Posledná aktuálizácia prebehla 16. novembra 2024 by silviab
Masturbácie je, aj napriek stále pretrvávajúcej stigmatizácií, prirodzená ľudská činnosť, ktorá v sebe nesie potenciál k vyventilovaniu a uvoľneniu fyzickej potreby sexuálneho apetítu. Uvoľňuje pnutie aj pri absencií sexuálneho partnera a je potenciálom k lepšiemu sebapoznaniu a utriedeniu si postoja k vlastnému telu, k sexualite a k identite ako takej, čo vedie k lepšiemu sexuálnemu životu. Čo ale keď je prítomná príliš častá masturbácia táto činnosť presahuje rámec zdravého rozsahu praktizovania a zasahuje vám do života?
Masturbujete veľa?
Nadmerná masturbácia sama o sebe nemá v súčasnej spoločnosti najlepšiu konotáciu. Keď si spomenieme na mužov, ktorí masturbujú každý deň, v mysli sa nám automaticky zobrazia obrazy dospievajúcich chlapcov, ktorí sa skrývajú vo svojich uzamknutých miestnostiach alebo nešťastní muži bez partneriek. Nemyslíme na úspešných, dospelých mužov v milujúcich vzťahoch alebo na ženy v manželstvách. Napriek tomu sú nadmernou masturbáciou postihnuté rôzne skupiny ľudí.
Ako ale zistím, že som medzi nimi? Prvým ukazovateľom je vnútorný pocit, že sa niečo deje. Ďalej ide o hmatateľné zasahovanie do osobného, sexuálneho, pracovného alebo sociálneho života. Masturbácia sa stále častejšie a častejšie prejavuje v myšlienkach a jej praktikovanie už neprináša taký pôžitok ako kedysi. Aké môže mať toto všetko vplyvy?
Častá masturbácia a jej (negatívne) dopady
- Nadmerná masturbácia vás môže zraniť. Ide väčšinou o odtrhnutie alebo ošúchanie kože na genitáliách, v dôsledku častého prechádzania po jednom mieste, či pri prílišne tvrdom prevedení masturbácie. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k Peyronieho chorobe, ktorá má za následok hromadenie tekutiny v tele penisu.
- Niet pochýb o tom, že masturbácia pomáha pri sexuálnej aktivite. Ak to však preženiete, mohlo by to mať vplyv na váš sexuálny život. Je to preto, že trením alebo hladením vagíny, či penisu adaptujete svoj mozog na autostimuláciu. Tento fakt vedie k sťaženiu dosiahnutiu orgazmu počas pohlavného styku.
- Ďalším negatívom častej masturbácie je možná infekcia, ktorá sa môže dostať do vášho tela prostredníctvom špinavých rúk či neumytých erotických hračiek. Toto riziko je tu vždy, aj keď masturbujete málo, ale s pribúdajúcou frekvenciou sa prirodzene zvyšuje.
- Príliš častá masturbácie môže zájsť až do extrémov, kedy hovoríme o závislosti na masturbácií, o ktorej si môžete prečítať nižšie.
Závislosť na masturbácií
Masturbačná závislosť alebo kompulzívne sexuálne správanie sa týka nadmernej alebo nutkavej potreby masturbovať. Aj keď nejde o lekársky diagnostikovateľný stav, môže mať významný vplyv na každodenné fungovanie osôb, ktorých autostimulačné sexuálne správanie je mimo kontroly. U niektorých ľudí môže sklon k masturbácii prerásť do nadmernej alebo nutkavej podoby. Začne zasahovať aj do iných sfér života človeka a stáva sa prekážkou v normálnom fungovaní. Výsledkom môže byť aj nižšie sexuálne uspokojenie alebo znížená sebaúcta.
Symptómy masturbačnej závislosti
- Masturbácia sa stáva čoraz viac časovo nákladnou
- Masturbácia vstupuje do vášho pracovného, sociálneho a osobného života
- Masturbácií dávate prednosť pred večermi strávenými s priateľmi alebo s partnerkou/partnerom
- Masturbujete aj mimo domu, na miestach, kde by ste to normálne nerobili alebo kde sa to potencionálne nemá robiť
- Masturbujete aj keď sa vám nechce alebo keď nie ste sexuálne vzrušený/á a nabudený/á
- Masturbujete, aby ste sa vyrovnali s negatívnymi emóciami
- Počas masturbácie alebo po nej sa cítite vinný/á alebo bez nálady
- Masturbácia sa často ocitá aj vo vašich myšlienkach a predstavách
Príčiny vzniku závislosti na masturbácií
Individualita človeka zabezpečuje širokú paletu možných príčin vzniku častej masturbácie či až spomínanej závislosti. Uvádzajú sa najmä ale psychické poruchy, ako depresia a úzkosť, ktoré sa postihnutý/á snaží vyriešiť pomocou dočasného pozdvihnutia nálady, uvoľnenia alebo zníženia stresu. Príčinou môže byť aj neurobiológia. (napr. Jedna štúdia ukázala, že ľudia s kompulzívnym sexuálnym správaním vykazovali vyššie prepojenia medzi určitými štruktúrami mozgu, podobné tým, ktoré slúžia ako centrá odmeňovania pri braní drog.) Prípadne to môže byť emocionálna bolesť spôsobená životnými okolnosťami, ktorú sa postihnutý snaží potlačiť zameraním na návykové sexuálne správanie.
Ako zistím, že som závislá/ý na masturbovaní?
Keďže nadmerná masturbácia ani závislosť na masturbácií nie sú diagnostikované duševné poruchy, neexistujú teda jasne vymedzené pravidlá, podľa čoho sa môžete identifikovať ako nadmerne masturbujúci jedinec. Môžete si skúsiť prejsť uvedené symptómy a odpovedať na ne áno alebo nie. Pokiaľ na väčšinu odpoviete áno, odporúčame navštíviť lekára alebo terapeuta. Vďaka ich pomoci sa problém môže vyriešiť ešte skôr, než naruší váš život.
Liečba, terapia a medikácia nadmernej masturbácie
Ak narazíte na problém s masturbáciou, ktorý, ako sa zdá, nedokážete vyriešiť sami, bude pravdepodobne potrebné vyhľadať odbornú pomoc od lekára, poradcu alebo sexuálneho terapeuta. Terapia vám môže pomôcť zistiť základnú príčinu vašej závislosti od masturbácie, čo vám umožní vyvinúť stratégie na zníženie nežiadúceho správania. Napríklad, ak máte nevyliečenú traumu z minulosti, terapeut by vám mohol pomôcť traumu spracovať a nájsť lepšie zvládacie mechanizmy. Rovnako to je pri liečbe stresu alebo depresie. Čo sa týka medikácie, aj keď neexistujú žiadne lieky na závislosť od masturbácie, ak máte diagnostikovanú inú duševnú poruchu, ako je napríklad obsesívno-kompulzívna porucha, lieky by mohli pomôcť znížiť vaše nutkavé správanie k masturbácií.
Ako si s touto závislosťou poradiť sám?
Ak sa rozhodnete nepristúpiť k odbornej pomoci alebo sa ju z nejakého dôvodu rozhodnete nevyhľadať, máme pre vás pár návrhov, ktoré vám pomôžu dostať vaše správanie pod kontrolu:
- Venujte sa činnostiam, ktoré vás bavia. Môžete vyskúšať aj nové koníčky, najlepšie nesúce sa v športovom a pohybovom duchu. Beh, jóga, cvičenie sú dobrým začiatkom.
- Skúste vyhľadať podpornú skupinu s rovnakým alebo podobným problémom. Môžete sa napríklad zapojiť do fóra.
- Vnímate masturbáciu ako hanebnú alebo nemorálnu a máte pocit, že ju musíte tajiť? Môže vám pomôcť preskúmanie akýchkoľvek náboženských, kultúrnych alebo duchovných vplyvov, ktoré vás nútia mať k masturbácií stigmatický postoj, zvyšujúci nenávystné pocity k sebe samému po častej masturbácií
- Skúste si dať námahu a nájsť si priateľku/priateľa, chodiť na rande alebo plánovať výlety so svojimi príbuznými a priateľmi. To môže pomôcť zmierniť nutkanie k sexuálnemu sebauspokojovaniu a zároveň môže posilniť vaše kontakty s blízkymi a vybudovať pocit spolupatričnosti.
- Nájdite a identifikujte spúšťače, ktoré vo vás vyvolávajú nutnosť masturbácie. Môže to byť nuda, osamelosť, nadmerne veľa voľného času alebo naopak – jeho absencia a iné. Ich uvedomením spravíte prvý krok k ich eliminácií vo vašom živote a tým aj eliminácií závislosti na masturbácií.
Problémy, ktoré môžu vzniknúť vo vzťahu
Masturbácia do partnerského vzťahu rozhodne patrí. Aj v prípade, ak máte veľmi uspokojivý sexuálny život. Masturbácia je milovanie samého so sebou, je to čas pre seba, ktorý môže byť zdravou zložkou dobre fungujúceho vzťahu. Nie však v prípade, keď je masturbácia častejšia než je vhodné. Pri závislosti na masturbácií vznikajú prípady, ktoré môžu vážne uškodiť sexuálnemu pilieru vzťahu a tým pádom narúšať vzťah samotný. Ak spozorujete na sebe alebo na partnerovi/partnerke jeden z nasledujúcich bodov, spozornite a vykomunikujte si príčiny a riešenia tejto situácie.
- Partnerka alebo partner sa na masturbáciu teší viac ako na vás.
- Partnerka alebo partner masturbuje tak často, že si privodí zranenie.
- Partnerka alebo partner sa za masturbáciu hanbí.
- Partnerka alebo partner si masturbáciou privádza problémy v práci, v plánovaní času, v režime dňa alebo priamo v súvislosti s vaším naplánovaným spoločným časom.
- Partnerka alebo partner sa neúspešne snaží znížiť frekvenciu masturbácie.
Všetko so všetkým súvisí, a tak aj zvýšená frekvencia masturbácie môže byť následkom nezhôd vo vašom vzťahu, ale aj ich príčinou. Do hry môže vstúpiť znížená frekvencia sexu, problémy s erekciou, problémy s dosiahnutím orgazmu, znížené libido a s tým súvisiace znížené sebavedomie a sexuálne uspokojenie. Závislosť na masturbácií je podobná každej inej závislosti, preto je vhodné sa o tom s partnerom v pokoji porozprávať. Pokojne, bez obvinenia, bez ultimát a výhružiek. Skúste sa dostať k jadru problému a nájsť vhodné riešenia. Jedným z nich by mohla byť aj návšteva odborníka, párového psychológa, individuálneho terapeutistu alebo sexuológa. Ak je však masturbácia prítomná len v nízkej miere a vám to prekáža, problém nie je váš partner alebo partnerka, ale vy sám/sama by ste sa mali obrátiť na psychológa alebo psychologičku.
Pýtate sa nás
Čo je to masturbácia?
Masturbácia je proces, pri ktorom dochádza k autostimulácii pohlavných orgánov. Vedie k sexuálnemu potešeniu a vo väčšine prípadov aj k orgazmu. Bežne sa to robí dotykom, hladením alebo masírovaním penisu alebo klitorisu či vagíny, kým sa nedosiahne vyvrcholenie celého procesu. Masturbácia je bežná u mužov a žien všetkých vekových skupín a zohráva úlohu v zdravom sexuálnom vývoji. Má však aj riziká tkviace v príliš vysokej frekvencií praktikovania.
Kedy som už závislý na masturbácií?
Masturbačná závislosť alebo kompulzívne sexuálne správanie sa týka nadmernej alebo nutkavej potreby masturbovať. Aj keď nejde o lekársky diagnostikovateľný stav, môže mať významný vplyv na každodenné fungovanie osôb, ktorých autostimulačné sexuálne správanie je mimo kontroly. U niektorých ľudí môže sklon k masturbácii prerásť do nadmernej alebo nutkavej podoby. Začne zasahovať aj do iných sfér života človeka a stáva sa prekážkou v normálnom fungovaní. Výsledkom môže byť aj nižšie sexuálne uspokojenie alebo znížená sebaúcta.
Je masturbovanie nebezpečné?
Časté masturbovanie so sebou prináša mnoho negatívnych javov. Nadmerná masturbácia vás môže zraniť. Ide väčšinou o odtrhnutie alebo ošúchanie kože na genitáliách, v dôsledku častého prechádzania po jednom mieste, či pri prílišne tvrdom prevedení masturbácie. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k Peyronieho chorobe, ktorá má za následok hromadenie tekutiny v tele penisu. Ďalej by mohla mať vplyv na váš sexuálny život. Je to preto, že trením alebo hladením vagíny, či penisu adaptujete svoj mozog na autostimuláciu. Tento fakt vedie k sťaženiu dosiahnutiu orgazmu počas pohlavného styku.
Aký je rozdiel medzi častou masturbáciou a závislosťou na masturbácií?
Častá masturbácia ešte nemusí nutne zasahovať do všetkých sfér vášho života, vrátane sociálnej, pracovnej a sexuálnej. Závislosť na masturbácií sa prejavuje zvýšenými nutkavými myšlienkami na autostimuláciu a zvýšenou frekvenciou jej vykonávania.
Kedy je už potrebné vyhľadať lekára?
Ak narazíte na problém s masturbáciou, ktorý, ako sa zdá, nedokážete vyriešiť sami, bude pravdepodobne potrebné vyhľadať odbornú pomoc od lekára, poradcu alebo sexuálneho terapeuta. Terapia vám môže pomôcť zistiť základnú príčinu vašej závislosti od masturbácie, čo vám umožní vyvinúť stratégie na zníženie nežiadúceho správania. Napríklad, ak máte nevyliečenú traumu z minulosti, terapeut by vám mohol pomôcť traumu spracovať a nájsť lepšie zvládacie mechanizmy na jej spracovanie.
Použité zdroje :
- https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/photo-stories/5-negative-health-impacts-of-masturbating-a-lot/photostory/63411184.cms?picid=63411298
- https://www.verywellmind.com/what-is-masturbation-addiction-5077411
- https://www.menshealth.com/sex-women/a19519384/masturbate-too-much/
- https://www.partnerske-vztahy.sk/ma-vo-vztahu-miesto-masturbacia/