robí aj fyzická prehliadka, ktorá zahŕňa digitálne rektálne vyšetrenie.

Diagnostické testy môžu zahŕňať:

Močové testy :  Analyzuje sa vzorka moču, aby sa zistili možné príznaky a príčiny infekcie v moči.

Krvné testy : Vyšetruje sa vzorka krvi na príznaky infekcie a iných problémov s prostatou.

Poststatická masáž :  V zriedkavých prípadoch vám lekár môže masírovať prostatu a vyskúšať sekréty.

Zobrazovacie testy : Nariaďuje sa CT vyšetrenie močových ciest a prostaty alebo sonografiu prostaty. Snímky CT skenovania poskytujú podrobnejšie informácie ako obyčajné röntgenové lúče.

Liečba zápalu prostaty

Na liečenie prostaty existuje niekoľko možností. Vo vážnych prípadoch sa používa medikamentózna liečba, ktorá je však len na indikáciu od lekára. Toto sú najpoužívanejšie metódy, ktoré sa využívajú popri liečbe:

Zlepšenie životného štýlu

Tak isto ako pri iných problémoch, týkajúce sa či už sústavy pohlavnej alebo hocakej inej, tak aj pri tomto ochorení je dôležité zamerať sa na na celkové zlepšenie životného štýlu. Sú to veci ako konzumovanie jedál, ktoré obsahujú dostatok vitamínov a minerálov. Najideálnejšie je zaradenie do jedálničku aj veľa ovocia a zeleniny. Netreba vynechávať ani tak dôležitú zložku akou je vláknina, ktorú nájdete hlavne v celozrnných výrobkoch alebo napríklad v avokáde. Netreba zabúdať ani na pitný režim, samozrejme myslíme tým čistú vodu, ktorá je potrebná na zdravé močenie. Odporúčame taktiež vyhnúť sa alkoholu, káve alebo pálčivým jedlám.

Opatrenia, ktoré súvisia s močením

S močovou sústavou bezpochyby patrí aj prostata. Práve preto sú medzi príznakmi zápalu prostaty aj problémy s močením. Preto je dôležité zvážiť, či nie je potrebné zmeniť nejaké režimové opatrenia. Jedným z týchto opatrení môže byť aj zbytočne nezadržiavať močenie, keď cítite, že potrebujete. Ďalším, čo vám môžeme poradiť, je vymočiť sa pred spánkom aj viac krát.

Opatrenia, ktoré súvisia s pohlavným stykom

Druhými opatrenia sú opatrenia súvisiace s pohlavným stykom. Sú to zmeny týkajúce sa vášho celého sexuálneho a pohlavného života. Veľmi častou alternatívou je prenos ochorenia cez pohlavný styk. Preto je nesmierne dôležité používať ochranu ako kondóm. Vďaka nim dokážete eliminovať aj riziko pohlavne prenosných chorôb.

Ďalšie opatrenia

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré spomenieme patria napríklad sedacie kúpele v teplej vode alebo meditácia a relaxácia. Dobrým spôsobom ako odbúrať stres je aj odpočinutie si počas dňa.

Rastlinné prípravky

Tabletky s rastlinným zložením, ktoré slúžia buď na prevenciu alebo na podporu lepšieho fungovania sú naozaj len kladné ohlasy. Tieto rastlinné výrobky obsahujú len extrakty z bylín, ktorých účinky sú naozaj overené. Či už na močovú sústavu alebo aj prostatu. Navyše vo veľa z nich nájdete aj minerály a vitamíny navyše. Dobrou správou je, že si ich dokážete kúpiť sami aj bez predpisu.

Antibiotiká a iné lieky na predpis

Antibiotiká sú najvyužívanejšou formou liečby. Čo sa týka zápalu prostaty tak sú využívané hlavne klasické antibiotiká, ktoré sa užívajú perorálne. Ďalšou možnosťou je aj symptomatická liečba. Niekedy lekári predpíšu aj lieky určené na uvoľnenie alebo relaxáciu svalstva. Niekedy sa používa aj ich kombinácia.

Intravenózna liečba s hospitalizáciou

Pod pojmom intravenózna liečba s hospitalizáciou sa myslí podávanie prípravkov ako formu infúzie, čiže priamo do žily. Tento spôsob sa však nepraktizuje často, len v naozaj silných a vážnych prípadoch, kedy sa vyskytnú príznaky ako vysoké horúčky alebo neschopnosť vymočenia sa. Táto liečba je spojená aj s hospitalizáciou priamo v nemocnici, ale nie na veľmi dlho.

Operácie alebo chirurgické riešenia

Niekedy nastane prípad, že pacient nezareaguje ani na jedno opatrenie alebo ani na jeden spôsob liečby, ktoré sme uviedli vyššie. V takom prípade sa musí previesť operácia. Najčastejšie sa to uplatňuje v prípade, že sa zápal prostaty neustále vracia alebo sa nedá liečiť liekmi. Počas tejto operácie sa odstráni časť prostaty alebo sa odstránia infikované kamene, ktoré sa v prostate nachádzajú. Zlou správou je, že ani táto operácia vám nevie zaručiť 100 % účinnosť.

Prevencia zápalu prostaty

Nie je známy spôsob, ako tomuto ochoreniu zabrániť na isto, ale veľa malých zmien životného štýlu môže pomôcť udržať vašu prostatu zdravú. Či už už máte problémy s prostatou alebo sa chcete len tomuto ochoreniu vyhnúť, vyskúšajte tieto tipy a rady ako na prevenciu :

Dobrá hygiena : Udržiavanie svojho penisu a jeho okolie čisté je zásadou číslo 1 v boji proti zápalu.

Neseďte dlho :  Keď sedíte dlhšie, vytvára to tlak na prostatu a časom sa môže práve týmto zapáliť. Snažte sa vyhnúť dlhým jazdám na bicykli alebo príliš dlhému sedeniu.

Cvičte :  Nájdite si čas na cvičenie aspoň trikrát týždenne. Prejdite sa svižne po parku, natiahnite sa, choďte do telocvične na kardio hodinu – proste sa rozhýbte. Fyzická aktivita môže znížiť pocity úzkosti, ktoré súvisia s niektorými typmi prostatitídy.

Pite dostatočné množstvo vody : Niektoré typy prostatitídy sú spôsobené vtedy, keď sa baktérie v močových cestách dostanú do prostaty a spôsobia infekciu. Uistite sa, že ste neustále hydratovaní, aby ste udržali zriedený moč a močový mechúr vypláchnutý.

Jedzte viac ovocia a zeleniny : Majú vysoký obsah výživných látok, ktoré udržujú vaše telo zdravé a pomáhajú vám bojovať proti infekciám a zápalom.

Obmedzte kofeín a alkohol : Nápoje ako čaj, káva a sóda môžu zapáliť vaše močové cesty a močový mechúr. Rovnako tak môžu pôsobiť aj alkoholické nápoje.

Praktizujte bezpečný sex : Sexuálne infekcie dosť často spôsobujú prostatitídu. Ak máte sex s infikovaným partnerom a nepoužívate kondóm, môžu sa vám do močovej trubice presunúť baktérie. Tieto choroboplodné zárodky môžu skončiť vo vašej prostate. Ak nemáte vzťah iba s jednou osobou, používajte kondóm vždy, keď máte vaginálny, orálny alebo análny sex.

Pýtate sa nás

Čo znamená zápal prostaty?

Prostata je žľaza veľkosti orecha, ktorú majú všetci muži. Nachádza sa pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Úlohou prostaty je vytvárať tekutinu obsahujúcu spermie Táto tekutina chráni spermie, keď cestujú k vajíčku ženy. Ak je prostata opuchnutá, citlivá a zapálená, nastáva ochorenie nazývané „prostatitída“. Nejde o rakovinu a líši sa od „zväčšenej prostaty“.

Ako sa prejavuje?

Zápal prostaty sa môže prejaviť príznakmi ako bolesť alebo pálenie pri močení, časté nočné močenie, krv v moči, bolesť v bruchu alebo slabín, bolestivá ejakulácia alebo aj vysoké horúčky.

Ako môžeme liečiť zapálenú prostatu?

Prostatitída sa nedá vždy vyliečiť, ale jej príznaky sa dajú zvládnuť. Dôležité je podotknúť, že pacienti s prostatitídou nemajú vyššie riziko vzniku rakoviny prostaty. Akútna bakteriálna prostatitída je liečená antibiotikami. Môžete dostať antibiotické tablety, ktoré si môžete vziať domov. Tie by mali liečiť infekciu pomerne rýchlo. Antibiotiká budete brať zvyčajne až štyri týždne.

Ako podporíme funkciu prostaty?

Najlepšími troma prevenciami sú teplý kúpeľ, obmedzenie alkoholu a kofeínu a a vyvarovanie sa činnostiam ako dlhé bicyklovanie alebo dlhšie sedenie.

Použité zdroje :

  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostatitis/symptoms-causes/syc-20355766
  • https://www.webmd.com/men/guide/prostatitis
  • https://www.nhs.uk/conditions/prostatitis/
  • https://www.erekciablog.sk/liecba-zapalu-prostaty/

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+