liecba zvacsenej prostaty

Liečba zväčšenej prostaty

Posledná aktuálizácia prebehla 4. novembra 2024 by silviab

Trápi vás podozrivo časté, bolestivé močenie, prípadne samovoľný únik moču (inkontinencia)? Liečbu zväčšenej prostaty nemusíte nutne nechať na lieky na predpis či operáciu. Skvalitniť váš každodenný život a zmierniť prejavy tohto častého problému mužov (nielen) po päťdesiatke si môžete napríklad aj úpravou životosprávy alebo bylinkami. Povieme vám ale aj to, ako zväčšenú prostatu ďalej liečiť, ak prírodná (alternatívna) liečba nezaberá. Prečítajte si za pár minút všetky možnosti, ako môžete s vaším chúlostivým problémom účinne bojovať.

Čo znamená zväčšená prostata?

Zväčšená prostata (odb. benígna hyperplázia prostaty), ako môžete aj z názvu vyčítať, znamená zväčšenie predstojnice (prostaty). V mladosti pripomína gaštan, no v pokročilom štádiu zväčšenia dokonca tenisovú loptičku. Táto žľaza má obrovský vplyv na pohlavný život muža, keďže vytvára až 30 % objemu tekutiny ejakulátu. Okrem toho cez ňu prechádza aj močová trubica až k penisu. Rast prostaty ovplyvňuje testosterón.

Ak sa prostata zväčší, začne vyvíjať tlak na močovú trubicu. Tento stav vám telo dáva najavo konkrétnymi spôsobmi, ktoré majú jedného spoločného menovateľa – problémy s močením. (Ako konkrétne sa prejavuje, nájdete nižšie.)

S týmto typickým mužským ochorením na Slovensku bojuje okolo 50 000 mužov. Väčšina chlapov však, našťastie, odchádza od lekára „iba“ s diagnostikou nezhubného (nerakovinového) typu ochorenia. Títo muži môžu mať 50, 60 či 70 rokov, no táto choroba útočí aj na mladších ľudí. Za istých okolností môže prepuknúť aj u ľudí vo veku 35+. Najvyššie riziko zväčšenej prostaty majú muži vo veku 80 rokov. Zväčšenou prostatou v tomto veku totižto trpí až neuveriteľných 90 % mužov.

Čo stojí za vznikom zväčšenej prostaty? Odborníci sa zhodujú najmä na týchto faktoroch:

  • Vek: Čím je muž starší, tým sa jeho predstojná žľaza prirodzene zväčšuje. A preto sú muži, ktorí majú viac ako 80 rokov, najrizikovejšou skupinou pre zväčšenú prostatu.
  • Hladina testosterónu: Tento „hormón mužnosti“ sa s pribúdajúcim vekom mení na tzv. dihydrotestosterón, ktorý má na svedomí aj také vypadávanie vlasov.
  • Iné faktory: Kofeín, alkohol a korenie. Vyhýbajte sa teda týmto 3 veciam, ako je to len možné.

Nie ste si stopercentne istí, či je práve zväčšená prostata to, čo vám nedá spávať? Pozrite sa preto na typické i menej časté prejavy zväčšenej prostaty.

Aké má zväčšená prostata prejavy?

Zväčšená prostata sa v úvodnom štádiu zvyčajne prejavuje až podozrivo častým nutkaním na močenie. Samozrejme, bez zjavnej príčiny (to znamená hlavne to, že ste v priebehu dňa, prípadne pred spaním, neprijali nadmerne veľa tekutín). Práve tu by ste mali zbystriť pozornosť a začať hľadať korene tohto prejavu. V počiatočnej fáze zväčšenej prostaty ešte nezvykne nastúpiť bolesť pri močení či iné vedľajšie prejavy. Ak trvajú dlhší čas, prípadne sa k nim pridružia tieto príznaky, navštívte lekára:

  • slabý prúd moču
  • náročné zahájenie močenia
  • prerušované močenie
  • neschopnosť zastaviť močenie
  • únik moču (inkontinencia)
  • pálenie alebo bolesť pri močení (môže byť aj pri ejakulácii)
  • krv v moči
  • sperma v moči
  • problémy s erekciou
  • bolesť penisu a podbruška
  • nepríjemné pocity pri vylučovaní moču

Vylúčiť ďalšie (atypické) prejavy zväčšenej prostaty nemôžeme ani my, ani lekári. Sledujte preto dôkladne váš aktuálny zdravotný stav a to, ako sa mení v priebehu týždňov.

Aké mám možnosti pri liečbe zväčšenej prostaty?

Nebojte sa, nemusíte ísť hneď pod skalpel. Zabrať môžu aj režimové opatrenia, prírodné doplnky či bylinky. Prvý krok k úspešnej liečbe však musíte urobiť vy: navštívte lekára, ak bojujete s príznakmi zväčšenej prostaty dlhší čas. Ten vás vyšetrí, dá vám užitočné rady a stanoví vhodnú liečbu. Súčasná medicína ponúka týchto 7 možností.

Fytoterapia

Fytoterapia zahŕňa liečbu zväčšenej prostaty použitím výťažkov z rastlín. Sila týchto rastlín spočíva v účinkoch buď na prostatu, alebo močový systém. Ťažiť z rastlinných extraktov nemusíte iba vo forme špecializovaných výživových doplnkov na prostatu (ako napríklad Prostanax), ale aj v podobe bylinných čajov.

Rastliny sa podieľajú najmä na zlepšovaní funkcie močového mechúra, majú protizápalové účinky a celkovo znižujú príznaky chorôb dolných močových ciest.

Zázraky na počkanie v prípade prírodných prostriedkov ale nečakajte. Treba ich užívať dlhší čas, aby sa naplno prejavili ich blahodarné účinky. Na druhej strane sa nemusíte obávať (v drvivej väčšine prípadov) vedľajších účinkov, a to ani v prípade, ak ich užívate dlhodobo.

Režimové opatrenia

Snažte sa v prvom rade obmedziť potraviny a nápoje, ktoré nepriaznivo vplývajú na moč a celú močovú sústavu. Medzi najrizikovejšie potraviny patria:

  • káva
  • alkohol
  • korenie

Okrem toho si nájdite dostatok času na močenie – nezadržiavajte nasilu moč a močový mechúr dôkladne vyprázdňujte. Neukladajte sa k spánku večer bez toho, aby ste vylúčili všetok moč. V neposlednom rade vám môže pomôcť aj častejší pohyb a častejší sex končiaci ejakuláciou.

Inhibítory 5-alfa reduktázy

Lekári často predpisujú tieto lieky, aby docielili zmenšenie prostaty až o 25 %. Tieto lieky pomáhajú znižovať vplyv enzýmov, ktoré menia testosterón na dihydrotestosterón, zodpovedný za rast prostaty.

Liečba pomocou týchto liekov sa odporúča aj pacientom s pokročilým štádiom zväčšenej prostaty. Po dlhodobom užívaní (aspoň 6 mesiacov) by sa mali ťažkosti spojené s touto chorobou zlepšiť.

Blokátory alfa1 adrenoreceptorov

Tieto lieky na predpis majú za cieľ znížiť napätie hladkého svalstva, ktoré podstatne ovplyvňuje tlak zväčšenej prostaty na močovú rúru. Inými slovami, tieto blokátory zlepšujú tieto symptómy zväčšenej prostaty:

  • príliš časté močenie
  • zhoršené vyprázdňovanie močového mechúra
  • zhoršený prúd moču
  • iné nepríjemné príznaky pri močení

Antimuskariniká

Lekár vám tieto lieky predpíše hlavne vtedy, ak vás trápi primárne časté a naliehavé močenie. A hladina vášho reziduálneho moču neprevyšuje 250 ml.

Antimuskariniká obmedzujú časté sťahy (kontrakcie) močového mechúra, ktoré pripisujeme na vrub tzv. muskarínovým receptorom. Testy a štúdie ukazujú výbornú účinnosť týchto liekov.

Súbežné užívanie liekov

Vyššie uvedené liečivá vám lekár môže predpísať jednak samostatne, ale aj paralelne. Klinické štúdie opakovane potvrdzujú vyššiu úspešnosť liečby, ak sa súbežne nasadia dva druhy liekov. Napríklad antimuskariniká môžete kombinovať s blokátormi alfa1 adrenoreceptorov, prípadne blokátory vám doktor môže predpísať s inhibítormi 5-alfa reduktázy.

Tento liečebný postup sa v praxi používa veľmi často vzhľadom na mimoriadne pozitívne výsledky u pacientov.

Operácia

Ak liečebné postupy, ktoré sme vymenovali vyššie, u vás nezabrali, lekár vám odporučí chirurgický zákrok. Tento odborný zásah do prostaty sa vykonáva ale iba vtedy, ak trpíte ťažšou formou zväčšenej prostaty (teda ak je vaša predstojná žľaza mimoriadne veľká). Lekár zvažuje tieto typy zákrokov:

  • transuretrálna resekcia prostaty – na Slovensku najtypickejší zákrok
  • transuretrálna incizícia prostaty – menej invazívna forma
  • otvorená prostatektómia – pri veľmi zväčšenej prostate

Zvážiť môžete aj laserové operácie prostaty, a to najmä:

  • fotoselektívna vaporizácia prostaty
  • laserová enukleácia prostaty

Ako na prírodnú liečbu? 7 najúčinnejších byliniek a prírodných zložiek

Niektoré prírodné prostriedky na podporu liečby zväčšenej prostaty nájdete bežne v slovenských obchodoch a lekárňach vo forme čajov a výživových doplnkov. Iné zasa pochádzajú z exotických končín, ako napríklad Brazília alebo Afrika. Nič vám nebráni vyskúšať účinky pŕhľavy dvojdomej, serenoy plazivej (Saw palmetto) či tekvicových jadierok. Alebo si vybrať niektorú inú zo 7 prírodných zložiek, ktoré uvádzame nižšie.

Tip č. 1: Slivoň africká (Pygeum africanum)

Africká slivka či slivoň africká našla uplatnenie hlavne vďaka svojmu antioxidačnému a protizápalovému účinku na urogenitálny trakt muža. Výťažok z kôry tejto rastliny pôsobí blahodarne nielen na problémy so zväčšenou prostatou, ale aj na celý močový systém. Obsahuje totižto širokú škálu mastných kyselín, alkoholov a sterolov, z ktorých za mienku stojí hlavne beta-sitosterol.

Mnohé štúdie prišli so záverom, že užívanie 100 – 200 mg výťažku zo slivone africkej denne môže pomôcť zmierniť príznaky zväčšenej prostaty.

Tip č. 2: Serenoa plazivá (Saw palmetto)

Táto severoamerická rastlina podľa niektorých štúdií dokáže zmierniť prejavy zväčšenej prostaty vďaka tomu, že blokuje tvorbu dihydrotestosterónu.

Výťažok z tejto rastliny nájdete v mnohých výživových doplnkoch podporujúcich mužské sexuálne zdravie.

Tip č. 3: Palma Babassu

Priaznivé účinky Babassu dobre poznajú aj mnohé domorodé kmene, ktoré liečia svoje urologické problémy prostredníctvom sušených alebo mletých jadierok z tejto exotickej palmy.

Na druhej strane olej z Babassu sa ukázal ako výborný prostriedok na potlačenie tvorby testosterónu, ktorý sa vekom mení na dihydrotestosterón.

Tip č. 4: Pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava dvojdomá sa už dlhé roky používa na podporu zdravej funkcie obličiek a močových ciest.

Okrem toho obsahuje antioxidanty a má protizápalové účinky podobne ako Saw palmetto či slivoň africká.

Tip č. 5: Tekvicové jadierka

Tekvicové jadierka obsahujú zlúčeninu beta-sitosterol, pričom mnohé štúdie sa zhodujú na tom, že práve táto látka sa môže podpísať pod lepšie vylučovanie moču (prúd). Okrem toho si môžete znížiť aj množstvo moču, ktoré vám zostane po vylučovaní v močovom mechúre.

Odporúča sa denne užívať aspoň 10 g výťažok z tekvicových jadierok pre čo najlepší účinok.

Tip č. 6: Lykopén

Lykopén, karotenoidový uhľovodík a výborný antioxidant, podľa istej štúdie pomáha zlepšovať príznaky zväčšenej prostaty.

V najväčšom zastúpení ho nájdete hlavne v paradajkách, ale aj v inej zelenine a ovocí. Platí zásada: čím červenšie alebo ružovejšie ovocie si vyberiete, tým viac lykopénu svojmu telu doprajete.

Medzi významné zdroje lykopénu patria:

  • červená kapusta
  • červené papričky
  • marhule
  • melón
  • ružový grapefruit
  • papája
  • mrkva
  • guava

Tip č. 7: Zinok

Nízka hladina zinku sa často spája nielen s problémami s plodnosťou či erekciou, ale aj s prejavmi zväčšenej prostaty.

Jeden z najvýznamnejších antioxidantov vôbec hľadajte hlavne v orechoch, rôznych zrnách a jadierkach, morských plodoch či hydinovom mäse.

Výživové doplnky s účinným zložením

Najpohodlnejšiu formu, ako podporiť zdravie svojej prostaty, ponúkajú najznámejšie výživové doplnky s obsahom prírodných látok. Trio výrobcov prišlo na trh so špecializovanými produktami, ktoré okrem pozitívneho vplyvu na sexuálnu vitalitu podporujú aj optimálnu funkciu predstojnice (prostaty). V čom vynikajú jednotlivé balenia?

Zerex (Prostanax)

zerex klasik plus skusenostiVýrobca sa s produktom Zerex zameral na starších pánov, ktorí majú nábeh na problémy s prostatou. Kombinuje 3 účinné zložky, ktoré patria medzi najlepšie prírodné prostriedky pomáhajúce udržiavať optimálnu funkciu prostaty a močových ciest.

Jedna kapsula obsahuje nasledovné zložky:

  • serenoa plazivá (saw palmetto) – 320 mg
  • pŕhľava dvojdomá – 250 mg
  • zinok – 10 mg

Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl a pre maximálny účinok stačí zapiť 1 kapsulu denne vodou.

eJoy

ejoy-long- ejakuláciaTento výrobca sa rozhodol zabiť 2 muchy jednou ranou, a preto jeho základný produkt eJoy prichádza s priaznivými účinkami nielen na prostatu, ale aj na sexuálnu vitalitu. Dokopy využíva 7 stopercentne prírodných zložiek, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a zosilňujú celkový efekt výživového doplnku.

Jedna kapsula obsahuje nasledovné zložky:

  • kotvičník zemný (tribulus terrestris) – 150 mg
  • žerucha peruánska (maca) – 60 mg
  • serenoa plazivá (saw palmetto) – 130 mg
  • L-arginín – 75 mg
  • L-citrulín – 75 mg
  • vitamíny C a D – 30 mg a 400 iu
  • extrakt z čili – 5 mg

Jedno balenie obsahuje 24 kapsúl a pre maximálny účinok výrobca odporúča zapiť 2 kapsuly vodou 1-krát denne hodinu pred pohlavným stykom. Zakúpiť si môžete aj výhodnejšie viacbalenia, ktoré vám vydržia dlhšie.

Pýtate sa nás

Čo znamená zväčšená prostata?

Odborne benígna hyperplázia prostaty znamená zväčšenie tzv. predstojnej žľazy (predstojnice), cez ktorú prechádza močová trubica až k penisu. Rast prostaty sa rovná väčšiemu tlaku práve na močovú trubicu, čo vyvoláva celý rád nepríjemných príznakov. Viac sa dočítate v úvode článku.

Ako sa prejavuje?

Typicky sa prejavuje naliehavým a častým močením, inkontinenciou (únikom moču), prerušovaným močením či slabým prúdom moču. V závislosti od štádia tejto choroby sa môžu objaviť aj iné príznaky, ktoré sme popísali v úvode článku.

Ako môžeme liečiť zväčšenú prostatu?

Liekmi, bylinkami, ale aj zmenou životného štýlu. Poslednou možnosťou je chirurgický alebo laserový zákrok.

Ako podporíme funkciu prostaty?

Funkciu prostaty môžeme podporiť hlavne správnou životosprávou a radom byliniek a účinných zložiek, ktorým sme sa venovali v závere tohto článku.

Použité zdroje:

  • https://www.healthline.com/health/enlarged-prostate/natural-remedies#considerations
  • https://www.healthline.com/health/enlarged-prostate/treatment#lifestyle-changes
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/321231#natural-remedies
  • https://www.tena.sk/muzi/ako-udrzat-kontrolu/clanky/zvacsena-prostata-priznaky-liecba-a-operacia
  • https://zerex.sk/blog/da-sa-liecit-zvaecsena-prostata/
Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+