Posledná aktuálizácia prebehla 15. augusta 2024 by silviab
Predkožka zakrýva a chráni pohlavný úd muža a za normálnych okolností nesčervená a muž (alebo mladší chlapec) ju môže pohodlne sťahovať. Prihodiť sa ale môžu aj problémy, a to u dospelých mužov aj detí. Stretnúť sa môžu napríklad so zápalom, popraskaním alebo zúžením predkožky. Čokoľvek ste si vy alebo váš syn všimli, moderná medicína si s tým poradí. Niekedy stačí iba dôkladnejšia hygiena, inokedy sa zasa nezaobídete bez chirurgického zákroku. Poďte si prečítať viac o najčastejších problémoch s predkožkou a ako ich (vy)riešiť. Pridáme aj 5 všeobecných tipov, ako si udržíte zdravú predkožku.
Čo je to predkožka?
Predkožka je kožná riasa penisu, ktorá ochraňuje žaluď, pričom ho s ním spája tzv. uzdička. Ak penis nie je v stoporenom stave, zdravá predkožka prekrýva skoro celý žaluď. Môže sa však stať aj to, že táto „koža“ prekrýva iba malú časť žaluďa, prípadne ho neprekrýva vôbec. V takýchto prípadoch hovoríme o krátkej predkožke alebo obriezke.
V sexuálnom živote slúži ako dôležitý prostriedok erotického dráždenia. Nachádza sa na nej množstvo nervových zakončení, takže jej pravidelné sťahovanie prispieva k sexuálnemu vzrušeniu muža. Takto môže muž pomerne jednoducho dosiahnuť erekciu, čo je základom sexu.
Kedy si z biologického hľadiska môže muž po prvýkrát stiahnuť predkožku? Spravidla po niekoľkých rokoch. U niektorých chlapcov až v puberte. Nie je to ale nič neprirodzené. Ak predkožka nejde prirodzene a pohodlne pretiahnuť, treba zopár rokov vyčkať – aspoň do puberty. Naopak, dospelí muži by v takomto prípade mali radšej navštíviť lekára. Nikdy však predkožku nepreťahujte nasilu – mohli by ste si skôr uškodiť ako pomôcť.
Aké má úlohy?
Predkožka spĺňa tieto 3 základné úlohy:
- Chráni žaluď. Žaluď je veľmi citlivý na dotyky a akýkoľvek tlak, pričom je zároveň jednou z výborných erotogénnych zón muža.
- Udržuje sliznicu žaluďa vlhkú. Čím vlhkejší povrch žaluďa, tým lepší prienik penisu do pošvy. Ak by totižto bola sliznica príliš suchá, mohla by spôsobiť pri sexe výrazné nepohodlie.
- Pôsobí ako erotogénna zóna. Dráždením erotogénnych zón dokáže žena pomerne jednoducho priviesť muža do stavu kvalitnej erekcie. A to je najdôležitejšie pre úspešný a uspokojujúci sex.
3 fakty o predkožke, o ktorých ste (možno) nevedeli
Pozrime sa na tieto 3 najzaujímavejšie fakty o predkožke:
- 9 z 10 chlapcov do veku 6 rokov svoju predkožku nestiahne. Tá totižto zakrýva celý žaluď, a preto to biologicky ani nie je možné. Nasilu sťahovať predkožku vášmu malému synovi ale určite neskúšajte. Nechajte to na prirodzený priebeh a počkajte ešte zopár rokov.
- Predkožka dosahuje približne veľkosť poštovej obálky. Na prvý pohľad nonsens. No vzhľadom na to, že sa pýši vysokou pružnosťou a rôznym záhybom, sa nám javí veľmi malá.
- 2/3 mužov majú počas erekcie predkožku úplne stiahnutú. Na druhej strane v pokoji predkožka až u 1/2 mužov zakrýva skoro celý žaluď. Pekný protiklad, no takto naozaj funguje mužská sexuálna biológia.
Najčastejšie problémy s predkožkou u dospelých mužov
Často muži navštevujú urologickú ambulanciu kvôli stavom ako začervenanie, popraskanie či zúženie predkožky. Tieto nepríjemné prejavy vznikajú z rôznych dôvodov – od alergickej reakcie až po genitálne ochorenie. Poďme teda detailne preskúmať jednotlivé príznaky, ktoré trápia aj vás.
Zapálená (začervenaná) predkožka
Odborne sa tomuto zápalu hovorí balanitída, pričom s predkožkou súvisí skôr okrajovo. V drvivej väčšine prípadov sa totižto najprv zapáli žaluď. Typicky sa tento zápal prejavuje začervenaním žaluďa a predkožky. Pridružiť sa však môžu aj symptómy ako svrbenie, pľuzgiere alebo citlivosť na dotyk.
Okrem toho rozlišujeme aj stav, keď sa zapáli žaluď aj predkožka súčasne (balanopostitída). Vtedy zvyčajne predkožka opuchne a vylúčiť nemožno ani hnisajúci výtok z tzv. predkožkového vaku.
V prípade, ak zápal zasiahne iba predkožku a nie žaluď, hovoríme o postitíde. V takomto prípade sa za hlavnú príčinu považujú kvasinkové infekcie.
Zápal teda nie je príčinou, ale jedným z prejavov týchto stavov:
- zúžená predkožka (fimóza)
- alergická reakcia
- genitálne bradavice
- infekcia
Popraskaná (suchá) predkožka
Vaša predkožka môže popraskať hlavne vtedy, ak je príliš suchá a zároveň ste po obriezke. Ak to nie je váš prípad, popraskanie môže nastať aj z dôvodu genitálnej plesňovej infekcie. Tento problém najlepšie spoznáte podľa belastého povlaku. Lieči sa špeciálnymi mastičkami.
Genitálne bradavice
Bradavice patria do skupiny pohlavne prenosných infekcií, ktoré spôsobujú vírusy. Táto pohlavne prenosná choroba sa prejavuje typickými výrastkami najmä na žaludi, no môže zasiahnuť aj predkožku. Okrem toho môže vrchná časť pohlavného údu aj sčervenať, čo je príznakom zápalu.
Opuchnutá predkožka
Predkožka môže opuchnúť najmä v týchto 6 prípadoch:
- zápal
- infekcia mykotického pôvodu
- alergická reakcia
- nedostatočná hygiena pohlavného údu
- nadmerné trenie, prípadne časté nosenie tesného spodného prádla
- úraz žaluďa alebo celého penisu
Zúžená a úzka predkožka
Ak fyziologicky nedokážete pretiahnuť celú predkožku cez žaluď, s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte tzv. fimózou. Fimóza je choroba, ktorá sa prejavuje neschopnosťou chlapa pretiahnuť predkožku cez žaluď. Častým dôvodom alebo pridruženým problémom býva aj tzv. krátka uzdička. Tento stav de facto znemožňuje chlapom mať sex.
U chlapcov sa tento problém vyskytuje veľmi často, no vekom by mal sám pominúť.
U mužov trpiacich touto poruchou sa okrem toho častejšie tvoria aj obmedzujúce zápaly žaluďa a predkožky.
Na druhej strane parafimóza, čo je formou fimózy, nedovoľuje chlapom pretiahnuť predkožku späť po tom, ako ju cez žaluď pretiahli.
Krátka a dlhá predkožka
Tieto stavy obvykle majú čo-to dočinenia s problémami spojenými s uzdičkou. Predkožka aj uzdička spolu úzko súvisia a sú na sebe závislé. Preto ak máte krátku predkožku, vyvíjate silný tlak na uzdičku, čo môže spôsobovať bolesti. Ak je na druhej strane vaša predkožka príliš dlhá, môžete mať problémy s jej pretiahnutím cez žaluď (fimóza).
Natrhnutá predkožka
Predkožka sa vám môže natrhnúť dvoma spôsobmi, a to priamym natrhnutím samotnej kožnej riasy alebo pretrhnutím uzdičky.
Privodiť si takéto zranenie môžete hlavne veľkým tlakom a ťahom pri masturbácii alebo sexe. No riziko si zvyšujete aj vtedy, ak sa snažíte násilne pretiahnuť predkožku cez žaluď pri fimóze (zúžení kožnej riasy).
Rakovina
Penisu, ale aj predkožky. Nevyskytuje sa veľmi často, čo tvrdia aj štatistiky. Iba 1 % zo všetkých zhubných nádorov mužov útočí na pohlavný úd. Netreba to však brať na ľahkú váhu, keďže pri neskorej diagnostike karcinómu môže dôjsť k amputácii celého penisu, prípadne jeho časti.
Najčastejšie problémy s predkožkou u detí
Rodičia často bojujú so zapálenou (začervenanou) alebo zrastenou predkožkou svojich ratolestí. Patríte k nim aj vy? Nemusíte mať strach. Väčšinou sa totiž jedná o prirodzený stav, ktorý sa časom napraví. Niektorí chlapci sa však nevyhnú ani vrodeným stavom, ktoré dnešná medicína rieši operačne. Rozoberme si teda, aké problémy s predkožkou trápia deti najviac.
Prirodzené zúženie
Alebo fyziologická fimóza postihuje mladých chlapcov. Až 20 % chlapcov má ešte v 3 rokoch predkožku stále zlepenú so žaluďom. Takto zúžená kožná riasa vytvára pred žaluďom dlhší kanálik. Má ochrannú funkciu a za normálnych okolností sa s pribúdajúcim vekom dieťaťa sama vytratí.
Vrodené zúženie (zrastená predkožka)
Vrodené zúženie sa podobá tomu fyziologickému avšak s tým rozdielom, že pri genetickom má dieťa problémy sa (pohodlne) vymočiť. Čo to znamená? Dieťa sa jednoducho nedokáže vymočiť prirodzene cez otvor buď vôbec (kvôli zrasteniu), alebo je prúd moču príliš tenký a prerušovaný.
Genetickú fimózu spoznáte hlavne podľa hromadenia moču v predkožkovom vaku. Všímajte si, či v tomto mieste vidíte akýsi „močový balónik“. Ak áno, mali by ste zájsť k lekárovi, keďže v tých najhorších prípadoch môže moč odtekať späť do obličiek.
Získaná fimóza
Na rozdiel od tej vrodenej nevzniká narodením, ale postupným násilným preťahovaním predkožky. Následne vznikajú jazvy a rany, ktoré nedovoľujú prirodzene a ľahko pretiahnuť predkožku cez žaluď. Vyrieši ju lekár chirurgickým zákrokom.
Parafimóza
Ide o stav, keď síce predkožku vášho dieťaťa pretiahnete cez žaluď, no späť to už nejde. Inak povedané, predkožku nedokážete pohodlne dostať späť k hornej časti žaluďa.
Parafimóza sa obvykle prejavuje opuchom žaluďa a bolesťou. Jej nebezpečenstvo spočíva hlavne v riziku priškrtenia penisu a zhoršenia prietoku krvi v ňom.
Ak si takýto stav všimnete a sami nedokážete predkožku dostať späť do pôvodného stavu, urýchlene navštívte doktora. Lekár môže napríklad navrhnúť ako riešenie obriezku.
5 tipov, ako podporiť zdravie predkožky
Podporiť zdravie predkožky môžete nielen precíznou intímnou hygienou či lepšou technikou pri masturbácii, ale aj niekoľkými opatreniami pri sexe. Tieto opatrenia vám pomôžu udržiavať nielen vašu predkožku, ale aj celý pohlavný úd v dobrom zdraví. (Pri problémoch s predkožkou a uzdičkou sa totižto často objavujú ťažkosti ako neschopnosť dosiahnuť orgazmus či predčasná ejakulácia.) Ako teda na to?
- Dbajte na dôkladnú hygienu – pomôže zabraňovať infekciám a alergickým reakciám
- Vyberajte si prírodnú kozmetiku – príliš veľa chemických látok a vôní vysušuje pokožku
- Používajte prezervatívy – slúžia ako prevencia voči pohlavným chorobám infekčného pôvodu
- Používajte lubrikačný gél – ak sa vám predkožka (žaluď) často zapaľuje
- Využívajte repíkové alebo iné obklady – tie vám pomôžu liečiť drobné ranky
Pýtate sa nás
Čo je predkožka?
Predkožka predstavuje kožnú riasu pohlavného údu, ktorú k nemu pripája uzdička. V prípade, že penis nie je stoporený, zakrýva takmer celú časť žaluďa. Ak chcete vedieť viac, prečítajte si pasáž v úvode článku.
Načo slúži?
Spĺňa 3 úlohy, ktorým sme sa venovali v úvode článku.
Kedy a ako sa sťahuje?
Sťahuje sa hlavne pri sexuálnom dráždení muža. Vzhľadom na to, že je výbornou erotogénnou zónou, pomáha chlapa eroticky vzrušovať. Sťahuje sa ideálne pomaly, bez vyvíjania veľkého tlaku na penis a žaluď. V žiadnom prípade sa nesťahuje nasilu, ak to vaša fyziológia nedovoľuje.
Musí mať každý muž predkožku?
Nemusí, no každý zdravý muž ju má od narodenia. V prípade, že dieťa alebo muž trpí vrodenou fimózou, tak lekár odporučí tzv. obriezku, teda chirurgické odstránenie predkožky.
Čo robiť, ak ma svrbí predkožka?
Často ide o jeden z prejavov zápalu žaluďa a/alebo predkožky, ktorý spôsobuje rad príčin. Odporúčame navštíviť lekára. Viac si môžete prečítať v sekcii o problémoch u dospelých mužov.
Aké ochorenia predkožky poznáme?
O všetkých najčastejších ťažkostiach a ochoreniach s ňou spojených sa dočítate v sekcii o problémoch s predkožkou u dospelých mužov.
Použité zdroje:
- https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/pohlavne-organy/chlapec/fimoza/
- https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/pohlavne-organy/chlapec/zuzena-predkozka-liecba/
- https://www.healthline.com/health/foreskin-problems#foreskin-care-tips
- https://www.healthline.com/health/how-to-stretch-foreskin#precautions
- https://www.healthline.com/health/mens-health/phimosis#outlook
- https://www.healthline.com/health/mens-health/tight-foreskin#_noHeaderPrefixedContent