fimoza

Fimóza

Posledná aktuálizácia prebehla 4. októbra 2024 by silviab

Fimóza. Je to možno veľmi atypický názov ochorenia. No skrýva sa za ním rovnako vážny problém ako u hocijakého iného názvu. Je to problém, ktorý by, dovolíme si tvrdiť, žiaden muž naozaj nechcel zažiť. Je to ochorenie, pri ktorom nie je možné pretiahnuť predkožku cez žaluď penisu.

Možno ste sa stretli s rôznymi názormi na to, či je alebo nie je dobré preťahovať predkožku u malých chlapcov. No v prípade, že by k tomuto preťahovaniu predkožky u nich nedošlo, môže dôjsť až ku fimóze v staršom veku. Je to práve fimóza u malých chlapcov, ktorá je pre nich, z pohľadu štatistík, najviac riziková. Podľa čísiel, ňou trpí až 10% chlapcov do veku 3 rokov. Ak sa toto ochorenie dlhodobo nerieši, je možné ho vyliečiť len jediným spôsobom. Operáciou. Preto by táto téma nemala byť zanedbávaná ako mužmi tak ani ženami.

No nie je vylúčené, že toto ochorenie nemôže postihnúť aj mužov v staršom veku. Pri tomto type, fimóza môže dokonca spôsobiť problémy, aj čo sa sexuálneho života týka. Ak vás toto ochorenie postihlo, ale by ste sa o ňom len radi niečo dozvedeli, pokračujte v čítaní. Nemôžeme vám však povedať, čo a ako máte robiť, pretože to môže len odborný lekár, preto vám poskytneme len také všeobecné informácie.

Čo je fimóza

Fimóza je definovaná ako neschopnosť pretiahnuť pokožku pokrývajúcu žaluď penisu. Fimóza sa môže javiť ako nejaký tesný krúžok alebo „gumička“ predkožky okolo špičky penisu, ktorá bráni úplnému stiahnutiu. Fimóza je rozdelená do dvoch foriem: fyziologická a patologická.

Fyziologická fimóza: Pri tomto type sa deti narodia so stiahnutou predkožkou a k odlúčeniu dôjde časom. Fimóza je u neobrezaného dieťaťa normálna a zvyčajne sa prejaví okolo 5 – 7 rokov, dieťa však môže byť staršie.

Patologická fimóza: Ku patologickej fimóze dochádza v dôsledku zjazvenia, infekcie alebo zápalu. Silné stiahnutie predkožky môže viesť k krvácaniu, zjazveniu a psychickým traumám ako pre dieťa tak aj pre rodiča.

Väčšina neobrezaných chlapcov má predkožku, ktorá sa nebude sťahovať, pretože je stále pripevnená k žaluďu. To je úplne normálne asi prvých 2 až 6 rokov. Okolo veku 2 rokov by sa predkožka mala začať prirodzene oddeľovať od žaluďa. U niektorých chlapcov sa predkožka môže oddeľovať dlhšie, ale to neznamená, že nastal problém.

Príznaky, symptómy a prejavy fimózy

Pri fyziologickej fimóze sú príznaky viditeľné okolo troch rokov veku. Medzi tieto príznaky patria:

  • neschopnosť stiahnuť predkožku pri čistení alebo kúpaní
  • „balónovanie“ predkožky pri močení

Medzi príznaky patologickej fimózy patria:

  • predkožka úplne blokuje žaluď penisu
  • bolestivé erekcie
  • krvácanie
  • opakované infekcie močového mechúra alebo obličiek 
  • zápal v oblasti žaluďa penisu 
  • bolesť predkožky
  • ťažkosti s močením alebo slabý tok moču

Fimóza môže viesť k zápalu penisu, čo je aj jeden z príznakov patologickej fimózy, ktorý sa odborne nazýva balanitída, alebo k zápalu žaluďa a predkožky, ktorý sa nazýva balanopostitída. Toto ochorenie môže ku príznakom patologickej fimózy pridať ešte nejaké. Medzi príznaky tejto balanitídy patria:

  • bolestivosť, svrbenie a zápach
  • začervenanie a opuch
  • nahromadenie hustej tekutiny
  • bolesť pri močení

Počas sexu môže fimóza spôsobovať bolesť, štiepenie kože alebo nedostatok citlivosti. Pri tomto príznaku môže nosenie kondómu a používanie lubrikantu pohlavný styk len spríjemniť.

Príčiny fimózy

To o akú príčinu fimózy sa jedná, záleží od toho, či je fimóza, ktorá sa vyskytuje u deťoch alebo je to už fimóza, ktorá postihla muža v dospievajúcom alebo v pokročilom veku. Ako sme už povedali, fimóza je normálna pri deťoch do 6 rokov. No ak sa nezačnú do tých 6 rokov diať nejaké zmeny, nastáva problém. Vtedy nastanú aj všelijaké rizikové faktory, ktoré môžu celú situáciu len zhoršiť.

Najčastejšie príčiny, kvôli ktorým sa fimóza vyskytne :

Absencia postupného preťahovania predkožky

Za najčastejšiu príčinu, prečo sa fimóza objavuje aj u detí aj vo vyššom veku, sa považuje absencia postupného preťahovania predkožky penisu. Preťahovanie predkožky však nie je niečo, čo by sa malo robiť pomocou násilia. Vždy je lepšie a aj pre dieťa príjemnejšie, keď sa to spraví prirodzeným spôsobom, napríklad počas kúpania. Najlepšie je keď sa predkožka povoľne a hlavne postupne preťahuje.

Sťahovanie predkožky násilím

Fimózu u detí môže spôsobiť nie len absencia postupného preťahovania ale aj presne opačný problém, ktorým je sťahovanie predkožky násilím. Jedná sa o sťahovanie predkožky príliš nešetrne alebo príliš násilne. Pri takomto sťahovaní môžu vzniknúť menšie poranenie alebo trhliny. Výsledkom týchto poranení potom môže byť zjazvenie tkaniva, veľmi dlhé hojenie a na koniec až fimóza.

Ďalšie príčiny u detí

Fimóza môže u detí vzniknúť nie len vďaka zlému zaobchádzania s predkožkou alebo aj vďaka mnohým ďalším príčinám. Jednou z týchto príčin je aj nedostatočná hladina pohlavných hormónov alebo aj častejšia sexuálna aktivita v období ešte pred dospievaním. Niekedy môže fimózu spôsobiť ak ochorenie, ktoré sa nazýva trvalý močový kráter.

Infekcie alebo zápaly

Ďalšou príčinou vzniku fimózu, ako u detí tak aj u dospelých, môžu byť rôzne infekcie alebo zápaly. Sú to infekcie a zápaly týkajúce sa predkožky, žaluďa alebo aj uzdičky. Za týmito problémami môžu byť rôzne veci. Sú to napríklad nedôkladná a zanedbaná hygiena pohlavných orgánov alebo akékoľvek následky drobných poranení. Niekedy za to môžu aj vredy alebo iné auto imunitné zápaly kože, ktoré vás môžu postihnúť.

Cukrovka

Cukrovka je jedným z rizikových faktorov, ktoré môžu stáť za vznikom fimózy u mužov. Jedná sa hlavne o mužov v pokročilom veku. Prečo cukrovka? Pretože pri cukrovke niekedy dochádza ku zhrubnutie predkožky, čo automaticky znamená aj jej zúženie a ťažšie pretiahnutie cez žaluď. Týmto sa zároveň aj zhorší hygiena, z čoho potom môžu vzniknúť aj vyššie spomínané infekcie alebo zápaly.

Krátka uzdička

Fimóza je ochorenie pridružené ochoreniu príliš krátkej uzdičky. Pri krátkej uzdičke nedochádza ku fyziologickému stiahnutiu predkožky cez žaluď. No nie je kvôli to problémy s predkožkou ako takou, ale je to preto, že dĺžka uzdičky to nedovoľuje.

Diagnóza fimózy

Aj keď fimóza patrí medzi ochorenia, ktoré sú viditeľné voľnému oku, aj napriek tomu je dobré aby prebehlo komplexné vyšetrenie. Toto vyšetrenie nie len potvrdí fimózu, ale aj odhalí príčinu a následne podľa toho aj riešenie alebo liečbu. To akú diagnózu lekár prevedie sa líši v závislosti od toho, či ide o mladého chlapca alebo už vyzretého muža.

Vyšetrenie prebieha v tomto poradí :

  • anamnéza – ako prvý krok je anamnéza od lekára, najčastejšie urológa, ktorý od vás zisťuje možné rizikové faktory a v prípade detí, je to spôsob akým sa predkožka sťahovala
  • fyziologické vyšetrenie – druhým krokom sa prejde rovno na vyšetrenie penisu, kde sa rieši hlavne závažnosť ochorenia
  • laboratórne testy – ak je tu podozrenie, že sa jedná o muža s fimózou, ktorá bola zapríčinená cukrovkou, je rad na laboratórne testy alebo vyšetrenie krvi
  • ďalšie vyšetrenia – niekedy sú potrebné aj iné testy, ako napríklad test na zistenie komplikácií v močových cestách

Liečba fimózy

Liečba fimózy sa líši v závislosti od veku postihnutého a závažnosti fimózy. Hlavnú rolu tu zohráva aj fakt, či fimóza je jediné ochorenie, ktoré penis postihuje.

Liečba a riešenie fimózy môže prebiehať viacerými formami a smermi:

Režimové opatrenia

Ako prvou „liečbou“ sú režimové opatrenia. Ak sa jedná o fimózu, ktorá je akútna, tak lekár takmer vždy odporučí aplikáciu studených obkladov, ktoré dokážu uvoľniť tlak. Ak sa jedná o fimózu, ktorá je vrodená, a chlapec je mladší ako 2 roky, tak lekár ako režimové opatrenie poučí rodičov o tom aký je správny postup na sťahovanie predkožky. Odporučí najmä sťahovanie počas kúpeľa.

Ak sa jedná o ochorenie parafimózy, čo je ochorenie, pri ktorom je možné si predkožku pretiahnuť cez žaluď, ale bez možnosti pretiahnuť ju aj naspäť. Vtedy sa odporúča rázny a náhly zásah rukami. Pri tomto zásahu ide o čo najdôkladnejšie stlačenie žaluďa tak, aby bolo predkožku možné pretiahnuť zas naspäť. Ak tento spôsob nezaberá, je nutné navštíviť lekár, ktorý už bude musieť previesť chirurgickú liečbu.

Konzervatívna liečba

Druhá možnosť je konzervatívna liečba.  V prípade parafimózy, sú to najmä špeciálne injekcie, ktoré majú na starosti zmiernenie opuchu žaluďa, ktorý bráni predkožke pretiahnuť sa späť. Ak ide o fimózu tak sa najčastejšie podávajú lokálne prostriedky. Sú to najmä kortikoidy, ktoré sú vo forme mastí. Aplikujú sa na postihnuté miesto. Táto forma liečby je účinná liečba u väčšiny mužov. Masť sa vmasíruje do postihnutých oblastí dvakrát denne počas 6 – 8 týždňov spolu s manuálnym natiahnutím alebo stiahnutím dvakrát denne. Akonáhle sa predkožka dá úplne zatiahnuť, masť sa preruší a ručné denné zatiahnutie zabráni opätovnému výskytu fimózy.

Chirurgická liečba

Chirurgický zákrok pri fimóze sa zvyčajne označuje ako obriezka. Úplná obriezka spočíva v odstránení celej predkožky. Je tiež možné odstrániť iba tesnú časť predkožky (čiastočná obriezka) alebo si predkožku nechať a jednoducho ju predĺžiť. Za týmto účelom chirurgovia urobia pozdĺžne rezy do pevnej predkožky na dvoch alebo troch miestach a potom rezy uzavrú prešitím cez ne.

Pri čiastočnej obriezke alebo pri zákrokoch, pri ktorých sa neodstráni predkožka, sa môže zvyšná predkožka po nejakom čase znovu zovrieť alebo prilepiť k hlave penisu. Toto nie je prípad, ak je odstránená všetka predkožka, pretože hlava penisu už nie je predkožkou zakrytá, takže fimóza už nie je možná.

Pozor! Nikdy si fimózu neliečte svojpomocne!!

Nikdy by ste sa nemali snažiť predkožku prinútiť vrátiť naspäť pomocou sily. Môže to byť veľmi bolestivé. Môže to tiež viesť k malým zraneniam, ktoré spôsobia zjazvenie, čo môže ešte viac sťažiť stiahnutie predkožky dozadu. Toto je známe ako získaná alebo patologická fimóza.

Prevencia fimózy

Neexistuje spôsob, ako zabrániť fimóze vrodeného pôvodu, ale v iných prípadoch je možné zabrániť jej dodržaním správnej hygieny penisu. Je dôležité si penis čistiť pravidelne, aby ste sa vyhli problémom s vývojom.

Ako na správnu hygienu penisu :

  • každý deň si jemne umyte penis teplou vodou, a to počas kúpania alebo sprchovania
  • jemne stiahnite predkožku a umyte ju zospodu
  • používajte jemné alebo neparfumované mydlo, aby ste znížili riziko podráždenia pokožky
  • nepoužívajte mastenec alebo deodoranty na penis, pretože by mohli spôsobiť podráždenie

Fimóza verzus parafimóza

Rozdiel v týchto ochoreniach nie sú len štyri písmenka. Pri fimóze je predkožka príliš tesná, aby sa dala stiahnuť, aby odhalila žaluďový penis. Fyziologická fimóza sa prirodzene vyskytuje u novorodencov. Patologická fimóza definuje neschopnosť stiahnuť predkožku po tom, ako bola predtým stiahnuteľná alebo po puberte, zvyčajne sekundárne po distálnom zjazvení predkožky. Parafimóza je zachytenie stiahnutej predkožky za koronálnym žliabkom a je ochorením neobrezaných alebo čiastočne obrezaných mužov.

Stav nazývaný parafimóza môže tiež nastať, keď je predkožka stiahnutá, ale nedá sa vrátiť späť do svojej normálnej polohy. Môže to vyžadovať okamžitú lekársku pomoc. Jednou z komplikácií parafimózy je zníženie prietoku krvi na konci penisu.

Možnosti liečby parafimózy sú podobné ako pri liečbe fimózy. Mazanie žaluďa a predkožky môže pomôcť posunúť predkožku späť.

Pýtate sa nás

Čo je to fimóza?

Fimóza je definovaná ako neschopnosť predkožky pretiahnuť sa cez žaluď penisu u neobrezaných mužov. V závislosti od situácie možno tento stav považovať za fyziologický alebo patologický. Za fyziologickú fimózu považujeme vrodenú fimózu, ktorá je normálny stav u novorodenca. V 90% prípadov u týchto novorodencov je možné prirodzené oddelenie predkožku do 3 rokov.

Koho postihuje?

Fimóza sa môže vyskytnúť prirodzene bez zamerania sa na vek. No niektoré vekové skupiny postihuje viac ako iné. Napríklad také deti sa môžu s fimózou už narodiť. V tomto prípade však k odlúčeniu dôjde časom. Postihuje aj chlapcov v dospelosti, no nie je jasné, prečo sa u niektorých chlapcov prejaví, a u iných nie. Fimóza môže nastať aj vtedy, ak je predkožka násilne stiahnutá skôr, ako je pripravená. To môže poškodiť pokožku a spôsobiť zjazvenie, čo sťažuje neskoršie stiahnutie predkožky.

Aké sú príznaky fimózy?

Fimóza nemusí vždy viesť k príznakom. Ak k tomu dôjde, môže to však zahŕňať začervenanie, bolestivosť alebo opuch. Pevná predkožka môže interferovať s normálnym vylučovaním moču. V závažných prípadoch to môže zabrániť osobe, aby úplne vyprázdnila močový mechúr. Fimóza môže taktiež viesť k zápalu penisu, ktorý sa nazýva balanitída, alebo k zápalu žaluďa a predkožky, ktorý sa nazýva balanopostitída. Tieto stavy bývajú spôsobené nesprávnou hygienou. Počas sexu môže fimóza spôsobovať bolesť, štiepenie kože alebo nedostatok citlivosti.

Je pravidelné sťahovanie predkožky vhodná prevencia?

Táto otázka je dlhodobá dilema mnohých mám, ktoré majú doma chlapca. Odpoveďou je áno. Za prevenciu sa pokladá hlavne pravidelné a šetrné sťahovanie predkožky alebo kvalitná hygiena. Najlepšie je začať sťahovať predkožku okolo 2 roku života, nech si chlapec zvykne aby potom mohol pokračovať aj sám.

Kedy treba navštíviť lekára?

Ak fimóza interferuje so zdravými erekciami alebo močením alebo ak sa vyskytnú ďalšie príznaky, mali by ste navštíviť svojho lekára. Lekár by mal hodnotiť aj opakujúce sa infekcie žaluďa alebo predkožky.

Aké komplikácie môže spôsobiť neriešená fimóza?

Nechať fimózu neošetrenú môže mať riziká – ak máte fimózu, môže byť veľmi ťažké udržiavať čistý penis, čo môže následne viesť k infekcii a ďalej ešte ku väčším problémom.

Použité zdroje : 

  • https://www.mojalekaren.sk/clanok/fimoza/
  • https://lekar.sk/clanok/zuena-predkoka-fimoza-a-parafimoza
  • http://www.androlog.sk/muzske-sexualne-problemy/polozka/fimoza-zuzenie-predkozky
  • https://mamaaja.sk/mamapedia/zdravie-deti/fimoza
  • https://www.erekciablog.sk/fimoza/
  • https://najmama.aktuality.sk/clanok/243034/stahovat-predkozku-odkedy-a-ako-detska-urologicka-radi-mamickam-chlapcov/
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+