benedikt lekársky

Benedikt lekársky

Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) je rastlina pôvodom zo Stredomoria od južného Francúzska po Irán. Je ju možné spoznať podľa chlpatých listov a žltých kvetov. V stredoveku sa používala najmä na liečbu bubonického moru, na podporu zdravia zažívacieho traktu a na prevenciu infekcie. Dnes sa Benedikt lekársky najčastejšie používa na zvýšenie tvorby materského mlieka u dojčiacich matiek.

Zvyčajne sa pripravuje ako čaj pomocou listov a horných stoniek alebo sa predáva ako doplnok vo forme kapsúl, tinktúry alebo prášku. Okrem podpory laktácie sa predpokladá, že Benedikt lekársky stimuluje chuť do jedla a lieči hnačky, poruchy trávenia, prechladnutie a chrípku. Iní aplikujú túto rastlinu  priamo na vredy, abscesy a iné kožné infekcie, aby urýchlili hojenie.

Všeobecné informácie

Benedikt lekársky je malá jednoročná bylina pochádzajúca zo Stredomoria a naturalizovaná v Severnej Amerike, kde sa často považuje za škodlivú burinu. Bylina je členom rodiny Asteraceae, ktorá obsahuje druhý najväčší počet kvitnúcich rastlín, a je jediným druhom rodu Cnicus. Benedikt lekársky by sa nemal zamieňať s bodliakom. Napriek podobným názvom (v angličtine a latinčine) sú to dve úplne odlišné rastliny. Charakteristické sú chlpaté stonky a listy s ostrohrannými okrajmi, ale Benedikt lekársky vytvára žiarivo žlté kvety obklopené listnatými listenkami alebo špecializované listy určené na prilákanie opeľovačov. Listy rastliny môžu dosahovať dĺžku až 30,5 centimetra a priemer 7,6 centimetra. Celá rastlina môže dosiahnuť výšku až 61 centimetrov.

O tejto rastline koluje veľa legien. Jednou z nich je aj o kráľovi Karolovi Veľkom. Aby sme uviedli túto legendu na pravú mieru, treba zmieniť, že v angličtine má táto rastlina názov benedikt požehnaný. A práve o ten prísudok požehnaný ide. V jednej z legiend kráľa Karola Veľkého, kráľa Frankov v 1. storočí, sa hovorí, že jeho armáda zomierala na mor pri kampani za kontrolou nad západnou Európou.

V obave, že vojnu prehrá, sa mu v snoch zjavil anjel a povedal mu, aby vystrelil šíp do vzduchu a ktorúkoľvek rastlinu šíp zasiahne, mal by ňou kŕmiť svoje jednotky. Karol Veľký urobil podľa pokynov nebeského posla a jeho šíp dopadol na veľkú bodliakovú lúku. Keď podal následne svojej armáde bodliak na zjedenie, všetci sa zachránili pred morom a pokračovali v boji. Tento konkrétny bodliak sa od tejto chvíle stal známym ako požehnaný.

Zloženie

Benedikt lekársky obsahuje široké spektrum prírodných látok ako napríklad kyseliny, minerály alebo rôzne steroidy (prírodné samozrejme). Nájdete v ňom napríklad aj živicu. Aj práve kvôli takémuto zloženiu je využitie Benediktu lekárskeho také široké a využívané.

Toto je zoznam najdôležitejších látok, ktoré obsahuje :

  • Kyselina jablčná: Napriek svojmu zlovestne znejúcemu názvu pochádza slovo kyselina jablčná z latinského slova malum, čo znamená jablko. Kyselina jablčná bola prvýkrát izolovaná z jablkového džúsu v roku 1785 a práve tým dodáva niektorým jedlám a nápojom jemnú chuť. Je súčasťou rodiny ovocných kyselín, ktoré sa nazývajú alfa-hydroxykyseliny. Alfa hydroxykyseliny stimulujú exfoliáciu interferenciou s tým, ako sa vaše kožné bunky spoja. Výsledkom je odstránenie matnej pokožky, ktorá uvoľní miesto pre novšiu pokožku. Túto kyselinu telo tiež prirodzene produkuje pri premene sacharidov na energiu. Bez kyseliny jablčnej by bol pohyb veľmi ťažký. Asi nebude prekvapením, že kyselina jablčná má aj ďalšie zdravotné výhody. V Benedikte lekárskom je viazaná na kalcium a magnézium.
  • Triesloviny: Druhou látkou sú triesloviny alebo niekedy nazývané aj taníny. Tanín je prirodzene sa vyskytujúci polyfenol, ktorý sa nachádza v rastlinách, semenách, kôre, dreve, listoch a ovocných šupkách. Polyfenoly sú makromolekuly vyrobené z fenolov: zložité väzby molekúl kyslíka a vodíka. Čo sa týka jeho účinkov tak má antioxidačný, protizápalový a aj antimikrobiálny účinok.
  • Terpenoidy: Terpenoidy (alias izoprenoidy) sú veľkou (odhadom 60% známych prírodných produktov) a rôznorodou skupinou lipidov získaných z päťuhlíkových izoprénových jednotiek zostavených v tisícoch kombinácií. Technicky terpenoid obsahuje kyslík, zatiaľ čo terpén je uhľovodík. Tieto dva výrazy sa často používajú na spoločné označenie oboch skupín. V Benedikte lekárskom sa nachádza najmä seskviterpén, ktorý má najmä antibakteriálne účinky.
  • Rastlinné steroidy: Rastlinné steroidy sú skupinou látok vyrobených v rastlinách. V najvyššom množstve sa nachádzajú v potravinách, ako sú rastlinné oleje, orechy a semená. Najčastejšie sa používajú na zníženie hladiny cholesterolu. Netreba si ich však mýliť s beta-sitosterolom. Beta-sitosterol je jeden typ rastlinného sterolu. Má však aj svoje vlastné použitie. V Benedikte lekárskom hrajú veľmi dôležitú rolu pre zlepšenie krvného obehu a zníženie cholesterolu v krvi. Taktiež fungujú ako antioxidanty a normalizujú hormonálnu hladinu.
  • Ďalšie látky: Okrem 5 látok, ktoré sme vyššie spomenuli, by ste v Benedikte našli aj iné látky napríklad lignany, sliz, fruktózu, glykosid, polycetylény, prchavé silice a kryštalické horčiny knicínu.

Účinky

Benedikt lekársky má aj na základe svojho širokého spektra zložiek veľa benefitov pre ľudské telo. Najzaujímavejším je napríklad účinok spojený s tvorbou materského mlieka u žien. No samozrejme má oveľa viac účinkov, ktoré je potrebné spomenúť. Sú to účinky ako vnútorné tak aj vonkajšie.

Toto je zoznam najdôležitejších účinkov Benedikte lekárskeho :

Podporuje produkciu mlieka pri dojčení

Benedikt lekársky sa často používa ako „galaktagóga“ v spojení so Semovkou gréckou, bežným korením na Blízkom východe, na podporu prísunu materského mlieka.  Galaktagóga je akákoľvek potravina, bylina alebo droga, ktorá podporuje tvorbu materského mlieka. Pre uľahčenie dojčenia je dôležitý prísun zdravého materského mlieka, bohužiaľ niektoré matky môžu potrebovať pomoc pri takejto produkcii. Preto sa práve odporúča kombinácia týchto dvoch rastlín, ktorá by mala zabrať do 4 dní od začiatku  užívania.

Podporuje zdravie pokožky

Benedikt lekársky sa zvonka používa na ošetrenie rán, vredov a poranenej kože. Na tento účel je možné na pokožku naniesť mäkkú handričku namočenú v tejto rastline a zohriať ju.

Podporuje imunitný systém

Ľudia majú sezónne alergie v dôsledku nadmerne aktívneho imunitného systému, ktorý vyvoláva histamínové reakcie. Vaše telo sa v podstate snaží bojovať proti tomu, čo identifikuje ako invázne látky. Bylinné doplnky môžu pomôcť tieto reakcie upokojiť.  Medzi účinné látky v Benedikte lekárskom patria horké látky známe ako seskviterpénové laktóny, ktoré udržujú rastliny v ich prirodzenom prostredí zdravé tým, že poskytujú ochranu pred miernym mikrobiálnym napadnutím. Konzumácia takýchto aktívnych zložiek v bylinách môže mať podobný účinok na človeka.

Podporuje tráviaci systém

Benedikt lekársky obsahuje horké glykozidy, ktoré stimulujú chuťové nervy, ktoré sa nachádzajú v ústach a ovplyvňujú vnímanie chuti, čo nakoniec podporuje chuť do jedla a vylučovanie žalúdočnej šťavy v žalúdku. Navyše obsahuje prirodzené močopudné vlastnosti, pomáha podporovať očistu a detoxikáciu tela. Detoxikácia spočíva v eliminácii prebytočného odpadu, ako je moč a žlč, ktorý podporuje zdravie pečene, obličiek a hrubého čreva.

Protizápalový účinok

Benedikt lekársky má protizápalové vlastnosti. Popri liečbe infekcií znižuje alebo úplne zastavuje zápal. Predpokladá sa, že tento účinok je  spôsobený rastlinnou zlúčeninou cnicin, o ktorej je známe, že má protizápalový účinok. Osoby so zápalovými problémami s črevom by napriek tomu nemali túto bylinu užívať skôr, ako dostanú názor od svojho osobného lekára.

Chráni pečeň

Táto rastlina stimuluje produkciu žlče, ktorá pomáha pri detoxikácii pečene. To zase vedie k zníženiu príznakov spojených so zlou funkciou pečene, ako sú; únava, nechutenstvo, nevoľnosť a mozgová hmla. Táto bylina podporujúca pečeň sa často odporúča ľuďom, ktorí si potrebujú obnoviť chuť do jedla, keď sa zotavujú z chorôb alebo z určitých spôsobov liečby, o ktorých je známe, že spôsobujú stratu chuti do jedla.

Vedľajšie účinky

Benedikt lekársky sa považuje za bezpečný, ak sa užíva v podobe čaju. Avšak aj v čajovej forme môže pri nadmernej konzumácii spôsobiť žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť a zvracanie. To isté platí aj pre výživové doplnky a tinktúry. Tejto rastline sa taktiež treba vyhnúť u ľudí so zápalovými ochoreniami čriev, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Môže to viesť k odrazu alebo zhoršeniu príznakov.

  • U niektorých ľudí môže spôsobiť alergiu, najčastejšie u alergikov na rastliny z čeľade Asteraceae / Compositae (vrátane ambrózie, chryzantém, nechtíka a sedmokrásky).

Pretože Bendikt lekársky môže zvyšovať žalúdočnú kyselinu, môže interferovať s antacidami a inými liekmi na pálenie záhy (vrátane inhibítorov protónovej pumpy a H2 blokátorov).

Užívanie a dávkovanie

Teraz sa pozrieme na užívanie a dávkovanie keďže od toho závisia aj vyššie spomínané vedľajšie účinky. Ak sa rozhodnete pre už hotové produkty alebo také prípravky, ktoré obsahujú jeho extrakt, tak treba dbať najmä na nežiadúce kontraindikácie. Teda podľa toho akú formu užívania si zvolíte, také by malo byť aj dávkovanie.

Teda platí, že :

  • v prípade tabletiek alebo výživových doplnkov sa vždy riaďte pokynmi, ktoré uvádza výrobca, ale väčšinou sú to tie jedna až dve tablety denne
  • ak sa rozhodnete pre vonkajšie použitie, tak tu je dávkovanie krátkodobé
  • ak obľubujete nápoje a vybrali ste si čaj, tak maximálna dávka je dva čaje za deň (samozrejme závisí to aj od koncentrácie rastliny)
  • pri odvare sú dovolené maximálne 3 šálky za deň
  • ak sa jedná o odvar s vínom, tak platí, že 250 ml za deň

Využitie

Benedikt lekársky ako sme už spomínali bol veľmi obľúbeným liekom v minulosti. No aj teraz v prítomnosti sa mu dostáva čoraz viac popularity. Je to možné vidieť na množstve prípravkov s jeho extraktom. Taktiež zapĺňa čoraz viac regálov v lekárňach v podobe výživových doplnkov. Aj na internete sa začínajú kopiť rôzne domáce recepty.

Toto je zoznam najčastejších foriem a využití tejto rastliny :

Čaj, zápar a odvar

Tým najčastejším a zároveň aj tým najtradičnejším spôsobom sú rôzne čaje, zápary a odvary. Teda varenie byliniek. Najčastejší spôsob je to preto, lebo je veľmi jednoduchý a dá sa previesť aj doma. Potrebujete na to len sušené listy. Veľmi častým variantom je aj kombinácia s vínom, kde zvaríte pol litra vína s jednou čajovou lyžičkou. Je to síce o trochu nákladnejšie ale zároveň aj najchutnejšie.

Tinktúra

Druhým variantom využitia je tinktúra. Táto forma je najlepšia v prípade kombinácie byliniek s alkoholom. Je možné túto formu už zakúpiť hotovú, ale aj pre tých skúsenejších si ju vyrobiť doma. Receptov na internete je veľa, ale najlepšie je skombinovať aj suché aj podrvené lístky s čistým alkoholom.

Výživové doplnky

Tretím variantom sú výživové doplnky v podobe kapsúl. Je to jedna z najpohodlnejších užívaní. Dokážete kúpiť tieto doplnky buď ako tabletky len s extraktom Benediktu lekárskeho alebo ako dvoj kombináciu so Senovkou gréckou, ktorá je určená najmä pre ženy.

Vonkajšie použitie

Posledným využitím je vonkajšie využitie. Dá sa použiť na rôzne spôsoby a dokáže účinkovať na vredy, poranenia alebo rôzne ekzémy. Dá sa spraviť aj kúpeľ, ktorý dokáže pomôcť napríklad na hemoroidy.

Sadenie, pestovanie a zber

Benedikt lekársky sa nachádza aj na Slovensku, aj keď to nie je úplne prirodzené. No aj napriek tomu ho tu niektorí ľudia pestujú a darí sa im

 Sadenie :  Najlepšie zasiate je skoro na jar. Semená sú veľké a ľahko sa s nimi manipuluje. Pretože sú semená veľké, je ich možné vysievať priamo po uplynutí nebezpečenstva mrazu. semená by mali byť od seba aspoň pol metra. Ak začínate pestovať v interiéri, začnite koncom zimy s jedným semiačkom na kvetináč. Tieto semená sú pre podnosy na semená príliš veľké. Klíčenie zvyčajne trvá asi 14-21 dní v závislosti od teploty. Treba ich nechať rásť dovtedy, kým nebudú rastliny dostatočne veľké na to, aby boli zatvrdnuté a potom vysadené vonku.

 Umiestnenie a starostlivosť :  Rastlina naozaj potrebuje slnko. Je síce veľmi tolerantná k väčšine typov pôd, ale vyžaduje dobrú drenáž. Treba ju zalievať dobre a každý deň, až kým nevyrastie, potom sa stane celkom tolerantná voči suchu. Najlepšou metódou na polievanie raz denne je ponorené zavlažovanie alebo hadica. Rastliny majú tendenciu sa rozrastať s kvetmi a listami plaziacimi sa po zemi, takže poskytujú dostatok priestoru.

 Zber :  Listy treba zozbierať skôr, ako rastlina zakvitne. Ak je potrebný zber listov, je možné rastlinu počas vegetačného obdobia 2-3 krát zrezať, aby sa podporil ďalší rast listov. Niektoré kvety by ste mali nechať, aby ste vytvorili semeno na budúci rok, ale pretože ich majú radi aj vtáky, zabezpečte si zber semena skôr, ako to urobia vtáky za vás.

Tabletky s extraktom Benediktu lekárskeho

Ako sme už spomenuli, táto rastlina sa nachádza aj v podobe tabletiek. Kebyže sa rozhodnete kúpiť si túto formu, tak by ste narazili na tri druhy. Tým prvým sú výživové doplnky, ktoré obsahujú čisto len rastlinný extrakt. Druhým typom je ako sme už spomínali kombinácia Benediktu lekárskeho a Senovky gréckej, ktoré slúžia najmä na podporu materského mlieka. A tým posledným sú tabletky, ktoré sú určené pre ženy na rast poprsia.

Všetky tieto tri druhy a mnoho ďalších fungujú na rovnakom princípe. A to, že Benedikt lekársky začne pôsobiť pomocou látok na orgány a rôzne tkanivá a tak zlepšovať ich stav dlhodobo.

Často kladené otázky

Čo je Benedikt lekársky?

Benedikt lekársky je malá jednoročná bylina pochádzajúca zo Stredomoria a naturalizovaná v Severnej Amerike, kde sa často považuje za škodlivú burinu. Patrí do rodiny Asteraceae, ktorá obsahuje druhý najväčší počet kvitnúcich rastlín. Veľa ľudí si túto rastliny mýli s bodliakom, čo je celkom pochopiteľné, pretože majú veľa spoločného.  Charakteristické sú chlpaté stonky a listy s ostrohrannými okrajmi.

Načo sa používa?

Benedikt lekársky sa počas stredoveku bežne používal na ošetrenie bubonického moru a ako tonikum pre mníchov. Dnes sa  pripravuje ako čaj a používa sa na stratu chuti do jedla a zažívacie ťažkosti; a na liečbu prechladnutia, kašľa, rakoviny, horúčky, bakteriálnych infekcií a hnačiek.

Aké sú kľúčové účinky?

Kľúčovým účinkom je podpora tvorby materského mlieka spolu so Senovkou gréckou.

V akých formách poznáme benedikt?

Benedikt lekársky sa nachádza vo forme kapsúl, bylinných tinktúr alebo extraktov.

Aké je ideálne dávkovanie?

Neexistujú presné pokyny, ktoré by nasmerovali vhodné dávkovanie tejto rastliny. Väčšina doplnkov sa ponúka vo formuláciách od 300 miligramov do 450 miligramov. Dávky nad 5 gramov (5 000 miligramov) denne sú spojené so zvýšeným rizikom vedľajších účinkov.  Čaj sa dá pripraviť tak, že 1 až 3 čajové lyžičky sušenej byliny namočíte do jednej šálky horúcej vody po dobu 10 minút.

Má vedľajšie účinky?

Benedikt lekársky nemá veľa vedľajších účinkov. Môže však spôsobiť podráždenie žalúdka a zvracanie, ak ho skonzumujete viac ako 6 gramov denne. Taktiež by ste sa mu mali vyhnúť v prípade, že berete antacidá, ste tehotné, trpíte alergiou na ambrozín alebo máte gastrointestinálne choroby alebo stavy, ako je Crohnova choroba.

Zdroje

  • https://www.erekciablog.sk/benedikt-lekarsky/
  • https://www.pilulka.sk/organika-benedikt-lekarsky-60-cps
  • https://vegmart.sk/benedikt-lekarsky
  • https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/organika-benedikt-lekarsky-542685.html
  • https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cnicus+benedictus
  • https://www.avogel.ch/en/plant-encyclopaedia/cnicus_benedictus.php
  • https://www.scu.edu.au/southern-cross-plant-science/facilities/medicinal-plant-garden/monographs/cnicus-benedictus/
  • https://www.sigmaaldrich.com/SK/en/products/cell-culture-and-analysis/cell-culture-supplements-and-reagents/plant-culture-reagents
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+