Posledná aktuálizácia prebehla 31. augusta 2024 by silviab
Hepatitída je pojem, ktorý označuje akýkoľvek zápal pečeňových tkanív, ktorý môže mať akúkoľvek príčinu. Ak sa budeme baviť o hepatitíde vírusového pôvodu, tak musíme hovoriť o vírusových hepatitídach typu A, B, C. Na Slovensku sa vyskytuje aj hepatitída typu D, ale jej výskyt je veľmi vzácny. V poslednej dobe je populárna aj vírusová hepatitída typu E, pretože jej incidencia (výskyt) pomaly rastie.
Základné informácie
Hepatitída B je vírusová infekcia, ktorá napáda pečeň a môže prebiehať v dvoch základných formách – akútne a chronicky.
- Akútny priebeh – charakteristický je náhly začiatok s výraznými ťažkosťami. Choroba obvykle po dvoch mesiacoch ustupuje alebo výnimočne vedie k zlyhaniu funkcie pečene.
- Chronický priebeh – táto forma hepatitídy vzniká najčastejšie prechodom z akútneho ochorenia. Predstavuje veľké riziko vzniku zdĺhavého ochorenia poškodzujúceho pečeň. Často spôsobuje nebezpečné komplikácie.
Vírusová hepatitída typu B sa prenáša:
– parentálne – tento prenos je najčastejší a jedná sa o:
- profesionálne ochorenie – choroba z povolania je ochorenie vznikajúce z rôznych externých vplyvov, ktoré súvisia s pracoviskom, Môže ísť o fyzikálne, biologické, chemické, alebo aj rôzne iné vplyvy na pracovisku. Pri hepatitíde B musíme uviesť zdravotný personál ale napríklad aj príslušníka policajného zboru.
- nozokomiálne infekcie – vyskytujú sa u pacientov odkázaných na lekársku starostlivosť. Vo vyspelých krajinách je táto infekcia preukázateľná u 7% hospitalizovaných pacientov, zatiaľ čo v rozvojových krajinách je to až 10%. K častým nozokomiálnym infekciám patria infekcie krvi, močových ciest, ale tiež infekcie v mieste chirurgického zákroku a zápaly spojené so zabezpečením dýchania prostredníctvom intubácie či kontaminovaným vzduchom vo ventilačných šachtách.
- injekčné ihly u narkomanov
- tetovanie
- piercing
- akupunktúra
- zdieľanie hygienických potrieb s infikovanou osobou ( zubná kefka, holiaci strojček, uterák, žiletka,…)
– prenos infekcie sa vyskytuje aj pri podaní krvnej transfúzie a to priamo cez krv, krvnú plazmu, krvné sérum, trombín, fibrinogén a kryoprecipitát.
– prenos pohlavnou cestou ( spermie, sliny, pošvový sekrét)
– vertikálny prenos – z nakazenej matky priamo na novorodenca
Fekálne-orálny prenos nebol zatiaľ preukázaný, no vírus sa našiel vo všetkých telesných tekutinách. preto treba byť opatrný aj pri týchto aktivitách.
Príznaky a priebeh ochorenia
Symptómy prejavujúcej sa hepatitídy B nemusia byť zreteľné niekoľko mesiacov. Inkubačný čas, počas ktorého sa choroba môže ale aj nemusí prejaviť, je od 4 týždňov až po 6 mesiacov. Táto doba je pri infekčných chorobách zásadná, pretože zohráva veľkú úlohu pri posudzovaní nebezpečnosti infekcie.
Množstvo ľudí má po inkubačnej lehote iba mierne príznaky, ktoré sú podobné chrípke. Niekedy je toto ochorenie úplne bezpríznakové. Avšak, ak sa prejaví, postihnutým pacientom obvykle spôsobuje:
- únavu ( celkový pocit slabosti)
- bolesti kĺbov a svalov
- horúčku
- nechutenstvo ( strata chuti do jedla)
- kožné vyrážky
- brušné ťažkosti
- svetlú stolicu
- tmavý moč
- žlté sfarbenie kože
- žlté sfarbenie očného bielka
Akékoľvek príznaky hepatitídy B je nutné vyhodnotiť a to urgentne.
Prejavy tohto ochorenia bývajú spravidla horšie u ľudí, ktorí dosiahli vek 60 rokov a viac. Niektorí infikovaný pacienti sa nikdy úplne z tejto choroby nedostanú a vírus v ich tele prežíva naďalej. Choroba má tak možnosť rozvinúť sa do chronickej podoby, čo má u pacienta trvalé následky v podobe vývinu ďalších ochorení ako je cirhóza pečene a rakovina pečene. Takýto pacienti sú ohrozením pre svoje okolie, pretože sú zdrojom nákazy tohto ochorenia.
Problém spočíva v tom, že títo ľudia často o svojej chorobe nevedia, pretože nemajú žiadny z uvedených príznakov. Osoba infikovaná vírusovým ochorením hepatitídy B dlhú dobu, kľudne aj 10, 20 a viac rokov na sebe nejak špeciálne nevníma žiadne obmedzenia. Takýto pacienti sú už takú dlhú dobu nakazený, že podvedome svoj každodenný režim prispôsobujú rozvíjajúcemu sa pečeňovému ochoreniu. Tým pádom nemajú žiadnu možnosť všimnúť si, že sú unavenejší a slabší a nie sú tak výkonní ako pred tým. V okamihu, keď ich ošetrujúci lekár tohto vírusu zbaví, úspešne ich vylieči, naraz pookrejú a zisťujú, že sú vlastne schopní plnohodnotne športovať alebo vykonávať iné aktivity, ktoré do tej doby neboli absolútne schopní a zostanú tak príjemní prekvapení až šokovaní.
Liečba ochorenia
Terapia akútnej hepatitídy je podobná ako pri type A, a je teda skôr podporná. Spočíva v úprave stravovania a v znížení telesnej hmotnosti pacienta. Je odporúčané vynechať mastné jedlá, alkohol, veľké množstvá liekov a ďalších látok, ktoré zaťažujú pečeň.
Liečba sa snaží vytvoriť také podmienky, aby mohol organizmus úspešne bojovať s vírusmi a tak potlačiť príznaky. Každý lekár odporúča pacientovi oddych na lôžku a zmierňovanie ťažkostí, ktoré hepatitída B spôsobuje ( horúčka, bolesti hlavy, zvracanie). Na stlmenie týchto príznakov sa využívajú lieky chrániace pečeňové bunky a podporujúce ich obnovu – hepatoprotektíva.
Chronické formy ochorenia sa liečia injekčným podávaním liekov ovplyvňujúcich imunitu. Ordinujú sa interferóny alfa a antivirotiká.
Interferóny zvyšujú uvoľňovanie a koncentráciu protizápalových zložiek imunity a znižujú produkciu látok, ktoré spôsobujú prejavy zápalu. Redukujú tiež prechod zápalových buniek cez hematoencefalickú bariéru, čo je prirodzená bariéra medzi krvou a mozgom. Zvyšujú produkciu nervových rastových faktorov, čo potenciálne vedie k zvýšeniu prežívania neurónov a ich obnove.
Výskyt infekcie
Infekcia je celosvetovo rozšírená:
- Afrika, Ázia – prevažne u detí ( 8-10% nakazených sú dospelí jedinci)
- rozvinuté krajiny – hlavne mladistvé osoby a dospelí jedinci.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá je špecializovanou medzivládnou organizáciou systému OSN zaoberajúcou sa problematikou zdravia, odhaduje, že:
- ročne pribudnú 4 milióny nových prípadov
- najvyššia incidencia je v rozmedzí 15-39 rokov
- na akútnu alebo chronickú formu tohto ochorenia ročne umiera od 600-tisíc až do 1 milióna ľudí
- v roku 2015 žilo 257 miliónov ľudí s chronickou infekciou hepatitídy B
Rizikovou skupinou pre toto vírusové ochorenie sú teda zväčša mladí ľudia v pubertálnom veku ale aj dospelí jedinci v produktívnom veku. Ohrození sú všeobecne najviac cestovatelia, promiskuitní ľudia ( časté striedanie sexuálnych partnerov), zdravotníci, policajti alebo napríklad aj kaderníci.
Hepatitída u novorodencov
Infekcie u novorodencov sa delia na:
- infekcie získané pred narodením (prenatálne),
- infekcie získané počas pôrodu (perinatálne),
- infekcie získané po narodení (postnatálne).
Pri hepatitíde B hovoríme o perinatálne získanej infekcii, pretože novorodenec sa môže nakaziť počas pôrodu kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami matky. Vírusová hepatitída typu B je pre bábätká závažnejšia ako hepatitída typu A, pretože riziko prechodu do chronickej formy ochorenia je podľa niektorých vedcov až 90 percent.
Všetky ženy sú na začiatku gravidity vyšetrené na HBsAg ( antigén typický pre prítomnosť tohto ochorenia). V prípade pozitivity sa novorodencovi po narodení podá pasívna imunizácia – imunoglobín a zároveň sa čerstvo narodené dieťa zaočkuje očkovacou látkou. Kým si nevytvorí protilátky zabraňujúce rozvinutiu ochorenia, je chránený už spomínaným imunoglobínom.
Infekcie v novorodeneckom veku predstavujú závažnú súčasť patologických stavov, ktoré postihujú dieťa po narodení a môžu znamenať rôzny stupeň poruchy psychomotorického vývinu. V najzávažnejších stavoch môžu mať až fatálne následky. Tejto problematike treba stále venovať mimoriadnu pozornosť, jednak kvôli klinickým príznakom, diagnostickým možnostiam ale aj následne adekvátnej liečbe.
Prevencia
Prevencia proti hepatitíde B spočíva najmä v opatreniach, ktoré slúžia na zabránenie kontaktu s nakazenou krvou alebo s infikovanými telesnými tekutinami. Keďže k rizikovému správaniu patrí intímny styk s nakazenou osobou, promiskuita, zdieľanie injekčných striekačiek a ihiel, je potrebné dbať na hygienu a dezinfekciu nástrojov. Používanie jednorazových nástrojov v zdravotníckych zariadeniach by malo byť samozrejmosťou.
Avšak najúčinnejšou a najpodstatnejšou prevenciou proti hepatitíde B je vakcinácia. Popri očkovacej látke zameranej proti vírusu hepatitídy B je k dispozícii aj kombinovaná vakcína, ktorá poskytuje ochranu proti hepatitíde typu B a zároveň aj proti typu A.
Očkovanie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby sa každý novorodenec očkoval prvou dávkou vakcíny čo najskôr, najlepšie do 24 hodín po narodení. Včasná pôrodná dávka predstavuje účinné opatrenie na zníženie prenosu infekcie z matky na dieťa počas pôrodu.
Podľa najnovších odhadov WHO klesol v roku 2019 počet detí mladších ako 5 rokov infikovaných hepatitídou typu B na necelé 1% z predošlých 5% z éry pred očkovaním, ktorá sa pohybovala od 80.rokov do začiatku roku 2000.
Na Slovensku bolo zavedené očkovanie rizikových skupín obyvateľstva. Následne od roku 1998 je povinné očkovanie novorodencov a od roku 2005 aj očkovanie mládeže od 11 rokov. Vakcína je bezpečná a účinná, bežne je k dispozícii aj kombinovaná vakcína proti hepatitíde A a B.
Zákony Slovenskej republiky
Podľa vyhlášky 585 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 10. decembra 2008, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení, sa proti vírusovému zápalu pečene typu B očkujú:
a) osoby žijúce v spoločnej domácnosti s nosičom vírusu alebo osobou chorou na vírusový zápal pečene typu B, u ktorej sa laboratórnym vyšetrením zistí, že nemá protilátky proti hepatitíde typu B, |
b) novorodenci pozitívnych matiek, |
c) osoby pripravované na dialýzu alebo dialyzované osoby, ak neboli očkované pred dialýzou, |
d) osoby pripravené na transplantáciu orgánov, |
e) žiaci stredných zdravotníckych škôl a študenti zdravotníckych študijných odborov na vysokých školách tak, aby pri nástupe na praktické vyučovanie mali podané najmenej dve dávky očkovacej látky, |
f) osoby vystavené riziku nákazy pri poranení na základe posúdenia charakteru poranenia a zhodnotenia údajov o predchádzajúcom očkovaní, |
g) osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb pre mentálne postihnutých a deti, ktoré sú umiestnené v resocializačných strediskách pre drogovo závislé osoby. |
Odhaduje sa, že asi 2 miliardy ľudí (teda každý tretí človek) na svete sa v priebehu svojho života dostal do kontaktu alebo infikoval vírusom hepatitídy B. Prítomnosť chronickej infekcie sa predpokladá približne u 400 miliónov ľudí. Odborníci tiež odhadujú, že na hepatitídu B a komplikácie s ňou spojené umiera ročne viac ako 1 milión ľudí.
Preto buďte opatrní, nebráňte sa preventívnemu očkovaniu a vyhýbajte sa rizikovému správaniu. Pri zistených komplikáciách neváhajte kontaktovať svojho všeobecného lekára.
Často kladené otázky
Čo je to hepatitída B ?
Hepatitída B je vírusová infekcia, ktorá spravidla napáda pečeň a spôsobuje jej chronické alebo akútne ochorenie. Akútny priebeh je charakteristický náhlym začiatkom s výraznými ťažkosťami. Choroba však zvyčajne po dvoch mesiacoch ustúpi, avšak vo výnimočných prípadoch vedie k zlyhaniu funkcie pečene. Chronický priebeh vzniká najčastejšie prechodom z akútneho ochorenia. Predstavuje veľké riziko vzniku zdĺhavého ochorenia s následným trvalým poškodením pečene. Je obvyklé, že spôsobuje život ohrozujúce zdravotné komplikácie.
Ide o pohlavnú chorobu?
Áno, toto ochorenie je zaradené medzi pohlavné choroby. Avšak táto choroba nie je typickou pohlavnou chorobou ako je napríklad syfilis alebo kvapavka. Je to kvôli tomu, že prenos s infikovaného pacienta na zdravého jedinca je možný celkovo skrz kontakt s nakazenou krvou.
Je orálny sex bezpečný?
Orálny sex bezpečný nie je. Hepatitída B sa prenáša aj skrze spermie, sliny a tiež pošvový sekrét. Fekálne-orálny prenos nebol zatiaľ preukázaný, no vírus sa našiel vo všetkých telesných tekutinách. preto treba byť opatrný aj pri týchto aktivitách.
Ochráni ma kondóm?
Nechránený pohlavný styk patrí k rizikové správaniu, takže je žiadúce chrániť sa pred možným prenosom vírusových ochorení. Kondóm slúži ako mechanická (bariérová) antikoncepčná metóda, ktorá je pri správnom používaní účinná ako ochrana pred otehotnením a znižuje riziko nákazy a šírenie sexuálne prenosných ochorení vrátane AIDS, no nikdy nezaručuje stopercentnú ochranu.
Aké má príznaky?
Postihnutým pacientom obvykle spôsobuje únavu ( celkový pocit slabosti), bolesti kĺbov a svalov, horúčku a nechutenstvo ( strata chuti do jedla).
Ako sa prejavuje hepatitída?
Prejavuje sa viditeľným žltým sfarbením kože a očných bielok, kožnými vyrážkami, brušnými ťažkosťami, svetlou stolicou a tmavým močom.
Existujú domáce testy?
Nie, na hepatitídu typu B domáci test zatiaľ neexistuje. Jediná možnosť ako zistiť, či trpíte týmto ochorením, je návšteva lekára alebo iného poskytovateľa zdravotnej staroslivosti. Ten vám spraví test na prítomnosť HBV aby zistil, či máte chronickú infekciu vírusom hepatitídy B. Test, ktorý je možné zakúpiť v lekárni, existuje iba na hepatitídu typu C. Proti hepatitíde C neexistuje očkovanie, preto je veľmi vhodné začať s liečbou prípadného ochorenia čo najskôr.
V čom spočíva jej liečba?
Liečba sa snaží vytvoriť také podmienky, aby mohol organizmus úspešne bojovať s vírusmi a tak potlačiť príznaky. Terapia teda pozostáva z úpravy stravovania a dôraz sa kladie aj na zníženie telesnej hmostnosti pacienta. Každý lekár odporúča nakazenému človeku oddych na lôžku a zmierňovanie ťažkostí, ktoré hepatitída B spôsobuje ( horúčka, bolesti hlavy, zvracanie). Na stlmenie týchto príznakov sa využívajú lieky chrániace pečeňové bunky a podporujúce ich obnovu – hepatoprotektíva.
Chronické formy ochorenia sa liečia injekčným podávaním liekov ovplyvňujúcich imunitu. Ordinujú sa interferóny alfa a antivirotiká.
Kedy je nutné navštíviť lekára?
Lekára je potrebné navštíviť už pri miernych príznakoch ťažkostí. Keďže pacient vie príznaky zaregistrovať až po inkubačnej dobe, ktorá zohráva veľkú úlohu pri posudzovaní nebezpečnosti infekcie, je nutné akékoľvek príznaky vyhodniť urgente. Je to kvôli tomu, že akútna forma tejto infekcie má potom možnosť rozvinúť sa do chronickej podoby. Tá má u pacienta trvalé následky v podobe vývinu ďalších ochorení ako je cirhóza pečene a rakovina pečene. Takýto pacienti sú ohrozením pre svoje okolie, pretože sú zdrojom nákazy tohto ochorenia.
Funguje očkovanie ako prevencia?
Áno, funguje. Vakcinácia je najúčinnejšou a najpodstatnejšou prevenciou proti hepatitíde B.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá je špecializovanou medzivládnou organizáciou systému OSN zaoberajúcou sa problematikou zdravia, odhaduje, že v roku 2019 počet detí mladších ako 5 rokov infikovaných hepatitídou typu B na necelé 1% z predošlých 5% z éry pred očkovaním, ktorá sa pohybovala od 80.rokov do začiatku roku 2000.
Na Slovensku bolo zavedené povinné očkovanie novorodencov v roku 1998 a od roku 2005 sa stalo povinným aj pre mládež od 11 rokov.
Zdroje:
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-b
- https://www.virusova-hepatitida.sk/hepatitida-b
- https://www.youtube.com/watch?v=aunWHuDAXxM
- https://www.youtube.com/watch?v=yVJm4Dap_30 – v tomto videu si všimni prezentáciu
- https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/virusove-hepatitidy
- https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/infekcie-v-novorodeneckom-veku
- https://www.healthline.com/health/hepatitis-b
- https://www.epi.sk/zz/2008-585