Filcky

Filcky – pedikulóza

Posledná aktuálizácia prebehla 24. júna 2024 by silviab

Filcky sú známe  pohlavné ochorenie, ktoré postihuje oblasť intímnych partií a znepríjemňuje tak život každého nakazeného. Poznáme ich najmä z amerických filmov a seriálov, avšak málokto na Slovensku vie, že aj na našom území sa tomuto ochoreniu celkom darí. Je to jedna z najrozšírenejších druhov vší, preto je potrebné aby populácia na Slovensku, aj mimo neho, bola informovaná o tejto chorobe.

Čo sú to filcky?

Pedikulóza, filcky, voš ohanbia alebo voš lonová je rôzne nazývaný, cudzopasný živočích, žijúci najmä v oblasti pubického ochlpenia človeka. Je to organizmus, ktorý veľkostne pripomína špendlíkovú hlavičku. Typickým prejavom tohto ochorenia je svrbenie v oblasti genitálií.

Je okrem vši šatovej a detskej jednou z troch druhov vší ktoré sa vyskytujú aj u človeka. Prenáša sa blízkym, fyzickým kontaktom a živí sa ľudskou krvou. Ako aj napríklad u vši vlasovej, aj tento druh vši kladie vajíčka, ktoré sa nazývajú hnidy. Všetky sú bezpečne prilepené lepiacou látkou, väčšinou pri korienku vlasu/chlpu.

Voš lonová, ako je už z názvu jasné, sa vyskytuje najčastejšie práve v oblasti ohanbia. Môže sa však zachytiť aj na iných ochlpených miestach na tele je napríklad brada, vlasy alebo obočie. Tieto miesta výskytu sú však veľmi ojedinelé.

Príznaky a prejavy ochorenia

Skoro polovica postihnutých pacientov nevykazuje na začiatku žiadne príznaky. Tie sa dostavia až s postupom času a vývinom ochorenia.

Jednými z najznámejších príznakov sú viditeľné hnidy na chlpoch. Okrem toho sa na spodnom prádle začnú vyskytovať takzvané „hrdzavé fľaky“, ktoré pochádzajú z výkalov vší alebo z malých rán na koži hostiteľa spôsobené uhryznutiami. Koža po nich začervená, čo môže súvisieť so svrbením. Môže sa vyskytnúť aj modrý či fialový fľak v oblasti okolo uhryznutia – je to nahromadená krv v koži. Ide však o bezbolestné fľaky.

Pokiaľ sa pýtate, či je možné zakúpiť test, ktorý by vám dal jasnú odpoveď či ste alebo nie ste nakazený filckami, odpoveď je jasné a to NIE. Neexistuje test ako napr. voľne dostupný test na syfilis. Na presné stanovenie diagnózy je potrebné navštíviť svojho gynekológa či v mužskom prípade dermatovenerológa aby ste mali istotu, že ide o filcky. Ten vám odoberie vzorky, ktoré sú zasielané na mikroskopické testy. Z tých je následne schopný presne určiť o aký typ ochorenia ide a je možné stanoviť liečbu a zamerať sa na ňu.

Ako vyzerá filcka?

Jej postupný vývoj má tri štádiá:

  • Vajíčko: Zachytené pri koreni chlpu, guľaté, sfarbené na bielo až žlto, dozrievajú do 1 týždňa.
  • Nymfa: Je to nedospelý jedinec, čerstvo vyliahnutý z vajíčka, do plnej veľkosti dorastá až po 2-3 týždňoch od vyliahnutia, v tomto štádiu už cicia krv.
  • Dospelý jedinec: Má dokopy 6 nôh, z toho dve predné vyzerajú ako klepetá, je tmavšieho, hnedkastého sfarbenia, je už schopný rozmnožovania a aby prežil, potrebuje sa živiť krvou, nedokáže však bez hostiteľa prežiť dlhšie ako 24 hodín.

Konkrétny typ tejto lonovej vši sa špecializuje, respektíve napáda hlavne ľudí. Nemá krídla, len malé zavalité telo so silnými nožičkami, zakončenými silnými pazúrmi, ktoré jej slúžia na efektívne zachytenie sa na tele hostiteľa. Práve vďaka týmto nožičkám si vyslúžila aj prezývku „voš krabia“, ako jej hovoria naši americkí susedia.

Na hlave sa nachádzajú takzvané stilety, vďaka ktorým je schopná preniknúť pod kožu hostiteľa a dostať sa ku krvi. Živí sa krvou hostiteľa, t. j. postihnutého človeka. Práve toto je dôvod, prečo môže byť voš lonová nepríjemným škodcom. Zahryznutím môže prenášať mnoho nechcených baktérií a infekcií, ktoré môžu ďalej zapríčiniť iné ťažkosti.

Vajíčka, alebo inak nazývané hnidy, sú zachytené na chlpoch, lepkavou substanciou, ktorá má aj ochrannú funkciu. Vajíčka sa liahnu po uplynutí 6 až 9 dní avšak v tomto štádiu nie sú ešte samy schopné sa ďalej rozmnožovať. Nazývajú sa nymfy a veľkostne sa podobajú dospelým jedincom, pretože v tomto štádiu má voš veľmi silnú kožu, ktorá s ňou však nerastie. Kožu zvliekajú po dobu niekoľkých týždňov až trikrát. Celý ich život trvá približne 3 až 4 týždne. Za tento čas stihnú naklásť 20 až 30 ďalších vajíčok.

Diagnóza

Diagnóza je potvrdená v momente, keď si v ochlpenej oblasti (brada, fúzy, obočie, intímne partie)  nájdete už dospelé jedince vši, nymfy alebo vajíčka. Pokiaľ si však človek nie je istý, že ide o toto ochorenie, mal by navštíviť lekára, ktorý vie určiť o čo presne ide, poprípade pacientovi spraviť testy aj na sprievodné, pohlavne prenosné, choroby.

Vyšetrenie u lekára je potrebné v prípade, že ste si nie istý, či ide určite o pedikulózu. Lekár sa najprv pýta na anamnézu, na možný pôvod ochorenia a na hlavné príznaky. Nasleduje fyziologické vyšetrenie, kedy vám lekár prezrie najčastejšie miesta na tele, kde sa toto ochorenie vyskytuje.

Ženy by mali navštíviť gynekológa, pokiaľ majú podozrenie, že sa nakazili konkrétnym parazitom. U mužov sa odporúča navštíviť dermatovenerológa, ktorý sa zaoberá štúdiom a liečením kožných a pohlavných chorôb, ich prevenciou, diagnostikou a výskumom.

Samotné filcky ako také, sú nepríjemné ale nebezpečie nastáva vtedy ak sa neurobia vyšetrenia na sprievodné choroby, ktoré tieto parazity môžu prenášať. Jedná sa o ochorenia ako syfilis, kvapavka, hepatitída typu B alebo aj infekcia HIV. Vzhľadom na to, že sa môžu pridružiť aj iné ochorenia, je v každom prípade nutné navštíviť svojho lekára.

Prenos

Toto ochorenie sa prenáša väčšinou pohlavným stykom a je najrozšírenejšia u dospelých. Zaujímavosťou je, že voš lonová sa dokáže prenášať nie len formou klasického vaginálneho styku ale aj počas orálneho alebo análneho styku. Na prenos vší stačí aj krátky kontakt.

Je možné ju však získať aj nepriamym prenosom a to „preskočením“ z jednej osoby na druhú. Stačí sa dostať do fyzickej blízkosti s človekom, ktorý ochorením trpí a voš sa môže usadiť aj napríklad v oblasti ochlpenia hrudníku, tváre u mužov alebo v oblasti lýtok.  Tiež treba byť opatrný pri styku s kontaminovanou toaletou, posteľnou bielizňou, či matracou. Upokojujúcim faktom však je, že voš bez svojho hostiteľa neprežije viac ako 24 hodín.

Častá otázka je, či je možné nakaziť sa pedikulózou aj pri použití kondómu? Áno, je to možné: Kondóm má primárne chrániť pred možným otehotnením, poprípade pred chorobami, ktoré sa šíria prostredníctvom kvapôčok, t. j. sekrétov z vagíny alebo z penisu. Kondóm preto nie je spoľahlivá ochrana pred filckami, prenáša sa aj priamym kontaktom s kožou, preto stačí aby ste sa dostali do styku s vonkajšou časťou genitálu a môžete sa nakaziť.

Liečba/terapia/prognóza

V prvom rade, ak ste sa nakazili filckami, je potrebné poradiť sa s lekárom aká liečba by pre vás bola vhodná. Liečba je veľmi špecifická v závislosti od pacienta, kedy záleží na veku a na zdravotnom stave pacienta. Podstatné je aj prípadné tehotenstvo pacientky.

Správna liečba má niekoľko štádií:

  •  Antiparazitná liečba  spočíva v odstránení konkrétnych už vzniknutých vší vo všetkých štádiách. Najúčinnejšia cesta ako sa ich zbaviť, je aplikovať prípravky, tzv. pedikulocidné prípravky, ktoré efektívne usmrcujú vši všeobecne. Zväčša sa jedná o prípravky vo forme šampónov, sprejov, či mlieka.
  •  Symptomatická liečba  je zameraná na príznaky a sprievodné ťažkosti ktoré sa môžu objaviť počas ochorenia. Ich cieľom je odstrániť alebo zmierniť svrbenie a takisto predísť alebo odstrániť infekcie a zápaly spojené s pedikulózou. Sú predpisované vo forme krémov a pôsobia antibaketriálne a antiekzémovo.
  •  Režimová liečba  má za úlohu ochrániť pacienta pred opätovným nakazením. Aby bola liečba úspešná je nútná dobrá hygiena pacienta v procese liečby, ale aj po nej. Je potrebné dezinfikovať povrchy, ktoré mohli prísť do kontaktu s postihnutou časťou tela, preto sa  odporúča vyvariť spodnú bielizeň spolu s posteľnou bielizňou, dekami a čímkoľvek potenciálne infikovaným. Ak sa vám nenaskytne možnosť bielizeň vyvariť je dobré ju aspoň opakovane prať. Minimálna teplota v práčke by nemala byť nižšia ako 60 stupňov Celzia,  pretože pri tejto teplote vši hynú. Odporúča sa však aj použiť špeciálne prípravky na odstránenie takýchto parazitov.

Na ošetrenie je po konzultácii s lekárom vhodné použiť šampóny priamo určené na pedikulózu. Mali by obsahovať lindan 1%, pyretíny alebo piperonylbutoxidy. Je dôležité spomenúť, že sa tieto prípravky nesmú dostať do priameho kontaktu so sliznicami. Lindan by nemali používať deti, tehotné ženy alebo pacienti, ktorí trpia kožným problémami.

Taktiež je podstatné poukázať na fakt, že tento liek nie je voľne dostupný a je určený len pacientom, ktorí neuspeli pri štandardnej liečbe. Takisto by sa nemal kombinovať s mydlami lebo prípravkami obsahujúcimi príliš veľa tukov. Väčšina lekárov, odporúča aplikovať prípravky aj na miesta, kde nebolo ochorenie potvrdené, no je tu možnosť, že sa postupom času vši dostali aj tam.

Všetky druhy liečby je odporúčané opakovať po dobu aspoň 7 dní aby bola úspešná.

Čo sa týka sexuálneho styku, osoby podozrivé z nakazenia by sa mali styku vyhnúť až po dobu vyliečenia. Je to potrebné práve kvôli možnej opakovanej nákaze ale aj kvôli nakazeniu iného človeka. Ak máte podozrenie, že ste sa nakazili, všetkých sexuálnych partnerov z predchádzajúceho mesiaca by ste mali kontaktovať a informovať ich o možnosti, že sa nakazili aj oni. Práve táto časť býva veľmi nepríjemná, pretože nikto sa k takémuto niečomu nechce inej osobe priznávať ale treba si uvedomiť, že tu nejde len o vaše zdravie.

Prognóza liečby je veľmi pozitívna v prípade, že budete postupovať podľa pokynov odborníkova lekárov. Je veľká šanca, že sa z tejto choroby úspešne vyliečite, no netreba zabúdať na fakt, že treba byť po zvyšok života opatrný.

Prevencia

prevencia

Základom prevencie pred akoukoľvek pohlavne prenosnou chorobou je správna a dôkladná hygiena. Očkovanie proti pedikulóze nie je možné, preto treba dbať na zvýšenú opatrnosť. Ak viete, že ste vo svojom okolí boli v kontakte s človekom, u ktorého sa filcky objavili, mali by ste tento styk, na určitú dobu obmedziť.

Čo sa týka prevencie a sexuálneho styku, nie je možné sa 100%  spoliehať na ochranu  kondómom ani iným spôsobom, nakoľko sa pedikulóza prenáša najmä pohlavným stykom. Účinným spôsobom ako sa chrániť, je dobre poznať svojho sexuálneho partnera a jeho zdravotný stav.

Ak ide o priamo fyzický kontakt, znovu, nie je možné mať istotu že človek, ktorého ste práve objali nie je nakazený. Preto platí, že je potrebné poznať svoje okolie a poprípade sa strániť priameho fyzického kontaktu s daným človekom.

Prenos nepriamym kontaktom je tiež častý, preto je dobré vedieť, v akej posteli spíte, kto a ako sa o ňu stará, poprípade si napr. na chatu priniesť vlastné obliečky. Neodporúča sa ani používanie verejných toaliet – priamy kontakt s toaletou.

Pedikulóza v tehotenstve

Pri tehotenstve nie je potreba sa obávať, že by sa parazit dostal na pohlavné orgány ešte nenarodeného dieťaťa. Jedná sa o vonkajšieho parazita, ktorý nijak nezasahuje do vnútorných orgánov a teda neovplyvňuje plod a ani celkovú plodnosť ženy.

Liečebný proces je možný aj počas tehotenstva, ktorý musíte konzultovať s vaším lekárom. Jediným výkričníkom môžu byť sprievodné ochorenia, ktoré už môžu spôsobiť horšie problémy a ovplyvniť aj pretrvávajúce tehotenstvo. Napr. ak matka ochorie počas tehotenstva na syfilis, môže ním nakaziť aj svoje nenarodené dieťa.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo je to pedikulóza?

Vonkajšie pohlavné ochorenie známe pod názvom „filcky“ ale tiež ako voš ohanbia. Tento malý hmyz infikuje genitálnu oblasť. Živí sa ľudskou krvou a spôsobujú intenzívne svrbenie v napadnutej oblasti.

Ako vyzerá?

Táto voš má malé zavalité telo so silnými nožičkami, zakončenými silnými silnými pazúrmi, ktoré slúžia na zachytenie sa o telo hostiteľa. Prvotné hnidy vyzerajú ako malé hnedé guľôčky zachytené pri koreni chlpu.

Ako zistím, že trpím filckami?

Ochorenie sa prejavuje svrbením, podráždením na miestach uchytenia vši, čiernymi škvrnami a jemnými krvavými bodmi na spodnej bielizni a koži.

Ide o pohlavne prenosnú chorobu?

Ide aj o pohlavne prenosnú chorobu, no prenáša sa aj nepriamym kontaktom s naakazeným jedincom.

Je orálny sex bezpečný?

Nie, nie je. Je dokázané že voš lonová sa dokáže prenášať nie len formou klasického vaginálneho styku ale aj počas orálneho alebo análneho styku. Na prenos vší stačí aj krátky kontakt.

Ochráni ma kondóm?

Použite kondómu vás neochráni pred nakazením sa. Táto pohlavná choroba sa sústredí na vonkajšie pohlavné orgány a na miesta pokryté chlpmi, kedže to je voš.

Čo ak som tehotná?

Toto ochorenie je liečiteľné aj počas tehotenstva. Samotné filcky ako také, sú nepríjemné ale nebezpečie nastáva vtedy ak sa neurobia vyšetrenia na sprievodné choroby, ktoré tieto parazity môžu prenášať. Jedná sa o ochorenia ako syfilis, kvapavka, hepatitída typu B alebo aj infekcia HIV.

Aké majú filcky prejavy a príznaky?

Najčastejším prejavom pedikulózy je svrbenie v miestach nakazenia. Na spodnom prádle ale aj na oblečení sa objavujú malé čierne škrvny ale taktiež aj kvapky krvi, keďže táto choroba je zo vší a tie sa živia krvou hostiteľa.

Existuje test?

Nie, test na pedikulózu neexistuje, kedže sa nedá zistiť z krvy a ani z iných tekutín. Zisťuje sa z odobratia vzorky z kože, ktorá sa následne skúma pod mikroskopom.

Kedy treba navštíviť lekára?

Ak človek na sebe zbadá rôzne prejavy, ktoré sme vyššie spomínali, musí čo nasjkôr navštíviť svojho lekára a poradiť sa s ním o ďalšom postupe.

Použité zdroje :

  • https://primar.sme.sk/c/4116976/pedikuloza-zavsivavenie-vos-lonova.html
  • https://www.bashbradford.org.uk/sk/klinika/sexu%C3%A1lne-prenosn%C3%A9-infekcie/vos-lonova
  • https://www.lepsia-erekcia.sk/filcky/
  • https://najmama.aktuality.sk/clanok/1097/vos-ohanbia-filcky/
  • https://www.erekce.cz/filcky/https://www.erekciablog.sk/pedikuloza-filcky/#Caste_otazky_o_pedikuloze_filckach
  • https://sk.cujournals.com/ako-sa-lieci-pedikuloza-pocas-tehotenstva.html
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+