Vitamíny počas tehotenstva

Vitamíny počas tehotenstva

Posledná aktuálizácia prebehla 18. septembra 2024 by silviab

Vitamíny sú látky, ktoré naše telo potrebuje na svoje bežné fungovanie. Plnia v ňom rôzne dôležité úlohy – podieľajú sa na zrážaní krvi (vitamín K), pomáhajú v metabolických procesoch (napríklad vitamín B6), sú dôležité pre krvotvorbu (kyselina listova, vitamín B12), správnu funkciu kostí (vitamín D) a aj pre náš zrak (vitamín A).

Počas tehotenstva výrazne stúpa ich potreba, keďže žena musí ich denný príjem deliť medzi dvoch. A môže stúpnuť až do takej miery, že zrazu to, čo ste bežne prijímali každý deň v potrave, zrazu pri niektorých vitamínoch a mineráloch nemusí stačiť.

Vitamíny a ďalšie látky sú takisto nevyhnutnou súčasťou správneho vývoja plodu. Bez nich by došlo ku poruchám vývoja nervového systému, zraku, kostí, tkanivá by trpeli nedostatkom kyslíka. O čom hovoríme? Viac informácií o tejto problematike sa dočítate v článku

Sú počas tehotenstva vitamíny potrebné?

Odpoveď je jednoznačne ÁNO. Vitamíny sú pre náš organizmus dôležité aj za normálnych okolností, plnia v tele rôzne dôležité funkcie a zabezpečujú, aby všetko fungovalo tak, ako malo.

Tehotenstvo je v podstate taká „fyziologická zátaž“ pre ženu. V tomto období niektoré látky musí prijímať vo zvýšenom množstve, aby ich dostatok zabezpečila nielen pre krpca v brušku, ale aj pre seba. Medzi takéto látky patrí napríklad kyselina listová.

Vitamíny, ktoré rozhodne patria na váš každodenný jedálniček!

Vitamíny a minerály plnia dôležitú funkciu a vo veľkej miere sa podieľajú na správnom vývoji vášho dieťatka. Príkladom môže byť:

  • Kyselina listová – je dôležitá pre správny vývoj nervového systému. Jej nedostatok môže spôsobiť ochorenia, ktoré patria do skupiny defektov neurálnej trubice, ako je spina bifida.
  • Jód – dôležitý pre správny vývoj mozgu a ostatných častí nervového systému. Pokiaľ je ho nedostatok, môže spôsobiť závažné poruchy psychického vývoja nazývané ako kretenizmus.
  • Vitamín B12 – takisto podporuje vývoj nervového systému.
  • Železo – počas tehotenstva môže vzniknúť jeho nedostatok, preto aj vám lekár diagnostikuje anémiu, odporučí vám užívať železo. Železo je veľmi dôležité pre správne zásobovanie tkanív kyslíkom – nachádza sa totižto v červenom farbive (hemoglobíne) erytrocytov a viaže na seba kyslík.
  • Vitamín D – je veľmi potrebný pre správny vývoj kostí u dieťatka.
  • Vitamín A – veľmi dôležitý pre vývoj zraku a imunitného systému dieťatka
  • Kalcium – minerál, ktorý sa podieľa na správnom vývoji kostrového systému.
  • Kyselina dokozahexaénová – omega-3 mastná kyselina, ktorá je potrebná pre správny vývoj nervovej sústavy.

Riziká vs benefity užívania výživových doplnkov počas tehotenstva

Tehotenstvo je obdobie, kedy si žena dvakrát rozmyslí, čo do svojho tela dá. Či už je to jedlo (aj nerátame tehotenské chúťky), káva, alkohol, lieky alebo iné. A aj v prípade vitamínov a byliniek platí pravidlo dvakrát meraj a raz strihaj.

Vitamíny sú veľmi potrebné pre telo a bylinky zase môžu pomôcť tam, kde lieky v tomto období nemôžu – napríklad pri tehotenskom zvracaní, pri ktorom môže pomôcť mäta a zázvor. Avšak nie všetky bylinky sú vhodné pre tehotnú ženu a aj tie čo sú vhodné, treba ich užívať v rozumnom množstve a neprekračovať povolené dávky. To isté platí aj pre vitamíny – tam síce obmedzenie čo sa týka typu vitamínu nie je, ale nadmerné užívanie niektorých z nich môže spôsobiť závažné poškodenie zdravia dieťaťa.

Najlepší zdroj vitamínov, minerálov a ďalších látok je jedlo. Zelenina, ovocie, obilniny, strukoviny, mäso obsahujú všetky potrebné látky, ktoré vy alebo alebo váš krpec potrebujete počas tehotenstva. Preto na prvom mieste v doplňovaní potrebných živín by určite mala byť pestrá strava. Avšak tá niekedy nemusí stačiť. Niektoré vitamíny je vhodné počas tehotenstva dopĺňať aj vo forme doplnkov stravy. Avšak aj tu platia isté pravidlá – nekombinovať, užívať pravidelne a riadiť sa pokynmi lekára.

Užívate výživové doplnky a bylinky počas tehotenstva? Na toto si dajte pozor!

1. Vitamíny a minerály

Čo sa týka vitamínov, tak telo ich potrebuje všetky, pretože každý z nich má v ňom nejakú určitú dôležitú funkciu. V podstate všetky vieme získať jedením vhodnej potravy. Avšak počas tehotenstva je potrebné a vhodné niektoré z nich navýšiť nad rámec toho, čo bežne prijmeme v potrave. Existujú doplnky výživy, ktoré môžete užívať popri vašom jedle. Avšak nikdy by ho nemali nahradiť. A niekedy je nutné prispôsobovať doplnky stravy a množstvo niektorých potravín, aby ste náhodou neprijali nadmerné množstvo takého či onakého vitamínu a minerálu. Prečo? Lebo to môže byť nebezpečné či už pre vás, alebo vaše dieťatko. Ak máte pochybnosti alebo si nie ste istá, obráťte sa na svojho lekára.

Ktoré vitamíny a minerály v prípade nadmerného užitia môžu byť pre vás potencionálne nebezpečné?

  • Vitamín A – je veľmi dôležitý pre správny vývoj zraku a imunitného systému. Avšak jeho nadmerné dávky môžu spôsobiť poruchy v rámci nervového systému, kostí a močových ciest.
  • Vitamín D – sa podieľa na správnom vývoji kostrového a imunitného systému dieťatka. Avšak nadmerné dávky môžu u matky spôsobiť zvýšené uvoľňovanie vápnika z kostí. Hyperkalcémia môže vyvolať problémy so srdcom alebo tvorbu močových kameňov.
  • Kalcium – veľmi dôležitý minerál pre správny vývoj kostí a zubov. Vápnik takisto slúži ako medzibunkový posol – sprostredkúva informácie medzi bunkami a tak zabezpečuje ich správnu funkciu. Jeho nežiadúce účinky pri nadmernom užívaní si môžete prečítať pri vitamíne D.
  • Jód – látka podstatná pre správny vývoj mnohých orgánov, medzi ktoré patrí aj mozog a nervový systém. Jeho nedostatok môže spôsobiť závažné oneskorenie psychomotorického vývinu. A jeho nadbytok zase môže spôsobiť nadmernú činnosť štítnej žľazy u matky.
  • Železo – ďalší dôležitý minerál, ktorý by nemal chýbať vo vašom jedálničku. Avšak pokiaľ nemáte anémiu, tak dostatočné množstvo prijímate v strave. Pokiaľ anémiu máte, tak je potrebné užívať železo v tabletkách. Avšak pri dlhodobom nadmernom užívaní môžete trpieť zápchami a bolesťou brucha a dokonca môžete zvracať.

Niečo viac o vitamínoch v tehotenstve

2. Bylinky

Čo sa týka byliniek, v tomto musíte byť naozaj opatrná. Niektoré môžete užívať počas tehotnosti, iné zase nie, pretože môžu napríklad vyvolať predčasné sťahy svaloviny maternice. A aj tie, ktoré sú bezpečné, mali by sa brať v rozumnom množstve.  Niekoľko z nich vám prinášame v nasledujúcom zozname. Najskôr by sme však radi upozornili, že mnohé články, ktoré sme preštudovali sa vo svojich informáciách líšili. Preto je najlepšie, keď sa na názor spýtate priamo svojho gynekológa alebo lekárnika v lekárni, oni s bylinkami používanými počas gravidity majú najväčšie skúsenosti.

Ktoré bylinky nie sú vhodné počas tehotenstva a pri ktorých si treba dávať pozor na dávky?

  • Zázvor – jeho hlavný benefit spočíva v zmierňovaní príznakov ranného zvracania nauzey. tomto prípade si treba dávať pozor na dávkovanie. Odporúča sa užívať 1-2g maximálne denne. Vyššie dávky dlhodobo môžu vyvolať bolesti brucha, pálenie záhy, ale takisto môžu spôsobiť aj riedenie krvi a vyvolať potrat alebo predčasný pôrod.
  • Harmanček – podobne ako zázvor pomáha pri ranných nevoľnostiach. Avšak pri  nadmernom užívaní môže vyvolať alergickú reakciu, kontrakcie až predčasný pôrod alebo potrat.
  • Šalvia lekárska – jej užívanie sa odporúča až od 37. týždňa, pretože môže stimulovať uvoľňovanie oxytocínu a tým vyvolať kontrakcie maternice a pôrod. V nadmerných dávkach v skorších štádiách tehotenstva môže vyvolať predčasný pôrod.
  • Zelený čaj – pomáha regulovať cukor a cholesterol v krvi, zlepšuje krvný tlak a dodáva energiu. Avšak pri ňom sa treba mať na pozore, pretože obsahuje kofeín. Jeho nadmerné pitie môže mať za následok predčasný pôrod, prípadne deti majú pri narodení nízku pôrodnú hmotnosť.
  • Dúška tymiánová – pomáha s nadúvaním a bolesťami brucha. Avšak podobne ako iné rastlinky vo vysokých dávkach môže vyvolať spontánny potrat alebo predčasný pôrod, hlavne v skorých štádiách tehotenstva.

Čo je dostupné v slovenských lekárňach…

Čo je dostupné v slovenských lekárňach...

Niektoré vitamíny, ako je napríklad kyselina listová alebo vitamín D, je potrebné brať vo väčších množstvách, ako sme ich schopní prijať denne zo stravy, v prípade Dčka zo slnka. Takisto niektorým z vás mohol byť diagnostikovaný deficit niektorého minerálu alebo vitamínu. Vtedy je vhodné, aby ste postupovali presne podľa pokynov lekára a brali to, čo vám odporučil.

Existujú výživové doplnky obsahujúce všetky potrebné látky, ktoré vy alebo vaše dieťatko potrebujete. Avšak v tom prípade je potrebné nekombinovať ich s inými doplnkami, aby sa nepresiahla odporúčaná denná dávka. A treba mať na rozume, že užívanie takýchto preparátov by nemalo nahradiť pestrú stravu.

Čo v našich slovenských lekárňach zoženiete a čo ostatné užívateľky hodnotili najlepšie?

  1.  Femibion 2 jedná sa o výživový doplnok určený pre ženy od 13. do 40. týždňa tehotenstva. Tento produkt obsahuje množstvo dôležitých látok, ktoré podporujú právny vývoj dieťatka a a sú podstatné aj pre matku. Medzi ne patrí napríklad kyselina listová, metafolín, jód, kyselina dokosahexaénová, vitamíny skupiny B a takisto aj vitamíny C, D3 a E. Cena tohto produktu sa líši, ale vo väčšine lekární sa pohybuje medzi 20,99 – 24,49 €.
  2.  Exeltis LadeeVita   – tento produkt jeho výrobca odporúča užívať počas celej dĺžky tehotenstva a takisto aj počas dojčenia. Obsahuje totižto látky, ktoré sú prospešné nielen pre dieťatko, ale aj pre budúcu mamičku, v zmysle ochrany buniek pred oxidačným stresom a v predchádzaní pocitu vyčerpania a únavy. Jeho súčasťou je kyselina listová, omega – 3 mastné kyseliny a ďalšie vitamíny a minerály. Jeho cena sa pohybuje od od 28,99 € za trimestrové balenie (3×30 kapsúl). Samozrejme je možné kúpiť aj menšie balenie.
  3.  MedPharma kyselina listová 400 mcg ako už z názvu vyplýva, tento produkt obsahuje výlučne kyselinu listovú. Kedy Vám lekár môže odporučiť tento výživový doplnok čisto len s obsahom kyseliny listovej? Buď keď máte dostatok alebo dokonca prebytok látok, ktoré sa nachádzajú v iných produktoch, alebo ešte v prípade, keď máte väčší nedostatok kyseliny listovej a potrebujete ju užívať vo väčších dávkach. Pokiaľ by ste v takomto prípade užívali výživové doplnky s obsahom rôznych vitamíny a minerálov, môže sa ľahko stať, že ich budete mať nadbytok. Cena tohto produktu sa pohybuje od 2,99 €, závisí od veľkosti balenia.
  4.  Jamieson Folic Acid 1000 mcg podobne ako aj predchádzajúci produkt, tento taktiež obsahuje len kyselinu listovú, ktorá je veľmi potrebná pri vývoji nervového systému u dieťatka, podporuje správnu krvotvorbu a takisto sa podeľa aj na tvorbe nukleových kyselín. Počas tehotenstva sa jej potreba zvyšuje, preto je dôležité, aby budúca mamička mala vždy jej dostatok. Cena tohto produktu sa väčšinou pohybuje od 4,89 €.
  5.  Elasti-Q VITAMINS & MINERALS  – tento výživový doplnok je odporučený pre ženy, ktoré tehotenstvo ešte len plánujú, ktoré ho momentálne prežívajú a aj pre tie, ktoré sa už svojho potomka dočkali. Obsahuje všetky potrebné látky pre správny priebeh gravidity a dojčenia. Medzi ne napríklad patrí kyselina listová, vitamíny B6 a B12, zinok a železo. Jeho cena sa pohybuje od 16,49 za 90 kapsulové balenie.

Vyššie uvedené prípravky sú vo forme kapsúl alebo tabliet, ktoré zapijete vodou podľa dávkovania uvedenom v príbalovom letáku. Vo väčšine je základom kyselina listová alebo jej metabolity (foláty) plus sú doplnené o ďalšie látky, ako sú napríklad vitamíny B, C, E, D, zinok, železo, selén, omega 3 – mastné kyseliny alebo mangán. Ceny pri prípravkoch sú orientačné a my sme ich konkrétne hľadali na stránkach ako je pilulka.sk, drmax.sk a benulekaren.sk.

Tabletky, kapsule, prášok alebo čaj: čo z toho zvoliť?

Tu je to dosť individuálne, čo ktorej žene vyhovuje. Keďže sa jedná o prípravky podávané cez ústa, čiže všetky prechádzajú cez tráviaci trakt a vstrebávajú sa tam, tak ten nástup účinku je zhruba u všetkých foriem rovnaký.

Takže podľa čoho si vybrať správnu formu? Jednak podľa toho, čo majú dostupné v lekárni (ale prevažná väčšina týchto doplnkov je vo forme tabliet alebo kapsúl) a takisto aj podľa toho, čo preferujete. Pokiaľ máte problém prehĺtať tabletky, tak si vyberte prášok. Pokiaľ to chcete mať rýchlo za sebou a nevytvoriť si pachuť v ústach, alebo nevoľnosť, pokiaľ daný roztok nevonia príliš príjemne, tak si zvoľte tabletovú formu. Takisto pokiaľ budete mať po tabletke pocit, že vám zaťažuje žalúdok a je vám z daného prípravku zle, tak zvoľte inú variantu a možno aj inú formu.

Pýtate sa nás

Vitamíny v tehotenstve – áno či nie?

Vitamíny sú dôležité pre telo aj mimo tehotenstva, nielen počas neho. Avšak počas gravidity sa ľahšie vytvorí deficit niektorých z nich, keďže žena musí svoju dennú dávku rozdeliť medzi dve osoby. Takže odpoveď na túto otázku určite znie áno, sú potrebné. Primárne by mali byť získavané zo stravy, ale existujú aj vhodné doplnky stravy, ktoré buď obsahujú kombináciu dôležitých látok, alebo je to čisto len jedna látka, napríklad kyselina listová.

Aké vitamíny sú potrebné v tehotenstve?

Kyselina listová, vitamín D, jód, železo…v podstate sú dôležité všetky. Len si treba dávať pozor na množstvo. Viac sa dočítate v článku.

Vitamíny v 3. trimestri – čo je podstatné?

Počas celej dĺžky tehotenstva je odporúčané užívať tie isté vitamíny prevažne v tej istej odporúčanej dávke, akurát zmena dávkovania niektorých z nich môže nastať po pôrode keď žena začne dojčiť.

Vitamín B v tehotenstve – neuškodí?

Pokiaľ sa neprekračuje jeho odporúčaná denná dávka, rozhodne uškodiť nemôže.

Použité zdroje :

  • https://www.healthline.com/nutrition/supplements-during-pregnancy
  • https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/should-women-take-supplements-while-pregnant
  • https://www.pilulka.sk/vitaminy-a-mineraly-pre-tehotne
  • https://www.intechopen.com/books/herbal-medicine/herbal-medicine-use-during-pregnancy-benefits-and-untoward-effects
  • https://www.pregnancybirthbaby.org.au/vitamins-and-supplements-during-pregnancy

 

Každý hlas je cenný 🙂

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+