Posledná aktuálizácia prebehla 15. septembra 2024 by silviab
Ak ste človek, ktorému záleží na zdraví močových ciest, tak práve táto dnešná rastlina, Zlatobyľ obyčajná, by mala patriť medzi vaše obľúbené. Patrí medzi rastliny, ktoré sú veľmi obľúbené, čo sa tabletiek a prípravkov týka. Existujú rôzne čaje, tinktúry alebo aj masti na vonkajšie použitie. Pôsobí silno a viditeľne. Najčastejšie sa zbiera práve vňať, ktorá má tieto účinky a využíva s rôznorodo.
Sadenie na Slovensku je veľmi jednoduché a nevyčerpávajúce. Navyše tým, že vám prinesú množstvo účinkov, vám aj krásne skrášlia záhradu.
Všeobecné informácie- popis, výskyt, pôvod
Už z názvu by ste mohli povedať, že ide o rastlinu, ktorá má žlté kvety. Zlatobyľ sa môže krížiť aj s inými rastlinami. Výsledkom je, že iba v Spojených štátoch žije najmenej 130 druhov zlatobyle. Táto bylina je pôvodom z Európy a rozšírila sa do Ázie, na Azory a do Severnej a Južnej Ameriky. Európska zlatobyľ je trvalka s jednotlivými zdrevnatenými stonkami, ktoré dorastajú do výšky až 1 metra. Často sa vyskytuje pozdĺž ciest a na otvorených poliach. Jej žlté kvety, ktoré sa zvyčajne objavujú v auguste a septembri, sú nie moc široké, sú však vo veľkých strapcoch.
Využitie tejto rastline je najmä v tradičnej a ľudovej medicíne. Najčastejšie sa zbiera jej horná časť, čo je vňať a to najmä v období od júla do októbra. Využíva sa najmä na čaj, kedy sa musí sušiť. Používa sa pri problémoch s močovou sústavou, hlavne u žien.
No taktiež sa dá použiť ako :
- upokojujúca látka, hlavne na psychiku pri strese alebo nervoch
- protizápalová látka pri zápaloch či vnútorných alebo vonkajších
- pomoc na metabolizmus alebo činnosť čriev
Ako zaujímavosť by sme spomenuli, že Zlatobyľ je štátnou kvetinou v Kentucky od roku 1926, keď skupina žien, ktoré tvorili ženský kentacký spolok zaútočila na štátny kapitol a požadovala jeho prijatie. Po dlhých úvahách to muži nakoniec prijali, no svoje rozhodnutie o niekoľko rokov neskôr prehodnotili a usúdili, že táto rastlina je pod ich dôstojnosť, a pokúsili sa prijať iný kvet, ktorý bude kvetom štátu. Samozrejme, že ženy opäť zvíťazili – zjavne neexistovala žiadna konkurencia, pokiaľ ide o ženy a výber kvetín!
Zloženie
Čo sa týka zloženia tejto rastliny tak to je veľmi zaujímavé. Prečo? Lebo obsahuje látky, ktoré sú veľmi rôznorodé. Našli by ste v nej napríklad flavonoidy, saponíny alebo aj triesloviny. Práve vďaka týmto látkam a mnohým ďalším sa dá táto rastliny použiť na rôzne vonkajšie aj vnútorné problémy alebo ťažkosti.
Tu sú najdôležitejšie zložky:
- Saponíny: Saponíny, ktoré svoj názov odvodzujú od schopnosti vytvárať stabilné peny podobné mydlu vo vodných roztokoch, tvoria komplexnú a chemicky rozmanitú skupinu zlúčenín. Saponíny vzbudzujú značný záujem z dôvodu ich rozmanitých vlastností, škodlivých aj prospešných. Pomáhajú pri čistení organizmu, tráviacej a vylučovacej sústavy. Taktiež pomáhajú pri čistení vnútorných orgánov.
- Flavonoidy: Flavonoidy sú rozmanitou skupinou fytonutrientov (rastlinných chemikálií), ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkom ovocí a zelenine. Spolu s karotenoidmi sú zodpovedné za živé farby ovocia a zeleniny. Niektoré z najznámejších flavonoidov sú kvercetín a kaempferol. Flavonoidy sú silné antioxidanty s protizápalovými a imunitnými účinkami. Dokážu pomôcť v boji proti rakovine a kardiovaskulárnych chorôb. Taktiež majú priaznivý vplyv na cievy a ich regeneráciu a fungovanie.
- Triesloviny a pseudotriesloviny: Medzi posledné látky patria triesloviny a pseudotriesloviny alebo niekedy nazývané aj taníny. Tanín je prirodzene sa vyskytujúci polyfenol, ktorý sa nachádza v rastlinách, semenách, kôre, dreve, listoch a ovocných šupkách. Polyfenoly sú makromolekuly vyrobené z fenolov: zložité väzby molekúl kyslíka a vodíka. Čo sa týka jeho účinkov tak má antioxidačný, protizápalový a aj antimikrobiálny účinok. Pomáhajú detoxikovať telo, bojovať proti hemoroidom a znižovať krvný tlak.
- Ostatné látky: Okrem spomenutých troch látok sa v Zlatobyle obyčajnej nachádzajú aj napríklad silice, horčíny, sliz, polysacharidy, kyselinu nikotínovú a rôzne organické kyseliny.
Účinky
Všetky zložky, ktoré sme spomenuli vyššie, majú nejakú rolu v účinkoch. Ako sme už povedali, používala sa najmä v tradičnej medicíne, kedy z nej zvykli robiť obličkové čaje alebo rôzne obklady.
Toto je zoznam účinkov :
Podpora obličiek a močového mechúra
Vďaka silným diuretickým vlastnostiam pomáha Zlatobyľ vyplavovať nečistoty tým, že pomáha uvoľňovať prebytočnú vodu a zvyšovať tok moču. To môže pomôcť uvoľniť obličkové usadeniny, ktoré by sa inak mohli vyvinúť do obličkových kameňov, a odstrániť ďalšie potenciálne škodlivé mikroorganizmy. Rastliny bola taktiež rozsiahlo skúmaná pre svoju schopnosť upokojiť a tonizovať močové cesty a znížiť nepohodlie a opuchy spojené s infekciami močových ciest. Často sa používa pri „zavlažovacej terapii“, procedúre, pri ktorej sa podáva Zlatobyľ s veľkým množstvom tekutín na zvýšenie prietoku moču pri liečbe zápalových ochorení dolných močových ciest a kameňov v obličkách alebo močových cestách.
Pomoc pri prechladnutí, chrípke alebo alergii
Zlatobyľ, ktorá je klasifikovaná ako sťahujúca bylina a silný dekongestant, môže pomôcť vysušiť preťaženie spôsobené prechladnutím, chrípkou, alergiami a problémami so sínusmi. Obsahuje flavonoid nazývaný kvercetín, ktorý pôsobí ako antihistaminikum, protizápalovo a antioxidačne. Ako mierne diaphoretikum pomáha otvárať póry a uvoľňovať teplo cez pokožku, a tým podporuje zníženie horúčky. Vďaka svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam je táto bylina mimoriadne upokojujúca pri bolestiach hrdla a laryngitíde.
Antioxidant
Zlatobyľ je plná antioxidantov – známy bylinkár a výskumník Robert Dale Rogers tvrdí, že má 7-násobok antioxidačnej hladiny zeleného čaju. Je bohatá na antioxidačnú zlúčeninu známu ako rutín, ktorej výhody zahŕňajú posilnenie krvných ciev, podporu zdravého obehu a prevenciu krvných zrazenín, čo je obzvlášť prospešné pre kardiovaskulárny systém ako celok.
Vedľajšie účinky
Pri tejto rastline nie je známych mnohých potenciálnych vedľajších účinkov spojených. Primárnym známym vedľajším účinkom je však pálenie záhy. Nízky počet vedľajších účinkov však neznamená, že táto bylina je bezpečná pre každého.
Ďalším možným problémom so zlatobyľou sú alergické reakcie. Ak máte sennú nádchu, pred užitím sa poraďte so svojím lekárom. Je však bežné, že si ľudia mýlia alergiu na ambróziu s alergiou na zlatobyľ, pretože tieto príbuzné rastliny kvitnú súčasne. Alergia na zlatobyľ je v skutočnosti oveľa menej častá ako alergia na ambróziu. Obe rastliny patria do čeľade astrovité, ktorá zahŕňa aj sedmokrásky, nechtíky, artičoky a mnoho ďalších rastlín. Je možné, že budete alergickí na niektorých členov tejto rodiny, na iných nie. To však neznamená, že nie je možné byť alergický na zlatobyľ.
Ľudia s určitými zdravotnými problémami by sa však mali zlatobyľu vyhýbať kvôli možným komplikáciám, ktoré by mohla bylina spôsobiť. Napríklad ľudia s problémom zadržiavania vody v tele alebo ľudia s problémami s vysokým krvným tlakom. Taktiež by si mali dávať pozor tehotné ženy, ktoré túto rastlinu užívať nesmú.
Sadenie, pestovanie a zber
Dá sa vypestovať Zlatobyľ obyčajná aj na Slovensku? 100% áno. Je to práve preto, lebo je to trvalá rastliny, ktorá navyše dokáže skrášliť vašu záhradu a zároveň vám priniesť zdravotné benefity.
Predtým než začnete sa musíte rozhodnúť aký druh Zlatobyle obyčajne budete pestovať. Niektoré uprednostňujú slnečné lúky, iné zas polo tienisté lesné lokality. Väčšina však túži po tom slnečnejšom prostredí A kde ju zasadiť? Zlatobyle vyrastajú buď z trsov tvoriacich koruny, alebo z podzemkov. Čo sa týka pôdy tak sa jej bude dariť takmer v každej priemernej záhradnej pôde so slušným odtokom. Niektoré druhy sa tiež dobre adaptujú na ťažké hlinité, piesčité alebo kamenisté pôdy. Vyhýbajte sa však výsadbe v príliš bohatej pôde.
Rovnako ako mnoho kvetov, aj zlatobyľ sa mimoriadne ľahko pestuje zo semena, ktoré sa môže vysievať priamo na jeseň alebo na jar alebo sa môže začať doma 6 až 8 týždňov pred posledným dátumom mrazu. Ak semená vysadíte neskoro na jeseň alebo začiatkom zimy, začnú klíčiť, keď sa teploty oteplia nasledujúcu jar. Nezáleží na tom, kedy semená zasadíte, nezabudnite ich vysiať na povrch pôdy, pretože na ich klíčenie je potrebné slnečné svetlo.
Rovnako ako väčšina kvetov, aj zlatobyle sú úžasne bezstarostné, odolné voči suchu a odolné voči chorobám. Ale keď ich pestujete v trvácej záhrade, môžete podniknúť niekoľko jednoduchých krokov, aby vyzerali čo najlepšie a aby ste kontrolovali ich šírenie.
- Neobťažujte sa hnojením; zaobídu sa bez toho dobre. Kŕmenie povedie iba k flopálnemu rastu a menšiemu množstvu kvetov.
- Ak hrozí, že vašu záhradu ovládnu rizomatové odrody, rozdeľujte rastliny každé 2 alebo 3 roky, aby ste ich udržali pod kontrolou. Zhlukovité druhy zvyčajne rastú oveľa pomalšie a dajú sa deliť menej často.
- Ak chcete rastliny rozmnožiť tak ich na jar pred začiatkom nového rastu rozdeľte alebo použite odrezky stoniek odobratých začiatkom leta.
- Taktiež si dávajte pozor na hmyz alebo rôzne choroby – najmä na múčnatku alebo hrdzu
Dostupné formy
Najčastejšie sa Zlatobyľ obyčajná používa vo forme čaju, kde je táto rastlina vysušená. Je to síce forma, ktorá je najtradičnejšia, no určite nie je jediná. Existujú aj tinktúry, masti alebo rôzne výživové doplnky.
Tu sú najčastejšie formy rastliny:
Čaje
Ako sme už spomenuli, čaje sú naozaj najčastejšou a zároveň najtradičnejšou formou Zlatobyle obyčajnej. Je to aj vďaka jeho jednoduchosti na prípravu, kde vám stačia len sušené listy a horúca voda. Môžete si ich kúpiť už predpripravené v obchode alebo usušiť samostatne doma.
Tinktúra
Druhou a medzi ľuďmi najmenej obľúbenou formou je tinktúra. Je veľmi ľahké si ju pripraviť aj doma a to tak, že použijete vodku. AK sa vám nechce, tak je možné si ju kúpiť aj predpripravenú v obchode. Taktiež je možné ju dostať aj v obchode. Treba sa však riadiť pravidlom : nepreháňajte to s alkoholom.
Zápar a masť na vonkajšie použitie
Už sme spomenuli, že táto rastlina je určená aj na vonkajšie použitie a to najmä v podobe mastí. Dostupné sú rôzne masti na rôzne častí kože, ale taktiež si ju môžete pripraviť doma a to tak, že usušíte čerstvú rastlinu a posekáte. Stačí ak prevaríte 2 polievkové lyžice s vodou.
Tablety
Poslednou a zároveň asi najpohodlnejšou na užívanie formou sú tabletky alebo výživové doplnky. Na trhu však nie sú tabletky, ktoré by obsahovali čisto len túto rastlinu, preto sa musíte poobzerať po tabletkách, ktoré majú komplexnejšie zloženie. Sú to tabletky najmä na problémy s močovými cestami.
Užívanie a dávkovanie
Kvôli riziku dehydratácie sa odporúča piť počas konzumácie zlatobyle najmenej dva litre vody denne. Bylinu je možné užívať v ktoromkoľvek z niekoľkých prípravkov.
Čo sa týka čaju, tak tam je dávkovanie veľmi jednoduché. Ako na to? Postupujte nasledovne :
- Odmerajte 3 až 5 gramov (1 alebo 2 čajové lyžičky) sušenej byliny.
- Zahrejte 150 mililitrov vody na varenie.
- Lúhujte 5-10 minút
- Čaj preceďte.
- Zvyčajné dávkovanie sa pohybuje od 6 do 12 gramov denne, čo predstavuje dve až štyri šálky čaju denne. Odporúča sa piť medzi jedlami, nie spolu s nimi.
Ak užívate tekutý extrakt zlatobyle obyčajnej, typické dávkovanie sa pohybuje od 0,5 do 2 ml, dvakrát alebo trikrát denne. Pri tinktúre je dávka obvykle 0,5 až 1 ml, užívaná dvakrát alebo trikrát denne.
Tabletky s obsahom Zlatobyle obyčajnej
Ako sme už spomenuli pri dostupných formách, tak tabletky sú najpohodlnejším a najrýchlejším možným spôsobom ako podporiť svoje telo Zlatobyľou obyčajnou. Dá sa kúpiť v lekárni alebo aj na internete. Najčastejšie sa nachádza v tabletkách len ako zložka komplexnejšieho zloženia. Tabletky majú oproti tradičnej forme čaju výhodu v ľahšom dávkovaní, ale najmä v prínose komplexnejších účinkov.
Funguje na princípe, že látky, ktoré sú obsiahnuté v tabletkách účinkujú na organizmus a tak ovplyvňujú stav ale aj zdravie močových ciest, pričom sú schopné aj pomoci pri akútnych problémoch alebo len ako prevencia.
Áno, sú to najmä tabletky určené na podporu močového systému. Málokedy sa táto rastlina nachádza v tabletkách iného zamerania. Často sú to tabletky, ktoré majú čisto prírodné zloženie. Nie sú to samozrejme tabletky, ktorými by sa dala nahradiť odborná liečba, majú však vysokú úspešnosť prevencie.
Majú aj viacero výhod. Napríklad :
- pôsobia prirodzene práve vďaka zloženiu, ktoré je pre telo prirodzené
- majú komplexnejšie účinky
- sú bez lekárskeho predpisu
Často kladené otázky
Čo je to Zlatobyľ obyčajná?
Zlatobyľ obyčajná je trvalá rastlina so žltými kvetmi. Môže sa krížiť aj s inými rastlinami a práve preto existuje najmenej 130 druhov tejto rastliny. Táto bylina je pôvodom z Európy a neskôr sa rozšírila do Ázie, na Azory a do Severnej a Južnej Ameriky. Európska zlatobyľ je trvalka s jednotlivými zdrevnatenými stonkami, ktoré dorastajú do výšky až 1 metra. Často sa vyskytuje pozdĺž ciest a na otvorených poliach. Jej žlté kvety, ktoré sa zvyčajne objavujú v auguste a septembri, sú nie moc široké, sú však vo veľkých strapcoch. Striedajú sa medzi zubatými a hladkými okrajmi.
Aké má účinky?
jej účinky sú veľmi rozmanité a rôznorodé. Najčastejšie sa však používa pri problémoch s močovými cestami.
Načo sa používa?
Využitie tejto rastline je najmä v tradičnej a ľudovej medicíne. Najčastejšie sa zbiera jej horná časť, čo je vňať a to najmä v období od júla do októbra. Využíva sa najmä na čaj, kedy sa musí sušiť.
V akých formách ju môžeme kúpiť?
Je možné ju dostať vo forme čaju, tinktúry, mastí a rôznych tabliet.
Je lepšia tinktúra alebo kapsule?
Tinktúry sú všeobecne veľmi málo používané formy rastlín. Za to také tabletky sú nie len dostupnejšie ale aj jednoduchšie na užívanie a zároveň ponúkajú aj komplexnejšie účinky.
Koľko stojí?
Čo sa týka čajov, tak tie sa pohybujú cenovo rovnako ako aj iné bylinné čaje. No a tablety sú rôzne. Nájdete aj za lacnejších 10 eur aj drahšie za 20 eur.
Aké má vedľajšie účinky?
Zlatobyľ obyčajná nemá mnoho známych vedľajších účinkov. Primárnym známym vedľajším účinkom je však pálenie záhy. Nízky počet vedľajších účinkov však neznamená, že táto bylina je bezpečná pre každého. Ďalším možným problémom so zlatobyľou sú alergické reakcie.
Aké sú skúsenosti a recenzie na zlatobyľ?
Na internete moc recenzií na prírodné prípravky nie je no za to tie čo sú sú veľmi pozitívne. Odporúča sa však dlhodobé užívanie.
Zdroje
- https://www.erekciablog.sk/zlatobyl-obycajna/
- https://www.tee.sk/BYLINNY-CAJ-Zlatobyl-obycajna-vnat-50g-1
- https://zdravopedia.sk/prirodna-lekaren/bylinky/zlatobyl-obycajna
- https://www.healthline.com/nutrition/goldenrod
- https://www.rxlist.com/goldenrod/supplements.htm
- https://www.britannica.com/plant/goldenrod