parafimoza

Parafimóza

Posledná aktuálizácia prebehla 14. augusta 2024 by silviab

Parafimóza patrí medzi ochorenia,, ktoré by určite nechcel zažiť žiaden muž. Je to urologický stav, ktorý sa vyskytuje u neobrezaných mužov, pri ktorých sa sa užšia predkožka síce dokáže pretiahnuť cez žaluď, ale tam sa zasekne a nejde pretiahnuť späť. Toto ochorenie si však netreba mýliť s podobným ochorením fimóza. Základ majú rovnaký, no vo veľa veciach sa líšia.

Parafimóza, často iatrogénne indukovanej, sa dá zabrániť vrátením predkožky tak, aby po manipulácii s penisom zakryla žaluď. Liečba často začína zmiernením opuchu, po ktorom nasledujú rôzne možnosti, vrátane mechanickej kompresie, farmakologickej terapie, techniky punkcie a dorzálnej štrbiny. Kľúčovými prvkami v liečbe parafimózy sú prevencia a včasná intervencia.

Ak vás toto ochorenie postihlo, ale by ste sa o ňom len radi niečo dozvedeli, pokračujte v čítaní. Nemôžeme vám však povedať, čo a ako máte robiť, pretože to môže len odborný lekár, preto vám poskytneme len všeobecné informácie.

Čo je parafimóza

Parafimóza je vážny stav, ktorý sa môže vyskytnúť iba u mužov, ktorí neboli obrezaní. (Obriezka spočíva v odstránení predkožky penisu, zvyčajne v prvých dňoch po narodení.) Parafimóza nastane, keď sa predkožka zasekne za hlavou penisu. Čiže jednoducho povedané – nedá sa stiahnuť späť do normálnej polohy. Môže sa vyskytnúť u každého neobrezaného penisu. Najčastejšie sa vyskytuje u mladších a starších ľudí. Je to lekárska pohotovosť a je potrebné ju rýchlo liečiť. Ak sa ignoruje, môže to mať vplyv na prietok krvi do konca penisu. V zriedkavých prípadoch to môže spôsobiť poškodenie alebo dokonca stratu hrotu penisu.

Parafimóza by sa nemala zamieňať s fimózou, čo je situácia, keď predkožku nie je možné stiahnuť späť z hrotu penisu. Spravidla sa to vyskytuje u menších detí a zvyčajne nejde o vážny stav. Parafimóza je naopak bolestivá.

Príznaky a symptómy parafimózy

Okrem neschopnosti vrátiť predkožku cez hlavu penisu existuje niekoľko príznakov parafimózy. Parafimóza môže byť bolestivá a koniec penisu často opuchne. Špička penisu môže byť modrá alebo tmavo červená. Parafimóza sa však môže vyznačovať aj nasledujúcimi príznakmi:

  • nepohodlie a bolesť
  • začervenanie
  • neschopnosť močiť
  • tmavo modré alebo čierne tkanivo na konci penisu

Príčiny parafimózy

Parafimóza je takmer vždy vyvolaná iatrogénne alebo neúmyselne. Je to často spôsobené dobre mienenými zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí stiahli predkožku, aby vykonali vyšetrenie penisu alebo inštrumentáciu močovej trubice. No niekedy sa nájdu aj iné príčiny.

Toto je zoznam ďalších príčin parafimózy :

Infekcia a zápaly

Za vznikom parafimózy môžu stať, ako u detí tak aj u dospelých, rôzne infekcie alebo zápaly. Sú to infekcie a zápaly týkajúce sa predkožky, žaluďa alebo aj uzdičky. Za týmito problémami môže stáť hocičo. Najčastejšie je to nedôkladná a zanedbaná hygiena pohlavných orgánov alebo akékoľvek následky drobných poranení. Niekedy za to môžu aj vredy alebo iné autoimunitné zápaly kože, ktoré môžu mužov postihnúť.

Cukrovka

Cukrovka patrí medzi rizikové faktory, ktoré môžu stáť za vznikom parafimózy u mužov. Ide hlavne o mužov v pokročilom veku. Cukrovka je príčinou preto, lebo pri nej dochádza ku zhrubnutie predkožky, čo automaticky znamená ťažšie pretiahnutie cez žaluď. Týmto sa zároveň aj zhorší hygiena, z čoho potom môžu vzniknúť aj vyššie spomínané infekcie alebo zápaly.

Poruchy kože

Za vznikom parafimózy môžu stáť aj niektoré poruchy kože. Najčastejšie sú to tieto :

  • ekzém – dlhodobý stav, ktorý spôsobuje svrbenie, začervenanie, vysušenie a popraskanie pokožky
  • psoriáza – ochorenie kože, ktoré spôsobuje červené, šupinaté a chrumkavé škvrny na pokožke pokryté striebristými šupinami
  • lichen planus – neinfekčná svrbivá vyrážka, ktorá môže postihnúť mnoho oblastí tela
  • lichen sclerosus – stav zjazvenia predkožky (a niekedy aj žaluďa), ktorý je pravdepodobne spôsobený podráždením moču u  mužov a chlapcov

Obriezka

Obriezka je chirurgické odstránenie predkožky, tkaniva pokrývajúceho žaluď penisu. Vo väčšine prípadov, pri obriezke nehrozia žiadne vedľajšie príznaky. No boli už prípady, kedy práve on zapríčinila parafimózu.

Diagnostika parafimózy

Pri hodnotení pacienta s podozrením na parafimózu, sa ako prvá vec vykonáva podrobná anamnéza, pri ktorej je potrebné zistiť zdravotný stav pacienta, a rovnako aj to, či bol pacient obrezaný, čiastočne obrezaný alebo bez obriezky.

Ďalej sa prejde ku fyzikálnemu vyšetreniu, pri ktorom sa lekár zameriava na penis, uretrálny katéter (ak je prítomný) a miešok. Kontroluje sa penis a to najmä na prítomnosť predkožky, farby žaluďa, stupňa zúženia okolo koróny penisu a turgoru predkožky. Absencia predkožky úplne vylučuje diagnózu parafimózy.

Pacienti s parafimózou majú často zavedený uretrálny katéter. Odstránenie tohto katétra pred manipuláciou s penisom pomôže k úspešnej redukcii parafimózy. Najskôr by sa však mal zistiť dôvod počiatočného zavedenia katétra, aby sa v prípade potreby mohol po redukcii parafimózy vymeniť.

Komplikácie a rizikové faktory

Komplikáciami parafimózy sú sekundárne stavy a ďalšie poruchy, ktoré sú ňou spôsobené. Rozdiel medzi príznakmi a komplikáciami parafimózy často nie je vždy jasný.

V závažných prípadoch alebo ak sa parafimóza nelieči, môžu nastať nasledujúce komplikácie:

  • poškodenie hrotu penisu
  • porucha alebo strata prietoku krvi
  • gangréna
  • strata hrotu penisu

Medzi rizikové faktory vzniku parafimózy patrí najčastejšie vek človeka.

Liečba parafimózy

Liečba parafimózy spočíva v zmenšení opuchu penisu a obnovení predkožky do pôvodnej polohy. Na zníženie opuchu penisu sa používa niekoľko neinvazívnych alebo minimálne invazívnych metód. Z dôvodu extrémnej bolesti môžu pacienti pred manipuláciou s penisom vyžadovať blokádu nervu penisu, lokálne analgetiká alebo narkotiká.

Režimové opatrenia

Pod režimovými opatrenia v prípade parafimózy ide o tzv. ručnú redukciu. Pri tomto zásahu ide o čo najdôkladnejšie stlačenie žaluďa tak, aby bolo predkožku možné pretiahnuť zas naspäť. Niekedy sa na zníženie opuchu používa aj kompresný elastický obväz, ktorý sa dá na penis od žaluďu až po koreň. Tento zábal sa nechá na penise približne 6 minút. Ak opuch ustúpil, zábal sa odstráni.

Farmagologická terapia

Na riešenie opuchu a ľahšie zníženie predkožky je účinná aj injekcia hyaluronidázy. Degradácia kyseliny hyalurónovej hyaluronidázou zvyšuje difúziu zachytenej tekutiny medzi tkanivovými rovinami a znižuje tak predkožkový opuch. Hyaluronidáza je vhodná na použitie u dojčiat aj detí.

Minimálna invázna terapia

Technika zvaná „punkcie“ je minimálne invazívna terapia, pri ktorej sa na priame prepichnutie opuchnutého prepuku použije hypodermická ihla. Miesta punkcie umožňujú bezpečnú a efektívnu evakuáciu zachytenej tekutiny. Vonkajší odtok zachytenej tekutiny umožňuje manuálne zníženie parafimózy. Táto technika je zameraná hlavne na zníženie opuchu, aby bolo možné potom vykonať manuálnu redukciu. Po zmiernení predkožného opuchu sa parafimóza zmierni.

Konzervatívna liečba

Ďalšou možnosťou liečby je konzervatívna liečba  V prípade parafimózy, sú to najmä špeciálne injekcie, ktoré majú na starosti zmiernenie opuchu žaluďa, ktorý bráni predkožke pretiahnuť sa späť.

Chirurgická liečba

Ak sa vylúčili už všetky formy konzervatívnej alebo minimálne invazívnej liečby, je potrebné vykonať chirurgický zákrok – urgentnú dorzálnu štrbinu. Tento postup by mal vykonať s použitím lokálneho anestetika lekár, ktorý už má skúsenosti s touto technikou.

Prevencia parafimózy

Ako môžete zvládnuť akútnu parafimózu aj doma? Vždy je však dobré navštíviť lekára, ktorý vám pomocou diagnózy predpíše liečbu a vy budete vedieť, že to robíte dobre. Máme tu pre vás však pár rád ako možno predísť parafimóze :

  • Nemajte pohlavný styk, až kým váš lekár nepovie, že je to v poriadku. 7 až 10 dní nevykonávajte žiadnu sexuálnu aktivitu, aby sa penis mohol uzdraviť. Sexuálna aktivita zahŕňa ako sex tak aj masturbáciu.
  • Udržujte svoj penis čistý. Čistite si penis každý deň odstránením smegmy okolo žaluďa.
  • Jemne posuňte predkožku späť do normálnej polohy. Zakaždým, keď je vaša predkožka stiahnutá, uistite sa, že sa vráti do pôvodnej polohy. Predkožka musí vždy zakrývať žaluď. Netlačte predkožku naspäť na žaluď. Sila môže spôsobiť tvorbu jaziev na penise.
  • Nepoužívajte krúžky na penisu. Krúžky penisu môžu spôsobiť opuch a infekciu.

Smegma

Spomenuli sme názov smegma. Čo to je ? Smegma, aj keď je trochu nechutná, v skutočnosti hrá pre človeka biologicky významnú úlohu. Stáva sa problematickou až vtedy, keď ľudia so zlou hygienou nechajú tento „prírodný lubrikant“ stagnovať. Smegma je zapáchajúca, nepriehľadná biela alebo žltá látka zložená z vylučovaných buniek epitelu (mŕtva pokožka) a mazu (olejové sekréty) produkovaných mazovými žľazami mužských a ženských pohlavných orgánov. Nachádza sa pod predkožkou a žaluďom penisu u mužov a záhyby kože obklopujúce klitoris u žien.

Z lekárskeho hľadiska nie je kombinácia odumretých buniek pokožky a mastných zvyškov sama osebe problematická. Iba keď človek dovolí, aby sa táto hnilobná biologická zmes pomaly upiekla v teplom a vlhkom prostredí okolo stydkých pyskov alebo pod predkožkou, vytvorí sa smegma. Keď sa oleje zmiešajú s odumretými kožnými bunkami, poskytujú ideálny substrát pre bakteriálnu konzumáciu. j keď sú baktérie všeobecne neškodné, nevyhnutne vytvárajú mimoriadne nechutné vedľajšie produkty zodpovedné za nepochybne hrozný zápach.

Verte tomu alebo nie, produkcia smegmy je skutočne dôležitá pre dobré zdravie penisu a uspokojivý sexuálny výkon. Čerstvá smegma je skutočne hladká a vlhká a pomáha pri lubrikačnom pohybe predkožky po penise žaluďa počas pohlavného styku. To je veľmi dôležité, pretože bez neho by výsledné trenie viedlo k abrázii pokožky, čo by viedlo k bolesti a bolestivosti v najcitlivejších oblastiach tela.

Okrem toho, že pomáha pri sexuálnych funkciách, smegma chráni penis a klitoris tým, že im bráni priľnúť k susednej pokožke a umožňuje plynulé stiahnutie predkožky počas činností, ako je močenie.

Pýtate sa nás

Čo je to parafimóza?

Parafimóza nastane, keď sa predkožka stiahne dozadu za špičku penisu a uviazne tam. Stiahnutá predkožka a penis opuchnú, môže sa hromadiť tekutina a predkožka sa nedokáže vrátiť do pôvodnej polohy. Parafimóza by sa nemala zamieňať s fimózou, čo je situácia, keď predkožku nie je možné stiahnuť späť z hrotu penisu. Spravidla sa to vyskytuje u menších detí a zvyčajne nejde o vážny stav.

Koho postihuje?

Parafimóza postihuje len mužov, ktorí neboli obrezaní.

Aké sú príznaky?

Najhlavnejší príznak je neschopnosť vrátiť predkožku na pôvodné miesto. No niekedy môžu nastať aj iné. Sú nimi napríklad opuchy, bolesti, tmavočervená alebo modrastá farba špičky penisu, alebo ťažkosti s močením, najmä u starších chlapcov.

V čom spočíva liečba parafimózy?

Najčastejšia liečba parafimózy spočíva v tom, že sa na opuchnutý penis aplikuje tlak 5-30 minút, zvyčajne soľným tampónom. Môže sa použiť aj ľad. Tieto procedúry môžu stlačiť opuch, takže je ľahšie zatlačiť penis a súčasne ťahať predkožku späť na miesto.

Je nutná návšteva lekára?

Lekára je dobre navštíviť už pri prvých príznakoch parafimózy. Pretože ak je parafimóza diagnostikovaná a liečená rýchlo, nemali by nastať žiadne ďalšie problémy. Ak sa však ochorenie nebude liečiť, môže to spôsobiť komplikácie. Mohlo by to narušiť prietok krvi do špičky penisu. Aj keď je to zriedkavé, mohlo by to viesť k poškodeniu špičky penisu, gangréne alebo strate špičky penisu.

Kedy je potrebný chirurgický zákrok?

V prípade, že sa vyskúšali všetky možnosti vrátenia predkožky na pôvodné miesto alebo sa vyvrátili formy konzervatívnej alebo minimálne invazívnej liečby, vtedy je potrebné vykonať chirurgický zákrok – urgentnú dorzálnu štrbinu.

Použité zdroje :

  • https://www.wikiskripta.eu/w/Parafim%C3%B3za
  • https://lekar.sk/clanok/zuena-predkoka-fimoza-a-parafimoza
  • http://sk.emed.org.ua/modern-medic-na/androlgia/11194-parafimza
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+