Zápal močového mechúra, odborne nazývaný cystitída, je veľmi nebezpečné ochorenie. Radí sa medzi bakteriálne infekčné ochorenia a je spôsobený väčšinou baktériou E.Coli. Práve táto baktéria má na svedomí infekcie dolných močových ciest. Nepríjemná je v tom, že môže postihnúť ako ženy, tak aj deti a mužov. Najčastejšou formou liečby sú antibiotiká, ktoré sa podávajú orálne.
Toto ochorenie sa „našťastie“ prejavuje príznakmi, ktoré sú natoľko typické, že lekár už len podľa nich dokáže rozpoznať, že sa jedná o zápal močového mechúra. Avšak v prípade neliečenia hrozia komplikácie. Preto je dobré poznať, kedy môžete trpieť zápalom močového mechúra, aby ste mohli čím skôr navštíviť lekára. Základné informácie vám však dnes poskytneme aj my.
Čo je močový mechúr a jeho zápal
Močový mechúr je svalový vak v panve, tesne nad a za lonovou kosťou. Ak je močový mechúr prázdny, má veľkosť a tvar hrušky. Moč sa vytvára v obličkách a putuje dolu cez dve trubice, ktoré sa nazývajú močovody, do močového mechúra. Močový mechúr ukladá moč, čo umožňuje zriedkavé a kontrolované močenie. Je lemovaný vrstvami svalového tkaniva, ktoré sa tiahnu a zadržiavajú moč. Normálna kapacita močového mechúra je 400-600 ml.
Počas močenia sa svaly močového mechúra stlačia a otvoria sa dva zvierače, ktoré umožnia odtok moču. Moč vystupuje z močového mechúra do močovej trubice, ktorá následne tento moč vylučuje von z tela.
Lekársky výraz pre zápal močového mechúra je cystitída. Zápal je väčšinou spôsobený bakteriálnou infekciou. Infekcia močového mechúra môže byť bolestivá a nepríjemná. V prípade, že sa infekcia rozšíri až do vašich obličiek, môže sa stať vážnym zdravotným problémom. Menej často sa cystitída môže vyskytnúť ako reakcia na určité lieky, radiačnú terapiu alebo potenciálne dráždivé látky. Celkom častým javom je, že sa tento zápal močového mechúra vyskytne spolu so zápalom celých močových ciest.
- ak vás zápal močového mechúra postihne po prvý krát je dosť možné, že bude akútneho charakteru, čo zjednodušene znamená, že sa príznaky dostavia rýchlo
- najčastejšou vyvolávacou príčinou zápalu močového mechúra je baktéria E.Coli
- najväčšie riziko vzniku zápalu majú ženy, ktoré sú sexuálne aktívne s viacerými partnermi
- pri mužoch sú viac ohrození muži v strednom až vyššom veku
Častou mienkou u ľudí je, že za zápal močového mechúra môže nedostatočné obliekanie sa v prípade, že je vonku chladno. No táto mienka je len mýtus.
Príznaky zápalu močového mechúra
Medzi príznaky cystitídy patria:
- časté nutkanie na močenie
- nutkanie na močenie po vyprázdnení močového mechúra
- zakalený alebo silne zapáchajúci moč
- horúčka
- krv v moči
- bolesť pri pohlavnom styku
- pocity tlaku alebo plnosti močového mechúra
- kŕče v bruchu alebo na chrbte
Ak sa infekcia močového mechúra rozšíri do vašich obličiek, môže to znamenať vážny zdravotný problém. Okrem vyššie uvedených príznakov zahŕňajú príznaky infekcie obličiek:
- nevoľnosť
- zvracanie
- bolesť chrbta alebo boku
- zimnica
Príznaky ako horúčka alebo krv v moči, samy o sebe nie sú príznakmi cystitídy. Môžu sa však vyskytnúť v spojení s ďalšími príznakmi infekcie obličiek.
Príčiny zápalu močového mechúra
Ako sme už spomenuli, cystitída patrí medzi infekčné ochorenia a väčšinou bakteriologického charakteru. Toto sa môže považovať za úplne prvú a najdôležitejšiu príčinu, prečo práve tento zápal vzniká. No existuje aj pár ďalších príčin.
Toto sú najčastejšie príčiny :
Baktérie a parazity: Za zápalom močového mechúra môže byť viacero druhov baktérií. Najčastejšie je však za tým E.Coli. Tesne za ňou je baktéria Stafylokok, ktorá je celkom známa. Menej pravdepodobné ale stále sa vyskytujúce sú napríklad kvasinky Candidy albicans alebo niekedy aj vírus. U žien, to sú práve kvasinky Candidy albicans, ktoré majú na svedomí veľké množstvo prípadov tohto zápalu.
Slabá imunita: Za slabou imunitou môže stáť viacero príčin, najčastejšie sú to ochorenia ako chrípka alebo prechladnutie. Niekedy ju môžu spôsobiť aj lieky, ktoré užívate. Všetky tieto faktory a ešte mnohé iné znižujú ľudskú obranyschopnosť. Týmto znížením a oslabením imunity, potom nastáva väčšie riziko vzniku zápalu močového mechúra ako aj celých močových ciest.
Ochorenia spojené s močovými cestami: Týmito ochoreniami myslíme napríklad inkontinenciu, už vrodené poruchy, zväčšenú prostatu alebo hocijaké iné ochorenie, ktoré sa spája s močovým mechúrom alebo celými močovými cestami. Tí ľudia, ktorí už trpia jedným z týchto ochorení sú oveľa náchylnejší na zápal močového mechúra ako iný.
Cukrovka: Nemusia to byť len ochorenia spojené s močovými cestami, vypísané vyššie, môžu to byť aj hocijaké iné ochorenia, ktoré dokážu zvýšiť riziko vzniku zápalu močového mechúra. Jedným z týchto ochorení je aj cukrovka. Je to kvôli nadmernej prítomnosti cukru v moči, čo môže spôsobiť sladké prostredie, ktoré je pre baktérie nevhodné.
Častejší pohlavný styk: Viac náchylnejší na vznik tohto ochorenia, môžu byť aj ľudia, ktorí sú viac sexuálne aktívni. Čím častejší pohlavný styk, tým väčšie podráždenie vonkajších genitálii. Práve preto sa vždy odporúča ženám po pohlavnom styku, ísť sa vymočiť na záchod. Tým sa genitálie „premyjú“ a baktérie sa vyplavia.
Nesprávna hygiena: Nesprávna hygiena môže spôsobiť zápal močového mechúra najmä u žien. Môže vzniknúť pomocou infekcie baktérií E.Coli, ktoré sa môžu dostať z konečníka do močovej rúry.
Druhy zápalu močového mechúra
Cystitída môže byť akútna alebo intersticiálna. Akútna cystitída je prípad cystitídy, ktorá sa vyskytne náhle. Intersticiálna cystitída je naopak chronická alebo dlhodobá a postihuje viac vrstiev tkaniva močového mechúra. Akútna aj intersticiálna cystitída majú celý rad možných príčin. Príčina zápalu močového mechúra určuje typ.
Bakteriálna cystitída
Bakteriálna cystitída sa vyskytne v momente, keď sa baktérie dostanú do močovej trubice alebo močového mechúra a tam spôsobia infekciu. Nastať to môže aj v prípade, že dôjde k nerovnováhe normálne rastúcich baktérií vo vašom tele.
Cystitída vyvolaná liekmi
Ako sme už spomenuli, niektoré lieky môžu, bohužiaľ, spôsobiť zápal močového mechúra. Je to preto, lebo lieky prechádzajú cez vaše telo a nakoniec idú von cez močový systém. Práve pri tomto úniku von, môžu niektoré lieky podráždiť močový mechúr a spôsobiť problémy. Napríklad chemoterapeutické lieky cyklofosfamid a ifosfamid.
Radiačná cystitída
Radiačná terapia sa používa na ničenie rakovinových buniek a zmenšovanie nádorov, ale môže taktiež poškodiť zdravé bunky a tkanivá. Práve táto liečba, vykonávaná v panvovej oblasti, môže spôsobiť zápal močového mechúra.
Chemická cystitída
Niektoré hygienické výrobky môžu podráždiť váš močový mechúr až do stavu, že sa zápal prejaví. Medzi produkty, ktoré môžu spôsobiť túto cystitídu, patria spermicídne želé, bránice so spermicídom, hygienické potreby na intímne ženské partie a chemikálie z perličkového kúpeľa.
Cystitída spojená s inými ochoreniami
Zápal močového mechúra sa môže niekedy prejaviť aj ako následok iného známeho ochorenia. Sú to ochorenia ako napríklad HIV, zväčšená prostata, obličkové kamene alebo aj poranenie chrbtice.
Diagnostika
Pri diagnostike zápalu močového mechúra, podobne ako aj pri zápaloch inej časti močových ciest je najdôležitejšia skoré potvrdenie, že sa jedná naozaj o zápal. Podľa príznakov je síce možné určiť, že áno, ide o zápal močového mechúra, ale na 100% to dokážu potvrdiť len vyšetrenia z laboratórií, ktoré zároveň dokážu určiť aj pôvod.
Zistenie zápalu prebieha nasledovne:
- anamnéza – prvým krokom vyšetrenia je anamnéza, čo znamená rozhovor lekára s pacientom a tým sa zistí prítomnosť nejakých konkrétnych príznakov alebo aj rizikových faktorov
- vyšetrenie moču – druhým krokom je vyšetrenie moču, ktorého úlohou je nájsť prítomnosť konkrétneho parazita, ktorý je zodpovedný za túto infekciu
- doplnkové testy – ak nastane prípad, že sa zápal opakuje tak sa vykonáva kultivačné vyšetrenie moču alebo niekedy aj vyšetrenia pomocou ultrazvuku
Možné komplikácie
Ak sú infekcie močového mechúra liečené rýchlo a správne, zriedka vedú ku komplikáciám. Ak sa však nebudú liečiť, môžu sa stať niečím vážnejším. Medzi komplikácie, ktoré môžu nastať patria:
Infekcia obličiek : Neliečená infekcia močového mechúra môže viesť až k infekcii obličiek, ktorá sa tiež nazýva pyelonefritída. Infekcie obličiek môžu trvale poškodiť vaše obličky. Malé deti a starší dospelí sú vystavení najväčšiemu riziku poškodenia obličiek v dôsledku infekcií močového mechúra, pretože ich príznaky sú často prehliadané alebo zamieňané za iné ochorenia.
Krv v moči : Pri cystitíde môžete mať v moči krvinky, ktoré je možné zistiť iba mikroskopom a ktoré zvyčajne ustúpia pri liečbe. Ak po liečbe aj naďalej krvinky zostanú, lekár môže odporučiť špecialistu na zistenie príčiny. Krv v moči, ktorú môžete vidieť , je pri typickej bakteriálnej cystitíde zriedkavá, ale tento znak je bežnejší pri cystitíde vyvolanej chemoterapiou alebo ožarovaním.
Možnosti liečby zápalu močového mechúra
To aká forma sa zvolí na liečbu zápal určí lekár. Je to len v jeho kompetencii. Čo sa týka liečby doma, tak tá sa neodporúča. Môže slúžiť len ako doplnok.
Toto sú možnosti, ako tento zápal liečiť:
Antibiotiká
Najčastejšie sa na zápal močového mechúra predpisujú lieky na predpis alebo antibiotiká. Je to najhlavnejšia a najčastejšia forma liečby zápalu. Je to práve kvôli najčastejšej príčine vzniku – bakteriálna infekcia. Časovo sa antibiotiká užívajú krátkodobo a to najviac po dobu jedného týždňa.
Domáca liečba bylinkami a čaj
Áno, spomenuli sme, že domáca liečba nie je tým najlepším riešením. No často je to dobrá doplňujúca forma liečby ku tej antibiotickej. Odporúčajú sa rôzne byliny, napríklad fenikel, brusnice alebo zlatobyľ. Zo všetkých sa dajú pripraviť vynikajúce čaje.
Voľne dostupné tabletky
Ku domácej liečbe patria aj voľno predajné tabletky, ktoré sú dostupné v každej lekárni. Ich účelom je znížiť priľnavosť baktérií na močové cesty a močový mechúr. Pár príkladov si uvedieme nižšie.
Pitný režim
Na pitný režim netreba zabúdať počas každého dňa. No pri zápale močového mechúra je obzvlášť dôležitý a nemalo by sa na neho zabúdať. Dostatočné množstvo vody pomáha s močením, čím sa močový mechúr ľahšie prečistí. Za deň by sa malo vypiť priemerne aspoň 2 litre čistej vody. Taktiež je dobré vyvarovať sa káve, alkoholu alebo iným presladeným limonádam.
Iné režimové opatrenia
Ďalším dobrým krokom ku vyliečení zápalu močového mechúra môže byť aj vyradenie dráždivým jedál, čo sú jedlá s vysokým obsahom korenia a soli.
Tabletky na zápal močovej rúry
Toto je zoznam najčastejších tabletiek na močové cesty, ktoré slúžia ako prevencia alebo ako pomoc pri slabom priebehu ochorenia :
- Urinal Akut Forte : Zloženie Urinalu Akut Forte je založené hlavne na zlatobyle, ktorý je potrebný pre správne fungovanie močovej sústavy ako aj močového mechúra. Tento doplnok je vynikajúci hlavne vtedy, kedy máte akútne ťažkosti. Môže sa oproti konkurentom pýšiť svojím vynikajúcim zložením, kde predbehlo asi väčšinu. Je tomu preto, lebo jeho základom je kombinácia troch účinných látok, kde tou najdôležitejšou je práve extrakt z brusníc.
- Urinix : Urinix sa radí medzi doplnky, ktoré slúžia na kompletnú a komplexnú podporu v starostlivosti o močové cesty. Sú voľno predajné a ich zloženie je kombinácia až zo 6 účinných látok. To za akú dobu začnú pôsobiť sa nedá presne určiť, pretože je to čisto rastlinný doplnok a u každého začne pôsobiť v iný čas. No taký priemer sú dva týždne.
- Uroval Manosa Akut: Uroval Manosa Akut patria medzi tie doplnky, ktoré vynikajúco pôsobia a ešte aj za dobrú cenu. Preto sa považujú za rýchlu a šetrnú pomoc. Výhodou je, že je vhodný aj pre ženy, ktoré sú tehotné.
- Rowatinex : Rowatinex sa užíva v prípade, že trpíte naozaj vážnymi kŕčmi alebo vás postihli obličkové alebo močové kamene. Práve Rowatinex slúži na takéto vážne problémy. No aj napriek tomu aký silný účinok má, je dostupný aj bez lekárskeho predpisu.
Prevencia
Zvyčajne sa najskôr odporúčajú zmeny životného štýlu. Medzi ďalšie odporúčané veci, ktoré môžu pomôcť zlepšiť vaše príznaky, patrí:
- znížte stres – všetko, čo vám pomáha relaxovať, napríklad cvičenie alebo pravidelné teplé kúpele, môže pomôcť zmierniť vaše príznaky
- vyhýbajte sa určitým jedlám a nápojom (ako sú paradajky a alkohol), ak spozorujete, že sa vaše príznaky zhoršujú – nerobte však výrazné zmeny vo svojej strave bez toho, aby ste najskôr vyhľadali lekársku pomoc
- prestaňte fajčiť – chemikálie, ktoré pri fajčení dýchate, môžu dráždiť váš močový mechúr
- kontrolujte koľko vypijete – pokúste sa znížiť množstvo, ktoré vypijete pred spaním
- naplánujte si prestávky na toaletu – pravidelné plánované prestávky na toaletu môžu pomôcť zabrániť tomu, aby sa váš močový mechúr príliš naplnil
Pýtate sa nás
Čo je to zápal močového mechúra?
Zápal močového mechúra je chronické ochorenie, ktoré spôsobuje tlak v močovom mechúre, bolesti močového mechúra a niekedy aj panvy. Bolesť sa pohybuje od mierneho nepohodlia až po silnú bolesť. Tento stav je súčasťou spektra chorôb známych ako syndróm bolestivého močového mechúra. Močový mechúr je dutý, svalnatý orgán, ktorý uchováva moč. Močový mechúr sa rozširuje, až kým nie je plný, a potom signalizuje mozgu, že je čas na močenie, komunikuje cez panvové nervy. To u väčšiny ľudí vytvára nutkanie na močenie. Pri zápale močového mechúra sa tieto signály zmiešajú – cítite potrebu močiť častejšie a s menším objemom moču ako väčšina ľudí.
Ako sa prejavuje aké sú príznaky?
Najčastejšími príznakmi sú : silné a trvalé nutkanie na močenie; pocit pálenia pri močení; krv v moči; zakalený alebo silne zapáchajúci moč; bolesť v panve; pocit tlaku v podbrušku; nízka horúčka.
Postihuje častejšie mužov alebo ženy?
Ženy majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť cystitídy ako muži, pretože ich močová trubica je kratšia, čo uľahčuje baktériám vstup do močového mechúra. Asi 10 zo 100 žien má cystitídu najmenej raz ročne. Polovica z tých žien to má do jedného roka znova.
Ako liečime zápal močového mechúra?
Nie pre všetkých ľudí funguje rovnaká liečba. Liečba sa musí zvoliť pre každého pacienta na základe symptómov. Pacienti zvyčajne skúšajú rôzne liečby (alebo kombinácie liečby), kým nedôjde k dobrej úľave od príznakov. Je dôležité vedieť, že žiadna z týchto metód nefunguje okamžite. Spravidla trvá týždne až mesiace, kým sa príznaky zlepšia. Aj pri úspešnej liečbe sa stav nemusí vyliečiť. Väčšine pacientov sa však môžu pomocou liečby výrazne zmierniť ich príznaky a môžu viesť normálny život.
Ako dlho trvá ochorenie?
Hojenie močového mechúra zvyčajne trvá najmenej 10 dní.
Kedy treba navštíviť lekára?
Navštíviť lekára treba v prípade, že máte akékoľvek príznaky infekcie močového mechúra vrátane: zakaleného, krvavého alebo silne zapáchajúceho moču; častá alebo urgentná potreba močenia; bolesť alebo pálenie pri močení.
Ako minimalizovať riziko vzniku zápalu?
Najlepšie čo môžete pre minimalizáciu rizika vzniku zápalu močového mechúra urobiť sú zmeny životného štýlu. Odporúča sa vypiť aspoň 2 litre vody za deň; ísť na záchod v momente ako cítite, že musíte; namiesto kúpeľa si dať sprchu; nosiť bavlnené prádlo; denne si vymieňať spodné prádlo a močiť po pohlavnom styku.
Vplýva zápal na otehotnenie či tehotenstvo?
Infekcia močového mechúra je v tehotenstve častá. Ak sa nelieči, môžu niektoré infekcie moču viesť k závažnej infekcii obličiek. Inak nehrozí žiadne iné riziko vám ani dieťaťu.
Použité zdroje :
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/interstitial-cystitis/symptoms-causes/syc-20354357
- https://www.erekciablog.sk/zapal-mocoveho-mechura/
- https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/i/interstitial-cystitis
- https://www.healthline.com/health/cystitis
- https://www.nhs.uk/conditions/cystitis/