Posledná aktuálizácia prebehla 25. júla 2024 by silviab
Rakovinu prostaty musíme bohužiaľ zaradiť medzi tie nádorové ochorenia, ktoré mužov postihujú najčastejšie. Na Slovensku je to dokonca hneď druhá najčastejšie príčina smrti. Preto nie je divu, že sa jej veľa mužov obáva. No netreba pripomínať, že liečba a opatrenia sa za tieto roky veľmi a hlavne rýchlo zmenili a posunuli vpred. Tento posun vpred je značne ovplyvnený novými experimentálnymi typmi a spôsobmi riešenia tejto rakoviny. Čoraz viac sa aj zvyšuje u mužov povedomie o tejto chorobe.
Čo je rakovina prostaty, príznaky a príčiny
Rakovina prostaty je rakovina, ktorá sa vyskytuje v prostate. Prostata je malá orechová žľaza u mužov, ktorá produkuje semennú tekutinu, ktorá vyživuje a transportuje spermie.
Rakovina prostaty je jedným z najbežnejších typov rakoviny. Zatiaľ čo však niektoré typy rakoviny prostaty rastú pomaly a môžu vyžadovať minimálnu alebo dokonca žiadnu liečbu, iné typy sú agresívne a môžu sa šíriť rýchlo. Rakovina prostaty, ktorá sa diagnostikuje v skorom štádiu, má najlepšiu šancu na úspešnú liečbu.
Príznaky
Rakovina prostaty nemusí v počiatočných štádiách spôsobiť žiadne príznaky. Rakovina prostaty, ktorá je pokročilejšia, môže spôsobiť príznaky, ako sú:
- problémy s močením
- znížená sila v prúde moču
- krv v moči
- krv v semene
- bolesť kostí
- strata na váhe
- erektilná dysfunkcia
Príčiny
Nie je celkom jasné, čo spôsobuje rakovinu prostaty. Lekári vedia, že rakovina prostaty začína, keď sa v bunkách prostaty vyvinú zmeny v ich DNA. DNA bunky obsahuje pokyny, ktoré bunke hovoria, čo má robiť. Zmeny hovoria bunkám, aby rástli a delili sa rýchlejšie ako normálne bunky. Abnormálne bunky naďalej žijú, aj keď iné bunky zomrú.
Hromadiace sa abnormálne bunky tvoria nádor, ktorý môže rásť a napadnúť blízke tkanivo. Niektoré abnormálne bunky sa môžu časom odtrhnúť a rozšíriť (metastázovať) do ďalších častí tela.
Rizikové faktory
Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny prostaty, patria:
- Vyšší vek – najväčšia pravdepodobnosť výskytu tejto rakoviny je po 50. roku života.
- Rasa – z doposiaľ presne nezistených dôvodov má černošská rasa väčšie riziko rakoviny prostaty ako ľudia iných rás.
- Rodinná história – ak bola pokrvnému príbuznému, napríklad rodičovi, súrodencovi alebo dieťaťu diagnostikovaná rakovina prostaty, vaše riziko sa môže zvýšiť.
- Obezita – ľudia, ktorí sú obézni, môžu mať vyššie riziko rakoviny prostaty v porovnaní s ľuďmi, ktorí majú zdravú váhu. U obéznych ľudí je rakovina s väčšou pravdepodobnosťou agresívnejšia a s väčšou pravdepodobnosťou sa aj vráti po počiatočnej liečbe.
Liečba rakoviny prostaty
Pre čo najlepšiu a najúspešnejšiu liečbu je potrebné zaregistrovať ochorenie čo najskôr, najlepšie len v čase vývinu. Čím skôr sa zistí, tým bude pre vás lepšie. Preto je potrebné absolvovať čo najčastejšie preventívne prehliadky a to najmä muži, ktorí sú v strednom až pokročilom veku. To aký spôsob liečby sa zvolí sa odvodzuje od toho v akom štádiu sa nádor zachytí.
Tu je zoznam možností liečby :
Pozorovanie alebo aktívny dohľad nad nádorom
Pretože rakovina prostaty často rastie veľmi pomaly, niektorí muži (najmä tí, ktorí sú starší alebo majú iné vážne zdravotné problémy), ktorí ju majú, možno nikdy nebudú potrebovať liečbu. Namiesto toho im lekári môžu odporučiť pozorovanie (niekedy nazývané pozorné čakanie) alebo aktívny dohľad.
Pojmy aktívne sledovanie a pozorovanie znamenajú niečo trochu iné:
- Aktívnym dohľadom sa často rozumie dôkladné sledovanie rakoviny. Spravidla to zahŕňa návštevu lekára s krvným testom na špecifický antigén prostaty približne každých 6 mesiacov a digitálnu rektálnu skúšku najmenej raz ročne. Biopsie prostaty a zobrazovacie testy sa môžu robiť tiež každé 1 až 3 roky.
- Pozorovanie (pozorné čakanie) sa niekedy používa na opísanie menej intenzívneho typu sledovania, ktoré môže znamenať menej testov a pri rozhodovaní o potrebe liečby sa viac spolieha na zmeny symptómov človeka. Táto liečba je najčastejšie určená na kontrolu príznakov rakoviny, ale nie na jej vyliečenie.
Kedy sa tieto dve možnosti využívajú? Odporúčajú sa v prípade, že rakovina nespôsobuje žiadne príznaky, očakáva sa, že bude rásť pomaly, nádor je malý alebo sa nachádza len v prostate.
Pozorovanie a aktívny dohľad sú rozumnou možnosťou pre niektorých mužov s pomaly rastúcimi rakovinami, pretože nie je známe, či im liečenie rakoviny chirurgickým zákrokom alebo ožarovaním skutočne pomôže prežiť dlhšie. Pri aktívnom sledovaní sa liečia iba muži, ktorých rakovina rastie. Pre niektorých mužov. tieto liečby majú riziká a vedľajšie účinky, ktoré môžu prevážiť ich prínos. Ostatní muži nie sú spokojní s pozorovaním alebo aktívnym dohľadom, pretože rakovina môže rásť a rozširovať sa, čo obmedzuje možnosti liečby a možnosť úspešnej liečby rakoviny.
Operácia
Operácia je bežnou voľbou pri pokuse o vyliečenie rakoviny prostaty, ak sa predpokladá, že sa nerozšírila mimo prostatu. Hlavným typom operácie pri rakovine prostaty je radikálna prostatektómia. Pri tejto operácii chirurg odstráni celú prostatu a časť tkaniva okolo nej vrátane semenných vezikúl.
Pri tradičnejšom prístupe k prostatektómii, ktorý sa nazýva otvorená prostatektómia, chirurg operuje jediným dlhým rezom na koži, aby odstránil prostatu a blízke tkanivá. Tento typ operácie sa robí menej často ako v minulosti. Pri laparoskopickej prostatektómii chirurg urobí niekoľko menších rezov a na odstránenie prostaty použije špeciálne dlhé chirurgické nástroje. Chirurg buď drží nástroje priamo, alebo pomocou ovládacieho panela presne pohybuje robotickými ramenami, ktoré držia nástroje. Tento prístup k prostatektómii je v posledných rokoch čoraz bežnejší.
Radiačná terapia
Radiačná terapia využíva lúče alebo častice vysokej energie na ničenie rakovinových buniek. V závislosti na štádiu rakoviny prostaty a ďalších faktoroch sa môže použiť rádioterapia:
- Ako prvá liečba rakoviny, ktorá sa stále nachádza len v prostatickej žľaze a má nízky stupeň. Miera vyliečenia u mužov s týmto typom rakoviny je približne rovnaká ako u mužov liečených radikálnou prostatektómiou.
- Ako súčasť prvej liečby (spolu s hormonálnou terapiou) pre rakoviny, ktoré prerástli mimo prostatu a do blízkych tkanív.
- Ak rakovina nie je úplne odstránená alebo sa po operácii vracia (opakuje) v oblasti prostaty.
- Ak je rakovina pokročilá, pomôže udržať rakovinu pod kontrolou čo najdlhšie a pomôže predchádzať alebo zmierňovať príznaky.
Kryoterapia
Kryoterapia (nazývaná tiež kryochirurgia alebo kryoablácia) je použitie veľmi nízkych teplôt na zmrazenie a usmrtenie buniek rakoviny prostaty, ako aj väčšiny prostaty. Aj keď sa niekedy nazýva kryochirurgia, v skutočnosti nejde o typ operácie.
Kedy sa kryoterapia používa? Kryoterapia sa niekedy používa, ak sa rakovina po rádioterapii vrátila. Môže to byť možnosť liečby mužov s nízkym rizikom rakoviny prostaty v počiatočnom štádiu, ktorí nemôžu podstúpiť chirurgický zákrok alebo ožarovanie. Väčšina lekárov však nepoužíva kryoterapiu ako prvú liečbu rakoviny prostaty.
Ako sa pri tomto zákroku postupuje? Tento typ zákroku si vyžaduje spinálnu alebo epidurálnu anestéziu alebo celkovú anestéziu. Lekár pomocou transrektálneho ultrazvuku zavedie niekoľko dutých sond cez kožu medzi konečníkom a mieškom a do prostaty. Ihly potom prechádzajú veľmi studené plyny, aby zmrazili a zničili prostatu.
Kryoterapia je menej invazívna ako chirurgický zákrok, takže zvyčajne dochádza k menším stratám krvi, kratšiemu pobytu v nemocnici, kratšej dobe zotavenia a menšej bolesti. Ale v porovnaní s chirurgickým zákrokom alebo radiačnou terapiou vedia lekári oveľa menej o dlhodobej účinnosti kryoterapie.
Hormonálna terapia
Hormonálna terapia sa tiež nazýva androgénna supresívna terapia. Cieľom je znížiť hladinu mužských hormónov nazývaných androgény v tele alebo im zabrániť v zásobovaní bunkami rakoviny prostaty. Androgény stimulujú rast buniek rakoviny prostaty. Hlavnými androgénmi v tele sú testosterón a dihydrotestosterón. Väčšina androgénu je tvorená semenníkmi, ale slušné množstvo môžu vyprodukovať aj nadobličky, ako aj samotná rakovina prostaty. Zníženie hladiny androgénu alebo zabránenie ich vstupu do buniek rakoviny prostaty často vedie k tomu, že sa rakovina prostaty určitý čas zmenšuje alebo rastie pomalšie. Samotná hormonálna liečba však rakovinu prostaty nelieči.
Chemoterapia
Chemoterapia používa protirakovinové lieky injikované do žily alebo podávané ústami. Tieto lieky cestujú krvnou cestou a dostávajú sa k rakovinovým bunkám vo väčšine častí tela. Chemo sa niekedy používa, ak sa rakovina prostaty rozšírila mimo prostatu a hormonálna liečba nefunguje.
Lekári podávajú chemoterapiu v cykloch, pričom po každom období liečby nasleduje doba odpočinku, aby ste mali čas na zotavenie sa z účinkov liekov. Cykly sú najčastejšie 2 alebo 3 týždne. Časový plán sa líši v závislosti od použitých liekov. Napríklad pri niektorých liekoch sa chemoterapia podáva iba prvý deň cyklu. U ostatných sa podáva niekoľko dní po sebe alebo raz týždenne. Na konci cyklu sa potom chemoterapia opakuje a zaháji sa ďalší cyklus. Dĺžka liečby pokročilého karcinómu prostaty závisí od toho, ako dobre funguje a aké vedľajšie účinky máte.
Možné vedľajšie účinky
Vedľajšie účinky chemoterapie závisia od typu a dávky podávaných liekov a od toho, ako dlho sa užívajú. Niektoré bežné vedľajšie účinky môžu zahŕňať:
- strata vlasov
- vredy v ústach
- strata chuti do jedla
- nevoľnosť a zvracanie
- hnačka
- zvýšená pravdepodobnosť infekcií (z príliš malého počtu bielych krviniek)
- ľahké podliatiny alebo krvácanie (z dôvodu príliš malého počtu krvných doštičiek)
Imunoterapia
Imunoterapia je použitie liekov na stimuláciu vlastného imunitného systému človeka, aby účinnejšie rozpoznal a zničil rakovinové bunky. Na liečbu rakoviny prostaty sa môžu použiť určité typy imunoterapie. Najznámejším je „vakcína“ proti rakovine. Na rozdiel od tradičných vakcín, ktoré posilňujú imunitný systém tela pri predchádzaní infekciám, zvyšuje táto vakcína imunitný systém pri útoku na bunky rakoviny prostaty.
Vakcína sa používa na liečbu pokročilého karcinómu prostaty, ktorý už nereaguje na hormonálnu liečbu, ale spôsobuje málo alebo žiadne príznaky. Táto vakcína je vyrobená špeciálne pre každého muža. Aby ste to dosiahli, biele krvinky sa z vašej krvi odstránia v priebehu niekoľkých hodín, zatiaľ čo ste pripojení k špeciálnemu prístroju. Bunky sa potom pošlú do laboratória, kde sa zmiešajú s proteínom z buniek rakoviny prostaty, ktorý sa nazýva kyslá fosfatáza prostaty. Biele krvinky sa potom pošlú späť do ordinácie lekára alebo do nemocnice, kde vám ich vrátia infúziou do žily. Tento proces sa opakuje ešte dvakrát, s odstupom 2 týždňov, aby ste dostali 3 dávky buniek. Bunky pomáhajú vašim ďalším bunkám imunitného systému napadnúť rakovinu prostaty.
Ukázalo sa, že vakcína nezastavuje rast rakoviny prostaty, ale zdá sa, že pomáha mužom žiť o niekoľko mesiacov dlhšie. Rovnako ako pri hormonálnej liečbe a chemoterapii, nepreukázalo sa, že tento typ liečby liečil rakovinu prostaty.
Prevencia
Je zrejmé, že nie je úplne možné znížiť riziko vzniku na úplnú nulu tejto rakoviny, avšak predísť týmto problémom je čiastočne možné. Ako aj pri iných ochoreniach tak aj pri prevencii proti rakovine dokážete niečo spraviť. Čo vám radíme my ?
Zdravá životospráva : Výber zdravej výživy s nízkym obsahom tukov a ovocia a zeleniny môže prispieť k nižšiemu riziku rakoviny prostaty. Pár typov ako na to :
- uprednostnite nízkotučnú stravu
- zvýšte počet ovocia a zeleniny vo vašom jedálničku
- znížte počet mliečnych výrobkov, ktoré konzumujete
Zdravá váha : Obézni muži ( index telesnej hmotnosti 30 alebo vyšší) – majú zvýšené riziko rakoviny prostaty. Ak máte zdravú váhu, snažte sa ju udržiavať cvičením väčšinu dní v týždni a výberom zdravej výživy bohatej na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky.
Fyzická aktivita : Muži, ktorí cvičia, majú znížené riziko rakoviny prostaty. Cvičenie má mnoho ďalších zdravotných výhod. Môže taktiež znížiť riziko srdcových chorôb a ďalších druhov rakoviny. Aj cvičenie, ktoré trvá len 30 minút je cvičenie!
Pýtate sa nás
Ako sa lieči rakovina prostaty?
Štandardnou voľnou pre mužov s rakovinou prostaty v počiatočnom štádiu sú aktívny dohľad, chirurgický zákrok a rádioterapia sú. Každá z nich má výhody a riziká. Málokedy existuje len jedna správna voľba liečby.
Je vhodná hormonálna liečba?
Cieľom hormonálnej liečby je znížiť hladinu mužských hormónov nazývaných androgény v tele alebo im zabrániť v zásobovaní bunkami rakoviny prostaty. Androgény stimulujú rast buniek rakoviny prostaty. Samotná hormonálna liečba však rakovinu prostaty nelieči.
Aké existujú lieky?
Najznámejší liek na rakovinu prostaty je Enzalutamid (Xtandi). Je to pilulka, ktorá blokuje bunky v prijímaní androgénov. Je schválený pre mužov s pokročilým karcinómom prostaty, ktorí vyskúšali už inú hormonálnu liečbu.
Aký je rozdiel medzi rádionuklidovou a protónovou liečbou?
Tradičné žiarenie, ktoré sa používa pri rádionuklidovej liečbe dodáva röntgenové lúče alebo lúče fotónov do nádoru a za neho. Môže to poškodiť zdravé tkanivá v okolí a spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Naproti tomu protónová terapia dodáva lúč protónových častíc, ktorý sa zastaví na nádore, takže je menej pravdepodobné, že poškodí blízke zdravé tkanivá. Protónová terapia je rovnako účinná ako konvenčná radiačná terapia. Je menej pravdepodobné, že poškodí iné orgány a spôsobí menej vedľajších účinkov. Spôsobuje tiež menej vedľajších účinkov ako chemoterapia alebo hormonálna terapia.
V čom spočíva chirurgická liečba?
Hlavným typom operácie pri rakovine prostaty je radikálna prostatektómia. Pri tejto operácii chirurg odstráni celú prostatu a časť tkaniva okolo nej vrátane semenných vezikúl.
Je vhodná aj alternatívna liečba, napr. bylinkami?
Niektorá zelenina môže pomôcť spomaliť rast rakoviny prostaty a znížiť riziko pokročilého rakoviny prostaty. Patria sem brokolica, karfiol, kapusta, ružičkový kel, bok choy, špenát a kel. Dobrými vitamínmi sú zas rybí olej, ďumbier, ženšen, MACA alebo l-arginín.
Selén.
Použité zdroje :
- https://www.erekciablog.sk/liecba-rakoviny-prostaty/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/symptoms-causes/syc-20353087
- https://prostatecanceruk.org/
- https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/prostate-cancer
- https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer.html