Ďatelina lúčna (Trifolium pratense L.) je jedným z mnohých druhov patriacich do rodu Trifolium, ktoré sa hojne pestujú po celom svete. Je to trváca rastlina a ponúka stálosť, ktorá určuje jej použitie, ako aj environmentálne a agronomické požiadavky. Pestuje sa hlavne na semená a biomasu. Najdôležitejšie faktory životného prostredia, ktoré ovplyvňujú výnos tejto rastliny, sú pôdne podmienky, teplota a zrážky počas vegetačného obdobia.
Ďatelina lúčna má veľa využití. V súčasnosti zažíva oživenie záujmu ako tradičného ľudového lieku. Tento druh pôsobí ako bohatý zdroj zlúčenín s expektorančnými, analgetickými a antiseptickými vlastnosťami. Zaujímavosťou je, že sa lístky rastliny často krát používajú aj na dochutenie rôznych jedál. Na liečivé účinky sa používajú skôr kvety, ktoré sa spracovávajú buď na čaj, zápary alebo rôzne tabletky.
Všeobecné informácie- popis, výskyt, pôvod
Ďatelina lúčna je trváca bylina, ktorá bežne rastie divo na lúkach v celej Európe a Ázii a bola naturalizovaná na pestovanie v Severnej Amerike. Červené kvety na konci rozkonárených stoniek sa zvyčajne sušia na terapeutické použitie.
- Táto obyčajná a dobre viditeľná divoká kvetina je pomerne malá, meria 15 – 60 cm. na výšku. Túto divokú kvetinu najľahšie spoznáte podľa hustého kupolovitého kvetného zhluku zloženého z početných, dlhých, obojstranne symetrických, ružových kvetov. Kvetinové zoskupenia sú usporiadané jednotlivo na vrchole terminálneho výhonku. Lístky sú malé tmavozelené, štruktúrované a v strede majú svetlozelenú šmuhu.
Kvety: Ružové, obojstranne súmerné kvety sú malé, dlhé a rúrkovité, s dĺžkou 1,5 cm. Kvetné lístky tvoria charakteristický hrachový kvet: spodný kýl, tvorený dvoma zrastenými spodnými okvetnými lístkami a dvoma hornými krídlami, upravenými bočnými okvetnými lístkami. Okvetné lístky sú zakrivené nahor a sú usporiadané do kupolovitého zhluku s rozmermi 1,5 – 2,5 cm. na šírku a umiestnené na vrchole terminálneho výhonku.
Ovocie: Plody sú strukovité s jedinečným semenom.
Listy: Listy sú malé, merajú 1,5-5 cm. na dĺžku a zaoblené. Sú pokryté tenkými páskami, sú štruktúrované a sú tmavozelenej farby so svetlozelenou šmuhou v strede.
Pôda : Ďatelina červená je veľmi vytrvalá a najlepšie rastie na starých poliach, trávnikoch, popri cestách a vo všetkých ostatných podobných prostrediach.
Ďatelina patrí do rodiny strukovín. Je to obľúbená rastlina najmä dobytku alebo iných zvierat. Tiež sa používa ako liečivo na liečenie viacerých stavov vrátane rakoviny, čierneho kašľa, dýchacích ťažkostí a zápalov kože, ako je psoriáza a ekzémy. Odborníci na zdravotnú starostlivosť sa domnievajú, že ďatelina lúčna „prečisťuje“ krv pôsobením diuretika (pomáha telu zbaviť sa nadbytočnej tekutiny) a expektoranta (pomáha vyčistiť pľúca od slizníc), zlepšuje obeh a pomáha pri čistení pečene.
Zloženie
Ďatelina lúčna vďačí svojím účinkom najmä zloženiu, ktoré je hojné. Medzi najzastúpenejšie patria napríklad silice, organické kyseliny, flavóny, vitamíny, estrogénne látky, glykozidy, minerály a flavonoidy.
Tu sú najdôležitejšie účinné látky obsiahnuté v rastline:
- Fytoestrogény: Fytoestrogény napodobňujú estrogén, pretože ich chemická štruktúra je veľmi podobná štruktúre estrogénu z tela. Keď sa fytoestrogény dostanú do tela, estrogénové receptory tela s nimi zaobchádzajú, akoby išlo o estrogén. Fytoestrogény sú endokrinné disruptory, pretože sú to chemikálie, ktoré narúšajú normálnu hormonálnu funkciu. Vďaka tejto zložke môže rastlina pomáhať pri rôznych problémoch žien, ktoré sú spojené s hormonálnym systémom. To však neznamená, že nemôžu pôsobiť aj na mužov.
- Flavonoidy: Flavonoidy sú rozmanitou skupinou fytonutrientov (rastlinných chemikálií), ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkom ovocí a zelenine. Spolu s karotenoidmi sú zodpovedné za živé farby ovocia a zeleniny. Niektoré z najznámejších flavonoidov sú kvercetín a kaempferol. Flavonoidy sú silné antioxidanty s protizápalovými a imunitnými účinkami. Dokážu pomôcť v boji proti rakovine a kardiovaskulárnych chorôb. Taktiež majú priaznivý vplyv na cievy a ich regeneráciu a fungovanie.
- Glykozidy: Glykozidy sú akákoľvek zo skupiny organických zlúčenín vyskytujúcich sa hojne v rastlinách, ktoré pri hydrolýze poskytujú cukor a jednu alebo viac necukornatých látok. Pôsobia na zníženie krvného tlaku a často sa využívajú aj pri nedostatočnej činnosti srdca.
- Vitamíny: Vitamíny majú síce veľké zastúpenie v ovocí a zelenie, no to neznamená, že by sa nemohli nachádzať aj niekde inde. Nachádzajú sa totižto aj v Ďateline lúčnej. Sú to vitamíny ako vitamín C, vitamín E a veľmi veľa vitamínov B.
- Minerály: Ako posledná zložka Ďateliny sú minerály. Podporujú vitamíny a tak ešte zdvojnásobujú svoje účinky. V rastline sa nachádzajú minerály ako mangán, zinok, horčík, meď a selén.
Účinky
Ďatelina lúčna má účinky ako vnútorné tak aj vonkajšie. Má dezinfekčné účinky, ktoré dokážu ovplyvniť viacero systémov. Ďalej funguje ako skvelý rastlinný estrogén, čo značí, že má skvelé účinky najmä pre ženy, ktoré majú problémové hladiny hormónov.
Toto je zoznam najviac využívaných účinkov Ďateliny lúčnej :
Kardiovaskulárne zdravie
Prvým účinkom, ktorý spomenieme je podpora kardiovaskulárneho zdravia. Môžu za to izoflavóny, ktoré sa spájajú so zvýšením HDL („dobrého“) cholesterolu u žien pred a po menopauze. Ďatelina lúčna môže mať tiež vlastnosti zriedenia krvi, ktoré bránia tvorbe krvných zrazenín.
Menopauza
Za týmto účinkom taktiež stoja izoflavóny, ktoré môžu kvôli účinkom podobným estrogénu pomôcť znížiť príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy a nočné potenie. Tieto príznaky zmiznú najmä vďaka rovnováhe hormonálneho systému.
Trávenie
Pri problémoch s trávením je Ďatelina lúčna ako na zavolanie. Najčastejšie sa využíva pri problémoch so žalúdočnými vredmi. No svoje využitie nájde aj pri nadmernej plynatosti alebo hnačkách.
Osteoporóza
S poklesom hladiny estrogénu počas menopauzy stúpa u ženy riziko vzniku osteoporózy (významného úbytku kostnej hmoty). Niekoľko štúdií naznačuje, že patentovaný extrakt izoflavónov ďateliny lúčnej môže spomaliť úbytok kostnej hmoty a dokonca zvýšiť hustotu kostných minerálov u žien pred a perimenopauzálnych období.
Rakovina
Ďatelina lúčna môže pomôcť predchádzať niektorým formám rakoviny, ako je rakovina prostaty a endometria. Kvôli účinkom podobným na estrogén byliny však tiež môže prispievať k rastu niektorých druhov rakoviny, rovnako ako estrogén. Je to teda taká dvojsečná zbraň.
Iné použitie
Ďatelna lúčna má aj iné využitie. Napríklad na liečbu psoriázy, ekzémov a iných vyrážok sa tradične na pokožku nanášajú masti z ďateliny. Taktiež sa používala aj ako liek proti kašľu pre deti.
Vedľajšie účinky
Hrozia pri užívaní Ďateliny lúčnej nejaké vedľajšie nežiadúce účinky? Je to trošku ťažká otázka, keďže môžu nastať dva prípady. V prípade, že užívate a dodržiavate dávkovanie, nemali by vám hroziť žiadne vedľajšie účinky. No v prípade tých „domácich“ užívaní môže nastať problém, pretože dávkovanie je trošku komplikovanejšie.
Medzu najčastejšie vedľajšie účinky patria :
- nadúvanie
- citlivosť prsníkov
- nepravidelná menštruácia
- znížená sexuálna túžba
- prírastok hmotnosti
- zmeny nálady
- vyrážka
- bolesť svalov
- bolesť hlavy
- nevoľnosť
- vaginálne krvácanie / špinenie
- Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by sa mali užívaniu tejto rastliny vyhýbať spolu s osobami s rakovinou citlivou na hormóny, ktorú môžu fytoestrogény urýchliť.
- Ďatelina lúčna má navyše schopnosti riediť krv a môže zvyšovať účinky antikoagulačných a protidoštičkových liekov, preto sa neodporúča užívať ju spolu s liekmi na riedenie krvi, ako je Coumadin (warfarín).
- Bylina môže tiež interagovať s antikoncepčnými tabletkami v dôsledku hormonálnych účinkov svojich izoflavónov.
Sadenie, pestovanie a zber
Dá sa Ďatelina lúčna vypestovať aj na Slovensku? Myslíme, že odpoveď je vám jednoznačná. Ďatelina lúčna je veľmi nenáročná rastlina, ktorú môžete nájsť na každom kroku. Ako na to?
Podobne ako akýkoľvek druh semien, aj semená Ďateliny lúčnej vyžadujú na vyklíčenie teplo a dostatok vody. Pre lepšie výsledky by ste mali sejbu začať na jar alebo v lete. Rastliny ďateliny tiež potrebujú priestor, preto dbajte na to, aby ste medzi každou rastlinou nechali priestor vo všetkých smeroch najmenej 30 až 40 cm. Pomôže im to rásť lepšie a rýchlejšie. Pri zasiatí semien vypichnite do každého semena jamku. Na jednu jamu vysievajte iba jedno semeno.
Pôda : Aj keď je ďatelina veľmi adaptívna rastlina, ktorá môže rásť a prosperovať v akejkoľvek kvalite pôdy, dokonca aj v chudobných, je lepšie, aby ste ju vysadili do mierne kyslej, dobre priepustnej pôdy. Ak chcete dosiahnuť vysoký výnos, použite úrodnú pôdu bohatú na vápnik.
Umiestnenie : Dá sa pestovať v akejkoľvek polohe, pretože je to mimoriadne tvrdá rastlina. Ak však chcete, aby vaša rastlina výdatne kvitla, je ideálne, aby ste ju pestovali na čiastočne tienistom mieste.
Hnojenie : Najlepší čas na hnojenie je skoro na jar alebo na jeseň. Hnojivo, ktoré obsahuje fosfor a draslík, je vynikajúcou voľbou. Vo vegetačnom období nemôžete ďatelinu oplodniť, je škodlivá pre rastlinu. Preto je lepšie hnojiť ich pred sejbou.
Škodcovia a choroby : Existuje veľa škodcov a chorôb, ktoré by mohli napadnúť vašu Ďatelinu. Z týchto škodcov a chorôb sú najnebezpečnejšie plesňové infekcie, bakteriálne a vírusové infekcie. Najrozšírenejšími chorobami sú hnedá škvrna a múčnatka. Mali by ste byť tiež opatrní pri plesňových infekciách, pretože sú mimoriadne škodlivé pre listy rastlín.
Zber : Ďatelina lúčna zvyčajne vydrží 3 roky. Najvyšší výnos dosiahnete v druhom roku. Zber je najlepšie vykonávať raz ročne, najlepšie od augusta do septembra.
Dostupné formy
Ďatelina lúčna je k dispozícii v rôznych prípravkoch vrátane čajov, tinktúr, tabliet, kapsúl, tekutého extraktu a extraktov štandardizovaných na konkrétny obsah izoflavónu. Nie vždy je však zrejmé, že výrobok obsahuje sľubovaný obsah izoflavónu. Jedna štúdia zistila v tomto ohľade veľké rozdiely medzi produktmi ďateliny lúčnej – rozdiely, ktoré môžu významne ovplyvniť rýchlosť absorpcie, permeabilitu a metabolizmus rôznych izoflavónov v týchto produktoch.
Niekedy je červená ďatelina jedinou zložkou produktov, ale často je k dispozícii aj v zmesi s inými bylinami. Pri používaní komerčných produktov postupujte opatrne podľa pokynov na obale.
Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé možnosti trocha bližšie:
Čaje, zápary, odvary
Najtradičnejšou formou v prípade rastlín, a v tomto prípade aj Ďateliny, sú rôzne čaje. Môžete si ho kúpiť už hotový v obchode alebo si môžete rastlinu samostatne usušiť. Ako si z usušenej rastliny pripraviť čaj? Zalejte maximálne 3 gramy rastliny 3 dcl vody a nechajte lúhovať aspoň 10 minút. Kľudňe si ku ďateline môžete namiešať aj iné bylinky alebo si ho osladiť napríklad kvalitným medom.
Sirup a využitie v kuchyni
Druhou formou sú rôzne sirupy. Ako pri čaji tak aj tu si ho môžete kúpiť už hotový alebo si ho môžete vyrobiť aj doma. Jednoduchšia je však prvá možnosť, pri ktorej nestratíte veľa času a navyše nie sú ani tak drahé.
Vonkajšie obklady
Ďatelina lúčna sa dá využiť aj na vonkajšie použitie. Napríklad na také obklady. Najčastejšie sa prikladajú na rôzne kožné problémy alebo zápaly. Taktiež môžete túto formu skombinovať s čajmi alebo odvarmi. Veľmi obľúbené sú aj sedacie kúpele.
Tabletky ako výživové doplnky
Poslednou formou a zároveň najjednoduchšou na užívanie a dávkovanie sú tabletky. Majú perorálne užitie a ide o voľne dostupné tabletky, čiže bez potreby lekárskeho predpisu. Dostupné sú buď tabletky s čisto zložením len Vitex alebo so širším a komplexnejším zložením.
Užívanie a dávkovanie
Hrozia vám pri ďateline nejaké vedľajšie účinky? V zásade môžeme povedať, že nie – ak sa teda budete držať predpísaného dávkovania a užívania. Avšak z dôvodu nedostatku dlhodobých štúdií by samoliečba nemala trvať dlhšie ako 3 až 6 mesiacov bez dozoru zdravotníckeho pracovníka.
Dávka sa môže líšiť od človeka k človeku, ale všeobecné pokyny sú nasledujúce:
- Ak sa rozhodnete pre čaj tak použite 1 až 2 lyžičky sušených kvetov alebo kvitnúcich vrchov ponorených do 3 dcl horúvej vody po dobu 1/2 hodiny
- Čaj maximálne 3x denne
- Prášková bylina (dostupná v kapsulách): 40 až 160 mg denne
- Ak sa rozhodnete pre tinktúru tak použite 60 až 100 kvapiek (3 až 5 ml), 3-krát denne; môže pridať do horúcej vody ako čaj
- Lokálna liečba (napríklad pri psoriáze alebo ekzémoch): infúzia, tekutý extrakt alebo masť s obsahom 10 až 15% hláv kvetov; aplikujte podľa potreby, pokiaľ nedôjde k podráždeniu. Neaplikujte na otvorenú ranu bez dozoru lekára.
Tabletky s obsahom Ďateliny lúčnej
Ako sme už spomenuli pri dostupných formách, tak tabletky sú najpohodlnejším a najrýchlejším možným spôsobom ako podporiť svoje telo Ďatelinou lúčnou. Dá sa kúpiť v lekárni alebo aj na internete. Nachádza sa v tabletkách ako jediná zložka alebo ako jedna zo komplexnejšieho zloženia. Tabletky majú oproti tradičnej forme čaju výhodu v ľahšom dávkovaní, ale najmä v prínose komplexnejších účinkov.
Áno, sú to najmä tabletky určené na podporu ženského systému najmä v období menopauzy. Málokedy sa táto rastlina nachádza v tabletkách iného zamerania. Často sú to tabletky, ktoré majú čisto prírodné zloženie. Nie sú to samozrejme tabletky, ktorými by sa dala nahradiť odborná liečba, majú však vysokú úspešnosť prevencie.
Majú aj viacero výhod. Napríklad :
- pôsobia prirodzene práve vďaka zloženiu, ktoré je pre telo prirodzené
- majú komplexnejšie účinky
- sú bez lekárskeho predpisu
Práve to prirodzené pôsobenie je jednou z najväčších výhod, prečo po týchto tabletkách siahnuť. Má veľa vitamínov, minerálov, organických kyselín a aminokyselín.
Často kladené otázky
Čo je to Ďatelina lúčna?
Ďatelina lúčna, vedecky známa ako Trifolium pratense, je rastlina, ktorá sa v mnohých krajinách pestuje hlavne ako kŕmna tráva na pastvu. Ľahko sa vysádza a ešte ľahšie sa ju naučíte pestovať. Okrem toho existuje veľa odrôd tejto rastliny, ktoré môžete pestovať, a sú bežne dostupné na trhoch. Ďatelina sa na celom svete pestuje z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je, že ide o vysoko zdravú rastlinu, ktorá obsahuje flavonoidy, deriváty kumarínu a kyanogénne glykozidy, ktoré zvyšujú výkonnosť každého zvieraťa. Druhým dôvodom je, že zlepšuje kvalitu pôdy vo vašej záhrade a dodáva jej organické látky.
Aké má účinky?
Ďatelina lúčna má účinky ako vnútorné tak aj vonkajšie. Má dezinfekčné účinky, ktoré dokážu ovplyvniť viacero systémov. Ďalej funguje ako skvelý rastlinný estrogén, čo značí, že má skvelé účinky najmä pre ženy, ktoré majú problémové hladiny hormónov. Dokáže pomôcť aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach, problémových menštruáciou alebo pri niektorých typoch rakoviny.
V akých formách ju môžeme kúpiť?
Ďatelina lúčna je dostupná vo forme čajov, odvarov, sirupov, obkladov alebo aj samozrejme tabletike.
Je lepšia tinktúra alebo kapsule?
Tinktúry sú všeobecne veľmi málo používané formy rastlín. Za to také kapsule sú nie len dostupnejšie ale aj jednoduchšie na užívanie a zároveň ponúkajú aj komplexnejšie účinky.
Koľko stojí?
Tabletky s obsahom Ďateliny lúčnej sa pohybujú hocijako. Nájdete aj lacnejšie aj drahšie. Dbajte hlavne na kvalitu.
Aké má vedľajšie účinky?
Áno aj nie. V prípade, že užívate a dodržiavate dávkovanie, nemali by vám hroziť žiadne vedľajšie účinky. No v prípade tých „domácich“ užívaní môže nastať problém, pretože dávkovanie je trošku komplikovanejšie. Medzu najčastejšie vedľajšie účinky patrí nadúvanie, zvýšená citlivosť, nepravidelná mneštruácia, znížené libido alebo aj prírastok na váhe.
Aké sú skúsenosti a recenzie na ďatelinu?
Veľa ľudí na internete tvrdí, že je prekvapených z toho ako taký „obyčajný“ kvet môže mať tak dobré účinky. To hádam hovorí za všetko.
Zdroje
- https://www.erekciablog.sk/datelina-lucna/
- https://www.serafinbyliny.sk/herbar/datelina-lucna-detail-94
- https://www.otehotnenie.sk/herbar/datelina-lucna/
- https://www.babickinebylinky.sk/bylinky-2/datelina-lucna-ucinky-a-pouzitie/
- https://plnielanu.zoznam.sk/silnejsia-ako-sa-zda-datelina-lucna-zazenie-kasel-ekzem-aj-hnacku/
- https://www.krajsieslovensko.sk/detail/datelina-lucna-kvet