Posledná aktuálizácia prebehla 16. októbra 2024 by silviab
Na svete existuje iba hŕstka rastlín, ktoré produkujú kofeín, a Yerba maté je jednou z nich. Spolu s čajom, kávou, kakaom, kolou a guaranou sa používa práve na výrobu kofeínových nápojov. Niektorým možno tento názov nehovorí nič, iný ho zas poznajú z nápoja, ktorý už určite skoro všetci ochutnali. Je to skvelá rastlina, pochádzajúca z Južnej Ameriky.
Má veľmi veľa zdraviu prospešných účinkov ako napríklad zvýšenie energie, posilnenie kostí, zlepšenie duševného zdravia alebo dokonca pôsobí aj ako afrodiziakum. Všetky tieto výhody a oveľa viac si trochu viac priblížime.
Všeobecné informácie
Yerba maté, Cezmína paraguajská, čaj Paraguay alebo brazílsky čaj – také názvy má táto rastlina po celom svete. Pochádza z prirodzene kofeínových listov pôvodného druhu cezmíny Ilex Paraguariensis, ktorá sa nachádza hlboko v juhoamerickom atlantickom pralese.
Strom tejto rastliny je druh čeľade cesmínových s listami, ktoré sú vždy zelené (ukazujú listy počas všetkých štyroch ročných období) a vytvárajú malé ovocné bobule, ktoré kvitnú do zeleno-bielych kvetov. Listy a jemné stonky sa často ručne zbierajú a potom sušia v kontrolovanom prostredí. Niekedy sa pražia na drevenom ohni predtým, ako sa môžu rozbiť alebo rozrezať, aby sa získala konečná bylina na konzumáciu. Niektoré druhy dokonca zrejú v cédre alebo v inom dreve až jeden rok alebo viac, aby získali lepšiu chuť.
Yerba maté sa pestuje a spracováva po celej Južnej Amerike. Dnes je najväčším producentom byliny Brazília, nasledujú Argentína a Paraguaj.
Znalosti o Yerba maté siahajú až do počiatku kultúry indiánov Guarani. Keď v roku 1515 prišli španielski dobyvatelia do Argentíny, našli týchto pôvodných obyvateľov, ktorí používali Cezmínu na jedlo, pitie alebo ako lieky. Je výživná, ale pre ľudí z ostrova Guarani hrala aj spoločenskú úlohu. Používala sa ako súčasť ich kultového rituálu a ako výmenná mena s inými predhispánskymi kultúrami vrátane Inkov. Pre ľudí z Guarani bol strom Yerba darom od Bohov. Piť z jej listov bolo pre nich ako piť samotnú džungľu. Používali ho ako domáci liek na veľa vecí. Prvými ľuďmi, ktorí pestovali Yerbu maté, boli jezuitskí misionári, ktorí už okolo roku 1670 mali plantáže. V priebehu 17. a 18. storočia sa stala dôležitou položkou obchodu v rámci španielsko-amerického impéria.
Zloženie
Cezmína paraguajská sa skladá z pomerne veľkého množstva prospešných látok pre ľudské telo. Medzi tieto látky patria napríklad vitamíny, antioxidanty, minerály alebo kofeín. Sú to hlavne tieto látky, vďaka ktorým má rastlina také dobré účinky a je veľmi populárna po celom svete.
Toto je zoznam látok, ktoré Yerba maté obsahuje :
- Stimulačné látky: Stimulačné látky v Yerbe sú kofeín, teobromín a teofylín. Tieto tri stimulanty hrajú rolu v účinkoch ako zahnanie únavy alebo zmiernenie psychického vyčerpania. Navyše tieto látky podporujú kardiovaskulárny systém a nemajú žiadne vedľajšie účinky.
- Flavonoidy: Flavonoidy sa radia medzi naozaj efektívne antioxidanty, pretože majú za úlohu chrániť bunky v tele pred voľnými radikálmi. Ďalším pozitívnym efektom je, že majú podporujúci efekt na žily a cievy. Flavonoidy spolu s vitamínom B a C majú navyše aj antibakteriálny a protivírusový vplyv.
- Kyseliny a aminokyseliny: Najviac obsiahnuté sú kyselina chlorogenová a kyselina pantoténová. Kyselina chlorogenová pomáha pri spaľovaní kalórií a kyselina pantoténová je zase veľmi dôležitou časťou metabolizmu. Aminokyselín sa v Yerbe nachádza až 20 a hrajú dôležitú rolu pri tvorbe energie.
- Vitamíny a minerály: Už vyššie sme spomenuli, že obsahuje vitamíny B a C, no obsahuje aj vitamín A. Čo sa týka minerálnych látok tak obsahuj mangán, magnézium, vápnik, železo, draslík, sodík, fosfor a mnoho ďalších.
- Ďalšie látky: Medzi ďalšie látky obsiahnuté v Yerbe patria napríklad cholín, inozitol, triesloviny, živice, aromatické látky, vanilín, saponíny, alkaloidy a veľké množstvo polyfenolov.
Účinky
Všetky zložky, čo sme spomenuli vyššie prispievajú ku účinkom tejto rastliny. Dá sa povedať, že má celkom široké spektrum účinkov ako aj pozitívny vplyv na ľudský organizmus.
Toto je zoznam najdôležitejších účinkov :
Zvýšenie energie
Yerba maté je dobre známa tým, že poskytuje energetickú podporu, práve kvôli obsahu kofeínu. V porovnaní s ostatnými najbežnejšie používanými stimulantmi na svete – káva, čaj, kola orechy, kakao a guarana – má Yerba maté údajne najvyváženejšiu energetickú podporu. Málokedy zasahuje do spánku a nespôsobuje kofeínové nervozity. A športovci ju navyše používajú na zvýšenie fyzického výkonu.
Posilnenie duševného zdravia
Každý kto chce byť čo najviac inteligentný, produktívny, sústredený a kreatívny, mal by skúsiť Yerbu maté. Výhody kofeínu zvyšujúce mozog sú všeobecne známe. Zvyšuje pamäť, náladu a bdelosť. Zvyšuje motiváciu a produktivitu stimuláciou produkcie neurotransmiterov dopamínu. Ale okrem kofeínu obsahuje aj dve príbuzné zlúčeniny, teobromín a teofylín. Tieto tri alkaloidy spolupracujú, aby poskytli jedinečné, mierne povzbudzujúce účinky, ako to robia aj v káve, čokoláde a čaji. A na rozdiel od inteligentných liekov nemá „čas návratnosti“.
Pomoc pri chudnutí
Yerba maté si získala aj titul ako pomocník pri chudnutí. Funguje na princípe, že dokáže pomôcť znížením chuti do jedla, zvýšením energetického výdaja, zlepšením citlivosti na inzulín a spaľovaním uloženého tuku.
Silnejšie kosti
Pitie čaju z tejto rastliny zvyšuje hustotu kostí, a to aj u ľudí, ktorí necvičia. Je to trochu nezvyčajné, pretože kofeín je spájaný s úbytkom minerálov v kostiach a cvičenie sa považuje za rozhodujúce pre budovanie silných kostí. No aj napriek tomu to je pravda.
Zabíjanie rakovinových buniek
Yerba maté obsahuje niekoľko známych protirakovinových zlúčenín, ako sú saponíny, kyselina ursolová, rutín, tanín, kyselina chlorogénová a chlorofyl. Keď sa do skúmavky pridá do buniek, ktoré obsahujú vzorky ľudskej rakoviny hrubého čreva extrakt z yerba maté, rakovinové bunky sa samy zničia.
Zvýšenie chuti na sex
Posledným účinkom je zvýšenie chuti na sex, čiže podpora libida. Yerba maté je v niektorých krajinách známym afrodiziakom. Určite ju odporúčame vyskúšať.
Vedľajšie účinky
Yerba maté nepredstavuje vo všeobecnosti žiadne riziko pre zdravých dospelých ľudí, ktorí ju občas pijú. Čaj z Yerby môže mať však, podobne ako káva a iné kofeínové výrobky, tieto vedľajšie účinky:
- bolesti hlavy
- úzkosť
- nervozita
- podráždený žalúdok
- nevoľnosť a zvracanie
- zvonenie v ušiach
- nepravidelný srdcový rytmus
Správne preventívne opatrenia by ste mali prijať aj v prípade, že pijete čaj a spadáte do ktorejkoľvek z nasledujúcich kategórií:
Ste tehotná a dojčíte : Pretože Yerba maté má vysokú koncentráciu kofeínu, pitie čaju počas tehotenstva môže zvýšiť riziko prenosu kofeínu do plodu. Vysoké dávky kofeínu u tehotných žien súvisia s potratom, nízkou pôrodnou hmotnosťou a predčasným pôrodom.
Fajčíte : Yerba maté spolu s tabakom môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny.
Pijete alkohol : Yerba maté konzumovaná tými, ktorí pijú alkohol, taktiež ako pri fajčení alebo užívaní tabaku, je spojená s vyšším rizikom vzniku rakoviny.
Trpíte syndrómom dráždivého čreva : Kofeín z čaju yerba maté môže spôsobiť hnačku a môže potenciálne zhoršiť príznaky tohto syndrómu.
Sadenie a pestovanie
Sadenie a pestovanie Cezmíny paraguajskej u vás doma, v prípade, že žijete na Slovensku, nebude žiadna sranda. Je to veľmi náročná záležitosť, ktorá si vyžaduje veľa znalostí. Je tomu tak, lebo aj ako ste sa už dočítali, pestuje sa väčšinou v teplých a južných krajinách. Preto sa nedá očakávať, že by sa rastlina pestovala vonku.
Máme tu ale pre vás pár zásad, ktorých ak sa do toho pustíte, by ste sa mali držať :
- treba dbať na správnu teplotu okolia, čo znamená, že by mala mať minimálne 15 a maximálne 25 stupňov
- rastlinu vysádzajte na priepustnej pôde piesčitého charakteru
- počas klíčení, ktoré trvá od 2 do 6 mesiacov, je treba udržiavať primeranú vlhkosť
- snažte sa vystavovať ju slnečným lúčom
- treba dávať veľký pozor na roztoče
Formy Cezmíny paraguajskej
Yerba maté sa užíva dvoma spôsobmi, čiže v dvoch formách a to v tekutej forme alebo v podobe tabletiek. Čo sa týka tekutej formy, tak je to väčšinou čaj alebo studené nápoje a čo sa týka tablet, tak ich súčasťou je vždy extrakt z tejto rastliny.
Toto sú jednotlivé formy :
Tradičné čaje a studené nápoje
Čaje sa považujú sa najstaršiu formu akou sa užívajú rôzne rastliny, a to isté platí aj pre rastliny Yerba maté. Ako sa tento čaj pripravuje? Pripravuje sa v nádobe, ktorá bola špecificky vyrobená pre tento účel, ale ak ju doma nemáte, nezúfajte, dá sa pripraviť v hocijakej nádobe. Ďalej máte na výber z dvoch možností : buď si čas kúpite v hotovej forme v obchode alebo si ho vyrobíte doma. To ako si ho pripravíte vám priblížime nižšie. Druhou tekutou možnosťou sú studené nápoje, ktoré niektorí poznáte aj pod názvom ako ice tea. Táto forma je dostupná takmer v každom obchode.
Tabletky
Tabletky existujú buď jednolôžkové alebo len s obsahom alebo extraktom Yerby. Tabletky majú dve výhody : ich jednoduché dávkovanie a kvalitnejšiu účinnosť.
Príprava čaju Yerba Maté
Čaj z Yerby sa dá pripraviť na dva spôsoby : teplý a studený (ice tea). Ak máte chuť na teplý čaj pripravte si nádobu, kde nasypete zmes približne do tri štvrtiny obsahu. Ak ste však s pitím tohto čaju na začiatku, môžete skúsiť aj menšie množstvo. Následne si túto nádobu zakryjete a jemne s ňou zatrasiete. Prečo sa odporúča toto triasenie? Aby sa aj jemné čiastočky dostali na dno nádoby a nehrozilo upchatie. Najvhodnejšia teplota vody je 70 °C. Najskôr ale túto zmes treba zaliať vlažnou vodou, tak aby sa nasiakla celá nádoba. Až neskôr treba až povrch doliať zohriatu vodu. Ak by ste vodu prehriali, hrozí vám, že čaj bude príliš silný a horký a navyše sa môžu vytratiť všetky telu prospešné látky.
Ak ale na druhej strane túžite po niečom viac osviežujúcom, pripravte si studený čaj. Pri tejto príprave sa lístky len zalejú studenou vodou a nechajú lúhovať aspoň 20 minút. Potom sa táto zmes scedí, osladí a napríklad dochutí citrónom.
Užívanie a dávkovanie
Je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie, odhliadnuc od toho aký produkt si kupujete. Taktiež sa nesmie prekračovať maximálna denná dávka. V opačnom prípade nastáva zvýšená pravdepodobnosť vedľajších účinkov. Ako taký typ vám odporúčame tabletky užívať po jedlo radšej ako pred jedlom. Niekedy sa totiž môže stať, že tieto tabletky znížia chuť do jedla.
Riaďte sa týmito pravidlami :
- pri po domácky vyrobenom čaji, by dávka nemala presiahnuť viac ako 4 gramy rastliny na jednu šálku a maximálne za deň vypiť 2 šálky
- ak sa rozhodnete vyrobiť nápoj aj s alkoholom tak nepresahujte dávku 2 až 3 ml tekutej Yerby
- v prípade studeného nápoja je najlepšie užívať ho potom ako bol chvíľu na slnku
Tablety s Cezmínou paraguajskou – áno či nie?
Na internete sa najviac točia diskusie o tabletkách s extraktom s Yerbou, ktoré sú určené predovšetkým na problémy s erekciou. No tento extrakt nenájdete v každej tablete, ktorá je určená na tento problém. Nájdete ho v samostatných výživových doplnkom, ktoré obsahujú len túto rastlinu. No podľa viacerých ľudí je lepšia cesta, kúpiť si komplexné prípravky, ktoré špeciálne podporujú potenciu, erekciu alebo aj libido.
Prečo ? Pretože v týchto komplexných tabletkách sú nakombinované extrakty a výťažky, ktoré sú špeciálne určené práve na tento problém ako sme spomínali. Aby sa docielil ešte lepší výsledok, je možné ich skombinovať s čajmi alebo aj studenými nápojmi, ktoré sme spomínali vyššie. Také plus ku užívaniu tabliet je, že nemajú žiadne vedľajšie účinky.
Často kladené zdroje
Čo je Yerba Maté?
Yerba mate je listová kríková odroda príbuzná cezmíne rastliny pochádzajúcej z Južnej Ameriky. Listy sa varia ako čaj a tradične sa konzumujú z vydutej tekvicovej šálky s bombillou, čo je slama yerba maté s filtrom, ktorý zabraňuje prenikaniu listov. Chuť je trochu zemitá a horká.
Aké má účinky?
Yerba maté obsahuje antioxidačné zlúčeniny, ako sú deriváty kofeoylu a polyfenoly, ktoré môžu chrániť pred srdcovými chorobami. Môže taktiež pôsobiť ako afrodiziakum alebo pomôcť s únavou a nízkou hladinou energie.
Je možné Cezmínu pestovať aj u nás?
Áno je to možné, je to náročné ale je to možné.
V akých formách ju môžeme kúpiť?
Yerba maté je dostupná v troch formách a to vo forme čaju, ktorý si môžete vyrobiť alebo kúpiť, vo forme studeného nápoja, ktorý si rovnako ako čaj môžete vyrobiť alebo kúpiť alebo vo forme tabletiek, ktorých máte na výber tiež viacero.
Aká je cena?
Cena je určite priateľská. Najväčšie balenie, ktoré majú aj 500 gramov sa dajú kúpiť ľahko aj pod 10 eur. Ak by ste chceli túto rastliny len vyskúšať tak sú dostupné aj menšie balenia, ktoré stoja po 5 eur.
Môže mať jej užívanie vedľajšie účinky?
Pri doporučenom užívaní, by nemali vzbudzovať žiadne vedľajšie účinky. Môžu sa však vyskytnúť problémy ako bolesť hlavy, úzkosť, nepokoj, zvonenie v ušiach a nepravidelný srdcový rytmus.
Aké majú ľudia skúsenosti s Yerba maté?
Vo väčšine prípadov majú ľudia pozitívne skúsenosti. Každý človek je však individuálny a na každého táto rastlina zapôsobí inak.
Zdroje
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-828/yerba-mate
- https://www.erekciablog.sk/cesmina-paraguajska/
- https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-yerba-mate
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/yerba-mate/faq-20058343
- https://www.rxlist.com/yerba_mate/supplements.htm
- https://www.verywellfit.com/is-yerba-mate-a-wonder-tea-89598