meskanie menstruacie

Meškanie menštruácie – tehotenstvo, ochorenie či planý poplach?

Posledná aktuálizácia prebehla 13. augusta 2024 by silviab

Meškanie menštruácie, bolesti v podbrušku, stres a neustále otázky: Som tehotná? Možno chcete byť, možno nie, je mnoho prípadov, kedy menštruácia meškať nemusí z dôvodu otehotnenia, ale ide o kolísanie hladiny hormónov, či o ukazovateľ rodiacej sa zdravotnej alebo psychickej choroby. Dokonca nemusí ísť ani o jednu zo spomínaných príčin. Prečítajte si v článku nižšie, ktoré sú možné spúšťacie faktory pre meškajúcu menštruáciu.

Možné príčiny meškajúcej menštruácie

Príčina meškajúcej menštruácie je natoľko individuálna, nakoľko individuálny každý z nás. Napríklad, keď niekoho bolí koleno, môže ísť o zranenie z detských čias, alebo môže ísť o osteoartrózu, problém s nohami, bedrami a celkovo s chôdzou, či ide o somato-psychickú poruchu. Rovnako to je aj pri meškajúcej menštruácií, ktorá môže byť spôsobená biologickými, genetickými aj psychickými faktormi. Faktory sa môžu deliť na vonkajšie, vnútorné, môžu byť podmienene chorobou či udalosťou. Pre každý prípad meškajúcej menštruácie je vhodné sa poradiť s odborníkom alebo odborníčkou. Najmä vtedy, ak je meškanie menštruácie prítomné pravidelne alebo dlhšie, ako je vaša prirodzená dĺžka periódy (cca od 4 do 6 dní). Napriek tomu sa dajú zhrnúť niektoré všeobecné faktory, ktoré sa najčastejšie vyskytujú pri meškajúcej menštruácií.

Stres

Samotný stres dokáže ovplyvniť vyplavovanie hormónov a fungovanie časti mozgu, ktorá je zodpovedná za reguláciu vašej menštruácie (hypotalamus) a z dlhodobého hľadiska môže viesť k priberaniu alebo chudnutiu, ktoré majú tiež významný vplyv na pravidelnosť vašej periódy. A teda dlhé obdobia stresu môžu mať vplyv na menštruačný cyklus ženy v zmysle skrátenia, predĺženia alebo úplného vynechania (amenorea). Niektoré ženy tiež hovoria o bolestivejších menštruačných kŕčoch počas stresového obdobia.

Riešením dysbalancie hladiny stresu je zmena životného štýlu, v zmysle celkového preusporiadania denného režimu a povinností. Na mieste sú relaxačné techniky, cvičenie a zdravá strava. Ak je pre vás stres neprekonateľnou prekážkou a stáva sa chronickým partnerom vašich každodenných dní, odporúčame navštíviť lekára alebo lekárku. Dlhodobý stres bez významnej príčiny môže byť ukazovateľom panickej a stresovej poruchy, či iných psychických ochorení.

Nízka telesná hmotnosť

U žien s poruchami stravovania, ako je mentálna anorexia alebo bulímia, sa môže vyskytnúť vynechanie menštruácie, prípadne až pozastavenie menštruácie na nejaký čas. Telo v takomto prípade zastavuje ovuláciu a menštruáciu, vplyvom zmeneného vyplavovania hormónov. Dôvodom nemusí byť len diagnostikovaná anorexia či bulímia, ale môže to byť spôsobené aj príliš prudkým a silovým cvičením. 

Pre nadobudnutie opätovného zdravého menštruačného cyklu, je potrebné, aby ste sa začali zdravo, kvalitne a dostatočne stravovať. Vitamíny, minerály a živiny sú stavebným kameňom pre vaše zdravie. Pokiaľ sa v tejto oblasti nevyznáte alebo máte podozrenie na jednu zo spomínaných psychických porúch, obráťte sa prosím na lekára či lekárku, alebo dietológa/dietologičku.

Obezita

Obezita sama o sebe spôsobuje hormonálne zmeny, ktoré môžu vyústiť do meškajúcej menštruácie. Avšak obezita v kombinácií s  vynechanou menštruáciou v niektorých prípadoch signalizujú, že žena má zdravotné ťažkosti, ako je napríklad syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), postihujúci 5 až 10% žien v plodnom veku. Vyznačuje sa hormonálnou nerovnováhou a metabolickými problémami a v skratke je to stav, pri ktorom vaječníky produkujú príliš veľké množstvo androgénov (mužských pohlavných hormónov), čo má za následok nízku hladinu ženských hormónov. Ďalšími príznakmi PCOS je:

  • rednúce vlasy
  • prebytok chĺpkov na tvári a tele
  • akné na tvári a tele
  • neplodnosť
  • priberanie na váhe alebo problémy s chudnutím
  • tmavé škvrny na koži a na záhyboch krku, slabinách a pod prsiami

V každom prípade, či už trpíte obezitou alebo máte podozrenie na PCOS, je správne navštíviť lekára alebo lekárku, ktorý odporučí stravovací a pohybový plán, prípadne môže urobiť krvné testy alebo ultrazvuk, aby sa ubezpečil, že žiadne základné zdravotné ťažkosti u vás nie sú prítomné.

Hormonálna dysbalancia

O zlej hladine hormónov sme hovorili takmer v každom doteraz opisovanom spúšťajúcom faktore. No aj hormonálna dysbalanacia sama o sebe, ktorá nepodlieha pod záštitu inej choroby alebo zlej životosprávy, môže viesť k vynechaniu alebo meškaniu menštruácie. Okrem nedostatku ženských hormónov a nadbytku mužských pri PCOS, sa môžu z rovnováhy dostať aj ďalšie hormóny, napríklad inzulín. Je to spôsobené inzulínovou rezistenciou, pri ktorej bunky vo vašich svaloch, tuku a pečeni nereagujú dobre na inzulín a nemôžu využívať glukózu z krvi na energiu. Aby sa to vyrovnalo, váš pankreas vyrába viac inzulínu. Postupom času sa zvyšuje hladina cukru v krvi, a tak sa stáva vážnym zdravotným problémom a vedie k cukrovke. Ďalším dôvodom môže byť aj prolaktinóm (typ nádoru hypofýzy), ktorý vylučuje nadbytočné množstvo prolaktínu (hormónu, ktorý signalizuje produkciu materského mlieka). Toto ochorenie je však zriedkavé.

Hormóny štítnej žľazy, môže tak isto spôsobiť meškanie menštruácie. Prejavuje sa:

  • búšením srdca
  • nervozitou alebo úzkosťou
  • miernym chvením rúk
  • zmenou chuti do jedla
  • nevysvetliteľnou zmenou hmotnosti
  • problémami so spánkom
  • únavou

Ak je hormonálna nerovnováha zodpovedná za vynechanie alebo oneskorenie menštruácie, dá sa ľahko zistiť pomocou krvného testu. Príčinu týchto hormonálnych nerovnováh musí vyšetriť lekár či lekárka. Niektoré hormonálne nerovnováhy sú bežným problémom, ktorý sa vyskytuje v rodinnej anamnéze, alebo ich môže spôsobiť niečo oveľa vážnejšie, napríklad spomínaný nádor na mozgu.

Beriete antikoncepciu

Antikoncepčné prostriedky oneskorujú čas medzi menštruáciami. „Ak užívate aktívne tabletky dlhšie ako obvyklých 21 dní, výstelka maternice zostáva stabilná,“ hovorí George Patounakis, MD, Ph.D., FACOG, špecialista na plodnosť. „Len čo užijete neaktívnu tabletku, hladiny hormónov klesnú a spustia menštruáciu. Neskoré a nepravidelné menštruácie môžu spôsobiť aj iné typy hormonálnej antikoncepcie ako sú vnútromaternicové telieska či injekcie.

Ak ste sa slobodne rozhodli užívať hormonálnu antikoncepciu, pravdepodobne ste si vedomí tohto faktu. Čo však nemusíte vedieť je, že ak nedostanete menštruáciu tri alebo štyri dni po začatí neaktívnej časti balenia tabliet alebo po vysadení antikoncepcie samotnej, mali by ste si urobiť tehotenský test, prípadne navštíviť lekára alebo lekárku.

Medikácia

Ak užívate nový liek, jedným z vedľajších účinkov môže byť nepravidelná menštruácia. Štúdia o účinku antipsychotík na menštruáciu zistila, že k amenoree (vynechaniu menštruácie) došlo z dôvodu nevyváženosti hladín prolaktínu. Niektoré antikoncepčné lieky, ako napríklad IUD, implantáty alebo injekcie, môžu navyše menštruáciu úplne prerušiť.

Skorá menopauza (permimenopauza)

Väčšina žien začína s menopauzou vo veku od 45 do 55 rokov (niektoré zdroje uvádzajú priemerný začiatok menopauzy okolo 52 roku života). Ženy, u ktorých sa objavia príznaky okolo 40 roku života alebo skôr, sa považujú za osoby, ktoré majú skorú menopauzu. To znamená, že sa vaše zásoby vajíčok pomaly vyčerpávajú a výsledkom je vynechaná menštruácia a nakoniec úplný koniec plodného obdobia, ktoré by malo trvať najmenej 12 mesiacov pre jeho potvrdenie. Ďalšími znakmi skorej menopauzy sú:

  • znížená sexuálna túžba
  • vaginálna suchosť
  • problém otehotnieť
  • problémy so sústredením

Permimenopauza je prirodzená, aj napriek jej skorému začiatku. Avšak ak máte príznaky, ktoré narúšajú váš život alebo pohodu, ako sú návaly horúčavy, zmeny nálady alebo zmeny sexuálnych funkcií, mali by ste navštíviť svojho lekára alebo lekárku. Nie vždy sú však príznaky také prudké a jasné, preto vám odporúčame sa sledovať a čo najviac vnímať signály svojho tela.

Tehotenstvo

Ženy by nemali vylúčiť tehotenstvo ako možný dôvod oneskorenia menštruácie, aj keď užívajú antikoncepciu. Na druhej strane, nie za každou meškajúcou menštruáciou číha možné tehotenstvo. Je však na mieste, aby sexuálne aktívna žena v prípade dlhšie meškajúcej menštruácie podstúpila domáci tehotenský test, ktorý je dostupný v každej lekárni. Medzi ďalšie včasné príznaky tehotenstva, ktoré je potrebné sledovať, patria:

  • únava
  • nevoľnosť alebo zvracanie
  • jemné, bolestivé prsia
  • opuchnuté prsia

Ešte treba na koniec dodať, že žena, ktorá má negatívny výsledok domáceho tehotenského testu, ale ktorej menštruácia nezačala ani po vynechaní celého obdobia krvácania, by mala vyhľadať lekára alebo lekárku. 

Ako si rýchlo privolať meškajúcu menštruáciu?

Ako si rýchlo privolať meškajúcu menštruáciu?

Dôvody meškajúcej menštruácie sme si už zhrnuli vyššie, ale v prípade, že ste si istá svojim zdravím, lekár či lekárka nenašla žiadne možné ochorenia prejavujúce sa meškajúcou menštruáciou, alebo ste sex naposledy mali v nedohľadnej dobe, môžete vyskúšať zopár babských aj odborných trikov, ktoré vám menštruáciu pomôžu vyvolať. Na začiatok však upozorňujeme, že pokiaľ je tam značná možnosť tehotenstva či ochorenia, neodporúčame si menštruáciu vyvolávať vonkajším svojvoľným zásahom.

Vitamín C

Niektorí ľudia sa domnievajú, že vitamín C, nazývaný tiež kyselina askorbová, môže menštruáciu privolať. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by toto tvrdenie podporili. Predpokladá sa, že vitamín C môže zvýšiť hladinu estrogénu (ženského pohlavného hormónu) a znížiť hladinu progesterónu (mužského pohlavného hormónu, ktorý sa v malých dávkach nachádza v ženskom tele). Citróny, výživové doplnky, čierne ríbezle, brokolica, špenát, rakytník, paradajky, ružičkový kel a červená paprika sú potraviny, ktoré by ste mali konzumovať ak chcete skúsiť túto metódu.

Ananás

Ananás je bohatým zdrojom bromelaínu, enzýmu, o ktorom sa predpokladá, že ovplyvňuje estrogén a ďalšie hormóny v tele ženy. Hlavnou oblasťou pôsobenia ananásu je zníženie zápalu, ako naznačuje štúdia z roku 2017. To znamená, že môže pomôcť pri príčinách nepravidelného obdobia súvisiaceho so zápalom. Avšak priame vedecké dôkazy, odkazujúce na prepojenosť ananásu a vyvolania menštruácie neexistujú.

Petržlen

Petržlen obsahuje vysoké hladiny vitamínu C a tiež apiolu, ktoré môžu pomôcť stimulovať kontrakcie maternice. Apiol je však v určitých množstvách toxický a je obzvlášť nebezpečný pre tehotné a dojčiace ženy. Najpríjemnejšie je ho konzumovať v čaji.  Na prípravu petržlenového čaju jednoducho zalejte šálkou vriacej vody niekoľko lyžíc čerstvej petržlenovej vňate a pred pitím ho nechajte asi päť minút lúhovať.

Zázvor (ďumbier)

Ďalší prírodný domáci liek, ktorého účinky však nie sú podložené vedeckými dôkazmi. O zázvore sa hovorí, že vyvoláva kontrakcie maternice a tým spúšťa žiadanú menštruáciu. Ďumbier je nepríjemné jesť surový, takže najjednoduchší spôsob, ako ho prijať, je pripraviť si zázvorový čaj. Prípadne ho môžete použiť ako doplnok k obedu.

Čierna rasca

Hovorí sa, že čierna rasca pomáha tonizovať maternicu a podporovať vylučovanie sliznice maternice. Dávajte si však pozor na jej možnú interakciu s rôznymi liekmi. Neodporúča sa užívať ľuďom, ktorí majú lieky na krvný tlak alebo lieky na srdce, alebo majú v anamnéze problémy s pečeňou.

Kurkuma

Kurkuma podľa niektorých zdrojov ovplyvňuje hladiny estrogénu a progesterónu, hoci vedecký výskum chýba. Existuje mnoho spôsobov, ako ju zahrnúť do svojej stravy. Môžete ju pridať do kari, ryže alebo zeleninových jedál. Alebo ju môžete pridať do vody či mlieka, s iným korením a sladidlami na zahriatie.

Dong quai

Dong quai je bylina pochádzajúca z Číny a používa sa už po stovky rokov. Predpokladá sa, že pomáha vyvolať menštruáciu zlepšením prietoku krvi do panvy, ako aj stimuláciou svalov v maternici, vyvolaním kontrakcií maternice. Ak ju chcete vyskúšať, možným riešením je nákup cez internet v podobe kapsúl alebo prášku.

Horúca vaňa alebo teplý obklad

Vlhké teplo uvoľňuje napnuté svaly a zmierňuje emočný stres. Skúste do kúpeľa pridať trochu relaxačného voňavého oleja alebo si na podbruško priložte fľašu s horúcou vodou. Teplo nie je len relaxačné. Môže tiež zvýšiť prietok krvi do oblasti, a tým jemne urýchliť menštruačný cyklus.

Sex a orgazmus

Orgazmus má potenciál roztiahnuť krčok maternice, a tým spriechodniť cestu pre menštruačnú krv. A teda nie len samotný penetračný sex, ale aj masturbácia môže zlepšovať pravidelnosť menštruácie. Sex má však tú výhodu, že pri prítomnosti partnera dochádza k produkovaniu väčšieho množstva hormónov a z dlhodobého hľadiska redukuje stres a prispievať k zdravej hormonálnej rovnováhe.

Antikoncepcia

Dlhodobejšie riešenie problému nepravidelných menštruácií je užívanie hormonálnej antikoncepcie. Reguláciou hladín hormónov v tele môžu tieto antikoncepčné prostriedky priniesť určitú istotu pri príchode menštruácie. Ak však chcete užívať antikoncepciu, poraďte sa prosím s odborníkom či odborníčkou.

Relaxácia

Keďže dlhodobý stres môže byť príčinou meškajúcej menštruácie, relaxácia a uvoľnenie by malo priniesť výsledok v podobe pravidelnej periódy. Existuje mnoho spôsobov, ako zmierniť stres a podporiť relaxáciu, a to, čo funguje najlepšie, sa bude medzi jednotlivcami líšiť. Pár všeobecných odporúčaní nájdete tu:

  • zníženie pracovnej záťaže
  • trávenie času s priateľmi a rodinou
  • cvičenie
  • venovanie sa príjemnému koníčku
  • praktikovanie meditácie
  • trénovanie dýchacích techník

Kedy už treba navštíviť lekára

Lekárska prehliadka vám môže ušetriť mnohé starosti. Ak máte veľký stres z možného otehotnenia, návšteva gynekológie je bezpečný a sto percentný spôsob ako potvrdiť vašu možnú graviditu. V prípade, že sa pozitívny výsledok nepotvrdí, lekár alebo lekárka môže ďalej pátrať po alternatívnej príčine straty periódy. Nastáva tu však otázka, kedy je vhodné lekára alebo lekárku navštíviť a kedy je to len zbytočné predčasné panikárenie? Pokiaľ ide o zdravie, mali by ste byť čo najopatrnejšia a navštíviť lekára vždy keď sa z nevysvetliteľných príčin cítite zle alebo máte zvýšené obavy vplyvom meškania menzesu. Niekedy je však čakanie na vyšetrenie rovnako stresujúce, ako čakanie na menštruáciu v pohodlí domova. Preto by ste si mali sledovať nasledujúce príznaky a po ich identifikácií už naisto navštíviť gynekologickú ambulanciu.

  • neobvykle silné krvácanie
  • horúčka
  • silná bolesť
  • nevoľnosť a zvracanie
  • krvácanie, ktoré trvá dlhšie ako sedem dní
  • krvácanie po tom, čo ste už vstúpili do menopauzy a rok ste nemali menštruáciu
  • menštruácia chýba už 90 dní
  • menštruácia sa náhle stala nepravidelnou
  • krvácanie/špienie medzi menštruáciami

Ako lekár alebo lekárka rieši meškajúcu menštruáciu?

V prvom rade dôjde k samotnému vyšetreniu, ktorým lekár určí možnú príčinu meškajúcej menštruácie. Ak to nie je tehotenstvo, ošetrenie bude pravdepodobne pokračovať nasadením hormonálnej liečby, vrátane antikoncepčných piluliek alebo vnútromaternicového telieska. Iné poruchy menštruácie môžu byť spôsobené polypmi endometria, fibroidmi a adenomyózou. Váš lekár môže odporučiť chirurgický zákrok, ktorý je účinný na liečbu týchto stavov. Môže to vyžadovať vaginálny zákrok (hysteroskopia) alebo laparoskopický zákrok vrátane odstránenia myómov alebo hysterektómie. Riešením môžu byť aj intervenčné rádiologické postupy. Patria sem embolizácia maternicových artérií a ultrazvuk, ktorý predstavuje alternatívu k chirurgickému zákroku.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Ktorý je biologický dôvod na meškanie menštruácie?

Hlavným biologickým dôvodom meškajúcej menštruácie sú hormonálne zmeny, ktoré môžu byť sami o sebe spúšťačom, no aj prejavom iného spúšťača. Vyskytujú sa pri poruchách ako PCOS a pri problémoch so štítnou žľazou, či pod záštiou stresu.  Okrem nedostatku ženských hormónov a nadbytku mužských pri PCOS, sa môžu z rovnováhy dostať aj ďalšie hormóny, napríklad inzulín.

Čo spôsobuje meškanie menštruácie?

Príčina meškajúcej menštruácie je natoľko individuálna, nakoľko individuálny každý z nás. Môže byť spôsobená biologickými, genetickými aj psychickými faktormi. Faktory sa môžu deliť na vonkajšie, vnútorné, môžu byť podmienene chorobou či udalosťou. Pre každý prípad meškajúcej menštruácie je vhodné sa poradiť s odborníkom alebo odborníčkou.

Aké sú hlavné príčiny meškajúcej menštruácie?

Hlavné príčiny môžu byť: stres – samotný stres dokáže ovplyvniť vyplavovanie hormónov a fungovanie časti mozgu, ktorá je zodpovedná za reguláciu vašej menštruácie (hypotalamus) a z dlhodobého hľadiska môže viesť k priberaniu alebo chudnutiu, ktoré majú tiež významný vplyv na pravidelnosť vašej periódy.

Mešká mi menštruácia a mám výtok alebo bolesť krížov, čo sa deje ?

Spomínané príznaky môžu byť prediktorom rôznych druhov disharmónie organizmu. Môže ísť len o bežné meškanie, spôsobené zmenou hladiny hormónov, zmenou v strave, životnou zmenou, strachom z možného tehotenstva, ochorením, či naozajstným tehotenstvom. Na diagnostikovanie presnej príčiny je potrebné si spraviť tehotenský test, prípadne (pri časovom úseku dlhšom ako cca 4-6 dní meškania menštruácie, v závislosti od vášho cyklu) navštíviť lekára alebo lekárku.

Mešká mi menštruácia a boli ma prsia a v podbrušku, čo sa deje ?

Rovnako ako pri iných bolestiach tela môže ísť o tisíc a jednu príčinu. Pokiaľ vám menštruácia nemešká dlhšie ako je vaše obdobie krvácania (cca od 4-6 dní), nemusíte sa báť. Pravdepodobne ide o PMS (predmenštruačný syndróm) a menštruácia vám o chvíľku príde. Takisto môže ísť o nepomer hormónov v tele či chorobu, spôsobujúcu dané oneskorenie a nepríjemné bolesti. Vy si rozumiete najlepšie. Ak sa bojíte, ak je bolesť iná ako zvyčajne, ak vám menštruácia nikdy nemeškala a toto je výnimočný stav, odporúčame si spraviť tehotenský test alebo navštíviť lekára či lekárku.

Menštruácia mi mešká 10 dní, čo mám robiť?

Ak vám menštruácia mešká dlhšie ako jeden cyklus krvácania (cca od 4-6 dní), mali by ste sa poradiť s vašim lekárom alebo lekárkou. Môže to byť začínajúce tehotenstvo, alebo sprievodný znak nejakého typu ochorenia. V hre môže byť aj skorá menopauza alebo spomínaná hormonálna nerovnováha. Ak máte pravidelné meškanie mensštruácie alebo väčšie výkyvy v cykle, ktoré ste už prekonzultovali s odborníkom, je to úplne v poriadku a perióda sa vám časom upraví pod vplyvom liečby. Ak však takéto meškanie prišlo náhle, je na mieste navštíviť gynekológa, prípadne si opäť spraviť tehotenský test.

Ako spustiť meškajúcu menštruáciu?

Môžete vyskúšať zopár babských aj odborných trikov, ktoré vám menštruáciu pomôžu vyvolať. Na začiatok však upozorňujeme, že pokiaľ je tam značná možnosť tehotenstva či ochorenia, neodporúčame si menštruáciu vyvolávať vonkajším svojvoľným zásahom.

Použité zdroje:

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+