plodnost u ženy

Plodnosť ženy nielen po 40tke a 50tke

Posledná aktuálizácia prebehla 27. júna 2024 by silviab

Plodnosť sa časom a vekom mení. Ženy ako aj muži, sa stávajú plodnými počas dospievania a to v puberte. Pre dievčatá je začiatok reprodukčného obdobia poznačený nástupom menštruácie a ovulácie. Je všeobecne známo, že po menopauze, ženy už nie sú schopné otehotnieť. Avšak priemerne nie sú ženy schopné otehotnieť už 5 až 10 rokov pred menopauzou.

V dnešnej spoločnosti sa stáva čoraz častejšou neplodnosť súvisiaca s vekom, pretože veľa žien čaká so založením rodiny až po prekročení 30 roku života. Aj keď sú dnes ženy zdravšie a starajú sa o seba lepšie ako kedykoľvek predtým, zlepšenie zdravotného stavu v neskoršom veku nevyváži prirodzený vekový pokles plodnosti.

Plodnosť ženy

Plodnosť je definovaná ako prirodzená schopnosť počať dieťa. Plodnosť je však niečo, čo nepríde ku každému ľahko. Asi 11% párov čelí alebo bude čeliť neplodnosti – neschopnosti prirodzene otehotnieť po jednom roku nechráneného sexu. Plodnosť je nie len otázkou zdravia žien. Tak isto aj muži môžu trpieť nespočetne veľa problémami, ktoré im bránia počať potomka.

Od čoho plodnosť závisí?

Plodnosť dokáže byť ovplyvnená hlavne vnútornými faktormi ako sú zdravotný stav, ale aj vonkajšími faktormi ako je životospráva alebo štýlom akým sa stravujeme, žijeme a hýbeme.

Vek

Počuli ste to raz, počuli ste možno milión krát – najdôležitejším faktorom plodnosti je vek. Ženy sa narodia s plným počtom vajíčok, ktoré za život môžu mať. S pribúdajúcim vekom klesá toto množstvo ako aj kvalita týchto vajíčok. U väčšiny žien začne klesať okolo 35. roku života. Do 40.roku je šanca, že žena otehotnie približne 5% za menštruačný cyklus, čo znamená že otehotnie 5 zo 100 žien.

Genetika

Gény výrazne ovplyvňujú ženskú plodnosť. Máte až šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť skorej menopauzy , ak ju zažila vaša matka, sestra alebo babka. Vedci zo Stanfordovej univerzity navyše nedávno objavili súvislosť medzi určitými genetickými markermi a hladinami hormónov, ktorá naznačuje, že vaša reprodukčná životnosť môže byť vašou genetikou takmer takmer fixovaná.

Hormóny

Hormóny sú chemickými poslami tela, ktoré prúdia tam a späť medzi žľazami a orgánmi, aby im povedali, kedy a ako zaradiť rýchlosť. Akákoľvek, čo i len najmenšia zmena v hormónoch môže ovplyvniť celý spôsob fungovania vášho tela.

V procese ovulácie a počatia existuje veľa hormónov – napríklad hormón uvoľňujúci gonadotropín, luteinizačný hormón, folikuly stimulujúci hormón, estrogén a progesterón. Každý z nich musí byť na správnom mieste v správnom počte v správny čas. Inak by proces nemusel prebehnúť ľahko. Napríklad taký progesterón je rozhodujúci pre ovuláciu, implantáciu embryí a na začiatku tehotenstva.

Ochorenia

Byť neplodnou/ neplodným môže byť výsledkom poškodenia niektorého z reprodukčných orgánov, ku ktorému dôjde pri poranení alebo chorobe. Jedným z príkladov je zápalové ochorenie panvy, infekcia v hornom reprodukčnom systéme. Ďalším príkladom je endometrióza, porucha, pri ktorej tkanivo zvnútra maternice začne rásť na iných orgánoch ako by malo, a spôsobuje opuch, cysty alebo blokády, ktoré môžu brániť tehotenstvu.

Anamnéza

Niektoré lekárske zákroky môžu, bohužiaľ, ohroziť plodnosť ženy. Napríklad chirurgický zákrok na vaječníkoch – na odstránenie cysty alebo na liečbu endometriózy – by mohol poškodiť vaječníky alebo znížiť ovariálnu rezervu.

Chemoterapia, aj keď zachraňuje životy, môže zničiť alebo poškodiť vajíčka ženy alebo dokonca spôsobiť predčasnú menopauzu.

Životný štýl

Áno, vek a genetika majú najväčší vplyv na vašu plodnosť. To však neznamená, že váš životný štýl nemôže plodnosť nijak ovplyvniť. Až 13% neplodnosti možno pripísať fajčeniu. Fajčenie vyčerpáva ovariálne rezervy a spôsobuje chromozomálne poškodenie ženských vajíčok. Odhaduje sa, že ženy, ktoré fajčia, majú menopauzu o jeden až štyri roky skôr ako nefajčiari.

Ďalšie faktory, ako napríklad výrazná nadváha, výrazná podvýživa alebo nepravidelný spánkový cyklus ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu.

Plodnosť ženy po 20

Z biologického hľadiska je obdobie 20 rokov dekáda, v ktorej máte najväčšiu pravdepodobnosť otehotnieť. Mesačné percento úspechu tehotenstva je až 20 – 25 percent. Pravdepodobnosť potratu rovnako ako riziko chromozálnych abnormalít je veľmi nízke. Kvalita vajíčok v tomto veku ženy väčšinou nebýva problémom.

Riziká tehotenstva v 20. roku života : Vo všeobecnosti sú 20 roky veľmi bezpečné. Riziká potratu a komplikácií v tehotenstva sú najnižšie.

Spôsoby ako zvýšiť plodnosť : Mladšie ženy môžu stále prechovávať zlé návyky zo strednej školy. Je dôležité udržiavať normálne BMI, prijímať správne živiny, obmedzovať alkohol, kofeín alebo tabak.

Plodnosť ženy po 30

Žena vo veku 30 rokov má každý mesiac približne 15 až 20 percentnú pravdepodobnosť otehotnenia. Plodnosť postupne klesá, čím vyšší rok života je , pričom najväčší pokles nastane po 35.roku života.

Riziká tehotenstva v 30 roku života : Zvýši sa riziko potratu, pretože sa zníži kvalita a množstvo vajíčok. Ženy v tomto veku mávajú väčšie emočné stresy, pretože pociťujú zvýšený tlak na otehotnenie alebo často preto, že sa obávajú problémov s počatím.

Spôsoby ako zvýšiť plodnosť : Rovnako ako v prípade žien vo veku 20 rokov, aj ženy vo veku 30 rokov by si pri otehotnení mali dodržiavať normálny BMI. Ak žena užíva antikoncepčné tabletky viac ako 5 rokov, mala by zvážiť ich vysadenie ešte pred pokusom o otehotnenie.
Kedy vyhľadať liečbu : U žien vo veku po 30 do 34 rokov by sa mali pokúšať otehotnieť samostatne po dobu 1 roka, kým navštívia špecialistu. Ženy vo veku 35 až 39 rokov by sa mali snažiť otehotnieť samy asi 6 mesiacov. Ak trpíte nedostatkom menštruácie, nízkym počtom spermií, ochorením vajíčkovodov mali by ste sa rovno obrátiť na špecialistu.

Plodnosť ženy po 40

Ženy po 40 majú menej než 5 percentnú pravdepodobnosť, že každý mesiac sama otehotnie. U ženy vo veku 45 až 49 rokov sa šanca na otehotnenie pohybuje len okolo 1 percenta. Nádej však môže existovať vo forme darcovského ošetrenia vajíčok alebo v prípade, že žena zamrazí svoje vajíčka v mladšom veku, tak použiť tie.

Riziká tehotenstva v 40 roku života : Z dôvodu poklesu kvality a množstva vajíčok sa pôrodné riziká zvyšujú. Napríklad gestačný diabetes, hypertenzia, chromozálne abnormality atď.

Spôsoby ako zvýšiť plodnosť : Aj keď faktory súvisiace s vekom nemožno zmeniť, udržiavanie zdravého životného štýlu je pre ženy nad 40 rokov veľmi dôležité. Normálne BMI, dostatok spánku každú noc a hlavne obmedzenie stresu. Stres môže znížiť cvičenie jogy, akupunktúra alebo ďalšie terapie.

Kedy vyhľadať liečbu : Ženy vo veku nad 40 rokov majú k dispozícií rovnaké možnosti liečby ako ženy vo veku 20 až 30 rokov, ale šanca na úspech pri používaní ich vlastných vajíčok klesá , pokiaľ ich však v mladšom veku nezamrzli.

Plodnosť ženy po 50

Nevravíme, že počať dieťa po 50 nie je možné. Je to však veľmi nepravidelné a nestáva sa to často. Priemerný vek menopauzy je 51 – 52 rokov, u fajčiarok aj o veľa skôr.

Práve vo veku 50 rokov môžu nastať komplikácie s počatím, medzi ktoré patrí neschopnosť uvoľniť vajíčka a zvýšené riziko spontánneho potratu. Dobrou voľbou v tomto veku je náhradná matka.

Neplodnosť ženy

Neplodnosť sa definuje ako neschopnosť otehotnieť po nechránenom sexe dlhšom ako jeden rok. Môže byť výsledkom vášho problému, problému vášho partnera alebo kombinácie oboch. Našťastie v tejto dobe poznáme veľa bezpečných a účinných terapií, ktoré výrazne zvýšia vaše šance na otehotnenie.

Príznaky : Hlavným príznakom neplodnosti je len proste neotehotnenie. Nemusia existovať žiadne ďalšie zjavné príznaky. Niekedy môže mať žena s neplodnosťou nepravidelnú alebo neprítomnú menštruáciu. V niektorých prípadoch môže mať muž s neplodnosťou určité príznaky hormonálnych problémov, ako sú zmeny rastu vlasov alebo sexuálne funkcie.

Príčiny ženskej neplodnosti

Môžu zahŕňať :

  • Poruchy ovulácie – ovplyvňujú uvoľňovanie vajíčok z vaječníkov. Patria sem hormonálne poruchy, ako je syndróm polycystických vaječníkov.
  • Abnormality maternice alebo krčka maternice
  • Poškodenie alebo upchatie vajíčkovodu, často spôsobené zápalom vajíčkovodu.
  • Endometrióza, ku ktorej dochádza, keď tkanivo endometria rastie mimo maternicu, môže mať vplyv na funkciu vaječníkov, maternice a vajíčkovodov.
  • Primárna nedostatočnosť vaječníkov– keď vaječníky prestanú pracovať a menštruácia sa skončí pred 40. rokom života.
  • Rakovina a jej liečba – určité druhy rakoviny – najmä rakoviny reprodukcie – často zhoršujú plodnosť žien.

Ako liečiť túto neplodnosť?

Aj keď niektoré ženy potrebujú na obnovenie plodnosti iba jednu alebo dve terapie, je možné, že bude potrebných niekoľko rôznych druhov liečby. Liečba sa môže pokúsiť o obnovenie plodnosti pomocou liekov alebo chirurgického zákroku, alebo vám pomôže otehotnieť pomocou sofistikovaných techník.

Stimulácia ovulácie liekmi na plodnosť

Lieky na plodnosť regulujú alebo stimulujú ovuláciu. Sú hlavnou liečbou žien, ktoré sú neplodné práve vďaka ovulácií. Môžu zahŕňať :

  • Klomiféncitrát – užíva sa ústami a stimuluje ovuláciu tým, že hypofóza uvoľní viac folikuly stimulujúci hormón a luteinizačný hormón, ktoré stimulujú rast ovariálneho folikulu obsahujúceho vajíčko.
  • Gonadotropíny – sú to injekčné liečby, ktoré stimulujú vaječník priamo ku produkcii viacerých vajíčok.
  • Metformín – používa sa hlavne, keď príčinou neplodnosti je inzulínová rezistencia. Čím lepšia inzulínová rezistencia, tým vyššia pravdepodobnosť ovulácie
  • a zopár ďalších

Riziká liekov na plodnosť – vyššie riziko dvojčiat až o 30 percent, predčasný pôrod, opuchnuté vaječníky alebo riziko nádorov vaječníkov.

Chirurgický zákrok

Existuje pár chirurgických zákrokov, ktoré môžu napraviť alebo zlepšiť plodnosť žien. Je to však v dnešnej dobe málo využívaná možnosť, práve kvôli úspechu iných spôsobov liečby. Zahŕňajú :

  • Laparoskopická alebo hysteroskopická chirurgia. Tieto operácie môžu odstrániť alebo napraviť abnormality, aby pomohli zvýšiť vaše šance na otehotnenie. Chirurgický zákrok môže zahŕňať korekciu abnormálneho tvaru maternice, odstránenie polypov endometria a niektorých typov myómov, ktoré deformujú dutinu maternice.
  • Tubálne operácie. Ak sú vaše vajíčkovody zablokované alebo naplnené tekutinou vykonáva sa laparoskopický chirurgický zákrok na odstránenie zrastov, rozšírenie trubice alebo vytvorenie nového tubálneho otvoru.

Prírodné spôsoby zvýšenia plodnosti

  1. Užívanie antioxidačného doplnku alebo konzumácia potravín bohatých na antioxidanty – vysoké percento pravdepodobnosti úspechu
  2. Na zvýšenie úrovne plodnosti sa vyhýbajte potravinám s vysokým obsahom tukov. Jedzte radšej jedlá bohaté na zdravé tuky, napríklad extra panenský olivový olej alebo avokádo.
  3. Taktiež sa vyhýbajte konzumácii stravy s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov, pretože môže zvýšiť hladinu inzulínu, čo môže zvýšiť riziko neplodnosti.
  4. Zvýšiť plodnosť môže taktiež konzumácia väčšieho množstva bielkovín z rastlinných zdrojov namiesto živočíšnych.
  5. Ďalej napríklad užívanie multivitamínu, aktívny život a pohyb, menej stresu a úzkosti a lepšie a normálne BMI.

Pýtate sa nás

Čo definuje plodnosť ženy?

Plodnosť ženy je schopnosť priniesť na svet potomka. Závisí z najväčšej časti od veku a genetiky. Ďalšie faktory môžu byť životný štýl, anamnéza, hormóny alebo iné fyzické ochorenia.

Dokedy je žena plodná?

Žena je plodná dovtedy, dokým má vajíčka, ktoré sú schopné nechať sa oplodniť spermiou. Čím vyšší vek, tým menší počet vajíčok a tým ja menšia pravdepodobnosť otehotnenia.

Je plodná aj po 40tke a neskôr?

Áno. Je tu tá možnosť, že žena dokáže otehotnieť aj po 40. Mesačná pravdepodobnosť sa však pohybuje okolo 5 percent. Od 45 roku života sa pohybuje len okolo 1 percenta.

Ako sa lieči neplodnosť?

Dá sa liečiť stimuláciou ovulácie liekmi ako napríklad klomiféncitrát, gonadotropín, metformín alebo mnohé ďalšie. Tieto lieky však so sebou nesú aj spojené riziká ako predčasný pôrod alebo opuchnuté a bolestivé vaječníky.

Ďalšou možnosťou je chirurgický zákrok, ktorý však nie je tak populárny, kvôli nie až tak vysokej percentuálnej úspešnosti.

Na koho sa obrátiť v prípade neplodnosti?

Dá sa obrátiť na špecialistu, lekára alebo zdravotníka. Avšak až po roku (v prípade ženy po 35 roku po 6 mesiacoch) nechráneného pohlavného styku.

Použité zdroje :

  • https://www.babyweb.sk/plodnost-v-zavislosti-od-veku
  • https://www.erekciablog.sk/plodnost-zeny-po-40-ke-a-50-ke/
  • https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/age-and-fertility/
  • https://www.yourfertility.org.au/everyone/timing
  • https://www.healthline.com/health/pregnancy/best-age-to-get-pregnant
  • https://www.acog.org/womens-health/faqs/having-a-baby-after-age-35-how-aging-affects-fertility-and-pregnancy
  • https://www.tommys.org/pregnancy-information/planning-a-pregnancy/fertility-and-causes-of-infertility/how-age-affects-fertility

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+